Nummer 34. Donderdag 28 April 19lO. 33° Jaarg Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. P AL J AS" ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen Uitgever: BUITENLAND. Frankrijk. Duit&hlancL FEUILLETON Turkije Rusland. BINNENLAND. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. - w«- WaalwükscliP ianptraatsflic Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franto per post door het geheele rijk f0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentikn 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsiüg opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. De verkiezingen in Frankrijk. Alle uitslagen van de Zondag gehou den verkiezingen voor de Kamer zijn nog niet bekend, doch het staat nu reeds vast, dat de nieuwe Kamer niet veel zal verschillen van de oude, d. w. z. dat ze al even anti-clericaal zal wezen. De oude Kamer telde 425 linksche of anti- clericale leden en 166 rechtsche leden, samen 591. De nieuwe Kamer zal 597 leden tellen, wijl, wegens toeneming der bevolking, eenige nieuwe districten zijn bijgekomen. Tot nu toe zijn 588 resultaten van de 597 bekend. Er ontbreken dus uog slechts de cijfers uit negen districten, (nl. de koloniën). Van de linkerzijde zijn gekozen republikeinen 57 radicalen en radicaal socialisten 154; onafhankelijke socialisten 10geünificeerde socialisten 28, totaal 249 linksche leden. Van de rechterzijde progressisten 43 nationalisten 12; conservatieven 53, totaal 108 rechtsche leden. In 231 districten moet herstemming plaats hebben. Van een levendigen verkiezingsstrijd is bijna nergens iets te bemerken ge weest. Toch is er druk gestemd, bijna 80°/o van de kiezers zijn opgekomen. De Zeppelin II vernield. Het bestuurbare luchtschip Zeppelin II, dat Zondagmorgen om acht uur te Hamburg opsteeg en Zondagnamiddag 2 uur landde, na een hevigen strijd tegf.n den zuid-wester-storm en bij Limburg aan de Lahn werd verankerd, is Maan dagmiddag van zijn ankers geslagen en geheel vernield. De Zeppelin II had reeds den heelen Maandagvoormiddag op de landingsplaats Van nDE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF Jêffóeuttout*) aait Den JGuweft ikatfatiD 79). Oh dat is eeu tijdverdrijf... dat verzet ons zoo wat, niet waar, Jacquinet, en voor haar iB het nog al lastig zoo te moeten ecburen en koken en al het huiswerk doen. Zij heeft zoo'n fijne, tengere handjes... gelijk eene mar kiezin. Hebt gij niet reeds bemerkt wat fijne handjes mijne vrouw heeft Die goede mijuhee** Belpbégor zei vrouw Béjin glimlachend. En hoe is het vandaag met het kleintje? Hum Hum Wel, zoo stilletjes 't is teoger, 't is blond, 't is bieek... het echt evenbeeld van Madeleine... Wat wilt ge er aan doen God heeft ze mij zoo gegeven en ik heb ze lief, gelijk ze zijn 1... PaljaB zweeg om te luisteren. Dan vervolgde hij Madeleine is opgestaan, ik boor baar in de kamer been en weer wandelen... Jacques Vader? Toe, vent 1 ga moeder omhelzen en vraag haar of zij niets noodig beeft. Dan znlt gij op de soep passen Drommels 1 ik ben er zeker toch wel groot genoeg voor ga, spoed n en neem uwen jas, gij znlt u aankleeden om aan stonds, na het middagmaal, te kunnen vertrek ken. Ja, vader. Dag moeder Bejin En de knaap verliet spoedig de kamer. 't Ziet er oprecht een braaf mannetje uit zei de uitverkoopster. Een galden hart en krachtige spieren, een heel mannetje en waar kruim in zit zei de goochelaar heel fier. Wat de kleine bij Limburg met hevige windvlagen ge kampt. Kort voor éénen pakte een windstoot van 18 meter in de seconde het luchtschip aan de linkerzijde. De verankerde stalen trossen braken. Ver geefs probeerden de manschappen het luchtschip te houden. Het werd naar Weilburg voortgedreven en tegen een paviljoen op den bergtop geslingerd, waarbij het achterdeel hangen bleef en het voorste overhangende deel naar be neden afknapte. De bergingswerkzaamheden zijn ter stond begonnen er zullen vijf dagen mede heengaan. De motoren zijn onbe schadigd. Het voorval is enkel te wijten aan een vergeefschen strijd tegen de elementen. Er ontbrak niets aan de genomen voor zorgsmaatregelen. Er is niemand gewond. Volgens een bericht in het Kreisblatt is het luchtschip middendoor gebroken het hangt in de boomen, die op den Weversberg staan. Leerlingen der on- derofficiersschool en de brandweer zetten het terrein af en trachtten den ballon te verankeren. Een exlra trein van Limburg met hulpmanschappen is aan gekomen. Volgens een later bericht is het lucht schip Z. II in het midden geknakt. Men is van plan de nog onbeschadigde kleine ballonnen te ledigen en het geraamte uit elkaar te nemen. Er is een enorme toeloop van nieuwsgierigen naar de plaats van het onheil. Uit Dietz zijn soldaten aangerukt, die nu zorgen voor de af sluiting van het terrein. Het ongeluk heeft overal groote ver slagenheid teweeggebracht. De pers acht het legerbestuur niet verantwoord, want niettegenstaande de voorspelling der meteorologen van slecht weer is de vloottocht toch doorgegaan. De inspec teur der genie Lyncker heeft aan den keizer geseind Niemand is verantwoor delijk Het is overmacht. Het schip is totaal vernietigd. Herstelling is uit gesloten. Het is geen nederlaag voor het systeem. De orkaan is oorzaak.* De voorganger van het thans veron gelukte militaire luchtschip Zeppelin II werd in Echterdingen door den storm van zijn ankers geslagen. Een ontplof fing volgde en het luchtschip werd door vuur verwoest. betreit. die zal met de jaren ook wel verbeteren, nu is zij te zeer vermoeid Denk eene na wij hebben heel Frankrijk doorreisd om hier te Augou'.ême aan te komen en wij hebben zoo spoedig den weg afgelegd dat wij zelfs den tijd niet hadden ergens nit te rusten. Gij hadt das wel veel haast om aangekomen te zijn Niet zoozeer om hier aan te komen had ik haast, maar wel om ginder weg te zijn. Ik vluchtte als een dief... Vrouw Béjin maakte een gebaar van verwon dering. O 1 wacht even, 't is maar eene vergelijking die ik doe, legde Paljas uit. Ik bad mets ge pakt, niets gestolen, iutegendeel Hoe! integendeel? Ja, men wilde mij afnemen wat ik bezat, zei de goochelaar stil aan warm wordend. Men wilde mij berooven, mij, armen sukkelaar, mij datgene ontnemen wat mij alleen toebehoort, wat niemand mij kan betwisten, mij mijnen schat, mijnen troost, mijn leven ontnemen... Dat wilden zij, die lieden zonder bart en zonder ingewanden... De vrouw hoorde hem nieuwsgierig aar. Hij bemerkte dat hij zich wat te ver uitliet, en ofschoon hij geen de minste reden had om de weduwe te mistrouwen, belette eene instinktmatige voorzichtigheid hem, zijn geheim te verraden. Doch waartoe dit alles verteld, moeder Tien, voleindigde hij, dat zijn dingen die niemand anders dan mij aanbelangen... Weihoe dan, mijn waarde Belpbégor gij weet toch wel dat ik van u houd en u sedert ik u beb leeren kennen, en indien gij bij toeval hier eenige bescherming noodig hadt, zeg het mij maar, ik ken rijke lieden, men- schon van aanzien.. Groote heeren, hertogen, ridders niet waar? riep de goochelaar uit met een bitteren spot lach. Wel bedankt Ik heb hunne bescherming niet noodig; dat zij in hun hniB blijven. Dat zal beter zyn Het geluk ziet ge bestaat, niet in het bezitten van kasteelen, titels, en geld in overvloed Het gelnk bestaat er in, lkander lief te hebben, man vrouw en kin deren, en samen in 't korstje te bijten dat men Er heeft een hevig gevecht plaats gehad bij de bergengte van Tsjernalowa, die door de Albaneezen bezet was. De Albaneezen werden uit hun stellingen verdreven met een verlies van 200 man. De verliezen der Turken moeten meer dan 300 man bedragen. Er zijn weer tien bataljons verster kingstroepen gezonden. Men twijfelt er intusschen in bevoegde kringen aan, of het den Turken zal gelukken in het hart van Albaniën door te dringen en de ontwapening der bevolking door te voeren. In Opper-Albanië moeten vijf en twin tig duizend Albaneezen onder de wape nen zijn, over verschillende plaatsen verdeeld. Daartegenover staan 52 batal jons Turksche troepen met 16 batterijen. In militaire kringen wordt kritiek ge oefend op het beleid vanSjefket Toergoet pasja, die heeft verzuimd bijtijds den Katsjanik-pas te bezetten, zoodat zich daar 3000 Arnauten hebben kunnen vereenigen die het spoorwegverkeer op de lijn Uskub-Mitrowitza belemmeren. Dzjarvid pasja, wien opgedragen was naar Opper-Albanië te gaan om Toergoet pasja te steunen, weigert die opdracht te aanvaarden. In de schatkamer der patriarchen te Moskou is een enorme diefstal aan het licht gekomen. Daar wordt namelijk bewaard de kerkschat van 't geheel Grieksch-Katholieke Oosten, een reus achtige geldswaarde, doch ook een groote waarde uit geschiedkundig en artistiek oogpunt vertegenwoordigend. Toen men dezer dagen de waarde eens wilde schatten, bleek dat 't grootste deel der kostbaarheden gestolen en dat de edel gesteenten door glas vervangen waren 1 De schade loopt in de mÜlioenen Prof. Dr H. Pools. Naar wij uit goede bron vernemen, zal dr. H. Poels na de vacantie zijn ambt als hoogleeraar aan de R. H. Universiteit van Washington neerleggeu en voor goed naar Europa terugkeeren. Tijd. Bezoek president Roosevelt. Roosevelt is voornemens bij zijn bezoek aan Delft op a.s. Zaterdag de Nieuwe Kerk en deu Koninklijken Giafkelder te bezich tigen. Men seiut ons uit Haarlem, dat het thans vast staat, dat cx-president Roosevelt Zondag 1 Mei ook een bezoek zal brengen aan de nationale bloemententoonstelling aldaar. Onderzoekingstocht in Nieuw-Guinea. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ont vangen telegram ia het militaire explotatie- detachement, dat onder bevel van den ka pitein der infanterie A. Franssen Herderschee het stroomgebied van de Mambe.ramorivier op Noord-Nieuw-Guine verkent, wegens plotselinge hevige berri-berri en malaria naar Java teruggeroepen. Prins en Prinses Foesjimi. De Japansche prins en prinses Foesjimi brachten gisteren te Amsterdam een bezoek aan het Rijksmuseum en het koninklijk jaleis. Daarna werd naar het stadhuis ge reden, waar burgemeester Röelle den prins en prins s ontving in de burgemeesterskamer en hun de raadszaal liet zien. In den middag werd met de politiemotorboot een tocht door de haven gemaakt. De prins en priDses waren gisterenavond voor het diner de gasten van den Burge meester en mevrouw Röell in het Doelen Hotel. De Japansche gezant in Den Haag zat mede aan. De prinses was, evenals de haar vergezellende dames gekleed in een rijk Europeesch avondtoilet. In het haar Iroeg zij een diadeem. Officieele toosten werden er niet uitgesproken, daar de etiquette meebrengt, dat het vorstelijk echtpaar eerst na ontvangst door H. M. de Koningin zijn incognito opheft. Gisteravond, Da aankomst in de residentie, is er in liet. koninklijk paleis, waarin zij logeeren, diner ter eere van de booge gasten. Woensdag ontvangst door de koningin op. Het Loo, gevolgd door een luuch. Donderdag biedt de Japansche gezant den leden der keizerlijke familie een feestmaal in de legatie aan. De koningin-moeder is voornemens het prinsenpaar Vrijdag te ont vangen en aan een lunch te vereenigen. De. gasten denken tot Zondag in de residentie te blijven. Gisteren bezochten zij de diamantslijperij der firma Isscher, gewonnen heeft Zie, moeder Trien, vervolgde hij eonentooD lager en zijne stem verzachtende, gij zoudtdat aan mijn vronwtj» moeten zeggen, al sjouwelende, schijnbaar zonder erg zij luistert naar u als gij haar aanspreekt, nu 't is altijd goed, zoo iets aan eene jonge vrouw te zeggen... Och kom weder vaarde Trien, vreest gij dat uwe vrouw u om uwe armoede kleiD- achte? Als men goed is, gelijk gij, en ziju vrouwtje mint, zooals gij doet, dan zou zij wel ondankbaar moeten wezen... Mijne vrouw is een engeltje van God- dut weet ik, en ik bon er ook heel gerust op Waarover zon zij ook klagen Wat zou zij kunnen verlangen Niets I o niets, hoop ik, maar ik wil dat zij niet denke dat zij ongelukkig is. Zij, ongelukkig... Maar, beste jongen, gij neemt al den last op u; gij doet hier alles... tot zelfs de soep klaar maken En gij doet het heerlijk, hoor dat moet gezegd worden ze riekt lekker Gelooft gij dat zij goed zal zyn?.... Daar kunt ge op rekenen Zijn onderhoud met de uitverkoopster werd onderbroken door het binnentreden van Madeleine. Ei dag, liefste, zei deze haar omhelzend alsof 't hare eigene dochter ware geweest. Wij spraken juist van u. Gaat het goed Heel goed, madame, dank u. antwoordde de jonge vrouw, wier bleekheid en gespannen trekken die bevestiging logenstraften. En de kleine? Ik ben er in geslaagd haar in slaap te krijgen. En gjj zelve, hebt gij kunnen slapen Ik vriend?... heel zeker. Gij ziet, ik ben nog nooit zoo laat opgestaan Zoo zoo nochtans, uwe mooie oogjes zien er vermoeid uit. De kleine heeft u weer afgetobt, wil ik wedden. Op dit oogenblik, kwam Jacques, al ilikke renil de kamer uit en keerde Grain-d'Amour terug, bet nieuw keukengerief medebren gende, dat hij gaan koopen was, alsook een groote kruik wijn. Hnnne komst had ten gevolge dat Madeleine niet verplicht was op de laatste vraag van Landbouwtentoonstelling to Lissabon. Blij sens mededeeling vau den Neder- landschen gezant iu Portugal zal op 5 Jani a.s. te Lissabon eeu groote landbouwten toonstelling worden geopend. Aan deze tentoonstelling zal een afzon derlijke afdeeling verbonden worden voor Nederlandsch rundvee, uit Nederland inge voerd. De prijzen zijn als volgt vastgesteld 1 van 50,000 reis voor den besten stier van 14. tot 30 maanden; 1 van 30,000 reis voor den tweeden besten stier van 14. t«t 30 maanden; 1 van 30,000 reis voor den besten stier van 8 tot 1.4 maanden 1 van 20,000 reis »oor den tweeden besten stier vau 8 tot 14 maanden 1 van 40,000 reis voor het beste vrouwelijk rund van 18 tot 36 maanden 1 van 25,000 reis voor het tweede beste vrouwelijk rund van 18 tot 36 maanden 1 van 20,000 reis voor het beste vrouwe lijk rund van 10 tot 18 maanden; 1 van 15,000 reis voor he.t tweede beste vrouwelijk rand van 10 tot 18 maanden (N.B. I mil reis kan gesteld worden op pl.m. f 2.45), Yoor verdere inlichtingen gelieve men zich te wenden tot de directie van den land bouw. Tournooiveld 6, 's-Gravenhage. Invoer van vee in België. In de Moniteur Belpe van Maandag j.l. komt de volgende bepaling voor Te rekenen van 1 Mei 1910 zullen de koeien en vairzen, alsmede het slachtvleesch enz. herkomstig uit Nederland, mogen in gevoerd worden langs het tolkantoor Weelde (station) den len en den 15n van elke maand van zonsopgang tot 3 nur namiddags. Een feestgave. De Ncderlandsche Gist- en Spiritusfabriek te Delft vierde Zaterdag feest, naar aan leiding van haar 40-jarig bestaan. Het bedrijf stond stop eu directie en personeel zaten aan een gemeeuschappelijkeu teestdisch van pl.m. 1500 personen aan. Aan dezen maaltijd deed de directie mede deeling, dat aandeelhouders hadden besloten, het personeel te erkennen als aandeelhouder voor een bedrag van f 200.000 waarvan 100.000 zijn volgestort uit de middelen vau de loopende exploitatiede tweede f 100.000 zullen worden gefourneerd door telken jare 5 pCt. van de overwinst hiervoor haren «chtgenoot te antwoorden. Na den drempel overschreden te hebben, was de hansworst stilzwijgend gebleven, met een gezicht meer bedrempeld dan ooit. Hij scheen geheel nit zijn veld geslagen als iemand die zich bereidt om te spreken en wiens tong door verstomping verlamd is. Blijkbaar verwachtte hij er niet dat hij zijnen baas in gezelschap zou vinden. Welnu, wat is er? riep Paljas nit. 'k Wist niet dat er volk was, brabbelde Grain-d'Amour. Haag zoo den onnoozele niet uitdat gaat u uiet af. Gy kent ouzo buisbaziu wel... Zij zal n niet opeten... Magere kost, dank je wel. Om u te believen baas Toe 1 zet gauw het maal klaar... Talmen wij niet 1 Ik ben zoo hongerig, als een wolf, wij hebben geenen tijd om onderweg te blijven. De goochelaar gehoorzaamde zonder iets te zeggen. Hij had eensklapB al zijn vroolijkheid verloren en gaf niet «en van de gewone kwipk- slagen ten beste waarmede hij gewoon was zijne minste daden te doen vergezeld gaan. Aan tafelaan tafelgebood Paljas, met zijne twee handen tegen elkaar kletsend. Gy zult wel een bord soep met «ns eten, moeder Trien Gaarne mijnheer Belpbégor en daarna zal ik Madeleine wat gezelschap houden terwijl gy op de Markt gaat werken. Maar, slechts op ééne voorwaarde neem ik aan, en dat iB dat ik, Zondag, de gebraden gans zal aanbieden. Ach moeder Trien, gij aijt waarlijk al te goed De dischgeDooten namen plaats op stoelen waar de biezen uithingen, rondde vermolmde en onvaste tafel, waarop de soeptrien in het midden werd gezet. Belphégor diende in 't ronde voor, en ieder begon met de lepel in de band, het hartelijk vloeschnat te gebruiken. Alleen Madeleine liet geenen eetlust blyken. Belpbégor merkte net op. ..elnu, vrouwtje, wat is er? Niets, mijn vriend maar ik heb geenen eetlust. Probeer maar eenB, de lnst komt al etende. De jonge vrouw deed werkeliik eenige moeite, doch, ter beschaming van 't Bpreek woord, was zij gedwongen den lepel neer te leggen. Hare bekrompen maag weigerde hot voedsel op te nemen. Komaan 1 drong PaljaB aan, de soep is misschien niet gereed gemaakt gelijk gij het gaarne hebt? Ik zal er te veel of te weinig zout ingedaan hebben, of wel zal die afschnwe- lyke Grain-d'Amour haar wat laten aanbranden hebben Gy zijt mis, mijn beste Bel, zei Made leine, de soep is nooit beter geweest. maar ik heb geenen horger. Dan is 't iets ouders zei Paljas recht staande ik heb nn ook geönen honger meer... Komaan Jacquinet, op Grain-d'Amour.... Neem het tapijt, mijn evenwichtsstoel, mijne gewichten, sabels, touw, hanapsen, reep., enz. Ja, baas. En gij. Jacquinet, pak de trommel en de trompet. Nu wy geene muzikanten meer hebben, zijn wij wel gedwongen zelve onze muziek te maken. Daar, vadertje Ha ha jongentje ging Paljas voort, 't is vandang dat wij den grooten toer gaan uitvoeren. We zullen eens repetitie houden. Zie me dat eens aan, moeder Trien. Ik neeai den stoel, Jncquinet gaat boven staan in even wicht op oenen voet, gelijk het beeld der Faam ik plaats heel den boel om mijn hoofd, zóó... en ik ga met mijn schaaltje bij de toeschouwers rond, terwyl het zoontje op de schuiftrompet speelt. Terwyl hij de uitlegging deed, had Belpbé gor met zooveel kracht als handigheid, de bedoslde kunst vertoond. Met gerekte spieren, maar zeker van zijn stuk wandelde hij met zijn kostbaren en broozen last de zolderkamer rondzijn leerling had niet eens gebeefd of gekreten. Vrouw Benjin drukte keer op keer hare bewondering uit, terwyl Madeleine sidderde. Genoeg, vriend 1 smeekte zij gy doet mij schrikken en beven- (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1