Hummer 86. Donderda 28 October 190 32e Jaavgaug. Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad ^iSjSjpS5555" PALJAS AITOOI TÏELEH, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen m Gemeentefaadsvergadefing, Uitgever FEUILLETON WAALWIJK. Telefoonnummer 38. De wasch, U ziet het, is groot, doch is door de zuivere zeep het werk gemakkelijk. Sunlightzeep sohaafjes om zachte zeep to maken. Gratis te bekomen bij uwen winkelier in ruil voor 5 omslagen De Echo van het Zuiden, Wal«i|ksrkr en Liiislralsrkf Courant, Dit Blad vertoliijut Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden fOUS. Framo per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enx., franco te senden Uitgever. aan den Aj)VKaT*;NTiüN 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grootr letters naar plaatsruimte. Adverteutiën 3maal ter plaatsing opgegeven, worden ümaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden specirle zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 oent per regel. PPJBB flow Greotc V.'asch En v.'olnia: Worlt. Zuivcro Zco;l ÉÉdü—jcs-'-ï Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat op Dinsdag den 23en Novem ber 1909, de verkiezing zal plaats hebben voor DRIE leden der Kamer van Koophandel en Fa brieken alhier ter vervulling der plaatsen van heD, die op 1 Januari a.s. aan de beurt van af treding zijn. Op den dag der verkiezing kunnen de stem briefjes ten Raadhuizr worden ingeleverd van 's morgens 9— tot 12 uur des middags. Waalwijk, 17 October 1909. Burgeqaeester en Wethouders voornoemd, TH. DE SURMONT DE BAS SMEBLE. De Secretaris, F. W. VAN L1EMPT. Van »DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF J'^eftVuttomv aait Den i'biKvel '.jluCauD 28) Er waroD dan ook veel edellieden die buiten den kring hot eene of audor ambt uitoefenden: verscheiden heerenkneciiten, een suikerbakker, oen lantaarnopsteker, eene wiukeldochter, eene oudkleirkoopster en wat dies meer, die allen nochtans de schoonste namen uit het geslacht- boek van Frankrijk droegen. Eiken avond verlieten de verarmde edel lieden hunnen winkel of hunne zolderkamer om voor eenige oogenblikken terug hunne echte gedaante aan te nemen. Iedereen aanzag met vriendelijke nieuws gierigheid den vreemdeling welke door graaf de Ros'ères was binnengebracht. Zoodra men wiet dat hij onlangs Frankrijk verlaten had «n ernstig nieuws meebracht, werd hij door allen omringd en door iedereen met vragen bestormd. De aandrang nam nog toe, wanneer men vernam dat hij uitgezonden was van Charettc om in Engeland de vorming te bewerken vau een legerkorps dat onverwacht in Frankrijk zou aanlanden om het leger van Vendée ter hulp te komen. Van dit oogenblik af werd Lo Bihan aange zien als de man welke door de Voorzienigheid gezonden was om een einde aan hnn balling schap te stellen. Het was een ongelooflijk losbarsten van toejuichingen. De edellieden verklaarden zich aanstonds bereid om ten strijde af te varen. De dames waren buiten zichzelven van HEUSDEN. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Maandag 26 October 1909, des avonds ten half acht uur. Voorzitter de Edelachtbare heer P. L. Honcoop. Ongeveer kwart voor acht uur opent de Voorzitter de vergadering. Aanwezig zijn de heerea De Jong, vaa Andel, Veerman, Vos, Prins, L. de Mol en van Everdingen. De Voorzitter verzoekt den secretaris voorlezing te gevea van de notulen der vorige vergadering. Na voorlezing wor den deze ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1 Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot opzegging der regeling tot toelating der kinderen uit Oud-Heusden op de openbare school alhier eu zulks met ingang van 1 November a.s. Voorzitter. Burgemeester en Weth. worden gedwongen dit voorstel aan den raad te doen. De oorzaak is dat de kinderen in de laagste klasse op 't laatst niet meer geplaatst kunnen worden. In de eerste klas zitten er nu al meer dan mag. In de tweede kunnen er nog wel bij zoo ook in de derde, daar kunnen er ook nog bij. In de eerste klas van mej. Kramer staan 26 bauken waarop 52 leerlingen moeten worden geplaatst en nu zijn cr 56, waarvan vier die uit Oudheusden komen. Vervallen die vier, dan blijft het getal der in die klas zit tende kinderen 52 wat de wet permit teert. Nu kan het echter gebeuren dat er meer kinderen zullen komen, want er zijn in de laatste weken eenige huis houdens hier gekomen. Door het Dag. Bestuur wordt dit voorstel gedaan op grond dat onze school enkele jaren geleden is afgekeurd. Het is ons toen mogen gelukken de school weer goedgekeurd te krijgen. Zou de school worden afgekeurd, dan zou dat een last worden voor de gemeente die de financieele draagkracht te boven gaat want men moet wel weten dat onze stad niet onder de noodlijdende gemeenten behoort. 75°/# zouden wij zelf in de kosten moeten betalen en slechts 25% vreugd en riepen aanhoudend Wij zijn gered Gode zij dank Leve de Koning I D8 Bretonacho handelaar had wel graag willen uitleggen dat de xaken hoegenaamd niet zoo verre gevorderd waren, dat de onder handelingen slechte aangeknoopt waren, dat de hertog de Montbazon, alhoewel dezer ziens wijze zoor genegen, toch nog niet zou besluiten zonder eerst de goedkeuring van den graaf van Artois verworven to hebben. Maar niemand liet hem spreken. Iedereen wilde-wat zeggen, iedereen juichte den moed en de standvastigheid toevan Charottg on berekende reeds de gevolgen en de zege pralen van don strijd. Het waren vooral de vrouwen die 't meest opgewonden waren. De markies de Vieuville alleen had het middel gevonden om iedereen te doen zwijgen. Hij. de dansmeester, hij nam zijn viool, klom op oenen stoel an bagon eene coutredans te spelen. Aanstonds stonden de paren gereed. In de opgewondenheid der algemeene vreugde pakte de gravin de Virieu den arm van Le Bihan, die over zooveel eer verbluft was, en begon met hem rond te dansen. Zy vergat dat hij een eenvoudig handelaar was en zag in hem niets anders dan den h :ld \an den dag, de drager der goede tijding. De man begreep toch van zijnen kant, deze uitbundige vreugde en zag in dat deze lieden gelijk waren aan gevangenen voor wieroogon men de boop eoner aanstaando verlossing doet glinsteren. De gemoedsgesteltenis doed hem ook veel vertrouwen stellen in het welslagen zyner zending. En waarlijk hij zou in zijne zending slagen. De hertog de Montbazon, samen met den graaf van Artois, bespoedigden de zaak koorts achtig, bekwam van het Engelsch staatsbestuur onderstand iu geld en manschappen en de krijgstocht van Quiberon werd in grondbeginsel aangenomen en besloten. Wat den datum betreft, daarvoor zou men het gunstig oogenblik afwachten. Le Bihan kon gerust naar Frankrijk weer- keeren en aan Charette den goeden uitslag zou het Rijk ons in de kosten vergoe den. Gesteld nu dat een school zou kos ten f 40.000 en wij dus f 30.000 tegen een rente van 4% is jaarlijks f1200 en dan f 1000 's jaarlijks aflossen dan wordt dat een onkosten voor de gemeente van f2200 per jaar. Waar", moet het geld vandaan komen. Daar komt nog een bezwaar bij. Zooals de heeren weten, ik mag het althans veronderstellen, is er bij de Regeering een wetsontwerp aanhangig gemaakt regelende het financieel beheer der ge meenten. Voor Heusden zal dit een groot bezwaar zijn want een kleine gemeente dient men niet te -vergelijken met een groote stad. Hier moeten 6 a 7 perso nen de groote buit betalen. De inkom sten nu genieten zij niet hier. Ik ga mij zelf maar eens na. Ik trek hier maar f 725. De wethouders, zij trekken beide hun inkomsten van hun landerijen welke buiten de gemeente zijn gelegen, Nu moeten zij daar 3 vierde betalen en hier een vierde. Daar heb je met mijnheer Verhagen 't zelfde cn zoo zijn er meer. Wordt de wet aangenomen dan zal het percentage van den Hoofdei. Omslag dat nu 27a bedraagt vermoedelijk op 4% moeten worden gebracht als het geen 47a is- Ik moet daarom eenige leden aanraden niet al te roekeloos met het geld om te springen. Het batig saldo is er niet meer. Wij moeten ons huishouden on derhouden van hetgeen wij hebben daarom raden Burg. en Weth- dc leden aan eerst ernstig te overwegen. 15 Janu ari komen cr weer kinderen op school en dan zou het heel goed kunnen ge beuren dit als de inspecteur kwam er drie of vier kinderen in een bank zou den zitten zooals dat vroeger het geval was met die oud-systeem banken. Maar nu is de school door den inspecteur Summers goedgekeurd en die zal nog wel goed blijven indien ze maar niet te vol is. En dat moet worden voorkomen. De leden zijn m. i. verplicht die ramp zoo lang mogelijk te bezweren. Er is geen plaats. Dien tengevolge kunnen wij geen andere kinderen op school toelaten. Veerman. We hebben begrepen dat wij de kwestie uit een financieel oog punt moesten bekijken, daarom zouden wij gaarne het bedrag wat Oud-Hcusden ons nu betaalt, willen behouden. Voorzitter. Mag ik u verzoeken wat harder te spreken. Veerman. O, zeker.... Wij hebben als leden toen gezegd we moesten eens naar de school gaan zien. De Mol is toen. niet meegegaan, die kende de school wel. Wij zijn toen dus eens gaan zien en ik moet u zeggen dat de school ons enorm veel is meegevallen. Licht en lucht is er voldoende, ze zag er niet kwaad uit. Wij hebben toen gezien dat de hoogste klas grooter is dan de laagste. Mijnheer Verhoeven zei dat dit niet veel zou schelen 'en geen verschil zou geven. Ik ben toen met timmerman Van Rijswijk nog eens naar de school gegaan en ik heb hem toen de grondoppervlakte laten opnemen. Ik he'b daaruit bevonden dat de grondoppervlakte van de laagste klas 49 M3. bedraagt en die van de hoogste 58 M3. Volgens dc regel van drieën kunnen, waar nu op een opper vlakte van 49 M3 56 leerlingen zitten op een oppervlakte van 58 M3. 65 leer lingen. Ik geef daarom Burg. en Wet houders in overweging eens te contro leeren of deze cijfers juist zijn en de kinderen van Oudheusden hier te houden Van Steenhoven, waarvan hier 5 kinde ren school gaan heeft mij gezegd dat hij eerdaags naar Meeuwen gaat. Voorzitter. Mag ik je tusschen twee haakjes opmerken dat er maar 3 kin deren van Van Stcenhoven op school gaan. Veerman. Goed. Zoo gauw als hij een huis kan krijgen gaat hij toch weg. Maar trekt nu maar 3 van 62 af, dan zullen wij vooreerst dat aantal niet be reiken. Ik verzofek u de cijfers eens na te gaan. Voorzitter. Dank u, ik zal ze niet inzien. Ik moet er mij over verwonderen, dat er leden zijn, die zulke dwaze, be spottelijke, iunoble, Indringerige en wan trouwende... Veerman. Ho even, dwaze, bespotte lijke...,. Voorzitter. Ja schrijf maar op, dwaze, bespottelijke, innoble, indringerige en wantrouweude houding tegenover het Dag. Bestuur aannemen. Wie heeft u dat onderzoek opgedragen, u mag nog zijner onderhandelingen melden. Voor zijn vertrek, werd er eene laatste bijeonkomst belegd in hot hotel van Heyde Park. Da graaf van Artois zolf was er aanwezig. Bovendien ontmoeten men cr nog doa graaf de Blanquy en den groot-Buljnw de Courgemont do twee boezemvrienden des hertogen, Puisage en d'Uerviliij, die zicu belast hadden mat het aanwerven van een legerkorps der émigrés De markies de Montbazon, op v®rzoek van zijnen vader, woonde ook deze vergadering bij. De onde edelman spande alle middelen in, om zijnen zoon aan te vuren voor eene onder neming waarin iedereen het grootste belang stelde. Hij zon gewild hebben dat Gaston er zelfs werkelijk en feitelijk deel aan zon nemen. Maar Gaston bloef oen lichaam zonder ziel en bleef midden in do hevigste woordenwisse lingen en gewichtigste beraadslagingen, even stilzwijgendien onbeweeglijk, als een standbeeld. Gedurende deze bijeenkom t, naderde hem een der kamerdienaars. Heer markies, fluisterde hij, er is iemand die u wenscht te spreken. Een lichtte blos kleurdo zijne ingevallen wangen en een sprankel vnnr scheen zijn uit- gadoofden blik te verlevendigen. Die. mij wenschte te spreken.... op dit uur? vroeg hij. Zou het. De dienaar antwoordde bevestigend op do begonnen vraag, die hij overigens zeer wel kon raden. Larive 1 riep de markies. Dat men hem binnenleide, ik kom aanstonds. En plotseling vorliet bij de zaal, zondor zelfs iemand te groeten. Een [man, een reiziger, wachtte hem in de spreekzaal. Zoodra Gaston binnentrad, en zonder den man den tijd te laten een woord te spreken, vroeg hij Weinul Niets antwoordde de man verlegen. Niets herhaalde Gaston, en werd zoo bleek, alsof hem het leven ging verlaten. Hij bleef ©enige oogenblikken ter neer ge slagen, het hoofd gebogen en do oogeD op den vloer gevestigd, staan. Dan richtte hij weer eensklaps het hoofd op, keek den man strak in de oogen en zei Houdt gij mij niets verborgen V. Hebt gij misschien vernomen dat miju dochter dood is? Neen, heer Markies, op mijn woord van eerlijk man, ik heb geen slecht nieuws ver nomen ik heb niets vernomen, hoegenaamd Biets. Hebt gij geen spoor, geene inlichting gsvonden Hadde ik een spoor, ik zou het waar achtig niat verliezen, daarover mag de heer markies gerust zijn. Maar helaas ik ben ge dwongen onverrichter zake weer to komen. Ik zou voorzeker mijne nazoekingeu wel voort gezet hebben, maar mijne geldmiddelen waren uitgeput en de heer markies bad mij overigens zelf b-.volen op gestelden tijd weer te komen. Ik bon derhalve bereid weer naar Frankrijk to keeron en mijne zending te volbrengen zoo go mij bot vertrouwen nog waardig acht dat gij eerst in mij gesteld hadt De ongelukkige veder had inderdaad ge steund op de buitengewone hoedanigheden van den man dien hij met de taak belast had zij no dochter op te zoeken. Larive was oen onde dienstknecht der familie de Liverdun on had deze in hare ballingschap naar Engeland gevolgd. Na den ondergang zijuer meesters, was hij iu dienst getreden bij den hertog dc Mont- bazon. Van den eerston dag af stond bij den hertog bijzonder wel aan en werd hij ingelijfd bij de geheime politie der émigrés en met de meest kiescbe zaken gelast. Eu hoogst tevreden over don uitslag der opsporingen waarmede hij belast was, bad do hortog hem woldra do zending opgedragen de kleine Madeleine op te sporen. Hij was sedert drie maanden vertrokken, drie eenwen gedurende dewelke de markies, zonder nieuws, gedurig en pijnlijk tusschen hoop en vrees zweefde. Het was nutteloos dat Larive hem zijn we dervaren verhaaldeden weg dien hij van Noord naar Oost afgeloop m had voor izoekeude, de moeilijkheden welke hij ontmoet had af schilderende, dogevaren welke bij geloopon had, de listen welke hij moest gebrniken vertelde niet eens in de school komen, dat is je verboden, alleen de in art. 146 en 147 genoemde personen mogen dat. jullie niet- Je bent je bevoegdheid te buiten gegaan. Je heb iets gedaan waartoe je niet bevoegd was. Art. 79 regelt dat alles. Alleen Burg. en Weth. en de schoolcommissie mogen er komen. Dwaasheid, innobel, wantrouwend noem ik het als personen zich op een stand punt begeven waarop zij niet behooren, op dat van een ander; zich ongemoti veerd te begeven op een terrein waarop zij niet thuisbehooren, noem ik onbe leefd- Had men zijn vraag aan de school commissie medegedeeld dan hadden wij en bloc er heen kunnen gaan. Maar nu is het een wantrouwen dat jé in die leden stelt. Want dat is het en ik neem ook niets terug van mijne woorden. Heb je dat goed gehoord. Ja, schrijf maar op. Veerman. Je moet je nou niet zoo op winden. Voorzitter, ja, zet maar in je courant. Veerman (de vuist balfend en zwaar op tafel slaande). Die lees je niet. Voorzitter. Die lees ik zeker niet Zet maar in Veerman. Met mijn zaken zal je je niet bemoeien hoor. Dat zal ik weten. Daar zal je buiten blijven hoor. Art. 11 van het reglement van orde... (rest onverstaanbaar.) Voorzitter. Ik zal het toelichten mat mijne woorden. Veerman. Wij hebben gebruik ge maakt van het recht dat naar wij meen den elk ingezetene heeft. Wij hebben aan het hoofd der school eerst belet gevraagd en toen hebben wij toegang tot de school gekregen. Men moest het apprecieeren dat leden van den raad zich de moeite geven om zich op de hoogte te stellen. Wij dachten zoo doende goed te kunnen samenwerken maar 't is ons niet te doen geweest om een vlieg af te vangen. Ik had niet ge dacht dat, toen wij van morgen de grondvlakte gingen opmeten er zulke woorden over zouden vallen. Nu zijt gij te opgewonden doch als ge later kalm zijt geworden dan verzoek ik u nota te nemen van de ruimte die ik heb op gegeven- Dwaasheid noem ik het als het voor de financieën zoo hard noodig is, wij f250 gaan weggeven. Voorzitter. Ge bent er heen geweest en dat mag niet. Dat is je plicht niet- Het hoofd heeft u verlof gegeven maar dat mag hij niet doen. Uit angst zal hij je hebben toegelaten. Ge bent er heen geweest tijdens de schooluren daardoor hebt gij 't onderwijs gestoord terwijl ge I om aan de politie der Republiek te ontsnap pen, dio hom op do hielen zat omdat hij als een geheime uitzendeling der émigrés aan- g( zien werd. De markies hoorde of begreep niets, oi liever, bij zag slechts èéne zaak in n^ dat alle pogingen tot hiertoe mislukt waren. Hij was in eenen zetel neergezakt, order do droelheid verplet, onbekwaam een enkel woord te uiten. Om het evenbesloot Larive, ik geet de kans niet opkost wat kost zal ik Paljus weervinden, zoo waar als ik Larive heet Dat de heer markies niet wanhope en mij steeds zijn vertrouwen schecke. Verlangt gij dat ik morgen vroeg reeds vortrekko ik ben bereid... Gaston deed een ontkennend teeken en vroeg dat de oude, trouwe dienaar hem alleen zou laten. Larive durfde niet aandringen en verliet de zaal. Doch de hertog werd ongerust over het lang wegblijven van zijnen zoon en vroeg zich af voor welke belangrijke kwestie hij zoo on verwachts de vergadering verlaten had. Was Larive terng gekomen? En welk nieuws bracht hij mee? M. de Montbazon brandde van ongeduld hij zou graag op staanden voet willen wegge gaan hebben, maar kon niet gevoegelijk de bijeenkomst verlaten welke door Z. K. U. den graaf van Artois, op zijne eigen nitnoodi- ging voorgezeten was, en waar de staatszaken zoo ernstig besproken werden. Hij moest dus wachten tot dat al zijne gasten vertrokken waren, vooraleer hy zich aan zijne vaderlijke bezorgdheden kon over- goven' (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1