l 3n4 Provinciaal Nieuws. er op dat bij ong£W»ehl!,cdèn het 'Itwrv het o/< voor de pohtivan gemak zou zijn i dat, door den sterken aanbouw, het .-odzakelijk is, dat enkele lantaarns worden geplaatst. Adressanten zullen voor de bediening der lantaarns zorg dragen. c. Idem van 22 inwoners om een kunstweg en verlichting van af den keiweg tot aan wachtpost »Kuiksche heide.* Adressanten wijzen er in hun adres op, dat hit daar de drukste overweg is en dat bij slecht weder de weg zoo slecht is, dat het onmogelijk is voor de kinderen om droogvoets in school ot kerk te komen, terwijl het 's avonds ge vaar lijk*, is den weg te passeeren. d. Idem van 17 inwoners om verhar ding van den paralelweg vanaf het station tot aan wachtpost »Elshout* Adressanten wijzen op het onhoudbare van den toestand. De weg is voor voetgangers niet meer begaanbaar. Het voetpadje is geheel stuk gereden, zoodat thans geen enkele gelegenheid is om behoorlijk te kunnen loopen. Adressanten verzoeken daarom beleefd den weg te willen verharden met grint of macadam Een klinkerweg zou wel verkieselijker zijn doch dit zal de draagkracht der gemeente overschrijden. e. Idem van het bestuur van de Hanze* alhier om f 300 subsidie voor een op te richten vakcursus in het schoenvak. Het bestuur der Hanze wijst er op dat het stichten van een vakcursus voor Drunen van zeer groot belang is en dat de kosten daarvan zeer gering zijn- Adressanten wijzen er op, dat zij niet uit eigenbelang handelen doch dat een 3-jarige cursus een algemeen belang is en het zal strekken tot vooruitgang van Drunen, reden waarom zij alsnog beleefd verzoeken om f 300 subsidie. Voorzitter. De heeren hebben nu de adressen gehoord. Hoe denken ze er nu over. Van Son. Een ding weet ik wel. En dat is dat onmogelijk op alle adressen kan worden ingegaan. De gemeente kan die kosten onmogelijk dragen. Ik zou daarom aan alle adressanten, als 't nuttig is, wat geven. Brok. Is het niet wenschelijk, mijnheer de Voorzitter, om de adressen een voor een te behandelen. Voorzitter. Goed. De bedoelde weg op 't Semke was slecht, doch wij hebben den laatsten tijd de modder van den weg laten halen en er wat zand op laten brengen en nu is deze weg heel goed begaanbaar. Een gedeeltelijke verharding was misschien wel goed, doch thans is de toestand van den weg vrij goed. Van Speyk. Als de weg zoo blijft eb. dat kan als hij goed wordt onder houden, is hij vrij goed. Voorzitter. Om den weg ineens te verharden daarvoor zou de uitgaaf te zwaar zijn, doch ik zou alles geleidelijk 'erbeteren. Van Son- En dan bij 't voornaamste eerst te beginnen. Van Speijk. 't Semke kan nu voor eerst goed zoo blijven leggen. Voorzitter. Op 't oogenblik is de tamelijk goed en wij kunnen het eens een jaar of, anderhalf jaar af- Komt de toestand van nu dan dan zou ik haast zeggen dat ver- rding noodzakelijk is, doch nu kan nog goed. Wij hebben een onkos aan de weg gehad van meer dan 0. ^an Dal. Als de weg nu maar wat d onderhouden en men van tijd tot tijd de sporen eens verzet. Van der Geld. Met sintels de wegen verharden, is dat niet doelmatig en goedkoop. Voorzitter. Wij hebben in enkele wegen al zooveel puin laten rijden doch men brengt er geen verbetering door. Het water zakt daardoor niet weg. Van Dal. Feitelijk staan er de huizen te dicht aan den kant. orzitter. De menschen zijn daar ;r wille. Ze hebben boomen ge rooid. Heggen achteruit doen zetten, soms zelfs l'/s Meter. Ze zien er het noodzakelijke van in. Wordt besloten den weg thans zoo te 'aten en later verder te zien wat ter ver- etering moet worden gedaan, b. Adres van 9 inwoners om plaat- van 3 lantaarns in de Hooge Pa- steeg. rok, 2 zou m.i. voldoende zijn- an Speijk. Mij dunkt dat met 1 wel worden volstaan. der Geld. Een is wel wat wei kan alles niet verlichten. Dal. Als je begint met daar arns te plaatsen, dan weet je niet w er een einde aan zal komen. "oorzitter. De wenschelijkheid om ar eenige lantaarns aan te brengen, 1 ik niet ontkennen, maar de kosten ervan, want komen hier lantaarns, dan hebb^T verhard, bedraagt 525 :vleter.J gegeven. jle*r er nog op 4 of 5 plaatsen aan zet racht moeten worden waar het even noodzakelijk zal zijn- Wordt besloten 1 lantaarn te plaatsen en wel bij v. d. Berg. c. Adres van 22 inwoners om een kunstweg en verlichting vanaf den kei- eg tot aan wachtpost »Kuiksche heide*. Voorzitter. De afstand die men wil Over een breedte van 3 Meter zou men de weg dan moeten verharden, wat tegen den prijs pl.m. 12.50 per M2 berekend, zou kosten ongeveer t 339.871/». Willems. Met de verlichting mee. Voorzitter. Neen, alleen de weg Van Son. 't Is de weg die vanaf de keiweg tot aan wachtpost sKuiksche heide* loopt. Voorzitter. Zeker is het, dat een ge deelte, daar bij de huizen, zeer slecht is en dat daar verbetering dient te worden gebracht. Brok. Een afstand van ongeveer 100 Meter is zeer slecht en behoeft nood zakelijk verbetering. Voorzitter. Die afstand is iets minder dan 100 Meter maar daar is de weg zoo slecht, dat kinderen er niet door kunnen loopen, zonder natte voeten te krijgen. Van Son. De kinderen komen altijd met natte voeten in kerk en school. Op sommige plaatsen loopt het water over den weg en dat duurt daar zoo den ge- heelen winter. Van Dal. Had men den weg op hoogte gehouden, dan zou dat niet zoo zijn geweest, maar men heeft den weg ver waarloost. Ze hebben daar een goede sloot, als ze die maar eens uitdiepen. Van Son. Ik geloof dat ge abuis hebt. Daar is geen goede sloot. Van Dal. Als ze hem maar eens op halen. Van Son. Ge moet je eerst eens beter op de hoogte gaan stellen, 't Is daar moerassig en dat zal wel zoo blij ven, zoolang op geen afdoende wijze verbetering wordt gebracht. 't Is mee van de drukste wegen van geheel Drunen. Van Dal. 't Is een gewone landweg en als wij die gaan verharden dan zullen wij dat alle landwegen moeten doen. Brok. Die weg is al lang slecht en van Son heeft er terecht ook al jaren opge wezen. Van Dal. Het onderhoud behoort aan de ingelanden thuis. Van Son. Dat betwist ik. Van Dal De documenten daarvan zijn aanwezig. Bii de eerste verkooping is dat in de akte opgenomen en in de conditiën staat het aangegeven. De heer van Son repliceert dat dit niet is uit te maken dan door er rechts zaken van te maken. Voorzitter. Zullen wij dit adres niet aanhouden tot een volgende vergadering, dan kunnen wij eerst onderzoeken en de legger raadplegen. Van Son. Zoo kan de weg niet langer blijven liggen. Van Dal. Als ge den weg over een lengte van 100 Meter moet verharden dan wordt het nog duur. Voorzitter. Een 70 Meter zou vol doende zijn. Van Dal. De kas laat het toch niet toe. Voorzitter. Nu niet, maar wij zouden een ge'dleening moeten aangaan, daar is anders niets aan te doen. Van Son. De toestand is onhoudbaar. Van Dal. Wij hebben al zooveel geld leeningen aangegaan voor de hei ik zou daar nu maar eens een jaar of 3 mee wachten Brok. De weg is al zoo lang slecht. Van Dal- Denk je dat er niet meer landwegen slecht zijn Wordt besloten te onderzoeken aan wie het onderhoud van den weg is- d. Adres van 17 inwoners om verhar ding van den paralelweg vanaf het station lot aan wachtpost Elshout. Voorzitter. Ik heb de kosten berekend en die zullen komen op f 8250. Dan kan de weg aansluiten aan de Prov. weg. Willems. 't Is jammer dat het voetpad stuk gereden is. Was er een goed voet pad, dan was men al tevreden. Jammer is het, dat die boomen geen meter zijn vooruit gezet. Van der Geld. Kan achter de boomen geen voetpad worden aangelegd. Wordt dat voor de boomen aangelegd, dan wordt het toch maar stuk gereden. Van Son. Ik stel ook voor om een pad achter de boomen aan te leggeu. Met sintels kan die hard worden gemaakt en de sloot kan met ijzerdraad worden afgemaakt. Voorzitter. Als 't mogelijk was om van de Provincie 40% subsidie te krijgen zou ik den weg verharden en tot den Prov weg doortrekken. Van Son. Een voetpad is eigenlijk d'r bedoeling. Wordt besloten een voetpad aan te leggen. e. Adres van het bestuur van de Hanze* alhier om f 300 subsidie voor een op te richten vakcursus in het schoenvak. Van der Geld. Wat ik een vorige keer heb gezegd daar blijf ik bij. Algemeen wordt echter beweerd, dat het schoen makersvak zoo niet meer wordt aange leerd en er over 10 jaar geen handwerklui meer zullen zijn. Van Dal. De gemeente moet f 300 waarborgen en indertijd is gezegd dat de gemeente f250 terug krijgt voor het in gebruik geven van een schoollokaal. Maar als we nu dat schoollokaal nu niet eens meer kunnen missen. Van der Geld. Dan moeten wij er mee ophouden, 't Wordt toch maar jaarlijks Van Dal. En wij zullen al waarschijnlijk een hulponderwijzer bij krijgen. Voorzitter. Dat «s Vrij zeker. Met 15 Januari weten wij bet. Van der Geld. Waar moet die dan komen in de Wolishoek of hier. Van Dal. Als hij in de Wolfshoek moet komen, moeten wij eerst een paar honderd gulden verbouwen. Brok. Rijk en Provincie geven subsidie en de gemeente hier zou het niet doen Waalwijk geeft wel f 40.000. Van Dal. Die heeft ook een geheel andere bron. De heer v. d. Geld zegt dat op de begrooting van het Rijk eene subsidie voor den vakcursus voorkomt- Van Son. Ik zou ze f30 subsidie ge ven. In de ingezonden stukken van De Echo van het Zuiden, hebben ze het herhaaldelijk in laten voorkomen dat het maar om f 50 gaat. En als de school disponibel is zou ik ze die ook nog gever, dan hebben ze meer als ze gevraagd hebben. Willemse. Ze moeten f 300 hebben. Van Son. Waarom hebben ze dan altijd maar op f 50 gewezen. Van Dal. Die dat gedaan hebben, wisten het niet goed. Voorzitter. Dat waren allemaal onge- teekende stukken en van wie die zijn uitgegaan valt moeilijk te zeggen, daar om zou ik die hier maar buiten beschou wing laten.. Wat is nu wenschelijk, voor het on derwijs dat de onderwijzer geplaatst moet worden in de Wolfshoek of hier.» Van Son- Voor het onderwijs was het beter in de Wolfshoek, doch voor den financieelen toestand is het beter hier. Van Dal. Als de onderwijzer in de Wolfshoek moet komen, kunnen wij nog een paar honderd gulden verbouwen en dan nog is het de vraag zal in de toe komst hier dan toch nog niet een on derwijzer bij moeten komen. Voorzitter. Ik geloof niet dat dit het geval zal zijn. Wel als er zooveel be stedelingen blijven komen. Brok. Ik geloef wel dat dit zal op houden. Wordt besloten dit adres aan te hou den tot na 15 Januari als wanneer men precies weet of een onderwijzer zal moe ten bijkomen ja, of neen. f. Tot administrcerend armmeester wordt herbenoemd de heer F. van Dru nen en tot toeziend lid van het armbe stuur de heer Willemse. Nadat de raad nog goedkeuring heeft verleend om op de begrooting voor 1909 eenige posten af- en over te schrijven gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van reclames hootdelijken omslag. Waalwijk 5 Jan. 1910 ALBERT VOGEL. Coriolanus. Voor een goed gevulde zaal, een op lettend en aandachtig luisterend publiek droeg Albert Vogel Maandagavond Shakespaere's Coriolanus voor in de vertaling van Dr. Ed. Koster. Een groot man van hooge en alzijdige ontwikkeling, een man met zeldzame begaafdheid en talent zijn beste krachten wijdend aan de vertolking van het heer lijke werk van den grootsten dramaturg Shakespaere, dat kon niet anders worden dan een prestatie van den eersten rang. Maar hoe hoog de verwachting mocht gespannen zijn Vogel heeft ze verre overtroffen. In het eerste bedrijf waarin uit den aard de hoorder eerst wordt in kennis gesteld met de situatie van het drama, waar de historische achtergrond nog min of meer een hoofdmoment uitmaakt daar wist Vogel door zijn rake typeering al aanstonds belangstelling te wekken. De tegenstelling tusschen het morrende on tevreden volk en de waardigheid van den patriciër Menenius werd voorbereid om tot volle scherpte aan te groeien bij het eerste verschijnen van Marcius voor diens uitbeelding had Vogel de waardige kracht van zijn imposante ver schijning bewaard, hier gaf hij eerst den vollen klank van zijn sonoor geluid aan de weergave van het hoog en groot moedig, edel karakter van dien held kon de declamator eigen krachten toonen. Cominius de Romeinsche veldheer die voor 't leger Marcius, verdiensten en zijn dapperheid in den strijd verkondigt, werd waardig en edel gespeeld. In het tweede bedrijf wist Vogel de moeielijkheden van het beurtelings wis selend optreden tusschen de beide volks tribunen Sicinius en Brutus eenerzijds, Menenius, den vriend van Coriolanus en Cominius den Romeinschen veldheer ter anderen spelenderwijze te overwinnen, en meer nog bleek zijn groote vaardig heid in de voordracht bij de woorden wisseling der Romeinsche burgers wier stemmen Coriolanus in »deemoedskleed» komt werven. Doch meer nog in het derde bedrijf gaf Vogel zijn hoorders te genieten. Het volk dat Marcius »Coriolanus> heeft uitgeroepen in geestdrift over zijne dapperheid en leeuwenmoed bij de ver overing der stad Corioli is door de beide Tribunen bewerkt en joelt hem uit thans om zijn hoogmoed en zijn trots. En Coriolanus door zijn vrienden ten laatste niet meer in toomgehouden nu de Tribunen hem verraad aan stad en volk verwijten, breekt los tegen het ge peupel en hun leiders om hem heen, en terwijl ze joelen om zijn verbanning be krachtigt hij zijn hoogheid en zijn moed in gloeiende woorden, ziedend van ver achting voor zijn ontrouwé stad en haar onmondig volk. Het vierde bedrijf stelt ons Marcius voor in de straten van Actium voor het huis van Aufidius den bevelhebber der Volsken, door Marcius bij den strijd om Corioli keer op keer verslagen (hier zij nog gewezen op de typeering van Aufi dius in het derde bedrijf waar hij zijn haat en wraakzucht tegen den onover- winnelijken Romein in bittere woorden uit.) Marcius treedt vóór hem, niet uitdagend zooals voorheen, doch fier en vastberaden biedt hij hem zijne krachten aan tegen Rome, dat hij veracht. Prachtig treedt hier Afidius op die door het aanbod van Marcius' hulp (die hij in heerlijke schoone woorden aan vaardt) zich krachtig weet met zijn volk den smaad der nederlaag te wreken. Ze rukken uitaan 't hoofd der Volsteen die hem als vergoden is Marcius genaderd tot voor de poorten der stad Rome, alles op zijn weg in overmoed en wraakzucht verwoestend en van Rome zal niet blijven den eene steen op den ander. In het vijfde bedrijf komt Menenius »door de zuchten der Romeinen de poorten uitgeblazen» tot Coriolanus om hem te bewegen van het beleg der stad af te zien niets, ook niet de edele woor den van zijn trouwen vriend, kunnen hem bewegenden eed van Rome's verderf heeft hij gezworen en hij zal hem houden. Nog één poging rest. Volumnia de moeder van Coriolanus, Virgilia zijn gade, Valeria haar trouwe vriendin en de jonge Marcius zijn gekomen om hem te smeeken hun stad te sparen. Bij dit aangrijpend tooneel gaf Vogel ons de heele diepte van zijn machtige ontroering hier waren we vergeten het geschiedverhaal waarop Shakespaere zijn drama opbouwde hier klonk wat Wagner genoemd heeft »das ewig menschliche» in de kunst; de macht van het woord de blik en het stomme gebaar der dierbaren ze doen den stoeren krijger, den fieren Romein, den edelen held versmelten en na een hevigen strijd in eigen hart en gèest, door Vogel meesterlijk gegeven, bezwijkt Marcius voor hun bede en vrede zal er zijn tusschen de Romeinen en de Volsken die zoo heftig en hardnekkig elkaar bestreden. Aufidius gaat naar zijn stad Actium om er de tijding van den gesloten vrede te brengen. Marcius is met hem om zijne handelwijze tegenover 't volk te rechtvaardigen. Hij verhaalt van zijn zegenrijken tocht tot voor de poorten van Rome van den oorlogsbuit voor de Volsken behaald en eer de senatoren den vrede bezegelen beschuldigt Aufidius wiens oude haat herleeft, den Romein van verraad en roept hem hoonend zijn eerenaam >Coriolanus» toe, een naam gestolen ia Coriolihij schimpt en be spot hem als een zwakke knaap die voor de tranen van zijn moeder zijn eed ver brak sverrader, tranenknaap.» Te veel is zulk een smaad den edelen held en in woede losbrekend scheldt hij de Volsken en hun aanvoerder, leuge naars en honden. In dit slotwoord van Coriolanus was Vogel overweldigend van machtige tra giek, zijn stem schalde met onbedwongen kracht en alleen te midden zijner vijanden en lasterlijke aanklagers handhaaft Corio lanus zijn niet gebroken fierheid en zijn kracht doch niets kan hem meer redden Aufidius trekt het zwaard en steekt hem verradelijk neer. De held sterft voor en door degenen die hij redden wilde. Tal van heerlijke momenten zouden nog moeten genoemd worden, doch ge noeg te zeggen dat de vertolking in haar geheel meesterlijk was en schoon. Gewezen zij nog op de plastiek, op het gebaar waarmee Vogel zijn stemgeluid ondersteunde en in alles harmonisch elk karakter als uit een stuk wist uit te beelden. Een dankbaar applaus werd den decla mator gebracht door de aanwezigen die geheel onder den indruk van zijn machtig spel geen worden konden vinden om hun gevoelens te uiten geen luid geroep uit aller keelzij zwegen en voelden ieder voor zich en allen te samen dat er iets gebeurd was voor hun bewustzijn iets gebeurd ten goede. Jos. Groenen. De heer Jos. Groenen verleende 11. Maandag op een concert der liedertafel Souvenir des Montagnards» te Tilburg zijne medewerking. Zijn optreden was als overal elders een groot succes. Wij lezen in de N. Tilb. Ct De heer Groenen uit Waalwijk zong eenige liederen van Max Reger die met veel vuur gezongen werden. Ook met de >Cavatine de Valentin de l'Opéra Faust» van Gounod, oogstte de zanger zeer veel bijval. Deze zanger bschikt over een prachtig geluid en verdiode het applaus van het publiek ten volt. Zoowel Mej >mits als de heer Groe nen werden geluldigd met bloemen en lauwerkrans. De De Tilb. It. schrijft En de. heer Groenen uit Waalwijk. Deze zanger is geen onbekende. Met zijn forsch, prachig barytongeluid bracht hij liederen ten jehoore van Max Reger en Gounod, welke uitvoering als om strijd werd geroemd. „Wlhelmina" Jl. Zondag speelde de V.V. >WUhel- mina een vriendschappelijken wedstrijd op haar terrein tegen een gecombineerd elftal der Tilburgsche Voetbalclub »Ex- celsior,# welke match door deze laatste vereeniging werd verloren met 12. II. F&uiilie. Zooals wij vroeger reeds mededeelden zal de H. Familie a s Zondag in onze parochie feestvieren. Ruim een 100-tal leden worden dan gedecoreerd, wijl zij 25 jaren lid van de aartsbroederschap zijn. Het zal onzen lezers zeker wel belang in-boezemen eens iets omtrent de levens geschiedenis dezer vruchtbare en heilzame instelling in onze gemeente te vernemen. Zij werd opgericht 7 Mei 1865, dus bestaat nu bijna 45 jaar. Volgens notulen 25 Febr. 1866 be houden zij, die als vrijwilligers optrekken naar Rome om te strijden in 't leger van den Paus, bij 't sterven recht op H. Mis. Secretaris was toen de Hef", 31 Dec. 1882 werd de ^eman van Bavel secre aris en is het nu nog. In het jaar der oprichting breidde zich de H. Familie uit tot 264 man. Sinds steeg het getal tot 5 a 6 honderd, de vermeerdering of vermindering liep' om en om dat aantal. Sinds 7 Mei 1865 zijn er 478 leden gestorven, dus elk jaar gemiddeld zoovat 10 a 11 leden. Van de 264 jongelingen en manten die in het jaar der oprichting toetracen leven er nog een 45-tal. Dezen jijn gedecoreerdt met een zilveren medaillein 'tjaar 1880, oen de H. Familie 25 jtar bestond. Op het oogenblik zijn er behalve tie 45 reeds gedecoreerden, een goeie honderd (109,) die gedurende 25 jaar ld van de H. Familie zijn geweest. Dezen worden op Zondag 9 Jan. met zilver gedecoreerd. De medaille is van zuiver zilver uitsluitend gemaakt voor Waalwijk door den kunstenaar Jos Jonkergouw \e 's Bosch, zij hangt heel sierlijk aan een wit-geel lint. De Zeereerw. Pater Chr, Boomaers O S. R. zal de plechtigheid Zondag a.s. leiden, terwijl morgen onze Zeereerw. Pastoor de leden der H. Familie zal voorbereiden. Iedereen begrijpt, hoe ontzettend veel goeds de H. Familie in onze gemeente reeds heeft gesticht. öra et labora. Naar wij vernemen heeft de vereeni ging >Ora et Labora'' in studie genomen een tooneelstuk, getiteld, »de Werksta king* van de hand van den weleerw. heer Suijs, kapelaan alhier, 't werk zal ook weldra in druk verschijnen.. Het stuk zal worden opgevoerd om streeks Paschen. Wij komen hierop nader terug. „Waalwijk Vooruit. Zondag j.l. had op het terrein van bovengenoemde vereeniging de aange kondigde wedstrijd W.V-Hollandia ('s Bosch) plaats. Na een mooien en vinnigen strijd, toonden de VV.Vers door met 32 te zegevieren, zich de meerderen. Donderdag a.s. (Driekoningen) gaat het le elftal van Waalwijk Vooruit* een wedstrijd spelen tegen Wilhelmina 2 te 's Bosch. Ongetwijfeld zullen zij het onderspit moeten delven doch wij hopen en verwachten, dat de energieke geel zwarten zich niet zoo gemakkelijk zullen laten afmaken, en Wilhelmina zullen toonen, dat men ook in Waalwijk goed voetbal verstaat. Dienzelfden dag speelt W.V. 2 een friendly game tegen Willem II 3 (Tilburg) op het sportterrein te Waalwijk. Handhaaf je reputatie 2e elftallers en geef den Tilburgschen flink partij. Dan valt er misschien voor W.V. toch één overwinning te boeken. De Fropugaada-uitvoering der W.G.V. Gelijk wij in een vor ige editie meldden, zal morgen 6 Jan- de uitvoering plaats hebben der W.G.V. Wij meenden nog maals hierop de aandacht te moeten ves tigen om der wille van het feit, dat deze club zich zoovele kosten getroost om het goede recht van hare zaak te doen postvatten, bij hare begunstigers niet alleen doch ook bij de buitenstaanders ten einde nog vele onverschilligen of misschien tegenstanders voor hare schoo ne lichaamssport te winnen. Mogen zoowel ouderen als jongeren zich dan morgen opmaken om d?jpr een klein offer zich zeiven een goede uit spanning en der W.G.V. eene dragelijke recette te bezorgen. Een fiasco draagt niet altijd de oorzaak in zich zelve. Wie dus aan het welslagen der uitvoering

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 2