Nummer 89 Zondag 7 November 1909. 32e Jaa&gaog. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. LICHT De Voornaamste Grondslag PALJAS ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen LANDBOUW. Uitgever: 1244a FEUILLETON WAALWIJK. Telefoonnummer 38. De wasch, U ziet het, is groot, doch is door de zuivere zeep het werk gemakkelijk. v>unligktzeep schaafjes om zachte zeep te maken. Gratis te bekomen bij uwen winkelier in ruil voor 5 omslagen Bier en Spiritualiën Eer^t onze vruchtboomen. Waalwpsehe ea Liixslrialsrkr Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Fraiuo per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advmtbntiën 1—7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groot* letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsiug van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. ■r.py.y .-.j, Eon Qrooto Wasch En Weinig: Werk. Zuivere VOOR EEN Verzekering tegen de Werkloosheid. II. Van 't grootste belang bij de studie det Werkloosheidsverzekering is wel de vaststelling van het gemiddelde getal der werkloozen in verhouding tot de totaalsom der arbeiders. In Zwitserland heeft men vaak als doorsneegetal aan genomen, dat van de 10 arbeiders één werkloos was. Dat was natuurlijk een zeer willekeurig cijfer, teitelijk op geen Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF J'bekWltouw aan Dcu J^mvefcWawD 31) Paljas, strekte zich plat op den grond en Spits ronkte aan zijne voeten. Cftdour lag al lang op zijne zijde uitgestrekt, gelijk een ezel die eene wel verdiende rust geniet. Menschen en beesten waren reeds sedert goruimen tijd ingesluimerd, toen de poedelhond opeens recht -sprong en begon te grommen, zoodanig dat zijn meester wakker werd. Welnu, Spits, droomt ge dan? riep Paljas, terwijl hij zich omkeerde en op het pont was weer in te slapen. Maar de hond gromde maar immer voort. Dat scheen den goochelaar eenigszins vreemd en hij sprong recht, zonder langer .te dralen. Romdom hem was alles kalm en stil geen windje ruisebte door de bladeren en in de eenzaamheid van den nacht, hoorde hij niets dan do zachte, regelmatige ademhaling van Katrien en van de kinderen die zalig waren ingeslapen onder den blauwen hemel, als onder een azuren dekmantel met duizenden gouden bloemen bezaaid.... Hot zal wel niets zijn. Spits heeft bepaald gedroomd. Wij zullen ons maar terug ter rust leggen. Maar het beest sprong eensklaps tusschen het kreupelhout in en kwam dan weer terug de duidelijkste teekens gevend van onrust. Paljas luisterde en keerde zijne blikken naar den kant waar de hond hem eenig gevaar scheen aan te duiden. Dezelfde stilte, dezelfde eenzaamheid. Niets enkel positief gegeven berustende. In Duitschland is men bij de laatste volks- en beroepstelling in 1905 veel nauwkeuriger te werk gegaan, hoewel ook hierbij nog enkele factoren over 't hoofd werden gezien. Wil een dergelijke telling zoo zuiver- mogelijk zijn, dan moeten o. i. niet als werkloos worden aangezien de ouden van dagen en invalieden en de zieken. Immers, terwijl de eersten feitelijk door een ouderdoms- en invaliditeitsverzeke ring moeten ondersteund worden, dienen de laatsten ziekengeld te trekken. De overblijvenden zijn dan werkelijk zij, die bij gebrek aan werk, hun beroep niet kunnen uitoefenen, m. a. w. de werkloo zen voor de werkloosheidsverzekering in aanmerking komende. Bij bovenge noemde telling werden twee tijdstippen uitgekozen de 14e Juni en de 2e De cember. De 14e Juni valt juist in den tijd, dat bijna alle bedrijven volop werk hebben de 2e December echter opent een tijdstip, waarin vele bedrijven, vooral de bouwvakken-, 't scheepvaart- en 't landbouwbedrijf, heel weinig of in't ge heel niets te doen hebben, waardoor de arbeiders in deze bedrijven seizoenar beiders -- in hunne werklooze periode getreden zijn. Nu is van zekere zijde wel eens be weerd, dat deze seizoenarbeiders, vooral die in de bouwvakken, feitelijk-niet thuis hooren in een stelsel van algemeene werkloosheidsverzekering, wijl de loonen in de seizoenbedrijven over 't algemeen zoo Aioog genomen zijn, dat deze ook moeten reiken voor den gedwongen rusttijd, terwijl 't volgens deze theoretici ook een feit is, dat vele dezer seizoen arbeiders in hun rusttijd een ander beroep uitoefenen, waardoor ze dan 't hoofd boven water kunnen houden zoo ziet men b. v. vele werklooze landarbeiders zich wijden aan een of anderen tak van huisvlijt. In Duitschland komt dit n.l- wel voor. Zelfs Mr. van Houten wil die richting uit in zijnjongsten Staatkundigen Brief4. Onder de middelen, die hij aangeeft ter opheffing van werkloosheid voor de sei zoenarbeiders is, dat deze er een tweede beroep bij moeten leeren. Een stucadoor zoo zegt hij weet, dat hij een deel vau 't jaar werkloos moet zijn. Welnu, De boorneu, de struiken, de rotsen, alles versmolt in eene duisternis, waarin men niets verdachts ontdükte. Niettemin nam de goochelear een dikke knuppel en besloot het omliggend Btruikgewas te onderzoeken. Op een twintigtal stappen vóór hem, lagen er op den grond groote rotsblokken, gansch met mos bedekt. Nauwelijks had hij de helft van dezen afstand afgelegd, of een dezer blokken scheen te verroeren. Goed zoo dacht hij, ik ben nog niot goed wakker, mijne oogen schemeren nog. Pas was hij eenige stappen vooruitgetreden, toen eensklaps van achter die rotssteenen, een man voor hem opstond. Ge knnt wel moedig zijn en de goochelaar was niet licht bang, maar als ge zoo te midden van den nacht en van het bosch eenen man onverwachts vóór u ziet oprijzen, dan zoudt ge toch min of meer ontroerd zijn. Paljas ging eenen stap achteruiten begon met zijnen knuppel te zwaaien Wie zijt gij, riep hij den man toe. Un gij, antwoordde deze, terwijl hij aend geladen pistool uit zijnen gordelriem trok, Ik? ik heet Willem, bekond onder den den naam \an Paljas ik ben goochelaar van beroep Zoo gij het op mijne beurs gemunt hebt, dan zijt ge bestolen... zijt gij integendeel op niijn leven uit, pas dan op voor het uwe En een nieuwe zwaai met zijnen stok bewees wat hij wilde zeggen. Toe toe 1 zooveel komplimenten niet, sprak de andere met gestoorde stem en altijd de pistool op onzen held gericht. Antwoord éénvoudig op mijne vraag en er zal u. geen leed geschieden. Hebt gij hier in de omBtreken geene Blauwen ontmoet Blauwen neen, hoegenaamd niet. Op uw woord Op mijn woord. Kortom, dacht Paljas bij zich zelven„ ik mag wel loochenen, want hij spreekt mij van Blauwen en ik heb er slechts éénen enkelen gezien De kunstenmaker loste op die gemakkelijke manier de onrnst van zijn geweten volko men op en sprak voort zoo'n man moet dan nog maar wat anders bij de hand nemen. Hier mag intusschen wel de vraag gesteld worden, of, wie zijn vak goed wil leeren, wel gelegenheid en tijd vindt zich in een tweede te bekwamen. En zoo neen, wat zal zoo'n brekebeen dan hebben aan zijn halve kennis Een ander middel van den socioloog Van Houten is, dat de arbeiders, als er slapte in het werk is, met een klein loontje tevreden moeten zijn. Of de menschen van dat loontje niet leven kunnen, is een vraag, waarmee deze oud-liberale socioloog zich het hoofd niet breekt. En zulks te minder, wijl »in een buitengewoon langen winter (z- i. wel) aanleiding kon zijn voor ruimere onder steuning bij wijze van armenzorg4. Dus aalmoezen 11 De arbeiders zullen er hartelijk voor danken. Wat gaf nu bovengenoemde telling voor resultaat Dit, dat in Duitschland op den 14en Juni 300000 werkloozen waren en op den 2en December 770000 Uitgeslagen over de geheele bevolking was hiervan in den zomer 1/ï °/o en in den winter bijna lVs °/o werkloos. Doel matiger cijfers krijgt men echter nog, als men 't getal arbeidsloozen uitslaat over de totaalsom der arbeiders. Welnu in Duitschland waren in 1905 ongeveer 157a millioen arbeiders. In verband hier mede bedroeg 't aantal werkloozen in den zomer 2°/o in den winter 5°/o van 't gezamenlijke aantal arbeiders in 't geheele rijk. Neemt men nu in aanmerking, dat hieronder begrepen zijn de ouden van dagen, invalieden en zieken en ook nog de vele arbeidsschuwen en baliekluivers, dan zijn eigenlijk die verhoudingscijfers nog te hoog, doch hier staat weer tegen over, dat eigenlijk 2 December nog niet het tijdstip is der hoogste werkloosheid. In Januari en Februari is het getal werkloozen nog veel grooterzoodat, al deze tegen- en voorfactoren in aanmer- king genomen, de procentscijfers 2 eh 5 wel als normaal mogen aangenomen worden. In elk geval zijn deze cijfers, afgeschei den van abnormale crisissen, zooals wij er 't vorige jaar een doorgemaakt hebben, nu niet zóó verontrustend, als vooral de sociaal-democraten vaak willen doen Overigens heb ik ook geene Witten ont moet. Zij moeten zich goed verbergen, die kerels zij mogen er op roemen dat zij de soldaten der Republiek spel leveren Meester Willem had begrepen dat hij met eene Vendeeër te doen had en oordeelde het geraden den man wat op den mouw te spellen. De boer, een kerel met krachtig, verwilderd uitzicht, scheeu wat zachter te worden bij deze woorden maar hij bleef toch eenigszins achterdochtig en de legerplaats der familie aanwijzend, vroeg hij Wie zijn die lieden die daar slapen Dat zijn mijne kunstenaars, of beter gezegd, mijne familie, antwoordde de goo chelaar. Waarlijk?... Gij twijfelt? Wilt gij er n van over tuigen kom hier, maar zachtjes de moeder en de kinderen slapen zoo rustig. Zij kwamen voorzichtig vooruit maar bij den koningsgezinde was de vrees van in een valstrik gelokt te worden grooter dan die van de familie Paljas te wekken en hij legde weer de hand op zijne pistool. Ziedaar mijne vrouw Katrien en mijnen zoon Belphégor, sprak Willem daarna lichtte hij de huif der kar op en ziehier mijne twee dochtertjes Sylvie en Madeleine twee engel tjes, een blond en een bruin Idat het zoo donker niet was, dan zoudt ge beter zien wat twee lieve kinderen het zijn... En daar vroeg de boar, terwijl hij eene onduidelijke gestalte aanwees welke zich in het hooge gras bewoog. Daar?... Dat is Cadour, mijn ezel, 'een uitgelezen beestje... Wat snzen Spits betreft, dien kent gij reeds. Niet kwaad, maar goede waker. Komaan, zei de Vendeeër, gij ziet er een brave vent uit. Ik weet nu al wat ik verlangde te weten en kan gernst weerkeeren van waar ik gekomen ben. Maar... het is toch wel zeker, nietjwaar, dat gij geen Blauwen ontmoet hebt Zoo min als ik op dit nnr de zon zie. Sedert wanneer zijt gij op deze plaats Van het begin van den vooravond. Welnu, ik raad u aan hier niet lang te vertoeven. De streek is op dit oogenblik niet voorkomen en behoeven zij geenendeele terug te schrikken voor een stelsel van werkloosheidsverzekering, waartoe tot op zekere hoogte de arbeiders zelf ook toe bijdragen. De lezer moet echter niet vergeten, dat deze becijfering op Duitschland be trekking heeft. In ons land is men nog niet tot een officieële werkloosheidstel- ling gekomen, 't Is te hopen, dat be wuste Staatscommissie de Regeering verzoekt bij de a. s. volkstelling ook eene werkloozentelling te houden en dan vooral deze zoo in te richten, dat men zooveel mogelijk zuivere cijfers krijgt, dat derhalve niet als werkloozen mee geteld worden 1. ouden van dagen, welke hunne ar beidskracht door ouderdom verloren hebben 2. invalieden 3- zieken en 4. baliekluivers. Tevens dient er onderscheid gemaakt te worden tusschen seizoen-werkloozen en anderen cn mag vooral niet vergeten worden 't totaal bedrag der arbeiders op te nemen, 't woord arbeider in z'n ruimsten zin genomen. oefenen een zeer schadelijke werking uit op de nieren en blaas, en veroorzaken waterzucht graveel, steen, rheumatiek, rugpijn en verlies van de macht om de urine op te houden. Alcoholische prikkeling is verreweg in de meeste gevallen de oorzaak van nier- en blaaskwalen. De door alcohol geprikkelde en aangetaste nieren verliezen hun kracht om het bloed te filtreereu en om de nier- giften af te voeren, die waterzucht, rheuma tiek, graveel, lendenjicht, en zoovele andere noodlottige ziekten veroorzaken. Indien gij eenig kenteeken van een nier- of blaasaandocuing hebt, en vooral wanneer gij aanleg hebt voor nierzwakte, dient gij het gebruik van alcohol na te laten en onmiddellijk te beginnen met een geregelde kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Gij dieut met dit geneesmiddel door te gaan, totdat de geringste sporen der verschrikkelijke ziekte verdwenen zijn, want zoo lang gij nog de geringste verschijnselen kunt opmer ken, zijt gij nooit veilig voor vernietiging der Dieren en kan de blaas haar mach1 over de urine verliezen. heel veilig voor de reizigers. Ook ben ik van zin met het krieken van den dag op te trekken. Vooral, zoo gij eenen Blauwen tegen komt, geen woord, hoor, of anders... Wees gernst, ik zal zwijgen, gelijk een visch.. Houd uw woord en dat God u hoede I En u ook De Vendeeër sprak geen woord verder. Hij verwijderde zich haastig, en keek gedurig links en rechts, vreezende dat hij zon bespied worden. Opeens was hij verdwenen, alsof de aarde onder hem opengekloven waB. Hvj was onder het schaarhout gekropen en sloop vooruit, zoo snel als een vos. Paljas loosde eenen zucht van tevredenheid. Domme uilgrommelde hij al geeuwend, die moest nu ook mijne rust komen storen... En waarom dan nog Om mij hetzelfde liedje te zingen, als de andere... „Zwijgon Hebt ge niets gezien Wel om den drommel I ik vraag niets beters dan blind en stom te blijven. Ik trek mij al die zaken niet aan De Witten? De Blau wen Dat zij samen den vrede sluiten en er ons ook in laten... Die aardige boeren kijken een mensch zoo zonderling aan en spreken altijd met geweer en piBtool in de hand. Brr... Men zou zoo tusschen twee vuren kunnen omvergeschoten worden, zondor dat het n eenigszins aangaat... Wij zullen morgen maar heel vroeg vertrekken en trachten hier uit te geraken. Toen Paljas zoo lang genoeg in zijn eigen aan 't babbelen geweest was, keek hij, die geene zakhorlogie bezat, naar het uurwerk van het hotel „den blauwen hemel." Hij rekende uit hoeveel tijd er nog omtrent vóór zonsopgang zon verloopen en besloot dat hij nog een paar uurkens kon slapen, Hij stiekte zich dus weder op den grond uit en verzocht Spits hetzelfde te doen. Maar hij was toch besloten om slechts met één oog te slapen en het ander in 't zeil te honden. Hoe langer gij uw kwaal veronachtzaamt, des to dieper schiet deze wortel, en krijgt gij misschien last van blijvende hartzwakte. Het kan zijn, dat uw ziekte zich reeds meer ontwikkeld heeft dan gij vermoedt en uiiitel van behandeling is zeer gevaarlijk, zoodat gij niet spoedig genoeg beginne.» kunt met het gebruik der echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die door minnen en vrouwen geroemd worden, welke genazen en genezen bleven. Op elke doos «chtö Foster's Rugpijn Nie ren Pillen komt de hsndteekening van James Foster voor. Zij zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij de Firtna Wed Orie-Dumoulin, Markt Toezending geschiedt franco na ontvangst van joatwissel a f 1.75 voor één of flü. voor zes doozen. Hoe vaak hoorde ik reeds: //Het zal van 't jaar niet veel zijn met de appelen, want cr zijn er 'verleden jaar te veel geweest, of de pecren zullen dit jaarnog al wat geven, want wij hebben er in geen twee jaar gehad/ Toch is er geen goed aanneembare reden, waarom boomen, het eene jaar wel en het volgende jaar geen vruchten zonden geven, als ze behoorlijk verzorgd worden en het weer niet tegenwerkt. Maar, vergeet dit niet, de boomgaard moet behoorlijk ver zorgd worden. En die verzorging moet reeds tijdig beginnen. Nu al. G» in uw boomgaard en ontdoe uw boomen en strui ken van falie onzuiverheden, als daar zijn doode takjes, half- en heel verrotte bladeren en alles, wat niet is //gezond bout-" Ver zamel alles en verhrand het. Bespuit daarna uw boomen en struiken met bordeau*che papals gij reden hebt otn te meenen, dat ze wel eens aangetast worden door schurft (of liever als gij wel eens schurftige vruch ten hebt) door monilia-rot (als de appels en peren reeds voor zij geheel volgegroeid zijn, aan de boomen in rotting overgaanwaar bij zij dan bruin of zwart van kleur worden). Borstel in den herfst en in het voorjaar stammen en dikke takken met een boom borstel en bestrijk ze met kalkmelk. Maak den grond van den stam tot een meter buiten de kruin voorzichtig los en open en strooi wat kalk (vooral bij kerseboomen), alsook volop thomas slakkenmeel, beendereu- XV, Eene kom met rotsblokken omgeven en verborgen door hoog bremgewas. Er rond, doornige struiken en ondoordringbare bos schee wouden zóó dicht, dat nooit iemand er het bestaan van een gaanpad zou radon. Ziedaar het kamp der Vendetërs. 4 Zij zijn daar nog met twee honderd man, tot het leger, of beter, tot den overschot van het leger van Charette bohoorende, dat in verscheidene stukken gealagen, vruchteloos poogt zich weder te vereenigen. Sedert verscheidene dagen zoekt deze af— deeling het legerkorps weer te vinden dat door Charette zelf aangevoerd wordt, maar telken male is de weg versperd door de soldaten vau Hoche en is ze gedwongen zich terug te trek ken om te vermijden een ongelijk gevecht aan te gaan. Zoo komt het dat de manschappen in deze kom, waar zij niet gemakkelijk kunnen aan gevallen worden, opgesloten zitten, maar het is te vreezen dat zij door den honger zullen gedwongen worden zich over te geven want de levensmiddelen zijn schnarsch in deze slreek en kunnen moeilijk onopgemerkt naar het kamp gebracht worden. Hunne laatste tegenslagen hebben de boeren overigens diep in de ellende gedompeld het grootste getal heeft slechts nog lompen aan het lijf, velen zijn zonder hoofddeksel of schoeisel, bereid om bij het eerste gerucht op hnnne geweren of hnnne zeisen toe te springen. Te midden van het kamp zitten twee man nen op eenen rotsklomp samen te praten. Zij zijn beter gekleed dan de andere sol daten en zien er min verwilderd uit, alhoewel hun vertrokken gezicht duidelijk aanwijst dat zij aan dezelfde vermoeienis en dezelfde ont beringen geleden hebben. Zij dragen overigens op hunnen hoed het herkenningsteeken een rood kruis op witten grond. Het zijn de hoofdmannen een edelman en een priester. Zoodat gij, heer markies, besloten zijt eene laatste poging aan te wenden om hier uit te gerakeD vroeg de priester. (Wordt \ervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1