Nummer 34 Donderdag 28 April 1910 33e Jaargang Tweede Blad Firma Mandos-Vinken Provinciaal Nieuws. Heeren- Stroohoeden en Panama's Waalwijk, 27 April 1910. JAARMARKT te Waalwijk op Donderdag 28 April e. k. Waal wij lts Belang. Maandagavond had in >Musis Sacrum4 de algemeene jaarvergadering der ver- eeniging »Waalwijks Belang4 plaats, waarbij, behalve het bestuur, 2, zegge twee leden tegenwoordig waren. Eenieder zal begrijpen dat de verga dering bij deze enorme belangstelling, «en geanimeerd verloop had. Het jaar verslag werd door den secretaris voor gelezen,'de rekening en verantwoording door de twee aanwezige leden nagezien en in orde bevonden. De verkiezing van drie bestuursleden wegens periodieke aftreding der heeren A. van Liempt C. Witlox en Jan Tielen had niet plaats. Door de heeren G. Zuurhout en W. Zuurhout werd hun ontslag als bestuurs lid ingediend, terwijl het bestuur in zijn eerstvolgende vergadering zal beslissen wat te doen staat, bij deze groote be langstelling van den kant der leden. Het zal waarschijnlijk weer gaan als met zooveel in onze gemeente, uit gebrek aan belangstelling zal dus ook eenezoo hoog nuttige en noodzakelijke vereeni- ging mogelijk verdwijnen, 't Is niet genoeg dat eenigen (veel te weinig) hun penning offeren, er moet ook eenige belangstelling zijn. En al kan eene vereeniging door omstandigheden 't eene jaar meer doen dan 't andere, toch verwacht zij dan nog eenige blijk van medewerking van de zijde harer leden. Het jaarverslag gaf o. m dat door W. B. de Juliana feesten, de koninginnefeesten, een Armenconcert zijn georganiseerd of ontworpen, een krachtige actie is gevoerd voor latere treinen, eene schilderijen-tentoonstelling is daargesteld, een commissie is gefor meerd voor de Liedertafelfeesten, de landbouwtentoonstelling, e. m a., zaken die zonder eene vereeniging als deze veelal niet of zeer moeilijk zouden tot stand zijn gekomen, want welke persoon of welke vereeniging zou dan het initiatief genomen hebben. Als nu juist in een tijd dat Waalwijk opbloeit, dat men toename van bevolking verwacht, dat men toch moest trachten bij verschillende gelegenheden 't verblijf in onze plaats zoo aangenaam mogelijk te maken, het vreemdelingenverkeer, de correspondentie, den bloei van Waalwijk op verschillend gebied te bevorderen, eene vereeniging die aangewezen was om dit alles in de hand te werken, uit ge brek aan belangstelling gaat verdwijnen, dan hebben de Waalwijkers dit aan zich zelf voor 't grootst gedeelte te wijten. Geen viering van nationale feestdagen geen concerten, geen initiatief bij ver schillende gelegenheden, 't zon een schande zijn voor een plaats als de onze. St. Puulusvereenigiag. Op Zondag 24 April, des avonds ten 61/a uur, hield de St. Paulusvereeniging in haar lokaal eene algemeene verga dering. Ongeveer 7 uur opende de Voorzitter de vergadering met den gebruikelijken groet, heette de weinig aanwezigen wel kom en zei gehoopt te hebben heden eene groote menigte bijeen te zullen zien. Doch de afwezigen hebben onge lijk, want wat heden geboden zal worden is fijn, nl. een lezing van Professor Huijs, een priester-geheelonthouder, dus geen man van het woord maar van de daad, en dan nog de bekende zanger van de Langstraat, de heer Groenen zal deze vergadering met zijn schitterenden zang opluisteren. Hierna werd door den secretaris het jaarverslag uitgebracht over het afge- loopen dienstjaar. Uit de voorlezing van dit lijvig verslag bleek dat de vereeniging thans 253 leden telt, waarvan 7 geheel onthouders, 113 Paulisten en 133 afschaf fers zoodat het totaal aantal leden met 25 is vooruitgegaan. De Voorzitter dankt den secretaris voor het keurige en zakelijke verslag en zegt dat de heer C. de Jong blijk heeft gegeven de rechte man op de rechte plaats te zijn. Veder brengt hij nog een bizonder woord van dank aan den heer F. Pennings voor de bereid willigheid waarmede hij steeds de con tributie ophaalt en de Kruisbanier rond brengt. Ook de tooneelclub brengt hij dank en hulde voor de vele opofferingen daardoor leert men het kind er genot die zij zich getroost en voor het mooie spel waarvan zij allen in de afgeloopen winter heeft doen genieten. Dan zegt hij met genoegen te kunnen constateeren dat de openbare dronken schap in de Langstraat vermindert. Ook de drinkdwang en drinkgewoonte ver dwijnt gaandeweg. Dit geeft echter geen reden tot stilzitten want helaas nog te veel naamloos wee Is het gevolg van misbruik van alcohol, nog te velen wor den verzwakt en gedood door het te veel gebruik maken van alcohol, nog te veel jeugdige zielen gaan ten gronde door zoo vroegtijdig gebruik ervan te maken. Omdat het nog zooveel kwaad doet, is het goed dat wij de misstanden leeren kennen en daarvoor zal Professor Huijs ons hedenavond in de gelegenheid stellen. Na de 6 nieuwtoegetreden Paulisten en 3 afschaffers standvastigheid in hun voornemen te hebben toegewenscht, brengt de heer A. v. Liempt, penniDg. meester van de spaarkas verslag uit. Hieruit blijkt dat door de drankbe strijders flink wordt gespaard. Door den WelEerw. adviseur werd mededeeling gedaan dat door een wel doener wederom f 25 was beschikbaar gesteld om onder de inleggers van de spaarbank te verloten en wel op dezelfde manier als verleden jaar is gedaan. Toen daarna de WelEerw. ZeerGel. Huijs, professor aan het seminarie te IJpelaar het woord nam, waren intusschen velen ter vergadering gekomen zoodat de zaal nu goed was bezet. Spreker begon met er op te wijzen dat de strijd die de drankbestrijders hebben te strijden met moed en volhar ding moet worden gestreden Uit het jaarverslag heeft hij gehoord dat dit jaar 20 personen de vereeniging hebben verlaten. Als die leden overtuigde drank bestrijders waren geweest, zouden zij zijn gebleven. Ze zijn wel lid geworden met goede bedoelingen doch ze zijn niet genoegzaam overtuigd geweest. Ze zijn lid geworden, ja dikwijls om den een of ander plezier te doen. En dat mag niet. Drankbestrijders moeten te rade gaan bij kenners. De wetenschap staat boven de ondervindig vooral als die, de wetenschap, een gevolg is van ge nomen proeven. Zoo wordt dikwijls gezegdnou hoor, zoo eens een bor reltje geeft kracht. Beslist onwaar, 't Prikkelt wel even aan, maar kracht geven kan het niet, dat kan eenieder wel be grijpen. 't Gaat juist als met een paard. Als men dat met de zweep slaat, loopt het eeu oogenblikje harder, doch niemand zal durven beweren dat er in zoo'n zweepslag kracht Is gelegen. Worstelaars onthouden zich van alcohol en nu is net een feit dat zoodra deze slechts een matig gebruik gaan maken van alcohol zij spoedig van een len rangs worstelaar een 2en of 3en rangs worstelaar worden. Dat is toch niet doordat er in alco hol kracht is gelegen Een borreltje is goed voor de kou, dat verwarmt een mensch. De Noord poolreiziger Nansen denkt daar echter anders over. Een distillateur zond Nansen een vaatje jenever, daar kon hij dan in de Noordpool zijne mannen nu en dan eens een borrel van geven als zij kou hadden. Nansen echter, een man van wetenschap en ondervinding, retour neerde het vaatje jenever met een briefje erbij, dat het voor hem en zijn manschap pen veel beter is, vooral ook bij de he vigste koude, om zich van jenever te onthouden. En zoo vervolgde spreker zijne lezing. Op overtuigende wijze weerlegde hij dat een borrel den honger niet opwekt den levensduur niet verlengt, uiet gezond is voor kinderen. Met nadruk wees spr. er op dat on zedelijkheid en misbruik van sterken drank niet verder van elkaar zijn gelegen dan Waalwijk en Besoijen. Daarom ook dient het te worden bestreden. Verder verplicht de liefde tot het huisgezin ons den strijd tegen de alco hol aan te binden. Men moet niet dul den dat alcohol in het huisgezin wordt gebracht. Ook zonder bier of wijn zal men niets missen. Vooral de vrouwen die het geluk heb ben moeder te worden, durft spreker beslistheid het gebruik daarvan te ont raden. Ook het bij feestjes de kinderen te laten proeven of suiker ervan te laten happen dient te worden bestreden, want in krijgen. Dronkaards, of zij die zich enkele ma len aan drankmisbruik schuldig maken moesten niet in bet huwelijk kunnen tre den. Dikwijls wordt wel gezegd als hij getrouwd Is zal het wel beter worden, doch het tegendeel ziet men maar al te dikwijls. En wie zal de zielesmart schetsen van een vrouw wier man een dronkaard is, wie schetst het zielelijden van een vrouw die haar liefde ziet be antwoord met grofheden. Haar kinderen zijn dan haar troost, doch wie heeft zoo'n vrouw niet hooren zeggen ja, als ik die niet had, als ik niet wist dat ik daar voor moet werken, dan kon ik het niet uithouden. En als zoo'n vrouw dan verder denkt, roept zij weer met smart uit, ach, wat zal er toch van mijn kin deren worden als ik uit den tijd kom te geraken. Wat doet het haar een leed als haar kinderen haar vragen moeder waarom speelt vader nooit met ons, zoo als de buurman dat doet enz. De strijd tegen de alcohol is nog niet uitgestreden, nog 26.000 dronkaards zijn er in ons land en honderd duizenden zijn e- die nog te veel drinken, waar door de gelukszon op zoovele plaatsen wordt verbannen. Vooral moet worden gestreden om de kinderen alcoholvrij op te voeden. Gaarne had spr. er nog op willen wij zen dat wij uit vaderlandsliefde en uit liefde voor onze kerk verplicht zijn te strijden tegen koning alcohol, doch de tijd ontbrak hem. Met een enkel woord wijst hij op Frankrijk's treurigen toestand, op de onnoozele kindermoorden wat alles een gevolg is van misbruik van alcohol. Na er nog op gewezen te hebben dat de Katholieken nog niet genoegzaam werken tegen de drankbestrijding wijl de Protestanten reeds 2 sanatoria voor dronkaards hebben en wij nog geen een, eindigt spr. zijne rede met de aansporing alle zeilen bij te zetten ten einde ook spoedig dei gelijke inrichtingen te be zitten. Een krachtig applaus was het loon voor de heerlijke rede. De president dankte professor Huijs en sprak den wensch uit dat Z Eerw. nog lang als officier aan de spits van ons leger zal blijven staan. De heer Adr. Groenen, geaccompag neerd door zijn bekwamen pianist den hr. A Hurkmans, zong hierna een ?root aantal volksliederen, zulks in verband met verbetering van den volkszang. De aar dige liedjes, die op meesterlijke wijze werden vertolkt, verwierven dikwijls een onbedaarlijk applaus De liederen van WiertsMoederke alleen en Klein Moederke, die als toe gift werden gegeven, werden in een ademlooze stilte aanhoord. De president sprak hierna in verband met de verbetering van den volkszang, nog enkele woorden en huldigde daar bij op gepaste wijze de heeren Groenen en Hurkmans. Juliana dag. a.s. Zaterdag viert onze geliefde Prinses Juliana haren eersten jaardag. Alle plaatsen maken zich op, om dit feest waardig te vieren. In onze gemeente die steeds vooraan stond bij de herdenking onzer nationale dagen, hoorden we tot dusverre van niets. Dat het bestuur van >Waalwijks Belang4 dat zoo weinig be langstelling ondervindt, niet veel ambitie heeft, achten we begrijpelijk, maar toch zouden we in overweging geven, iets te doen b. v een concert op Zaterdagavond of Zondag, wij mogen toch niet geheel ten achter blijven. Het zou ook niet te laat zijn, om in navolging van andere plaatsen op dien dag Prinses Tuliana- bloemen te laten verkoopen. Wij twijfelen niet of vele dames zouden bereid zijn, om daartoe mede te werken: de opbrengst moet bestemd worden voor een liefdadig doel: >tubeiculosebestrijding4, voor de Vacantie-kolonies of i. d. In de Prov. Ct. lezen we daaromtrent nog „Het comité vertrouwt aldus op 30 April door den verkoop der Juliana bloem ad f0.10 per bloem, eene ruime recette te verkrijgen, die velen ongelukkigen long- lijdertjes zal ten goede komen, en meer nog, dat door deze actie de overtuiging zal veld winnen en worden gevestigd, dat de tuberculose eene ziekte is, welke vooral in haar begin is te genezen en welke hare grootste vijanden heeft in de meest eenvoudige middelen, met name In licht, lucht, doelmatige voeding, ge zonde woning en niet het minst in de zindelijkheid. Het comité roept derhalve iedereen met aandrang toeHelpt ons de tuber culose bestrijden*de ziekte die nietten onrechte Wel eens genoemd is de ziekte der onwetendheid 4 Wil men ook in onze gemeente nog iets doen, dat men dan vlug handele. Waalwijk mag toch niet zoo'n pover figuur maken, wij zijn aan onzen goeden naam op dit gebied ook wat verplicht. IlofleveraBcier van H. I. de Kooingin. WAALWIJK. GROOTE STRAAT B 142. Ontvaogen De nieuwste modellen van THE PANAMA HAT Co Ltd. tot in de fijnste qualiteiten. Diefstal. Is er dezen winter in onze en aan grenzende gemeenten zeer veel gestolen, als waschgoed, kippen, konijnen en meer andere artikelen, zonder dat men de daders heeft kunnen snappen, in den nacht van Zaterdag op Zondag hebben de dieven hun oog laten vallen op zinken, buizen en goten. Maar ditmaal zijn de langvingers den dans niet ontsprongen en is 't der politie tot veler geruststel ling gelukt de hand te leggen op een drietal personen, die mogelijk nog al wat op hun kerfstok hebben In den nacht van Zaterdag op Zondag dan werden van de huizen en pakhuizen van de hee ren Jan Verhulst, C. van Wijck, Duques- noij, van Iersel, de Tramweg Mij., Gerrit van Dijck, Machielsen, de Bont, Mom bers e. a. benevens van een drietal per sonen in Besoijen de zinken buizen en goten gestolen, terwijl dit vroeger reeds bij den heer Quirijns was geschied. Aan gifte werd direct bij de politie gedaan, die besloot nauwlettend 't oog te houden op de voddenkooplieden die mogelijk passeerden. Maandagmorgen kwam een dergelijk persoon door de straat, op een afstand gevolgd door zekeren S. De politie-agent Didden ging den honden wagen achterna en toen deze ergens stilstond, inspecteerde hij de zaak en vond weldra een zak met buizen. Hij gelastte den koopman mee terug te gaan naar het politie-bureau, waar weldra de ge meente veldwachter en de maréchaussée uit Besoijen aanwezig wareD. De man vertelde van wien hij een en ander had gekocht zoodat de politie direct naar Besoijen ging, om bij zekeren S huis zoeking te doen. Hier werd niets ge vonden, maar later bleek, dat de res- teerende gestolen buizen door S. in een sloot over den Dijk waren geworpen, overdekt met matten en daarop eenige steenen. S. was zooals wij hierboven meldden den hondenwagen nagegaan en toen hij In de verte zag dat de politie agent den wagen inspecteerde, kreeg hij argwaan en was hij naar huis gegaan om verdere verdachte dingen te verwij deren. Dit was door een paar menschen gezien, die daarop de politie attent maakten, wat tot de ontdekking leidde. Door de politie werd S. naar het po litie-bureau te Waalwijk overgebracht, alsook een 17-jarige V. die bij zekeren v. E. zat te werken. Ook bij dezen werd later huiszoeking gedaan, doch niets ge vonden des middags werd ook v. E die 's morgens weg was, aangehouden en naar de maréchaussée-kazerne over gebracht. Weldra begon nu het verhoor, de 17-jarige V. bekende spoedig de geheele geschiedenis. Hij met S- hadden die buizen gestolen en hadden daarvoor eenige uren werk gehad, terwijl van E. op den uitkijk bleef staan. Zondagmorgen had men bij v- E. op zolder de buizen allemaal in stukken gebroken, opdat ze wat meer handelbaar zouden zijn en Maandagmorgen werden ze door S. en V. aan den voddenkoopman ver onder de waarde verkocht. Het verhoor van S. ging niet zoo gemakkelijk, deze ont kende in den beginne halstarrig, maar ten slotte xmocht het gelukken hem tot volledige bekentenis te brengen, alsook v. E. viel al heel spoedig deor de mand. Verschillende personen hebben hun ei gendom herkend. De dieven hebben in de marechaussée-kazerne te Besoijen overnacht en zijn Dinsdagmorgen ten II uur naar den Bosch overgebracht. Nog werd meer huiszoeking gedaan, daar men nu hoopt den draad in handen te hebben, die zou kunnen leiden tot ontdekking van verschillende andere diefstallen. Er loopen er nog meer in onze gemeente rond, die men als dief zou durven aan wijzen, al zijn nog de noodige bewijzen niet in handen. De voddenkoopman, die volgens zijn eigen verklaring de buizen ver onder de waarde kocht en die 't goed vond het gekochte eerst buiten de straat te be talen, (wat toch veel wat te denken gaf) heeft tevens een proces verbaal opge- loopen. Jubileum. Heden herdenkt de Eerwaarde Moe dei-Overste van het liefdegesticht alhier den dag waarop zij voor 25 jaien hier in het klooster als zuster werd geplaatst, waarvan bijna 20 jaren als overste. Wij hopen hare bescheidenheid niet te kwetsen, als wij haar namens geheel Waalwijk hartelijk gelukwenschen op dezen heugelijken dag. Het zal onnoodig zijn hier op te sommen wat Reverende Mère in al die jaren voor ons heeft ge daan, hoe zij de belangen der haar toe vertrouwde jeugd heeft behartigd, welke zorgen zij heeft besteed aan de opvoe ding en 't onderwijs der kinderen, met welk een voorbeeldige opoffering zij de talrijke zieken verpleegde, een moeder was voor de zusters, de weezen, de ouden van dagen die in dit huis eeu rustigen ouden dag zochten. Dit alles is te overbekend en vervult dagelijks de harten der ingezetenen met oprechte dankbaarheid en hartelijke waardeering voor deze edele vrouw, die ter eere Gods en uit liefde voor de menschen, haar welbesteed leven geeft in 't belang der jeugd en der lijdende menschheid. Aan haar biengen wij hier openlijk onze diepgevoelde gelukwenschen en de betuiging onzer innige dankbaarheid, terwijl wij de hoop uitspreken, dat God haar voor het liefdegesticht, dat aan hare hoede en wijs bestuur is toever trouwd en voor geheel Waalwijk nog lange jaren moge sparen. Goudea Bruiloft. De gouden bruiloft van Jan Papen hoven die op Zondag 8 Mei valt, zal gevierd worden op Maandag 9 Mei. Door de goede zorgen der buurtcommissie zal den jubilarissen een mooie dag bereid worden. Keuring Springstieren. Door Ged. Staten dezer provincie is tot lid der commissie tot keuring van springstieren in het (Vile) district Waal wijk benoemd de Heer P. A. van Gastel te Zevenbergen en tot plaatsvervangend lid de Heer J. G. de Wit Hzn. te Raamsdonkveer. Benoemd. J De minister van waterstaat heeft op voordracht van Ged Staten in de com missie van advies over spoorwegdienst- regelingen voor het tijdvak 1 Mei 1910 tot 30 April 1911 tot lid benoemd o a. den heer G. A- W. zan Lanschot, lid van de Kamer van Koophandel en Fa brieken te 's Bosch en tot plaatsver vangend lid o a. den heer C. L Bressers lid van Ged. Staten dezer provincie, te Dongen. Aanbesteding. Donderdag 12 Mei, des voormiddags om halftwaalf zal in het gebouw van het Provinciaal Bestuur te 's-Hertogenbosch worden aanbesteed lo het vernieuwen van het Remtnlng- werk der draaibrug over den Roosen- daalschen Vliet te Gastelveer. Begrooting f 16000 2o. Het maken van een rijwielpad op den oostelijken berm van den provincialen weg van Gilze over Alphen en Baarle- Nassau tot de Belgische grens. Begrooting f6000. en Woensdag 18 Mei des voormiddags om halfelf Het voortzetten van de oeververde diging langs de Zuid-Willemsvaart in de provincie Noord-Brabant. Raming f 7000.— Door het College van Regenten over de Godshuizen en de Algemeene Armen te 's Bosch is aanbesteed Het bouwen van een broodbakkerij, alsmede van een wasscherij met droog- inrichting, bergplaats, enz. Ingeschreven werd door de heeren Echo van Zuilen. »oa—P

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5