Provinciaal Nieuws BINNENLANÜ?" NIEUWS UIT KAATSHEUVEL van de regeering-, die hoopt, dat de bemanning der torpedobooten zich zal overgeven. De stad is rustig. ATHENE, 29 October. De eerste schoten der revolutie zijn in den namid- dag gewisseld tusschen veldbatterijen en de torpedobooten, Dit heeft twiutig minuten geduurd. Hierna zijn de onder handelingen hervat. Spanji ie. Uit Barcelona wordt aan de Matin gemeld, dat Ferrer zijne kinderen zoo goed als onterfd heeft. Hij laat hun elk niet meer dan de 2000 pesetas na, waartoe hij volgens de wet verplicht is en verbindt er het verzoek aan, de som niet aan te nemen. Het leeuwendeel van Ferrer's fortuin komt aan een be- bekend anarchist, die te Liverpool woont, en aan zijne minnares Soledad Silla- franca. Ferrer laat drie dochters na Trinidad, Paz en Sol Van de twee eersten is in den laatsten tijd herhaaldelijk sprake geweest- De derde Sol is door Ferrer, volgens den correspondent van de Matin, al sedert hare prilste jeugd aan haar lot overgelaten. Ter wille vuu het Kind. Het wekelijksch correspondentieblaadje van het dames-comité, dat zich ten doel stelt 70.000 gld. bijeen te brengen voor het ^onmisbare zomer- en winterverblijf voor het Centraal Genootschap, bevat een hoofdartikel van Mr. L. N. Rooden- burg, Verder een opwekking om in alle plaatsen sub-comité's te vestigen. Te Hilversum is een sub-comité van 16 dames opgerichtpresidente Mej. T. Dona secretaresse Mej. L. D. van Rees; penningmeesteresse Mej. S. A. Wesseliug Te Rauwerdm is een sub-comité georga niseerd, te AmersfoortBeemster en Wormerveer worden sub comité's voor- bereidl Te IVeesp, Laren, Doesburg en Heinkenszand worden uitvoeringen voor bereid. Het sub comité te Amsterdam bracht de eerste week 1245,15 gld. bijeen, Baarn tot 26 Oct. 638,50 gld., Wormer 50, gld., en Alkmaar, le opgave 35,05 gld. Totaal is ingekomen tot 26 Oct. 2850 gld. Penningmeesteresse van het hoofd comité is Mej. L. M. N. YVertheim, adresKoloniehuis te Nunspeet. Hurge meester van Leeuwen treedt af Naar aan de «Tel.» uit 's Gravenhage gemeldt wordt, heeft de heer mr. W. F. van Leeuwen aan H M. de Koningin ontslag gevraagd als burgemeester van de gemeente Amsterdam. Burgemeester van Leeuwen was lang zamerhand geworden de slaat van zijn werk, en te verwonderen is het niet, dat de zorgen van hetburgemeesterschap hem langzamerhand te zwaar gingen drukken, zegt het blad. Dat was dan ook de reden, waarom hij aanvankelijk voornemens was, zijn herbe noeming in 1907 niet te aanvaarden. Met groot leedwezen werd dit plan dooi Am sterdam's burgerij vernomen en van ver schillende zijden werden pogingen aan gewend, om den heer van Leeuwen te bewegen op zijn voornemen terug te komen. Voor den sterken aandrang zwichtte hij eindelijk Hij bleef burge meesterdoch niet van ganscher harte Dat werd door velen gevoeld. Daarom indertijd het gerucht, dat hij iu verband met den uitslag der jongste periodieke raadsverkiezingen, zou aftre den. Dit gerucht was van alle grond ontbloot, doch er bleek uit, hoezeer meu besefte, dat er weinig noodig was, om den burgemeester zijn vroeger voornemen weer te doen opvatten. De burgemeester heeft ten slotte dan toch zijn ontslag aangevraagd. Deredenen voor dezen stap zijn onbekend, doch men kan ze wel bevroeden. De taak is den man, die alles zoo cons ciëntieus opvatte, ten slotte te zwaar ge worden. HoIIamlsch—Belgische commissie tot onderzoek van economische vraag stukken de beide landen betreffende. De volgende vraagstukken zijn door het generaal bureau ter behandeling vast gesteld voor de derde Conferentie die in Juni te Brussel zal gehouden worden, met eenen buitengewonen luister, zoowel ten gevolge van de schitterende ontvangst te 's Graveuhage aangedaan aan de Belgen en om het succes te bevestigen van het «CEuvre de rapprochement», alsook de belangrijke deelneming en medewerking van Nederland te vieren op de aanstaande Tentoonstelling, zoo gelukkig gekozen op voordracht van de Staten Generaal, die deel uitmaken van de Commissie. Telegrafische en Telefonische tarieven. Postwisseis en postkwitantiën. Gelijk heid van fiscale lasten voor ondernemin gen hunne werkkracht uitoefend in de beide landen- Overeenstemming tusschen de Nederlandsche Bank en de Nationale Bank van België. Brevetten van uitvindingen Erkenning van zekere diplomas in de beide landen Zee- en rivierhypotheken. Verjaring van be wijskracht van authentieke aktes. Patenten van handelsreizigers. Land bouwkundige vraagstukken. Het geheele parlement zal deelnemen aan het Junifeest- De commissie zal zich vereenigen in algemeene vergadering voor het einde van het jaar, om kennis te nemen van den uitslag der loopende onderhandelingen van de aangenomen voorstellen op de onlangs plaats gehad hebbende conferentie van 's Gravenhage, en waarvan het succes niet twijfelachtig is. Intusschen zal het werk der afdee- lingen aanvangen ten behoeve der derde conferentie. Men koestert de blijde verwachting dat het Ilare Majesteit de Koningin Wllhelmina moge behagen 't toekomende jair de Tentoonstelling te komen be zoeken. Zij zoowel als Prins Hendrik kunnen verzekerd zijn van de meest warme en sympathieke ontvangst in België. Duitscliland en het Nederlandsche tarief. Het centrale bureau voor de voor bereiding van handelstractateu te Berlijn schrijft over de herziening van het Ne derlandsche tarief van invoerrechten Voor zoover op het oogenblik te voorzien is, zal de hoogte van het tarief afhankelijk blijven van de wisselende behoefte van de begrooting. Men schept op die wijze een toestand als in sommige Zuidameri kaansche staten, waar het tarief steeds voor een jaar wordt vastgesteld en waar men eerst na het verschijnen van de begrooting weet, hoe het tarief er het volgende jaar zal uitzien. Zulk een toe stand van onzekerheid moet het handels verkeer, dat in de eerste plaats vaste toestanden eischt, ernstig benadeelen. Met instemming worden stemmen ver meld, die betoogen, dat dit even verwer pelijk is van protectionistisch als van vrijhandelsgezind standpunt. Het is een ernstige achteruitgang in vergelijking met de toestanden, die handelstractaten in andere landen scheppen. De verhooging met 30 pet. woidt als een groot kwaad voor vele takken van nijverheid be schouwd. Waalwijk 30 Oct. 1909. Licdertufel. De liedertafel «Oefening en Vermaak" zal hare eerste winteruitvoering geven op Zondag 21 November a.s. O.m zal worden opgevoerd het prachtige koor nummer «Die Macht der Gesanges* van Bram- bach, tekst van Schiller. Het Herliuliugsondcrwijs. Het berhalingsonderwijs in den loop dezer maand begonnen, mag zich weder om in goede belangstelling verheugen. Naar wij vernemen wordt het onderwijs weder door een circa 50 leerlingen be zocht. Propaganda - wedstrijd Willielmina-Velocitns Heden meldt men ons, dat vanwege het niet doorgaan der NoordOost ZuidWest wedstrijden Wilhelmina en Velocitas met hun volledig le elftal naar Waalwijk komen. Dat morgen de wedstrijd interressant zal zijn, staat dus zonder twijfel vast. Ook het weder werkt mee zag het er in het begin der week naar uit, dat de match niet zou doorgaan, plotseling is dit veranderd en bestaat er veel kans, dat het morgen een voetbaldag bij uit nemendheid zal worden. Dat nu ook Waalwijk blijk geve, de moeite die Waalwijk Vooruit4 zich ge troost, om hier goed voetbal te zien te geven, te waardeeren, door morgen op het sportterrein tegenwoordig te zijn. De vereenigiugen arriveeren met den trein van één uur, terwijl de wedstrijd om half drie zal beginnen. Peestvergadering Zooals wij in ons vorig nummer toe zegden, zouden wij op deze vergadering nog eens terug komen. In de vergadering, die een feestelijk karakter droeg, werd eerst door den Voorzitter dank gebracht aan de leden voor het in optocht naar de kerk gaan 's morgens. Daarna werd door den penningmeester een halfjaar lijksch verslag uitgebracht, waaruit bleek dat de ontvangsten gedu rende het laatste halfjaar hebben bedra gen f955.05 en de uitgaven f 565.97. zoodat de kas sluit met een batig slot van f389.97. Door den penningmeester, Hurkmans, werd dank gebracht aan de vergadering voor het vertrouwen nu 4 jaar in hun gesteld. Aan het door den secretaris uitge brachte jaarverslag ontleenen wij het volgende In het afgeloopen jaar is het ledental verdubbeld. Eenige leden hebben dit jaar de vereeuiging verlaten, doch daar zij door hunne houding blijk gaven van het niet begrijpen vati het doel en streven der vakbeweging, behoeft dit verlies niet getreurd te worden wijl van dezulken toch geen steun is te verwachten. Nog dient in aanmerking genomen te worden dat 16 leden naar elders zijn vertrokken en 1 lid ons door den dood ontrukt, terwijl 1 lid geroyeerd is wegens overtreding van het reglement. Doch niet alleen is het ledental ver- aubbeld, ook het gehalte der leden is enorm gestegen en dat is het voornaamste. Hoe kan een leger tegen den vijand op rukken, wanneer de soldaten niet te ver trouwen zijn en de vrees bestaat voor muiterij. Vervolgens somt de secretaris de vele werkzaamheden op die in het afgeloopen jaar zijn verricht. In zijn verder gedeelte spoort de ijverige secretaris de leden aan getrouw de Leerbewerker te lezen- Daarin zult ge voedsel vinden voor uwen socialen eetlust, daarin zult ge vinden hoe ge moet optreden tegen de laffe aanvallen van het socialisme. Ja ook hier loopen er velen die de vakvereeDiging zouden willen fnuiken, en nog wel personen die het hardst om verbetering schreeuwen. En waarom Omdat een priester aan den spitst staat, die zijn zware taak, hem door de Bisschop op zijn schouders gelegd, naar behooren en met liefde vervult. Broeders ontwikkelt u, want het is zoo noodig in onze dagen. Verder roep ik u toe, maakt krachtig propaganda, versterkt ons leger zooveel mogelijk, opdat wij met een ontzettende macht kunnen oprukken, één van hart één van geest en wanneer dan de liefde jegens elkander zoo prachtig zal uitblinken, de opofferende liefde welke moet heerschen tusschen onze broeders en zusters, wanneer afgunst en egoïsme uit onze gelederen is verbannen, wan neer de geest van solidariteit wat meer is doorgedrongen en onze spreuk één voor allen, allen voor één wat meer wordt behartigd, ach hoe statig en fier zal ons vaartuig dan dobberen op de groote sociale levenszee, geleid door een Geestelijk stuurman door Kath. banen Dan zullen geen liberale stormen of socialistische orkanen in staat zijn ons in den grond te boren, maar in plaats daarvan zullen wij een veilig strand een schoone kust bereiken waar ons tijdelijk en eeuwig geluk verzekerd is.» Na voorts, allen dank te hebben ge bracht, eindigde de ijverige secretaris onder een stormachtige toejuiching zijn schoon en belangrijk verslag. Zooals wij reeds in ons vorig bericht mededeelden, schetste de Eerw. Adviseur o. m. op interessante wijze het leven van de patroonheiligen. Voorts deelde spreker mede dat, zoo blijkt dat er genoegzame belangstelling voor is, voortaan iedere maand eene algemeene vergadering zal worden ge houden. Nog doet hij met genoegen de mede deeling dat op de gemeente-begrooting een post is gebracht van f 100 voor het werkloozenfonds. De tot standkoming van dit fonds zal spoedig volgen-waar door het noodig zal zijn dat de contributie met een kleinigheid zal moeten worden verhoogd. BAARDWIJK.' Het bestuur van de vakvereeniging is wederom voltallig de functies zijn verdeeld als volgt A. H- Lombarts, Voorzitter M. Maas, 1ste Secretaris J de Gouw, 2e H. Maas, Penningm. J. v. d. Elzen Jz., Archivaris C. Swinkels, le com. tevens 2e voorz. H. Schonis, 2e Commissaris. Men zal zich beijveren statistisch ma teriaal te verzamelen, ten einde eens flink de banen der vakorganisatie te kunnen betreden. DRUNEN In de Hooge Papensteeg alhier is in het Café van den heer B. een restauratie geopend. Maandagavond j.l. was het om 10 uur table d'hote waar aan vele élite uit de gemeente aanzaten. De hoofdschotel bestond uit het menu chair de chevreau (platstaart), welke allen zich goed lieten smaken, terwijl moppie en de zwarte kat rond de tafel liepen en de beentjes oppeuzelden. Naar wij uit een goede bron ver nemen zal de beschildering der kerk voltooid worden. Na de Missie die in November gegeven zal worden, zullen de werkzaamheden beginnen. Dit nieuws zal door alle parochianen met vreugde worden begroet. VLIJMEN. In de Dinsdagavond door de onderlinge veeverzekering »St. Cunera* bij Mej. Wed- van Faüer gehouden ver gadering werd met het oog op de vele uitkeeringen, welke in den laatsten tijd voor afgekeurde beesten zijn moeten gebeuren, besloten voortaan voor alle vee, dat na slachting blijkt aan pokziekte lijdende te zijn geweest en deswege af gekeurd wordt, slechts 16 cent per pond te vergoeden. In deze vergadering zijn verder gekozen tot commissarissen A. van Bokhoven voor wijk Heistraat, G. Schraven voor wijk Dorp, L. Kuijs voor wijk Wolput, terwijl A. Klomp, P v- Goch en J. Mom- mersteeg in de genoemde wijken als schatter zullen moeten optreden. Meldden we voor eenigen tijd, dat tal van werkgasten uit onze gemeente naar Duitschland trokkenhet schijnt, dat het daar toch ook allen niet voor den wind gaat, want wij zagen gisteren meerderen gepakt en gezakt van hun buitenlandsche reis terugkeeren. BEST. De raad der gemeente Best gevraagd om advies, door Gedeputeerde Staten van Noordbrabant over het be zwaarschrift, van Heeswijk Beerens en de Poorter, tegen de schorsing van Burgemeester Dobbelaere, heeft besloten, in hare openbare spoedeischende ver gadering van gisteren, gezien de onbe trouwbaarheid van adressanten, de schor sing te handhaven. BESOIJEN. Verleden Zondag speelden te Besoijen op den Medaille-wedstrijd «Wilhelmina* uit Waalwijk tegen «Ju liana» Kaatsheuvel, waarvan het laatst genoemde met 3—1 moest opgeven. De beslissingswedstrijd had plaats tusschen Wilhelmina en B. V. C. Bezoijen waar van Wilhelmina 10 minuten voor afloop nog de sterkste was, maar door verslapping van 't spel het met 32 moesten verliezen en met den 2e prijs uit het strijdperk trad. Vooral nog 'n woord van lof aan den keeper van Wil helmina die zich in deze wedstrijden zoo kranig heeft gedragen. Wenschen wij deze nog zoo jeugdige vereeniging geluk met de reeds behaalde overwinning. VRIJHOEVEN-CAPPEL. De Zang- vereeniging «Hallelujah* zal a.s. Maandag te 6Vs uur hare reeds vroeger aange kondigde eerste winteruitvoering geven Op het rijk voorziene programma hetwelk een 16-tal nummers bevat komen o.a. ook voor de bekroonde nummers, «Lente nacht* en Bloemen en starren* waar mede deze vereeniging een eersten prijs behaalde. Sinds de Juliana feesten heeft de vereeniging zich niet meer doen hoo- ren, zoodat bij ietwat gunstig weder een groot publiek verwacht kan worden. De Woensdag j.l. gehouden ver gadering der stemgerechtigde ingelanden der binnenpolder van Vrijh. Cappel, ter bespreking der waterlossing der lande rijen gelegen in den binnenpolder van Capelle, heeft tot resultaat gehad dat bij meerderheid van stemmen is besloten, den bestaanden toestand te handhaven. RAAMSDONKSVEER. Eergisteren avond passeerde alhier, richting Keizers- veer eene automobiel waarin 5 Ameri kanen gezeten waren die via Spanje, Frankrijk en België herwaarts waren gekomen om ons land te bezichtigen. Door de lichten der papierfabriek «de Maasmond* aan Keizers veer misleid sloe gen zij niet den weg in naar de stoom- pont, doch tuften recht door met gevolg, dat de auto in de Maas reed. Door het plotseling stoppen der machine liep de auto gelukkig niet zoo ver, dat zij door den stroom werd medegesleept, zoodat de inzittenden met den schrik en een gedeeltelijk nat pak vrij kwamen. Door eenige personen welke op de papierfabriek werkzaam zijn en juist huiswaarts keerden, werd de automobiel na anderhalf uur werkens weder op den vasten grond gebracht, waarvoor zij eene echt Amerikaansche belooningontvingen. De auto had door dit ongeval geen schade beloopen en kon na 1 uur de reis voortzetten. Toen zij echter te Slee wijk aankwamen, was de laatste pont naar Goriuchem vertrokken en zagen de Amerikanen zich genoodzaakt weder naar hier terug te keeren om in het hotel »Huis ten Deijl* te overnachten. Het is te hopen, dat de betrokken weg naar Keizersveer zoodanig wordt afgezet, dat er in het vergissen van den weg geen sprake meer kan zijn, opdat onge vallen als deze of erger niet meer kunnen voorkomen. Een ongenoode gast bracht gisteren morgen een bezoek bij de familie H. op den Keizersdijk alhier, terwijl de huisge- nooten nog te bed lagen. De landlooper eischte brutaalweg geld of brood en dacht door zijn brutaal optreden de huisgenooten angst aan te jagen. Toen hij echter zag, dat hij zich hierin ver gistte koos hij eieren voor zijn geld en maakte zich uit de voeten. Aangezien er in den laatsten tijd veel van dit gespuis hier ronddoolt, wordt voorzichtigheid ten zeerste aanbevolen. Aangerand. Dezer dagen werd een schipper, die met zijn schip op de ijzeren scheepstimmerwerf der firma P. en A. Ruijtenberg alhier ter reparatie op stapel ligt, bij het naar huis gaan, ter hoogte van de werf op het onverwachts aange rand. Door het kordaat optreden van den schipper koos de aanrander het hazenpad. Diefstal. Donderdag nacht zijn in den tuin van den heer P. A. van Dongen- Dalmeijer alhier alle steenperen gestolen, men vermoedt dat de daders niet ver zijn te zoeken. RAAMSDONK (Dorp). Heden brand de ook in de coöperatieve stoomzuivel- fabriek en de directeurswoning het electrisch lichtwederom een flinke verbetering. Nogmaals herinneren wij de jongelui van het dorp er aan, dat Maandag a. s. het herhalingsonderwijs aanvangt. Men profiteere van deze nuttige gelegenheid om wat te leeren. Gisternamiddag* had de heer Zwets 't ongeluk door 't breken van den fiets- vork op de harde keien van 't hobbelig Luiten Ambacht te rollen- Met enkele lichte kneuzingen bracht de heer Z. het er af. Verleden Woensdag werden in 't café van den heer F. v. d. Westen voor de Familie De Bont ingezet een vijftal huizen met erf en wel Koop I door A Pullens a f 400. f 850. f 255.' f 1110. II P. de Bont III A- Pols IV B. Oomen V A. v.Helvoirt f 310. WASPIK. Zondag a.s zal de voetbalclub «Nooit Gedacht*, gevestigd op het Vaartje alhier eene match spelen tegen het Achtste te Geertruidenberg op het terrein van laatstgenoemde vereeniging. De wedstrijd in comische voor drachten, te geven door de Tooneel- vereeniging «Concordia* alhier, zal Zondag 31 Oct. 's avonds om half zeven beginnen. De namen der verschillende deelnemers, welke zeer gunstig bekend staan, waarborgen ons, dat ons beslist genotvolle avonden door «Concordia* bezorgd worden. De Harmonie en Zangvereeniging «Volksvlijt en Volksvermaak* zal op Zondag 7 November a. s. met medewer king van de Tooneelvereeniging «Entre Nous* eene groote gecostumeerde winter uitvoering geven in het concertgebouw van bovengenoemde Harmonie. Uitgevoerd zullen worden de volgende nummers Door de Harmonie Euterpe-Marche, Falcoburgia's-Grotmarsch. Door de Zangvereeniging De Hemel, Van eene Koningsvrouwe, God en Koning. «Entre Nous* zal het drama van «De Bokkenrijders* opvoeren, waarmee we haar een zeker succes gerust durven voorspellen. Op Maandag 8 Nov. 1 uur nam. zal de Tooneelvereeniging «Entre Nous* het drama «De Bokkerijders* weder op voeren uitsluitend voor dames. Om de ontvankelijke gemoederen onzer dames na de ontroering, door het drama gewekt, weer eenigszins te kalmeeren, zullen dan nog gegeven worden de co mische scènes «Minus de Schaapherder* en «Kwast en Kwibus«. Het bekende Gerritje uit Waalwijk leidde 1.1. Donderdag eene koe door onze gemeente naar Raamsdonk. Het beest schrok echter, sloeg op hol en sleepte haren begeleider een eind weegs door den modder, die nu in de peëentijd overvloedig de straatweg op 't Vaartje dekt. Het mannetje liet het beest wijselijk nogal spoedig los. Dc koe liep daarop in een weiland. Gerritje wachtte tever geefs of zij zich niet vangen liet en zakte ten laatste moe, bemodderd en meer huilend dan lachend naar Waalwijk. DONGEN. Sollicitanten. Voor de va cante betrekking van Onderwijzer aan de O. L. S. alhier hebben zich slechts 3 zegge drie sollicitanten aangemeld. Als nu het gemeentebestuur er een beetje haast achter zet, om de voordracht op te maken en een onderwijzer te benoe men, dan behoeven onze kinderen toch geen halfjaar zonder onderwijzer te zitten. Benoemd. Voor het herhalingsonder- wijs aan de school in de Kruideniers straat, alhier, is als onderwijzer aange steld de heer H- W. J. Ansems Er hebben zich nog maar twee leer lingen aangemeld. Voetbalclub. Zondag 30 Oct. a. s. zal de voetbalclub «Wilhelmina* van Rijen uitkomen tegen D. V. C. alhier op het terrein van laatstgenoemde vereeni ging in de Heivelden. Kaatsbeavel, 29 Oct. 1909. YVcrkloozen. In den loop dezer week is een begin gemaakt met de Werkverschaffingonder neming. Het ontslagen bestuurslid Zwaans en nog 4 ontslagen arbeiders zijn daar aan 't werk gegaan. Spoedig zal dc benoeming van een Directeur en eene commissie van Toezicht volgen. Een werklokaal is gehuurd tegen den prijs van f 1,75 per week. Waarschijn lijk zullen in den loop der volgende week nog eenige arbeiders daar in 't werk gesteld worden. Deze onderneming heeft niet slechts ten doel om aan tijdelijke werkeloozen werk te verschaffen, maar ook bevor derlijk te zijn aan het vakonderwijs voor eerstbeginnende leerlingen. Doordat de firma Erven J. Borsten schoenfabrikant in den loop der maand November uit hare zaken wenscht te treden, is aan 9 harer werklieden het ontslag aangezegd. L. Liedertafel. A.s. Zondag zal onze Liedertafel naar Baardwijk gaan, om daar met de Lieder tafel van Baardwijk, gezamenlijke repe titie te houden, voor de uitvoering van «Leidens Ontzet* van Mendelsonn. Ver leden Zondagavond was Baardwijk hier om te repeteeren. De Tenor-solos wor den gezongen door J. v. d. Besselaar, de Bariton door Bart. de Rooi en de Bas solo door den heer Boom uit Baard- wijk. De moeielijke pianopartij is bij den heer M. van Beurden in goede han den. Alles staat onder leiding van den hr. P. van Boxtel. Het belooft heel wat. Concours. Bij het gisterenavond gehouden kaart- concours bij den heer A. Snoeren, wer den de prijzen als volgt behaald

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 10