Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. PALJAS HUT GMSCBE STELSEL. Summer 99. Zondag 12 December 190tf. ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen Eerste Blad. "ÊEKSPMAKINGr Oe Pink Pillen te Leeuwaén, 32® Jaa»^a. g. U itgever: FEUILLETON W A A L W IJ X. Telefoonnummer 38. Ni Door uitsluitend Sunlight Zeep te gebruiken blijft het linnen en tafelgoed zoo wit als sneeuw. Suulightzeep schaafjes om zachte zeep te maken. Gratis te bekomen bij uwen winkelier iü ruil voor 5 omslagen en Courant, Dit Blad verscl:ijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. ?ran< o per post door het geheele rijk f0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—-7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels eD advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. GEBRUIKS AANWIJZING ROND IEDER STUK. 9e Volkstelling. Burgemeester en Wel houders van VVaalwijK. brengeu ter algeraeene kenDis, dat dit jaar zal gehouden worden de 9de ALGE.MEfiNE TIEN— JAARLIJKSCHE VOLKSTELLING. Oeze heeft ten doel de aanwijzing van allen, die te iniddernncht tusschen 31 December 1909 en 1 Januari 1910 hunne werkelijke woonplaats binnen Nederland hebben, Deze allen worden aangewezen, onverschillig of zij op genoemd tijdstip in hunne woning al dan niet aanwezig zijn. Ook worden aangewezen zij die, zonder wer kelijke woonplaats binnen Nederland te hebben, op genoemd tijdstip aldaar aanwezig zijn. Omtrent deze allen moeten de opgaveu ver strekt worden, die gevraagd worden op kaarten welke tusschen 26 December 1909 en 1 Januari 1910 zullen worden rondbezorgd en dadelijk na Nieuwjaar zuilen worden teruggehaald. Door of voor ieder moet aan zijne woning worden ingevuld Eene GELE KAART voor een man (of jongen) niet in gestichten of instellingen; Eene WITTE KAART voor eene vrouw (of meisje) niet in gestichten of instellingen Eere BLAUWE KAART voor een man (of jongen) in gestichten of instellingen Eene GRIJZE KAART voor eene vrouw (of meisje) in gestichten of instellingen. Bovendien moet door of voor ieder aan de woning waar hij tijdelijk aanwezig is ingevulp worden Eene ORANJE KAART voor een tijdelijk aan wezigen man (of jongen) of Eene ROSE KAART voor eene tijdelijk aanwezige vrouw (of meisje) Het noofd van ieder gezin, elke afzonderlijk levende persoon of de bestuurder van iedere instelling, gebouw, gesticht of schip, waar de kaarten worden bezorgd, is verplicht voor de behoorlijke invulling zo*-g te drsgen. Deze zorge er dus voor, dat aan den teller, wanneer hij de kaarten bezorgt, worde opgegeven hoeveel gele, witte, blauwe, grijze, oraDje en rose kaarten, er in de woning noodig zijn. Overtreding van de voorechrifteu betreffende de volkstelling wordt krachtens artikel 20 der wet van 15 April 1886 (Staatsblad no. 64) ge straft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete vau ten hoogste honderd gulden. De nauwkeurige, door de volkstelling te ver krijgen kennis der bevolking is eene zaak van algemeen belang. Tot het verkrijgen dierkennis is noodig, dat alle vragen op elke kaart met de meest mogelijke nauwkeurigheid cn volledigheid worden beantwoord. Op verzoek der Rcgeoriog noodtgen Burge meester en Wethouders allen met aandrang uit, door nauwkeurige en volledige invulling der kaarten tot het welslagen der volkstelling mede te werken. Waalwijk, 4 December 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Til. DE SURMONT de BAS SMEELE. De Secretaris, F. W. VAN L1EMPT. Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OE Jivft\uttinuv aau Den J'öusvcl'ijliot'aitD. 41.) Ziedaar myn rijtuig en mijn ezel, zeide hij, ik stel alles onder uw hoede. Maar onderbrak de huisvrouw, wij lo- geeren slechts te voet wij hebben noch stal noch schuur. Dat doet er niets toe 1 laat hat heel gespan maar buiten staan. Cadour is een heel sober heest, als hij eenige grashalmen dicht bij den paal vindt waaraan hij gebonden staat, zal hij allicht tevreden zijn. Maar ik vertrouw u vooral Madeleine toe. Waak wel over haar dat haar niets ontbreke. Ik zal ook op geen dubbeltje zien. Wilt gij een voorschot Waarom vroeg de vrouw. Het is uit medelijden, uit goedhartigheid en niet voor geld dat ik in dit meisje belang stel. Ik zal haar verzorgen als mijpe eigene dochter en ik hoop, dat zij bij uwe terugkomst zal te been zijn. Dank I moederken, dank riep de goo chelaar verrukt. Dat geeft mij moed. Hij keerde nogmaals bij de sponde van Madeleine, zag haar langen tijd aan en drukte dan een zoels op haar voorhoofd. Dan nam hij zijn gerief op den rug en gevolgd door Spits ging hij stedewaarts al neuriënd, verheugd gelijk iemand wien een zwaar pak van het hart genomen is. Hij was reeds lang achter de wilgenboo- men verdwenen toen men in de verte nog het einde van zijn lied hoorde galmen En overal waar gij hem vindt Is de goochelaar welgezind, VIII. Aan het slot vau ons vorig artikel beloofden we nadere bewijzen voor de bewering, dat het deel steun voor de vakvereeuigingen van bovengenoemd stelsel uitstekend geslaagd is- Deze be wijzen zijn vooral te vinden in de vol gende opgaven, welke aangeven, hoe het Gentsche systeem in België zich heeft ontwikkeld. In 1901 waren er 2, in 1907 al 14 fondsen. Aangesloten waren io 1901 slechts 26, in 1907 echter al 284 vakvereenigingen. In het le jaar waren Ohé ohé 1 Bij het vallen van den avond keardo Paljas naar de uitspanning weer. Hij had al de plaatsen van het stadje af geloopen, moedig gewerkt en tamelijk veel geld verzameld. Vroolyker nog dan bij zijn vertrek, stapte hy mo3dig over de baan en was verblijd weldra Madeleine gsusch hersteld wtder te vinden. Ilij was eenigszins verwonderd haar op het hooren van zijn lied niet te zien buiten komen. Zijne verwondering maakte zelfs plaats voor onrust, toen hij de huisvrouw op den drempel zag staan, alsof zy angstig op hem stond te wachteu. Hij zong niet meer. Welnu, riep hij, hoe gaat het met de kleine Niet te best, antwoordde de vrouw- Zij heeft de koorts gekregen en haarj hoofd brandt nu gelijk eene vuurkool. Ik vrees dat zij ernstig ziek zal worden. Zij is ook zoo zwak. Zonder verdere uitleggingen te aanhooren, sprong Paljas de kamer binnen, waar zijne zuster rustte. Madeleine was waarlijk door de hevigste koorts overvallen. Hare ademhaling was moeilijk en toen haar broeder haar omhelsde en vroeg hoe zij zich bevond, kon zij slechts eenige onsamen» hangende woorden uiten. God I riep hij, verschrikt door de Bpoe- dige toeneming der ziekte, wat gaan wij aanvangen Spoedig een dokter En wie zal hem betalen vroeg met heesche stem een vreemdeling, die even binnengekomen was. Wel drommels ik zei de goochelaar. De nieuwgekomene was een man van omtrent vijftig jaar met onbeschaafd voorko men en harde gelaatstrekken. Hij scheen eenigszins beschonken en alles bij hem duidde aan, dat hij zich gewoonlijk aan dronkenschap overgaf. Paljas bekeek hem van het hoofd tot de voeten en scheen weinig genegen dien kerel op de hoogte zijner zaken to stellen. Hond u met uwe eigene zaken bezig, de uitkeeriugen door de vakvereenigin gen 17.895,19 frs., in 1907 reeds de kapitale som van 159957,26 frs., terwijl de bijslag resp. 6253.84 frs en 74199.14 francs bedroegaan eigen spaarders daarentegen zelfs in 1907 slechts nog 245 francs voor 13 personen en 2444 francs voor 1 36gemeenschappelijke spaar ders. Dit Gentsche systeem is nu in België op verschillende plaatsen (o. a. Brussel met zijne voorsteden) en ook in ons land aangenomen. Op dit oogenblik hebben wij in ons land werkeloosheids fondsen op de basis van het .Gentsche systeem, min of meer gewijzigd, in de gemeentenAmsterdam. Utrecht, Arn hem, Hilversum, Zeist, Dordrecht, Gro ningen, Amersfoort, Zaandam, Bussum, Leiden, Delft en Nijmegen, waarbij het zeer goed mogelijk is, dat deze lijst niet volkomen volledig is, anderzijds het voor behoud moet worden gemaakt, dat nog niet overal het betrokken fonds in wer king is. Min of meer gewijzigd, schreven we. De wijzingen betreffen gedeelttlijk onderdeelen bedrag van het aantal da gen, dat bijslag verleend wordt, hoogte, absoluut zoowel als percentgewijs van den bijslag e. d. waarop wij hier niet in gaan, gedeeltelijk principieele wijzigingen De spaargelegenheden zijn, voor zoo ver ons bekend is, hier te lande niet overgenomen. Men heeft zich gespiegeld aan het weinige succes, dat daarmede in Gent en elders in België is bereikt. Toch heeft men de nietgeorganiseer- den willen helpen. Men heeft het, even als in Gent, als een onbillijkheid be schouwd, dat alleen vakvereenigingsleden werdeu geholpen. Nu kan men hierover verschillend denken, doch voor heden willen wij hierop niet ingaan, daar dit bij de behandeling van het Noorsche stelsel beter en doelmatiger kan geschie den. Liever willen we even nagaan, of het veel geprezen Gentsche stelsel het einddoel is in zake de actie voor de werkeloosheidverzekering. Met genoem den heer Tasman zijn we het volkomen eens, waar hij te dien einde opmerkt »A1 keuren w/j het volkomen goed, dat de gemeenten hier als overheidsorgaan optreden, zoolang het rijk dit niet doet, toch geldt het hier o. i. veel meer een taak voor het rijk dan voor de gemeenten Voor rijkssteun pleiten o. i. practische heerechup, sprak hij. Wel 1 juist zoo, ik houd mij ook met mijne oigeue zaken bezig, antwoordde de man. Weet gij dan niet, raiju brave joDgan, dat ik hier de meester bon De meester?.... Ja, zoo oen beetje, en ik zal u dat even bewijzen. De vrouw kwam er du tusschen Ja, bevestigde zij, dat is Urandjean, mijn echtgenoot. Ah, zoo zei Paljas, ik had de eer niet hem te kennen. Verschooning. Welnu, mijnheer Grandjean, laat mij toe u vrijmoedig te zeggeu dat gij hoegenaamd niet beleefd zyt met uwe klanten. Deftige klanten, waarlijk 1 riep de her bergier. En zich tot zijne vrouw wendendo Gij voert daar wat schoons uit gedu rende mijne afwezigheid Gij ontvangt zoo maar kunstenmakers, zwervers- En verzorgt dan nog al eene zieke boheemster Onze uitspanning is geen gasthuis, en ik wil zulk volkje in mijue woning niet, hoort ge kerels zonder God of gebod, zonder kruis noch munt... Maar, wierp de vrouw hiertegen op, dit meisje is in de rivier gevallen en bijna verdronken Allemaal praatjes 1 gekheden grommelde en theoretische argumenten. Wil gemeen telijke steun aan vakvereenigingen ver leend worden, dan moet men wel den elsch stellen van een zeker minimum aantal leden (20,25). Welnu, vooral in de kleinere gemeenten zal het in tal van vakken moeilijk, dikwijls onmogelijk zijn dit minimum aantal bijeen te brengen. Door de gemeentelijke beperking wordt aldus noodeloos het aantal, dat in de regeling begrepen is kleiner gemaakt, terwijl juist het wetken over grooter ge bied vaD nationale vakbonden, ook al zijn de plaatselijke leden gering in aantal het risico door de werking van het groote getal kan verkleinen. De gemeentelijke organisatie der bij slagen heeft ongelijkheid tusschen leden van nationale vakbonden tengevolge, op zichzelf al ongewenscht. Lid A. zal bij werkloosheid eene uitkeering ontvangen tweemaal of anderhalf maal zoo groot als lid B. wonende in een gemeente, waar bijslag onbekend is. Dit zal eener- zijds den trek naar de steden, waar bijslag gegeven wordt, vermeerderen, anderzijds heilzame verplaatsing naar andere gemeenten tegenhouden. De schrijvers der in ons vorig artikel genoemde Duitsche brochure noemden het vooral een voordeel van hun stelsel dat dit de arbeiders meer uit het moeras* der steden terugtrekt en hen naar het meer hygiënische en zedelijke platteland haalt. Pleiten dus reeds praktische redenen voor rijks steun, niet voor locaal ge- organiseerden steun, ook theoretisch komt dit niet juist voor. De werkloos heid van den tegenwoordigen tijd is geen locaal verschijnsel Zij is een uit vloeisel van de organisatie van den arbeid in onze gansche maatschappij. Woonplaats,werk en werkloosheid hangen niet zoo erg meer samen, als dit vroeger het geval was. Ophouden van arbeids gelegenheid ia de gemeente A kan hebben en heeft dikwijls tengevolge werkloosheid in de gemeente B. Daarin in het feit, dat deze werkloozen waren, in deze gemeente, ligt geen reden o. i. dat nu juist deze gemeente dezen werk loozen steun verleent. Principieel is hier rijkssteun gewettigd en gewenscht. Wil men voor de zekerder controle de baas. Drijft men met mij hier den spot Weihoe Mijn avondmaal is niet gereed als ik thuis kom en ik vind hier mijne kamer door leegloopers ingenomen Denkt gij mis schien dat wij hier gedurende verscheidene dogen zullen herbergen ota later met woor den en beloften betaald te worden Paljas had met ongeduld dezen onrecht— vaardigen uitval'aangehoord. Zijn bloed ging aan 't koken en voorwaar zon hij dien onmenschelijken kerel duchtig by den kraag gepakt hebbeu, hadde hij naar de ingeviDg \an zijnen opgewonden geest ge- gelnisterd. Maar hij bedwong zijne gramschap uit eer bied voor de huisvrouw die zoo liefderyk en zoo onbaatznehtig gehandeld had en ook om dat hij begreep dat het leven van Madeleine op het spel stond. Ah 1 gij verlangt geld, zeide hij me. minachting, zich her en met opgeheven hoofd voor den baas stellend. Weluu, ik heb geld en vraag u geene aalmoss... Ziedaar Eu hij wierp eene welgevulde beurs op de tafel. Het gelaat van den herbergier nam eene zachtere uitdrukking. ....De goochelaars en zwervers zooals ik winnen deftig huuueu kost en zijn niemand iets schuldig, ging de kanstenmaker voort, terwijl hy nn de beurs op de tafel ledigde. Ziedaar mijn ontvangst van heden en mijne spaarpenningen... Hoeveel verlaDgt gij op voorschot?... Neem zonder omzien... Neem alles, zoo gij wiltmaar in 'a hemels naam zeg mij waar ik eenen dokter kan vinden die mijoe kleine Madeleine zal genezen Ik heb niemand op aarde dan haar alleen, ziet u, zij maakt heel myne familie uit... Wat kunnen mij de kosten schelen, als het haar geldt Ik zal wel zorgen rijkelijk te betalen Neem alles, zeg ik a t De bonding van den goochelaar was, nu eens gebiedand, dan eens smeekend zijne oogen schoten schichten tasschcn zijne tranen heen, zyne stem klonk gelijk een donder, of zachtjes gelijk een kindergeluid naarmate de verschillende gevoelenB in zijn hart opwelden De gastvrouw was diep bewogen. De baas zelf was ook getroffen, maar vooral door het gezicht der gouden kronen die voor zijne oogen lagen te glinsteren, Welnu vriend, zeide hy, eenigszins verlegen, als er geld by is, dan zullen wij gemakkelyk overeen komen... Ik wist waar achtig niet... en, ge begrijpt,ik was eenigBzins wantrouwig... want nwe ambtgenooten be talen gewoonlijk veel gemakkelijker met kwinkslagen en kansten, dan met klinkende mnnt... Na, gij maakt uitzondering op den regel en ik wensch u van harte geluk... Steek hw geld terug op zak wij zijn eerlijke lieden geef slechts eenigen waarborg en verder zult gij dagelijks betalen, gelijk bet de gewoonte is. Hoeveel verlangt gij Wel, laat ons dat op drie kronen be palen. Daar zijn er vier nn genoeg met alle nutteloos gepraat I zeg mij waar ik eenen dezen door middel der gemeenten, resp. via gemeentelijke werkloosheidsfondsen, verleenen daartegen is geen bezwaar, al komt ons dit niet noodzakelijk voor en achten we gecentraliseerde inrichting goedkooper, maar dan behoort het over- groote deel der kosten volgens alge- meene regelen voor het rijk geldend, aan de gemeenten vergoed te worden. Zij voeren in deze materie rijkswerk uit, behartigen niet locale belangen althans niet in de eerste plaats. Alsdus zal er e:nheid in de verschil lende regelingen kunnen komen, wat er juist voor een gezonde ontwikkeling van het verzekeringswezen onze nationale en andere vakhonden gewenscht is. Misschien ware het nog juister den staatssteun direct aan de vakbonden toe te kennen zooals dat b.v. ook in Noor wegen 't geval is. Iets in die richting is reeds ten onzent voorgesteld, n.l. in een desbetreffend wetsontwerp van den gewezen minister Veegens daarbij werd n 1. een gering subsidie aan gemeentelijke werkloosheids fondsen in uitzicht gesteld. In elk geval kan in dit artikel nog geen eindconclusie in deze getrokken worden daar de lezer eerst nog kennis mo|t maken met het Noorsche stelsel, om dan aan de hand van 't aanbevelens waardige in beide stelsels een eigen Nederlandsch systeem te ontwikkelen. Tot zoover dient men dus nog geduld te hebben, vooral, daar we naar aanlei ding van nadere gegevens, eerst nog wenschen aan te vullen het vrij onvol ledige relaas dat« we gaven over de werkeloozenkaszen der Duitsche »Freie Gewerkschafteu.4 Onze verschillende vakvereenigingen kunnen hieruit meer gedetailleerd ervaren hoe deze roode vakorganisatie's hare kassen hadden ingericht. Daar dit echter meer dan de ons toegestane plaatsruimte zou innemen, moeten we deze materie nog tot een volgend artikel laten rusten. Met de Pink Pillen zijn te L-euwarden li-el mooie genezingen verkregen. O (Lr de genezen personen kuunen wij noemen Me— juff ouw J. Strijkstra, ge.b. A*ma, oud 51 dokter kan vindeD. Drommels gij ziet niet nauw, gij han delt juist gelijk eeu burger Ik zal u in de stad eenen dokter gnau halen, antwoordde de man. die eensklaps vau toou \erauderde en heel dienstvaardig schoen. Hij Btraek de kronen op en vertrok. Toon hij buiten was, trachtte de vrouw zoo goed mogelijk de bareche handelwijze van haren man te verontschuldigen. Iu de ziel is hij wel geen kwaad nxan, zeide zij, maar hij is hebzuchtig en daarbij als hij een slokje te veel gedronken heeft, dan is hij lastig. Gij moet op bera Diet boos zijn Wij b3leven harde tijdon en hebben veel moeite om de twee eindjes van het jaar aan een te knoopen. Paljas is nooit op iemand boos gaweeBt, wedervoer de kunstenmaker. Uw man had verkeerd over mij geoordeeld en daarmee uit. Dat hij mij helpe de geneziDg van Madeloina te bewerken, en wy zullen de beste vrienden worden. Na verloop van één uur, kwam Grandjean weer, vergezeld door eeu ouden geneesheer, die bij het eerste onderzoek onrustwekkend het hoofd schudde en verklaarde dat er erg voor eene longontsteking te vreezen was. De man ontveinsde niet dat de ziekte ge vaarlijk was. Het zal laDg, zeer laDg duren, voegde hy erbij, vooraleer zij zal genezen zijn. En terzijde mompelde hij Als zij er nog door komt. Deze woorden ontsnapten nochtans aan het vinnig oor van Paljas niet en deden hem ijzen tot in de ziel. Ach heer dokter, riep hij, gij zult haar redden, niet waar ik ben maar eene arme duivel, maar mijne zuster is mij lief, gelijk de appel mijner oogen Hoeveel moet ik n betalen om haar te redden Spreek., ik zou tot het einde van mijn leven werken om u te voldoen. Wij moeten nog van geen honorarium spreken, vriend, zei de dokter, getroffen door de openhartigheid van hot voorstel, ik zelf kan, eilaas 1 geene mirakels doen, maar God, die doet er soms nog een... Komaan, goeden mood. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1