Nummer 88. Donderdag 4 November 1909. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad NT PALJAS 32e Jaaigaj g. ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen Markto verzicht. Gemeenteraadsvergadering, Uitgever: FEUILLETON WAALWIJK. Telefoonnummer 38. De wasch, U ziet het, is groot, doch is door de zuivere zeep het werk gemakkelijk. Suulightzsep schaafjes om zachte zeep Ie maken. Gratis te bekomen bij uwen winkelier ia rail voor 5 omslagen Waalivpsclie en Lanfxlraalxrkf Courant, Dit Bind verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden fü."5. Ifranro per post door het gekeele rijk f 0.90. Brieveningezonden Uitgever. stukkengelden enz., franco te zenden .\an deu Adveetjentibn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven, worden 2inaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. flor» Qrcoto Wasch En Wolnlff Werk. Zuivere .'sop 1245 De «Lederindustrie» schrijft: De gevolgen der opheffing van 15 percent invoerrechten op huiden in de VereenigdeStaten van Noord- Amerika ziin van ernstiger en van verderstrekkenden aard geweest, dan het meerendeel der leder produceerende en huiden verhandelende menschheid ver wacht heeft. Grooter dan algemeen ge dacht werd, zijn de gevolgen geweest van de afschaffing der rechten in de Ver. Staten voor de grondstof der leer- fabrikanten. Wel had men zich een Van „DE ECHO VAN I1ET ZUIDEN." OF JtvlcVnltouw ciau de.» J6uivel'tj1iolxiiiD. rEN- 30) Moest men zijne hulp missen wat zon het huisgezin a ingevangen hebben Terwijl l'uljas en Katrien zich dus met hem onledig hielden waron da twee meipjes uit de kar gesprongen en huppilden vroolijk door de heide, mot Spi 8 en Belphegor die voor zijne zustertjes bloemen plukte. Vanaf het punt waar de goochelaars zich nu bevonden, kon het oog over een prachtig natuurtooneel weiden. Langs alle kanten zag men tot aan den horizon niets anders dan bergen met bosschen en struikgewas bedekt, hier en daar afgewis seld door lachende beemden ou eenige bebouw de lauden. De oogstzon schoot hare milde stralen over dit uitgestrekte looptapijt dat reeds door de herfstwinden met de meest verschillende kleur tinten versierd was. Wie zou ooit gedacht hebben dat er te idden dezer bosschen, waar alles van vrede pralc, geheele legerbenden gewapende mannen erscholen waren Inderdaad, de soldaten van Hoche, bekamp- ten nog in deze streken den opstand der Veudeeërs. Men weet dat Charette in 1795 de wapens neergelegd en den vrede te Jaunay goteekend had maar weldra had hij de wapens terug opgenomen omdat hij de verzekering bekomen had dat hulptroepen binnen kort uit Engeland zouden aankomen, ouder geleide van den graaf van Artois zei ven. i til ■I levendige markt voorgesteld, welke vaste, zoo niet opgaande prijzen zou teweeg brengen, maar dat de rijzing zulke af metingen zou aannemen, is voor een ieder een verrassing geweest. Men heeft nu gezien wat een ernstige concurrent de Vereenigde Staten op de huidenmarkt geworden zijn we hebben kunnen aanschouwen, dat zij zoo ze 't in hun hoofd krijgen de heele markt kunnen beheerschen en prijzen willen aanleggen, welke alle vroeger bestede ver achter zich laten. Dat de Amerikanen in groote hoeveel heden de grondstof van elders zouden betrekken, nadat de vrije deur hiervoor was verkregen, behoefde niemand en kon ook niemand verwonderen, die eenigs- zins met den toestand aldaar op de hoogte is. Immers zijn de onafhankelijke leerfabrikanten aldaar voor een groot deel gehandicapt, wat het inslaan van huiden betreft, door de beeftrust. De in het land zelf vallende huiden met name die, welke van de bekende reus achtige abattoirs te Chicago afkomstig zijn, kwamen alle aan de groote vleesch- trust, een trust, die, zooals men weet, ook massa's leder bereidt en verschillende leerfabrieken aangekocht heeft. Het behoeft daarom geen betoog, dat met verlangen door deindependente looierijen uitgezien werd naar 't oogenblik, dat zij de grondstof uit Europa, La Plata enz. zouden kunnen betrekken. Met een niet te stillen honger vingen ze dan ook aan alles te koopen, wat maar eenigszins van hun gading was. Amerika scheen onverzadigbaar, tel kens slokte het maar huiden op, de New-Yorksche haven werd bestormd met duizenden huiden. Het was alsof een groot tekort in grondstof gedekt moest worden. Gretig werd door de houders van deze levendige stemming en bijzonder goede kooplust gebruik gemaakt. Telkens en telkens zetten zij hun prijzen op en even vlug waren de koopers er weer bij om het meerdere te geven en zoo ontstond binnen enkele weken een niveau voor de ruwe waar, gelijk dat nimmer bereikt is. Alles wat maar huid is, werd opgekocht, hetzij in loco hetzij op levering. Aan de L a Plata beheerschen de DL troapon waren inderdaad in Juli te Quiberon aangeland, maar werden verslagen door Hoche, die de Koningsgezinden aange voerd door Puisige en d'Hervilly, voor goed uiteen gedreven had De graaf van Artoia zelf had gaan deol aan hst gevecht «janomen maar was hafil voorzich tig op het schip gebleven. Zijne vrienden en trouwe boudgenooten waren mooatal bezweken eenigeu waren er in gfslaagd terug de schepen te bereiken andereu waren krijgsgevangen genomen. Ondanks dezen tegenspoed, wilde Charette zich toch niet overgeven en vocht hij altijd voort als een wanhopige. Terwijl Stofüet den strijd voerde in Anjou, had hij zijne laatste manschappen vergaderd in de Bocaga, de meest voordoelige streek, om tot kleine schermutselingen den vijand uit te dagen en hem ernstige verliezen te doen ondergaan. Het was tusschen den republikeinschen ge neraal en den hoofdman dar Veudeeërs een onverzoenbare strijd, waar het voordeel meer aan den kant der aanvallers, dan aan dien der verdedigers stond, uit hoofd der natuurlijke verschansingen welke dit boscb- en bergachtig land aanbood. Maar Hoche, een man van ondervinding, was ruim zoo sluw en listig, als zijne tegen standers. In stede van zijne manschappen allen in een geregeld gevecht bloot te stellen, verdeelde hij zo ook in kleine groepen, gereed om de schermutseling des vijands te beantwoorden en zelfs uit te lokken, en die het er zelfs op aanlegden de koningsgszinden in een wijden kring te sluiten en dan te overrompelen. Witten en Blauwen (1) bespiedden elkander en trachten elkander zooveel mogelijk te ver mijden en zelfs om den tuin te leiden en te verschalken. Dat was de oorzaak dat alles er uiterlijk zoo rustig uit zag op dit uur, toen alle solda ten onbeweeglijk en stilzwijgend te midden van het kreupelhout lagen uitgestrekt. (1) De Witten, die ook soms brigands ge noemd worden zijnde Vendeeërsde Blauwen zyn Republikeinen. Amerikanen niet alleen de geheele markt van 't oogenblik, maar ze verzekeren zich alvast van groote hoeveelheden huiden der nieuwe campagne aan prijzen, die nog gaan boven Europeesche pariteit. Zoo werden o.a. 18 000 Nelson frigori- fique ossen, zomerhuiden, aan 961/* francs cif. verkocht, d. w z. 112 francs op Antwerpsche condities. En nog schijnt de behoefte aan huiden bij de looiers niet gedekt te zijn, want steeds blijft er overal en voor alle soorten goede vraag ondanks de voortdurend hooge prijzen, die de houders yoor hun waar eischen. Vraagt men vandaag 103 francs, morgens 105 en een paar dagen daarna 106 francs voor een zelfde soort van een zelfde partij huiden, 't is all the same", men koopt even gemakkelijk. Van sErschütterung" bij de koopeis schijnt er ditmaal geen sprake te zijn. Elke week gaan de prijzen maar hoogcr, en de zaken blijven desniettegenstaande van grooten omvang, zoodat er van ophoopen van voorraden geen quaestie is. De veilingen en Inschrijvingen van markt berichten geven in binnen- en buitenland voortdurend >betere« cijfers. Op de veilingen te Frankfort, Keulen enz. gin gen de prijzen weer 2 a 3 pf. per pond hooger, zoodat het cijfer 60 pf., betaald voor góede koe- of oshuiden doodge woon is op 't oogenblik. Ook voor kalfsvellen bestond er weer meer animo en werd daarin vlot gekocht, Het bui tenland (waaronder Amerika) zoowel als het binnenland liet zich noch in huiden noch in vellen onbetuigd. Waar het heen gaat, niemand begrijpt het. De toestand is als die van een opgejaagden hond, die maar niet tot staan kan komen. Hoewel er eens toch een einde aan zoo'n hausse-beweging komen moet, nog in het midden la tende of ze speculatief of uit de omstan digheden roortvloeiende is schijnt er voorshands naar alle menschelijke berekening van geen teruggaan sprake. De basis, waarop de grondstof gekomen is, zal, zoo niet hooger klimmen, dan toch minstens gehandhaafd worden. Een alleszins logisch gevolg van de enorm hooge huidenprijzen is een flinke rijzing der 1 e e r p r ij z e n. Toen alge meen ingezien werd, dat het >meenens« was met de huiden, begon er dadelijk Paljas wist heel goed dat hij eene streek doorreisde waar oorlog gevoerd werd, maar die toestand kon hem niet bewegen om zijn reisplan te veranderen. Zijn ambacht zelf, dat hem overigens ge bood do volstrekte onzijdigheid aan te nemen, was hem een goede waarborg. De kunstenmaker had niemand te vreezen, omdat niemand hem vreezen moest. In de dorpen en steden, waar hij stil hield en zijne goocheltoeren uitoefende, kon het hem weinig schelen of zijne toeschouwers republikeineu of koningsgezinden waren hij was slechts over de ontvangsten bekommerd. Zoo hij op zijnen weg eene afdeeling van het Repuhlikoinsche of het Vendeesche leger ontmoette, nam hij eerbiedig zijnen hoed af en groette Belphegor deed hem na en iedereen, zelfs de slechtst geluimden, lach tea met het zonderlinge voorkomou van dit vooreeuwig rijtuig. De goochelaars en tooneelspelers hebben in alle tijden menig voorrecht genoten waar over zelfs de vorsten naijverig waien... Na gednrende een half nnr uitgerust te hebben, begaf zich de zwerversfamilie weer op weg. Alles liep goed van stapel, zoolang zij den platten, effen, breeden weg van boven bere den maar toen zij de glooiïag bareikt hadden en dat de gebrekkige huifkar weer naar be neden moeat, dan namen de moeilijkheden weer een aanvang. Edoch, in plaats van het gOBpan vooruit te stooten, moest men het nn tegenhouden. De reizigers waren nu weer in eenen hollen weg, toen opeens Spits bleef stil staan, do ooren omboog stak en begon te bluffen. Dadslijk hield Paljas de oogen naar den bovenkant. In den beginne had hij niets gehoord dan het ritselen der bladeren, maar toen hij de plaats bereikt had, waar Spits stond, scheen net hem toe, alsof er boven de braamstruiken de loop van een geweer uitstak. En hy had juist gezien. De struiken werden opengespard en daar verscheen nu opeens een blauwe, een soldaat der Republiek. Hola 1 voerman, waar rijdt gij naar toe meer teekening in de leermarkt te ko men. De vraag verlevendigde van dag tot dag, de kooplust nam voortdurend toe en de voorraad bleek daarbij niet groot, geen wonder dus, dat ook de prijzen gemakkelijker dan - anders ver hoogd konden worden. Vooral in prima kwaliteiten zwaar zoolleer bestond blijk baar groote behoefte en hierin konden werkelijk goede prijsverbeteringen be dongen worden. Terwijl anders over 't algemeen de verkooper nogal jvlot" van de hand zet stootten de koopers ditmaal op totale onwil der leerfabrikanten, wanneer door hen voorgesteld werd wat op het bod te laten vallen. Van op levering koopen wilden vele fabrikanten zelfs niets weten en dat alleen nog op korten termijn en aan verhoogde prijzen. Noch in buitenland, noch in binnen land bestaat er noemenswaardige voor raad en door het mindere inwerken op vele fabrieken zal het aanbod ook ner gens groot worden. De vraag zal dien tengevolge het aanbod overtreffen. Zon der eenigen twijfel zullen de leerprijzen dan ook in de eerste tijden verder stijgen. Niet alleen echter om deze re denen zal dat geschieden, maar ook om andere zijn de leerfabrikanten ver plicht de noteeringen van hun product op te voeren. De tegenwoordige prijzen der grondstof staan op zulk een niveau dat verdere verhooging voor leder niet uit kan blijven Het stoffelijk behoud der looiers is er mede gemoeid. Zelfs aan de vrijwat verhoogde prijzen is het volstrekt onmogelijk met eenige ver diensten te blijven werken. De huiden van 105/106 francs kosten den looier zelf immers meer dan f 1.per pond. De schoenfabrikanten en andere le derconsumenten dienen daarom wel re kening te houden met het feit, dat de verhooging der leerprijzen nog laug haar laatste woord niet gesproken heeft. Zij zullen zich door verhooging van hun producten schadeloos moeten stellen, opdat zij niet het kind van de rekening worden. De schoenwinkeliers, die voor een deel nog tegen oude prijzen hun schoenwerk aan het publiek aanboden en nog aan bieden, zullen dan van zelf gedwon gen worden een meer redelijken, met vroeg do soldaat. Terwijl Belphégor zich dicht nevens zijnen vader voegde en dat Katrien, alhoewel zelve verschrikt, do twee kleinen trachtte gerust te stellen, hield Paljas zijnen ezel staande en ant woordde zonder dralen Wij komen van Fontenay en begeven ous naar Nantes. Wat gaat ge daar doon Wel, drommels ous beroep uitoefenen 1 Welk beroep Maar ziet ge dan niet dat wij kunsten makers zijn Uiterlijk schijnt gij dit waarlijk te wezou. Zijt gij van hier Wij zijn overal thuis. Hola dat is varre... overal 1 gij zijt toch zeker trouwe dienaars der Republiek Wij eerbiedigen het staatsbestuur. Dat is wel, dat want zoo gij de bri gands aaukleefdet... En de soldaat legde zijn geweer op Paljas aan om hot overige van den volzin te doen raden en begrijpen. Zeg eens, vriend, hebt gij de Witten nergens gezien Wij zijn op weg sedert den opgang der zon en hebben nog geene levende ziel ont moet. Waarlijk Zoo waar, als ik Paljas heet. De heele streek gelijkt een uitgestrekte woestenij. Zoo dat ge mij geene enkele inlichting kunt geven Gij zijt het eerste manschelijk wezen dat ik vandaag aanschouw, en wat de Witten betreft, daarover weet ik niets meer dan gij zelfdat zweer ik u bij St. Willem, mijnen patroon. Goed zoo gij schijnt een brave kerel te zijn gij kunt gerust en ongedeerd uwen weg voortzetten. Maar, zoo gij de KoniDgr- geziuden ontmoet, moogt gij hun niet zeggen dat onze troepen zich bier bevinden anders... En andermaal legde de soldaat op den goochelaar aan. Wees gerust, antwoordde deze, die lust zal niij niet bekrnipen... dat zijn ook overi gens mijn zaken niet. De braamstruiken wipten weer toe en de de grondstof in overeenstemming zijnden prijs voor hun artikel te vragen. Wordt er van geen prijsverhooging gerept, dan kan het koopende publiek er verzekerd van wezen, dat inferieure waar ge leverd wordt en het per slot van reke ning op die manier toch het gelag betaalt. De kolossale verhooging op de hui denmarkt moet natuurlijk nawerken op alle artikelen, die uit deze grondstof vervaardigd zijn. ■'J1LM'". I I I 1% SPRANG. Openbare vergadering van den raad der gemeente Sprang op Zaterdag 29 October 1909, des avonds ten 7 uur. Voorzitter de Edelachtbare heer G. Meijer. Ongeveer 7.15 uur opent de Voor zitter de vergadering Aanwezig alle leden. De Voorzitter verzoekt den secretaris de notulen der vorige vergadering te willen voorlezen, welke na voorlezing onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring besluit geldleening. b. Idem besluit verhuring van kamer onder het raadhuis. c. Proces-verbaal van kasopneming. Voorzitter. Door Burg. en Weth. is in dato 29 September proces-verbaal van kasopneming gedaan. Uit het on derzoek is gebleken dat de boeken en registers ordelijk en regelmatig zijn bij gehouden en dat het dienovereenkomstig bedrag, 716.521/s, in kas aanwezig was. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Wijziging begrooting 1909. Voorzitter. Ingevolge het besluit van den raad om Varlseaux een pensioen toe te kennen, moet op de begrooting daarvoor een post worden uitgetrokken. Van den post onvoorziene uitgaven kan dat worden afgeschreven. Aldus wordt besloten. 3. Vaststelling begrooting 1910. Na door den secretaris te zijn voor gelezen wordt de begrooting met alge- meene stemmen vastgesteld in ontvangst schildwacht waB verdwenen. Ju Cadour, riep Paljas, en zweepte over zijnen ezel die nu lang genoeg uitgerust had... Dat is een profeet wiens samenspraak niet sl te aangenaam is, voegde hij er halfluid bij het geweor spreekt te veel met hom mee.... Ik en de kinderen waren bang, zei Katrien. Bah verklaarde Belphegor, ware de man niet beleefd geweest, wij zouden hem wel aan 't lijf getrokken zijn, niet waar, vader Paljas glimlachte over de kinderlijke stout moedigheid. Ja zeker, antwoordde hij, maar het is toch beter dat wij niet genoodzaakt zyn ons te verdedigen. Laat ons moedig, maar tevens voorzichtig wezen, gelijk het betaamt aan lieden die eene landstreek doorreizen, waar alles in opstand is. De reizigers reden hotsend en botsend voort en bereiktsn weldra een trechtervormig dal. In de diepte vloeide een zacht murmelend be kje. Het huisgezin hield nogmaals stil. Onze arme Cadour is afgemat, zei Paljas, en wij zijn, geloof ik, even zoo ver moeid al hij. Wij bevinden ons hier op eene gnnstige plaats om onze tent op te slaan, en mij dankt dat wij zouden wel doen hier nit te rusten en den dag door te brengeD. Wij zijn hier beschut tegen den wind en wij vinden kristalhelder water om onzen dorst te lesschen, de soep te koken en ons te wasschen.... Dit voorstel werd met algemeene goedkeu ring aangenomen. Toen de nacht gevallen was, een zoele nacht zonder naam, maar met talrijke ster ren aan het firmament, legden zich de reizigers ter rast. Naar gewoonte, sliepen de twee kleine meisjeB in de huifkar. Katrien en Belphegor lagen op een bed van varenB en waren slechts met een ouden mantel gedekt. (Wordt vervolgd

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1