Graanmolenaafskneeht. R,K DIENSTBODE Een jonge sterke ian, Notaris RANT ïïsemt dit tsr kilts. Advertentiën Bericht van Inzet. Notaris de VOCHT Notaris de VOCHT Notaris de VOCHT Notaris DE VOCHT Inzet. Notaris Middelkoop Gasn Muf. Alles eerste kwaliteit. Varkens vleeseh PINK PILLEN. Graanmolenaarsknecht, goed op de hoogte van het vak, zelfstandig kunnende werken. P. G. Liefst gehuwd en vrij van sterken drank. publiek verkoopen publiek verkoopen verkoopen publiek verkoopen er niets te maken hebt. Opmeten, ge bent toch zeker geen inspecteur van gezondheid of zoo iets. Art. 183 zegt het. Je hebt je op een terrein begeven, waarop je je niet had mogen begeven. Veerman. Dat zal ik onderzoeken. Voorzitter. Ja, onderzoek 't maar. Vos. Wij zijn er heen gegaan in 't geheel niet met de bedoeling om 't Dagelijksch Bestuur tegen te werken. Wij hadden het hoofd der school, mijn heer Verhoeven, verlof gevraagd en die heeft het ons toegestaan. Heeft hij zich vergist, dat weet ik niet maar dan is het ons toch vergeeflijk. Ik wensch al leen de opmerking te maken dat ik er ben heengegaan zonder eenig wantrou wen in het Dagelijksch Bestuur te stellen. Voorzitter, 't Wgs veel beter geweest dat de heeren zich tot het Dag. Bestuur hadden gewend dan tegenover haar en de commissie te ageeren. Ik verzoek de heeren beleefd nota te nemen van de wet en niet meer op eigen gezag te handelen. Artikel 96 van het lager onder wijs regelt die materie. Je zou daarmede nog in verband kunnen stellen de arti kelen 46, 24 en 25 van de hooger onder wijswet, die zeggen het. Is er geen com missie dan worden die zaken door Burge meester en Wethouders geregeld. Ik hoop dat de leden de bepalingen der wet in aanmerking zullen nemen en er zoo niet meer iuloopen en zeggen wij zullen dit en dat eens doen. Van Andel. U zegt art. Voorzitter. Art. 69. Van Andel. Daar staat dat de com missie van toezicht het recht heeft. Wij zijn in niemands rechten willen treden. YVij wisten,- dat het voorstel zou komen en daarom zijn wij eens naar de school geweest om eens te zien hoe die er uit ziet. Ik zeg het met den heer Vos, wij hebben niet het minste wantrouwen ge had, in niemand. Er werd gezegd de school is wat te klein en om ons eens te overtuigen, hebben wij het hoofd heel beleefd verzocht eens toegelaten te worden tot de school. Indien wij gewe ten hadden, dat er zoo'n onweersbui over zou zijn losgebroken, hadden wij het misschien niet gedaan. De heer Mol kende de school en is daarom niet mee gegaan. Ik heb nooit kunnen denken, dat wij zoo zwaar daar mee hebben misdaan. Wij zijn nu geschrokken. Voorzitter. Ik geloof het heel goed. Ik had nog andere woorden kunnen ge bruiken. Ik zou hebben kunnen zeggen zoo indringerig, dat was ook op zijn plaats geweest. Van Andel. Dan kunt ge wel zeggen als wij eens iets voorstellen, dat wij ook indriugerig ziju. Voorzitter. Daar hebt gij uw man daat voor. Van Andel. Ik wist ook uiet dat Verhoeven ons daartoe geen permissie kon verleenen. Voorzitter. Die mag niemand toelaten, die heeft de zorgen dat het leerplan tot zijn recht komt- Artikel 96 van het la- geronderwijs noemt de personen die daar mogen zijn. In Leeuwarden heb je 't in 1897 ook gehad. Van Andel. Dat wisten wij niet. Voorzitter. Ik wil het graag gelooven, maar ik wil de leden die voor het eerst hier zitten in overweging geven zich eerst op de hoogte te stellen en wat voorzichtiger te zijn, dan zullen ze zulke onbekookte dingen niet uithalen. Van Andel. Wij hebben toch geen enkel artikel overtreden. Voorzitter. Je mag er niet komen. Van Andel. Als wij het geweten had den, dan waren wij misschien er niet heengegaan. Wij zijn er niet heenge gaan om te zeggen: hier, wij zijn raads lid hoor. Voorzitter. Als je daar wil komen moet je verlof vragen aan den burge meester, aan den baas zelf, maar niet aan de knecht. Je kan het onderhand aan den veldwachter ook wel vragen. Van Andel. Die is niet bevoegd. Maar toen wij van het hoofd permissie kregen waren wij heel lekker en zijn er heengegaan- Voorzitter. Je had moeten weten wat in art. 96 staat, Van Andel. Dat wist ik. Voorzitter. Dan is het je niet te ver geven dat ge het toch gedaan hebt. Ik noem de artikelen welke personen er wel mogen komen. U mag er niet ko men en ge gaat cr toch nog heen, nog wel om te meten en dat midden tusschen het onderwijs. Van Andel. Hadden wij alles gewe ten, misschien hadden wij het dan niet gedaan. Veerman. Pardon, ik ben niet tus schen schooltijd geweest om de grond vlakte te laten meten. Ik ben tusschen 12 en 1 uur er heen geweest. Voorzitter. De heele stad kan dan wel in de school loopen. Van Andel. Ik dacht dat wij al heel goed hadden opgepast. Voorzitter. Nu, ik hoop dat ge het niet meer zal doen en dat dit een spoor slag voor u zal zijn. Ik stel er prijs op dat ieder op zijn eigen terrein blijft. Ik zal mij nooit begeven op een terrein wat de leden behoort maar ik zal ook nooit dulden dat de leden zich begeven op het terrein wat B. en W. toebehoort. Afin, ik heb de toelichtingen gegeven, de oorzaken zijn u allen nu bekend. De heeren hebben gemeend dat zij aan het hoofd der school toestemming moesten vragen, ik hoop dat ze zich overal zoo niet in vergissen. Het voorstel blijft aan de orde en ik blijf nog zeggen dat het voorstel van Burg. en Weth. goed is. In de klas van mijnheer Verhoeven staan 18 banken met 36 leerlingen. Hier zouden nog 3 banken bij geplaatst kunnen worden. In de klas van mijnheer de Moor staan 22 banken met 44 .eerlingen en hier zouden ook nog 4 banken geplaatst kunnen worden. In de klas van mej. Kramer staan 26 banken waarop 52 leerlingen moeten worden geplaatst doch er wor den er nu 56 geplaatst en in November komen er nog 3 of 4 bij. Het zou kunnen gebeuren dat ge dan een onderwijzer bij moet aanstellen en wijl hier het aantal schoolgaande kinderen nog al schom melend is, zouden wij later een onder wijzer op wachtgeld moeten stellen, wat de gemeente ook weer geld zal kosten. Ik verzeker u, dat ge een rare sprong zult maken indien ge het voorstel van Burg. en Wethouders niet aanneemt. Als bij het overgaan naar de 2e klasse ook daar de klas vol is kan er van wij- ziging niets meer komen. Iedere onder wijzer moet voor z'n eigen klas blijven. Het gevaar dat een kapitaal van 40 000 a f 50.000 uitgegeven zal moeten worden is ieder lid verplicht af te weren. Hier bij komt nog dat er veel kans bestaat dat de wet regelende de financiën der gemeenten aangenomen zal worden en daardoor alleen zal de aanslag al van 21/8 op 4Vs gebracht worden, dan behoeft men nog geen nieuwe school te bouwen. Het is heel gemakkelijk om te zeggen dit en dat moet gedaan worden, maar dan moeten de heeren mij het kapitaal aanwijzen waaruit ik alles kan betalen. De begrooting is zoo krap mogelijk op gemaakt. Het is gemakkelijk te zeggen dit en dat moet worden gedaan, doch men moet eerst zorgen dat men het kan be talen. Veerman. Daarom is er ook niets ver keerds in ons beginsel. Wij krijgen van de gemeente Elshout voor het toelaten van die kinderen f 250 en die zouden wij voor onze gemeente gaarne behouden. Onze indruk van de school is goed ge weest. Ik zie niet in waarom die klasse verandering niet kan plaats hebben. Ook wij willen zuinig zijn en daarom willen wij de stad niet die f250 laten missen. Voorzitter. Het Dagelijksch Bestuur houdt niet van dobbelen, f100 tegen f 40.000, die inzet is te groot. Omdat geld te behouden en er een f40 000 voor te wagen, neen dat gaat niet. Waar om zouden wij het doen Wij zijn toch niet geroepen om voor het onderwijs te zotgen voor kinderen uit de gemeente Elshout. Ieder moet voor z'n eigen kin deren zorgen. Hier staan wij voor een raadsel en daar wij voor de belangen hebben te zorgen, durven wij zoo'n grof spel niet te spelen. Van Andel. Dat zal ik niet zeggen. De Mol. 't Is niet onze plicht om voor de kinderen van Elshout te zorgen, en gezien de door de Voorzitter verstrekte gegevens acht ik mij verplicht voor het voorstel van Burg. en Weth. te stemmen. De Prins. Dat zou toch zoo veel niet kosten als je een lokaal liet bijbouwen. Voorzitter. Dan moet je toch een onderwijzer bij hebben en waarvoor doe je dat Voor de kinderen van een na burige gemeente, niet voor je eigen kinderen. De Prins. Dan kan je de kinderen wat meer geven dan gewoon lager onder wijs. Voorzitter. Meer uitgebreidlager onder wijs. Wie zou daarvan profiteeren. Mis schien kinderen van 2 a 3 personen. De Prins. Als je eens iemand hoort die ergens wil komen wonen, dan is het eerste wat hij vraagt, wat voor onderwijs is er en als ge dan zegt niets dan lager onderwijs dan trekken ze de schouders al op en zeggen we komen nietals je van de belasting iets zegt dan valt het mee. Voorzitter. Neen belasting is nu geen bezwaar, maar bij meer uitgebreid lager onderwijs zou het 't wat worden. De Prins. Laat het dan eens zoo hoog worden. Voorzitter. Wel zesmaal zoo hoogj De Prins. Dat weet ik niet. Voorzitter- Best mogelijk dat ge 't niet weet. Je moet rekenen dat wij hier niet in 't bezit zijn van polders en wordt de wet aangenomen.... De Prins. Die wet is zo© nog maar niet aangenomen. Voorzitter. Amsterdam wordt er zeer veel beter op. Die kan dan ook bedrijfs belasting heften op hen die in Hilver sum, Baarn, Zeist en Driebergen wonen en in Amsterdam hun zaken hebben, hun inkomsten trekken. Voor zoo'n groote gemeente is de wet beter, maar voor eene gemeente als de onze niet. Voor de buitengemeenten is het ook goed. Maar hier is het anders. Er zijn er hier wel die land hebben, maar niet hier, dat is iets anders, vergeet dat niet- Van Andel. Ik vind het idee van mijnheer De Prins uitstekend om hier meer uitgebreid lageronderwijs te krij gen, te meer daar waar dit met weinig kosten gepaard kan gaan, met een lo kaal bij te bouwen is het in orde, daar kan dan de hoogste klasse in worden ondergebracht. Dat is weinig kosten en wij hebben beter onderwijs. Als centra staat ons stadje boven maar dan moet het onderwijs ook daarboven staan. Ik dien dan ook een motie in welke ik zal laten luiden >De raad, overtuigd dat meer uitge breid onderwijs noodzakelijk is dragen Burg. en Weth. op de noodige stappen te doen om in die behoefte te voor zien.4 Later kan u die motie wel behandelen, dan kunnen de heeren er eerst eens over denken. Voorzitter. Je kan wel een Hooger Burgerschool en een Gymnasium op richten. Van Andel. Dat vraag ik niet. Ik vraag alleen maar of u mijn motie in een volgende vergadering in behande ling zal brengen. Voorzitter. Men moet de draagkracht der gemeente niet te boven gaan. Maar bezwaar om uw motie in een volgende vergadering in behandeling te brengen, heb ik niet. De leden die dan die mo tie aannemen moeten cr dan maar ver antwoordelijk voor zijn. Ik heb het voorstel nu genoegzaam toegelicht en zal het nu in omvraag brengen. Daar men zijn meening slechts door knikken of met de oogen te knippen, kenbaar maakte, weten wij niet precies of het voorstel van Burg. en Weth met 2 tegen 5 of met 3 stemmen tegen 4 stemmen is verworpen. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot inrichting van een keuringsplaats voor paarden op het Burchtplein alhier. In een schrijven van Ged. Staten, dat door den secretaris wordt voorgelezen, wordt geklaagd over de niet goed inge richte logeerplaats voor paarden die hier moeten worden gekeurd. Aangedron gen wordt op een overdekte plaats zoo als bv. in Zevenbergen. Voorzitter. Zoo'n overdekte plaats als in Zevenbergen kost f1500 a f1600. Daaraanbehoeven wij gezien den slechten toestand der financien, niet te den ken. Maar wij kunnen toch wel zoo Iets laten daar stellen en dat zal ongeveer f125 kosten. Burg. en Weth. hebben zich verplicht gezien dit voorstel aan hangig te maken. Vos. Ik geloof niet dat hiertegen bezwaar zal bestaan, want wij moeten er prijs opstellen dat de burgemeester die dat welland in pacht heeft, gratis voor dat doel afstaat. Hoe meer van die zaken wij in Heusden hebben, hoe voor- deeliger het voor onze stad is. Van Andel. De post van onvoorziene uitgaven moet dan zeker met dat be drag worden verminderd. Voorzitter. Daar is toch zeker niets tegen. Van Andel. Dat mag Ik toch zeker wel vragen, nietwaar. Ik weet wel dat het nog niet op de begrooting is ge plaatst, Bij acclamatie wordt hierna het voor stel van Burg. en Weth. aangenomen. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot het instellen eener gerechterlijke ver volging tegen A. L- Schepers te Schijn- del wegens wanbetaling grondrente. Voorzitter. Het achterstallig bedrag bedraagt f 1.05. Ik heb Schepers eer gisteren gesproken en hij vertelde mij dat hij hier weer kwam wonen en vol gens hij zei, zou hij het achterstallige bedrag dan betalen. Schepers is altijd in gebreke gebleven dat bedrag te voldoen. Ik acht het daarom goed dat de raad het voorstel aanneemt, dan kunnen wij, als hij toch nog niet betaalt, tot ver volging overgaan. Wij zullen eerst eens afwachten wat hij doet. De Mol. Voorloopig wil u nog eens afzien. Voorzitter. Ja, ik geloof dat hij een volgende week reeds hier komt. Wij kunnen dan eerst eens zien. 't Is wel een klein bedrag, doch wij kunnen de rechten van de gemeente niet te loor laten gaan. Van Andel. Staat het voldoende vast, dat indien de gemeente een proces aan gaat, wij het niet zullen verliezen. Voorzitter. Alle renten die zoo zijn te heffen worden bij een rechterlijk vonnis in het belang der gemeeate uitgewezen. De Voorzitter wijst er nog op dat zelfs al is de akte van vestiging er niet meer en het blijkt nog uit de bescheiden, rente kan worden geheven. Van de Godshulzen is het afgekocht, alleen op een paar huisjes wordt nog rente gehe ven. 't Is alleen maar te doen om het niet te loor te laten gaan. Bij acclamatie wordt hierna het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen. Hierna kwam aan de orde punt 4 Vaststelling begrooting 1910 Het vervolg geven wij in een volgend nummer. Een verwoeste grzondhheid, dat is de verwoesting voor u zelf. Een sEchte maag, dat de verwoesting van nwe gezondheid. Waak dus over uwe maag. Indien gij er gebruik van maakt is zij uw vijand. Zij zal u de ergste pijnen doen lijden. Om uw maag goed te .loen werken, moeten de verteringsorg anen sterk en moet gij zelf krachtig zijn. Gij kunt geen kraent hebben dan indien uw bloed rijk is. Zij die arm aan bloed zijn, lijden een ellendig leven. Zij wier bloed rijk is, bebben een gemakkelijk leven, zij kunnen in alle omstandigheden er van slagen. arrnbloedigen, weet wel dat gij even krachtig kunt worden als zij die u om ringen en wier goede gezondheid gij be wondert. Daartoe is het voldoende dat gij de Pink Pillen gebraikt, die de machtigste hersteller van het bloed en versterker der zenuwen zijn die bekend is. De Pink Pillen zullen, door uw bloed te verrijken en het te zuiveren, van o een nieuw mensch maken, zoodat gij u zelf niet meer zult herkennen. Neemt dit wel ter harte en zegt het voort in uwe omgeving. De Pink Pillen zijn on overtroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, maagziekten. Verkrijgbaar bij Saabilié, Hoofddepot houder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam. Voor 's Bo«ch en omstreken bij de firma v. d. DRIES, Viechmarkt, Apot heek VBosch Drogisterij „EXCELSIOR", Koninginnelaan, Herman J. A. ZEEGERS, firma P. J. VAN GILS, Apoiheek te Waalwijk en verder bij verschillende apothe kers en goede drogisten. Prijs fl.75 de doos, 9per 6 doozen. Heden ovarleed plots liug onze iunig geliefde Echtgenoote en Moeder Catharina Volkersz, in den ouderdom van 47 jaar en 4 maanden. T. JAGER, B. E. JAGER. Steenwijk. 28 Oct. 1909. Terstond gevraagd een Adres Lett. A. De Echo van hst Zuiden Waalwijk. tegen 15 Nor., helder werkende. Loon f 110. Blieven met opgave van leeftijd en waar gediend aan L. v. WOENSEL, Schoolstraat 19, den Haag. GEVRAAGD TE LEIDEN voor hand- en knierekken. Alleen zij die van zeer sterk gestel zijn, korasn in aanmerking. Zich te. vervoegen bij de firma G. VAN LOON te Waalwijk, tnaschen 12 en 2 uur. te Waalwijk, maakt bekend dat het vastgoed te Besoijen, van de minderjarige J. J. J. DE BAKKER te Dongen, is ingezet en verhoogd tot f 3000.- Toeslag Dinsdag 2 November 1909, 's avonds 7 nur, ten kofnehuizs van C. POT te Besoijen. Dagelijks kan ten kantore van genoemden Notaris verhoogd worden. te Waalwijk, zal ten verzoeke van WILHELMUS LEONARDUS VAN ENGELEN, landbou wer te Nienwkuik, bij inzet op Donderdag 4 November 1909, ter herberge van de KINDEREN KEMPENAARS te Elshout, gemeente Oudheusden en bij toeslag op Donderdag 18 November 1909, ter herberge van A. v. d. BRAAK aldaar, Deide dagen des avonds te 6 ure Onder de gemeente Oudheusden. Bouwland en Bouwterrein, ge legen aan de Groote Straat in de kom der gemeente Elshout, ka daster Sectie C nos. 268 en 267, groot 1.32.10 H.A. Betaling der kooppenningen 80 December 1909- Aanvaarding in eigen gebruik 11 Novem ber 1910. Grond- en andere lasten voor rekening van koopers vanaf 1 Januari 1910. te Waalwijk, zal ten verzoeke van de heeren TIMMER MANS q.qa. te Waalwijk, op ^OOnsdag 3 November 1909, 's morgens te 10 are, ter herberge van J. II. BUIJS te Herpt, Onder de gemeente HERPT. 84 Canadaboomen in 14 koopen. 72 Knotten in 10 koopen, alles staande aan den Dijk te Bern. Betaling der kooppenningen 1 Mei 1910. Inlichtingen te bekomen bij II. Verhoeven Hoeve #Het Klooster* te Bern. te Waalwijk, zal ten verzoeke van J. S. ELORIS, land bouwer wonende te Nieuwkuik, bij inzet op Woensdag 3 November 1909, ter herberge van W. PULLES in „Het Vosje' te Baardwijk en bij toeslag op Woensdag 17 November 1909, ter herberge van J. VAN SCHIJNDEL, aldaar, beide dagen des avonds te 6 ure, publiek Onder de gemeente BAARDWIJK. Hooiland in de Laageindsche voorweide, kadaster sectie A No. 129, groot 1.05.50 H.A. Betaling der kooppenningen 29 Decem ber 1909. Aanvaarding bij de betaling der koop penningen. Grond- en andere lasten voor rekenin van den kooper vanaf 1 Januari 1910. te Waalwijk zal ten verzoeke van ADRIANUS DE NIJS on ADRIANA DE NIJS landbouwers te Baardwijk bij inzet op Dinsdag 9 Nov. 1909 ter herberge van W. PULLENg in „bet Vosje* te Baardwijk en bij toeslag op Dinsdag 23 Nov. 1909, ter herbejge van JAN DE KORT aldaar beide dagen des avonds te 6 unr Onder de gemeente Baardwijk. KOOP I. Huis, Schuur en Erf, kadaster Sectie E, No. 980 groot 10 aren 50 centiaren. KOOP II. Bouwland Zuidelijk Koop I, kadaster Sectie E No, 3 groot 61 aren 50 centiaren. KOOP III. Massa van Koopen I en II, groot 72 aren. Betaling der Kooppenningen 4 Jan. 1910. Aanvaarding b'j de betaling der Koop penningen. Grond en andere lasten voor rekening van Koopers van af 1 Jan. 1910. le Ca pel le, bericht dat de op 22 dezer geveilde goederen in bod staan als volgt ONDER BAARDWIJK. Koop 1 op f 2000. 2 H f 1010.— 3 f 870.— 4 f 550. ONDER DRUNEN. Koop 5 op f 510. 6 f 590 ONDER CAPELLE. Koop 7 op f 700.— Toeslag Donderdag 28 October 1909 v.m. 11 unr in het HOTEL VERW1EL te Waalwijk. Ondergeteekende maakt het geachte pu bliek van Waalwijk en omstreken bekend dat de prijzen van zijn eerste qualiteit RUNDSVLEESCH zijn als volgt: Runderhaas, uitgepeld f 0.50 p. pond. f niet uitgepeld *0.45 n Biefstuk 0.45 r Rosbief a 0.45 Rib zonder been 0.45 Bouillonvleesch zonder been 0.40 Gehakt rt 0.40 n Klapstuk a 0.35 Polet a 0.35 Alle stukken met been, prachtig uitge sneden 35 cent per pond. Bestellingen buiten de gemeente worden aanstonds uitgevoerd zonder prijsveihoogiog. steeds aan scherp concurreerende prijzen voorhanden. Aanbevelend, i inn ulii unnuLii inn iiuuiui STATIONSTRAAT, WAALWIJK. Beleefd noodig ik eenieder uit mijn le KWALITEIT rundsrleesek te komen zien.

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 2