[(Nummer 11 Zondag 6 Februari 19ÏO 'óöe Jaargang Tweede Blad. Gemengd Nieuws. BUITENLAND. België. Duitsehland. Rusland. Griekenland, BINNENLAND.- H andelöberichten. Koning Albert en president Fallières. Volgens de »Figaro« is het zeker dat koning Albert president Fallières zal bezoeken, doch slechts nadat Fallières te Brussel is geweest. Deze zou namelijk eerst de Fransche afdeeling komen opnemen op de Brus- selsche wereldtentoonstelling, en dan tevens den koning een tegenbezoek brengen, voor zijn bezoek van vroeger. De bijzonderheden voor beide reizen zullen eerlang geregeld worden. Prinses Louise. Prinses Louise had beslag doen leggen op alle deposito's, die op naam van barones Vaughan bij de Parijsche ban ken geplaats waren- De voorzitter der Seine-rechtbank heeft nu bevel gegeven om al die be slagnemingen op te heffen. Moet een komeet toch werkelijk altijd brenger van onaangename verrassingen zijn 1 Voor ons land schijnt het wel zoo na de beslissing, die gisteren in de commissies van den Duitschen Bondsraad aangaande de scheepvaarttollen geval len is. De Vossische Zeitung meldt, dat het ontwerp op de scheepvaartrechten bij voorloopige stemming in den Bondsraad met 12 stemmen tegen aangenomen is. Vóór het definitieve besluit valt, zal men trachten nog de oppositie door verdere tegemoetkoming te winnen. De Reichsanzeiger geeft de volgende lezing van het gebeurde Gisteren ver gaderden de commissies uit den Bonds raad voor handel en verkeer, voor justitie en voor de grondwet. In behandeling kwam het door Pruisen voorgestelde wetsontwerp omtrent de heffing van scheepvaartrechten. De bij art. 78 van de rijksgrondwet vereischte meerderheid heeft zich vereenigd met de gronddenk beelden van- 't voorstel om nl.le het Duitsche net van waterwegen uit te breiden, waartoe de belanghebbenden naar de eischen der billijkheid zullen .bijdragen door het opbrengen van scheepvaartrechten 2e. de oeverstaten binnen enkele stroomgebieden te vetee nigen tot »ZweckverbandeS die de noo- dige werken uit gemeenschappelijke rivierkassen zullen bekostigen, en 3e dat op den aangegeven grondslag verder beraadslaagd zal worden over de onder deden van het ontwerp. In ieder geval is voor ons land nu de illusie verkeken, dat Duitschland tot dien reactionnairen maatregel van verkeers- politiek niet zou overgaan. Hoe Pruisen het klaar zal spelen Nederland en Oos tenrijk terug te brengen van hun stand punt, dat op grond van de bestaande verdragen invoering van scheepvaart rechten op de vrije waterwegen niet geoorloofd is, tenzij met toestemming van alle partijen, zal de toekomst moeten leeren. De Doema kwam gisteren voor het eerst weer na het (Russische) Kerstfeest bijeen. Zij sprak zich in deze eerste zit ting uit voor de noodzakelijkheid van een wetsontwerp, waarbij het administra tief verplaatsen van personen, welke de veiligheid van den staat en de maat schappij in gevaar brengen, zal worden opgeheven. De bedoeling schijnt te zijn een einde te maken aan de verbanningen naar Siberië, zonder rechterlijk vonnis. Eindelijk is de begrooting van Fin land door den czaar goedgekeurd. Maar er is geducht in gesnoeid. Zoo zijn ge schrapt 80.000 mark voor openbaar onderwijs 92 000 mark voor den strijd tegen zekere ziekten 10.000 mark voor drankbestrijding 50.000 mark voor aan moediging der Finsche letterkunde en 20.000 mark schouwburgsubsidies. Een enkele post is verhoogddie voor de politie Het Reuterbureau heeft de volgende nota ontvangen Het is volkomen juist dat de Porte den beschermenden mogend heden heeft verzekerd, dat de toelating van Kretenzer afgevaardigde in de Grieksche Kamer als een casus beli be schouwd zal worden. De mogendheden hebben eenparig be sloten een dergelijke uitdagende daad als het zenden van Kretenzer vertegenwoor digers naar Athene niet te zullen dulden en krachtige maatregelen tc nemen, wan neer de Kretenzers bij hun plan mochten blijven volharden. Nu Griekenland zich zoo toeschiete lijk toont, zij het dan ook vermoedelijk slechts onder den druk der mogendheden zal Turkije ook wel zijn oorlogstoerus tingen staken. Reeds werd gemeld, dat een Turksch leger werd samengetrokken om zoo noodig Griekenland binnen te rukken en dat de Grieksche vloot zeilree lag om naar den Piraeus op te stoomen. Een gisteren van Malta ontvangen telegram wordt in dien zin verbeterd, dat slechts één Engelsche kruiser naar de Phaleron-baai bij den Piraeus is ver trokken de andere schepen gingen naar Pletaea bij Patros. De „Temps" over onze buitcnlandseke politiek. Reuter seint uit Parijs De »Temps» zegt in een artikel over de buitenlandsche politiek van Nederland dat Frankrijk, waarom Nederland zich weinig bekommerde, steeds zorg droeg voor groote bescheidenheid, die echter niet zou kunnen beletten, te constateeren, dat aan Nederlandsche diplomatie klaar blijkelijk een vaste richting ontbreekt. Dit te kort laat niet na onrust te wekken. Tamelijk velen zijn van meening dat, zonder te spreken van een eventueel verbond, zooals Cohen Stuart deed, men bij een crisis zou moeten weten, aan wien Holland zekerheid zou moeten vragen voor de bedreigde onafhankelijkheid en onschendbaarheid. Men moet vooruit bedacht zijn op de noodzakelijkheid van een keuze in dit opzicht. Een volk wordt vroeg of laat het slachtoffer der omstandigheden. Blijkbaar houdt dit gevaar van Heeckeren, en allen die denken gelijk hij, bezig. Directeur-generaal vaa den landbouw. Bij Kon. besl- van 4 Febr. is benoemd tot directeur-generaal van den landbouw, de heer P. van Hoek thans inspecteur van het landbouw onderwijs. liet bezoek van Kening Albert. Men schrijft uit Brussel aan het Vad. Na de vele geruchten die hier omtrent in de bladen de ronde doen, heb ik gemeend geen betere inlichtingen te kunnen verkrijgen, dan mij tot het hoofd der Belgische Missie, Z.Exc Staats minister Beernaert te wenden, die zoo juFt Den Haag heeft verlaten. Z.Exc. ontving mij als steeds op de meest voorkomende wijze en was uiter mate verheugd over de hartelijke ont vangst, die Z.Exc- van de zijde der Koningin ten deel was gevallen. Staatsminister Beernaert kon mij hier over niet genoeg vertellen en ten einde mij een bewijs te geven, hoe belang stellend H. M. zich jegens den bejaarden Staatsman tijdens zijne laatste ongesteld heid betuigd had, liet Z.Exc. mij een brief lezen, door graaf Du Monceau uit naam der Koningin geschreven waarin in de hartelijkste termen inlichtingen omtrent zijn gezondheidstoestand ge vraagd werden. Op mijn vraag of Z Exc. Prinses Juliana gezien had, kreeg ik ten antwoord, dat H. M. van plan was 't princesje den Minister voor te stellen, doch het Konink lijke dochtertje sliep zoo heerlijk na den maaltijd, dat de omgeving bevreesd was, het kind in zijn slaap te storen. Het bezoek van Koning Albert ter spraken brengend, gaf ZEx mij te kennen, dat de eerste stap natuurlijk uit Brussel gedaan zal worden, doch dat deze ge durende den grooten rouw niet kan ge schieden. Zoodra deze verstreken zal zijn en Koning Albert zijn bezoeken aan de Europeesche hoven gaat afleggen, zoo geloof ik wel, dat een der eerste voor Neerlands Koningin bestemd is. Tweede Kamer. In de op Dinsdag 15 dezer te houden bijeenkomst der Tweede Kamer is aan de ordetrekking der afdeelingen en regeling van werkzaamheden. De voorzitter is voornemens aan de te benoemen Centrale Afdeeling voor te stellen, daags na de weder-bijeenkomst der Kamer een aanvang te maken met het onderzoek in de afdeelingen van de wetsontwerpen Wettelijke maatregelen tot regeling der administratieve rechtsspraak Ver vanging der Beroepswet en herziening der Ongevallenwet 1901Wijziging der GemeentewetRegeling van de Banken van Leening Bestrijding van zedeloos heid Beperking van Zondagsarbeid en nachtarbeid in broodbakkerijen Nadere regeling van de rechten van successie en van overgang bij overlijden Instelling van Bakkersraden Regeling van de be grootingen en rekeningen van Staats bedrijven Wijziging en aanvulling yan de Hinderwet (bestrijding van watervei- ontreiniging enz.); Wijziging en verhoo ging der Indische begrooting 1910. ten behoeve van een reorganisatie van den burgerlijken geneeskundigen dienst. Overbrenging bij de provincie Groningen van het beheer en de exploitatie van de haven en havenwerken en van het on derhoud van het havenemplacement te DelftzijlAanvulling Landbouwbegro ting 1909 (dekking tekort Rijksverzeke ringsbank) Nadere wijziging der wet, houdende voorloopige maatregelen tot behoud van vicariegoederen. Nutionale Huisvlijt tentoonstelling van den Volksbond. De Nationale Huisvlijt-tentoonstelling van den Volksbond zal in den a.s. zomer gehouden worden te Scheveningen op het uitgestrekte terrein achter het circus Schuman vlak bij het Kurhaus. Het terrein, welwillend door den Gemeente raad van den Haag afgestaan voor dit doel, wordt begrensd door de Nieuwe Parklaan, de Stevinstraat en de Neptunus- sttaat en is gelegen aan twee tramlijnen. De TafTcrt en de Politiebond Breston. (Wij lezen in het Maandblad De Ma- réchaussée) 22 November 1909, acht uur 's morgens. De natuur schijnt te sluimeren de koude adem van den wind heeft het laatste blaadje doen verdorren- IJzel bedekt boom en tak en heide, 't Is stil en doodsch op de Buissche Heide onder Zundert, doch niet voor het vorschend oog van Hermandad's zonen. Een zestal gewapende mannen, waar van één met een hond zijn daar reeds werkzaam. Ziet 1 zich verdekt houdend, sluipen zij verder, zich niet bekommerend om den vallenden ijzel, die hunne kleeding en schoeisel doorweekt. Zij staan stil, fluisteren met elkaar, een hunner wijst een punt aan in de verte en daarna nog drie andere. Twee aan twee verwijderen zij zich tot kort bij de Belgische grenzen in de onmiddellijke nabijheid van het gehucht Harendonck. Eensklaps verdwijnen ze en niets ver raad hunne aanwezigheid meer. 't Wordt 10s/i uur. Kleine keffertjes verraden dat den Harendonck door vreemdelingen is betreden. Daar komt een man, groot en zwaar gebouwd, de heide opvliegen de keffers doen nog meer hu^ best. Hij staat stil, kijkt rond, loopt zoo hard hij kan ongeveer 150 M. langs de Belgische grens en verandert dan van richting. Nauwelijks is hij 15 M. op het Neder- landsch grondgebied, of daar klinkt den uitroep »Breston stellen Een groote hond vliegt uit den bosch rand, waarin twee dier politiemannen zich hadden opgesteld, tegen het lichaam van den vluchteling, waardoor deze wordt omvergeworpen. Een commando Breston hier» doet den hond zich terugtrekken; de vluchteling voelt zich door menschen- handen aangegrepen, hij worstelt als een wanhopige doch wordt spoedig overmand en........ geboeid. >De Tuffert» is gevangen Twee Belgische gendarmen vertoonen zich in uniform en feliciteeren hun Hol- landsche makkers met de mooie vangst. Het weloverlegde plan van de Rijks veldwachters Houtermans en Smeets, om den »Tuffert> te vangen is prachtig gelukt. De hond werd door allen geprezen, allen gevoelden zich gelukkig en voldaan, behalve de arrestant. En deze gevoelens uit hij door in het arrestantenlokaal te Hoeven den briga dier de Poorter aan te vliegen. Hij vond evenwel zijn man en bleef achter slot en grendel. De >Tuffert,> genaamd Marinus Mol, is een Heikesman van het echte type kruiperig beleefd als hij zich bewust is ze hem niets kunnen doen en tot alles in staat als dat niet zoo is. Hij wordt genoemd als een voorman» bij alles en nog wat en verdacht van veel dat niet te rijmen is met de mildste opvatting der wet. C W. H. CROES, Rucphen. Slachtoffers van het ijs. In de molen beek te Weiden, in de Boven-Palts zijn bij het schaatsenrijden vier kinderen verdronken. Er waren drie zusjes en een broertje bij. Ongeluk in een school. In een meis jesschool te Nriedeman, Berlijn, is een treurig ongeluk gebeurd. Een onder wijzer, die daar les gaf in scheikunde, was bezig den meisjes de samenstelling van kruit te verklaren en stampte in een vijzel chloorzure kalk en zwavel dooreen, toen de vijzel opeens met een luiden knal ontplofte en uiteenvloog. De linkerhand van den onderwijzer werd geheel afgerukt en de rechterhand werd ernstig verwond- Van de meisjes werden er vijf licht gekwetst. Al de kinderen van de klasse vluchten buiten zichzelven van schrik en al de schoolkinderen werden naar huis gezonden. Men weet nog niet recht hoe het on geluk is kunnen gebeuren. In de open bare scholen van Berlijn zijn alle proe ven, die eenig gevaar voor de kinderen kunnen opleveren, verboden en dat verbod wordt streng gehandhaafd. Afschuwelijk drama. Te Bondy heeft zich een afschuwelijk drama afgespeeld. Een werkman, het hoofd van een gezin waar voortdurend twist en tweedracht heerschte, heeft eergisteren, bij een ellendige ruzie met zijn kinderen, zijn geweer afgeschoten op zijn zoon van 20 jaar en op zij dochter van 17 jaar. Hij heeft beiden levensgevaarlijk gewond Zijn schoonzoon, die tusschen beiden wilde komen, kreeg een schot in den arm. De huisvader heeft zich toen in zijn kamertje opgesloten en zich daar opgehangen. Ook had hij zich nog een geweerschot onder een der ooren toe gebracht. Ingesneeuwd. Drie toeristen uit Neu- renburg, twee heeren en een dame, die Zondag bij slecht weer een tocht naar de Tilisanahut, in Grauwbunderland, hadden ondernomen, sneeuwden daar in. Een poging om de Salzfluh te be reiken, mislukte, wegens mist en gevaar voor sneeuwstorting. Na drie dagen heeft men met veel moeite de uitgehongerde en uitgeputte toeristen naar Montafon gebracht. Tweegevecht. Voor den krijgsraad te Frankfort a. d. Oder heeft de kanton rechter uit Sommerfeld, tevens reserve officier, terechtgestaan, wegens uitdaging tot een tweegevecht op doodelijke wa pens. De kantonrechter zal voor vijf maanden in een vesting opgesloten wordsn- Een vreeselijke misdaad heeft zich af gespeeld in het Russische dorp Porwe- nitsjik. Daar nam onlangs op een nacht een uit Amerika terugkeerende land- verhuister intrek bij een landbouwer, die familie van haar was. Zij vertelde dat ze nog 200 roebel bezat. De boer be sloot haar te dooden en te berooven, Zooals dat in kleine plaatsen in Kus- land de gewoonte is. werd aan de vrouw een nachtverblijf aangewezen boven de stookplaats. De man haalde intusschen een bijl. Terwijl de man weg was, was de in de wieg liggende zuigeling be ginnen te huilen en de landverhuister had daarop de moeder voorgesteld voor haar bij het kind te waken, terwijl de vrouw des huizes zoolang de slaapge legenheid boven de stookplaats zou be trekken. Spoedig daarop trad de man met de bijl binnen en hij sloeg de boven de stookplaats liggende vrouw dood. Toen hij zijn vergissing bemerkte, hing hij zich uit wanhoop op. Valsch spel. Tegen een raadsheer in het gerechtshof te Fiumt is een disci plinaire vervolging ingesteld, daar hij bij het kaartspelen graaf Nako een som van 150.000 kronen door valsch spel afhandig heeft gemaakt. Familie drama. Een verschrikkelijk familie-drama, zoo wordt uit Petersburg geseind, is te Tsaritzyn gebeurd. Een edelman daar, Tschuky genaamd, 64 jaar oud, zijn vrouw, 47 jaar en hun vijf kinderen, tusschen de 11 en 4 jaar oud, zijn allen door Tschuky's zoon uit het eerste huwelijk vermoord. Bijzonderheden zijn nog onbekend. Een ander drama wordt uit Kovno bericht. Daar doodde een boer in een vlaag van waanzin zijn vijf kinderen en hing zich daarna op. Aardbeving. In Hongarije hebben aardschokken groote schade aangericht. Te Pees stortten verscheidene huizen in. Eenige plaatsen zijn door een vloed golf overstroomd. Storm. Op de Noorweegsche kust hebben hevige stormen gewoed. Er worden negen visschersbooten met veer tig mannen vermist. Op de Lofoden zijn tien verdronken visscbers aan land ge spoeld. Auto-ongeluk. De bejaarde trouwe huisbediende van den heer v L. te 'sHage is gisteren op een -treurige wijze om het leven gekomen. Hij had op weg van Voorburg naar Den Haag een aanbod van een zijner kennissen, een chauffeur, aangenomen om met de auto mede te rijden Ter hoogte van het Huis De Werve botste de auto verondersteld wordt door een beweging van den medepassagier, woordoor het handstuur afweek ge weldig tegen een boom, waardoor den ouden man het hoofd te pletter werd geslagen. In deerniswaardigen toestand werd hij naar Vooi burg teruggebracht en later naar het gemeenteziekenhuis vervoerd, waar hij spoedig aan de gevolgen zijner verwondingen bezweek. Politiehond. De hulp van een politie hond werd gisteren ingeroepen voor de opsporing van een meisje dat in een zenuwlijdersinrichting te Scheveningen verpleegd werd en daaruit den vorigen dag had weten te ontsnappen. Het kon worden vastgesteld, dat zij den dag van hare vlucht, 't laatst was gezien in de Rijklof van Goensstraat. Den politiehond Marre werd door zijn geleider, den po litieagent Sjoorda, aan een kleedingstuk van de vermiste lucht gegeven in die straat en niettegenstaande het spoor meer dan 24 uur oud was, scheen de hond dadelijk het spoor van de vermiste te hebben gevonden, althans hij bracht zijn geleider over 't Bezuidenhout en door 't Bosch naar de uitspanning 't Roonshuis, waar hij staan bleef. Bij informatie bleek dat de vermiste daar den vorigen dag even had vertoefd en weder was door gegaan. Opnieuw werd >zoeken« gecomman deerd en het schrandere dier bracht nu zijn geleider door een warmoezerij en over een weide naar de Bezuidenhoutsche sloot waar hij aan den waterkant bleef rondsnuffelen. De politie ving nu aan te dreggen en kort daarna werd het vermiste meisje levenloos opgehaald. De prijzen van Inlandsche huiden zijn nog steeds stijgende en de voorraad krimpt in dewijl in den laatsten tijd veel gekocht wordt. De inschrijvingen van O.-I. runder en buffelhuiden te Amsterdam was zeer levendig, verschillende partijen vonden koopers aan en boven taxatie. Omtrent den afloop der inschrijving van gisteren te Rotterdam, waarop men ook veel animo verwachtte, zijn nog geen genoegzame berichten ingekomen. De Londeusche veilingen kenmerkten zich door willige stemming. De meeste soorten herkomstig uit Britsch-Indië, zijn weer gestegen, tenge volge van meer vraag dan aanbod, bij geringen voorraad. Hoewel de stemming van La Plata- huiden nog steeds uiterst vast is en af doeningen slechts boven Europeesche pariteit plaats hebben, was de animo voor Montevideo saladeros-huiden toch iets minderhouders toonen zich niet genegen tot concessies. Ia Havre werden eenige partijen Rio Janeiro tegen ferme prijzen afgedaan. Antwerpen sloeg weer het record in Europa, wat betreft aanvoer en verkoop van prima La Plata-huiden der nieuwe slachting. De derde lading Lieb'g ossen huiden werden op 2 dezer aan de markt gebracht op levering, 5 Maart onder zout, bestaande uit 15.000 Fray Bentos en 15000 Colon Liebig saladeros ossen. De Fray Bentos werden onmiddelijk Toaou n Zuilen. K+'armm+M. BHLia ii'.BJ V .fUPi. WAALWIJK, 4 Febr. 1910. Beesten weinig aanvoer weinig handel. Kalfkoeien f 180 f 250. Vaarzen f 130 f190. Varkeus 40 stuks f7 f 121/» Boter aangevoerd 80 KG. Boter prijten f 1,36 tot f 1,54. Eieren 4'/i 5!/j cent.

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5