Nummer 26 Donderdag 31 Maart 1910 33e Jaargang Tweede Blad I Provinciaal Nieuws. OÜWS UIT HBÜSDSN. Gemengd Nieuws. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL W1" 1 l 1 11 1 1 11 i Echo van hef Zuilen. Waalwijk 30 Maart 1910. JAARMARKT te Waalwyk op Don derdag 31 Maart 1910. Kiezerslijst. Wij herinneren er aan, dat de nieuwe kiezerslijsten vanaf heden op de Secre tarie der gemeente tot en met 21 April voor een ieder ter inzage liggen. Tot en met den 17 April is een ieder bevoegd, bij het gemeentebestuur ver betering van het door het bestuur vast gestelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet daarop voorkomt, niet voorkomt, of niet behoorlijk voorkomt. Die verzoeken worden, met de bijge voegde bewijsstukken, dadelijk tot en met 21 April voor een ieder op de Secretarie nedergelegd. Een ieder is tot tegenspraak gerech tigd. De tegenspraak moet schriftelijk en uiterlijk den 23 April aan het gemeen tebestuur worden ingediend. Door het gemeentebestuur is dezer dagen de voorloopige kiezerslijst vast gesteld- Het aantal kiezers voor 1910 bedraagt 557 tegen het vorig jaar 536 alzoo eene vermeerdering van 21. Gemeenteraadsvergadering Openbare vergadering van den raad der gemeente Waalwijk, op Donderdag 31 Maart 68/4 uur. Aan de orde 1- Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot intrekking van het be sluit in zake de straatplannen, genomen in de vergadering van den 11 Maart 1910 2 Voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot aanleg eener straat. Aanbestediug Op Woensdag 20 April, ten 11 ure zal, aan het gebouw van het departe ment van waterstaat te 's Gravenhage, worden aanbesteed De uitvoering van baggerwerk in de rivieren de Maas, de Bergsche Maas en den Amer van Crevecoeur langs Heus- den tot Zwaluwe, alsmede in het Heus- densch kanaal, de afgedamde Maas, den mond van het oude Maasje bij Keizers- veer en de Donge begrooting f 27 000. Verkiezingen Provinciale Staten. Om de drie jaar heeft op de eerste Dinsdag van Juli de periodieke aftreding plaats van de helft der leden van de Provinciale Staten. Deze verkiezing geschiedt dit jaar op den 7 Juni a.s. Aau de beurt van aftreding zijn District 's-Hertogenbosch L. L. M. A. Nieuwenhuizen, G. L. de Leijer, en Jhr. Mr. A. F. O. v. Sasse v. IJsselt. District Grave. L. Meijers, C. F. J« H. Hengst en W. C. J. S. Kipp. District Tilburg. P. H. M. Mutsaers, H. Eras, A. C. van Puijenbroek en J. M. J Kerstens. District Heusden. B. A. Middelkoop, J. B Timmei mans en Herman J. A. Zeegers District Helmond. M. G. van Kemenade, P. M. C. Bogaers, J. A. Pistorius en P. A. Strijbosch- District Eindhoven. J. J. J. de Vlam, Jhr. W. J. de Groot. District Breda. H. Rombouts en J. H. Rinck. District Zevenbergen. C. L. Bressers, Oomen en H. L P. A. Berends. District Bergen-op-Zoom. J p. Asselbergs AznA G I Mast boom, G J. Koenraads Mzn. en J. J. v. Loon. Prijsverlaging Metaaldraadlampen. Van niet te onderschatten beteekenis is de prijsverlaging, welke dezer dagen door de >Philips«-lamp is aangekondigd, waardoor ongetwijfeld de gasverlichting meer en meer verdrongen zal worden Immers, waren tot heden de aanschaf- fingskosten der lampen, met het oog op de vernieuwing, welke van tijd tot tijd moet plaats hebben, betrekkelijk hoog te noemen en was dit een van de oor zaken, waardoor het gas zich nog op enkele plaatsen kon handhaven, thans zal eerst recht de strijd tusschen deze beide verllchtingsmiddelen ontbranden en zal noodzakelijkerwijze het gas hand over hand terrein moeten verliezen. Dit was wel de voornaamste factor, die de >Philips*-Industrie tot deze be langrijke prijsverlaging gebracht heeft. Eene andere aanleiding daartoe was voor haarde enorme uitbreiding harer fa brieken in den laatsten tijd, waardoor zij zich op de massa-productie heeft kunnen inrichten. Naar verluidt, bedraagt hare productie thans 12.000 tot 15.000 lampen per dagterwijl nieuwe grootere fabrieken in aanbouw zijn, die het pro ductievermogen nog belangrijk zullen doen toenemen. Het is o.i een verblijdend teeken, dat onze vaderlandsche industrie, niettegen staande de scherpe buitenlandsche con currentie, zich zoo goed weet te hand haven en op zoo uitnemende wijze op den voorgrond treedt. In het nijvere stadje Eindhoven werken thans meer dan 2000 Hollandsche arbei ders ter vervaardiging van de Philips* lamp. „Voetlmlvereeniging Waalwijk Veoruit." Maandag j.l had op het sportterrein van bovengenoemde vereeniging de aan gekondigde wedstrijd plaats tusschen W.V- en een V. O. C.-combinatie en we kunnen er direct bijvoegen, dat deze match een reuzen succes was èn voor V. O. C. èn voor W. V. Doch laat ons beginnen met het wedstrijdverslag. Even over halfdrie roept scheidsrech ter Fetter, die uitstekend voldeed, de partijen in het veld. Nadat beide elftallen gekiekt zijn, zien we de spelers zich als volgt opstellen. W. V. D. van Dranen, A. Wijnen. H. Verschuren. H. van Delft - C. Verschuren - J. Nieu- wenhuijzen. J. v. d. Werff - B Zeckendorf - N. v. Loon - V- v. Laarhoven - J. de Folter o V O C. I. Clement. Becker J. Hörbiirger. Chr. Stenger-J. v. d. Hoek - de Ruijter J. Stenger I- v. Hoogstraten C-Schmidt - G. von Kiipp - E. von Kiipp- W. V. heeft één invaller voor hun back K. Verschuren. V- O. C. trapt af en gaat goed samen spelend op het W. V. doel af. De achterhoede van W. V is nog niet in conditie en. slechts met de grootste moeite verplaatsen zij het spel. Doch de geel-zwarte voorhoede krijgt den bal tï pakken en «tormt op de Rotter- damsche veste los, doch stuit op de hechte V. O. C. verd^iiging. Dan nemen de rood-zwarten eenigszlns het spel in handen, doch de geel-zwarte verdediging komt allengs beter in vorm, en slaat alle aanvallen af. Dan plotseling een snellen W. V. aanval, de center-voor lost een goed schot, doch de keeper is op zijn plaatst en retourneert het leder. Nu ontwikkelt zich een prachtige stiijd. Beide partijen zijn volkomen aan elkaar gewaagd. Rij de Rotterdammers valt het mooie samenspel op, terwijl de WVers met bewonderenswaardigen moed en energie spelen. Het eerste succes is voor de geel-zwarten. De links-buiten zet goed voor en midden voor en links binnen loopen te samen den bal in het net 10 Dit is het sein voor de V. O. C.es om nog wat steviger aan te pakken. Hun magnifiek kalm en uiterst fraai spel en schitterend verdedigen der geel zwarten dwingt ieders bewondering af. De pressie die de V. O. C.-combinatie op het Waal- wijksche doel uitoefent wordt te sterk en nadat de keeper verschillende schoten prachtig gestopt heeft, moet hij toch voor een schot van den links binnen zwichten en ligt de gelijkmaker in het net 1 1. Het spel verplaatst zich vliegensvlug en worden beide doelen om biurten be dreigd. Tot rust komt echter in den stand geen verandering meer. Na de hervatting wordt het spel hoe langer hoe beter. De W. V. voorhoede schijnt nu reeds profijt te trekken van het mooie spel der V. O. Ces, want ook zij be ginnen uitstekend te combineeren en moet de V. O. C. verdediging alles in het werk stellen, om score te voorkomen. Weer gaan de rood zwarten er met den bal van door, doch het is een lust te zien, hoe de W. V. captain H. Ver schuren, zich op den bal werpt en deze prachtig aan de geel zwarten voorhoede geeft, die de V. O. C. keeper weer volop werk geeft. Door dit magnifieke vurige spelen, geraakt het publiek in extase en moedi gen zij hun favorieten luide aan. Eens geeft de V. O. C. midden-voor een harden schuiver in den beneden hoek, doch de keeper werpt zich op den bal en redt schitterend. Een krachtig applaus zoo wel van Rotterdamsche als Waalwijksche zijde is dan ook de beloooing voor dit prachtig werk. Langzamerhand komt het einde en is de stand nog 1—1. Dan plotseling krijgt de geel zwarten voor hoede het op de heupen. Bliksemsnel gaan zij er van door en overrompelen de verdediging. De center-voor zet in, doch de keeper geeft niet thuis. Toch blijven de W Vers fanatiek aan va'len en onder oorverdoovende aan moedigingen van de zijde van het publiek losten de W.Vers verscheidene schoten, die echter alle schitterend gekeerd wor den. Reeds denken we de wedstrijd in een gelijk spel te zien eindigen, als echter de V. O. C. voorhoede er met den bal van door gaat, een schot in den beneden hoek volgt, de keeper redt prachtig, doch kan op den grond liggend den bal niet goed wegwerken en wordt deze over zijn hoofd in het doel geplaatst 21. Nog enkele minuten zijn te spelen. Waalwijk zet er alles op, doch ondanks hun kranig werk, blijft de stand 2—1, alzoo V. O. C. een welverdiende over winning en den geel zwarten een eervolle nederlaag brengend. Bij »Waalwijk Vooruit* alle zonder uitzondering goed, terwijl keeper en voorback een schitterend spel vertoon den. De V. O C combinatie zat uit stekend in elkaar en heeft het publiek kunnen genieten van haar uiterst fair en weloverlegd spel. De rechts-half was hier de beste. Na afloop van den wedstrijd, dineer de de VO. C. combinatie met enkele W V. bestuursleden in »Hotel Verwie!.* Hier bracht de Heei N. v. Loon dank aan de V. O. C.-combinatie en sprak de hoop uit, dat deze wedstrijd aanleiding moge geven tot een jaarlijksche W. V.- V. O C. wedstrijd. Ook releveerde spr. het schitterend werk van V. O. C. I en hoopte spr. de V. O. C. binnenkort als le. klasser te begroeten. Het aanwezige V. O. C. bestuurslid brachte hulde aan Waalwijk Vooruit* dat zich dezen middag zoo kranig ge weerd heeft en zeide niet verwacht te hebben dat Waalwijk Vooruit* zulk een goed georganiseerde en uitstekend spelende vereeniging was. Spr. verze kerde dat alle met groote voldoening op dit uitstapje naar Waalwijk zullen terugzien en hoopte spr. W. V. binnen kort hetzij in Rotterdam hetzij nogmaals te Waalwijk te ontmoeten. Verder wenschte spreker, dat W.V- in de as Zondag te spelen wedstrijden als over winnaar uit het strijdperk zal treden Nadat nog vele Heeren het woord ge voerd hadden, was de tijd voor vertrek daar en hoorde deze schitlerend ge slaagde voetbal dag weer tot het verleden, én bij de V. O. C. éu by W. V. een buitengewone aangename heiinnering achter latend. Een zwaardere en voornamer strijd wacht W. V. a s Zondag Dan zal n 1. de beslissingsdag van de wedstrijden om den Zilveren Lauwertak plaats hebben Als echter zoo gespeeld word als verleden Maandag is alle kans op een overwinning niet verkeken. Prent dit idéé in uw geheugen W Vers en spant a.s Zondag nogmaals uwe uiterste krachten in. Het publiek smacht naar een W V. overwinning. BAARDWIJK. Treurig. Toen Mej. Wed. J. alhier j.l. Maandagavord ua een bezoek bij hare dochter ongeveer 8 uur zich hui?- vaarts wilde begeven zakte ze ter hoogte van het café Th. ineen. Bianei.gebracht bij J. v. C., oveiieed zij na enkele uren waar schijnlijk tengevolge eener hartkwaal DRUNEN. liet bestuur vau de vak school voor het schoenmakersbedrijf alhier maakt per circuliire bekend dat het inet het geven van vakonderwijs zal beginnen omstretks 1 Mei a. s. Zij die den leeftijd van 12 of 13 jareD bereikt hebben en voldaan aan de leerplicht wet kunnen er aan deelaeinen. Ook vreemdelingen kunnen wanneer plaats beschikbaar is, hieraan deelnemen. Het schoolgeld bedraagt f 10.per jaar in wekelijksche termijn te voldoen. Meer leerlingen uit een buisgezin hebben reductie. Minvermogenden betalen de helft, onvermo- genden kunnen voor niets geplaatst worden. Voor gereedschappen zorgt het bestuur. Voor goed gemaakt schoenwerk wordt zoo spoedig mogelijk werkloon uitbetaald. DiegeneD die wenschen deel te neuien moeten zich op Maandag 4 April 1910 van 4 tot 5 uur in het schoollokaal aan melden, waar voor belanghebbenden verdere inlichtingen ziju te bekomen. Moge de vakschool succes hebben. De thaDS opgemaakte kiezerslijst in onze gemeente bevat 447 kiezers. VLIJMEN 28 Maart 1910. Vrijdagavond zat het 7-jarig zoontje van den landbouwer J. van Engelen bij de brandende kachel, waarop een pot met aardappels stond. Het ventje om zich te overtuigen of de aard- app 1« nog niet kookten boog, staaude op den voet der kachel zich over den pot heen, zich daarbij vasthoudende aan de kachelroe de Weer willende gaan zitten viel de knaap daar de sloel omgevallen was, op den grond trok in zijn val de kachel om en kreeg den kokenden inhoud van den pot o»er zich heen, daarbij ernstige btandwonden aan onderlijf en beenen bekomende. Heden naar den toestand van bet jongetje vernemende hoor den wij dat deze vrij gustig was en er alle hoop op herstel bestaat. Een paar onvermoeide peddelaars uit onze gem ente A. Ekels en N. van Oijen brachten 2e Paaschdag van het concours op home trainer bij den heer J. v. d. Wiel te Vucht gehouden den 2en en 3en prijs mede naar huis. De beide traplustigen haddea het op hun Hertogrijwiel respectievelijk tot 2300 en 2290 M. in de 2 minuten gebracht. De door B. en W. vastgestelde kie zerslijst 1910/11 bevat de namen van 479 kiezers, tegen 478 iu het vorig jaar. BESOIJ EN. De j 1. Maandag gespeelde wedstrijd alhier tusschen B. V. C. en Sparta Tilburg is begunstigd door prachtig weer bijgewoond door nogal tamelijk veel publiek hetwelk dan ook wel geen spijt van zijne wandeling gehad zal hebben. Daar beide elftallen tegen elkander opgewassen waren, werden er ook niet veel goals gemaakt en met half time was de score nog blank doch eeD kwartier voor het einde kon B. V. C. d- eenigste goal maken. Een woord van lof is zeker niet misplaats aan den achterback A. Blom welke door zijn krachtdadig optre den iederen aanval der Sparta-voorhoede wist af te slaan zoodat toen er einde werd ge floten B. V. C. welverdiend won met 10. WASPIK 29/2 '10. Zaterdagavond 1.1. kregen twee boerenknechts alhier ruzie. Oor zaak een meisje. Deze teere questie werd uitgevochten met het mes en wel zoodanig dat een der kemphanen eene snede kreeg van de eene wang over de bovenlip naar de andere wang. Toen hield het gevecht op, maar de gevolgen zullen beiden missch'en nog lang heugen. Men heeft hier 's nach's veel last van losloopende honden, die i'oor hun ravotten en stoeien de pas bewe'kte luinen weder in wanorde brengen. Het ware le wenschen dat de eigenaars deze diereu des avonds stevig vastle, den of opsloten. Houders van kippen en konijnen worden intusschen voor deze viervoeters gewaarschuwd RAAMSDONKSVEER. Benoemd. Tot onderwijzer met verplichte hoofdakte san de school te. Leiden is benoemd, onze vroegere dorpsgenoot de Heer D. de Bruijn, thans onderwijzer te Leiderdorp. Door Burgermeester n Wethouders is tot brandmeester benoemd de Heer G. van Laarhoven, zulks ter vervanging van wijlen den Heer Joh. Zijlraans, Szn. u De ZonZaterdagavond hsd alhier de opening plaats van het nieuwe mantel- m..uufacturen-bedden-en meubelmagazijn rDe Zon*. Het naar de eischen des tijds inge richte gebouw, met zijue ruime electrisch verlichte verkooplokaleu matig geprijsde goederen bekoort het oog van den wandelaar en noopt tot koopen. Alles op h t gebied van mantels, manufacturen, bedden en meu belen kan men hier viuden en zulks tegen uiterst lage en concureerende prijzen. We gelooven dan ook dat de Heer Sisse met de opening van deze zaak in eene ware be hoefte voor onze gemeente voorziet en wen schen hem drrhaLe van harte succos met zijne onderneming. Terwijl de smid J. Rolft's Zaterdagmi - dag bezig was een veulen de hoeven te kuip pen, rukte het dier zich plotseling los en holde de achter de smidse gelegen tuinen door, zoolang tot dat het beest in pikkeldraad verward geraakt zijnde in een sloot viel. Met vereende krachten werd het spoedig op het droge gebracht. Gelukkig bekwam het beest slechts enkele huidwondeD. Het tooneel, hetwelk de Harmonie in de oude school heeft doeu opslaan, is thans geheel en al klaar. Het biedt een flinke ruimte, zoodat men zich voor het vervolg niet meer zoo zal behoeven te behelpen als weleer. Over het geheel ziet liet er flink en degel k uit en strekt het den ontwerper (A. Snijders) alsmede den maker (T. de Klerk) tot eer. Werlelooshe'ul. Heden vertrokken van hier naar elders ruim 60 arbeiders, die zich genoodzaakt zagen in den vreemde in hun onderhoud en dat der hunnen te voorzien, KAATSHEUVEL, 29 Maart. 1910. Uttslug herstemming. Bij de 1.1. Maandag gehouden herstem ming voor een nieuw bestuurslid van den R. K. Volksbond, is gekozen H. de Jong met 110 stemmen tegen 44 op L. Schoenmakers. Den nieuw gekozene feliciteeren we met het vertrouwen door de Volksbonders in hem gesteld. Diefstal. Verleden Donderdag is door onze Marechaussee gearresteerd zekere L verdacht vau diefstal van eieren enz. ten nadeele van zekere A. op de Loonschen Dijk. Wat het verdere ingesteld onder zoek heeft aan het licht gebracht valt nog niet te melden. Jaarmarkt. Dank het schoone weer is onze voor- jaarsmarkt j. 1. Dinsdag uitstekend ge slaagd. Een massa kramen en uitstallingen van allerlei slag was aanwezig. Ruim 100 koeien stonden aan de lijn. De handel was levendig, en menig beestje ging in andere handen over. Een viertal manden biggen waren ook aanwezig en golden van 11 tot 14 gulden. Het bezoek aan de markt was zeer druft, en vooral smiddags op de schafturen moest men door de massa heendringen. De krame- rijen hadden dan ook veel aftrek en maakte goede zaken. Behalve enkele dronken lui, had alles een rustig en kalm verloop. Laag. Verleden Zaterdagmorgen vond M. L. op den Hil zijn schoonen trekhond dood bij de kooi liggen, Alle verschijnselen wezen op vergiftiging. De vorige week was er nog 22 gulden voor geboden. Wie de bedrijvers van deze lage en laffe daad kunnen zijn, ligt geheel in het duister. IIEUSDEN, 29 Maart 1910. Vergadering. Woensdagavond half negen vergadert de R. K Kiesvereeniging. Als punten op de agenda komen voorRekening en verantwoording over 1909. Ver kiezing Bestuur. Mededeeling van het Bestuur. De bijeenkomst heeft plaats in het Patronaatsgebouw in de Putterstraat. I I Noodlottige brand, 500 slachtoffers. MATE-SZALKA, (Hongarije), 28 Maart. In de gemeente Ockoerit, is een geweldige brand uitgebroken in een re mise die tot balzaal was ingericht. Onder de vele personen wier kleederen vlam hadden gevat, ontstond een wilde paniek en honderd drongen elkaar te pletter. Plotseling stortte het plafond in, eu talrijke aanwezigen werden onder de puinen begraven. Meer dan 250 personen werden gedood en talrijke personen levensgevaarlijk ge wond. Anderen schatten het aantal slachtofters op 400, terwijl 100 personen gewond werden. De nadere bijzonderheden over het onheil van Oekörito, in het Hongaarsche komitaat Szatmar, zijn ijselijk. Wij hebben al gemeld, dat de bezoekers van de danspartij het lijf niet konden bergen, omdat de deur gesloten was. Het blijkt nu, dat men de dwaasheid had begaan, haar toe te spijkeren, opdat menschen die geen entreegeld betaald hadden, niet binnen zouden kunnen komen. Er is nu ook een gerucht, dat de brand uit wraak gesticht is door jonge mannen, die wegens dronkenschap buitengesloten en ook van het erf verwijderd waren. De plaats van het ongeluk biedt een wanhopigen aanblik. De verkoolde lijken liggen in stapels op elkaar en daar tus schen lagen zwaar gewonden te jammeren Bijna de heele dorpsjeugd heeft bij de ramp het leven gelaten. Maandagavond had men al 284 lijken naar buiten gebracht. Het aantal gewon den beliep toen, voor zoover men weet, 120, van wie een derde ernstige kwets-

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5