Nummer 93. Zonoag 21 November Iy09 32e .iaargang* Tweede Blad. R. D, H d. Woude, Zwartsluis Gemengd Nieuws, Advertentiën Overijselsche Beddenfabriek. «INNKNLAN l). Ingezonden stukken, Yoor slechts f32.- VEERENPED Nederland in liet Oosten. Wij lezen in »Neerlandia« De South China Morning Post van 1 September 1909 bevat een geestdriftig gesteld verslag der Koninginnedag-vie ring te Hongkong, waarin wordt ver klaard, dat de Hollanders in den vreemde onder het wijs en verstandig beleid van Koningin Wilhelmina dermate aan invloed en beteekenis hebben gewonnen, dat het, bizonderlijk in Hongkong, opvallend is. »E«n paar jaar geleden onderhield geen Hollandsche stoomvaart-maatschap pij het handelsverkeer in deze wateren er waren geen Hollandsche handelshui zen van eenige beteekenis. Tegenwoordig bezit Hongkong dit alles en een klein leger van Hollanders om die zaken te besturen. Zoover wij hebben kunnen nagaan, is het nog nooit in de geschie denis van Hongkong voorgekomen, dat de haven vereerd is met het bezoek van een Hollandsch oorlogschip, en zeker is zij nog nooit bezocht door drie zulke model-oorlogschepen als thans de Ne- derlandsche driekleur doen wapperen in onze ruime haven*. Men vergunt ons verder aan een bij zonder schrijven uit China het volgende te ontleenen Ook ligt het niet aan de minde re energie der Hollanders, immers in Hongkong en Singapore verdringen ze de Engelschen. In Singapore bepaalt de Nederlandsche Handelsbank den koers van den dollar, in Singapore geeft de Nederlandsche Handelsmaatschappij bankbiljetten van 5 doliar uit, waarvoor de Chineesche wisselaars 5 Va dollar be talen! Dus onze landgenooten staan overal goed aangeschreven in Hongkong be ginnen ze, in Singapore zijn ze de baas. De komst van een oorlogsschip, rlus des te meer van een homogeen es kader, dat op het publiek overal indruk heeft gemaakt getuige de couranten artikelen en wat ik b. v. in Ainoy van een mandarijn hoorde is vaak het sein tot het aanknoopen van handelsbe trekkingen- De Jang-sti-Kiang opstoomende, kregen we weer de tastbare bewijzen dat er Hollanders zijn. De rivier' wordt uitge- baggerd door de East Asiatic. Dredging Company te Amsterdam met Holland sche ingenieurs, werklui en materiaal. Twee uur iang voeren we langs bagger molens en sleepbootjes, die alle de Hol landsche vlag hadden geheschcn eu om het hardst salueerden, met de stoomfluit gilden en waarvan de opvarenden ons enthousiast hoera toeriepen, terwijl som mige bootjes ons een tijdlang begeleid den en vele huizen aan den wal ook de driekleur hadden uitgestoken. Vooral zijn hier (Sjanghai) prachtig het paleis der Nederlandsche Handels maatschappij en de Duitsche club, die uit- en inwendig vorstelijk zijn ingericht. Natuurlijk zijn wij hier de gast van onze oostelijke naburen, die zich soms niet ontzien de begripsverwarring die er heerscht omtrent de namen Dutch en German ten eigen voordeele te exploi- teeren. Maar enfin, gezamenlijk door Holland en Duitschland wordt de Brit ook in Sjanghai er uitgewerkt Tiendfonds. Bij de Tweede Kamer is ingediend 'een wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van uitgaven van het Fonds voor de uitvoering van de Tiendwet voor 1910. Voor schadeloosstellingen, bedoeld in art. 3, le lid van bovengenoemde wet wordt f 800.000 uitgetrokken voor schat- tingskosten f250.000. Het aantal perceelen, die volgens de ingekomen aangiften tiendplichtig zijn geweest, bedraagt niet veel minder dan 800.000. Kostwinuers in militairen dienst. Daar de vergoeding voor kostwinners, ingevolge de Militiewet, reeds tot i 600.000 is gestegen, zou men blijkens het afdeelingsverslag der Tweede Kamer gaarne vernemen, hoe deze Minister denkt over vrijstelling der kostwinners. Die vrijstelling moet natuurlijk niet al te gemakkelijk worden verleend. Overigens werd wederom de meening geuit, dat sommige gemeentebesturen het den miliciens uit hun gemeente al te ge makkelijk maken, voor hun gezin in het genot van een vergoeding te worden gesteld. Ons Prinsesje. Bij Nijgh van Ditmar's Uitg-Mij. zal tegen St. Nicolaas verschijnen>Ons Prinsesje, Dagboek in beeld van H. K. H. Prinses Juliana4, van den dag harer geboorte af tot den dag van het ver schijnen harer eerste portretten, die er ook in opgenomen zullen zijn. Het geheel verschijnt in perkamenten omslag, toepasselijk versierd in kleuren en goud, met wapens, enz., terwijl ook het werk zelf verlucht is met fraaie randversieringen en sierschrift- Het prachtwerk is er tevens op inge richt om bijgehouden te worden naar eigen inzicht. R K. Esperantisten-Bond. Zooeven ontvangen wij het beticht, dat op de statuten van den bond de Bisschoppelijke goedkeuring reeds verkregen is. Dekoninklijke zal nu vermoedelijk weldra volgen. Op de ee?tvolgeude bestuursbijeenkorast, die, op het einde dezer maand, te Utrecht zal plaats hebben, wordt de datum vastgesteld der ongeveer medio Dec. te beleggen groote propangada-vergadering (e Rotterdam. De bond bezit reeds twee gevestigde af- deelingen, terwijl n viertal andere in voor- bereiding zijn. Wij ontleenen aan het voorloopig verslag op de b grooting van Binnenlandsche zaken Gemeentelijke ambtenaren Met leedwezen werd de toezegging gemist van eene wettelijke regeling van gemeentelijke amtenaren. Mededeeling werd verzocht omtrent het stadium waariu dejregeering der pension neering van gemeente-ambtenaren en huune weduwen en weezen verkeert. Een rijkspen sioen-regeling roor de werklieden j werd minder urgent geoordeeld. De Baroniclaan. Door het Kon. Basl, tot vernietiging van het raadsbesluit van Breda inzake den aankoop van de Baronielaan, meende men, dat de bevoegdheid eener gemeente tot het aangaan van overeenkomsten illusoir wordt, aangezien de uitoefening van het vernietigingsrecht steeds blijft dreigen, waar zij niet aan een termijn is gebooden, Verscheidene leden konden de bezwaren, tegen het Kon. Besluit aangevoerd, niet deelen. Burgemeestersbenoemingen. De aandacht werd er op gevestigd, dat in 190J tot 1909 bij 59 burgemeestersbeuoe- j mingen 47 uiet-ingezeteuen werden aange wezen. Ook werd da klacht geuit, dat de benoemingen dikwijls zeer lang uitblijven. Sommigen leden achten het niet aanbeve lenswaardig een lid vau de Tweede Kamer gelijk nog onlangs geschiede tot bur- gemetsler te benoemen, als te voren vast staat, dat bij 't Kamerlid maatschapzal blijveü bekleeden. Ook kon men het niet goedkeuren, dat iemand tot burgemeester wordt benoemd die vele betrekkingen bekleedt en voorzitter of ScCretares van vele vereenigingen is. Rijksnormaallessen Werd eenerzijds nadruk gelegd op verbe tering der Rijksnormaallessen terwijl ook de uitbreiding van de z.g. geconcentreerde nor maallessen steun ondervond, anderzijds werd aangedrongen op de verineerdermg vsn het aantal Rijkskweekscholen. Kamerverkiezing te Gulpen. Naar de L. K. uit goede bron verneemt heeft mr. dr. H. Van Groenendael, griffier der Proviuciale Staten van Overijsel, die door een berichtgever der N. R. Crt. genoemd is als kandidaat naar de Gulpenschen Kamer zetel, verklaard eene zoodanige kandidatuur in geen geval te zullen aanvaarden. De centrale R. K. k'esvereeuiging te Gul pen proclameerde eenparig den heer Ruys tot kRudidaat der vereeuiging. Moord Omtrent den te Vlodrop, bij Roermond, gepleegden moord meldt men nader, dat de misdaad geschied is bij gelegenheid der kermis aldaar. Moors, een oppassend jongeling van 20 jaar, werd des morgens aan de rivier de Roer, in de nabijheid van eenige cafe's, met een steekwonde in de borst gevonden. Het lijk vertoonde ook schrammen in het gezicht. Jeurissen, die eveneens een ernstige steekwonde had gekregen, is ter verpleging naar de kliniek te Roer mond overgebracht. Door de justitie die gisternamiddag een onderzoek in loco instelde en door dr. Steins de sectie op het lijk van den verslagene liet verrichten, werden acht personen in streug verhoor genomen. Heden is geboeid door de maréchaus see van Vlodrop naar de gevangenis te Roermond gebracht J. landbouwer te Vlodrop, verdacht van het toebrengen vau een levensgevaarlijken messteek in de rechterzijde aan Jeurissen. Omtrent den dader van den moord op Moors is nog niets bekend. De verwondingen zijn toegebracht in vechtpartijen welke in den nacht van Dinsdag op Woensdag na middernacht plaats gehad hebben Een geheimzinnige moord is te Sergjewo, nabij Moskou, gepleegd. In een huis vond men het lijk van een man, dat men door het afsnijden van, ooren en wangen getracht hadonkenbaar te maken. Het huis, waar de doode werd gevonden, was al sinds geruimen tijd onbewoond. On danks de verminking heeft men kunnen constateeren dat de vermoorde een inge nieur uit Moskou moet zijn, Gilewitsch genaamd, die al sedert eenigen tijd werd vermist, maar van de moordenaars is nog geen spoor gevonden. Het slacht offer had een leversverzekering van 200.000 mark bij een Duitsche maatschap pij gesloten. Een stad Juliana in Amerika- Enkele dagen geleden meldden we dat in Noord- Holland een dorp zal gesticht worden dat den naam Juliana zal verkrijgen. Ook in Amerika komt een stad van dien naam. In den staat Alabana zal de Pulman Coal en Gokes Company onder directie van een Hollander, den heer J. Bernhardt, kolenmijnen in exploi tatie brengen. Hard wordt er gewerkt om spoedig aan te vangen. De aan nemers firma L. de Groot en E. J Bakkers die ook te Amsterdam aan de IJkade en te Zaandam werken uitvoert is bezig een spoorlijn aan te leggen door maagdelijke bosschen naar de hoofdlijnen. Binnen een half jaar zal daar een stad moeten verrijzen voor circa zesduizend inwoners, welke zal genoemd worden sjuliana.4 Een goede vangst nabij Rozendaal. Omtrent de opsporing van een dieven bende, die het de omstreken van Roo sendaal en Nispen gedurende eenigen tijd onveilig maakte, lezen we in de Grdw. het volgende Dinsdagmiddag 4 uur ontvingen wij telefonisch bericht uit Nispen, dat aldaar door de matéchaussée's een goeden slag was geslagen. Even nadien reden wij reeds de Nis- pensche weg op en ontmoetten even voor Nispen brigadier Hermans met de ma réchaussee Maarschalk, die een persoon zwaar geboeid met zich voerden. Op verder onderzoek uitgaande, ver namen wij het volgende Hedenmiddag waren bovengenoemde maréchaussee's, als landloopers verkleed, naar eene plaats gegaan, gelegen tus- scheu Nispen en Esschen, waarvan be kend is dat daar rendez-vous gehouden wordt door beruchte personen, welke plaats genaamd is Loevestein, alwaar drie wegen samenkomen. Aldaar aangekomen maakten zij een groot vuur en bleven in dolce-far-niente daar vertoeven. Eenigen tijd daar gelegen hebbende naderden drie personen, die, toen zij voorbij kwamen een praatje aanknoopten over 't weer en of zij zich ook even konden warmen, waartoe zij bereidwillig door de maréchaussée werden uitge- noodigd. Terwijl zij rond het vuur hurkten, keken de maréchaussée's scherp toe, welke bagage ons drietal bij zich had, te weten blauwe zakjes, vermoedelijk gereedschappen bevattende. Eensklaps gaven de maréchaussée's elkander een teeken, sprongen op en riepen de drie toe dat ze maréchaussée's waren en ze hunne namen verlangden te weten. Een van de drie sprong bliksem snel het bosch ia en moest men laten vluchten de twee anderen bleven staan en gaven namen op, die achteraf echter blijken valsch te zijn. Middelerwijl grepen de maréchaussée de zakjes en wilden hun onderzoek aan vangen. Daarmede bezig zijnde, trok een van de twee zich met een ruk los en vluchtte in de richting van België, waarvoor hij nog een moerassige plaats moest doorwaden, achterna gezet door Hermans, die nog 4 revolverschoten op hem loste, waarvan een blijkbaar doel trof, daar de man in elkaar zakte, maar ook weer opsprong en zoo over de Bel gische grens ontkwam- De derde persoon was echter door maréchaussée Maarschalk vastgehouden en bekende te zijn een zekere Delatre, geboortig uit Sas van Gent, wonende te Antwerpen, gehuwd en vader van 4 kinderen. Zijn medegezellen kende hij niet anders als bij hun bijnamen >dc Witte8 en »de Zwarte8 maar zijn thans zeker bij de maréchaussées bekend. Met het oog op het verdere onderzoek kun nen wij echter hunne namen niet ver melden. Delatre nu bekende verder in gezelschap van de twee andere de ge- meene inbraak en aanranding gepleegd te hebben bij F. Meeuws op de Heer- lesche heide onder Wouw. Hij was de man die aan de vrouw had gevraagd om de konijnen, de vrouw heeft gebon den eu ook de man heeft vastgehouden. Degene van zijn medegezellen die toen geschoten heeft was hij, die het eerst op de vlucht sloeg. Bij het verder onderzoek vond men in de zakken de volledige stellen inbre kerswerktuigen, terwijl ook uit het ver der verhaal van den aangehoudene bleek dat hun clubje van niets anders als van diefstal en roof leefde. De aangehoudene zal naar Breda wor den overgebracht. Het lijdt nu ook geen twijfel of de twee andere inbrekers zullen spoedig achter slot en grendel zitten. Een woord van hulde aan den kranigen brigadier Hermans en maréchaussée Maarschalk voor hun doortastend op treden. Een slap vonnis. Onlangs deelden wij mede, dat in de mijn Holland 4 te Essen 2 Czechische werklieden een landgenoot, uit baldadigheid, met een luchtpomp den buik hadden volgepompt totdat hij barstte. Wegens dezen moed- willigen doodslag zijn de beide schuldigen thans veroordeeld elk tot een maand gevangenisstraf. Een stoomboot gezonkenNabij Brindisi in Italië is een stoomboot gezonken waarmede ruim een 300 tal werklieden naar hun karweide vestingwerken der haven, werden gebracht. Door in allerij uitgezonden torpedojagers en kleinere vaartuigen konden de meesten worden gered slechts 18 verdronken. hen kind verscheurd. Te Wickede in Westfalen hadden ouders hun kind in de wieg een gcu lijd alleen gelaten terwiil zich in de kamer ook een fret bevond, die was vastgebonden. Het schijnt, dat de fret zich heeft weten los te rukken, waarna zij zich op het kind geworpen heefr, dat zij letterlijk heeft verscheurd. Toen de ouders terugkeer den vonden zij van hun kleine slechts een vormelooze bloedige massa weer Doodgeslagen. Te Oostvoorne (Z.-H. is een zeventienjarig jongeling, toen hij tusschen de draaiende wieken van een korenmolen wilde doorloopen, door een der wieken doodgeslagen. De speelduivel. Een rijke Rotterdam mer, woonachtig te Brussel, werd door zijne dienstmeid dood in zijnen kelder gevonden. Hij had zich verhangen aan den voorschootband van de meid. De oorzaak moet zijn, dat hij te Nizza aan de speeltafel geheel zijne fortuin, meer dan een millioen, verloreo had- Zijn naam was Drik Gardinier. (Hbl. v. Antw.. De mijnt amp in Illinois. De ontzettende ramp in de St. Paul-mijn te Cherry heeft het geheele district in diepen rouw ge dompeld Romdom de mijn staan hon derden vrouwen en kinderen van bedol ven mijnwerkers, zij krijten hun wanhoop ten hemel of staren in roerlooze ver slagenheid naar den put, waar hun dier baren bedolven liggen. Bij enkelen slechts gloort nog een sprankje hoop, dat men er alsnog in zal slagen de ongelukkigen die daar beneden in den duisteren put misschien in doodsangst hun redding verbeiden, weder terug te geven aan hun gezinnen en aan de maatschappij Want absoluut zeker is men er niet van dat zich niet onder in de mijn nog personen bevinden, die tengevolge van de een of andere toevallige gelukkige omstandig heid gespaard zijn gebleven voor den dood door verstikking in den zwaren damp, die re irijn heeft gevuld. De wachters namelijk hebben herhaaldelijk doffe slagen gehoord tegen de wanden van den put en dit heeft de hoop ver levendigd, dat er nog enkelen zijn, die gespaard zijn gebleven en die mogelijk nog te redden zijn. Tengevolge van de blinde gehoorzaam heid van den ingenieur Cawley aan de bevelen van zijn chef, die trouwens zelf bij de ramp omkwam, verloren 13 man nen van de 14, die Zaterdag in den put waren nedergedaald om té trachten den bedolven mijnwerkers redding te bren gen, het leven. Daar hij nl. bevel had ontvangen slechts acht te geven op de reglementaire sig nalen, lette Cawley in het geheel niet op het luiden der alarmschei en gaf hij geen gehoor aan de tot hem gerichte verzoe ken om den bax te lateu optrekken. Eindelijk liet hij op dringend aanraden van een mach'nist den bak ophalen, maar door een tot dusverre nog onbekende oorzaak klonk toen viermaal herhaald schellen, het signaal om neder te dalen. De bak daalde dus weder neder en de ongelukkige redders werden het slacht offer van hun menschlievendheid en van de gedachtelooze gehoorzaamheid van den ingenieur. Men heeft, volgens een later bericht, nogmaals een poging gedaan om in de mijn neder te dalen, echter zonder suc ces, daar de rook en de vlammen het voortdringen onmogelijk maakten. De hoop, dat er nog menschenlevens gered zullen kunnen worden, verdwijnt hoe langer hoe meer Ruilen verantwoordelijkheid der Redactie.) HET DONKERE ZUIDEN. Zij giugen waar nu Stuggiuk gaat Eeuw in eeuw uit de donkere straat: Staring nHoofdige Boer." Boven-Moerdijksche schrijvers betite len de Zuidelijke Provinciën wel eens met den minder benijdenswaardigen naam: »Het donkere Zuiden.4 Dat er echter in Noord-Brabant plaatsen zijn, die te recht die naam verdienen, in let terlijken en figuurlijken zin, blijkt uit het volgende. De gemeente Dussen, met eene be volking van ruim 3000 zieleD, wordt sinds jaren verlicht door twee lantaarns, een uur gaans van elkaar geplaatst. Hier uit blijkt overduidelijk, dat het er in de hersens van het Gemeente-Bestuur zeer donker uitziet. A. B. en C, Dussen 18-11-09. C. De Heer en Mevrouw Mastboom geven kennis vau van hun ZOON HENRI. Waalwijk, 20 November 1909. WITLOX- de geboorte Het oudste en meest bekende adres is ongetwijfeld woril franco, naastbijgelegen station, vrij zicht toegezonden, een degelijk en solied 2 persoon* Peluw en 2 kussens, linnen bewuste tijk en prima gezuiverde nieuwe Veeren, 1 Wollen, l Watten, 1 Molton Deken, Bed- en Peluw- overtrek met de nieuwste sluiting en 2 Matrassen. Eeu veel betere kwaliteit voor f 39.— Beslist iets extra voor f 49.— Daar ons fabrikaat overal in den lande ingang vond, onthouden wij ons van elke opgesmukte reclame. Met de reclame moet de solideit der goe deren samengaan. Zij, die met ons fabrikaat onbekend zijn, raden we in hun eigen belang aan hiermee kennis te maken, daar men verbaasd zal staan over dc degelijkheid onzer Bedden. Meer dan 1500U stuks verkocht. Knpokbedstellcn, 2 persoons met dezelfde tocbehooren f 26.—, f 32.en f 36. Prima dubbel Guttaper<?halinnen f2.—de vierkante M. Wlndkussens f5.—, f6.16.75, 1 7.50. In 't gebruik in vele gestichten. Beslist erkend best fabrikaat. Kussensloopen met Overslag, 6 stuks f2.70 en prima f8.80, dito met overslag en feston f3.— en f3.50. 2-persoons Beddelakens prima Graslinnen f 1.45 per stuk. Rijke keuze in WIEGEN en KINDERSTOELEN. IJzeren en Houten LedikantenClosets Bidets, Matrassen, Touw- en Ruststoel-en Luiermandsartikelen enz. Kerkstraat 137-140. Interc. Telefoon No. 4. Overijselsche Beddenfabriek. Vraagt Geïll. Prijscourant.. i

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5