Nummer 26. Donderdag 31 Maart 1910. 33c. Jaaig Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. PALJAS ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen Gemeenteraadsvergadering. LANDBOUW. INDUSTR1ËELEN. FEUILLETON BINNENLAND. Procent suiker gehalte. Procent droge stof. 33 78 3.6 8.5 59 10.5 6.2 10.9 7.6 12 5 8.9 14.0 sterking^faet 00genhl,k De Echo van het Zuiden, en Langstraatscbe Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag— en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f5. ?ran< o per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zendeu aan Uitgever. deu I T G E V E B WAAL VIJ K. Telefoonnummer 38. Advert entirn 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeveiv worden 'Zmaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal /egels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 16 cent per regel. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk houdt zich onledig met het opmaken rau het verslag over 1909. Heeren lodustriëelen worden verzocht hunne opgaven voor het terslag, zoo spoe dig mogelijk in te zenden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. SPRANG. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Dinsdag 29 Maart des avonds ten 7 uur. Voorzitter de edelachtbare heer C. G. Meijer. Ongeveer 7.10 opent de Voorzitter de vergadering aanwezig de heeren Maijers Verhoeven. Riikeo, Haverhals en Meijer, afwezig de heeren de Jong en Vos. De Voorzitter verzoekt den Secretaris •de notulen der vorige vergadering te willen voorlezen. Na voorlezing worden deze onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Proces-verbaal van kasopneming- Voorzitter Door Burg. en Weth. is bij den gemeente-ontvanger proces-ver baal van kasopneming gedaan. Bij onderzoek is gebleken dat de boeken regelmatig en in orde waren bijgehouden en dat het dien overeenkomend bedrag f 390.67V3, in kas aanwezig was. 2. Vaststelling kohier hondenbelasting. Voorzitter. Er zijn aangeslaan 23 hon den le klas en 105 honden 2e klasse voor een gezamenlijk bedrag van f87. Besloten wordt met algemeene stem men aldus vast te stellen 3 Af- en overschrijving begrooting dienstjaar 1909. Voorzitter. Eenige posten zijn over schreden, doch kunnen van andere wor den af- en overgeschreven. Besloten wordt zulks te doen. 4. Voorstel van B. en W tot het aankoopen van 5 lantaarns met palen, Voorzitter. Van de gemeente Raams- donk zijn op 't oogenblik voor billijke prijs lantaarns met palen te koop. 't Zijn le klas lantaarns, gewoon soort als hier en juist deztlfde als op 't oogenblik in de gemeente Vrijhoeven Cappcl zijn ge plaatst. Die lantaarn die bij de klompenmaker staat is te klein, daar moet een ander worden geplaatst. Die hebben wij toen eens goedkoop gekocht, maar ^t is ge bleken dat goedkoop dikwijls duurkoop is. Bij W. van Kampen moet er ook een worden geplaatst en bij de tram, aan de woning van bakker Kuijsten moet er ©ok een gezet worden D e er nu staat is niet in orde. De jongens schudden eens met de paal en dan valt de lamp om. Twee h-ebben wij dan in overentie. Maijer. Bij het kerkhof bij de koster, daar kan er ook een geplaatst worden Voorzitter. Dat kan ook gezien wor den Bij de wed. de Bie is er altijd nog een, Haverhals Die bij de wed. Kamp is die versleten. Voorzitter. Neen, dat niet, maar ze zijn te klein. Hierna wordt met algemeene stemmen besloten tot aankoop van de palen over te gaan. 5. Voorstel van B. en W. tot rege ling van de vergoeding van den graf delver. Voorzitter. Van Dongen heeft ont slag genomen niet zoozeer om het graf- delven, maar wel om het luiden der klokken. Hij kan daar geen menschen meer voor kiijgen. Vroeger had hij familieleden die hem daar n hielpen, doch dat is thans afgeloopen. Vroeger gaf hij 30 cent per uur In de laatste tijd gaf hij al 40 cent er nu doen ze het niet meer of ze moeten 50 cent per uur krijgen. De heer De Jong komt ter vergade ring. Voorzitter Van Dongen zelf krijgt uitbetaald naar gelang de klassen. Van de 4e klasse krijgt hij f 1.60, 3e f 1.90, 2e f2 10 e- le f2 40. 't Meest komt voor f 1.90 3e klasse. Nu moet hij 5 Van «DE ECHO VAN HE'f ZUIDEN.' klokluiders hebben, doch hij volstaat met vier, dat is 4 maal 50 cent is f 2.— dus dan geeft hij al 10 cent toe en moet bovendien het graf nog voor niets del ven. Hij zelf zegt dan ook dat hij in 't laatste jaar heeft toegegeven. Nu heeft zich wel een solicitant voor gedaan, doch die heeft zooveel preten ties die moet bet gras van het kerkhof hebben enz. Burg. en Weth stellen nu voor om van Dongen altijd f 3 te geven, dus niet meer te kijken naar klassen en voor een klein graf f115. Aldus wordt besloten. Hierna gaat dc vergadering over in geheim comité ter behandeling van 6. Vaststelling kohier H. O. CAPELLE. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Woensdag 30 Maart des vm. ten half 10 uur Voorzitter de Ed.achtb. heer G. Ver meulen Wzn. Ongeveer 9 45 uur opent de Voorz. de vergadering aanwezig zijn de heeren Wachter, Oerlemans, v. d. Hoeven, Sneep en Rijken afwezig het lid Mid delkoop terwijl er een vacature is ont staan door het overlijden van den heer Rijken Azn. De Voorzitter verzoekt den Secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Na voorlezing worden deze onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Voorzitter. Door Burg. en Weth is dd. 24 Maart bij den gemeeDte-ontvan- ger procesverbaal van kasopneming ge daan. Uit het onderzoek is gebleken dat de boeken en registers regelmatig waren bijgehouden en dat het dienover eenkomstig bedrag f6312.46 in kas aan wezig was- Voor kennisgeving aangenomen. 2. Aanbieding verslag der commissie tot wering van schoolverzuim alhier over 1909 3. Aanbieding verslag bedoeld bij art 52 der woningwet over 1009. De heer Middelkoop komt ter verga dering. Voorzitter. Ik stel voor beide stukken voor kennisgeving aan te nemen en voor de leden op de secretarie ter visie neder te leggen. Hierna schorst de Voorzitter de open bare vergadering en gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van 4. Vaststelling kohier van den H. O. 1910. Na heropening der vergadering komt aan de orde 5 Vaststelling kohier der belasting op de honden voor 1910. Dit kohier wordt vastgesteld zooals het door B. en W. is aangeboden Hierna gaat de vergadering, daar niets meer aan de orde is en niemand meer het woord verlangt, uiteen. V oederbietenzaad. Weldra is de tijd daar, dat de land bouwers zich weer afvragen Welke voe derbietenzaad zal ik dit jaar uitzaaien. Het kan toch niet onverschillig zijn welke soorten bieten men als veevoeder verbouwd, daar er enorm groot verschil is niet alleen in opbrengst maar vooral ook in kwaliteit, wat betreft voedzaam heid en houdbaarheid. De Boerenbond te Deurne heeft het daarom indertijd noodig geoordeeld een onderzoek te doen instellen naar de meest verbouwde soorten, die als vee voeder worden gebruikt. De resultaten van het onderzoek waren als volgt SOORTEN Roode Eikendorfer Gele Kirsch Idéal Gele Obendorfer Roode Jaapjesbiet Colaerts Idèal groene en roode Dit onderzoek heeft dus aan het licht gebracht, dat Colaert's Idéal groene en roode de hoogste voedingswaarde be zitten. De voederbietkweekerijjn der firma Valère Colaert te Blandain in België genieten dan ook eene groote ver- maardheid. De firma Colaert heeft er zich jaren lang op toegelegd een biet te kweeken, die niet alleen de hoogste voedings waarde bezit maar de groote gladde bieten geven ook een enorm grooten opbrengst. Geen wonder dan ook, dat de vraag naar Colaert's Ideale voederbietzaden ook uit Holland telken jare grooter wordt. De voederbietenverbouwers in onze streken, zullen dan ook zeker met be langstelling vernemen, dat de fir Valère Colaert op uitnoodiging van eenige voe- derpeeënverbouwers uit N.-Brabant en Gelderland heeft besloten om behalve in de Haarlemmermeer ook een depót harer zaden te vestigen bij den heer A. D. Baaijens te Herpt bij Heusden, waar de zaden bij elke hoeveelheid te ver krijgen zijn. Ongetwijfeld zullen velen thans van de gelegenheid gebruik maken om een proet te nemen met dit zoo bij uitstek gunstig bekende voederbietenzaad en de tegemoetkomende houding der firma op prijs weten te stellen. net Coigrcs der S. It. A. P. Met de Paaschdagen hield de Sociaal- Democratische Arbeiderspartij haarjaar- lijksch congres, ditmaal te Leeuwarden. Op den traditioneelen feestavond van Zaterdag trad, wegens afwezigheid van mr. Troelstra tengevolge van bronchitis, de heer Schaper als feestredenaar op. Met een variant op »smerige bende" den bekenden uitroep tegen de rech terzijde nadat zij de heropening van het verzekeringsdebat had geweigerd ver klaarde de heer Schaper dat het land door een >dompersbendegeregeerd wordt. In de vergadering van Zondag hield de heer Vliegen de openingsrede. Niet veel bijzonders. De heer Troelstra, wegens zware verkoudhe'd afwezig, kreeg een telegram. De heele dag werd zoek gebracht met kibbelarijen Den heer Duys, die toch niet half zoo veel praats had als in de Kamer, werd een keer toegeroepen >Houd toch je mond I" Den tweeden dag, Maandag, zou men ze te baat, want hij wilde zoo spoedig mogelijk met Paljas afwerken. OF dtëffoeultoiiw aait Dew ^mwfijlwIxutD. 71). Maar gedurende den t'jd, die benoodigd is om hem eenen brief te laten geworden en op bet antwoord te wachten, zal onze Paljas de plaat gepoetst hebben. Dank u, heer Ik heb reeds moeite genoeg gehad om hem te vinden Zoover stonden zij met hun gehaspel, toen Mevrouw de Vermandois, ter prooi aan eene hevige opgewondenheid, met een verdwaasd gezicht, haar kaps 1 scheef en scheel, plotseling het vertrek kwam binnengestormd, schreeu wende met hare koppige stem Hercules Hebt gij Hercules nut gezien Wat is er, zuster vro'g de heer de Courgemont. Wat er is, broeder, wat er is t Wel, wel, Hercules is verdwenen... dat is er Verdwenen Niet mogelijk riep Rollsc uit, die deed als ware bij verwonderd. Ja, hernam de weduwe, ik had t bem moeten mistrouwen. Ik had hem vergund, kik- vorBChen te gaau slaan in de kasteelgrachten, om hem wat uitspanning te geven. En dit zoo aantrekkelijk tijdverdrijf heelt hij .'aten staan, onderbrak Rollac met spotterny in de Stem Dat is onbegrijpelijk Rollac, zooals iedereen wel denken kan, bekreunde zich eigenlijk weinig om het lot van Hercuh s en liet er zich niets aan gelegen of hij weergevonden werd of niet. Hij vond daar juist eene gelegenheid in om haastig weer te keeren waar zijne aanwezigheid voor eigene zaken vereiBcht was en hij nam VIII Wat gebeurde er te Courgemont, terwijl de ridder zijn bezoek bracht aan den gewezen groot-baljuw Toen Rollac de herberg verlaten had, was Paljas, als door den bliksem getrofian, blijven staan. De btdreiging dat het gerecht zich met de zaak zon bezig houden, had op hem meer indruk teweeg gebracht, dan welke andere bewijsreden ook. Het gerecht denk eens, hij die nooit met hetzelve in aanraking geweest was De naam alleen schrikte hem af en deed hem een koude rilling over het heele lijf loopen. En daarbij, dit einde was zoo brutaal geweest, de prachtige droom welke zich voor zijnen geest had opgetuoverd, was zoo schielijk, en scheen zoo on wederroepelij k verdwenen, dat hij een oogenblik voor de koude werke lijkheid als verslagen bleef. Ah waarom had hij dien ridder, dien ongeluksvogel op zijn weg outmost Waarom had deze het lokaas van een over groot en onverwacht fortuin als een toover spiegel voor zijne oogen doen glinsteren Had hij het fortuin gevraagd of gewenscht En men wilde het hem nochtans ten koste van de zwaarste opoffering doen betalen Men beweerde zijn geluk en zijne toekomst te verzekeren... tegen zijn eigen wil endank Was hij niet honderdmaal gelukkiger, zijn zwerversleven te leiden, zonder zorg noch kommer, onafhankelijk van iedereen, bemind en geliefkoosd door de zynen Terwijl hij over dit alles nadacht, schudde hij in zijne hand de zware beurs welke Rollac hem overhandigd had bij apnzag dit geld nu met afschrik alsof het h<?m noodlottig moest wezen, alsof het de vervloekte pand was van een helset» verbond het brandde hem aan de vingers en by scheen geneigd heel de beurs met deu inhoud door het venster te werpen. Ware de verleider aanwezig geweest, hij zou hem voorzeker zijn geld weergegeven en gezegd hebben Ik vraag u niets, ik heb niets noodig daar is uw goud, neem het weer en laat mij met rnst. De ridder zou weldra weerkomen om het antwoord te vragen. Het was gereed. Maar wat zou zijn tegenstand baten Hij voorzog wel dat bij hier den stryd aanving van den aarden pot tegen de ijzeren kruik. Hetgeen hij niet gewillig zou toestaan, zon hem tegen wil en dank opgedrongen worden hetgeen men hem niet zou kunnen afkoopen, zou men hem afnemen... Bij deze gedaehte werd Paljas half zinneloos die sterkgebonwde man beefde gelijk een kind. Zij zeggen dat mijne vrouw mij niet toebehoort riep by. Is dat dan toch waar, Madeleine? Kunnen de wetten ons zoo maar scheiden, zonder dat wij het willen Oh wees niet bang, Bel, antwoordde de jonge vrouw die werkelijk niet meer verzekerd was dan hij zelf, nooit zal ik er in toestemmen n te verlaten. Neen, gij zult er niet in toestemmen my te verlaten, dat weet ik wel antwoordde Paljas. Maar de rechters. de wetten... Ik ken ook al die wetten niet en ik zeg u recht*»», vrouwtje, dat ik geenszins gerust ben. Komaan, mijn vriend, stoor n daaraan niet... Mij daaraan niet storen?... zie, zeg my, dat zij daar tien, twintig tegelijk zullen aan komen om mij voor nw voeten neer te steken en ik zal kalm blijven, geene de minste vrees zal my bekruipen maar zij willen u weg voeren... n allen medtuessen... u, Jacques en de kleine Jeanne!... Oh.' als ik daaraan deuk zie, vrouw, ja, dan ben ik laf dan zinkt mij de moed weg... Ik beef. Madeleine, ik ben benauwd De arme goochelaar was bnitengewoon neer slachtig hij zat daar met het hoofd tnsschen de beide banden geleund, wrong zich de armen van wanhoop tegen het lijf, terwyl dikke tranea over zijne wangen rolde. Nooit had hij de wanhoop zoo diep in nart voelen grypen, sedert den dag dat hij te Baarle-Hertog gevreesd had zijne gezellin te moeten zien sterven. Bel, Bmeekte Madeleine zachtjes, ik bul u man, wees redelijk. Neen, neen 1 't is onmogelijk Maar wat wilt gij aanvangen? Wat ik wil aanvangen? kreunde Paljas al snikkend... Ik wil ik wil u behouden. En opspringend sloeg hij met de vnist op tafel en riep dat de kamer dreunde Ik wil mij mijne familie niet laten ont- rooven A Welnu zei Madeleine, men zal ze u niet ontrooven. Waarom n zoo den geest afmartelen? Laat ons liever samen een middel zoeken, een plan beramen om uit dit net te geraken De goochelaar gaf eindelijk gehoor aan de z .ete vermaningen van zijne tronw en scheen te bedaren. Gedurende eenige oogenblikken was er geen van beide die een woord sprak. In zijn binnenste voelde Paljas nog altijd dezelfde onrust woelen, alhoewel zyn uiterlyk kalm scheen. Welnu, vindt gij een middel vroeg hy ongeduldig. Ja, antwoordde Madeleine. Welk? Spreek Vermits myn grootvader er zoo erg aan hondt met mij kennis te maken, zal hy niet weigeren mij de eenige gunst toe te «taan welke ik zal vragen. Het is niet mogelyk dat bij die mij bemint er zou toe besluiten myn leven voor altyd te verbitteren en my ODge- lnkkig te maken. En wat zult gij hem vragen i Ik zal hem vragen dat hy mij niet van mynen echtgenoot en van myne kinderen zou scheiden. Dat ia juist misschien de eenige vraag die hy u nooit zal toestaan, wedervoer Paljas Gij hebt wel gehoord wat M de Rollac zeide: bij heeft desaangaande bevelen die hy nauw keurig uitvoert en het is meer dan waarschynlyk dat bij slechts de woorden herhaalt welke de hertog hem voorgesproken heeft. Ah! zoo ik zeker was nw grootvader niet te krenken... Maar denkt gij dat bij belang zou stellen in de kinderen van „Belphegor 1 aljas of dat bij zon medelijden hebben met «Belphegor Paljas En «Is hy deze woordtn uitsprak bootste hy den toon van de riddar na. 'loe dan 1 laat u maar niet naar hem geleiden, vraag hem niet, want gij zoudt Diets bekomen en eens dat hij u op zijn kasteel zon hebben, dan zou alles te laat zyn myn vrouwtje zou op gesloten zyn, het gerfcht zou hem gelijk geven want hy is almachtig Gij hebt hem nooit gekend. Verlaat mij niet Madeleine, want ik voel wel dat ik u anders nooit zon weerzien. - Ik zal u niet verlaten, wees gerust daar over nochtans.... Oh gij moet denken dat ik wel zelfzuchtig ben.' Eerst e« vooral, ik dacht aan u en aan de kinderen ik zegd-i bij mij zelven „zij zullen kkig zijn." Maar als ik gezien had dat ze my wilde wegcijferen, dat ik de echtgenoot mijner vrouw, de vader mijner kinderen niet meer zou kannen zijn... zie dat heeft mij het bloed naar den kop doen stijgen. He* ver- koopen om op mijne reuten te kunnen leven, maar alleen, gansch alleen, zonder hen neen, vrouw, dat is te veel dat is te veel dat brood zal myn maag Diet vertereu Al ben ik geen hertog, ik ben toch man en draag een hart in mijne borst, gelijk elk ander mensch! Maar hoe wilt gij dat wij ons hier nn uit den slag trekken? Ik heb eene gedachte !-. Eerst en vooral moeten wij den ridder ontvluchten en het eenigste middel daartoe is, zijne terugkomst niet afwachten. Laat ons vertrekken Vertrekken Op staanden voet, zonder uitstel Belpbégor ging tot aan de deur en iep Grain d'Amour. Hier ben ik, baas, klonk de ünitstem van den hansworst die bezig was onder de linden der groote markt een stevige pint wijn te drinken, met de muzikanten van den troep. En aanstonds kwam bij aangeloopen om de bevelen van zynen meester te volbrengen. Het paardspoedig het paard gebood Belpbégor. Maar, baas antwoordde Grmn d Amour heel verwonderd, de „Witte" doet juist gelijk wy, hij rust wat uit en neemt eenige ver— uitstellen en elders gaan voortzetten. Wy vertrekken. Nu reeds V (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1