iVummer 15. Zondag 20 Februari 19lO. 33° Jaaig. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. PALJAS ANT00N T I E L E N, Dit nummer bestaat uit BRIE Bladen BEKENDMAKING. Het Histoiisch Materialisme. LANDBOUW. Uitgeveb: I i—1 INDUSTR1ËELEN. FEUILLETON n. 'fj iTK NLAN 1). Frankrijk. W A A L W IJ K. Telefoonnummer 38. Voorzichtig met nieuwe mests offen. De Echo van het Zuiden en ('muf. Dit Bind verse' ijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden fü."5. Traïit o per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden >an den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel* groofp letters naar plaatsruimte. Advertcntiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contractei, gesloten. Reclames 15 cent per regel. Door den Minister van Oorlog is bepaald ge worden dat in het jaar 1910 bij wijze vun proef bij de Infanterie bij do Vesting Arlellarie en bij de Genietroepen aan de verlofgangers van de militie, voor zoover deze voor de derde (laat9te) maal voor herhalingsoeleningen onder de wape nen zullen komen, alsmede aan de milicien (ergeanten der lichting 1909, voor zoover zij zulks «erlangen. zal kunnen worden vergund, om bui ten de kazarne te overnachten, mits hunne woning (ra9te of lijdelijke) in ot nabij de garnizoens plaats gelegen is en de verguruing ge- n aanlei ding geeft tol het afleggen van zoodinige af Handen, dat daa<door invloed wordt uitgeoefend op den goeden gang van den dienst en van de oefeningen, tengevolge van buiteD deze opgedane vei rooeieni8. Deonroiddelijke chef (compagnies-commandant of de als zoodanig optredende oflic er) zal, voor elk geval afzonderlijk, in verband met den af stand, waarop de betrokken persoon van de kazerne woont, bepalen, wie voor de hierbedoelde gunst in aanmerking komt. De verleende gunst stelt niemand van eenigen dienst vrij, terwijl de vergunning, wanneer dit den betrokken chef gewenscht voorkomt, kan worden ingetrokken. Zij die voor de genoemde gunst in aanmerking wen6chen le komen, moeten daarvan, uiterlijk twee maaadeu vóór den dag van opkomst schrif telijk kennis geveu aan hun oniniddellijken chef (zie hierboven). Opgemerkt zij le. dat aan den millicien, die eenm .al gevraagd heeft buiten de kazerne te overnachten, daarin geen logies meer wordt verstrekt, dan in gevallen waarin de betrokken chefs dit als etral of om andere redenen noodig mochten achten; 2e. dat niet dan bij hooge uilzondering ter bcoordeeling van den commandeerenden officier de gnnst kan worden verleend aan ben, die zich na het hiervoren aangegeven tijdstip (2 maanden voor de opkomst) daarvoor aanmelden. Waalwijk. 11 Februari 1910. De Burgemeester van Waalwijk, Th. de Surmont de Bas Smeele. De Kamer vau Koophandel en Fabrieken te Waalwijk houdt zich onled g met het opmakeu van het verslag over 1909. Heertn lndustriëeleu worden verzocht hunne opgaven voor het verslag, zoo spoe dig mogelijk in te zenden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. Vaa „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF ikv(cVultCHi\V aan <)ei| i'btuvcliiL* .VU te'. 60). Ik was oud gonoeg om zelf mijoen kost to winnen' Ik vertrok naar Amorika, won er een fortuin en verloor het even gauw. Ik kwam terug naar Europa, nam plaats in het Oosten- rijksch leger en het scheelde weinig of' ik liet mijn loven te Luizen. Mijn zwerversleven legt u genoegzaam uit hoe het komt dat er zoo lauge jaren zijn voorbijgegaau zonder dat het mij toegelaten was de eenige bloedverwanten die God mij bewaard heeft te kunnen weder zien... li, Eu hoe is uw tegenwoordige toestand vroeg M. de Courgemont. Als vadererf heb ik mijnen naam on mijne boedauigheid van ridder uls persoonlijk bazit eene vorige geldzucht als fortuin eene vaste boop, aniwoordde Rollac zonder dralen En geeue klinkende munt? Geen enk» le duit, zelfs gotn oude be kentenis vau vijf pond De weduwe was ongerust en wierp op haren neef een 6cliniuechon oogslag waarin voorzekor geere welwillendheid te lozen stond. Ik veronderstel nochtans dat gij niet gekomen zijt om geldelijken ondeistand te vragen, sprak zij met bitsige stem Uk 1 edele dame, antwoordde de ridder gij denkt zeker niet? ...Want indien zulks het doel vau uw bezoek is, giDg mevrouw de Vermandois voort, dén moet ik u verwittigen dat gij leelijk het spoor bijster loopt... Wij zeiven bezitten niets meer, mijnheer, en zijn door de gebeurtenissen der laatste jaren bijna tot den bedelzak go Nu leert ons echter slechts een opper vlakkige kijk op de werkelijkheid, dat onze maatschappij niet bestaat uit twee zulke onverzoenlijke elementen. Niet alleen toch kan de arbeider door vlijt en spaarzaamheid zoover komen, dat hij overgaat in de klasse der kapitalisten of kan hij minstens zijn zoon of zijne dochter tot die hoogte opvoeren, maar ook kan de kapitalist of diens zoon of dochter door tegenspoed tot de arbeidersklasse teruggebracht worden, terwijl in 't alge meen mag beweerd worden, dat die klove der onverzoenlijkheid tusschen beide klassen niet bestaat, waarbij dan ten slotte het alles afdoende feit, dat onze maat schappij nog een derde klasse van men- schen kent, de theorie van Gorter c. s. totaal ontzenuwt. Of telt de breede klasse der middenstanders, door velen de kern onzer samenleving genoemd, dan niet meer mee Zij, die den toestand objectief beoordeeleu, weten wel beter weten ook, dat alleen daar, waar de Marxistische So ciaal-democratie haar scepter zwaait, deze sociaal philosofische onderscheiding als de werkelijkheid op den voorgrond wordt geschoven. Tot welke onzinnige gevolgtrekkingen het Marxistische materialisme voert, volgt overduidelijk Gorters theorie over de beroepskeuze »Het bestaande voort- brengings en eigendomssysteem eischte, op het desbetreffende niveau gekomen, priesters, juristen, natuurkundigen en technici. De lieden, die een dezer be roepen kozen, denken hiertoe door eigen, vrije keuze gekomen te zijn, doch feitelijk werd deze keuze op de eerste plaats door het zich ontwikkelende voortbren- gingsproces geleid". A's dit werkelijk zoo is, hoe komt het dan, dat zoovele van deze beroepen meer beroepsgenoo- ten telt dan de industrie noodig heeft Indien niet vrije keuze, maar alleen de wijze van voortbrenging het beroep der mcnschen bepaald, dan moesten er voor elk beroep ook slechts zooveel menschen zijn, als dat betreffende beroep vraagt. De werkelijkheid zegt ons echter iets geheel anders zoodat ook deze stelling van het historisch materialisme door de daadwerkelijke toestanden op de een- bracht... Ja, mijnheer, tot den bedelzak, of bijua zooverre... Bij onze terugkomst in Frank rijk vonden wij al onze eigendommen gestolen vernield, verbeurd en verdeeld. In ons eigen kasteel werden wij uls vreemdelingen ontviiDgen en meu stelde ons zelfs voor ons een gedeelte te verkoopen van betgeen ons toebehoorde. Maar zuster smeekte M de Courge mont, waartoe dienen nu toch al die nutte looze jere miaden V Maar de weduwe was nu eenmaal op haar stokpaai'. je eu men zou veel gemakkelijker de rivier stroomopwaarts hebben doen kuereu dan de oude dame te kunnen beletten te spreken. Ook ging zij nog een geheelen tijd voort in klachten en verweDSchingen tegen de plunderaars en bet gemoene volk dat hen omringde, tot dat M. Courgemont haar het woord afsneed ou zeide Ma r, inijo goede neef, gij hebt ons de reden van uw bezoek nog niet bekend gemaakt. Dit zou reeds gedaan zijn, hadde Mevr. mijne inzichten niet kwalijk begrepen Oh 1 ik ben daarom nist boos... Gelijk ik hier sta, beu ik met onbepaald verlof en rijd iu een poslsjaea de fortuin achterna Mijne zuster heelt u, misschieu wat ruw doen begrijpen dat gij niet veel kans hebt baar in d*ze omstreken te ontmoeten, de fortuin Dat hangt af. Ik zoek de fortuin onder eene weinig gokende g<-duuute. Bah en dewelke Onder do gedaante vOn een goochelaars- hu isgoziu. Zoo I liepen te gelijkertijd M. de Cour- gemout. mevrouw de Vermandois en de markt graaf Hercules. Hunne blikken, vast op Rollac gevestigd, duidden hooge verwondering en nieuwsgierig- beid aau. Zij schenen zich af te vragen of hun goede neef schertste of ernstig sprak, of hij wel gansch in h it bezit was zijner geestvermogens of misschien eenen slag van den molen had. Drommels riep hij, mij dunkt dat men niet geneigd is geloof aau mijn woorden te hechten- En nochtans, durf ik u verzekeren dat ik de waarheid spreek. Kent gij den voudigste, maar krachtigste manier ge- loochenstraft wordt. Overeenkomstig de materialistische geschiedenisopvatting wijst Gorter ook elke persoonlijke verdienste af, die een uitvinder aan zijne uitvinding zou heb ben. »De uitvindingsdrang van een Edi son is een sociale drang, zijn liefde voor de techniek is eenvoudig ontstaan door de sociaal maatschappelijke inrichting, derhalve een maatschappelijke liefde. Ook de bazis, waarop hij werkt, is een maatschappelijke. Dat hij succes had en zich zelfbewust aan zijn levensdoel gaf, was volgens Gorter ook alleen een ver dienste van de tegenwoordige inrichting der samenleving Door deze theorie wordt dus elk per soonlijk element in een uitvinding uit geschakeld, m. a. w. de geest, het ver stand van den enkeling beduidt niets, daar dit eenvoudig beantwoordt aan een drang, den socialen drang. Zoo iets past bizonder in de kraam der theoretici van den Toekomststaat Immers, daar mag niemand wegens de >algemeer.e gelijk heid en broederschap" iets voor hebben op zijn naast zich staande nummer". Het is dan echter te vreezen, dat er weinig uitvindingen gedaan zullen wor den, want waartoe zal zich dan nog iemand na zijn gewone dagtaak inspan nen, als hem toch geen bizondere be looning wacht voor hoogereu geestelijken arbeid De «Toekomststaat" zal derhalve in wetenschappelijken en technischen vooruitgang ver ten achter staan bij onze tegenwoordige samenleving. En te be grijpen is, dat dit feit tot den ondergang van den «Heilstaat" moet medewerken, daar bij aanwas der bevolking geen nieuwe wegen gevonden zullen worden tot betere en doelmatigere voeding en onderhoud der menschheid. Nadat Gorter meent aangetoond te hebben, dat de historische en maatschap pelijke wordingsgang der samenleving geheel afhankelijk is van de voortbren gingswijze of, duidelijker uitgedrukt, van het tweeklassen systeem «kapitalisten en arbeiders", begeeft hij zich op zuiver geestelijk gebied en tracht aan te toonen, dat ook het recht, de godsdienst, wijs begeerte, zedelijkheid en kunst afhanke lijk zijn van bedoelde klassentegenstelling en dus ook eenvoudig geleidelijke vor- hortog de Montbazon? Of ik hem ken riep M. de Courgemont Hij is een mijner beste vrienden Ah die beeft meer geluk gehad dan wij. Bij zijne terug komst uit Engeland vond hij al zijne eigen dommen opgekocht en wel bewaard door de zorgen van eenen trouwen dienaar Zulke goede verrassing was ons niet be schoren, zuchtte de weduwe. Bij mag van geluk spreken. Voorzeker gebeurt zulks zeldeu, ant woordde de ridder maar M de Montbazon is misschien meer te beklagen dr.n te benijden er ligt eene schaduw over ziju geluk er blijft h<-m niemand meer over om hem over don dood van zijnen zoon en van zijne schoon dochter te troosten zijne kleindochter, die vroeger aan eene goochelairsfamilie werd toe vertrouwd, is verdwenen, zonder dat men er in slaagde haar spoor w«er te vinden Wij kennen die dro3vige geschiedenis onderbrak M. de Courgemont. Welnu 1 ging Rollac voort, de hertog lijdt hevig door 2ijue eenzaamheid hij beeft de vaste overtuiging dat zijne kleindochter, alhoewel verdwenen, niet dood is en hij leeft slechts om haar eerstdaags bij hem terug op ziju kasteel in Normandië te zien wonen. Hij is bereid groote sommen te besteden in dien het noodig is om deze hoop te kunnen verwezenlijken. Toen ik zijne inzichten vernam, sprak ik tot mij zelve „Zie, ridder, gij zijt vrij, gij hebt tijd ge noeg en gecne renten zoo gij u toelegdet om mejuffer de Montbazon weer te vinden V Dit zou eeno edele onderneming zijn en tevens eene flinke, veelopbreDgende zaak irdien gij slaagt. Ik bood mijne dienBten aan, ouder aanbeveling van den graaf de Blangy, neef van den hertog Ook nog een mijner oude vrienden, merkte de groot baljuw op Des te beter Myn aanbod werd aanvaard de hertog gaf mij volmacht en aanstonds zette ik mij aan 't werk Weet gij wel, zei M. de Courgemont dat indien gij slaagt, Mejufl'er de Montbazon eene flinke partij zou wezen V He He ik heb er reeds aan gedacht; men zijn van de ontwikkeling der voort brengingswijze Hierover echter in een volgend artikel. Tot slot van deze uit eenzettingen moge dienen een frappant staaltje van onzinnige geschiedenis schrij verij, waartoe men komt, ja komen moet. als men zich blind staart op de Marxis tische leer van het historisch materialisme. In de «Neue Zeit", het wetenschap pelijke orgaan der Duitsche sociaal de mocratie, behandelt op 't oogenblik een Engelsche Marxist de geschiedenis der Vereenigde Staten van Noord-Amerika". En hoort nu, waarde lezers, hoe deze historievorscher over de ontdekking /au Amerika oordeelt«In deze eeuw der ontdekkingen (bedoïld is natuurlijk de 15e eeuw) was de reis van Columbus slechts een voorbijgaande gebeurtenis, eene van de vele avontuurlijke reizen in die dagen, welke reizen vioeger of later toch tot de ontdekking der Ameri- kaansche kusten moesten leiden". Dus niet aan het genie of het volhar dingsvermogen van Columbus danken wij de ontdekking van Amerikaoch neen, Amerika moest ontdekt worden, wijl de toenmalige sociaal-economische verhoudingen, dus de voortbrengingswijze de ontdekking van een nieuw werelddeel noodzakelijk maakte, waardoor talrijke zeevaarders op ontdekkingsreizen uitgin gen, van wie dan een deze bad evengoe.l een ander als Columbus kunnen zijn geheel toevallig Amerika ontdekte. Dat met zulke theoriên de geschied kundig vastgestelde feiten geweld worden aangedaan, ziet zelfs iedere leek in. Doch de sociaal-democratie heeft nu eenmaal zulk een theorie noodig. Zij tracht toch zooveel mogelijk de verdiensten van het denkende en uitvindende genie te ver kleinen, daar de leer van «gelijkheid voor allen" niet past in de lijn van gees telijke en intellectuee'e meerderheid daar alles, ook wetenschappelijke ver diensten, moeten afgeleid worden van de materieele behoeften der samenleving. Geest en hart, zedelijkheid en godsdienst passen niet iu het kader van den Toe komststaat. Immers, daar is de enkeling slechts een nummer en geen persoon lijkheid. maar de onderupining is duivelsch moeilijk anderen, die min hardnekkig zijD, dau ik, zouden reede lang alle hoop opgegeven hebben Gij hebt tot hiertoe nog niets gevonden Toch wel een Bpoor, dat mij bij den eersten oogopslag het goede gebleken is en het is door h*t opvolgen van dat spoor dat ik hier aangeland ben. Aangeland Waarlijk aangeland. Verbeeld u, beste groot-oom, dat ik mij verleden maand op het spoor zette von eene goochelaarsfamilie die op de kermis van Saint.Laurent mijne auudacht gewekt had. Men had mij verzekerd dat zij naar het Noorderdepartement afgereisd was... Ik sprong iu eene postkoetB en rekende wel ze in te halen, ondanks dat zij een paar dagen voor mij ver tiokken waren. Te Senlis verzekerde men my dat zij voorbijgetrokken waren. Welke richting hadden zij genomen Die vau Compiègne of die van Soissons. Ommogelyk iets te weten. Ik rijd naar Compiègne. Niemand Zij moesten den weg naar Soissons gevolgd hebben. Ik keer naar Soissons.., Prrrrt I... zij wareu reeds gaan vliegen in de richting van Laon. Daar kom ik weer vier eu twintig uren te laat, want ik bad veel tijd verloren aan uut- telooze opsporiDgeD. Uit Laon schrijf ik nnn den hertog om aanbevelingsbrieven en krediet te bekomen, ik wns zoo haastig nit Parijs vertrok keu, dat ik vergeten had mij van de noodige reisbehoeften te voorzien, acht dagen lang moeHt ik op antwoord wachten. Nieuw tijdverlies. Ik kan u in alle bijzonder heden dio reizen niet vertellen. Het zij u genoeg te weten dat ik bijna dag en uacht to paard zat, gedurig te laat kwam of mis liep of misleid werd door de onvoorziene afreizen welke deze goochelaars maakten alsof zij ge zworen hadden mij den duivel aun te doen. Eindelijk, nn ongelooflijko wederwaardig heden, verzekert mij de baas eener uitspauning, waar zij overnacht hadden, dat zij besloten waren den feestdag vau St-Lodewijk te Cour gemont door te brengen. Opperbest Juist had de hertog mij op buitengewone wijze aan den groot baljuw, mijn eigen groot-oom, aanbevolen. Ditmaal heb ik den vogel vast en zal hij mij niet meer outsnuppen. In stede Er wordt voor hat kalimeel, waarover ik deu laatsteu keer sprak, zooveel reclame ge maakt, dat het niet overbodig kan heeteD, eens duidelijk uiteen te zetten, wat het is en den boeren in elk geval te waart-chuwen. Zij weten dan tenminste, waaraan zij zich te houden hebben. Wij zeiden de laatste maal, dat kalimeel gemalen kalihoudende ge steenten zijn. Meu vond bij onderzochie proe- ven'sls gemiddeld kaligehal'è (d. w. z, kalium, oxyde) in het kalimeel 9.51 °/0 Hiervan was zoo goed als niets in water oplosbaar en on geveer 8°/0 in miniraalzuur oplosbaar. Als deze onderzoekingen ons een beeld geven vau bet kalimeel, dan weten we dus, dat we iu deze stof te zien hebben een fijngemaakt gesteente, waarin geen in water oplosbare ksli en 3% i» mineraalzuor oplosbare kali is. Vergelijk dit nu eens met do in den handel zijnde kalizouten. Deze bevatten van 12.4 (kfcïaiet25 (patenkali) of 50°/# (chloorka lium) in water oplosdasr kali. Eo als nu 100 K G. kaïniet pi®, f22 kost, dan is, dunkt me, 100 K.G, kalimeel nog niet de kosten van de vracht waard. De proeven, met kalimeel gedaan, stempelen bet artikel eveneens tot een minderwaardiger stof. In Duitechland heeft men het kalimeel vergele ken met verschillende andere kalihondende mestsoffeu, o.s. kaiuiet en chloorkali en de resultaten zijn van dien aard, dat boven staande beschouwingen bevestigd werden. De landbouwers zijn door dit schrijven nog eens gewaarschuwd tegen messtoffen, waarvan de deugdelijkheid niet is gebleken, of waarvan zij niets anders weten dan al het schooop( dat de verkoopers ervan in het licht stellen. Frankrijk zal weldra dik in zijn lucht schepen en vliegmachines zitten. De voor de militaire luchtscheepvaart geopende inschrij ving heeft, volgens de Temps, vooveel opge bracht, dat aau het ministerie vau oorlog aangeboden zullen kunnen worden een be stuurbare ballon, vervaardigd door de maat schappij Astrs, een kleine idem, .vervaardigd floor de maatschappij Z^oliac een vliegma- chiue, systeem Maurice Farman, eeu idera- van hen na te jagen, zal ik hen op de gestelden dag gaan bezoeken. Ik kom dezen morgen van het hoofd tot de voeteu met stof bedekt to Courgemont aau, zeker van mijn zaak, het dorp is in volle feest, maar geene goochelaars te bespeuren Ah mijn goede groet—oom, gij begrijpt hoo wanhopig, hoe woedend ik ben Zie, ware het niet het geluk u weer cevonden te hebben ik vertrok op Btuauden voet Mijn waarde ridder, zei M. de Courge mont, ik betreur waarlijk dien tegenslag... bebt ge niet gezegd dot de hertog van Mont bazon u eenen brief voor mij gegeven bod Welken dienBt kan ik u of dezen ouden vriend bewijzen V Rollac baalde uit zijne portefeuille den brief dien hy den gewezen groot—baljuw overhandigde. Deze zette zijnen bril op in las den brief hafluid, als wilde hy, zoodoende, elk woord beter begrijpt en wegen. Waarachtig, sprak hij, toen hij zijne lezing voleindigd bad, de hertog wil volstrekt zyne kleindochter weervinden. Hij meldt mij dat gij belast zijt haar op te zoeken en beroept zich op onze oude vriendschap om u, bij tyd en stond, in uwe onderneming bij te staan. Mijne verkl» efdheid ia hem genoeg bekend maar gij ziet zelf hoe klein mijne invloed en mijue mucht hier nog ziju, en ik weet waar achtig niet hoe ik u zou kunnen behulpzaam Wt'ZfD. In zekere omstaudighedeu, antwoordde llollac bij voorbeeld indien ik die kunsten makers ditmaal nog misloop, dan begin ik dadelijk de omstreken af te zoeken Veronder stel dat zij na mijn vertrek hier aankomen, dan zoadt gij moeten trachten ze hier op te houden tot dat ik weerkeer. -- Ze ophouden Hoe zou ik dat doen, en met welk recht wierp M de Courgemont hiertegen op. Vermits wij hier hoegenaamd niets meer te bevelen hebben, hernam de norscbo weduwe. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1