Derde Blad. ~¥wi EDË KA SST Provinciaal Nieuws Reclame. Nummer 93. Zondag 21 November 1909. 32e Jaargang. De ridderorde-kwestie. Met een rede van den heer Troelslra is Donderdag het politiek debat over bovenstaande kwestie begonnen. Lang was die rede wel, zegt de verslaggever van de N R. Crt. Om half twaalf begon nen, eindigde hij eerst ten half vier uur. En alhoewel alle partijen in de Kamer onderhanden werden genomen was zijne rede niet interessant, zelfs erg mat. Na eerst de anti revolutionnairen ver weten te hebben, dat hun pers een terrorisme voert tegenover allen die Kuyper in deze bestrijden, gaat spreker tot de kwestie zelf over en zegt dan dat wij in deze zaak te doen hebben met een rijken joo#d, door den Vorst van Monaco tot Baron gemaakt, iemand met 14 ridderorden en die daaraan nog gaarne eene Nederlandsche wenschte toege voegd te zien. De tweede figuur is een avontuurlijke juffrouw die zich gaarne in geldkringen nesteld, terwijl de derde figuur is een Nederlandsche Minister die deze juffrouw niet alleen ontvangt als zij geld brengt, maar haar met briefjes aan moedigt nog meer geld voor de partij kas te verzamelen, terwijl hij weet uit welke bron der ijdelheid die goede daden vloeien. Die Minister geeft als loon daar voor een Nederlandschen Leeuw. Na op zijn manier over Christelijkheid te hebben gesproken zegt Spr. dat het zwijgen van dr Kuyper een beschuldiging is, dat dit althans de akte van beschul diging aanvult. Spr. keurde verder af, dat de Regee- ring geen antwoord geeft op de vraag, of met betrekking tot de aan den heer Leh- mann verleende decoratie, de gewone weg is gevolgd. Ook had de Regeering moeten antwoorden op de vraag, of de heer Lehmann op de voorloopige lijst voorkwam. De Kamer heeft het recht en het is haar plicht controle te oefenen op het uitvoerend gezag. Slechts het belang van het land kan een weigering van antwoord motiveeren. Maar, vroeg spr., wel« Staatsbelang verbiedt de Regeering antwoord te geven op bovenbedoelde twee vragen Als de Regeering zich er maar van kan afmaken met te zeggen, dat zij zich gehpele vrij - heid wil voorbehouden, wat komt er dan terecht van den plicht, dien de Kamer tegenover de natie op zich heeft geno men. Het lid Troelstra raadde de regeering aan haar antwoord te wijzigen, want de Kamer mag en kan zich de houding van de regeering niet laten welgevallen. En blijft de regeering weigeren, dan ligt het op den weg der leden, die zulk een precedent noodlottig achten, een uit spraak van de Kamer uit te lokken over dat conflict. Dr. Kuyper aan 't woord. Juist na het eindigen van de rede komt Dr. Kuyper ter vergadering en vraagt het woord voor een persoonlijk feit. De voorzitter verleende hem dit wat tengevolge had dat enkele linksche leden daartegen piotesteerden. Dr Kuyper begon met te zeggen dat in het V. V. feiten voorkomen, die hem als oud-minister treffen en die hier in openbaar debat zijn gebracht. Die grie ven berusten op vergissingen, waarbij twee aan sprekers kant. De eerste ver gissing betreft de krijgsgevangenen op Sint Helena, en de tweede vergissing is, dat ir. de Stand- wordt gesproken van Juni 1903, terwijl die datum er niet in stond. Ook spr. heeft zich 'vergist. Het eenige doel van zijn schrijven van 28 Juni j.l. was de vreemde beschuldi ging van lintjeshandel te hebben ge dreven, van zich at te werpen. Een tweede ingezonden stuk in de Standaard had ten doel mede te deelen, dat hij alleen zou antwoorden als alle stukken gepubliceerd zouden zijn. Nu deze zaak in net parlement behandeld is, wil spr. in het openbaar antwoorden. De eerste vraag is, of de decoratie op 31 Augustus 1903 aan R. Lehmanc verleend, gegeven wordt uit gunstbetoon of ter eere van verdienste. De ex-minister schetst, wat Rudolph Lehmann heeft gedaan voor de krijgsge vangen boeren op St. Helena. Hij had gedaan een daad, die hem volkomen aanspraak gaf op eene decoratie, die dan ook met algemeene stemmen in den mi nisterraad als volkomen gerechtvaardigd werd beschouwd. Daar de heer Lehmann consul was, kon hem geen lagere onder scheiding worden toegekend. Naar een geaccrediteerd persoon behoefde geen informatiën over den heer Lehmann uit te gaan. De Commissaris der Koningin en de burgemeester van Amsterdam had den geen bezwaar tegen de benoeming van den heer Lehmann tot consul. Niet de Grieksche, maar de Nederlandsche onderdaan werd geridderd. pleegd- Verder heeft de heer Patijn weinig over de financiën gesproken en gewezen dat de tariefverhooging nu niet gaat dienen voor de sociale wetten, maar voor tijdelijke voorziening, voor gaten te stoppen. De voordracht tot eerelid van het Roode Kruis van den heer Lehmann ging niet uit van het ministerie van buiten- landsche zaken, maar van dat van oorlog en marine. Wat den heer Lehmann bewoog om op 16 Mei voor het eerst een anti-revolu tionair te stemmen, vloeit voort uit het geen in de stakingsdagen een jaar tevo ren is gebeurd. De hr. Lehmann gaf den wensch te kennen zich met het oog daar op bij de anti-rv. partij te voegen. Hij wenschte de Regeering te steunen in het bewind, dat hij van belang achtte. De heer Lehmann zond het geld niet aan den minister, maar aan den voorzitter der anti rev. partij en ook niet door middel van een juffrouw maar per aangeteeken- den brief. Spr. was toen nog voorzitter en heeft de bedragen afgedragen aan de thesau rier Dit deed spr. als particulier per soon. Elke brief door iemand geschreven tijdens zijn ministerschap, is daarom geen ministerieel stuk. Hetgeen door spreker in deze zaak geschreven werd, geschiedde niet amb telijk, maar particulier, en al hetgeen in het voorloopig verslag wordt gezegd, berust eenvoudig op vermoedens, ver moedens, die allerminst tot bewijs mogen of hier kunnen strekken. Nooit heeft de Minister zich in zijne correspondentie amb telijk tot iets verbonden. Nimmer heeft hij een belofte gedaan. In zijn briefje aan mej. Westmeyer werd met opzet gezegd, dat de minister geen enkele verplichting op zich nam, omdat de minister wist. dat hij te doen had met een niet altijd logisch denkende vrouw Omtrent het verleenen van de tweede docoratie doet spr. het zwijgen. Op de lijst van 31 Aug. 1905 kwam de naam van den heer R. Lehmann niet voor. Spr. vat zijne voorgaande verklaring al dus samen de aan Rudolph Lehmann verleende- decoratie is beoordeeld naar den gewonen maatstaf, en was volkomen gerechtvaardigd- Op zijn woord van eer kan spreker verklaren, dat wat hem zelf aangaat, er geen verband is tusschen de decoratie en het geld, dat hij als voor zitter ontvangen heeft en dat elk steek houdend argument daartegen no^gele- verd moet worden. Mocht spr. zich al aan onvoorzichtigheid hebben schuldig gemaakt, hij heeft niets gedaan, dat in strijd is met zijn eer en geweten. Al zou het hem diep grieven indien hem het vertrouwen in zijn woord werd ontzegd, zou spreker toch over deze zaak niet meer het woord voeren. In de gisteren gehouden zitting hield de heer Drucker een politieke rede. Daarin verklaarde hij, dat de verklaring van dr. Kuyper niets heeft opgehelderd, doch wel nieuwe twijfelingen heeft doen rijzen- De heer Lohmann hield ook eene rede voering en plaatste zich op een onaf hankelijk standpunt. Hij veroordeelde nadrukkelijk hen die den leider trouw zweren «door dik en dun1, omdat dit volgen nooit mag geschieden ten koste der waarheid. Spr. keurde 't af, dat een Minister der kroon, zich als partijleider heeft gedra gen. Verklaarde dat een Minister niet met iemand, die hem zijn gunsten komt vragen, tegelijkertijd partijbelangen moest bespreken, wijl hij had moeten bedenken dat hem dit in een scheeve positie kon brengen. Spr. verklaarde dat ook nadrukkelijk, dat iemand, die onder dergelijke om standigheden den minister een briefje v: n f 1000 zou aanbieden, ten snelste de deur behoorde te worden uitgezet. Hij verklaarde er zich dus tegen, dat dr. Kuyper, ook tijdeus zijn ministerschap de partij-organisatie tï sterk op den voorgrond heeft gesteld Maar al veroordeelde spr. dit in dr. Kuyper, hij wierp met de meeste beslist heid van zich af de bewering als.zou de heer Kuyper partijdiensten hebben ge kocht met 's lands geld. Hij geloofde dit niet, ook omdat de gehééle minis terraad stemde vóór het verleenen van de onderscheiding aan R. Lehmann en omdat de Minister van Buitenlandsche Zaken zelfs nog verhooging van deco ratie heeft voorgesteld. Ook dat later de heer Lehmann geld gaf tot behoud der rechtsche regeering na de woelige dagen van 1903 kwam spr. niet ondenkbaar voor. En al heeft hij zich nu afgevraagd, hoe 't mogelijk is, dat de heer Kuyper zóó verblind kon zijn, spr. gelooft niet in Kuyper's schuld. Hij meende zelfs, dat men het recht niet heeft, het eerewoord van de zen man in twijfel te trekken; vooral niet waar dit zou kunnen worden tegen gesproken door nog levende getuigen. Ondenkbaar is het, dat hij een verlda- ring zou hebben gegeven, die niet in overeenstemming is Iriet de waarheid. Spr. is dan ook overtuigd, dat het ten laste gelegde niet is bewezen maar gelóóft bovendien dat het niet is ge- De Maasbode zegt We zeggen gaarne, dat de geheele in druk dien deze rede gaf, deze was, dat een oprecht, eerlijk man hier aan het woord was 1 Blijkbaar geloofde ook het meerendeel der linkerzijde daarin. De N. R. Crt. schrijft Zijn speech moge den heer Duymar van Twist en eenige andeie getrouwen bemoedigende bravo's hebben ontlokt een verplettering van onbezonnen of onredelijke aanvallers is zij in geenen deele geworden. Het blad is in het ge heel niet voldaan. Het Volk schrijft Genoeg nu reeds om te doen zien, dat Dr. Kuijper er niet alleen niet in geslaagd is «zich volkomen te zuiveren1, maar dat hij zich weer verder vastge werkt heeft «in de draden van een weefsel1 dat hij zelf gespannen heeft. De Hoefijzer correspondent van het Handelsblad zegt De gebleven leemte vulde hij ten slotte aan met zijn eerewoord. Daarmede behoort, dunkt ons, de be schuldiging weg te vallen. Als een Ne derlandsche volksvertegenwoordiger. och neen al« een fatsoenlijk man zijn eerewoord geeft, dan behoort de be schuldiger verder te zwijgen, tenzij uit een feit mocht blijken dat hij onwaar heid spreekt en dus geen fatsoenlijk man is. Het N. v. d. D. zegt dat het publiek zich bij de stellige verklaring van Dr. Kuijper moet neerleggen. De Telegraaf zegt Er waren zwakke punten in 't betoog van dr. Kuypermededeelingen die zonderling aandeden, maar in den grond der zaak stond hij sterk. Het bewijs toch, niet op vermoedens gegrond, maar het klare, onomstootelijke bewijs, dat er tus schen gift en decoratie verband bestaat, het is noch geheel, noch gedeeltelijk geleverd. De heer Kuyper bekende schuld. Reeds dit moet voor deze zelf bewuste figuur een moeielijk oogenblik zijn geweest. «Het boetekleed siert den man1, zei hij, en hij erkende, dat hij onvoorzichtig was geweest. «Maar op mijn eere-woord verklaar ik, dat er geen enkel verband bestond tusschen het ge schonken geld en de geschonken deco ratie.1 j wijziging in het bestaande stuiversluk. nog een Aangezien er ook hier talrijke klachten opgaan van lieden die in korten tijd veel pasgeld verhandelen, zooals winke liers, koffiehuishouders, marktbezoekers enz., kan zij zich met de strekking van het adres der Ziltphensche Kamer zeer goed vereenigen, temeer daar men vraagt een vijfcentstuk te behoudenmaar in an deren vorm of van andere specie, zoo danig, dat het nieuwe stuk geen aanlei- ding geve tot verwarring met muntstuk ken van binnen- of buitenland. Met veel belangstelling nam de Kamer kennis van het adres der vereeniging «Vlissingen Vooruit» aan Gedeputeerde Staten van Noordbrabant en Zeeland, om te bevorderen, dat de gemeenschap dezer twee provinciën worde vergemakke lijkt, door op den Scheldedam, die Zee land met Noordbrabant verbindt naast den spoorweg, ook een rijweg te ver krijgen. Bij gemotiveerd verzoekschrift van adhaesie zal zich de Kamer tot beide colleges wenden. Verhooging vun Invoerrechten. Thans is ingediend het in de Nota betreffende den toestand van 's Lands financiën bedoelde ontwerp van wet betreffende de verhooging met dertig ten honderd van het invoerrecht. Die verhooging wordt toegepast op het vol gens de op 31 Dec 1909 van kracht zijnde wettelijke bepalingen geheven invoerrecht, behoudens eenige uitzonde ringen. Schoenmakerspatroons vereeniging Te Rotterdam is opgericht eene ver eeniging van Rotterdamsche schoenma kerspatroons. Het doel der vereeniging zal zijn lo. Het bevorderen van den bloei der schoenmakerijen in het algemeen en het behartigen van de belangen der leden in het bijzonder. 2o Het bevorderen van vakonderwijs. Het bestuur is samengesteld uit de heeren E. Theunissen, voorz. J. Hanswijk secr. A. Prins, penningm.,- H. A. C Goosen en A. W van Beckum, comm Nationale Militie. Het aantal ingeschrevenen voor de lichting 1910 bedraagt Waalwijk 48, hiervan moeten ter vol ledige oefening 11, ter korte oefening 5 lotelingen opkomen. Besoijen 14, volledige oefening 4 korte oefening 1. Baardwijk 15, volledige oefening 3 korte oefening 2. Loonopzand 60 ingeschreven, 14 volle oefening 6 korte oefening. Een Gemeenteraadslid door de Abdijsiroop genezen. De Edelachtbare Heer A. W. RooyAkers, oud Cl jaar, lid van den Gemeenteraad van Meyel (L.) verklaaide ons het volgende 0Maanden lang leed ik aan een long- en borstaandoening, gepaard gaande met vrces> lijke hoestvlsgen, die mij veel pijn veroor zaakten. De slijm zat mij muurkast op de borst en niettegenstaande ik allerlei genees middelen gebruikte, kwam dezelve niet los. Nacht noch dag liet de hoest mij met rust. Ik was soms zoo beklemd op de borat, dït ik geen adem kon halen, 'a Nachts kon ik geen oog toedoen vanwege het hevige hoesten, de kriebelingen in de keel en het hijgen van de borst. Ik was daardoor 's morgeus altijd uilermate vermoeid. Door het vele lezen van dankbetuigingen ran menschen, die door de Abdijsiroop genezen waren, ging ook ik tot het gebruik van dat geneesmiddel over en toen ik deze twee dagen gebruikt had, kwam de slijm gemakkelijk en zonder pijn los, terwijl mij dat vroeger veel pijn ver oorzaakte. Nadat ik die flacon Abdijsiroop had opgebruikt, was ook ik van mijn kwaal verlost en volkomen genezen. Volgaarne geef ik toestemming mijne verklaring te publi- ceeren," De Abdijsiroop kost per flacon van 280 gram f 1, van 550 gram f2, van 1000 gram f 3,50, Centraal-DepotL. I. Akker, Van Alke- raadesiraat, Rotterdam. Verkrijgbaar bij de bekende wederver- koopers, alle drogisten en de meest apothekers. Waalwijk 20 Nov. 1909. Vakschool. In het afdeelingsverslag over de be grooting van Binnenlandsche zaken, wordt over de voorgestelde vakschool voor 't looiers- en schoenmakersbedrijf het volgende gezegd Werd van verschillende zijden hulde gebracht aan de voorbereiders van de oplichting der Rijksschool voor leerlooi ers en schoenmakers, het had bevreemd dat hier de vestiging van een Rijksschool werd voorgesteld. De school diende be heerd door het Bestuur eener vereeni ging met zeer ruim Rijkssubsidie. Knincr vun Koophandel. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken heeft een adres gezonden aan den Minister van Financiën met verzeok aan Concert Liedertufcl. Morgen, Zondagavond, geeft de Lie dertafel haar eerste Winterconcert. Afgaande op het programma, dat vele mooie koornurnmers en soli bevat, waai onder het magistrale >Die Macht des Gesanges1 van Brambach, wordt veel schoons geboden, zoodat wij een dru bezoek durven voorspellen. l'olduiveu-vereeaigiog „Zeppiin." Bovenstaande vereeniging hield Zon dag 14 dezer hare jaarvergadering. Een 7 tal nieuwe leden stonden op de voordracht, welke allen als lid werden aangenomen. Breedvoerig werd bespro ken de aansluiting bij den Zuider Post duivenbond, om de duiven ook in het buitenland te kunnen africhten, waarvoor ook geheel nieuw materiaal zal worden aangeschaft. Het bestuur werd saamgesteld als volgt H. Hensen president, Jos. Sieenhoff le secr., J. Heijmaus 2 secr., C. Morees le comm., J. Schalken 2e comm. „Waalwijk Vooruit." Morgen zal op het sportterrein te Waalwijk een wedstrijd plaats hebben tusschen W.V. II. en Excelsior (Tilburg.) Oppassen 2e elftallers, handhaaft uwe reputatie en zendt Exelsior met een flinke nederlag naar huis. Het le elftal heeft rust, om nieuwe krachten te verzamelen voor den compe titiewedstrijd tegen de B. V- C. ('s Bosch) die Zondag 28 Nov op het terrein te Waalwijk zal plaats hebben. De jeugdige voetbalclub Excelsior te Waalwijk, zal a.s Zondag voor de eerste maal een match spelen tegen Olymphia alhier op het terrein van Excelsior aan de Meerdijk. Aanvang 3 uur. Wij wenschen haar veel succes toe. Aanbesteding. Aan het ministerie van watersstaat te 's Gravenhage werd gisteren aanbesteed 1. Het uitvoeren van baggerwerk, in een gedeelte van het Noorder-afwate ringskanaal en in een aansluitend deel van het Oude Maasje, gelegen in de gemeenten Meeuwen en Drongeleo, pro vincie Noord-Brabant, behoorende tot het onderhoud van de werken der Bergsche Maas Raming f2130. Minst ingeschreven werd door den heer A. Kraaijeveld, te Zwijndrecht, voor f1983. BAARDWIJK. Gisteren dwaalde in onze gemeente een kind, dat aan het wakend oog der ouders had weten te te ontsnappen. Het was een kind van W. K. uit Besoijen. Door J. V. alh. werd de kleine aan de politie overge geven, die zorgde dat het weder op be stemming kwam. Voor de tweede maal in korten tijd werd de ongeveer 17-jarige dochter van v. C. alhier dezer dagen door de politie thuisbezorgd nadat zij er eenige dagen van door was geweest. Ditmaal echter had een en ander een meer plechtig karakter, daar toevallig op hun nen weg naar de ouderlijke woning de gemeenteklok luidde. DRUNEN. Voor de lichting 1910 van deze gemeente moeten 8 voor vol ledige en 3 lotelingen voor de korte oefeningen onder de wapens komen. Het zoontje van J. v. D. alh. dat verleden Zondag van de zolder viel en daardoor een paar dagen bewusteloos is geweest, zoodat het ergste te vreezen was, is thans zonder bijkomende om standigheden buiten gevaar en zal als iet zoo blijft beteren weer spoedig her steld zijn- VLIJMEN, 19 Nov. Maandagavond is door het kaartgezelschap >De Voor uitgang1 gevestigd ia het stationkoffie huis bij den heer G. v Engelen een onderlingen wedstrijd in het kaarten ge houden, waarvoor eenige fraaie prijzen waren beschikbaar gesteld. Het einde van den kamp bracht de overwinning aan de leden F. van Bokhoven, M. Kuis, en A. van Bokhoven, die respectievelijk den len, 2en en 3en pr. behaalden. Kwa men nu de andere leden ook al zonder prijs uit den wedstrijd, de kastelein had er voor gezorgd, dat zij deze teleurstel ling niet al te zeer voelden. Hij noo- digde de leden aan een keurig visch- maal, waaraan zich allen te goed deden. Woensdag en Donderdag der vol gende week zullen de leden van het pa rochiaal zangkoor ten huize van hun directeur, den heer H. Daelmans, het Ceciliafeest vieren. De strenge vorst der laatste dagen is zonder twijfel een groote tegenvaller voor de boeren. De hoop nog eens goed wat knolgroen voor wintervoer te kunnen teulen, is thans den bodem ingeslagen. En zeker voor de landbouwers die nog aardappels of wortels te veld hebben, zal de vorst eene minder aangename verrassing zijn geweest- 't Is te hopen, dat de zoo vroeg ingetreden koude niet zal aanhouden, 't Is geen voordeel voor den boer. 's BOSCH, 19 Nov. Ged. Staten van Noord-Brabant hebben'op de voordracht voor griffier der Staten dezer provincie geplaatst de heeren J. F. A. Wagenaar te 's Hertogenbosch, mr« dr. H. J. A. M. Lübbers te Nijmegen, en mr. dr. A. B G. M. v Rijckevorsel te Nijmegen. ('sl-Iert. Ct) WASPIK. Door den Raad dezer gemeente is aan de Harmonie alhier eene subsidie verleend van f 50. Da Harmonie proficiat. RAAMSDONK. Naar aanleiding vaneen vroeger bericht omtrent 't in werking bren gen eener nieuwe m»cbine in de papier fabriek, mogeu we een woord van hulde brengen aan de heeren Gebrs. Stratbie en Stark, die door hunne bekwame vakkennis de 40 M. ^ange machine zoo uitstekend hebben gesteld. Niet minder dan f 250000 heeft deze met de groote hal gekost en de papierproductie zal er door verdubbeld wor den. Voorwaar een flinke uitbreiding der fabriek, die thans reeds aan circa 200 en in 't vervolg aan nog meer personen werk verschaft. RAAMSDONKSVEER. Benoemd. Tn de plaats van den heer Janus van Suijlekora, die als zoodanig eervol ontslag had aange vraagd, is door Burgemeester en Wethouders tot Hoofd-brandmeester benoemd, de heer A. van Suijlekora, Steenstraai alhier. Nationale Militie. Van de 63 lote lingen, welke dit jaar voor de lichting 1910 hebben geloot, zullen er het volgende jaar 21 worden ingelijfd Op hol. Heden middag juist toen de ver schillende scholen uit waren, sloegen de paarden van den Heer A. Zijlmans alhier, welke voor een pulpwagen gespannen waren op hol. In dolle vaart liepen zij over San- doel, Dubbeld&mstraat, Kerkstraat, Prins Hendrikstraat naar Stadsweg en kwamen onder weg meermalen in botsing met andere wagens. Wonder boven wonder werden zij tot stil stand gebracht zonder dat zij veel schade of ongelukken hadden veroorzaakt. Brand. Als vervolg op ons telefoon-be richt van Woeusd g jl. deelen wij nog mede, dat de brand rond een uur iu de bergplaats van Mejuff. M. van Aalst, Manufactuurhandel op het Fort alhier uitbrak. De bergplaats, welke tevens werd gebruikt als hoepelmakerij brandde tot den grond af. De belendende perceelen werden, dank zij het kloeke op treden èn van de brandweermannen èa van de politie die het nieuwsgierig publiek op een goeden afstand hield, waardoor de spuit gasten vrij konden werken, behouden, niet tegenstaande zij veel waterschade beliepen. Assurantie dekt de schade. DONGEN, 19 Nov. Slagader door gesneden. De landbouwer Ant. A. alh. ging met zijne kameraden naar de Gor- kumsche markt. Onderweg wilde hij een stokje afsnijden. Het mes schoot uit en kwam in zijn pols terecht, zoodat hij vreeselijk bloedde. De spoedig door een wielrijder ontboden Gorkumsche dokter constateerde, dat een slagader was doorgesneden en achtte opneming in het ziekenhuis aldaar noodzakelijk. A. had veel bloed verloren "en gelukkig da vu

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 9