Nummer 28 Donderdag 7 April 1^10 3de Jaargang Tweede Blad Provinciaal Nieuws. BINNENLAND. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL oor tcK" D*t Echo van het Zuiden. Minister Nelissen. Naar wij vernemen, zal het verlof van Minister Nelissen, dat de volgende week eindigt, waarschijnlijk nog met een maand verlengd worden, wijl zijn gezondheids toestand, hoewel gelukkig wel beter, uog niet van dien aard is, dat hij zich weder volop aan zijn ministerieele functies zou mogen wijden. Eerste Kamer. In de heden gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Groningen is, met 30 van de 41 uitgebrachte stem men, tot lid van de Eerste Kamer (va cature-Scholten) benoemd jhr. mr. E. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer (lib.) burgemeester van Groningen. Op den heer G- Zijlma waren 4, op den heer H. van Kol 4, en op O. Q. van Zwinderen 2 stemmen uitgebracht terwijl 1 biljet in blanco was ingeleverd. De heer Van Starkenborgh zal waar schijnlijk de benoeming aannemen. Sociaal- Democratisch congres. Wat sommige socialistische bladen van het te Leeuwarden gehouden congres der sociaal-democraten zeggen De Zwolsche Sociaal -Democraat >Laten we het maar direct zeggen, wij herinneren ons geen congres onzer partij van latere jaren, dat op zoo laag peil stond als dit. Deze bijeenkomst van het strijdende deel der arbeidersklasse stemde in veel opzichten met een Pool- schen Landdag overeen. De waardigheid was tijdens de beraadslagingen dikwijls ver te zoeken. De Middelburgsche Baanbreker Een goed congres was het ditmaal niet, een voor een groot deel onvrucht baar congres bovendien, en wanneer we onzen algemeenen indruk in enkele woorden moesten samenvatten, dan zou den het deze moeten zijn het kan zoo niet langer doorgaan.* Kuuiers van Kvophundel. Donderdag 7 April, des namiddags ten 2 uur, zal ten stadhuize te 's Herto genbosch eene gecombineerde vergade- ring gehouden worden van de voorzitters der Kamers van Koophandel en Fabrie ken in Limburg en Noordbraband zulks ingevolge een besluit der vergadering te Tilburg dd 31 Juli 1909. Kunst en Letteren. Tijdens de internationale tentoonstel ling die binnen enkele weken te Brussel zal worden geopend, wordt door de Belgische regeering een expositie geor ganiseerd van Belgische kunst uit de XVIIe eeuw, die schitterend belooft te zijn en die onder het hooge bescherm- schap van den koning van België staat. Op verzoek der Belgische regeering is ook een Nederlandsche commissie opgetreden, waarvan de minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Th. Heems kerk, het eerevoorzitterschap heeft willen aanvaarden. In die commissie heeft verder o m. zitting mr. A. E. J- baron van Voorst tot Voorst, commissaris der koningin in Noord-Brabant, en dr. F. Xavier Smits, adjunct-rijksarchivaris te 's Hertogenbosch. Waalwijk, 6 April 1910. Provinciale Landbouwtentoonstelling. Door den heer Jac. Gragtmans, wet houder te Waalwijk, werd geschonken Eene gouden medaille. In de vorige opgaaf staat Een gouden medaille Gebrs. Verbeek, dit moet zijn Gebs. van der Beek, Heemstede. Dienstregeling. De ontwerpen-dienstregelingen 1 Mei 1910 zijn door den betrokken minister goedgekeurd en dus krijgen wij weer geen lateien trein op de lijn 's Bosch Lage-Zwaluwe, ondanks de pogingen van alle zijden sedert jaren aangewend. llandwerkonderwijs. Het bestuur der afd. »Waalwijk« van het N. O. G. heeft een adres gezonden aan den raad der gemeenten Waalwijk en Waspik om een betere regeling van het handwerkonderwijs. Httugsebe Verloting. De agent van bovengenoemde ver loting, W. R. Schoofs-van de Wiel alhier, verzoekt ons mede te deelen, dat onder zijn agentschap wederom drie prijzen gevallen zijn, welke den winners zijn ter hand gesteld. Duur hooi en welland. Men schrijft d.d. 5 dezer uit het Land van Heusden en Altena aan de Maas bode4 Niettegenstaande het vorige jaar bij de verpachting van hooi- en weilanden reeds verbazend hooge prijzen werden Met een 8—0 overwinning plaatste >Hollandia* de kroon op haar uitstekend werk. Zoo hooren deze schitterend geslaagde wedstrijden, weer tot het verleden en komen we weer in het oude competitie- gedoe. A.s. Zondag speelt het le. elftal op het terrein alhier tegen het Til- burgsche »Exelsior* voor het Zilveren besteed, hebben de jaarlijksche ver- Kruis van den B. v. B. terwijl het 2e. pachtingen, deze week overal gehouden, nog hoogere prijzen gebracht. Atteutie. Gaarne vestigen wij de aandacht van 't publiek op de prachtige etalage in de vitrine van 't Meubelmagazijn van den heer Jos van Gils alhier. Een gedeeltelijk salon-ameublement van Italiaansch noten hout is daar geëxposeerd, een kunstwerk waarover we vroeger reeds een en ander geschreven hebben. We behoeven over dit product der Waalwijksche kunst nijverheid niet veel meer te zeggen, alleen raden wij eenieder aan een kijkje te gaan nemen. Ongeral. Gisterenmiddag had de dienstbode J. V. werkzaam in 't hotel Verwiel, het ongeluk te vallen en daarbij een been te breken. Dr. Jan van Gils verleende de eerste hulp. De gemeente-opzichter, die onlangs een cursus volgde voor eerste hulp bij ongelukken en ziekentransport te Rotter dam, verleende bij de overbrenging naar huis van de gekwetste zijne diensten. Maandagavond ongeveer 8 uur is aan de overweg aan de St Ant.-Parochie nog juist een ernstig ongeluk voorkomen. Toen de kolentrein in aantocht was. reed een boer met paard en kar de overweg over. De wachter dit ziende, trok spoedig de boomen omlaag. Door den geweldigen schok geraakte een der boomen los en kwam over de rails te liggen. Inmiddels was de kolentrein genaderd doch de wachter wist nog juist, geholpen door eenige mannen, den boom voor de locomotief weg te trekken, zoodat allicht een déraillement werd voorkomen. Volgens de eene lezing heeft de boer de boomen, die reeds omlaag waren, om hoog gebracht en volgens eene andere lezing was de overweg nog niet afgesloten. Posterijen en Telegrafie. Met ingang van 1 April is verplaatst van \s Hertegenbosch naar Waalwijk de reserve-klerk der posterijen en Telegrafie 2e. klas P. H. Wijermans t In Memoriain Gisteren is de heer J F. A. Dubber, stationchef alhier, na eene operatie te hebben ondergaan, in het ziekenhuis te Utrecht overleden. De heer Dubber, die sedert 1878 in dienst der Maatschappij is, en vanaf II Maart 1906 hier werkzaam, heeft zich ge durende dien tijd doen kennen als een zeer humaan en behulpzaam man. Steeds werd hij bereid gevonden om te helpen daar waar hij kon, was altijd even voorkomend en vriendelijk. Vooral industrieelen en handelaars stond hij gaarne met zijne wijze raad gevingen bij en niet zelden wist hij deze omtrent vervoer en wat daarmede samen gaat inlichtingen te verschaffen, waar door zij zich aanmerkelijk konden be- voordeelen en ook waardoor de goederen spoediger de plaats van bestemming bereikten. De ambtenaren en beambte waarvoor hij steeds een open oog, oor en hart had, verliezen vooral veel in hem, even als zijn echtgenoote en kinderen een liefhebbend man en vadei moeten afstaan. Mogen zij bij dit zware verlies van den braven afgestorvene de noodige ver troosting vinden, die voor ons is weg gelegd. Zijn ziele ruste in vrede. Wedstrijden om den Zilveren Lauwertak. Eindelijk is de beslissing in boven genoemde wedstrijden gevallen en is het Bossche >Hollandia« definitief in het bezit van het zilveren kleinnood gekomen- Om 1 uur ving de le. wedstrijd n 1. »Sparta Treda* aan en wat niemand ver wachtte, gebeurde. Sparta liet zich na circa een uur verlenging, met 32 kloppen. Ook >W.V.« moest tegen >Hollandia4 het onderspit delven 1 0 was hier de uitslag. In den eindwedstrijd kwamen dus tegenover elkaar IlollandiaBreda- De Bredanaars waren oververmoeid en boden weinig tegenstand. meen belang daarvoor aanmelden zij onze in Waspik naar een medaillewedstrijd gaat. Diefstal. In den nacht van Maandag op Dins dag is bij J- v. D. in de Zeine een slijp steen gestolen. Daders onbekend. Brand. Zondag ontstond bij T. in de Stations straat brand. Door tijdige hulp kon men het vuur spoedig in zijn verderen voort gang stuitten (■ouden Bruiloft. Zondag 8 Mei zal het echtpaar Joh. Papenhoven en Adriana Lansman alhier zijn gouden bruiloft vieren. Men maakt zich in de buurt op om deze zeldzame gebeurtenis waardig te vieren en daartoe is eene commissie gekozen, bestaande uit de heeren E. W. Klijberg, Cor Wit- lox, Adr. Dielissen, André Laarakker en Gérard Goutière. Deutsche Verelnigte Seliuhmachluen (■esellsehuft. In on« vorig nummer hebben we de vestiging van het filiaal alhier van boven genoemde wereldfirma aangekondigd. Waartoe dit filiaal zal dienen, moge blijken uit eene door deze firma ver zonden circulaire, waarin zij o m. zegt Het ligt in onze bedoeling daar een goed geassorteerden voorraad te houden van alle soorten materialen en schoen- fournituren, zooals penhout, randenleder, celluloid eu metaal ringen en haken, schuurpapier, borstels, canvas, koper en ijzerdraad, werktuigen enz alsmede alle onderdeden onzer verschillende ma chines, zooals overhaal-, zwik- Goodyear, hakkenbouw-, doornaaimachines, enz. In een volgend nummer komen we op de inrichting van 't filiaal zelve terug BAARDWIJK. Door de gemeente politie is van een landbouwer uit deze gemeente melk in beslag genomen en ter onderzoek opgezonden naar Heusden. Naar wij vernemen, is bij het onder zoek gebleken, dat de melk het nood zakelijke gehalte niet bevatte, waarna procesverbaal is opgemaakt. Voor een goed bezette zaal gaf de Liedertafel >Tot Bloei der Toonkunst" Zondag j.l. een goed geslaagd concert. De verschillende koornummers en so lo's werden onberispelijk uitgevoerd. Vooral muntte uit »Die Bethende", koor met piano en »Ons Hollandsch" van Zweers. De heer Boom heeft zijn ouden roem weer gehandhaafd. Met Visschcrsbruid, balade voor bariton, behaalde hij een overweldigend succes. De comische scenes, die door eenige leden werden ten gehoore gebracht, hebben zeer zeker tot de gezelligheid van den avond medegewerkt. Om elk nummer afzonderlijk te be spreken zou ons te vervoeren, maar een afzonderlijk woord van lof aan de heer C. M- met zijn >om 't jawoord* en de heeren L. de F., H. van B. en L. v. d. G. met hunne allerkoddigste nummers is hier zeker niet misplaatst. Dergelijke avondjes smaken naar meer en wij hopen dan ook dat wij weer spoe dig op zoo'n concert worden vergast. Gaat men voort met de programma's zoo vast te stellen dan is de voorspel ling zeker niet gewaagd, dat de con certen steeds zeer druk zullen worden bezocht, wat de leden ook tot nog groo- tere ambitie zal brengen. Een woord van hulde mogen wij aan het slot niet onthouden aan de heeren van Cromvoirt en Fooi, voor hun be moeiingen om de concerten steeds ge zelliger te maken en op hooger peil te brengen. DRUNEN. De Heer A. van Domme len alhier, agent van de Tijdgeest ont ving heden een telegram dat op een polis door hem uitgereikt de 1500 was gevallen. De gelukkige eigenaar is J. Luijpen te Vlijmen die we daarmede van harte gelukwenschen, met de hoop dat hij ook eenmaal de 100,000 moge trekken. Met genoegen kunnen wij melden, dat reeds vier leerlingen zich voor den opterichten vakcursus hebben aangemeld, moge zich meer personen in het alge- hartgrondige wensch. BESOIJEN. Zondag 3 en Maandag 4 April zullen nog lang in het geheugen der B. V. C. blijven. Zondag werd een match geapeeld tegen Victoria uit 's Bosch eu na een zwaren atrijd gewonnen met 21. Maandag werd te Waapik tegen //Nooit Gedacht* gespeeld eu gewonuen met 3'I. Dat is nu reeds de 5e overwinning die B. V. C. na 6 Maart heeft te boeken. RAAMSDONK (Dorp) 5 April. Bij Van Ginueken, wouende aan den Nieuwen Weg alhier, zijn Zaterdagnacht 4 kippen gestolen. Zaterdag j.l. brak er in de papierfa briek te Keizersveer brand uit in de-pakken papierstof. Door een viertal spuiten was men den brand spoedig meester en is de raate- rieele sclude betrekk lijk gering. Hedenmorgen tuimelde paard en mest kar, geleid door H. Kurjsters Jzn. door een noodlottig ongeval in de haven. Gelukkig was 't water laag en verdronk het dier niet. Mei vereende krachten bracht men 't gespan op den kant. Aan het postkantoor Raamsdonk en de daaronder ressorteerende hulppostkautoreu werd gedurende de maand Maart 1910 in gelegd f 11151,97 en terugheiaald f 9481,32* Laatste boeknummer 4502. Vergadering van den gemeenteraad van Raamsdonk op Zaterdag den 9 April 1910 des voormiddags om 10 uur. AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding verslag van den toestand der gemeente over 1909. 3. Schrijven van H H. Ged. Staten inzake de verordening tot regeling van den om vang van bet oude» wijs op de O.L. Scholen in deze gemeente, met advies vau de plaat selijke commissie van toezicht op Lager Onderwijs. 4. Adres vau P. H. Speetjens, gemeen teveldwachter te Rasmsdouksveer, om betere huisvesting, niet ontwerp besluit. 5. Voorstel vau B. en W. voor wijziging te brengen in het plan der bestrating van wegen 6. Voorstel van B. en W. tot verkoop van oude schoolbanken alsmede van bouw materialen bestaaude in eene partij hout waren 7. Schrijven van B. eu W. houdende toezeudiug vau een door hen ontworpen legger tot wijziging vau den legger van de openbare wegen en voetpaden in deze ge meente. 8. Schrijven van den Wd. Directeur der N. V. Electriciteitsmij. Raamsdonk* te Rsamsdonk inzake verhuring van het boven huis van het voormalige Postkantoor. 9. Adres van J. H. Schoenmakers om vrijstelling van het bepaalde bij art. 7, 2e lid der bouwerordening. 10. Vaststelling primitief kohier der be lasting op de houden. 11. Ontwerp beslui' tot wijziging der gemeentebegrooting dienst 1909. 12. Ontwerp beslait tot het verleenen van toestemming van af- en overschrijving uit den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting dienst 1909. 13. Adres van d« N. V. Eiectricileits- maatschappij ^Raamsdonk* te Raamsdonk houdende verzoek de aan haar voorloopig toegestane gelden ad f 35000, op lo. hypo theek te vervangen door het nemen van aan- deelen tot een bedrag van f 25(^00. 14. Reclames tegen aanslagen H.O. RAAM8DONKSVEER. Diefstal. Het gelukte gisteren de marechausseé alhier, dauk hear activiteit, de haud te leggen op twee indivi uen, B. Netten eu J. Fimeman, op wie reeds lang de verdenking viel van meer dere diefstallen welke den laatsten tijd alhier en in d-n omtrek plaats hadden. In den nasbt van Zaterdag op Zondag j 1. werd bij den landbouwer Avontuur wo nende op een bnitenpolder *De Gijster* in den Biesbosch ouder Made en Driinmelen ruim 10Ö K. G. spek gestolen, hetwelk echter eerst Maandagmorgen ontdekt werd Onmiddellijk werd aangifte gedaan bij de marechaussee eu viel de verdenking op bo vengenoemde gearresteerden. Bij de huis zoeking bij eerstgenoemde, werd niets ont dekt, doch toen de Brigadier deHeerWeda buiten kwam, viel het hem op, dat de hont steeds om eeu houtschelft bleet snuffeltn hetwelk hem aanleiding gaf ook de hout schelft te doeu omzetten. Toen B. N. hiermede hilf gereed was en de Brigadier de geheele omzetting der schelft gelaste, wilde N. nog eene poging wagen om uit de voeten te komen, door onder voorwendsel van dorst te hebben zich te verwijderen om te gaan drinken. Hiertoe gaf de Brigadier echter geen kans, en toen N. merkte dat hij deu dans niet outspriugen kou, deelde hij rondweg mede, dat ze spek zouden vinden, 't welk dan ook bleel waar te zijn. Geheel onder op de schelf werden drie groote stukken spek ruim 51 K. G. wegende gevonden. Nu had ten huize van J. F. huiesoekiuf plaats, hier was men echter niet zoo gelukk>{ alhier werd slechts een 30 K. G. boter vermoedelijk eveneens van diefstal afkomstij gevonden. N, heeft echter de politie verklaart dat F. de overige helft van het ontvreemdt spek beeft, eu hetwelk men hoogstwaar schijnlijk in aller haast huiteu de. baken: in den Atner beeft geworpen. Hedenmiddag trok de Burgemeester vergezeld van Rijks- en Gemeentepolitie er op nit om sldaar t' dreggen. EINDHOVEN, 2 April. In de heden avond gehouden gemeenteraadszitting deelde de voorzitter mede dat Gedep Staten eindelijk de gemeentebegrooting volledig hebben goedgekeurd. In deze begrooting zijn begrepen alle uitgetrok ken uitgaven in zake oprichting eenei neutrale H. B. S. met driejarigen cursai en begroote salarissen der leeraren Vooi stichting der school bestaau dus geec officieele belemmeringen en zal zij naai van bevoegde zijde verzekerd wordt nog dit jaar worden opgericht. KAATSHEUVEL, 6 April 1910. Kruisverbond. Tot voorloopig bestuur van het Kruisver- bond alhier, zijn gekozen de heeren0 Muntee, J. Siinpu», H. Seller, A. van de Ipijdeu, M. Elshout. Besloten werd zich tot het Hoofdbestuur te 's Bosch te wendeu tot verkrijging van een geestelijk adviseur. Telde de vroegere drankbestrijdersvereeni- ging reeds circa 60 Kruisverbonders, than: gaven zich weer 40 als zoodanig op. vereeniging zal dus met ongeveer 100 lede. beginnen. Fabrleksvergaderlng. Gisteren haddeu hier fabrieksvergaderin- gen plaats van de fabrikanten M. Zacht en H. van Bokstel Punt vau behandeling was Verkrijging vau den 101/a ureu werkdag. Stappen in die richting zullen gedaan worden. Ook had een vergadering plaats van de knechts, die voor eeu baas werken, welke er nog steeds een gedwongen winkelnering op na houden. Alles zal in het. werk ge steld worden om die misstand uit te roeien. Vooral op de hulp van de R K. Vakver- eenigiug werd gerekend. Benoemd. Tot ons genoegen kunnen we inededeelen, dat onze vroegere dorpsgenoot, de heer Consemulder, is benoemd tot onderwijzer te Batavia in Oost-Iudië. Winkelnering. Dezer dagen ging de heer C Roestenb"'l) viijgesteld propagandist van de Le.erbei kersbond, met een lijst rond bij Hs- Patroous om handteekeoingen op te dan van die fabrikanten, welke de winkeluerer als een verderfelijk stelsel beschouwde. Zeer vele patroons teekenden die lijstt« verwonderen is het echter, dat nog een 3tsl groote tabrikauten weigerden t« teekeneu, ofschoon zij zelf hun winkel hebben aan kant gedaan. Jammer, dat door zoo'» laks heid het billijk streven onzer arbeiders zoc wordt geschaad. Bakkers. Werd gepubliceerd, dat hier nog enkele bakkers wareu, die den knechts waren le verden voor den patroon (die dus nog aan hangers bleven van het vroegere zéér on billijken stelsel), thans kunnen we inede deelen, dat een tweetal bakkers zulke klanten hebben opgezegd. Het doet ons goed, wan neer we zien, dat ook zij het werken van de R.K. Vak vereeniging iu de hand willen werken. Moge de andere spoedig volgeu R. K. Meisjes-Vereeniging. Liep hier de vorige week het gerucht, dat een bestuurslid van St. Prisca onder het gewone loon zou werken eu dus als 't ware onderkruipersdienst zou verrichten, eeDe ver gadering, bijeengeroepen in de school der Eerw. Zusters, om dat te ouderzoeken, heell aangetoond, dat van deze verdachtmaking hoegenaamd geen woord waar is. We kun nen niet gelooven, dat vooral eens be6tuurs lid dier vereeniging zoo iets zou doen. Verznek. Op verzoek van de personeelen van 8 fabrieken uit Loon-op-Zand, heeft de R.K. Vakvereniging een schrijven gericht naar die patroons van afschaffing van hun winkel We wenscheu de vereeniging het beste succes, terwijl we vertrouwen, dat genoem de heeren de vereeniging in deze ter wille zal zijn.

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1