umrner 32. Donderdag 21 April 1910. 33° Jaarg Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. Gemeenteraadsvergadering, PALJ AS ANTOON TIELEN, )it nummer bestaat uit TWEE Bladen Uitgever: FEUILLETON De Echo van het Zuiden, IVaalwijksche en Laigstraatselt Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franro per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advertbntiën 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, grcolc letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaat&iüg opgegeven; worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. DUSSEN. Openbare vergadering van den ge- ïeenteraad op Dinsdag 19 April 1910 les namiddags ten 4 uur. Voorzitter de Edelachtbare heer van lonsewijk. Ongeveer 4.10 uur opent de Voor- itter de vergaderingaanwezig zijn de ieeren de Wilt, van Beurden. L. v. d. 'luijm, Verschoor, v. d. Koppel, P. v. d. 'luijm, van Honsewijk, Schoenmakers, yan Dalen en van Honsewijkafwezig iet lid Leemans. De Voorzitter verzoekt den secretaris 'oorlezing te geven van de notulen. Onder het voorlezen daarvan interrum- jeert het lid Schoenmakers Een beste earner mag maar voor 1 persoon inge- icht worden. De secretaris leest nogmaals voor ivaaruit blijkt dat deze bepaling ook in le notulen is opgenomen. Daarna worden de notulen ongewijzigd joedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Benoeming van een onderwijzer. Secretaris: Voorgedragen wordt Hub. W. Nagel wonende te Rotterdam. Sollicitant is in 't bezit van hoofd akte en akte gymnastiek en vrije- en orde-oefeningen. Later is nog een sollicitant gekomen C- F. Kokkee, hoofd der school te Ossenisse. Door omstandigheden zou lij gaarne veranderen en bij voorkeur willen verbonden zijn aan de school wijk B. Uit het schrijven van den heer van Gooi blijkt dat hij de heer Nagel aan beveelt. Ook de schoolopziener kon er zich mee vereenigen om Nagel voor te dragen. Secretaris Burg. en Wethouders dragen Nagel voor. De andere wordt niet voor gedragen. Vaa „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF J&fóeitttouw aait Dett </6ttweftjlwEauD, 77). Toen deze de tijding vernam dat zyn klein dochter was weergevonden, voelde hij eene onbeschrijflijke vreugde, die slechts eenigsziDS getemperd werd door de gedachte aan haar huwelijk met eenen armen barakspeler. Zijn hoogmoedwas deerlijk gekrenkt door het denkbeeld dat Madeleine sedert hare kinderjaren af onder die goochelaars verkeerd, hun leven geleid, een lid der familie gehuwd had en moeder geworden was van kinderen die den stiel van hunnen vader uitoefenden. Maar voor dit alles, hoe betreurenswaardig ook, kon zij uiet aansprakelijk gesteld worden, omdat zij nooit het geheim harer geboorte gekend bad. Het was de schuld van het lot en niet de hare. Zij was schoon, gelijk de dageraad en goed, gelijk een engel, zoo had Rollac geschreven. Zij diende dus wel met open armen ontvangen te worden. Nietemin kon zij heel moeilijk in het edel huiB de Montbazon opgenomen worden, zoo zij niet aan het verleden verzaakte en met de goochelaarsfamilie afbrak. Hoe zou men daartoe komen? Hoe ongeduldig ik ook ben mijn kleindochter weer te zien, zoo schreef de hertog in zijn laatsten brief aan den ridder, toch meen ik dat het beter is langzaam en zachtjes te werk te gaan dan geweldmiddelen te gebruiken. Ik reken op uwe behendigheid om die zaak zoo goeden zoo spoedig mogelijk te vereffenen, zonder echter eenige opspraak te verwekken. Zoo gij er in slaagt de jonge vrouw te Voorzitter. Zijn er heeren die nadere inlichtingen verlangen dan zullen wij overgaan tot stemming. Tot stem- opnemers benoem ik de heeren Schoen makers en v. d. Koppel. De heer Nagel wordt benoemd met 8 stemmen terwijl één stem in blanco is uitgebracht en één stem van onwaarde is verklaard. 2. Vaststelling verordening school- ueldheffing. Secretaris. Burg. en Wethouders stellen vooi de art- 2, 3 en 4 te laten vervallen en daarvoor in de plaats te doen lezen wat dan voor alle klassen gelijk zal zijn Het schoolgeld zal bedragen voor ge woon onderwijs op de dagschool per maand voor een kind 50 cent, voor 2 kinderen 80 cent, voor 3 kinderen fl.— terwijl voor ieder kind meer 20 cent zal betaald moeten worden voor minver mogenden voor een kind 25 cent, voor 2 kinderen 40 cent en voor 3 kinderen 50 cent terwijl voor ieder kind dat meer naar school gaat 10 cent betaald zal moeten worden. Voor het herhalings- onderwijs betalen de vermogenden 40 cent en de minvermogenden 20 cent. Voor het onderwijs in de Fransche taal betalen de vermogenden 80 cent en de minvermogenden 40 cent. De heer de Wilt vraagt of het voor 2 niet wat hoog is. Secretaris, 't Is wel een beetje hoog maar overigens komt het op 't zelfde neer. Van Beurden. 80 cent per maand voor het geven van les in de Fransche taal is niet veel, vooral omdat hiervan toch alleen maar door kinderen van gegoede lui zal gebruik gemaakt worden. Óp verzoek van den heer v. Beurden wordt nagekeken wat in verschillende andere plaatsen wordt betaald. Daaruit blijkt dat in Geertruidenberg f 1moet worden betaald, in Heusden 80 cent en in Raamsdonk fl. De Wilt. 80 cent is genoeg dunkt mij. Van Beurden. Wie de Fransche taal gaat leeren kan in den regel betalen, daarom zou ik voor f 1,zijn geweest. De gemeente heeft het geld toch hard genoeg noodig. Ik geloof dat daarvoor 70 gulden betaald moet worden, me dunkt dat moet dan ook betaald worden door de lui die gegoed zijn en er van overtuigen, dan zal Paljas zich wel moeten onderwerpen; en, zoo het noodig is, znllen wij er hem dan toe dwingen... Door den tijd welken hij vooruit was uit hoofde van zijn spoedig vertrok uit Courgemont en doordien hij uiterst wel bekend was met al de binnenwegen van do streek en zijn schim mel de oude Witte er dapper overstapte, was Belpbégor er iu geslaagd den ridder de Rollac verloren te spelen. Hij reed van Noord naar Oost, van Oost naar Zuid, van Zuid naar West en zoo kwam hij eindelijk, na die ontelbare omreizen te Angoulême aan, waar hij besloot eenige dagen te verblijven. Het scheelde niet veel of de ridder haalde hem in te Limoges maar Paljas werd over zyne aanwezigheid in de omstreken verwittigd en door een slimmen trek wist hij Hem nogmaals op een dwaalspoor te brengen. Op het oogenblik dat hij ging vertrekken had hij met zijne vronw heel geheimzinnig gespro ken, doch derwijze dat de nieuwsgierige om standers heel wel konden hooren wat er gezegd werd. In dit gesprek deelde hij zijn voornemen mede naar het Zuiden van Frankrijk te reizen. De herbergier bij wien hij gelogeerd was had natuurlek die bijzonderheid niet laten ontsnap pen en toen Rollac hem ondervraagde over den handel en wandel van den goochelaar, had hij, zonder het te willen of te weten, aan het huichelplan van Paljas medegewerkt en den ridder op een valsch spoor gebracht. Dank aan dit uitvindsel, zoo eenvoudig als wel bedacht, bad Paljas eenige rust bekomen. Hij hield gedurig een oogje in 't zeil. Allen hadden zij rust noodig, vooral Made leine en de kleine Jeanne, na dat dagenlange reizen. De kleine vooral diende verzorgd te worden en leed meer dan wie ook aan de algemeens vermoeienis. De meeder was daarenboven nog meer afge mat door de slapelooze nachten welke zij naast het lijdende kindje doorbracht en de aanhou dende zorgen welke zij haar gednrende den dag toediende. Voor alles verzekerd en voor meer rost, was profiteeren. Hoeveel zullen er van die lessen profiteeren, 3 misschien, al hebben er dan ook 10 op dat request geteekend. Bekend is dat dat een opgedreven zaakje was, want er zijn er bij die amper hun naam kunnen zetten. Maar ik wil nu beslist geen oppositie voeren tegen het voorstel van B. en W. Is 't de heeren allemaal goed, dan is 't mij ook goed, want voor bevordering van 't onderwijs ben ik wel te vinden. Ik heb alleen maar hierop willen wijzen omdat hij die vroeger Fransche les wilde hebben alles zelf moest betalen en mij nu f 1niets te hoog voorkomt, vooral ook omdat alleen gegoede lui van dat onderwijs zullen profiteeren. Captie maken is mijn bedoeling niet. L. v. d. Pluijm. Ik ben tegen het heffen van 80 cent. Van der Koppel. Wil je meer hebben L. v. d. Pluijm. Ja, ik zou het op 1,willen vaststellen. Voorzitter. Dat is ter bevordering van het onderwijs. Wil je hebben dat ik het in omvraag breng L. v. d. Pluijm. Daar heb ik niets aan, als de andere heeren er toch voor zijn. Van Beurden. Dat geeft niets. Ik ben ook om dat schoolgeld op f 1,per maand vast te stellen, 't Is voor B. en W. een kleinigheid om dat voorstel te wijzigen. Voorzitter. Nou, hoe zit 't, wil ik 't in omvraag brengen L. v. d. Pluijm. Ik ben er tegen. Voorzitter. Dat vraag ik niet. Ik vraag alleen maar of ik het in omvraag moet brengen. L. v. d. Pluijm. Ja- In omvraag gebracht wordt het voor stel van B. en W. aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeren Van Dalen, v. d. Koppel, P. v. d. Pluijm, v. Honsewijk, Schoenmakers en de Voorzitter; tegen de heeren De Wilt, Van Beurden, L. v. d. Pluijm en Verschoor. 3. Af- en overschrijving dienst 1909. Uit de voorlezing blijkt ons dat ten gevolge van de benoeming van Heijmans tot veldwachter eenige posten voor een gezamenlijk bedrag met f 67 zijn over schreden. De post advertentiekosten is tengevolge van herhaalde oproepingen Paljas ditmaal in geene herberg afgestapt. Hij was gelogeerd in een eenvoudig bur gerhuis der oude stad waarvan de eigenaarster een weduwe, met name Béjin, er in toegestemd had, hem voor een paar weken twee zolder kamertjes te verhuren. Vrouw Catharina Béjin was reeds een bejaard menscht nog al dik lijvig, met een open, joviaal gezichthetgeen men gewoonlijk een goed, braaf mensch noemt. In net benedenhuis hield zij een soort van sjachelwinkel aan, in verkoop van oude kleeren en meubels, een handel waarmede er waar schijnlijk al niet heel veel te winnen is. Hetgeen haar het meest opbracht was het hnnrgeld van eenige kamers welke zij aan kleine stadsbedienden afstond. Toen Belpbégor, uitgelokt door het opschrift dat boven- de deur hing, zich met zijne huis- genooten bij haar aanbood, had zij hen eerst koeltjes ontvangen en geantwoord dat zij geene barakspelers logeerde, dat harewoniDg een burgershuis en geene uitspanning was. Maar de hoofdman der bende had zoo deftig geantwoord dat de artisten ook soms zoo vrij waren eerlijk te zijn, Grain d'Amour had dit gezegde met zulk grappig gezicht bevestigd, Jacquinet had zoo vriendelijk geglimlacht en Madeleine en de kleine Jeanne zagen er zoo deftig en tevens zoo vermoeid uit, dat de bazin zich eindelijk liet overhalen en toestemde. De goochelaar had daarenboven de beste getuigschriften getoond alsook eene welgevulde beurs en vooruit betaald zonder af te dingen. Dit laatste was vooral eene doorslaande bewijsreden, noch te meer daar de zaken op dit oogenblik niet al te best gingen en dat vronw Béjin zich, bijgevolg, niet al te lastig mocht loonen in de keus harer huurlingen. Eens dat z'j verzekerd was dat de nieuw aangekomen in staat was deftig te betalen had zij zelfs de edelmoedigheid zooverre gedreven dat zij hem hare achterplaats had afgestaan om de oude koets te bergen en een hok om «Den Witte" op stal te brengen zoodat het brave beest even goed bedeeld was als zijn meester. De twee kamers door de familie Paljas bewoond, waren van zeer eenvoudige meubels voorzien. voor onderwijzers overschreden met een bedrag van f89.50 Na voorlezing van al de overschredene posten zegt de VoorzitterNu zullen we overgaan tot de ingekomen stukken. L v. d. Pluijm. Wacht eens even, mijnheer de Voorzitter. Waarvandaan zijn die groote uitgaven voor de politie. Er zijn toch geen ongelukken gebeurd of er is toch geen brand geweest. Voorzitter. Dat heb je toch gehoord. L. v. d. Pluijm. Gehoord, ik heb hooren voorlezen dat de posten zijn overschreden met een aanmerkelijk be drag, maar niet hoe dat het komt dat ze zoo zijn overschreden. En traktementsverhooging en kleeding dan. De Wilt- Dat is de bedoeling niet van Van der Pluijm. Hij bedoelt die post voor de maréchaussées, dat die zoo is overschreden. Voorzitter. Dat is voor de Polder. L. v. d. Pluijm. Maar hoe komt 't dan dat die post zoo is overschreden. Die post was vroeger hoog genoeg en nu krijgen ze minder, want vroeger bleven ze tot Woensdag en nu maar tot Dinsdag Voorzitter. Dat zal jij niet weten (onverstaanbaar). L. v. d. Pluijm. Ze mogen bij mij wel politie sturen. Ik heb ze hard ge noeg noodig omdat ge dat zoo zegt. Van Beurden. Waar zijn ze nu thuis Voorzitter. Bij Van Dinteren. Van Beurden- Is dat ook geen her berg Voorzitter. Neen, dat is een bierhuis. Van Beurden. Was er dan iets tegen dat de maréchaussées bij v d. Pluijm waren Voorzitter. Ze mogen er niet zijn. Ik verkies 't niet. Van Beurden. Ia, maar het gaat er hier maar om over de meerdere kosten. L- v. d. Pluijm. Waarom komen ze dan zoo bij mij in huis Voorzitter. Daar heb ik niets mee te maken. Ik heb je ook geen rekenschap te geven- De Wilt. Het gaat er alleen maar over dat ze niet meer mogen kosten. U mag maar niet uitgeven wat je wil of wat niet uoodig is. Daar kom ik maar op tegen. Bij v. d. Pluijm waren ze net Madeleine sliep met de kleine Jeanne in het kleinste der twee kamertjes. Belpbégor met Jacques en Grain d'Amonr brachten deD nacht door in de andere kamer, die, gednrende den dag, tot keuken gebruikt werd. Dien morgen was Bel alleen en bracht zoo alleB wat in orde. Terwijl hij den stroozak, die hun tot bed diende, oprolde en de kamer uitveegde, sprak hij tot zich zeiven Daar zegde hij, nu is ons salon in orde dat is toch al gedaan tegen dat Madeleine opstaat Zij zal mij misschien wel bekijven, maar om h«t even, 't zal niet erg wezen Bet arme moedertje, de moed ia bij haar ook veel grooter dan de lichaamskracht en zoo ik geen handje hijstak om haar wat te helpen, zou zij weldra ziek worden... Hij hoorde eenig gerucht. Belpbégor legde het oor tegen den munr van de andere kamer en pprak voort Ik geloof dat het kleintje weent... zij zal hare moeder wakker maken... Neen, zij slapen beiden... Arme vrouw, als haar slaap maar door geene kwade droomen gestoord wordt 1 Die droomen van rijkdom on pracht die ons geluk en vrede van ons huisgezin zijn komen storen Hij scheen ongerust. Sedert het voorval van Courgemont was de man gednrig door de koorts der onrust aan getast. Het geld Het geld 1 Hoe was het mogelijk dat daarin geluk te vinden was. En toch wordt het door iedereen nagejaagd. Hij had er genoeg van Sedert dat het goud in zijn huis was bin nengekomen, zonder dat hij het gewonnen had, was ook de gelddaivel er binnen geslopen en had er alles overhoop gezet. Dat moest hij afweren. Hoe zou bij dat aan boord leggen Niet alleen vreeBde hij den ridder weer op zijnen weg te ontmoeten, maar hij was vooral door eene andere gedachte ingenomen. Hij vroeg zich af wat er in het hart van Madeleine omging. Zij kende nu hare afkomst. Een enkel woord van harentwege ware zoo goed thuis, dat is een fatsoenlijke herberg, waar ze gerust mogen komen, waar U en ik ook komen. Voorzitter zegt iets, doch voor ons onverstaanbaar. De Wilt. Wil u het niet laten, dan zal ik er tegen opkomen. Er mag niets worden uitgegeven wat niet hoog noodig is. Dat mag volstrek niet gebeuren noch voor dit noch voor dat. De rekeningen moeten Voorzitter. Ik zeg dat zij bij van der Pluijm niet thuis behooren. De Wilt. U ben toch zeker alleen geen baas. L. van der Pluijm. 't Is mij niet te doen om ze bij mij terug te krijgen, want door ze weg te halen heb je mij een groot plezier gedaan, maar ik doel hier alleen maar op de meerdere on kosten en daar is volstrekt geen reden voor. Voorzitter. Dan moet je de rekeningen maar nakijken. De Wilt- De secretaris heeft daar voorgelezen dat het bedrag aanzienlijk is overschreden en dat mag volstrekt niet als het niet noodig is. Wij moeten het maar opbrengen. De Hoofd. Omslag gaat maar omhoog. Voorzitter. De politie in de Polder moet-.... (rest onverstaanbaar.) L. v d Pluijm. Wij hebben in de polder een politie die de zaak best kan regeeren. De Wilt, De maréchaussée's mogen gerust komen, mijnheer de Voorzitter, daar gaat het niet over. Ik kom er alleen maar op tegen dat nu ineens die post zoo is overschreden en dat mag niet als er geen wettige reden voor zijn. Maar komen mogen ze even goed als andere menschen. Heeft van der Pluijm ze dan beleedigd of niet genoeg te eten of te drinken gegeven Van der Pluijm. Nooit. Voorzitter. Dat heb ik je niet op te geven. De Wilt- Als ge een reden weet mag je dat gerust zeggen. L. v. d. Pluijm. Die zijn er niet. Voorzitter. Ze mogen in geen herberg zijn. L. v. d Pluijm, En 16 jaar lang zijn ze er geweest. Voorzitter. Dat is ook veel te lang genoeg geweest om hunne armoede in rijkdom te doen veranderen en haar van arme goo chelaarsvrouw tot edele dame te verheffen. Zon zij nu nog immer dezelfde goede, trouwe eenvoudige vrouw blijven, gelijk vroeger, toen zij dacht uit burgersbloed gesproten te zijn gelijk baar levensgezel Zie, dat maakte Paljas ongerust. Die gedachte woelde gedurig in zijnen geest en folterde zijne ziel. Hij moest het bekennen, in alle omstandig heid was hare handelwijze onberispelijk ge weest. Zij had aan de bekoring wederstaan. Zij had uit eigene beweging het verleidend aanbod van ridder de Rollac geweigerd. Maar drnkte haar die opoffering niet te zwaar op het hart Voelde zij in baar binnenste geen spijt haar eigen welzijn opgeofferd te hebben Zonder dat hij er zelf van bewust was, loerde Paljas heel haren handel en wandel at, gelijk een man die jaloersch is. Het minste woord dat zij sprak, herkauwde hij en pluisde by uit, altijd onder den invloed van zijn vermoeden... In 'n dergelijken toestand van geest bevond zich nu de man. Hij werd bijna boos en bromde binnensmonds Oh die ridder... die vervloekte ridder I Gelukkig kwam Graind d'Amour juist binnen om die zwarte gedachte te verdrijven De hansworst was zwaar met huisvoorraad geladen. Ah 1 zijt ge daar riep Belpégor, en waar is Jacques Hij komt achteraan. En inderdaad men hoorde den kleine op de trap eene marscharia fluiten. Hij verscheen weldra in de kamer, de handen in de broekzakkeu, het oog opgewekt, de wangen opgekleurd door de frissche morgen lucht, vlug gelyk een vogel. Dag, vader, riep de kleine, toen hy binnentrad. Vivat 1 de zon is verschenen, nu zullen wfl op de markt kunnen gaan spelen en veel volk bijeentrommelen en veel geld verzamelen, niet waar?... (Wordt vervolgd

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1