Derde Blad. Provinciaal Nieuws. Nummer 85. Zondag 24 October 1909. 32e Jaargang. Waalwijk 23 Oct. 1909. Grootfsche plannon Tal van geruchten loopen er, als zouden er plannen bestaan voor, of met kracht gewerkt worden aan het tot standkomen van eene nieuwe spoorwegverbinding tusschen Waalwijk en Breda. Zouden deze geruchten eerlang blijken waarheid te bevatten, dan zal deze lijn natuurlijk loopen over de thans nog van eene spoorwegverbinding verstoken groote industrieele plaatsen, nl. Kaats heuvel, Dongen en Oosterhout en zeer zeker zou zulk eene lijn een groote zegen voor deze belangrijke streek worden. Wij hebben de kaart eens geraadpleegd en gelooven dat eene als door ons be doelde lijn, bijna geheel door heide loopend, niet al te kostbaar zou zijn wat onteigening betreft. Luehtraart. A s. Maandagavond ten 8 uur zal de bekende redacteur van »De Kampioen», de heer Henri Meijers op uitnoodiging van de aid. ^Langstraat» van 't Nut van 't algemeen eene verhandeling houden over Luchtvaart-techniek. Deze lezing die toegelicht wordt met lichtbeelden is bestemd voor de leden, maar tevens tegen een entree van f 0.50 voor belang stellenden en wordt gehouden in de achterzaal van het hotel Verwiel. Wij gelooven dat een dergelijk, zoo hoogst actueel onderwerp als de lucht vaart, door velen zal worden aangegrepen, om hun kennis over deze groote toekomst vaart wat te verruimen. Muziek—avond. Dinsdagavond staat ons op Musis een groot muzikaal genot te wachten. Alsdan zal de bekende musicus de heer Willem Robert Jr. met de dames Hermine Scholten en Antoinette Robert een muziek-avond geven. Het programma biedt tal van mooie nummers, bij groote verscheidenheid. De namen der uitvoerenden spreken genoeg voor zich zelf, maar de gekozen nummers doen er 't hunne bij. Vooral het »Heksenlied» gedeclameerd door den heer Robert met begeleiding van piano, zal voor velen eene attractie zijn. Een mooie avond met een volle zaal is te verwachten. Tarief van invoerrechten. Wij hebben onlangs medegedeeld, dat aan alle leden en donateurs van den A- N. B. v. S. een overdruk der brochure van Mr. Smissaerts was gezonden, waarin deze het voor- en tegen der invoerrechten besprak, met als voorbeeld, de schoen- en lederindustrie, om tot de slotsom te komen, dat vrijhandel voor ons land het meest gewenschte stelsel was. Naar men ons mededeelt bestaan er plannen om tegen het betoog van mr. S. eene brochure te doen verschijnen, om daarin het contra van 't vrijhandel stelsel voor deze industrien te betoogen. Commissie uit den Bond van Looiers en Schoenfabrikanten. Naar wij vernemen zal deze commissie ter bespreking van invoerrechten a.s. Woensdag te Tilburg bijeenkomen de commissie uit de looiers zijn de heeren Lans uit Delft, Bressers uit Dongen, Verhagen uit Eindhoven en van Son uit Waspik die van de schoenfabrikanten Klijberg-Pernot Waalwijk, van Beurden Kaatsheuvel, Kooien Oisterwijk, Man- naerts Tilburg, Smits Dongen, van Schijndel Waalwijk, en IJpelaar-v. d. Wiel Drunen. Wij hopen dat deze commissies in het belang der beide industrieën tot een goed vergelijk zullen komen. Oooger Sehoeiiprijzen. Met genoegen vernemen wij dat door een buitenlandschen grossier beduidende partijen voor directe levering bij enkele schoenfabrieken hier te lande zijn ge kocht en aan verhoogde prijzen voorjaars-' orders besteld zijn. Van andere zijde vernamen wij nog dat de laatste dagen voorjaarsorders in toenemende mate zijn binnengekomen, waarvan enkele op eenigszins langer leveringstermijn tegen verhoogde prijzen zijn geplaatst. In het buitenland kan men thans reeds hooger prijzen behalen. Alles wijst er op dat al spoedig een algemeene prijsverhooging zal intreden, wat dan ook meer dan hoog noodig is. Wil men zich voor schade vrijwaren, zal een flinke verhooging nood zakelijk zijn. „Waalwijk Vooruit" Voor de 2e maal speelt morgen het le elftal van bovengenoemde vereeniging 'een wedstrijd voor de competitie van den Brab. Voctb. Bond. Dit maal is haar reis naar Tiel en zullen zij daar de vereeniging »Vriendenschaar» ontmoeten Tegelijkertijd zal het 2e elftal trachten het Bossche »Prins Hendrik» te kloppen. Ook deze match geldt voor de Brab. Voetb. Bond competitie en wordt op het terrein te Waalwijk gespeeld, aanvangend half drie. Moge een talrijk publiek op het W. V. terrein aanwezig zijn, om »W. V. II» te helpen, morgen haar eerste overwinning te boeken. Uitgehongerd. Woensdagavond te ruim 8 uur zakte ter hoogte van 't café »de Zwarte Ruiter» een fatsoenlijk gekleede, onbekende man neer. Spoedig waren behulpzame men- schen bijeen en droegen d^n man, die voor dood werd opgenomen, in 't café binnen. Dr. Sweens werd spoedig ge roepen en hoewel de man nog niet dood was vreesde men het ergste. Ook werd hem direct geestelijke hulp veileend en de man naar het Gasthuis over gebracht. Hier kwam hij weldra bij, nadat hem eenige versterkende middelen langzamerhand waren toegediend en bloek dat hij sinds Zondag niet meer van beteekenis gegeten had. De man zekere B. rijwielhersteller van beroep en 44 jaar oud, een Amster dammer, was reeds tal van dagen op route om werk te zoeken doch tevergeefs. Van uitputting zakte hij ten laatste ineen. Den volgenden dag is de man na goede verzorging verder getrokken. Fruithandel. De fruithandel in de Langstraat over het geheel niet zeer levendig. Men be steedt de laatste dagen voor sterappelen f5.00 a f5,20, goudreinetten f4.80 a f 5.00, bellefleurs f 4 00 a f 4.50, zoete appelen f 2.00 a 1 2.60, stoofperen f 160 a f2.00, handperen f2.25 a f3.00 en fijne tafelperen f4.30 a f5.50, per H.L. Met het plukken der noten die een redelijk gewas opleveren, wordt een begin gemaakt. Ook eikels en beuken noten zijn er dit jaar overvloedig. Aan het station Waalwijk-Besoijen worden dag op dag tal van waggons geladen met appelen en peren, bestemd voor de Hollandsche steden, Duitschland België, Frankrijk enz. en die per as uit 't land van Altena worden aangevoerd. Truraweg Ontvangsten. Zuider-Stoomtram-Maatschappij. Sept. 1909 f8840 6872» per dag-kilo meter f7.58; dito 1908 f 8660.797s, per dag-kilometer f7 427s- Sedert 1 Jauuari 1909 f 74.129 13, per dag-kilometer f 6.9872dito 1908 f74.709.4072, per dag-kilometer f7.01. Stuking bij dc firma Di Nijs Co. tu Amsterdam. De staking duurt voort, geen veran dering is nog merkbaar. Maandag is er een vergadering van het personeel in d'Geelvink gehouden. Het personeel is vereenigd en houd zich kalmalleen worden de posten voor en achter de fabriek bezet gehou den. V. v d. S. Griffier Vun Lanscbot. De heer Mr. W. van Lanschot, Grif fier der Staten van Noord-Brabant, is door de Directie van de Nederlandsche Bank benoemd tot agent der Bank te 's Bosch. De Staten van Noordbrabant zullen dus in de aanstaande Najaarszitting een nieuwen Griffier moeten benoemen waar voor door Gedeputeerde Staten de voor dracht geschiedt. Ontegenzeggelijk zullen de leden der Prov. Staten en allen die met eenige aandacht het provinciaal bestuur volgen, het heengaan van den heer Van Lan schot betreuren. Zijne bekwaamheid, zijne werkkracht hulpvaardigheid zijn in de acht jaren ge durende welke hij het griffierschap be kleedde, schitterend gebleken en der pro vincie zeer ten goede gekomen. Moge de heer Van Lanschot in de ge wichtige betrekking waarin hij volgens zijn wensch ook nu is geplaatst, even eens een aangenamen werkkring vinden. Aunbestcdingcn. Door het ministerie van justitie werd heden aanbesteed het bouwen van een bijzondere strafgevangenis voor mannen te 's Gravenhage en bet uitvoeren van daarmede in verband staande werk. Laagste inschrijver W. M. Weijers, te Tilburg, voor f 246,979. Op 17 Nov. 1909, zal, aan het ge bouw van het Departement van Water staat te 's Gravenhage, worden aanbe steed het uitvoeren van baggerwerk, ie een gedeelte van het Noorder-afwa teringskanaal eti* in een aansluitend deel van het Oude Maasje, gelegen in de ge meenten Meeuwen en Drongelen, pro vincie Noordbrabant, behoorende tot het onderhoud van de werken der jlerg- sche Maas. Raming f2130. Vukvereeniging. Algemeene vergadering der Vakver- eeniging »St. Grispijn en St. Crispinianus» op Zondag 24 October 's namiddags ten 6 ure op de St. Pauluszaal te Waalwijk. 1. Opening en lezing der notulen. 2. Installatie nieuwe leden. 3. Halfjaarlijksch verslag van den Pen ningmeester. 4. Jaarverslag van den Secretaris. 5 6. Mededeelingen. 7. Presidentsverkiezing. 8. Bondslied. BAARDWIJK. Morgen, Zondag, des avonds ten 6 uur, zal de afdeeling Baard wijk van de Ned. R. K. L. A. B. een groote propaganda-vergadering houden op de bovenzaal van den heer C. Pulles. Als spreker zal optreden den heer Henri Hermans met het onderwerp Waarom staan er nog zoovelen buiten de R. K. Vakorganisatie. Deze vergade ring is toegankelijk voor alle lederbe werkers. DRUNEN. 't Was verleden Zondag feest voor Drunens Congregatieleden, de inwijding der nieuw gebouwde zaal zou plaats hebben. Reeds voor den mid dag werd door vele leden en niet leden gebruik gemaakt om de versiering in oogenschouw te nemen en ook namid dags tot 4 uur werd er druk van gepro fiteerd. Om half 6 toen de plechtigheid be gon was de zaal reeds vol. Indrukwek kend klonk voor het eerst het Veni cre ator door de zaal. De H. E H. Selten onze Directeur verrichte de gewone gebeden, waarna door hem de kerkelijke inwijding geschiede. Na afloop werd door allen het Te Déum gezongen. Nu zou het feest concert beginnen De Harmonie zette in met een Feest- marsch, de liedertalel met een Feestlied Elk nummer afzonderlijk te bespreken is ounoodig, wij bepalen ons met te getui gen dat zang en muziek goed waren. Wat klinkt de muziek on zang schoon in de nieuwe zaal. De rede van den Z.E. H. van Kessel was het glanspunt van den feestavond. Hij verhaalde het ontstaan van de Con gregatie, hoe door 4 eenvoudige jonge lingen uit Drunen in het jaar 1840 de eerste grondslag werd gelegd van de thans alom bekende Congregatie. Hoe de H. E. Heer Deken en Kanunik Cop- pens van af het begin het kleine spruitje zich aantrok en het na 4 jaren reeds deed opnemen in de Algemeene Con gregatie te Rome, waardoor de leden deelachtig werden aan alle aflaten aan de hoofd congregatie verbonden. Hoe de vereeniging verder bloeide onder het bestuur van Deken van Rijckevorsel en Deken Ghijsens, en hoe ze thans onder het wijs bestuur van Deken Selten is geworden eene Congregatie die haars gelijken niet vindt. Hoe van het kleine opkamertje waar de eerste bijeenkomst plaats had, thans een zaal is verrezen, groot en prachtig die duizend personen kan bevatten. Dit alles wist kapelaan van Kessel zoo juist en aangenaam met vele geestige gezegden te verhaleu. Zijne rede werd dan ook met applaus beantwoord. Vervolgens nam de Directeur het woord om dank te brengen op de eerste plaats aan de wereldlijke autoriteiten in het bijzonder aan den E A. Heer Bur gemeester die dit feest met zijne vereer- ende tegenwoordigheid opluisterde en daardoor toonde belang te stellen in dc Congregatie (luid applaus). Aan het bestuur en aan kapelaan de Kort voor de zorgen en moeiten zich getroost aan den bouw der nieuwe zaal. Aan den feestredenaar voor zijne schoone rede, hem herinnerend aan de jaren zijner jeugd die hij als zoon dezer parochie heeft doorgebracht in Üe Congregatie. Verder aan alle Congreganisten door wier trouw bezoek het bestuur genoodzaakt was tot verbouwing der localen, hun aansporende trouwe congreganisten te blijven, vooral de godsdienstoefeningen, het hoofddoel der Congregatie geregeld bij te wonen, om zoodoende gesterkt door gebeden en onderrichtingen staande te blijven en voortgang te maken in de deugd. Ver volgens dank brengend aan architect en uitvoerders van het werk sloot Zijn H. Eerwaarde met nogmaals de leden aan te sporen hunne verplichtingen als Con- greganist goed te volbrengen dan zou de nieuwe zaal voor hen zijn een toevluchts oord voor de gevaren der jeugd, een plaats waar zij den Zondag in gepaste ontspanning konden doorbrengen. Luid applaus deed de zaal dreunen, wel een bewijs dat zijne woorden de toehoorders hadden getroffen, Het laatste nummer van het program ma het blijspel »Levie Baars4 mogeu we niet ongemerkt voorbij gaan. Wat was Lcvie een model jood in al zijn hande lingen. Aan de opvoering van dat blijspel mankeerde niets. De grootste zuurkijker lachte noch met de grappen en uien in dat stukje voorkomende. Het program was afgewerkt, nog een woord van dank door ben H. E. H. Directeur aan zangers, muzikanten en rederijkers en het publiek ruim voldaan spoedde zich huiswaarts, want het was reeds laat Alvorens dit verslag te eindigen nog een woord over de versiering. Het beeld van de onbevlekte Ontvangenis en van den H. Aloysius prijkten in groen en bloemen, en tijdens de gebeden, in een zee van licht. Op smaakvolle wijze waren de por tretten van de vroegere Directeuren de Hoog Eerwaarde Heeren Coppens van Rijckevorstel en Ghijsens versierd. Rechts de portretten van Pius X en H. M. de Koningin, links Mgr. van der Ven en Prins Hendrik, allen gesierd met draperien. Heel de zaal prijkte verder met guirlanders-bloemen en groen. Alle Congreganisten genoodigden en belangstellenden hebben di«n avond ge noten en zijn huiswaarts gekeerd met de beste wenschen voor de Congregatie. Ook wij sluiten dit verslag met den wensch dat Drunens Congregatie moge groeien en bloeien tot eer van God en het welzijn harer leden. Aanstaanden N?aandag vieren de leden van St. Crispijn hun patroonfeest. Van ouds is en blijft dit een feestdag voor gansch het dorp, niet het minst voor de schoenmakers. Des morgens om 9 uren maken de leden van het gild met de Harmonie een tocht door de straten om daarna in de gildekamer zich te vermaken met dansen, gezellig praten, goed drinken, lekker eten enz. enz. Wij wenschen hun dan ook een goed welslagen van het feest. NIEUWKUIK. Dit jaar zijn naar de landweer overgegaan en in het landweer- register dezer gemeente ingeschreven, de verlofgangers v. Loon J. van Eggelen J. en van Bijnen, M. Bij openbare kennisgeving worden de lotelingen dezer gemeente, lichting 1910 uitgenoodigd, zoo zij bij voorkeur bij de zeemilitie wenschen te dienen, zich daarvoor ter gemeente-secretarie aan te melden voor 1 November a. s. Den 1 November begint de cursus 1909/10 voor het herhalingsonderwijs. Moge dit jaar de deelname grooter zijn dan vorige jaren toen ze heel wat te wenschen overliet. Den 21 November a. s. wordt ten huize van den heer G- de Jong, alhier een concours gehouden in komieke voordrachten. De deelname die alleen uit vreemde krachten mag bestaan be looft groot te worden. VLIJMEN 22 October 1909. a. s. Maandag 25 October wordt alhier de nieuwe landbouwwintercursus geopend, welke naar wij hopen door vele leerlin gen bezocht zal worden. HERPT. Door baldadige handen is aan den ringmuur om het kerkhof bij de Prot.- kerk de rollaag over ruim 3 meter afge broken. Jammer dat dergelijke lafheden hier ongehinderd kunnen geschieden. De handel in vette varkens is williger aan verhoogden prijs. Betaalde men den laatslen tijd 3079 d 31 cent per pond, heden werden deor Tilburgsche slagers een partij vette varkens hier en in de omstrekon aangekocht voor 33 cent per poud. Zoo wordt de varkensmesterij nog eenigs zins loonend. Het brood is in onze gemeente met 2 cent afgeslagen. Een goed voorbeeld ook voor de bakkers van elders EINDHOVEN, 19 October. Bij den burgemeester van Woensel, voorzitter der commissie tot het ontwerpen der concessie-voorwaarden voor eene elec- trische centrale, voor deze en aangren zende gemeenten is van gedeputeerden van Noordbrabant htt volgende schrijven ingekomen Naar aanleiding van uw hiernevens vermeld schrijven hebben wij de eer u te berichten, dat eerstdaags zal worden overgegaan tot de samenstelling der commissie, aan welke ingevolg het be sluit der Staten van 22 juli 1909 de opdracht gegeven zal worden een onder zoek in te stellen naar de levensvatbaar heid en het nut van een of meer cen trale inrichtingen tot levering van elec- trisschen stroom voor licht en drijfkracht in deze provincie. In verband hiermede verzoeken wij u te bevorderen, dat de beslissing op aanvragen om concessie voor oprichting van electrische centralen voorloopig worde aangehouden tot tijd en wijle voormelde commissie ingevolge de haar verstrekte opdracht, rapport zal hebben uitgebracht- BESOIJEN. Morgen Zondag 24 Oct, zal op het terrein nabij het café van de beeren Gebr. Timmermans, een medaille wedstrijd plaats hebben uitgeschreven door de B. V. C. Aan don wedstrijd dia 's mio'dags om een uur zal aanvangen wordt deelgenomen door „Nooit Gedacht" te Waspik, „Wilhelmina" te Waalwijk, „Juliana" te Kaatsheuvel en „B. V. C." alhier. VRIJH.-CAPPEL. Op Dinsdag den 26 October a.s. des avonds te 7 uur in het schoollokaal van de O. L. School te Vrijh.- Cappel, heeft het bestuur der vereeniging „Het Groene Kruis" van de gemeenten Capelle Vrijh.Cappel en Sprang hare alge meene ledenvergadering uitgeschreven. Op de agenda ter behandeling komsn voor. 1. Mededeelingen van het bestnur. 2. Jaarverslag van den secretaris. 3. Vaststelliug rekening 1908. 4. Rapport afgevaardigde naar de gadering der lioofdvereeniging op Oct. 1908. 5. Verkiezing van 4 bestuursleden wegens de aftreding 1 Jan 1910 van de beeren B. de Noo, te Capelle, B. Verhoeven, J. v. d. Meulen en J. C. Klein te Sprang. 6. Vaststelling begrooting 1910. 7. Benoeming commissie van 3 leden voor het nazien van de op 31 Dec. a.s. af te sluiten rekening van den penningm. 8. Benoeming afgevaardigden na..r de vergadering der hoofdvereeniging op Don derdag 28 Oct. a.s. te Rotterdam. 9. Behandeling agenda van bovengenoemde vergadering. De stemgerechtigde ingelanden van het Waterschap „De binnenpolder van Vrijh. Cappel* zijn tegen a.s. Woensdag den 27 October ten huize van de wed. A. H. Hoef nagel ter vergadering opgeroepen ter be spreking van In verband met den afvoer van het water der stoomzuivelfabriek „De Toekomst" te Capelle van de overeenkomst met het water schap „De Binnenpolder van Capelle" inzake de uit en inwatering, door de vaart en aluis van Vrijh.-Cappel, van de in dat watarschap gelegen landerijen. Voor het herhalingsonderwijs hebben zich alhier aangemeld 10 leerlingen 7 man nelijke en 3 vrouwelijke, A.s. Maandag zal de Cbr. Werk- liodenverecniging gevestigd op de Loonscheu- dijk, wederom haar jaarfeest vieren. CAPELLE. De cussus 1909-1910 van de herhalingsklasSe in de Nieuwstraat zal 1 Nov. a.s. met 14 leerlingen ge opend worden. WASPIK. De onderafdeeliuge Pairden- verzekeriag afdeeling van de Noord-Bia- bandsche Chr. Boerenbond zal Maandag a.s. 's avonda ten half zeven bij Mej. dc Bont alhier, eene algemeene vergadering honden. De oogst der suikerbieten is thans in vollen gang. Veel mee valt hij echter niet, ten eerste zijn de bieten bijzonder klein van stuk, cn teu tweede is het suiker gehalte ook 1 h 3°/o minder dan het vorige jaar. Heeft men dan nog een lading afge zonden, dau ondervindt men bovendien dat de aftrek wegens het aankleven van modder belangrijk grooter is dan ander jaren iets wat trouwens mat het oog op den bijzonder vochtigen bodem wel begrijpelijk is. De handel in hooi is op 't oogenblik weer levendig. Wegens groote aanvoer van buiteulandsch hooi, zijn de pryzen echter niet zoo hoog als de boeren met het oog op de hoogo pachten wel zouden wenschen. Vaor goed hooi variöeren de prijzen van 22 tot 25 gulden. RAAMSDONKSVEER. Terwijl de land bouwer IC. uit Waspik bezig was hooi scheep te doen, liep het wiel van de wagen waardoor deze zoodanig tegen den grond viel, dat beide assan braken en de wagen geheel al stuk viel. Hierdoor kwam ook het ver- 29 en hooi over straat te liggen tengevolge waarvan het verkeer ruim eeu uur gestremd was, Spoorhalte. Gisteren had alhier eene conferentie pla&ts tusschen den Inspecteur en Iugenieur der S.S. te 'a Bosch en de Ksmer van Koophandel en Fabrieken alhier znlks in verband met een door genoemde Kamer ingezonden adres om verbetering te breDgen in den aleehteu toestand van wachtkamer en loket aan de spoorhalte alhier. DUS8EN. DrankbestrijdingWoensdag 13 October heeft dc ZuerEerw. Heer Van Riel, Secretaris van het Bisdom, lid van de Raad van Toezicht, van den Bosschen Diocesancn Mariabond, da Afdeeling Dussen bezocht om de inrichting en werkzaamheden der Vereeniging te onderzoeken en na te gaau. Z.Eerw. drukte zijne tevredenheid uit over den ijver en de menigvuldige werk zaamheden der Vereeniging en besprak met den Eerw. Directeur en hjt Bestuur nog verschillende puuteu aangaande de drank bestrijding. Zondag 17 October herdacht de Maria- Vereeniging haar 5 jarig bestaan en hield hare jaarvergadering. Uit het verslag in die vergadering uit gebracht, blijkt eens te meer, dat de Al- deeling met ijver en kracht den strijd heeft gevoerd tegen het drankmisbruik en inge wortelde diinkgewoonten, in het afgeloopen vereenigingsjm 19081909. Wij laten dit verslag in het kort hier volgeu. De Maria-Vereeniging telt thans 115 leden. Er hebben 5 Algemeene en 3 Bestaura- vergaderingen plaats gehad, waarin de drink gewoonten en drinkgelegenheden in de parochie zijn besproken en de middelen werden aangegeven ter uitroeiing. Ter gelegenheid der kermis zijn 1000 propaganda spoorkaartjes in het dorp ver spreid. In ue maand December zijn aan de leden 100 exempl. geillu3treerde Wandkalenders cadeau gegeven. Met Nieuwjaar zijn 220 „Telegrammeu" en even zoovee! Nieuwjaars-wenschen rond gebracht. In Februari zijn 100 txetnpl. brochure vau Pater Ildefousus «rWat willen het Kruisverbond en de MariavereenigiDg verspreid. Met het feest der Eerste II. Communie zijn er in '31 huisgezinnen eene mooie toepasselijke plaat bezorgd met eeue ernstige opwekking aan de ouders, op dien schoonen dag geen sterken drank te schenken. Verder is er bij huwelijk van leden en niet-leden der Maria-Vereeniging het be kende boekje »Voor Moeder en Dochter" ten geschenke gegeven. Ook is telkens bij overlijden van een dorp-s genoot aan de sterfhuizen een geschreven Be Echo vu het Zuiden. ü1

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 9