ummeroo ondag %4= April l^iu Tweede Blad Fiima Mandos-Vinken Gemeenteraadsvergadering, Heeren- Stroohoeden en Panama's 75oG JTOTgïïIïg BUITENLAND. Ingezonden Stukken. Frankrijk. Duiteuhland. Jbalkanstaten. BINNENLAND. HAARSTEEG Openbare vergadering van den ge meenteraad op Vrijdag 22 April des voormiddags ten 10 uur Voorzitter de Edelachtbare heer van der Geld. Ongeveer 10.30 uur opent de Voor zitter de vergaderingaanwezig de heeren Luijben, van der Geld, v. d. Wiel Brands en van Oudheusdenafwezig de heeren de Kort en A. Vuchts. De Voorzitter verzoekt den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Na voorlezing worden deze onver anderd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Benoeming van een stembureau. Benoemd worden tot Voorzitter de Bur gemeester, tot leden de heeren Luijben en v. d. Wiel; tot plaatsvervangende leden de heeren Brands en van Oud heusden en als vierde lid de heer De Kort en plaatsvervangend vierde lid de heer A. Vuchts. 2. Schrijven van de Landbouwver eeniging, inzake springstieren. In het adres, dat door den secretaris wordt voorgelezen, wordt er op gewezen dat volgens overeenkomst 's winters twee stieren moeten worden gehouden. Dit jaar is er echter maar een geweest wat voor de veehouders een groot ongerief is geweest, daar nu naar naburige ge meenten moest worden gegaan- In het adres wordt voorgesteld eene nieuwe regeling te heffen n.l. zoo dat er 3 stieren zijn in den winter. Voorts dat een commissie wordt benoemd, die controle uitoefent of de stierhouder zijn verplichtingen nakomt. In een ander schrijven, eene toelich ting, wordt gezegd dat de landbouw- vereeniging aan den Boerenbond heeft voorgesteld, dat voortaan deze beide lichamen ieder een stier zullen houden. De gemeente had dan geen last meer. De Boerenbond heeft in deze jammer genoeg geen samenwerking willen ver kenen, zelfs nog niet eens op 't schrijven geantwoord. Voorzitter. Wat zeggen de heeren hiervan. Van Oudheusden. Volgens mij is de gemeente zelfs bekwaam genoeg om een stier te houden en daarom zou ik er zelf zoo lang baas over willen blijven als het kan. Van de Wiel. De gemeente heeft het altijd zelf gedaan. Voorzitter. B W. is het met het gevoelen van den raad eens en stellen voor afwijzend op hetadres tebeschikken. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. Voorzitter. Wat in het adres van den Boerenbond wordt gezegd om een rege ling te treffen was misschien wel goed, doch daar hebben wij dan tot Septem ber de tijd voor. 3. Ingekomen stukken. a. Verslag van de Commissie tot we ring van schoolverzuim. Uit het verslag, dat door den secre taris wordt voorgelezen, blijkt dat abso luut schoolverzuim niet is voorgekomen. b. Verslag van de toestand der ge meente. Wordt besloten op de secretarie ter visie neder te leggen. Voorzitter. De verpachting van hooi landen moet weer worden gehouden. Kunnen de leden de vaststelling van datum en uur daarvan aan B. W over laten. Het is de gewoonte dat wij in overleg handelen met den polder. Wordt besloten aan B. W. alles over te laten en de verpachting te doen houden ten huize van P. van Looi. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangend, sluit de Voorzitter de vergadering. SPRANG. Vergadering van den Raad der ge meente Sprang, gehouden den 20 April des avonds om 7 uur. Tegenwoordig de leden M. Vos, J. Haverhals, F. M. de ]ong, C. Maijers, B. Verhoeven en C. G. H Meijer, tevens Voorzitter. Afwezig het lid J. Rijken. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde van behandeling worden gesteld de volgende punten 1. Aanbieding verslagen. De Voorzitter biedt namens B. en W. aan den Raad aan het verslag van den toestand der gemeente over 1910 en het verslag, opgemaakt ingevolge art. 52 der Woningwet. Beide verslagen worden ter secretarie ter lezing nedergelegd. 2. Adres aan H. M. de Koningin om buitengewone rijkssubsidie in de gewone kosten van lager onderwijs over 1910 ad f 1200. Met algemeene stemmen wordt tot verzending van dit adres besloten. 3. Vaststelling van het Kohier van den Hoofdei. Omslag over 1910. Dit Kohier wordt met algemeene stemmen vastgesteld zooals het door B. en W, is opgemaakt, tot een bedrag van 1399,21, verdeeld over 135 aange- slagenen. 4 Vertegenwoordiging der gemeente op de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den Binnenpolder van Sprang, te houden 28 April a s. De Voorzitter vraagt of het de ver gadering gewenscht voorkomt dat de gemeente in die vergadering stem uit brengt, meer speciaal wat betreft het voorstel tot aanleg van grintwegen in de Molensteeg, de kleine Oude straat en de Koesteeg. Met algemeene stemmen wordt be sloten stem uit te brengen. Hierop vraagt de voorz. het gevoelen van den Raad, namelijk of hij vóór of tegen aanleg van grintwegen is. Bij stemming verklaren zich de leden Verhoeven, de jong, Haverhals en de Voorzitter vóór den aanleg, terwijl de leden Maijers en Vos er tegen stemmen, zoodat de meerderheid van den Raad vóór den aanleg van grintwegen is. Hierna wordt de Voorzitter aange wezen om de gemeente in de meerge noemde vergadering te vertegenwoor digen en namens de gemeente stem uit te brengen. Niets meer aan de orde zijnde en niemand het wordt verlangende, wordt hierna deze vergadering gesloten. zouderlijk voor de vrouw van den schoen fabrikant verschijnen. En wat er dan onder vier oogen wordt besproken, weet niemand. en dat mag ook niemand weten want de Wet verbiedt allen dwangen daarom moet er opgepast worden, dat er geen getuigen bij zijn, wat gevaarlijk is 1 Of daar nu niats tegen te doen is Och, Mijnheer de Redacteur, daar is genoeg tegen te doen Maar men kan niet aan 't vechteu blijven, tegen zulke fabrikanten. In Kaatsheuvel is de winkelnering zoo goed als verdwenen, denkt de buitenstaander. Jawel, liefst nog 18 patroons, die winkel hebben en het er op hebben, als een duivel op een ziel. Onder die fabrikanten zijn zeer bekende firma's in binnen- en buitenland. De andere fabrikanten, die geen winkel hebben en dezelfde artikelen fabriceeren, klagen steen en been, dat zij niet concur- reeren kunnen. Als nu de arbeiders vau Kaatsheuvel, en ook de Sprangtche maar eens flink waren, dan kon dat ophoaden. En de tijd zou niet lang uitblijven, dat die fabrikanten niets overhielden dan een oud-bakken zooi van knechts. Daar gaat het heen U dankend voor de plaatsruimte. Eet. 45 jarige Lederbewerker. Kaatsheuvel 21 April 1910. Mijnheer de Redacteur. Met het grootste geduld der wereld wachten uwe lezers op de toegezegde BNadere be schrijving'» van de Openbare School te lesoijen maar ofschoon reeds vier jaren verstreken zuster Anna ziet niets komen. Zou UEd. uwe correspondent daaraan niet willen herrinneren in uw geacht blad Hoogachtend. UEd. dw. Dien. DORUS. April 1910. Wij hebben dit stukje opgenomen, wat ir>t beteeken&n moet, kunnen we zelf niet achterhalen. RBD druk. jmoet thuis blijven. De landing is niet zeer voorspoedig Dat zal F. H. te 's-G nu aan Het gegaan de Gross heeft averij beloopen. De luchtschepen kampeeren in het open veld onder sterke militaire bewa king. Op het terrein is een tentenbivak opgeslagen. De geestdrift was buitengewoon. De reis is .niet voorspoedig geweest. Met het oog op het slechte weer is het oor spronkelijk op hedenavond bepaalde vertrek tot morgenochtend uitgesteld. Het weer laat zich ongunstig aanzien. Hofleverancier van II. M. de Koningin WAALWIJK. GROOTE STRAAT B 142. Ontvangen De nieuwste modellen van THE PANAMA HAT Co Ltd. tot in de fijnste qualiteitén. (Buiten verantwoordelijkheid der Redac;tie.) Mijnheer de Redacteur. Onder het nieuws rUit Kaatshenre'l* las ik in het laatste nummer van nw blud, dat de hoofden van den Lederbewerke rsbond naar Oisterwijk zijn geweest om d ïat het verkeerde van het winkelstelsel voor tvshoen- fabrikanten te brandmerken. Ik vind het allemaal zeer mooi., diat er ook in andere plaatsen flink getamboerd wordt op die lievigheden, doch d« hoofden van den Bond blijven hier in Kaatsheuvel f bij de pakken Of er in Kaatsheuvel tegen dat r8telsel niets meer te doen ware Lieve hemelde laatste dingen zijn erger dan de eerste. Als men hier ergens in de,7 Pepers* raat werkt, dan kan men op drie plaatsen tere cht, ofwel bij den principaal, ofwel hij der» i oon (die er een flinke bazar op ingericht ba "ft, waar men van alles kan krijgen) ofwel bij den schoonzoon, Uns de arbeider hv.ft eft maar te kiezen of te deeleo Aan 't eind van de straat woont ei schoenfabrikant (ik geloof, dat hij ook zo< jie ts aan 't hoofd van een bond is) die er raa c op gevonden heeftdie is namelijk zoo slia 1 geweest om in zijn Kruidenierswinkel (on. zichtbaar aan de straat) een afzond erlijk hokje te maken, afgescheiden door een groene gordijn, Dat is de zoogena *mde wachtkamer, waar iedere arbe dersv rouw, haar beurt maar moet afwachten. Is haar beurt gekomen, dan mag af- Koosevelt. Roosevelt is gisterenmorgen te Parijs aangekomen. De ontvangst was natuur lijk minstens even schitterend als te Rome en te Boedapest enz. enz. De hoofdste den van het oude werelddeel willen den oud-president der nieuwe wereld in een maal als om strijd befuiven en befeesten. De strijd in de bouwvakken. In Berlijn, waar de uitsluiting ernstige gevolgen dreigde te veroorzaken, waar de lock-out zoo zij doorgevoerd was tienduizenden werklieden broodeloos had gemaakt, is door de werkgevers en de arbeiders een overeenkomst getroffen. Onder voorzitterschap van den magistraat v. Schulz, deed de bemiddelingscommis sie na langdurige beraadslagingen het volgende voorstel »Alle arbeiders, die bij de bouwvakken werkzaam zijn (metselaars, timmerlieden, opperlui enz., uitgezonderd de voegers) ontvangen vanaf 13 Augustus 1910 een loonsverhooging van 3 pfen. per uur en van 1 October 1911 een verdere loons- verhooging van 2 pfen. per uur De voegeis krijgen van 13 Augustus 191C een verhooging van 5 pfen per uur en vanafi 1 October 19U een verdere loons verhooging van 2Va pfen. per uur. Dit voorstel hebben èn werkgevers en de betrokken arbeidersorganisaties goed gekeurd en daarmede is de strijd in Berlijn zonder eenige schade of nadeel beslecht. Mogen ook de andere plaatsen dit voorbeeld volgen en spoedig een einde maken aan den kamp, die het economisch leven der plaatsen zoozeer treft. Zeker is het, dat in vele steden een neiginir valt waar te nemen, om langs vredehevenden en den kortst mo gelijken weg een oplossing voor de ge schillen tusschen bouwondernemers en arbeiders te vinden. De luchtvloot, bestaande uit een Zeppelin, een Gross en een Parseval, heeft onder groote belangstelling door de Keizerlijke familie te Hamburg ge paradeerd. Er waren duizenden toe schouwers. Toen de vloot voorbij Prankfort kwam sponden de menschen op daken en scihoorsteenen. \n Homburg was het buitengewoon Volk hebben geschreven. Hij had er kunnen bij voegen en de eene socialistische gehjkheidsvriend reist derde, de andere tweede klasse. Enfin de man moet zich nu met boven staande korrespondentie tevreden stellen- Het is bepaald moppig. Zooals de socialisten soms tegen hun eigen geschetter oploopen. D. v. N. Het Kamerlid Colflo. De politieke carrière valt den afge vaardigde Colijn niet mede, vertelt ♦Lancelot In zijn Haagsche Novellen in het So. Handelsblad. Onder goede vrienden mocht het door hem worden verteld, dat hij vreesde geen voldoening te zullen vinden in parlemen tairen arbeid en zoo zal het u niet be hoeven te verwonderen, wanneer de ver tegenwoordiger van het kiesdistrict Sneek eerder dan verwacht wordt, naar lndië terugkeert. Prins Hendrik naar de Frieseke eilanden. Gisterenmorgen te 7 uur zijn Prins Hendrik, vergezeld van den commissaris der Koningin, mr. B. J. baron van Harinxma thoe Slooten, den eigenaar van Schiermonnikoog, graaf Bernstcrf, den gep. vice-admiraal Ellis en baron Van Asbeck, resp. onder-voorzitter en secretaris van de voormalige Staats commissie voor het reddingswezeude heer C. A. den SeX, voorzitter van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddings maatschappij de heer Von Bülow Stolle, huismaarschalk van den Prins, kamerheer van den Groothertog van Mecklenburg, en den adjudant jhr- van Suchtelen van de Haare, in twee gesloten auto's via Stiens en Metslawier van Leeuwarden naar Oostmahorn vertrokken, om van daar per motorboot over te steken naar Schiermonnikoog, om de reddingstoe stellen eens te inspecteeren. Het was een verschrikkelijk weer. Morgen keert de Prins terug. Retourkaartcn S. S Tentoonstelling te Brussel. Zooals bekend, is de gelegenheids- duur van de retourkaarten naar Brussel in den regel slechts 3 of 4 dagen Aan gezien zulks voor een bezoek aan de tentoonstelling wel wat kort is, zou een reiziger zoowel voor de heen- als voor de terugreis eene enkele reiskaart moeten nemen, wat duurder is dan eene retourkaart. Te" vermijding hiervan zullen tijdens den tentoonstelling ten gerieve van het Nederlandsche publiek alle retourbiljetten, uitgegeven door Bezoek van Koosevelt aan ons land de Maatschappij tot Explotatie van Staats Roosevelt komt 29 April uit Brussel spoorwegen en de Nederlandsche Len en wordt te Roosendaal verwelkomd traal Spoorweg-Maatschappij, daaronder door den Amerikaanschen gezant. Hij begrepen de zoo ^oedkoope ^t0,Ur" vertrekt per extra-trein naar Arnhem en biljetten voor gezelschapsreizen, zon dei- wordt per hof-automobiel naar Het Loo prijsverhoog.ng een geldigheidsduur van crehracht waar H. M. de Koningin I 10 dagen Roosevelt ontvangt en hem en zijne Daarenboven zullen echtgenoote, en zoon en dochter een plaatsbewijzen voor een enkele reis en funch aanbiedt Vandaar gaal hij naar voor een reU heen en terug (dus 10 Amsterdam, waar de Burgemeester een dagen geldig).naar Brussel t.jdehjk worden groot banket en de oud-minister Cremer afgegeven door de stations Assen, deceptie geeft Vandaar gaat hi) naar Brummen, Culemborg, Deurne, D eren den Haag waar de Minister van Buiten - Doesburg, Driebergen Ede List F™01*" landsche Zaken een lunch aanbiedt aan Harlingen. Meppel, Oosterbeek, Laag, Roosevelt en zijne familie en den gezant, De Steeg, Sittard en Velp. die een groot diner geeft, gevolgd door receptie bezoeken in de Residentie en te fieiH6IieCi KieUWS Scheveningen. Mogelijk gaat hij Zondag 1 Mei voor zijn vertrek nog Leiden en Haarlem bezoeken. Overstrooming. Er zijn te Belgrado berichten ingeko men van Kragoejevats, Lapo en Kralje- wo, die melden, dat tengevolge van den was der rivieren, een ernstige ramp gisteren in midden-Servië verwoesting heeft aangericht. Tengevolge van een zware donkerbui is een groot deel van Kragoejevats overstroomd, tot nu is het bekend, dat er 10 personen zijn ver dronken. Het spoorwegverkeer is op vele plaatsen verbroken. Men raamt de schade, volgens de eerste schattingen, op vele millioenen francs. Uit vele plaatsen van midden-Servië wordt gemeld, dat er gevaar is ontstaan tengevolge van hooge waterstanden. Het tijdperk van rust in Macedonië is slechts van korten duur geweest. In den laatsten tijd komen herhaaldelijk berichten over benden, die zich vertoo- nen. Nu heeft weer een Grieksche bende een inval gedaan in een dorp in de buurt van Saloniki. De Grieken maakten zeven paarden en zeventig schapen af en sne den den zoon van den eigenaar beide ooren af, waarop zij ongemoeid huns weegs gingen. In Seres zijn reactionnaire plakkaten verspreid,waarin de Mohammedanen wor den aangespoord het voorbeeld der Arnauten te volgen en het vaderland voor den ondergang te behoeden. De overheden hebben tot het volk een waarschuwing gericht om zich rus tig te gedragen De moetessarif heeft ia een vergadering van notabelen, die bij eengekomen waren in clubgebouw van de partij van eenheid en vooruitgang, geruststellende verklaringen afgelegd. De overheid zou weten te zorgen voor de handhaving der rust en het waarborgen van de veiligheid der ingezetenen, zoo zéide hij. Een brutale diefstal Moskou, 21 April aarlem bezoeken. - (R OVolgens nadere berichten hebben Naar Rotterdam zal hij wegens gebrek kostbaarheden welke uit de Uspens- aan tijd niet kunnen gaan. ky-kathedraal gestolen zijn, een waarde Examen Camlldaui gemeente-Seerctaris. vaQ ongeveer één millioen roebel. De Van de 255 candidaten, die de vorige ontVreemde gewaden der heiligenbeelden week zijn geëxamineerd voor het monde- worden aHeen op 200.000 roebel geschat, ling gedeelte der akte van bekwaamheid De gestoien nimbus was met een grooten voor' gemeentesecretaris en ambtenaar smaragd versierd. Ook van drie andere ter Secretarie, zijn er 127 geslaagd. heiligenbeelden zijn de diamanten uit Moppig. de versierselen gebroken. Een lollige correspondentie lezen wij Heldenmoed van een Japansch ojjicier. in Het Volk. Dezer dagen melden we, dat bij Kure Men moet weten ,dat dit blad een een japansche onderzeeër was gezonken reis naar de Brusselsche tentoonstelling Deze is nu gelicht en bij het onderzoek heeft georganiseerd. Derde klasse prijs I van de lijken der officieren en matrozen zooveel; tweede klasse zooveel. deed men een tragische ontdekking. Op Nu stond er gisteren in die krant deze J ^et hjk van den bevelvoerenden officier correspondentie j vond men een omstandig verhaal over F. H. te 's-Gr. Jammer genoeg zijn de ramp> geschreven terwijl hij met de het alleen de hooger betaalde arbeiders fest der bemanning opgesloten was, in of zoodanigen met kleine gezinnen die afwachting van een zekeren dood. hiervan genieten kunnen. in dat schrijven drukt de officier zijn Echo van Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5