Zontiag 24 October IHOO 42e Jaargang en ien, Tweede Blad, Gemeenteiaadsvergadefing, m Viel op haar neus. (It. iSiumiiitr 85, Gemengd Nieuws. AgT es 8, tea- ÏIIITENLAND. Duitschland. Rusland. Reclame. Vreeselijke pijn. BINNENLAND. Ingezonden stukken. eed 8 rden ie O 5» ;ich van an- m. atis pf m 8fis alle l alle LN, sdjk. LAT. name r KAATSHEUVEL. Vergadering van den Gemeenteraad Woensdag 20 October 1909. Tegenwoordig de heeren C. Roesten- berg, F. Teulings, H. Hesselmans, J. B. F. van den Heuvel, H. de Bresser, J. ts, A. van Kuijk, A. H Verster, I. N. li. Lombarts, M. van Beurden, F. E. Dalleu, en J. L. van Besouw, Voorzitter. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Wordt gelezen een schrijven van den onderwijzer P. Hauff waarbij deze, onder dankbetuiging voor het in hem gesteld vertrouwen medeelt, dat hij gaarne bereid is de benoeming van onderwijzer aan de openbare school te Kaatsheuvel (Hoofd de heer van Woerkom) te aan vaarden tegen 1 November a.s. Voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter zegt, dat op de gemeente oog'i&oting van den loopenden dienst een post is uitgetrokken als voorschot van het Rijk, ingevolge de Tiendwet en is ten dien einde een voorschot aange legd, waarop van den Minister een schrijven is ontvangen, welk schrijven dcor den Voorzitter wordt voorgelezen. De Minister verlangt, dat voor de terugbetaling van het te verleenen voor- ji met de rente daarvan, voldoende zakelijke of persoonlijke zekerheid wordt gesteld, hetgeen is voorgeschreven bij No,. ';jk besluit van 3 Juli 1909 (Staats blad no. 261), terwijl de bepaling, daar- omtren. in het Koninklijk besluit geen uitzondering toelaat ingeval het voor schot door een openbaar lichaam wordt gevraagd. Door den Minister zal genoegen genomen worden met persoonlijke borg tocht, waartoe wel een paar leden van het Bestuur dezer gemeente of notabelen bereid bevonden zullen worden. De Voorzitter vindt het vreemd, dat van de gemeente eene borgstelling ge vorderd wordt, iets anders is het voor particulieren en wie zal met 't oog op den langen duur borg willen blijven De gemeente kon wederkeerig van het Rijk ook wel een borgstelling vorderen. Door Burgemeester en Wethouders dus is aan Gedeputeerde Staten gevraagd of bij hun college ook bezwaar zou bestaan indien door de gemeente, als zakelijke zekerheidsstelling, drie 3 Va °/o provinciale en twee 3% Nationale schuldbrieven gedeponeerd werden, waarop door de Staten medegedeeld werd, dat bij hen hiertegen geen bedenkingen bestaan. Bij nadere overweging wordt besloten als zekerheid te stellen alle eigendommen der gemeente. Wordt besloten afschrijving te doen van het batig slot der rekening, dienst 1908, vo'>«i aflossing van een schuldbrief en kosten van de nieuwe huisnummering. Doo, Butgemeestar en Wethouders wordt den raad aangeboden de Gemeente- begrooting voor den dienst 1909. 'v ,rdt Overgegaan in geheim comité te» D^i.cin'deling reclames hoofdelijken omslag en vaststelling van het suppletoir 1 ;hier van den hoofdelijken omslag. lY)oor een omstandigheid, geheel bui- tei nzen wil, was onze verslaggever niet ter vergadering. Van welwillende zijde ontviugen wij dit resumé.) RED. u-j all öciaal ,in en iroe' dei werk- uinen jIM-, HEN, LAS- agen zullen van Zweden naar BuitWiiand worden overgebracht 100 liich—rnedo's. Zij zijn een uitvinding van overste Unge en door Krupp aan doen*. De Unge-torpedo's kunnen, zooals uit proefnemingen in Zweden is gebleken, 4500 M. door de lucht vliegen. Zij hebben een brisante lading vaü 2 KG en springen uiteen bij het nedei- werpen of door een bijzonder mechanis me na zekeren tijd in de lucht. De snelheid van de torpedo bedraagt in het begin 50 M. per seconde, die toeneemt tot 300 M. De plannen voor geregelde lucht vaartdiensten hebben tot dusver groot succes voor belangrijke bedragen is te Wrankfort, Berlijn, Baden-Baden, Leipzig .J enz. geteekend er is evenwel 3.000.000 'Mark noodig. Men hoopt dat in den u herfst van het volgende jaar het Zep- '|pelin-schip zoodanig verbeterd zal zijn dat het 30 tot 40 personen bevatten. In het begin zal de reis zeer duur zijn, doch wel gauw goedkooper worden. De czaar is gisteren Warschau gepas seerd. Alle straten, waar hij doorheen zou gaan, waren door een onafgebroken keten van soldaten afgezet en boven dien werd druk door Kozakken ge patrouilleerd Overal langs den weg was van te voren door de politie huiszoeking gehouden en de eigenaars hadden een verklaring moeten teekenen, waarbij zij verklaarden er met hun bezit en hun leven zelfs voor in te staan, dat de vei ligheid van den vorst vanuit hun huizen geen gevaar zou loopen. De fabrieks eigenaars, die de verantwoordelijkheid ten opzichte van hun werklieden niet kouden aanvaarden, moesten gedurende enkele uren hun fabrieken sluiten. Na tuurlijk werden ook hier talrijke arres taties verricht. Al wat maar eenigermate verdacht was, werd opgepikt. Spi anje. Het Kabinet Maura is na een storm achtige zitting afgetreden. Eenigszins onverwacht. Gisteren heette het wel, dat het Mi nisterie een leelijken duw had gekregen en wankelde, maar te kontroleeren was dit bericht niet. Maura had gezegd ik zal het land la ten oordeelen. En we dachten die voelt zich- Maar hij is heengegaan na een ver klaring der republikeinen en demokraten, dat zij aan geen werkzaamheden der Ka mer, welke ook zouden deelnemen. In den beginne heeft Moret enkel ge vraagd om den val van Maura, dien hij wilde doen vervangen door 'n ander kon- servatief Minister. Maar op het laatst der debatten vroeg hij om een liberaal Kabinet en de liberale bladen steunden hem in dezen eisch. Hoe 't mogelijk is, dat Maura, anders ook geen kwajongen, is heengegaan, terwijl hij toch de meerderheid nog had, is moeilijk te begrijpen voor ons. Maar in Spanje gebeuren zulke dingen meer. Maura zelf is den laatsten keer ook op 'n dergelijke manier aan de Regeering gekomen. Het liberaal Kabinet had toen 'n hoop fouten gemaakt. Maura viel aan, overwon, schreef nieuwe ver kiezingen uit en kreeg een meerderheid. Moret, die thans in de plaats van Maura gekomen is, in Spanje duren de mi- nisteriëele crisissen nooit zoo lang als bij ons, zal nu ook wel nieuwe verkie zingen uitschrijven, denken we. De laatste kamerzitting is nogal ru moerig geweest. Nu moet men niet denken, dat het Kabinet Maura is afgetreden om de zaak Ferrer. Ferrer is gisteren voor het eerst in het debat genoemd, toen de heer Soriano vroeg, of de processtukken van Ferrer aan de Kamer zouden worden overgelegd, De Minister van Oorlog antwoordde, dat hij zulks reeds toegezegd had. Dan vroeg Soriano nog, of het lijk van Ferrer in de gewone misdadigers- kuil was gegaan. De Minister zou het navragen, hij wist het niet. Daarmee was het Ferrer-debat uit. Moret heeft Maura hoofdzakelijk aan gegrepen om diens houding in Melilla en heeft heftig afgekeurd, dat Maura de re volutie in Barcelona niet heeft kunnen voorkomen. Heel Europa, schreef de konservatief- liberale Deutsche Tageszt. naar aanleiding der Ferrer-opwinding, is een groot dol- lenhuis geworden. België blijkt een goede afdeeling er van te zijn. In de Kamer vroeg de socialist Fur- némont gisteren verlof tot het houden van een interpellatie. En toen begon nen de socialisten op 't rijtje af te schel den Demblon kenschetste de terechtstelling van Ferrer als een moord. Ook Vandervelde brengt >de afgrij selijke misdaad* in herinnering. Hij zeide verder, dat er nog 1200 gevangen zitten in Monjuich en vervolgde Wij geven niet meer voor het leven van die menschen dan voor dat van hem, die het genade woord niet heeft gesproken. De minister van Buitenlandsche Zaken teekent verzet aan. Pépin roeptWeg met den Koning van Spanje I Furnémont zegt, dat de regeering de verantwoordelijkheid aanvaardt voor de moorden van de Spaansche Regeering. Hij wordt tot de orde geroepen. Vandervelde noemt het Spaansche ministerie een Regeering van moorde naars. Destrée verklaartWij hebben het recht om het monster, dat Alfons XIII heet, in het gezicht te spuwen. Hij wordt tot de orde geroepen. De interpellatie wordt daarna aange houden. de Rekenkamer nimmer aanmerking is Ik wist niet dat er in onze gemeente gemaakt en de minister bovendien in nog Italianen woonden, want 't is zoo'n die opvatting deelt. Italiaansche naam, of zou de inzender Generaal Vetter. soms nog wat van Latijn kennen uit zijn Aan den generaal-majoor. A.J. Vetter, vroegere jaren, dit) laatste schijnt me commandant der 3de divisie, is op zijne waarschijnlijker Dank zijdenKloosterbalsem genezen. De Heer L. Post, bakker *te Bilcferdam, gemeente Leimuiden, schrijft ons vDe KLOOSTERBALSEM is een won dermiddel. Een uit duizenden''. Mijn doohtertje Willemientje, oud 8 jaar, was met haar neus zoodanig op een klomp gevallen, dat ik en mijne omgeving niet anders dachten, of de neus zou nooit meer genezen, zoodanig was hij gekneusd. .Het kind leed vreeselijk veel pijnen, totdat ik den KLOOSTERBALSEM aanwendde, dien ik haalde bij den Heer Th. Beuk te Lei muiden. In acht dagen tijds was zij daarmede volkomen genezen. Iodereen hier in de buurt roemt daarom den wonderdadigen KLOOS TERBALSEM, hetgeen U gerust moogt bekend maken. De Kloosterbalsem, Klooster Sancta Paulo, geneest onvoorwaardelijk oude en nieuwe wonden, open beeuen, zweren, ziekten der hoofdhuid, aambeien, rheumatiek en alle rheumatische aandoeningen. Bij gebruik van den Kloosterbalsem worden de pijnen on middellijk verzacht en volgt de genezing spoedig en zeker. Prijs per pot van 20 gram 35 ct., van 50 gram 75 ct., van 100 gram f 1.20 en van 250 gram f 2.50. Hoe grooter pot, boe voordeeliger dus Verkrijgbaar bij Drogisten, Apothekers en de bekende Depothouders. Een blijvende herinnering. Er heeft zich in de residentie eene commissie van dames en heeren gevormd, met den burgemeester baron Sweerts de Landas Wyborgh, als eere-voorzitter generaal-majoor Braams inspecteur der cavalerie, als voorzitter, den heer Bier man, directeur van de Eerste Ned. Hy- potheekbriefbank, als secretaris en mr. Furnée bankier, als penningmeester, ten einde uitvoering te geven aan het denk beeld om in de residentie eene blijvende herinnering tot stand te brengen aan de blijde gebeurtenis van 30 April 1909. Het meest geschikt acht zij het idéé, door den heer J. G- Smits in de >Nieuwe Courant* van 14 Juni 1.1. ontwikkeld, om op het Juliana van Stolbergplein een monumentale vaas te doen verrijzen, steeds gevuld met bloemen en planten en zij heeft zich dan ook tot taak ge steld dat denkbeeld uit te voeren. Het ligt in de bedoeling het herinneringsblijk gereed te doen zijn op den eersten ver jaardag van Prinses Juliana. Accijnsverhoogiiig. Op het gedistilleerd zal f27 meer per hectoliter op een sterkte van 50 pCt. worden gelegd. Thans bedraagt de ac cijns f 63. Komen die f 27 er bij, dan zal 't worden f 90. Op zichzelf een zeer hooge accijns, althans zoo de mededee- ling van de Likeurstokers In hun adres juist is, dat de waarde van zulk een hectoliter niet boven de f 10 gaateen opgave die tevens waardemeter is voor de winst die ze nemen- Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft heden zonder hoofdelijke stemming aangenomen de salarisregeling voor de directeuren en commiezen der posterijen, en is tot na dere bijeenroeping gescheiden. Het Kamerlid voor enkele dagen. Wij lezen in het Hbl. Het bekende oud-Kamerlid W. van Manen Jzn. heeft op zijn request aan den minister van financien om schade loosstelling van 1 Augustus af een af wijzende beschikking ontvangen met de mededeeling, dat de laatste jaren steeds de regel is toegepast om de schadeloos stelling te berekenen vanaf den dag der beëediging, op welke toepassing door aa vrage, met ingang van 1 November 1909, ter zake van langdurigen dienst, onder toekenning van pensioen, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend het bedrag van het pensioen Is vastge steld op f2700 'sjaars; en is aan voor noemden opperofficier Harer Majesteits dank betuigd voor de veeljarige en be langrijke diensten, door hem aan den lande bewezen, en hem, mede met in gang van 1 November 1909, de rang verleend van luitenant-generaal. Nationalo Tentoonstelling voor Huisvlijt. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de Nationale Huisvlijt Tentoonstelling van den Volksbondwelke in 1910 te 's-Gra- venhage zal worden gehouden, eanigen invloed zal hebben op de beoefening van de Huisvlijt in het Leger, waar deze tot nu toe niet dan sporadisch voorkwam, gelijk een onderzoek heeft geleerd. Door de welwillende beschikkingen toch zoo wel van den Minister Sabron als van den Minister Cool, is het aan het ten- toonstellingsbestuur vergund geworden op ruime schaal in militaire kringen daarvoor propaganda te maken. Aan plakbiljetten, uitgevoerd in de nationale kleuren, komen in alle kazernes, inrich tingen en hospitalen, van de tentoon stelling en hare bijzonderheden vermel den, en op de bureaux zullen programma's en inschrijvingsbiljetten verkrijgbaar zijn voor allen, die weuschen in te zenden. Bovendien heeft de Minister den Com- mandauten vergund zich over dit onder werp in directe verbinding met het bestuur te stellen, dat natuurlijk van zijn kant alle gevraagde hulp en voorlichting gaarne wil verstrekken De militaire Chefs, die sympathie gevoelen voor de Huisvlijt, kunnen dus wel een en ander ten goede doen- Misschien geeft de ten toonstelling zoodoende wel eenig karak teristiek militair-huisvlijtwerk te zien, zooals dat te Breda op de plaatselijke tentoonstelling in den vorm van miniatuur genie-arbeid zoo bijzonder mooi aanwezig was. Dat de Huisvlijt ook in het Leger in den vrijen tijd veel nut kan stichten en een uitnemend wapen is tegen verveling en alles wat daaruit voortvloeit, het is niet te ontkennen- Te hopen dus, dat deze eerste pogi g succes rret zich zal brengen. Ferrer In de Tweede Kamer. Waarachtig er is in 'onze Tweede Kamer gesproken over Ferrer en veel meer dan in de Spaansche Senaat. Hier weet men beter over het geval te oor deelen, dan ginds, weet je. Althans voor Troelstra stond het vast, dat er op een Ferrer een misdaad was gepleegd en hij wilde daarom aan de kinderen van den terechtgestelde een brief van rouwbeklag richten, zooals er onlangs een gericht was aan de familie van den vermoorden Koning van Portugal. Nu stond het voorstel niet op de agenda. Hij zou het daarom even toe lichten. Doch inplaats dit te doen, hield hij een rede, alsof zijn adres bereids aan de orde was. Toen de Voorzitter dit in de gaten kreeg, klopte hij den spreker af. Daar had je de poppen aan 't dansen De socialisten begonnen een lawaai te maken van heb ik jou daar. De slimme Borgesius gaf Troelstra een handje en hoewel de heer Lohman krach tig protesteerde, was de Voorzitter zwak genoeg om Troelstra toe te geven. Ook gaf hij na veel drukte toe. dat Schaper 't woord voerde en Duijs ge regeld interrumpeerde. Maar enfin, alle begift is moeilijk en laten wij hopen dat Graaf van Bylandt leeren zal. Troelstra heeft overigens geen succes gehad. Op voorstel van den voorzitter werd met 70 tegen 8 stemmen socialisten en Thomson besloten het voorstel Troel stra niet verder te behandelen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Hedikhuizen, 22 October 1909. Geachte Redacteur. Vergun mij nog eenige regeltjes van uwe beperkte ruimte in uw veel gelezen blad om mijnheer »Sabatini,» den schrijver van het ingezonden stuk in uw blad van 21 October even te antwoorden. Hoe het zij, ter zake 1 Mijnheer »Sabatini» en mijnheer O. schijnen de zaak eenigszins te willen verdraaien, als zou ik uit stommiteit doch terecht in mijn ingezonden stuk gezegd hebben, dat het beter ware geweest, dat onze burgervader zijn vergissing had bekend. Zeer zeker, geachte mijnheer Sabitani (o neen 't is Sabatini) en mijnheer O., dat meende ik ten volle, dat de burgervader zich had vergist, waarschijn lijk doordat hij en zijn personeel niet voldoende met de wettelijke voorschriften in zake verkiezingen op de hoogte zijn. Doch hij had zich vergist op den dag der candidaatstelling, door een lijst aan te nemea, die onwettig was en een proces-verbaal aan te plakken, dat even eens niet in orde was. Doch hoe moest die vergissing voor de oogen van het publiek hersteld worden. Daar zat onze burgervader voor te zweeten. Hoe moest dat bedekt blijven We zullen Van Oudheusden boven laten komen, een nieuw bewijs van ont vangst geven, een nieuw procesverbaal van candidaatstelling schrijven, een nieuw aanplakken, de veldwachter roepen, hem bevel geven bij de kiezers den naam Van Oudheusden op de oproepings- kaarten door te slaan en dan zullen we vragen aan de redactie van de Gemeente stem of Gedeputeerde Staten of de Kroon hieraan iets kunnen doen. dat nu knoeien of niet Ik laat het beslissende antwoord aan het publiek dat tegenwoordig in Haarsteeg ook zoo dom niet is. Hoort ge nu, mijnheer Labertjepoepie, dat ik volkomen wil bekennen, dat de burgervader zich vergist heeft, doch die vergissing moest met knoeierijen en met wegcijfering van alle wettelijke voor schriften worden verbeterd. Het zit hem dus niet in oe vergissing op zich zelf, doch in de knoeierijen om de vergissing te bedekken. En hiermede basta. Al komt er nu nog een mijnheer O. een mijnheer Sabatini (afgeleid van Sabberen, dat is kladden) een senunarist(geen uitleg noodig) een Senator (raadsheer) een scriba (geheim schrijver) een Barbaat (geen uitleg noodig of nog zooveel van die hooggeplaatste personen met vreemde namen, ik heb het mijne gezegd en hoop, dat al het geschrijf een aansporing moge zijn, dat bij volgende verkiezingen in onze ge meente meer klaren wijn wordt ge schonken. Hoogachtend, X. Oplichterij op groote schaal, Te Amsterdam hebben manipulaties op groote schaal plaats gehad in de tabak. De firma L. en E,., makelaars in tabak te Amsterdam, heeft n.l. aan de firma Julius Gliick te Hamburg een partij tabak verkocht voor den prijs van f 42000. De Duitsche firma betaalde de vordering met 58000 M. in wissels en f8000 cash. Het is gebleken, dat de tabak niet gelijk was aan de getoonde monsters, waarom de firma Glück een aanklacht tegen ge noemde makelaars heeft ingediend wegens levering van minderwaardige goederen. Het moet echter gebleken zijn, dat ook de wissels waardeloos waren. Ook heeft de firma Glück een aanklacht ingediend tegen een aantal commissio- naris, die 105 pakken tabak voor f 0.55 per kilo kochten en deze tabak leverden aan de firma Glück tegen den prijs van f3.50 per kilo. Deze tabak was f4000 waard, terwijl deze partij 30.000 M. aan wissels heeft afgegeven en reeds f7000 contant heeft betaald. Een dezer commissionairs, de heerS., Rokin te Amsterdam, heeft tegen den heer E. van de firma L. en E, een aan klacht ingediend wegens mishandelingen berooving van zijn goeden naam en eer. Nader vernemen wij nog, dat de firma Glück namens de firma Brinkman, even eens te Hamburg, optrad. Een wonderkind. Ditmaal geen violist, maar toch onwederlegbaar een wonder kind, wanneer tenminste de Amerikaan- sche bladen in hun beschrijvingen van den fenomenalen knaap William Sidis niet jokken. William Sidis is elf jaar oud en i i: inpelj h i- „,pn I,,,

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5