592STi STllTSMJIKIilJ. Boekhouden. Ci Th, J, van den Bergh, Voorjaar 1910. Kinder- en Prome Behangselpapieren. H.H. Landbouwers. J.A. Lemuiens, Bouillie Bordelaise. J. ELEKAN, P. de Bakker, Gemengd Nieuws, Burgerlijke Stand. Advertentiën Guttaiin TH. A. VAN WIJCK Staalboeken voor Behangselpapieren Jos. Dielmann, Bouillie Bordelaise L. van Bladel Zonen, Meubelmakerij. Stoffeerderij. Gezondheid commissie. B andelsbericht en isIatuurvOollen 1 Ondergoederen Meubelhandel, Gladstroodorschmachines Rosmolens. Stroosnij- machines Bietensnijders. lJzerploegen en Gierpompen Vooruitgang. Bij de ajhoenfabrikanten P. Vloemans en Ie kinderen Brekelmans, worden motors ge- ilaatst voor drijfkracht der verschillende aachiuen. Voorzeker wpI een bewijs van mderneiningsgeest der firmanten en ook dat Ie schoenindustrie floreert. Mogen deonder- leiners succes b-bben. Laatste Wintereoneert. Het laatste wintereoneert dat de Ko- ïinklijke Harmonie >Euphonia'' 1.1. Zon- lagavond om 7 uur gegeven heeft, mag n alle opzichten geslaagd heeten. Voor ren flink bezette zaal werd het program, ;en Stal nummers bevattende, zeer goed litgevoerd Vooral>Grand Finale Arielle" /au Bach >Pralinette" concert polka voor riston van Romain en Andrea" Masurka 7aust voldeden uitstekend Vervolgens cregen wij te genieten >Concentante» /an Müller duo voor 2 clarinetten. Een rijzonder woord van lof verdiend de heer Mie. Stravers, die hoewel reeds vergrijsd n de muziek, nog steeds bezield blijft net ijver en ambitie voor de Harmonie ïn er niet tegenopziet om dit moeielijk jioch schoon duet met zijn zoon Adr. 'Stravers en begeleid door den Heer van Beurden op de piano uit te voeren. De leer Stravers mag den jongeren muzi kanten in alle opzichten ten voorbeeld ■vorden gesteld. Het luidde applaus der roehoo'ders was wel verdiend. Daarna Voerde de Liedertafel uit »Neerlandsch Vlannenzang» van de Vliegh. Duidelijk ,<on men merken, dat dit nummer de aatste weken flink is bestudeerd en verbeterd. Moge de Liedertafel met dit ,>tuk als cigengekozen nummer succes .hebben op het concours te Nijmegen. Buiten het programma om werden door 'het 12jarig zoontje van de Heer van .Dordmond-Pennock een drietal aardige .stukjes op de viool voorgedragen en |door zijn vader op de piano begeleid, hetgeen door de aanwezigen stormachtig werd toegejucht. De vele bezoeken heb ben dezen avond dus genoten van dit schoone varieerend program. Iedereen was hoogst voldaan. Om tot een begrooting van de uit gaven en uitkomsten verbonden aan de I exploitatie van deze waterleiding te komen, gaan wij uit van de volgende vei onderstelling. Van bovengenoemd aantal woningen Uu'ilen bij een behoorlijke toepassing der bouwverordening zeker 70°/o moeten aansluiten en zou dit aantal dan 1024 stuks bedragen. Veilig mogen wij aan nemen, dat deze woningen dooreenge- nomen per jaar zullen opbrengen 1 10. wat een totaal bedrag uitmaakt van f 10240 Nemen wij aan, dat de Waterleiding- Maatschappij »de Langstraat* het water aan de Gemeenten levert a f 0.08 per M:l en dat de Gemeente? dat weder levert aan de ingezetenen voor f 0.20 per M8, gelijk dit veelal geschiedt, o.a. levert Rotterdam op deze voorwaarden aan de nabijgelegen dorpen, die dit weder tegen f 0.20 per M8 aan de inge zetenen levert. De winst- en verlies rekening wordt dan als volgt UITGAVEN Aan wateraankoop 51200 M'af 0.08 f 4096.— Aan Salaris Boekhouder - 700. Aan Salaris Fitter. Con troleur Geldophaler - 650. Aau Afschrijving en on derhoud 10C0. f 6446.— INKOMSTEN Aau waterverkoop 51200 Jms a f0.10f 10240.- Aan door den fitter ver diend arbeidsloon- memorie f 10240.— VERZAMELING: 'Inkomstenf 10240. Uitgaven6446 Winst f 3794. Waar de gemeente met een bedrijfs kapitaal van f80000.een winst kan maken van f3794.zijode ruim 4.6%, daar behoeft het geen waagstuk genoemd te worden om tot den aanleg der wa terleiding te besluiten. Indien de Gemeente 's-Grevelduin- Capelle niet opgenomen werd in dit waterleidingsplan en de weg van Vrij- hoeven-Capelle tot Labbegat ook ver viel, dan zouden de stichtingskosten f 25952 minder bedragen en zouden 400 woningen minder aangesloten kun nen wordet.. De begrooting voor de uitgaven en inkomsten wordt dan als volgt De stichtingskosten bedragen dan f 52917.52, terwijl het aantal woningen aan het buizennet gelegen 1063 sts. zou bedragen. Indien wij dus weder 70°/0 van dit kapitaal nemen en het abonne ment wederom op f 10.per woning stellen, dan zouden deze inkomsten be dragen 1063 x 0.7 X 10 f 7441. De UITGAVEN zijn Aan wateraankoop 37205 M8 a f 0 08 f 2976.40 Aan Salaris boekhouder. - 500. Aan Salaris fitter contro leur geldophaler - 500. Aan afschrijving en on derhoud INKOMSTEN Aan waterverkoop 37205 M8 a f0 20 Aan door fitters verdiend arbeidsloon 700.— 4676.40 f 7441 memorie f 7441 VERZAMELING Inkomstenf 7441 Uitgaven - 4676 40 f 2764.60 Hieruit blijkt dus, dat de Gemeenten met een kapitaal van f53000. - een winst kunnen maken van f 2764.60 zijnde ruim 5.2%. Het is dus voordeeliger om de Ge meente 's Grevelduin Capelle niet in het plan op te nemen, doch niettemin de gelegenheid open te laten, dat zij later nog kan aansluiten, indien zij dit niet van den aanvang af wenscht te doen. Bovengenoemde gegevens zijn door ons uit de practijk gegrepen, daar alle wa terleidingen bij ons in beheer, één uit gezonderd, ongeveer deze uitkomsten hebben opgeleverd. Neemt men hierbij in aanmerking, dat nog 30% der woningen niet in onze berekeningen zijn opgenomen, zoodat men altijd verwachten kan, dat later nog een zeker aantal zullen aansluiten, dan ligt het voor de hand, dat de inkomsten niet overdreven zijn geraamd. Voegt men hieraan nog toe, dat als de inge zetenen te zorgen hebben, dat in iedere woning voldoende en voor de gezond heid onschadelijk w<ter aanwezig is, dit veel meer zal kosten dan het nu voor gestelde plan terwijl men dan nog maar gedeeltelijk geholpen is, aangezien in tijden van droogte men nog gevaar loopt zonder water te zijn. Op een zeer belangrijk punt wenschen wij nog de aandacht te vestigen. In de Gemeenten Sprang, Vrijhoeven Capelle en 's Grevelduin-Capelle zijn zeer veel woningen met riet gedekt. Het gevaar van brand is daardoor vrij groot en zou dit door het aanbrengen van braudkra- nen zeer beperkt worden, terwijl de on kosten van watertoevoer bij eventueelen brand uiteist gering zijn in vergelijking met watertoevoer door brandspuiten. Uitbreiding van brand is met behulp der waterleiding zoo goed als uitgesloten en kan een ramp als dezer dagen te Raamsdonksveer plaats had niet voor komen. Deze omstandigheid heeft ten gevolge, dot verschillende Assurantie Maatschappijen hunne premiën ongeveer 20% verminderen zooals te Waalwijk o.a. is geschied. Vertrouwende, dat dit rapport ernstig overwogen zal worden, zoo verblijven wij onder de bereidverklaring om des gevraagd nadere inlichtingen te verstrek ken (get.) VISSER en SMIT. De zaak had op het einde van het jaar haar beslag nog niet gekregen. De luchtbal-ongelukken. Een telegram meldt, dat, ongeveer tezelvertijd dat Zondag de Pommern in de Oostzee schipbreuk leed met verlies van drie dooden en een gtwonde, ook in Silezië een luchtschipper, prof. Abegg, droevig om is gekomen. Hij was Zondagochtend met den luchtbol Schleslen te Breslau opgestegen. Zijne vrouw, een ander vrouwelijk familie-lid van hem eD een koopman waren zijn tochtgenooten. 's Middags landde de luchtbol goed en wel bij Latzig, in de provincie Pomme- ren. Drie der inzittenden klommen met de instrumenten uit het schuitje en alleen prof. Abegg was daar nog doende, toen een plotselinge rukwind de luchtbol los rukte en in noordoostelijke richting weg voerde. Bij Tessin in Pommeren landde de ballofl in den namiddag voor de twee de maal. De luchtbol daalde zoo plotse ling, dat het schuitje kantelde en prof. Abegg eruit werd geslingerd. Men vond hem later met een ernstige schedelbreuk op den grond liggen en bracht hem naar het ziekenhuis te Köslin, waar hij Zon dagavond bezweken is. Abegg zou met October het professoraat in de scheikun de aan de nieuwe technische hoogeschool te Breslau hebben moeten aanvaarden. Een derde ongeluk, dat gelukkig beter afliep, is Zondagmiddag bij Krempe, in Holstein gebeurd. Daar landde de lucht bol Brauschweig van de Brunswijksche luchtvaartvereeniging. Bij de landing brak een van de reizigers, de fabrikant Löb- becke, een been. Een ander kwam er met een lichte verstuiking af. Ook hier had een rukwind het ongeluk veroorzaakt. Gasverstikking. Te Utrecht heeft zich wederom een geval van gasverstikking voorgedaan. De bewoonster van een per ceel in de oude stad stak een gascom- foor aan, dat op tafel stond en met een gummislang was verbonden met de lamp. Zij zette zich daarna neder in een stoel om te wachten tot dat het water op het comfoor zou gaan koken intusschen viel zij in slaap. Het schijnt dat de slang niet voldoende stevig aan de lamp was beves tigd, want tijdens den slaap van de juffrouw is de slag van de lamp geschoten en heeft zich het vertrek met gas gevuld Toen de andere huisbewoners het onraad bemerkten, was het reeds te laat. De juffrouw bleek reeds overleden Genees kundige hulp kon niet meer baten. (.U D.) Brand. Men schrijft uit Dongen d.d. 5 dezer Gisterennacht ongeveer 3 uu ris bij den landbouwer A. van Niewenhuijzen, wonen de in De Achterbergen, brand ontstaan. De dienstbode werd wakker geschrikt door het geknetter van het vuur, haar bed was toen reeds aan het branden. Ge lukkig wist zij haar tegenwoordigheid van geest te bewaren en de overige be woners te wekken- Intusschen nam het vuur zoo in omvang toe, dat de bewo ners in nachtgewaad de vlucht moesten nemen, alles ten prooi overlatend aan het vernielend element. Niets kon worden gered. De geheele veestapel, bestaande uit acht koeien, 2 kalveren en 2 varkens, benevens een groot getal kippen, kwa men in de vlammen om. Alles is veizekerd doch slechts zeer laag. De vermiste knaap te Zeist. Men meldt ons uit Zeist Naar aanleiding van het bericht voor komend in de >Gooi- en Eemlander,* dat het vermiste Zeister knaapje in Ame rika bij zijn vader zou vertoeven, die hem moet hebben laten ontvoeren kunnen wij mededeelen, dat bij de politie te Zeist niets bekend is. Lijk opgevischt. Onder Ottersum is het lijk opgevischt van de 26-jarige vrouw van den werktuigkundige F. uit Goch, die drie weken geleden in een vlaag van overspanning veroorzaakt door huiselijke twisten, waarvan drankmisbruik de schuld draagt, hare woning verliet, 14. Personen vergiftigd Aan een poli tiek diner te Mosenares (Portugal) zijn 14 personen vergiftigd. Vijf stierven er binnen een uur. 't Was om eene poli tieke wraakneming te doen. Brand. Te Valkenswaard zijn het huis van F. van Ham. diens leerlooierij en de winkel en koperslagerij van P. Broeders in asch gelegd. Het vee werd gered, overi gens bijna niets Alles is verzekerd op een partijtje leer na Moot d te Sittard. Men seint uit Sittard Vannacht is te Sittard een zwei ver op den weg gevonden, doodelijk gewond door tal van messteken. Van de daders of den dader is nog niets bekend. Een Iteurig ongeluk. Gisterenmiddag omstreeks halfvier had onder Vught een treurig ongeluk plaats Een 13-jarige jongen, zekere J. Vos, geboortig uit Halsteren, doch wonende in de polder- keeten in de Vughtsche heide aan het Drongelsche Kanaal was in een gracht nabij dit kanaal aan het waterscheppen De jongen had een juk met emmers op de schouders. Toen hij den eenen emmer gevuld had en den tweeden even eens wilde vullen, verloor hij door de zwaarte van het juk het evenwicht, sloeg voorover in het water en verdween in de diepte. Toegeschoten hulp mocht niet meer baten, levenloos werd de arme knaap eenigen tijd later uit het water opgehaald. Nog een brand. Te Kiew (Rusland) zijn een schouwburg en 2 clubgebouwen af gebrand. De schade bedraagt f300.000 en omstreeks 200 employés zijn daar door buiten betrekking geraakt. Sneeuw. In het zuiden van Frankrijk heb ben sneeuwstormen aanmerkelijke sto ringen in het spoorweg-, telegraaf en telefoonverkeer teweeggebracht. Scheepsramp. Volgens een telegram uit Falmouth is de viermaster »Kate Thomas* komende van Antwerpen, die op sleeptouw was genomen door een Belgische sleepboot, door een onbekend gebleven stoomschip aangevaren en na tien minuten gezonken. Achttien a negentien opvarenden zijn verdronken, slechts één werd gered. Brand. Het Katholieke collegium Mariahilf te Schwyz, eigendom van de Zwitsersche bisschoppen, is Zondagavond in vlammen opgegaan. Het college be vatte gymnasium, lyceum en handels school en telde op het oogenblik 350 inwonende studenten en 30 professoren, waaronder veel Duitschers en voorts Tirolers, Franschen en Italianen Allen konden zich redden. De brand brak omstreeks 7 uur uit in een slaapkamer en verbreidde zich met buitengewone snelheid door het middengebouw en de 2 vleugels. Ook de kerk werd in de asch gelegd, alle pogingen van den brandweer ten spijt De schade bedraagt een millioen gulden de gebouwen wa ren voor een half millioen verzekerd. CAPELLE. Prijs 6 ct. p doos. Onderwijs in dubbel en enkel Boekhouden, Handelsrekenen en Handelsrecht. Opleiding voor Examen en practijk. Leeraar M. O. Grootestraat No. 351, WAALWIJK. Jansen aTilanus zijn verkrijgbaar bij F. L. R-ATH, te Waalwijk. WAALWIJK. ONTVANGEN Een mooie collectie uit de bekende gerenommeerde Koninklijke Fabriek van L. W. v. DELFT uit Tilburg. Eenig verkooper hiervan voor Waalwijk en Omstreken. Verder bericht hij dat wel den handel in Bahangselpapier is opgeheven, maar dat de handel in Behangseldoek, hard zink, verlinde nageltjes, blijft vportduren tegen concur- reerende prijzen. Groote sorteering in Glazen Deur platen, Deur plaat schroefjes, TEGEN LAGE PRIJZEN. ONTVANGEN een prachtige collectie als Fantasie, Velours, Naturels, Ingrain, Lincrusta, prachtige Uni en Cuir. Exelsior en Viserta Papieren enz. enz. Buitengewoon prachtige keuze en zeer concurreerende prijzen. Staalboeken op aanvrage 1e bezorgen. P.S. Al deze papieren zijn giftvrij van kleur. Aanbevelend, SCHILDER en BEHANGER. Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan voor de levering van nieuwste constructie met de nieuwste modellen. in verschillende grootten voorhan den aan concureerende prijzen. f354 Prijscourant wordt u gratis toegezonden. Aanbevelend Machinefabiiek, St. AGATHA bij Cuijk aid. Maas. Wilt ge mooie vruchten en gezonde boomen, laat ze din besproeien met het beste voorbehoed*- en bestrijdingsmiddel tegen zwammen en schimmels der vrucht— boomen. PULVERISATEUR. RESNARD. Bloemisten Tuinlieden, bij het Postkantoor, WAALWIJK. KANTOOR VAN RECHTSKUNDIG ADVISEUR. Maaslandstraat 33, 's-BOSCH, Adviezen in alle zake van rechts kundigen aard. Behandeling van alle voorkomende Rechtszaken, zoowel bij Rechtbank als bij Kantongerecht, innen van Schuldvor deringen, aanbieden van onderhand- schc accoorden, maken van Contracten enz. enz. Vlugge en prompte afwerking. Billijke conditiën. N.B. Bij niet in'omen der schuld vor deringen in der minne, worden geen kosten in rekening gebracht. BESOIJEN. jl I i i - li. ii - AHDgifte gedurende de maand Maart. GEBOREN: Sijke Adriana d. fan Johan Mole- graaf en Johanna Gerdina de Jong. Willemina d. van Adriana Cornelia Groene- veld en Maria Kruijf. Antonie Teunia z. van Adriaan Rijken en Wilhelmina van Maatrigt. OVEj-LEDEN Antonie Cornelia Ruijtenberg, 52 jaar. echtgenoot van Johanna Adriana ven der Made. Eliaabeth Pieteroella van Tilborgh 9 jaren. Johanna Mouthaan 83 jaar wed. van Macbiel Timmermans. Leendert Roaenbrand 7 jaar. Adriana Wagemakera 1 jaar. Anna Nieuwenhniten 60 jaar Leendert van Heijat 77 jaar echtgenoot van Antonia Adriana van der Schans. Leendert Koenen 50 jaar echtgenoot van Johanna Heijblom. Adrianas van Ardenne 69 jaar weduwnaar van Jenneke Konings Johannes Roaenbrand 78 jaar weduwnaar van Hendrika Kersten. Willemina Groeneveld 3 d. Trekking 4 April. Prije van i 20000 No. 14718 5000 No. 2980 2000 No. 3874 1000 No. 463c 9770 400 No. 5056 200 No. 18930 100 No. 4811 11447 17676 18566 Trekking 5 April. Prija van f 1500 No. 856 400 2998 6741 200 1432 17377 100 2382 3991 4197 5484 6252 12233 BESOIJEN, 5 April. De pi ijs der boter was heden op de markt Hoogste prijs f 1,32. Laagste prijs f 1,24. De prijs der eieren was 3:/a ct ROTTERDAM 5 April. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 29 paarden 0 veulen, 0 ezel, 1333 magere en 934 vette runderen 213 vette 1305 nuchtere en graakalv. 5 schapen of lammeren varkens 257 biggen, 2 bokken of geiten. Koeien en ossen 32 a 36'/: ct., stieren 30 a 33 ct., kalveren 50 tot 62 ct., vette export- kalveren ct., alles per '/s kilo. Melkkoeien f 140 4 I 290, kalfkoeien f 160 a 315, stieren t 125 a 250 pinken 45 a 105 graskal veren a vaarzen f 60 a 145 alles mager veebiggen f12a 19.paarden f 70 a 200. Nuchtere kalveren fok- 12.i 22slacht.- 6.— A 11.— Biggen f 1.60 a 1.80 per week. Op de botermarkt werden aangevoerd 70/8 en 44/16 vn. en 226 stukken a */a kilo. Prijs le qual 60, 2e qual f 56 3e qual. f52 Per l/.j kilo 75 a 80 ct. GORINCHEM, 4 April. De aanvoer van granen was heden gering me1 gewonen handel. Ristarwe 17-75 a 8.50 roode dito f 8,a 8,50 witte dito t 7.50 a 8.inl. rogge '5,25 a 5,75 Buitenl dito 6 50 4 6.75 gerst 4,60 a 6haver 3,25 a 4.25 luivenboonen 10,a 0.— blauwe erwten 0.a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 555 runderen 6 nuchtere kalveren, 18 vette varkens 75 biggeu. le qual. Kalfkoeieu l 240 4 270 Kalt vaar zen 140 o 230 Guiste vaarzen I 90 4 120 Melkkoeien 1180 4 240 l»/s jarige ossen f 4 Pinken 60 a 100 Graskalveren I 40 4 60 Nuchtere kal*. f6 i 14 Aangevoerd 20 vette vaikens van 26 a 27 ct per half kilo, biggen van 18, 14 per stuk. Aangevoerd 0 schapet) en 0 lammeren; scha- en f a en lammeren f0 a f0 oer stuk. Kippen f 0.90 a f 1.10 per stnk. Eieren 10.80 k 0.90 per 26 stuks. Boter 65 i 70 ct. per »/s *Bo. ROTTERDAM 4 April. Tarwe f.850 a 10.— per 100 K G. Rogge zondei vraag. Gerst. Winter per 100 kilo f 9.— 10.—. Zomer per 100 kilo 0.— a 10.— en Chevalier per 100 kilo fO.-- 4 0. Haver per 100 k. f 6.50 a 7.25 Bruine boonen van 8.f 13. Blauwe Erwten naar kook kwaliteit erkocht van 8.— tot 11. en vertrouwdekook daarboven Koolzaad f 4 i GO kleurt en geef' niet af Het dient ter conserveering en gelijktijdig voor het glansend (naken van schoenen.laarsen allertiand lederwerk palroontasfchen gordels "zadels, iwartleeren rijbroeken, paardentuigen. Ittw' ant an? ant 6 5 o DE VAN FRIEZENVEEN.

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 2