Nummer 4 Donderdag 13 Januari DfiO 33e Jaargang Tweede Blad. Provinciaal Nieuws De bezoldiging van de ambtenaren ,~.or gemeente-secretarie. Is in de laatste jaren voor de bur gemeesters, secretarissen en ontvangers althans iets gedaan, slechts voor zeer weinige gemeenten kan dit worden ge tuigd ten aanzien van de secretarie- ambtei^ren. Daar zijn in ons land tal van ambtenaren ter secretarie, die zeer verantwoordelijke werkzaamheden heb ben te verrichten en al hun tijd en werkkracht moeten geven tegen beloo ningen, die belangrijk minder zijn dan de laagste salarissen der onderwijzers, der lagere ambtenaren van de departe menten van algemeen bestuur, provin ciale grlffiën, posterijen, rijksverzekerings bank en tal van andere openbare in stellingen. Gemeenteboden, veldwachters, gemeente-werklieden, brugwachters in dienst der gemeente, arbeiders in het vrije bedrijf, zonder de geringste vak kennis, zij zouden hunne inkomsten met die van tallooze secretarie-ambtenaren niet gaarne willen ruilen. Jaarwedden van f 400, f 500 voor zeer verantwoor delijke, veel werkkracht en kennis ver eischende ambten, de voorbeelden ervan zijn voor het grijpen. Betalingen van minder, veel minder nog, aan ambtena ren, die het niet gering te schatten examen voor gemeente-secretaris en ambtenaar ter secretarie aflegden, zijn helaas geen uitzonderingen. De oorzaak hiervan Och, zij ligt voor de hand Hier hebben de gemeente raden niet slechts te adviseeren, zij had den tot nog toe vrijwel geheel alleen de macht. Nu willen wij geenszins beweren, dat in ons land de gemeenteraden opzettelijk zich ervan zouden onthouden om ook voor de secretarie-ambtenaren te doen gelden, dat de arbeider zijn loon waard is De oorzaak van de over het alge meen voor ingewijden niet te ontkennen schrielheid der gemeenteraden bij de regeling van bedoelde bezoldigingen is dunkt ons in den regel veeleer hierin te zoeken, dat men niet genoegzaam bekend is met de geweldige uitbreiding, wij mogen veilig zeggen verdubbeling, in enkele jaren, van den secretarie-arbeid niet alleen, maar ook van de kennis, die van het secretarie-personeel moet worden geëischt, zal de wagen bij voort during in het rechte spoor kunnen blijven loopen Want wel dragen ook vele gemeenteraden zelf, op het ruimer ar beidsveld, dat de gemeenten vrijwillig of gedwongen door de omstandig heden de laatste jaren betreden, aan vermeerdering van de werkzaamheden der gemeente-secretarie bij, net leeuwen deel daarvan komt toch van bovenaf Die vermeerdering geldt in oneindig grootere mate de medewerking van het gemeentebestuur en den burgemeester aan de uitvoering van rijkswetten enz. dan de toch ook niet onbeteeke- nende uitbreiding van de bemoeiingen op het gebied der gemeente-huishouding. Van die uitbreiding der eerstbedoelde werkzaamheden blijkt in de raadsver gaderingen al zeer weinig en de meeste raadsleden worden er cok uit anderen hoofde niet mede bekend En worden dit zij wel eenigszins, dan nog schenken zij daaraan in den regel uit den aird der zaak niet zooveel aandacht als wel het geval zou zijn, indien zijzelf tot de vermeerdering hadden medegewerkt, de nieuwe regelingen zelf mede hadden opgebouwd. Daarbij komt dan nog menigmaal de niet te miskennen tegen zin van de meeste gemeenteraden tot verhooging van de toch reeds zoo druk kende uitgaven betreffende onderwerpen uitsluitend of bijna geheel van algemeen rijksbelang, nu de rijksuitkeering deswege aan de gemeenten daarmede reeds lang geen gelijken tred heeft gehouden. Toch mag dit geen nadeeligen invloed hebben op eene bezoldiging van het secretarie-personeel evenredig aen kennis en werkkracht van hen vereischt. Het is met de billijkheid ten eenenmale in strijd, om, indien het Rijk in niet vol doende mate aan de gemeenten vergoedt de kosten, die deze moeten maken in het algemeen rijksbelang, dit tekort voor een deel op de salarissen der ambte naren te verhalen en niet de geheele belastingbetalende burgerij gelijkelijk daarin te doen bijdragen. Ook moet niet worden voorbijgezien, dat bij on voldoende salarieering niette verwachten is, dat op den duur genoegzaam goede krachten bereid zullen worden gevonden i zich aan de administratie der gemeenten te wijden, laat staan dat de verhooging van het peil der administratieve gemeente ambtenaren, welke in de laatste jaren gelukkig eenigszins valt waar te nemen, ook verderen voortgang zal hebben. En dit gevolg ware tegen het algemeen belang, dat van eene goede volvoering van hare taak door de gemeenten zoo zeer afhankelijk is, en tegen het belang der gemeente zelve, die ook het zuiver huishoudelijk gemeentewerk aan niet genoegzaam bekwame krachten zou hebben toe te vertrouwen, waardoor ook financieel de gemeente in grootere mate nog zou lijden dan haar de bezuiniging op salarissen uitgaven zou besparen. Zoowel Staat als gemeente hebben, uit dit oogpunt beschouwd, een zeer gewichtig belang bij behoorlijke bezoldi ging van het personeel ter gemeente secretarie. Gmst Waalwijk 12 Jan. 1910 Liedcrenavond mej Stain cn de liceren Vau Oort en Groenen. Mejuffrouw Stam en de heer Groenen beiden leerlingen van den heer Van Oort, zangleeraar aan het conservatorium te Amsterdam, hebben ons Dinsdagavond blijk gegeven zoowel van eigen talent en kunnen als van de paedogische eigen schappen van hun eminenten leermeester, wiens .begeleiding' aan den vleugel voor hen zeker eenigermate een .leiding' was van zoo wèl doordacht, diep doorvoeld spel moet wel bezieling' uitgaaD, die op de eerste plaats den voordragenden zelf ten goede komt. Het programma bevatte duetten van Haydn, Peter Cornellissen, Eugen Hil- dach en Georg Henschel en liederen van Schubert, Brams, Rich. Strauss, Pierné, Wierts, Van Tetterode. Schnitz- ler en Röntgen, een zeer gevarieerd program en een keuze van liederen waarin de hoogste eischen aan voordracht en stemontwikkeling worden gesteld. Het duet uit »die Schöpfung» van Haydn was goed gezonpen en vooral ook het »Abschied der Vögcl* van Hildach en de »Gondoliera« van Hen schel brachten zaogeres en zaDger wel verdiend succes. Een prachtig lied »Wie Melodieu zieht es* van Brahms werd door mej. Stam zeer iunig en met mooi geluid voorge dragen, doch vooral liet deze zangeres zich gunstig hooren in Strauss' >wie solten wir geheim sie halten». De heer Groenen wist ons 't meest te boeien in »Aufenïhalt* van Schubert, welk lied hij gaf met krachtig vol geluid (was het in enkele tonen niet wat laag voor zijn stem ook »Morgengruss« van Schubert zong hij mooi en met veel gevoel. Wat beiden aan goeds en schoons gaven in hun duetten zoowel als in de solo liedercD, doet ons een enkele ver gissing een enkel foutje in (»die Kriihe* en »op den weefstoel4) gaaine vergeten. Maar last not least dient herdacht dat naast zijn meesterlijke begeleiding de heer Van Oort ons ook zijn zang heeft doen bewonderen in een drietal prachtige liederen »Le voyageur* van Pierné, »Der atlas* en >Der doppelganger* van Schubert. Het eerste, een krachtig lied waar naast den zanger nog eens zeer duidelijk zich de pianist deed gelden in het laatste had de zanger gelegen heid zijn krachtig en omvangrijk geluid, zijn diep muzikaal gevoel, zijn warmte in expressie en voordracht te vereeni gen tot een geheel, boven alleu lof ver heven. De heer van Oort zal waarschijnlijk nog dezen winter een liederenavond in Waalwijk geven met Karei de Jong, bij ons geen onbekende aan den vleugel- Moge ook dit concert zooals dat van gisteravond, door velen worden bijge woond, want bij uitvoeringen als deze hebben »de afwezigen ongelijk.* II. Familie. Zondag had in onze kerk van den H. Johannes Baptist de uitreiking plaats van de Zilveren Medaille aan die leden der H. Familie, welke vroeger nog geen onderscheidingsteeken bekwamen, en toch reeds 25 jaren of langer onafge broken trouw lid der vereeniging waren. Des morgens naderden alle leden tot de H. Tafel, daartoe voorbereid door den Z.Eerw. Pater Boomaers. Om 4 uur in den namiddag begon de plechtige vergadering, die ook door de Eere-ledsn der PI. Familie, de Kerk- dit jaar de gewestelijke propaganda tc meesters en verscheidene Eervv. Geeste- voeren in de Langstraat. Onder zijne er een drankbestriidersdag lijken van hier en elders werd bijge woond. Het hoofdaltaar was voor deze gelegenheid prachtig versierd. De groep der H. Familie, door een aureool van leiding zal worden gehouden te Drunen en te Geer- truidenberg, waarschijnlijk in 't laatst van Januari of begin van Februari. De Eerw. licht omgeven prijkte op een hoogte of j II H. Geestelijken en andere invloedrijke troon, die met zijne rijke draperiën, keu rige bloemvazen en verdere versieringen een voortreffelijken indruk maakte. Tij dens de conferentie schetste genoemde Pater de hooge beteekenis van dezen merkwaardigen avond en richtte Z Eerw. een hartelijken gelukwensch tot de Jubi larissen, die het eeremetaal, bestaande uit eene keurige zilveren medaille, be werkt door den bekenden kunstenaar, den Heer Jonkergouw, zouden ontvan gen. Daarna richtten de ruim honderd jubilarissen zich naar het voorste deel der kerk, waar hun de medaille, prijken de aan een geel-witzijden lint door den Z.Eerw. Heer Pastoor op de borst ge speld werd. Na een omgang door het kerkgebouw zocht ieder lid zijne plaats weer op, werd nogmaals door Pater Boomaers en door den Pastoor het woord gevoerd, en werden de leden tot vlijt en volharding aangespoord- Hoogst voldaan verlieten allen om 6 uur het kerkgebouw, de zoete overtui ging met zich dragend, dat de Waal- wijksche H. Familie, dank zij de vele en goede zorgen Van haren Herder en den waarnemenden Directeur, den Eerw. Heer Suijs, den ijver der prefecten, en den trouw der meeste leden, nog altijd groeit en bloeit en zij is en blijft onder alle vereenigingen die op Katholiek ge bied bestaan of nog zullen verrijzen de eerste en voornaamste de »primus inter pares*. hiervan voor, 0-l-l4K?bt. Paulusvereenlglng. 1 VI '1lf£ent te verhooeen De tooneelclub der St- Paulusver- eeniging »Door vriendschap saam ver bonden*, heeft met de opvoering van »Neo, of de vervolging der Christenen*, drama in 3 bedrijven met zang, zeer veel succes gehad. De zaal was op 6, 9 en 10 Januari telkenmale tot in alle hoeken met een aandachtig luisterend publiek gevuld Wat de uitvoering van het zoo moeilijke tooneelstuk zelve betreft, daar over was maar één roep, nl. dat het spel der dilettanten eenig was. Houding, gebaren en de rolvastheid deden bijna denken dat men berocps- artisten voor zich had. Vooral was dat het geval in het tweede bedrijf, dat speelde in de kapel van den Goeden Herder in de catacombe van St Calixtus. Hïppolitus (A Verhoeven) vertolkte zijn rol vooral uitstekend als hij het geluk had Neo, de zoon van Adrias, Rotneinsch Patriciër, zijn broeder, door het H. Doopsel tot den waren God te brengen en hem het graf aanwees van zijn moe der die als martelares was gestorven, en daar waar hij Maximus, die als afvallig Christen en vriend des keizers, de ca tacomben was binnengedrongen om de Christenen te verraden, wees op zijne goddelooze handelwijze. Maximus (L. Pennings) had o i. een zeer zware rol te vertolken. Het zich telkens in twee uitersten te moeten ver plaatsen is een niet gemakkelijke taak. Maximus deed dit echter op zeer ver dienstelijke wijze. Ammou (Fr. Mahieu) Egyptische mage of Priester was uitstekend. Ook Adrias (D. Voogd), Secundus (Jac. Fransen) en Icileus (v. Gorcum) gaven goed spel te zien Een woord van hulde komt vooral ook toe aan den kleinen Neo (C. Pennings) die van het begin tot het einde zoo goed in zijn rol is gebleven. Aan het slot der uitvoering die met een apotheose gesloten werd bracht het publiek telkens een krachtig applaus. Wij hopen dat de tooneelclub der St. Paulusvereeniging ons nog dikwijls van dergelijke uitvoeringen zal laten genieten. Waalwijk Vooruit. Zondag jl was het 2e XI van boven genoemde Vereeniging op den medaille wedstrijd te Vucht, niet bijster gelukkig. De loting bracht hen tegenover hun sterksten tegenstander nl. Victoria(Bosch). Een 60 nederlaag was dan ook hun deel. Alhoewel Victoria verdiend heeft te winnen, zijn deze cijfers beslist te geflatteerd- Zondag a. s. begint de 2e helft der competitie wedstrijden- Voor W V.I staat op het programma de wedstrijd W.V.—Willem II te Waalwijk. Gewestelijke Propaganda voor Katholieke Drankbestrijding in de Langstrsut Het Hoofdbestuur van den Bosschen Dioc.Drankbestrijdersbond heeft besloten personen uit nabijgelegen parochiën zul len per circulaire nader worden ingelicht en uitgenoodigd tot bijwoning der ver gaderingen St. Crispijn en St. Crispinianus. Zondag had in het gebouw van den R. K. Volksbond te Eindhoven de alge- meene Jaarvergadering plaats van den Ned. R. K. Lederbewerkers-Arbeiders bond. Vertegenwoordigd waren de afdeelin- gen 's-Bosch, Tilburg, Eindhoven, Waal- wijk-Besoijen, Baardwijk, Kaatsheuvel, Olsterwijk, Hilvarenbeek, Moergestel, Loouopzand, Dongen, Haaren en Delft, gezamenlijk door ongeveer 1700 mannen en 300 meisjes. In zijn openingswoord wees de voor zitter er op, dat, hoewel de Bond vree- selijk is tegengewerkt, toch ruim 700 leden in het afgeloopen jaar zijn toe getreden. Verder memoreerde hij in zijn ope ningswoord nog den strijd tegen de gedwongen winkelnering. Uit het verslag van den penningmees- ter*bleek dat de inkomsten hebben be dragen f 7291,93Vs en de uitgaven f 1698,69 V2 zoodat een voordeelig saldo valt te constateeren van f 5593,24. Uit de opgemaakte begrooting blijkt, dat In 1910 de uitgaven f 478 hooger zullen zijn dan de inkomsten. Het hoofdbestuur stelde naar aanlei- de contributie met 1 verhoogen en dit een volgend jaar nogmaals te doen. Na discussie werd dit voorstel aan genomen. Daarna werd tot definitieve regeling van de positie der meisjesvereenigingen in den bond overgegaan. Na bespreking werd op voorstel van 's Bosch besloten dat de contributie klasse gewijze zal worden betaald. De afd waar 21/a cent contributie wordt geheven, zal bij een eventueel conflict f 2,50 per lid worden uitgekeerd en de afd. door welke 3 cent contributie wordt betaald, zal f3.per week en per lid worden uitbetaald. Nadat besloten was de statuten te wijzigen werd tot Bondsvoorzitter geko zen de heer C. Roestenberg, vrijgesteld propagandist te Kaatsheuvel- Op voorstel van het dag. bestuur werd besloten, dat voortaan geen verslag meer in openbare vergadering van de weer- standskas zal worden gegeven. De vergadering, die om 2 uur was begonnen, eindigde ongeveer half zes. Carnaval tc 's Bnstl). »En eens in 'tjaar, met Carnaval Viert men met dans en glas, Een vroolijk, prettig narrenfeest, In 't watervrij moeras''. Zooals 't Oeteldonksche volkslied, dat puik van alle Bossche »liekes« zegt en 'tstaat er dit jaar met dat narrenfeest* dan al bijzonder goed voor, waar tegelijk het decennium zal worden gevierd van de regeering van Piins Carnaval, ons aller Vorst, den meest verheven onder zijn ebenbiirtigen. Maandagavond weer was de Oetel donksche »Raod van Elf* met een groot aantal Oeteldonkers saamgeschoold om onderling in overleg te treden omtrent de samenstelling van »'nen skonen op tocht*, en voorzoover omtrent die over- leggingen nu reeds 't een en ander kan en mag worden medegedeeld, zal de 7e Februari een dag worden éénig In de annalen van 's Prinsen Reksain. Chinee- sche gtootheden zullen hunne hulde komen leggen aan de voeten van Prins Carnaval, vóór alles omdat die huldiging zooal niet alléén, dan toch verreweg 't best aan Chineezen is toevertrouwd. Een stoet jonge dames zal den Prins, den feestvierende met zijn getrouwe Oetel donkers, tegemoet treden met zang en bloemen, alle notabelen van Oeteldonk komen dien dag op 't appèl, niemand, zelfs niet de directeur-generaal van t Oeteldonksche Slachthuis zal mankeeren bij de grootsche betooging, ter eere van den Vorst op touw gezet. Op de bijeenkomst, die, zooals wel vanzelf spreekt, door de Oeteldonksche herremenie" werd opgeluisterd, smulde ieder al, en toen de klok twaalf sloeg, en dus de elfde dag van Louwmaand, Oeteldonk's heilige getal zoo krachtig op den voorgrond bracht, was het al schier voorgoed Carnaval.Men danste en sprong en jubelde en juichte, onder aanvoering van een meer dan tachtigjarig Oetel- donker »Prins Carnaval, ons aller Vorst, Voor U klinkt onze zang 1" en wat daar verder volgt in 't >lieke", dat de Oeteldonksche >spes patriae" 't aller allereerst kent en haar leven lang niet vergeet. Militaire schoenen. Naar aanleiding van het besluit van Z.Ex. den Minister van Oorlog, waarbij het den militairen vanaf 1 Januari 1910 veroorloofd is, zich voor eigen rekening schoenen aan te schaffen, wanneer dezelve degelijk en van zoodanige confectie zijn, dat zij als uitstekende marcheerschoenen kunneo worden aangemerkt en waarvoor de milicien 5 cents per dag of f 18 per jaar vergoed krijgt, heeft de firma Jos. Groenen te Besoijen een Derby bottine In den handel gebracht onder den naam Mars. Deze bottine, die uitmunt door ge- makkelijken pasvorm en elasticiteit, wordt volgens het systeem Good-Yearwelt vervaardigd, met stalen veeren in het hol en leeren binnenholstutten om ver moeienis in den voet bij lange marschen tegen te gaan. Bureau .Statistiek November. Schoenmakerij. De toestand was plaat selijk zeer ongelijk in sommige gemeen ten bevredigende normale drukte, hier en daar zelfs nog toenemende, in andere daarentegen slapte en werkeloosheid. Zadelmakerij. Het bedrijf ondervond in sommige groote steden seizoenslapte, waarmede eenige werkeloosheid gepaard ging. Overigens was er vrij geregeld werk, doch van drukte was nergens sprake. Leerlooierij. Het was nergens druk, doch bepaalde slapte werd evenmin waargenomen en van werkeloosheid werd geen melding gemaakt. Het bedrijf bleef evenwel den nadeeligen invloed ondervinden vau de hooge prijzen der huiden. BAARD WIJK. Volkstelling. Ook hier hebben de' volkstellers aardige ont moetingen gehad, b.v. Invulling als hoofd van bet gezin door de vrouw in plaats vau door den man. Een vrouwtje riep uit onder bet vasthouden van haar hoofd met- beide handen en onder het slaken van een diepen zuchtffOch Mijnheer I met al die papieren, nu woidt het zeker oorlog, 'l is verschrikke lijk ik wou ik dau maar dood was.# Een huisvader had niet veel ambitie om in te vullen, want het zou wel voor de uieuwe belasting zijn dat al die boel naar den Haag moest. Een geluk bij tioee ongelukken. Toen de zoou van den laudbouwer P. L. alhier dezer dagen terug keerde met een llioke vracht aardappelen brak onderweg de as. Gelukkig waren juist de meerijdenden af gestapt anders was hun zeker een groot, ongeluk overkomen, daar de kar met den inhoud natuurlijk omsloeg. Toen men het voertuig eeuigeu tijd hter wilde gaan halen kreeg het paard onderweg ecu toeval en bleel onderweg liggengeruimen tijd later kou het echter zijn dienst weer her vatten. Brand. Door onbekende oorzaak onstond heden morgen brand in het pand bewoond door H. 1. Gelder. Door iemand uit de buurt werd opgemerkt dat een klein vlammetje zichtbaar was bij een raam op de bovenverdiepingda bewoners werden daarop gewaarschuwd. Gelukkig kon intijds veel van den inboedel gered worden zoo ook van K. die in het zelfde huis een woning heeft. De wind was ditmaal gunstig. Maar een woord van lof aan de brandweer die door haar fliok optreden het aangrenzende pand van den beer J.O. wisten te behouden. Eeu woord van lof aan de Gibr» Pullens die direct het personeel afstonden om den inboedel te redden van Kolsteren bij hen werkzaam, daar genoemde niet was verzekerd zoodat daardoor alles voor hem is gered. BAARDWIJK. Heden morgen met de tram van 87s ure tusschen de halte J. de Kort en van Mierlo had een juffrouw de onvoorzichtigheid om op de in beweging zijnde tram te springen met het gevolg dat zij uitgeleed en tusschen de rijtuigen terecht kwam. Gelukkig dat de conducteur Leltz, die op het balcon stond en haar nog Lacl gewaarschuwd niet op de tram te springen de tegenwoordigheid van geest had haar bij haar kleed te grijpen, en zoo een eindweegs vast te houden, totdat de machiuist op merkzaam werd gemaakt stil te houden. Had de conducteur niet op het balcon geweest,

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5