Nummer 85. Zondag 24 October 1909. 32e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. ^SSSdEking. PALJAS Zoolang het dag is. landbouw"""* ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen Uitgever: FEUILLETON WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Door uitsluitend Sunlight Zeep te gebruiken blijft het linnen en tafelgoed zoo wit als sneeuw. Suidightzeep schaafjes om zachte zoop te maken. Gratis te bekomen bij uwen winkelier in ruil voor 5 omslagen Groenblijvende Gewassen. en Laügsiraütsclïf Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden fü-^ö. Franco per post door liet geheele rijk f 0.90. n. Brieveningezonden stukken t gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grootc letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. GEBRUIKS AANWIJZING ROND IEDER STUK. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, datopDiusdng den 23en Novem ber 1909, de verkiezing zal plaats hebben voor DRIE leden der Kamer van Koophandel en Fa brieken alhier ter varvulling der plaatsen van hen, die op 1 Januari a.s. aan de beurt van af treding zijn. Op den dag der verkiezing kunneu de stem briefjes ten Raadhuiz». worden ingeleverd van 's morgens 9— tot 12 uur des middags. Waalwijk, 17 October 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, TH. DE SURMONT DE BAS SMEELE. De Secretaris, F. W. VAN E1EMPT. Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF JöefiWltcuiAV aan Den i li) luvefijkdbanD. 27) XIII. Na gedurende den heelen namiddag raot den hertog den strijd tegen de omwenteling beraamd en belegd te hebben, keerde Le Bihan naar zijn eenvoudig hotel weer. Hij had de milde gastvrijheid welke de hertog de Montbazon hem aangeboden had, geweigerd, omdat hij dacht eene gunstige propaganda te kunnen maken onder de ge wone bezoekers der herberg van Mistress Davis, des te meer daar hij vernomen had dat al de edellieden die met eigen handwerk hunnen ko3t verdienden, daar dagelijks bijeen kwamen. Toen hij binnenkwam, maakte hij keuniB met John Davis zelf, een echte Sakser van het zuiverste ras. hoog van gestalte, breed geschouderd met een dik rond aangezicht waaruit mat twee kleine scherpe oogen met dikke rosse wenkbrouwen bezet, u toekeken. Overigens de zachtaardige man, ondanks •.zijn ruw voorkom en. Nooit had hij misL rnik gemaakt van jenever en steeds was hij onder danig geweest aan zijne diklijvige wederhelft. Pd hospes verschoonde zich bij den vreem deling, dat hij 's morgens niet daar was om hem te ontvangen. Ik sliep nog, sprak hij in brabbel-fransch onze avondgasten houden mij altijd zoo lang wakker, omdat zij zelf niet vroeg te bed gaan... Uwe hoogheid blijft zeker eeuige dagen bij ohb Daar wordt een huis gebouwd. 't Is in het vergevorderd jaargetijde en straks laat regen of vorst geen voort- werken meer toe. Dus grijpt men met alle haast en allen ijver het werk aan. De grondwerker van eerste morgen schemering tot dat de avond valt, gunt zich tot eten, haast geen tijd. Hij spaadt, hij spaadt maar altijd voort doet opvliegen uit steeds dieper en grooter kuil de zwarte aardklompen, die plaats te maken hebben voor 't witte zand, waarop de fundamenten straks te liggen komen. Zie hoe de man zich weert, hoe hij zich inspant, dat het zweet hem langs de leden loopt en slechts gedwongen door de duisternis de spade rusten laat. Hij werkt inderdaad zoolang het dag is. Die eenvoudige maar ijverige, plicht getrouwe werkman, een der nederigste taken vervullend op zulke loffelijke manier is ten voorbeeld ons, hoe wij allen te werken hebben niet alleen één dag, maar dag na dag, zoolang de groote dag des levens duurt. O, 't is wel een heerlijk iets als na verkwikkende nachtrust de mensch in schat van gezondheid den frisschen levens lust zich door de leden varen voelt, als energie en werkzin hem prikkelen tot dadelijk aan den arbeid gaan, tot het onverpoosd met ijver volvoeren van wat hem te doen staat. Dat is een woord van dank extra waard wanneer geen ziekte ons weerhoudt maar wij ook kunnen, wat wij willen. Dat extra woord van dank voert ons tegelijk in gedachte omhoog naar Dengene, aan wiens almacht wij onze zwakke krachten ontleenen. Werken, zoolang het dag is, ook de werken van liefdadigheid. Straks nadert het gure wintertij met zijn koude en gebrek, en velen onzer medemenschen zullen ellende te lijden hebben wanneer hun geen bijstand ver leend worden zal. Welnu, hoe gelukkig de gezegenden met aardsche goederen, wien Hij van zijn rijkdom immers hemel en aarde Ik weet niet hoe lang ik hier zal ver toaveu. antwoordde de handelaar. Dat hangt af van den goeden keer mijner zending. John begreep aan dit antwoord dat de mau niet genegen was veel te praten en drong dan ook niet verder aan. Hij keerde terug naar de tafel, waar hij, in eenen hoek met dsn kapitein van een handelsschip, eene goede pint zat te drinken. L9 Bihan, tevreden over den uitslag zijnor eerste onderhandeling, begaf zich naar zijne kamer om wat uit te rusten en kwam voor 'het avondmaal terug naar beneden. Ue tafel was gedekt te midden der lang werpige zaal, waarvan de muren zoo naakt waren als die van een klooster en die slechts door twee lampan verlicht was. Ue voormalige barones de Saint—Pieux bekleedde de eereplaats met dezelfde statig heid waarmede zij dergelijke vergaderingen voorzat, toen zij nog haar hotel der rue Du- plessis te Versailles bswoonde. Hare dochter, de bevallige Isabella diende op. Wat John betreft, deze had de gewoonte om tijdens de eetmalen achter da toon bank te staan om de verbruikers te bedienen dit was zijn bijzonder ambt en hij vervulde het nauwgezet want hij kon de matrozen flink het hoofd bieden en iedereen weet dat die kerels geene kleine drinkers zijn. Rondom de tafel waren een twaalftal personen geschaard een paar reizigers en de overigen alle Franschmannen, gewone be zoekers der uitspanning. Toen M Le Bihan binnen kwam, stond een der gasten op en reikte hem de hand. Dag, mijnheer, zeide hij, doet mij ge noegen u weer te zien. Hoe gaat het sedert dezen morgen De handelaar herkende aanstonds die stem, maar hij aarzelde eenigen tijd vooraleer te gelooven dat de pakkendrager van dezen morgen nu zoo fiink gekleed, met gepoederde pruik en het bruin laken jas, naast hem aan tafel zat. Gij 1 riep onze man heel verwonderd. Ik zelf, antwoordde graaf de Roziéres glimlachend. Jack heeft zijn werk gedaan en dan verandert hij van gedaante om by de vrienden te gaan... behooren Hem toe te leer. heeft ge geven. Mogen ze dankbaar dit »te leen* ge denken, mogen ze niet vergeten, dat onverwachts misschien de levensavond voor hen valt, de slaap des doods hen oogen sluiten zal, en dat ook hun ont waken in de eeuwigheid slechts blij zal zijn, wanneer zij de werken der liefdadig heid beoefenen, zoolang het voor hen dag was. K. O. Plant in overeenstemming met de grootte van uwen tuiu hier en daar kleinere of grootere groepen groenblijvende gewassen, opdat ook in den winter uw tuin eenige aantrekkelijkheid b zit. Vooral in den winter als alle andere gewassen kaal en naakt zijn, zien we dat groen gaarne eu staren we er met welgevallen op Een tuin, waarin geen groenblijvende gewassen voorkomen, is in den winter ijl en leeg, biedt geen aantrek kelijkheid, geeft geen rnstpuuten aan het zoekend oog. Het is alsof die groene gewassen dan iets warms geven ze kleeden den tuin. Maar ook afgezien van dit alles, ziju er vooral in de steden zoovele plekjes in tuinen, ja zelfs geheele tuintjes, waarin geen andere heesters kannen tieren en zijn het juist vele van die groenblijvende gewassen welke door hun veelal sterkere geaardheid die mis deelde plaatsen nog een levendig aanzien kunnen geven. Hoeveel plekjes zijn er niet, waar nooit of bijna nooit de lieflijke zon haar levenwekkende stralen zbuden kan tocht- en snuifgaten soms, waar geen heester met afvallend blad het houden kan. Maar ook, gelijk we reeds schreven, zijn er vele van hen uitstekend om er onooglijka-plaatseD mede te bedekken, daar zij het geheele jaar aan dit doel kunnen beantwoorden. Al dit voorgaande is reeds voldoende om van hen een ruim gebruik ie maken ter versiering onzer omgeving. En dat, wat zijn bovendien de meeste bescheiden iu hun eischen, wat zijn ze soms met weinig te vreden en wat zijn hun onderhoudszorgen weinige Vele, zooals de sterkere Hulsten ec Aucaba's, Prunus Lauro-cerasus, Buxus s&mpervivum, zoomede de weer harde Rho- dodendrousoorten kunnen geheel in de sehaduw groeien en zeer veel koude verdragen, De graaf verzocht M. Le Bihan naast hem neer te zitten en wekte den man gedarende het avondmaal door zijn aanhoudend gezwets op. Die vreemdeling werd door iederen Fransch- man tot op den draad aangekeken en het was onder elkander een gedurig fluisteren Wie is die man Van den anderen kant fluisterde de Ro ziéres den vreemdeling al ,de namen in de ooren van de gasten die zoo nieuwsgierig op hem zelf zaten te kijken. Die jonge mau, met fijne gelaatstrekken, is de ridder Darblay—kantoorbediende bij eenen handelaar der stad die kleine dikke, baron des Tournelles, gast bij eenen pruikopsmuk- ker die lange magere, markieB de Vieuville, dansmeester... Ik hoop, voegde de graaf erbij, dat gij onze vergadering dezen avond zult bijwonen. Uwe vergadering Ja... wij komen hier alle avonden met een aantal émigrés bijeen. Wij hebben onder elkander eene soort van bond gevormd tegen de vervelingwij praten, wij spelen, wij dansen en zingen en zelfs soms zweren wij samen tegen de omwenteling... En dat gebeurt hior, iu eene openbare herberg Dat is wel onvoorzichtig. VreeBt gij dan niet dat men u zal afluisteren Geenszins de oningewijden worden in ons gezelschap niet toegelaten. Mistres Davis, een heel voorzichtig mensch, houdt iedereen zorgvuldig uit deze plaats verwijderd, tenzij men goed geboekt staat... Zoo zoudt gij waarschijnlijk hier geen logies gevonden hebban, had ik dezen morgen voor u niet afgesproken... Maar, bemerkte Le Bihan, gij hadt u heel wel in mijne maening kunnen vergissen. Zijt gij wel zeker 'dat ik u niet bedrogen heb, dat ik geen geheim spion ben der Re publiek en hier het doen en laten der konings- gezinden komen afkijken Oh wy hebben ook onze politie, en zijt verzekerd dat zij opperbest is ingericht gelijk gij dadelijk zult bemerken. Geheel dezen dag zijt gij nagegaan en wil ik u eens zeggen waaraan gij dezen dag uwen tijd besteed hebt om welker eigenschappen ze ons voor ver schillende doeleinden uitnemend te paa komen om ook min gunstige plaatsen nog wat op te vroolijken. Laten we het ons daarom tot een duren plicht stellen aan hun weinige eischen zooveel mogelijk te voldoen. Vooral op die ijiin gunstige plaatsen moeten we zorgen, dat de grond los is en passend voedsel bevat, vrij van het te vele puin, wat in de nabijheid van huizen in stadstuinen vaak al te veel wordt aange troffen. Ook zijn er plaatsen, waar weinig regen valt, waarom we dan ook in den zomer het xoodige water moeten aanbrengen. Nu komt het menigmaal voor, dat door verschillende werkzaamheden de grond zeer vast wordt geloopen, en zal het noodig zijn, hem meer dan éénmaal per jaar wat los te maken, opdat de lucht in den bodem heur heilzamen invloed kan uitoefenen. Kunnen vele van hen op ongunstige standplaats nog bevredigende resultaten geven zooveel te beter kunnen ze dit op open en meer gunstig terrein. Maar ook dan Kunnen we de meer edele soorten en verscheiden heden aanwenden, zooals vele goud- en zilverbonte Hulsten, de schoongevlekte An- cuba'a, Rhododendron-hybriden, Kafmia'», Mahonia, Aquifolium, enz. Vesl van die zachtere Hulsten, Aacuba's en Rhod.-hybriten echter eischen des winters beschutting, waarom we dan ook aanraden des winters sparretakken ofwel lage rietmatten te huuner beschutting *te plaatsen, ter afwering van de zoo nadeelige scherpe Noorden- en Oos tenwinden. Tevens is het noodig om bij dergelijke gewassen, vooral als zij nog be trekkelijk jong zijn, den grond mjt een laagje droog blad af te dekken. Na Maart nemen we deze beschutting weer weg, maken den bodem, voor zoover noodig, wat I09 en dienen ze tevens wat vloeibaren mest toe. Zeer goed daartoe is beer en koegier in gelijke hoeveelheid met elkaar vermengd. De snoei bepaalt zich bij al dergelijke ge wassen in hoofdzaak tot het bewaren van de gewenschte (liefst losse) vormen en het weghouden der z.g. wilde grondscheuten. Na den bloei behooren vooral bij de Rho- dodendious de uitgebloeide bloemen te wor den weggenomen, zoowel om de netheid als ter voorkoming van noodelooze krachtrer- spilling van de planten door zaadvorming. Het mag eenigszins opmerkelijk heeten, dat behalve tot het inaskeeren van onmo gelijke plaatsen en hun gebruik op meer Volgaarne. Welnu, toen gij dit huis verlaten hebt, zijt gij rechtstreeks naar de woning van don hertog de Montbazon gogaan- Ik had u mijn inzicht te kennen gege ven er naartoe te gaan mon moet dus geen toovernaar zijn om zulks... Goed Maar ziohier wat gij mij niet gezegd hebt Gij zijt er naartoe gereden in een geel rijtuig waarvan de koetsier een groene jas droeg... Do hertog heeft n verzocht met hem te middagmalen... Don heelen namiddag hebt gij bij hem doorgebracht. Hot is dus te veronderstellen dat gij samen zeer gewich tige zaken besproken hebt- 't Is alles, gelijk gij zegt. Wie heeft u zoo goed ingelieht Wel drommels een onzer vrienden de markies de Presles. Mijn koetsier? Hy zelf, De handelaar riop al glimlachend Maar dit is eene echte speui'dienst. Dit moet gij slechts aan mij wijten, antwoordde de graaf. Ik heb niot kunnen nalaten eenige vrienden over uwe aanwezig heid in de stad te verwittigen. Uwe aankomst is immers voor ons eene zeer gewichtige zaak, en hoe meer gij uwe zending geheim houdt, hoe meer belang men aan uw verblijf zal hechten Begrijp wel in welken toestand wij hier leven. Wij wachten allen met ongeduld het einde onzer ballingschap at en verlangen zoo vurig naar onze terugreis, dat alles met dit verlan gen wordt in verband gebracht. Gedurig zij onze blikken naar Frankrijk gekeerd en het minste buitengewone voorval krijgt in onze oogen de grootste verhoudingen. Zoodra een landgenoot hier aankomt, vragen wij ons af wat hij hier komt doen en of hij goed of Biecht nieuws medebrengt. Zijn handel en wandel wordt nog meer nagegaan, zoodra wij kunnen veronderstellen dat hij met eene geheime zending belast is en vooral als wij vernemen dat hij een lang onderhoud gehad heeft met een onzer hoofdmannen. Neemt onze nieuwsgierigheid ongunstig of beschaduwd terrein, de aan wending dier gewassen tot heden zeer beperkt is te noemen. Toch, al moge 't waar zijn, dat hun groen in den zomertijd een meer doffe verschijning, hun aanblik een meer gedrukte stemming, kan opwekken, toch is het ge- wenscht, dat we onze tuinen en tuintjes wat maer met dergelijke gewassen stoffeeren, op dat, zooals reeds vroeger is opgemerkt, ook in den winter de tuin of omgeving meer aantrekkelijkheid biedt, Vele tuinen en tuintjes, ja eommige stadsplantsoenen zijn in dit opzicht te karig bedeeld, Enkele dier gewassen, zooals Prunus Lauro-cerasus Mahonia japonicum en Aquifolium, of wel Rhododendros hier en daar groepsgewijze geplant, zijn ook 's zomers een lieflijke ver schijning. We zagen ergens een bossigen 2 M. hoogen en dito breeden Hedera Helix arborea als 8olitairplant, geheel door en overgroeid met een Rosa rubiginosa, hetgeen zoowel 's zomers als 's winters de aandacht vroeg. Vooral 's winters, wanneer de honderden roode bottels met het glimmend groene blad van den Hedera, zoomede met diens vele zwarte bessen zich door elkander mengelen, is dit iets schoons te noemen. Men beproeve het ook eens met een groepje van Mahonia en Pelargonium Zonale, Paul Grampel. Niet op een rond perk, maar los verspreid uit— geplant. Mocht een groep jonge Rhododendrons- hybriten na den bloei in den zomer minder schoon zijn te noemen, weluu, dit is te verhelpen door er tijdelijk Lelie's luaschen te planten ofwel er op ruime afstanden eenige Dahlia's tuischeo te plaatsen, zooals b.v. Capstan, Gloriosa, Cycle, Ruby, enz. Aangezien Rhododendrons, Kalinia's en aD- dere tot de familie der Ericaceeëo behoorende gewassen zich bijna zonder stoornis herhaalde malen laten verplanten, kan men ook voor tijdelijk eenige dier gewassen planten, d. w. z. men neme dezulke na den bloei op en brengt hen tijdelijk op een andere plaats iu den tuin op een bed met voor hen toebereiden grond. Na hun bloeitijd zet men dan op hun plaats Crory of wel orchideebloemige Canna's Met het vroege voorjaar brengt men er weer de tijdelijk opgeborgen Rhododendrons of Kalmia's. (Men kan dit ook doen met Aza lea molles, en ponticum.) Zoodoende geniet men van beide gewassen, te zijner tijd op das niet kwalijk. Zij is zeer natuurlijk, antwoordde Le Bihan. Overigens, hernam de graaf, most gij de geheimhouding voor ons niet ten uiterste drijven. Gij bevindt u hier te midden van vrienden van wien gij niets te vreezen hebt. Ik verhaal u dat wij hier allen vurige ko ningsgezinden zijn en dat de trouw van ons ieder beproefd iB. Na het avondmaal, vertrokken de vreem delingen en de Franschen bleven alleen in de kamer. Aanstonds veranderde alles van uitzicht. Da tafel werd aan den eenen kant tegen don muur geplaatst en de stoelen aan den anderen kant. De eetzaal was nu waarlijk een vrienden kring. Deze eenvoudige kamer, slechts burgerlijk gemeubeld, laag van verdieping en door twee olielampan verlicht, had zeker weinig over eenkomst met die prachtige zalen, waarin de uitstekendste mannen der XVIIIe eeuw ver gaderden. En nochtans was dit eiken avond de verga derplaats van den hoog n adel uit Frankrijk. Le Bihan waB hiervan weldra overtuigd. Da graaf de Roziéres had hem eerst voor gesteld aan de edellioden die met hen aan tafel hadden gezeten. De andere vrenden kwamen kort daarna binnen. Zij kwamen een voor een binnen langs een bijzonderen gang die recht op de straat uitliep en moosten dus door de herberg niet gaan. Langzamerhand was de plaats gevuld door émigrés van beide geslachten. Onder hen herkende de koopm in eenigen der edelen die 's morgens in de spreekkamer den hertog de Montbazon afwachten, namelijk den hertog de Rivaille en de markiezin de Liverdun. (Wordt vervolgd

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1