[N u mm er 4. anuari Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. PALJAS ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen jHet beloofde resumé en Het eigen stelsel, Gemeenteiaadsvefgadefing. Uitgever: FEU1LL ETON WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Dé Echo van het Waalwijksclie «11 Liigslrulxrfct Courant Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden ff). 5. ?ranro per post door het geheele rijk f0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentien 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. XI. In onze reeks artikelen besparken we dan achtereenvolgens I. De werkloosheid in oude tijden. II. De voornaamste grondslagen voor een verzekering tegen werkloosheid. III. De werkloosheidverzekering der Engslsche vakvereenigingen. IV. De Werkloosheidverzekering in Zwitserland V. Die der Duitsche Freie Gewerk- schatten. VI. Het Gentsche stelsel. VII. Het Noorsche stelsel en VIII. Het verhandelde op de vergadering der »Nationale Vereeniging tegen de Werkloosheid". Trekken we nu de hoofdlijnen der verschillende besproken stelsels, dan komen we tot deze vier hoofdvormen a. Eigen of zelfstandige werkloosheid- verzekering der vakvereenigingen. b. Deze in vereeniging met het Gent sche stelsel of c. Met het Noorsche systeem. d. Algemeene werkloozenkassen. Een gewijzigden vorm vau systeem b. vinden we in een regeling, welke het kanton Genève heeft ingevoerd. Daar heeft de Groote Raad een voor stel aangenomen, waarbij voor den duur van tien jaar 60% toeslag is toegestaan op de ondersteuningen, aan de werklooze leden der vakvereenigingen uitgekeerd. De vakvereenigingen, welke een werk loosheidsverzekeringhebben, moeten zich 1 lk jaar aanmelden bij het gouvernement en de statuten harer respectieve rege lingen indienen, terwijl ze zich tevens moeten laten inschrijven in het handels- iegister. Mede is bepaald, dat de vakvereeni gingen afzonderlijke fondsen hebben te Vm. „de euho van HET ZUIDEN." OF r'i'vl'tkuUoiuv aan Detv J'êuwefijlwliaiu), 49.) Eu al waart ge de kouicg zelf. antwoordde de oude soldaat, aan zoudt ge nog het recht l iet hebben eeu eerlijken, braven dienaar te verwijdereu of te slaan... De keizer in persoon heeft mij aangesproken ping hij voort terwijl hij zijue muts afnam en en groot lidteeken liet zien dat over zijn voorhoofd liep. Ja, de keizer sprak mij op liet slagveld aan en ik verzeker u, mijnheer, dat hij veel beleefder was dan gij. Dit antwoord viel in den smaak der aan wezigen. Men juichte toe, klapte in de handeu en riep hier en daar een schimpwoord op de kap van den graaf. Voorwaar de zaken namen eeue heel ver keerde wending en onze edelman kon niets anders doen dau voorzichtig afdruipen. De tu8schenkom8t van den baas, die echter le laat kwam, had zelfs geenen invloed meer. De nederige verschooningen welko hij zich gedwoDgen achtte zijn rijken gast toe te hturen, werden op algemeen gemompel ont haald en het was hoog tijd dat de hertog zelf bijkwam om dit koddig tooneoltje te doen eindigen. In plaats van te tieren en te schreeuwen, pelijk zijn gezel, trad hij statig vooruit. Hij had een plechtig voorkomen met zijne ouderwetsche kleeding zijne booge gestalte, rauwelijks door de jaren gebogen, zijn heldere, vaste blik brachten de opgeruide lieden tot bedaren. Het drinkgeld, op ziju bevel, door Beau— vormen voor hare werkloosheidsverze kering. De Staat betaalt voor elk werkloos lid, dat minstens een jaar in Genève woont, gedurende ten hoogste 60 dagen den toeslag. Deze wordt na elk kwartaal tegen vertoon van een duidelijk over zicht der uitbetaalde ondersteuningen door de vakvereenigingen uitbetaald. De Staat lever, ook de noodige drukwerken en controle bewijzen. Ook aan deze regeling kleeft de fout, dat alleen de georganiseerden onder steund worden. Wil men in 't algemeen een stelsel invoeren, dat wid de voordeelen van bovengenoemde systeem bezit, doch niet de nadeelen, dan zal men moeten samen stellen een werkloosheidsverzekering, die uitgaat yan de volgende hoofdbeginselen 1. De geheele materie wordt geregeld bij een Rijkswetzooals thans reeds is geschied in Noorwegen en Denemarken, doch deze mag in geen geval de fout begaan, dat zij eenerzijds de vakvereeni gingen dwingt minderwaardige leden op te nemen, terwijl zij anderzijds diezelfde vakvereenigingen weer te sterk bevoor deelt, doordat zij den staatssteun direct aan de vakbonden toekent. 2. Deze algemeene of Rijkswet bepaalt, dat de rijkssteun verleend wordt door middel der gemeenten, resp via gemeen telijke werkloosheidsfondsen, echter met dien verstande, dat het ovetgroote deel der kosten, volgens algemeene regelen voor het rijk geldendaan de gemeenten wor den vergoed. Onze gemeenten zijn toch reeds genoeg belast. Met een dergelijke regeling worden verschillende nadeelen geneutraliseerd, welke veelal een gecentraliseerde inrich ting, hoewel deze hoogstwaarschijnlijk goedkooper zou zijn, aankleven. Ten eerste toch kan 't bestuur van eeu gemeentelijk fonds beter het arbeids veld overzien dan een centraal bestuur voor het geheele land. Ten tweede zullen gemeentelijke fond sen, gebaseerd op een Rijksregeling, den trek naar de steden tegenhouden, daar dan geen enkele gemeente door een grooteren bijslag een voorsprong heeft op een andere. En ten derde zal een niet gecentra liseerde inrichting de Rijksregeling niet doen stranden op het buraucratisme, waartoe een algemeene centrale werk- loosheidskas zoo licht ontaardt. En thans komen we aan den kern van het stelsel, n.l. hoe moeten die gemeen telijke fondsen zijn ingericht (Dit voor Zaterdag). DUSSEN. vergadering van den op Zatèrdag 8 Januari des 9 uur. de Edelachtbare heer van ge- Openbare meenteraad voormiddags Voorzitter Honsewijk. Ongeveer 9,10 uur opent de Voorzit ter de vergadering aanwezig de heeren Schoenmakers, A. v. Honsewijk, v. d. Pluijm, v. d. Koppel, L. v. d. Pluijm van Dalen, van Beurden, Leemans, De Wilt en van Honsewijk. De Voorzitter verzoekt den Secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Na voorlezing wor den deze ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1 Benoeming van een lid van het Burgerlijk armbestuur. Voorzitter. Aan de beurt van aftreding is A. van Krimpen. Op de voordracht zijn geplaatst 1 A. v. Krimpen, 2 J v. Dijk. Bij stemming verkrijgt de heer A. v. Krimpen 8 stemmen en de heeren v. d. Koppel en J. v. Dijk verkregen ieder één stem, zoodat het aftredend lid van Krimpen is herkozen. 2 Benoeming van de leden voor de commissie tot wering van schoolverzuim. Herkozen worden de heeren van Krim pen en F. v. a. Pluijm. 3 Benoeming van een onderwijzeres voor de openbare lagere school in wijk C. Uit een schrijven van den schoolop ziener uit get arrondissement Ileusden, dat door den Secretaris wordt voorge lezen, blijkt, dat hij zich met de eenige sollicitante, mej. M. H. P. Herrijgers, goed kan vereenigen. Het hoofd van school wijk C. deelt in zijn schrijven mede, dat de informa ties onverdeeld gunstig luiden en dat mej. Herrijgers in het bezit is van akte nuttige handwerken. v- d. Koppel. Hoe oud is ze. Secretaris- Zij is geboren 18 Nov. 1889 te Terneuzen. Zij is 21 jaar, Meer sollicitanten zijn er niet. v. d. Koppel. Is ze Katholiek. L. v. d. Pluijm- Wij zijn noodgedwon gen- Hierna wordt mej. Herrijgers met algemeene stemmen gekozen. 5 Regeling van de jaarwedden voor de openbare onderwijzers. In een schrijven, dat wordt voorgele zen, blijkt dat Ged. Staten voorstellen opnieuw de behandeling van de rege ling van de jaarwedden voor de open bare onderwijzers onderhanden te nemen aangezien er eenige wijzigingen in ge bracht moeten worden. Ook de schoolopziener wenscht, hoe wel hij in hoofdzaak zich met de regeling kan vereenigen, eenige wijzigingen te zien aangebracht. Een bezwaar acht hij het voorhl ook dat het geven van fransche les in wijk B. niet verplichtend wordt gesteld. Een adres van belanghebbenden zal de raad reeds zijn bereikt. Verder wijst hij er op, dat ook tijdens ziekten en tijdens het onder de wapenen ver blijven gedurende een vastgesteld tijdstip het salaris moet worden uitgekeerd. Voorzitter. B. en W. handhaven hun voorstel in een vorige vergadering ge daan en stellen voor het hoofd van school wiik B. het geven van fransch verplichtend te stellen en hem daarvoor f 100 te verleenen. Verder wordt voorgesteld ook voor Dussen de bekende regeling om tijdens ziekte gedurende de eerste 6 maanden het volle salaris en om dan verder het halve salaris uit te kee'ren. Van Beurden. Een vorige vergadering was voorgesteld om f 50 te geven voor het verplichtend stellen om les te geven in de Fransche taal. Voorzitter. Ja. Van Beurden. En dat is toen met algemeene stemmen afgestemd. Heeft zoo'n besluit dan niets geen waarde. Waarom het toen is afgestemd, misschien wel omdat het niet goed of niet goed ge noeg is toegelicht, doet er niet toe- t Is een genomen besluit. Voorzitter. Ge hoort toch wel wat Ged. Staten schrijven. grand aan iedereen uitgedeeld, herstelde heel en gansch den vrede. Komaan, mijn goede heer graaf sprak hij, laat ons d n tijd aan zulke nietigheden niet verspillen-., u, stalknecht, u wacht eeDe goede fooi indien de koets lnun'n vijf minuten ingespannen is E11 voor u, postiljon, dubbele daghuur indien wij voor den nacht te Mout bazou aankomen... Eenige oogenblikken daarna verlieten de twee reizigers Lisienx, en draafden lustig over de baan. Mijn waarde vriend, zei de hertog, gij waart daar slecht en onvoorzichtig inge scheept. Verschooning, Mouseigneur, antwoordde Blangy, die met moeite de boleediging kou verkroppen, zoo ik al die kerels niet ufgerost heb, dan is het enkel uit eerbied voor U Drommels Het bloed kookt mij nog in de aderen, als ik er aan denk Denkt gij misschien, mijn waarde, dat het mijne versteven is Ik kan, zuo min als gij, verkroppen dat die ploerten zouden durven het hooge woord voeren en dat de knechten met hunne meesters als met huns gelijken omgaan. Maar de kwaal bestaat en kan zoo spoedig niet genezen... Wij zijn slechts sedert gisteren aangekomen... In afwachting dat wij ODze plaats wederom zullen ingenomen en ons vroeger geztfg zullen weergevonden hebben, is het noodig met slimheid te werk te gaan Met slimheid to werk gaan om knechten te behandelen riep Blangy bitsig en opge wonden. En gij zelf, monseigneur, gij durft zulke woorden uitspreken Waarlijk, ik herken u niet meer. Ik zeg, hernam de hertog, dat het onnoodig is zich als oen almachtige te doen doorgaan, als men de zwakste is, dat man zich dikwijls aan vernederende toegevingen blootstelt en zijDe waardigheid op het spel zet, als men met onderdanen begint te twisten- Gij zelf hebt het te uwen nadeele daar even nog ondervonden. Ik heb mij aan al dat lawaai niet gestoordhet heeft mij vol staan eenige geldstukken uit te deelen om hen allen tot zwijgen te dwingen en mijn overmacht te doen gevoelen. Dit middel was V. Beurden. Dus als Van Oppenraaij spreekt dan moet het gebeuren. Dan is het onnoodig dat de raad die aangele genheden behandelt als ze toch z'n beslag krijgen. Voorzitter, 't Is toch niet aangenomen. Van Beurden. Die f 100 die men geeft voor het verplichtend stellen van het geven van Fransche les komen slechts ten goede aan enkele. Daarom heb ik in een vorige vergadering gesproken van privaat lessen. Als het schoolgeld nu zoo wordt geregeld van hen die Fransch leeren dat die t 50 weer terug komen, dan heb ik er nieL op tegen. Heeft het dag. Bestuur daaraan al eens gedacht. Voorzitter. Wij kunnen de zaak toch niet vooruitloopen. v. d Koppel. Ik hou het er voor dat dit wel zal worden gedaan. Voorzitter. Natuurlijk. Van Beurden. Kan nog niet gezegd worden hoe dat zal worden geregeld. Voorzitter. Dat is nog niet bepaald. Van Beurden. Daar hangt veel aan af. Als voor die enkelen het schoolgeld zoo wordt geregeld, dat het daarvoor meer te geven bedrag terug komt, dan ben ik er ook wel voor. U moet wel weten, dat van de 10 die nu gerequestreerd hebben er misschien maar 2, 3 of 4 de lessen zullen volgen. Ik heb de moeite eens gedaan om na te gaan hoe het in andere gemeenten in deze gaat. In Waspik zijn er maar 2 die de lessen volgen en.... Vooraitter. Met Waspik hebben wij niets te maken. Van Beurden. En in Almkerk zijn er maar 3 en ik.... Voorzitter. Met Almkerk hebben wij ook niets te maken. Van Beurden vrees dat het hier ook zoo het geval zal zijn en dan zou men voor drie kinderen die les in dat vak nemen, f 100 moeten betalen terwijl het nog juist de gegoedste zullen zijn die daarvan profiteeren. V- d. Koppel. Die zullen dan toch wel meer moeten geven. Van Beurden. Als u mij kan toelichten hoe u dat zal regelen dan heb ik er beslist niets tegen. Voorzitter. Dat moet nog worden ge regeld- het beste. Ik heb het ondervonden. En gij ook. Moge die kleine onaangename gebeurtenis u eeue les wezen De hertog sprak deze lnutste woorden eenic&zii s op spottenden toon uit. Dai-rna dook hij zich alleen iu eenen boek. kneep de oogen dicht en veinsde te slapeu om uau bet ijdel gebabbel van zijnen gezel te ontsnappen. De oude edelman dacht aan al de gebeur - tenissen die Frankrijk overhoop gezet hadden sedert zijn vertreken aan de vreugde welke hij gevoelde, bij het betreden van dein vader grond, na eone twintigjarige ballingschap, kwam er zich een gevoel van droefheid mengen. Niet alleen ondervond hij de natuurlijke gevolgen van den ouderdom, maar menschen eu zaken waren zoo buitengewoon veranderd. En daar hij, uit hoofde zijner afwezigheid, deze verandering van dag tot dag Diet had kunnen gade slaan, scheen hij nu opeens in een heel nieuw land geplaatst te zijn. De vergelijking tusschen het heden en het verleden had hein reeds meermaals pijnlijk getroffen. En wat stoud er hem op het einde zijner reis te wachten De postiljon, verlekkerd op de dubbele daghuur welke hem beloofd was, reed met eene hdsche drift over de baan. Mnar aan eene steile hulling gekomen, was hij wel genoodzaakt zijne paarden op stap te zetten. - De reizigers namen de gelegenheid te baat om zich wat op te frisschen en uit de post— sjees te stappen. Naarmate zij opklommen, ontrolde er zich een prachtig schouwspel voor hunne oogen. Rechts zagen zij niets dau, baboschte heuTels, weelderige weiden en vruchtbare velden. Het was het begin van de vallei van Touques. Het landschap was in zijn geheel niet veranderd. Zy herkenden de algemeene trekken, maar waren verwonderd hier en daar eenen hoek te vinden die hun onbekend was. Zoo ik mij niet bedrieg, zei d« hertog met zijnen wandelstok twee dorpen aanwijzend die omtrent een unr van elkander gelegen waren, is hier wel degelijk Freneuse en daar Blancmesuil. Dat heb ik ook eerst gedacht, sprak Blaugy maar ik zie si.-chts één kerktoren en gij herinnert u nog wel dat vroeger de twej torens zich op den gezichteinder altee keuden gelijk twee kaarspopuliereD. Inderdaad, ik herinner mij dat'ook. Ik zal waarschijnlijk mis ziju. Overigens zullen wij de plaats wel aau andere teekens herken nen. Met helder weer gelijk het vandaag is en vooral als de booman niet al te dik gebla derd zijn, gelijk nu, dau kan men heel goed de verscheidene kasteelen herkeuneD. Hij hield zijne hand als een lichtscherm boven de oogeD. 't Is zonderling. Zou mijn gezicht zoo danig verslapt zijn Ik zie niets meer. En gij, Blan&y Ik ook niet. Eu gij, Beaugraud Zoomin als gij, monseigneur, antwoordde de kamerdienaar maar bet is waar, mijne oogen dragen ook zoo wijd niet mee: als die van den heer hertog of van den heer graaf. En mij dunkt nochtans dat ik zou moeten herkennen-.... Dat is waarlijk buitengewoon hernam de hertog, Wij zijn hier gansch verloren in eene streek die wij vroeger zoo menigmaal doorwandeld hebben. Komaan, wij zullen aanstoods de noodigo inlichtingen bekomen. Hola postiljon Mijnheer? Welke zijn de twee dorpeB daarginds? Freneuse en Blancmesnil- Maar daar is toch maar één kerktoren Sedert twintig jaren dat ik bier dagelijks voorbij kom, heb ik er altijd maar éénen gezien. Doch ik heb hooren vertellen dat die van Freneuse in 1793 afgebroken werd. Ah I en de kasteelen Daarvan blijft er niet veel meer over Het een werd van zijnen toren beroofd, het andere gansch afgebroken, een derde afge brand. De twee edellieden huiverden en keken malkander aan met eenen blik waarin het zelfde denkbeeld te lezen slond. Aangedreven door het belang dat de reizi gers in zijn verhaal schenen te stellen, ging de man voort Zoo de vroegere eigenaars van deze kasteelen moesten terugkomen, za zouden niet gemakkelijk hunne goederen herkennen' Het kasteel Freneuse behoort nu aan eenen leertouwer van Lisieux Uitgestrekte rups klavervelden bedekten de plaats waar eertijds dat van Blancmesnil stond. Een leertouwer Rupsklaver riep BlaDgv wanhopig, de armen ten hemel hettöDd. Wat wilt ge er aan doen, mijnheer De eigenaars zijn in 't begin der revolntie op de vlucht gegaan en hebben later Dooit van hen meer laten hooren. Ge kent het spreekwoord opgestaan is plaats vergaun Wel is waar, waren zij hier gebleven dan zou men ze mi88chieu... want ze waren niet gaarne gezien in deze streek. En de postiljon deed met den steel zijner zweep een teekec om te doeD verstaan dat zy onder het mes der guillotien zouden ge vallen zijn. Hetzij de Normandiër er een heimelijk vermaak in vond de reizigers te ergeren, die hij Bedert lang aan hun uiterlyk, hunne kleeding, hnnne manieren en hunne spreek wijze voor oude emigres erkend had hetzij de scheut appelbrandewijn welke hy te Pont l'Evêque gesDapt had hem de tong wat had losgemaakt, hij scheen althans nog ge neiud zijne uitleggingen voort te zetten. Blangy oordeelde het oogenblik gunstig om den man te ondervragen nopens een punt dat meer dan eenig ander aan het van zijnen ouden vriend moest kleven. En Mont... begon hij. Hij wilde zeggen En Montbazon Maar de hertog vatte hem bij de hand en belette hem te spreken. Neen, nog niet, fluisterde hij hem in het oor. {Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1