Voor en Achter het Voetlicht 50 CENTS. Gebrs. GRAflUW, Prinsengracht II, Amsterdam. f NÏeTwT uiT~KAATSHryvFL IIIÏÏWS UIT HEÏÏSDEN. Burgerlyke Stand. Advertentiën Koloniale waren en Comestibles Heeren-, Dames- en Kinder portemonnaies antoon tielen, een PRACHTIG BOEKWERK üaïs. assissims tbijm Brief aan onze Meisjes, f Handelsberichten. Uitvoeringen. Correspondentie. Rechtszaak. ONTVANGEN Berichten uit Dongen en een uit Herpt te laat ontvangen. Vroe ger posten s. v, p. RED. "waalwijk. aan scherp concureerende prijs en. EN GROS- EN DÉTAIL. Eene prachtige keuze van de fijnste tot de goedkoopste soorten. door UILTJE:-: van De Telegraaf Telef. No- 6460. Hoofdagenten van «De Prins" Franco toezending na ontvangst van 10 postz. k 5 ets. of postw- verzoekschrift bezorgd, met zeer beleefd verzoek geen sterken drank te schenken met de begrafenis. Nog worden maandelijks 100 exempl. van hst drankbestrijdingsblad //De Kruis banier' rondgebracht. Ten slotte verdient nog bijzonder vermeld dat den Eerw. Directeur en afgevaardigde de algemeene vergadering van den Bosschen Diocesaneu Mariabond op 27 Mei 1.1. hebben bijgewoond. Met voldoening kan de Maria-Vereeniging te Du8sen op de menigvuldige werkzaam- heden in het afgeloopen j*ar terugzien en gerost getuigen dat haar streven en werken succes heeft gehad. De Eerw. Directeur dankte daarom allen voor den betoonden ijveren steun, bijzonder den organist den Deer E. Vingerhoets voor de bereidwilligheid waarmede hij telkens de vergaderingen met tnuziek opluistert. Aan de vergadering werd nog bekend gemaakt dat spoedig eene St. Annavereeni- ging zal worden opgericht, als zijnde eene zeer nuttige onderafdeeling der Maria- Vereenigiivg waarvan doel en strekking is, de kinderen tot aan hun 12de jaar in geheel onthouding op te voeden. Inderdaad een schoon plan, moge het spoedig verwezenlijkt worden Gisteren overkwam den handelaar in bieren en likeuren G. W. een ongeluk dat evenwel goed is afgeloopen. Op zijn rijwiel een 40 tal flesschen limonade vervoerende bleek zijn voertuig niet tegen zijn last bestand want plotseling brak de stuurstang, W. viel voorover waarbij hij zich aan den pols verwondde gelukkig echter niet ernstig. Behalve de aanzienlijke waterieele schade aan het rijwiel ging ook al het verfrissende vruchtensap verloren. De heer Van Bergen, directeur van de fruit- en vruchtentee'.derij //Het Oude Maasje', heeft als zoodanig ontslag aan gevraagd en vertrekt metterwoon naar Kaapstad, Kaapkolonie Z.-Afrika NIEUW ENDIJK. Bij de gehouden manoeuvres is in de nabijheid van het fort Bakkerskil' in de Willemien-polder een stuk geschut te water geraakt. Het heeft ontzettend veel moeite gekost eer men het zwaar stuk wsder op 't droge had. Kaatsheuvel, 23 Oct. 1909. Opcuiuelitvcrgadering Zondagmiddag, des namiddags ten 3 uur, had alhier eene openluchtvergade ring plaats in den tuin van >Apollo". Deze vergadering, die vooreen ieder toe gankelijk was, werd naar schatting, bij gewoond door een kleine duizend be langstellenden. De vergaderiag, die door het Centraal Bestuur van den Bond van R. K. Werk- liedenvereenigingen in het Bisdom 's Bosch werd bijgewoond, werd geopend door den Vice-Voorzitter, den heer Sanders te Nijmegen. Als eerste spreker trad op den Hoog- Eerw. heer Mgr. C. C. Prinsen uit 's Bosch. Spreker begint met te zeggen dat hij een trouw lezer is van DeLeerbevverker en dat hij daarin heeft gezien dat de afdeeling Kaatsheuvel meermalen te kampen heeft met moeilijkheden. Ge zult nu meenen, zegt Spr., dat ik zal optreden om de hangende kwesties te bespreken en mijn oordeel daarover uit te spreken. Die echter zoo meenen, zul len worden teleurgesteld, want het ligt in de verste verte niet in sprekers be doeling om de kwestie in bijzonderheden te bespreken, 't zou hem niet mogelijk zijn, wijl hij alles niet van nabij heeft meegemaakt. Spreker zal de zaak alleen principieel bespreken en niet afdalen in bijzonder heden Hij zal spreken over het recht en in sommige gevallen van den plicht van den werkman om lid te worden van de R. K- vakvereeniging. Spreker hoopt daarbij gelegenheid te vinden om uiteen te zetten het standpunt dat de Kath. patroons tegenover de arbeidersvereni gingen hebben in te nemen. In een helder betoog zet de gewijde redenaar uiteen, hoe het in de natuur van den mensch ligt om te streven naar stoffelijke welvaart, naar vooruitgang. Ook de vakvereeniging streeft daarnaar. De kerk heeft altijd gestreefd naar stoffelijke welvaart voor het menschdom, want wie is het eerst opgetreden voor de stoffe lijke welvaart voor de vrouw Wie heeft de vrouw de plaats aangewezen die haar toekomt in de maatschappij Wie heeft het krachtigst gewerkt om de slavernij op te heffen De kerk. Spreker wijst er ook op hoe Z H Paus Leo XIII in zijn Encycliek Reruiti No varum de meer met aardsche goederen bedeelde aanspoort tot milddadigheid en zegt hebt medelijden met de schare. Hoe hij daarin de plichten zoowel van werk man en patroon heeft aangewezen. Verder gaande wijst hij er op, dat daar waar samenwerking tusschfcn patroon en werkman bestaat het gevaar van werkstaking zeer gering is. Hij wijst er ook op, dat indien er kracht van een vereeniging moet uit gaan, dat allen zich dan moeten aan sluiten, als lid en ook niet moeten opzien om een flinke contributie te betalen. Het bestuur moet dan niet op kleinzielige wijze worden befit, maar in alles gesteund worden. Het bestuur daarentegen moet gosd toezien op welke wijze men strijd voert, want strijd zal altijd beteekenen een schade voor beide partijen. Spreker wijst er echter op, dat men zijn rechten altijd moet verdedigen. Ook de patroons maken gebruik van hun heilig recht en vereenigen zich om hun belangen te behartigen. In bezielende taal wijst hij er op, dat de priester wel thuis behoort bij de vereeniging al roepen socialisten en andersdenkenden dan nog zoo dikwijls dat de priesters buiten de vakvereeniging behooren. Spreker heeft hierbij gelegen heid aan te toonerf, dat de priester vaak het onpartijdigst kan optreden en ook dat de priester moet zorgen dat de actie gevoerd wordt, als aangegeven in de Encyclieken. Spreker wijst er ook op, dat het piicht is van R. K. patroons de vakvereeniging te erkennen. Dat het hoogelijk is af te keuren dat zij werklieden ontslaan die gebruik maken van hun rechten hun door goddelijke en menschelijke wetten gegeven. Zulke patroons handelen niet volgens de Encycliek Rerum Novarum en ver-: onderstellen, dat zij voor Hem, die voor ons het grootste gezag is, weinig eerbied hebben, dat*mag toch niet, hoewel zij het door het ontslag geven aan georgani seerde arbeiders toch doen. Zij mogen het recht van den werkman niet ver krachten uit vrees daardoor hun macht te verliezen. De arbeider, aldus gaat spreker verder, moet niet vergeten, dat van lotsverbe tering geen sprake is zoolang den arbei der niet begint bij het begin en dat is hervorming, verbetering van zich zelf. Minister Talma heeft het te Eindhoven nog onlangs zoo kernachtig en duidelijk gezegd, dat het niet genoeg is vereenigd te zijn, men moet er ook naar leven. Vlucht daarom de zonde, want al waren de patroons zoo wijs als Koning Salomon, zoo machtig als een koning, zoolang als bij deu arbeider een verdorven ziel huist, zoolang zullen alle wetten niets uitrichten. Zorgt daarom dat er nooit iets op u te zeggen valt. Het komt veelvuldig voor dat de pa troons de vereeniging wantrouwend aan zien. Velen hebben het er niet op. Dat is eer» fout. Aan de omstandigheden kan niets worden gedaan. Die terughoudend heid en die tegenwerking brengt de werklieden in socialistischen en z. g. neu trale vere.enigingen. De patroons moeten de R. K vakvereeniging niet vreezen, integendeel zegt Mgr. Doutreloux van Luik, in een brief, zij moeten er belang instellen. Spreker legde er den nadruk op dat, hetgeen hij zei geen woorden waren van een priester of pastoor maar van een prins der kerk. In zijn verder betoog wijst spreker er op, dat de patroons plichten hebben tegenover den werkman, die zij niet mogen verontachtzamen. Aan het einde van zijne rede gekomen, zegt Spr., dat hier eene R. K. Patroons bond bestaat. De statuten daarvau heeft hij nooit gelezen, doch te oordeelen naar dn statuten van andere patroonsbonden durft spr. veronderstellen, dat daarin ook wel zal voorkomen, een artikel waarin gezegd wordt dat samengewerkt zal worden met R. K. vakvereenigingen Spreker hoopt, dat dit niet langer een ijdel woord zal zijn doch dat het in practijk zal worden gebracht. De arbeiders moeten steeds eene op offerende liefde bezitten, liefde onder ling, liefde voor de vereeniging, liefde gepaard met een geest van offervaardig heid om elkaar te steunen en te helpen, liefde ook voor de buiten de vereeniging staande arbeiders en deze trachten in de vereeniging te brengen. Na de arbeiders toegeroepen te hebben toch steeds trouwe leden te blijven van de vereeniging, eindigt de gewijde rede naar onder een donderend applaus, zijtie machtige, heeilijke rede, waarvan wij wegens gebrek aan plaatsruimte, slechts bovenstaande enkele grepen kunnen weergeven. De heer Sanders uit Nijmegen dankt Mgr. Prinsen en geeft daarna het woord aan den heer J. v. Rijswijk, voorzitter van het Ned. Vakbureau. Aan de hand der geschiedenis gaat spreke, de wording der vakvereenigin gen na. Duidelijk toont hij aan, hoe overal door de patroons de oprichting daarvan stelmatig werd tegenwerkt. On danks dit alles zijn er toch mannen ge- noeg gevonden die gewerkt hebben, dag en nacht voor de tot standkoming daar van. De patroons die dachten dat door hun dreigen met ontslag, de offervaar digheid en solidariteit onder de werk- lieden gedoofd was, hebben zich deerlijk vergist. Overal zijn vereenigingeu opge richt en nog dagelijks wordt hun ledental grooter. Spreker gaat dan verder na wat hier in Kaatsheuvel is voorgevallen. Hij roept allen toe de ontslagen arbeiders, die niets anders hebben gedaan dan hun dure plicht, te steunen. De strijd is zwaar, doch de strijd die de arbeiders in Eind hoven, Hilvarenbeek enz. hebben moeten strijden, is zwaarder geweest en zij heb ben dank de solidariteit, overwonnen. Spreker wijst er op, dat de werklieden van de geestelijken steeds steun kunnen verwachten. De steunlijsten getuigen dil steeds. Met naam en van teekenen er steeds velen voor flinke bedragen en onder hen die teekenen met X en N. zijn er 50°/o geestelijken. Vooral hier waar de strijd een gevolg is van den verderfelijke wi.ikeldwang zal de steun van hen aan u niet ontbreken. Krachtig spoort spreker allen aan toch steeds offervaardig te zijn en de vereeni- giug getrouw te blijven. Een luid applaus van honderden ar beidsters en arbeiders was den dank die aan spreker gebracht werd. De heer Roestenberg het podium be tredend, bracht dank aan Mgr. Prinsen en aan J. v. Rijswijk voor hunne opwek kende woorden. Ook deze spreker bracht nog in herin nering op hoe'n onrechtvaardige wijze zij in hun rechtmatig streven worden tegengewerkt, hoe door een 4 a 5 tal patroons getracht wordt om de vereeni ging een nekslag toe te brengen en de schapen trachten te verstrooien. Op laffe en onedele manier worden mannen en meisjes die niets anders dan hun plicht doen, broodeloos gemaakt. Dat mogen wrj en dat zullen wij niet toelaten. Steunen zullen wij onze zusters en broeders. Te bejammeren is het zegt spreker, dat er oog vele werklieden zijn die zich niet bij ons aansluiten en alzoo hun eigen broeders tegenwerken. Hij hoopt, dat de welsprekende rede van Mgr. Prinsen en J. van Rijswijk hen hebben do. n begrijpen dat het hun plicht is zich bij ons aan te sluiten. De Eerw. Heer v. Heeswijk zegt, het te betreuren dat thans zulke slagen aan de vereeniging worden toegebracht. Hij brengt echter hulde aan de meisjes en mannen, die zoo-goed hun plicht beseffen en roept allen toe hun nooit los te laten doch zoolang te steunen als het noodigis. De heer Sanders dankt hierna nog maals alle sprekers, spoort allen aan trouwe en offervaardige leden te blijven en sluit hierna met een gebed deze zoo grootsche bijeenkomst, die behalve door arbeiders, ook werd bijgewoond door den edelachtbaren heer burgemeester, vele notabelen en patroons. R. K. Spaarbank. Op dit oogenblik bedraagt dit jaar de inleg reeds het dubbele van het vorige jnar. M©ge op deu ingeslagen weg worden voortgegaan. Spaarzaamheid iB een schoone en tevens prac - tische deugd, die voor de beoefenaars ver trouwen wekt voor de toekomst. Schoenfabriek. Algemeen wordt het beweerd, dat onze It K. akver. binnenkort een begin zal maken met het oprichten eener schoenmakerij voor eigen rekening. Een lötal werkloozen welke thans alhier zijn, en welk getal nog vergroot zul worden, zouden dan te werk worden gesteld De nieuwo Directeur wordt reeds genoemd. Moge deze bewering spoedig tot uitvoering komen, in hot belang onzer werklieden. Baldadigheid. Met de verschillende diefstallen, begint men ook van baldadigheden te vernemen. Werden bij Tb. v. Dortmond de ruiten ingeworpen, dezer dagen was dit ook het geval bij Mart Zacht schoenfabrikant. Bij de Wed. v O. en bij Gr. r. L werd het bovenlicht ingegooid- Mocht het onze actieve politiemannen gelukken op dez9 laffe daders de haDd te leggen, in het belang der openbare veiligheid. Helpt elkander. Door het Bestuar van onze R. K. Vakver zijn bij de uitgesloten klompenmakers te Best 300 paar gesorteerde klompen besteld, om zoodoende de hulphoeveude broeders te steunen Naar men ons onder voorbehoud meedeelde, zullen enkele werkloozo schoenmakers, van hier welke door de Vakver. worden onder steund hiermede de leden bezoeken, om zoo doende iedereen de gelegenheid te geven, om steun te verleenen. Afgekeurd. Thans is weer een van de uit dozo Gemeente bij de winterploeg ingedeelde miliciens afge keurd Alzoo vuu de 9 ingelijfden7 ongeschikt voor infanterist Bijna de hoogste lotingsnum worden dienstplichtig. Waar moet dat heen Ned. üerTormde Kerk. Beroepen te Tholen ds. P. Zandt te Loon- op-Zand (gem. Kaatsheuvel. LOONOPZAND. Door de heeren Sivel- houls en Stalpers, rnrs. metselaar en tim merman is aangenomen het bouwen van een schoeufabriek voor de heeren Gebrs. Schoen makers alhier voer de som van f 1400 f 1200 f 2600. Half December moet het gebouw worden opgeleverd. In den beukenlanen rondom het kasteel van Jhr. Mr. E. Yerheijen is het *,66r, tusscheu eu na de schooluren woelig tien tallen van kinderen rapen beukennoten, ook ouderen doen er aan mee. Menig centje wordt er mee verdiend, honderden liters cijh er reeds verkocht it 8 en 10 cent aan een paar opkoopers alhier. Gisteren vierde „Salai Salm' feest. Lustig werden met den handboog gtkampt. De kastelein, de heer G. Wijtvliet, had voor een flink maal doen zoigen. 's Avonds ver gastte de veree iging de honoraire leden op een soiree met mooie voordrachten. 't Was heel den dag een opgewekt ge zellig feest. «Ji—i—'-Ji. jll. -i '-m'. .j. w.. Heusden, 23 Oct. 1909. Gemeenteraadsvergadering. A.s. Maandag des avonds half 8 openbare vergadering van den gemeenteraad. Aan de orde zal worden gesteld 1. Voorstel van Burgem. en Wetli. tot opzegging der regeling tot toelating der kinderen uit Oud-Heusden op de openbare school alhier. 2. Voorstel B. eu W. tot inrichting van een keuringeplaats voor paarden op liet Burchtplein. 3. Voorstel B. en W. tot het instellen eener gerechtelijke vervolging tegen A. L. Schepers te Schijndel wegens wanbetaling grondrente. 4. Vaststelling begrooting 1910. Benoemd. De heer A. Alt, organist en muziek leeraar alhier, is benoemd tot organist aau de Groote- of St. Martinikerk te Bolsward. Reuzen exemplaar. Do landbouwer Bart Kuijpers alhier trof bij het uitdoen zijner knolrapen er een aan die niet minder woog dan 17 kilo's ^schoon aan den haak'. Riet$erpueliting. Bij de gehouden publieke verpachting van rietgewas bestond veel kooplust. Men besteedde dooreengenomen f 100 per bunder. De stand van het gewas is goed. WAALWIJK, 22 Oct. 1909. Beesten weinig aauvoer. Weinig handel. Kalfkoeien f 100 f 280. Kalfvaarzen f 180 f 220. Varkens aangevoerd 4) stuks. Prijzen van f8.— tot f 12,- Boter aangevoerd 480 KG. Boter prijzen f 1,34 tot f 1,48. Eieren prijze» vac 6 tot 7 cent per stuk. Waalwijk, 22 October 1909. Van alle Europeesche en overzeesche huiden centra luiden do berichten, 't is sch ring en inslag, in onveranderlijke en vaste stemming. Het is dan ook zoover gekomen, dat men frs 10G por 50 kilo, voor Colon Liebig Ossen van >5/jo ea kilo verkocht heeft, oen prijs zooals in den allorduuraton tijd misschien slechts zelden besteed werd. Bovendien zijn het huiden meestal met half eu winterhaar hoe goed ook van qualiteit blijven zo tocii ver achter prima zomer huiden. Omtrent den aan voer heeft mon momenteel betrekkelijk niette klagen, maar de behoefte schijnt in de leer fabrieken en looierijen zoo groot, dat de ver koop bij aankomst van passende wnar zeer ving gnat. Te Antwerpen zijn o.a. gearriveerd per Ludwig Bramson G300 Casa Blaoca Os. 3000 idem koe eu 3000 Vipjo Cuareim ossenhuiden, die waarschijnlijk weldra koopers zullen vinden. Van 14 tot 20 dezer werden verkocht 18149 gezouten en 1095 droge, samen 19244 hniden. Voorraad 97,000 stuks. Was het al sedert geruimen tijd niet prettig om aldoor van on gemotiveerde opgaande huidenmarkten te spreken, thans is ons eeuige weken do aan gename taak opgelegd om te gewagen van eene geleidelijke en aanmerkelijke verbetering der leerprijzeu. Het laat zich aanzien, dat men in d;iZ9 nog lang niet hot hoogste punt bereikt heeft, want immers afgezien van de alsnog bestaande onevenredigheid der huiden en lederprijzen ten nadeela van laatstgenoemden, is de behoefte naar 't blijkt overal zeer groot. Naar alle waarschijnlijkheid is das de tijd niet ver af dat de belangrijke lederindustrie weer eens gaat opbloeien. En de schoenfabrieken ook zij krijgen haren tijd. In 't buitenland is men reeds met succes bezig de prijzen van bet fabrikaat op te zetten. Met het oog op de hooge prijzen aer grond stoffen is dit niet meer dan billijk en gerecht vaardigd. Op levering werden gisteren te Antwerpan nog aan de markt gebracht per zeilschip »01audia«, tegen einde November verwacht, 16500 Colon Liebig Saladero Ossen buiden circa 281/» Kilo inladings gewicht, slachtingen 6 tot 23 Juni, tegen prijzen van frs 102 voor 15/20, 20/25 en 25/32 kilo en frs 101 voor 32/40 kilo. KAATSHEUVEL, 22 Oot. Heden was de priji der boter: Hoogste prijs f 1.38 Middelprijs f 1,35. Laagste prijs f 1,29 WASPIK 22 Oet. De prijs der boter is hier thans gesteld op f 1,52 per Kilo. DUSSEN, 22 Oct. Boterprijs per K.G. f 1.36 ii 1.53 Middelprijs f 1.50. Aanvoer 165 K.G. Eieren t 1,50 per 26 stok?. Uitvoering door de Liedertafel „Oefe:*'" -g en Vermaak' op Zozdag 24 Oct. de? aid- dags 12 uur op hare zaal. Le Soir Huberti Out lieken lied voor Bariton C. v. Renoes, Sauls Lierzang Gqvaert. GEBORENJaeobus z. v. J. Dalmeijer en J. Jansen. Dorothea Ardiiaa Theresia d. v. A. W. A. Jansen en I. C. M Huijs Adrianus Antonius Cornelis z. v. P. van Huiten en E. M. van den Broek. Petrus Hemicus Johannes z. V. J. M. Trommels en J. Vos. CAPELLE. Aangifte van 1 tot 20 October. GEBORENPieter z. van Adrianus Ros en Willemina Hoefnagel. Mattheas Gijs- bertus z. van Pieter Jan van Alphen en Teuntje Taktor. Leendert z. van Jacob Arie Westbroek en Johanna Klaijtenaar. Johanna d. van Hendrik Werther en Sijke Spiering». Janneked.van Marions Johanno» van Tilborg en Christina van Dongen. Maria d. en Gorrit z vaj Johanno» Sterrenburg en Helena de JoDg. Jaeobus z. van Jaeobus Boeser rn Soetje Oerlemans, Johanna d. van Johanna Bekkers. Evertt. van Antonie Moathaan en Cornelia van Campen.Pieter z. van Adriaan Verhagen en Koba Nienwen- huijzen. OVERLEDEN: Henri van Rooij 22j. Adrian^ Mouthaan 76 j. weduwv van Antonic van peer. NIEUWKUIK. Aangilte van 1—15 Oef. GEBOREN: Johanna B. d. van M. Elshoul en M. Haens. Hendrika d. van A. van Helvoirt en E. Heijmans. OVERLEDEN: B. van Ravo-teijn 6 m. J|. Berkelmans 73 j. Zitting Arr.-Rechtbank te 's-Bosch van 19 Oct. Uitspraak in zake het O. M. tegen C. J. H. te Sprang, overtreding weggeld verordening in Noordbrabant, f3 of 6 d. h. W. v. d. S. to Drunen, alsvoor f 1 of 2 d. h. T, v. d. K. te Waalwijk, alsvoor f3 of 6 d. h. M. K. te Drunen f 3 of 6 d. h. Zitting van Donderdag 21 October. N. B. te Loonopzard beklaagd van jachidelict, vonnis kautonger. Waalwijk, vernietigd, vrij. J. v. H. te Kaatsheuvel, boleedigiDg f 5 of 10 d. h. G. C. D. te Waalwijk openb. dronken schap vonnis kantongcr. Waalwijk vernietigd d. h. J. M. te Baaidwijk, vernieling f 15 of 30 d. h. HANDEL IN Aanbevelend, Uitsluitend voor de lezers van dit Blad worden ZES BUNDELS SCHETSEN uitverkocht voor slechts Bevatende o. a.De Vijf stuivers van Laverède. Marguerite Gauthier. De lirannie der TranenMarie Antoinette. Reis om de Wereld door twee Amsterd. Jongens. De Blinde Passagier. De Dikke Dame. Brand in de Jonge Jan. Duifje van Reijding en Fabius. De Getar toneer de Dame. De Bruid der Zee. Professor Mullens Dochter. De Strijd om den Man. De Schoone Helene. De Gebroeders de Grave. Nachtasyl. zzzuzz De Zes Bundels met ruim Vijftig Schetsen worden U thans aangeboden voor slechts jo Cents. Benige nooit terugkomende gelegenheid om deze prach tige serie boeken in Uw hezit te krijgen. De eerste 1000 inzenders ontvangen bovendien nog geheel gratis - VAN wat alleen de waarde vertegenwoordigt. Te bekomen bij

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 10