Nummer 36. Donderdag 5 Mei 19lO. 33c Jaarg Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. Gemeenteraadsvergadeiing. PALJAS ANTOON TIE L EN, Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Uitgeveb: FEUILLETON WAALWIJK. Telefoonnummer 38. De Echo van het Zuiden, Waalwpsche fii Langstraatstlie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 8 maanden fO."ö. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezouden stukkengelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den Advertentiën 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters "naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeveiv worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. VLIJMEN. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Vrijdag 29 April, des avonds ten half zes uur. Voorzitter de Edelachtbare heer G. R. v. d. Ven. Ongeveer 6 uur opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig de heeren Boom, Zwaans, van Wordragen, De Vaan, vau Heivoort, van Buul, v. d. Ven, van Stokkum. van Heesbeen, Mommersteeg en van Oijen. De Voorzitter verzocht den ambtenaar ter secretarie voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Na voorlezing daarvan zegt de heer van Buul, dat in de notulen staat dat hem het woord is gegeven. Dat is niet zoo, integendeel, het woord is hem toen niet verleend, Voorzitter. Met het voorlezen der no tulen vroeg u het woord en toen heb ik gezegd dat aan de orde was het voor lezen der notulen en dat u daarna het woord kon krijgen, wat ook geschied is. Van Buul. Zoo Voorzitter. Over deze quaestie sta ik niet langer discussie toe. Van Buul. Ik geloof dat alle raads leden het weten dat mij het woord uiet is verleend. Voorzitter. Ik breng de notuleu in omvraag. Van Heivoort. Dat gaat toch over deze notulen niet waar Voorzitter. Ja. In omvraag gebracht worden de no tulen met 10 tegen 1 stem onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Tegen stemde van Buul- Aan de orde 1 Ingekomen stukken. a. Proces-verbaal van kasopneming. Uit de voorlezing van het proces ver baal bleek dat de boeken in orde zijn bevonden en in kas aanwezig was een Van «DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF Jêcföewltowsv aan Den i'GmwfijhakxuA 81). Gij zult hem vergeten. Mijnen echtgenoot vergeten? Uwen echtgenoot gij lacht zeker I Twijfelt gij er aan, mijnheer wierp Madeleine tegen. Hij is mijn wettige man, zoo vóór de wet als vóór God; hij is het door onze liefde en door onze armoede. Ja, ik ben zijne vronw, want de prioster heeft mij gevraagd dochter, zweert gij in lief en leed met dezen man te leven, hem nooit te verlaten zelfs niet in ziekte of ongeluk Zweert gij dat En ik heb geantwoord ik zweer het. Gij ziet dus wel dat Belphógor mijn echtge noot is. Maar de markies van Montbazon was uw vader, antwoordde de ridder, en gij be- hoordet aan hem, aan zijn edel geslacht vooraleer aan dien vagebond gebonden te zijn... Madeleine was diep gekrenkt in hetgeen haar het dierbaarst was op aarde en riep Zoo gy den vader mijner kinderen beleedigt, mijnheer, dan beleedigt ge mij zelve... Verschooning, jnfi'rouw, hernam Rollac, nwe familie is verwittigd en wacht u met ongeduld. Zij heeft mij niet noodig, terwijl Belphégor Zij heeft u integendeel volstrekt noodig jnfi'rouw, opdat de hertog die uit de balling schap is weergekeerd en nog meer onder den last van het lijden dan onder dien van de bedrag van f 2468.22V2. Voor kennisgeving aangenomen. b. Aanbieding verslag toestand der gemeente. Wordt gedurende 14 dagen ter secre tarie ter visie gelegd. 2 Verzoek van het Bestuur der 21e Landbouwafdeeling en van het Bestuur van den Boerenbond te Haarsteeg tot het nemen van de noodige maatregelen tot verbetering der springstieren aan de Haarsteegsche zijde, met voorstel van B. en W. Uit de voorlezing van het adres blijkt dat herhaaldelijk de klacht wordt ver nomen, dat niet genoeg stieren aanwezig zijn en ook over het gehalte der aan wezige stieren. Vroeger waren er 's win ters altijd 2 goedgekeurde stieren. Dit jaar is er maar een geweest, zeer ten ongerieve van de talrijke veehouders. Met het oog op de uitbreiding van den veestapel acht het bestuur der Mij, het wenschelijk dat een nieuwe regeling wordt getroffen en dat voortaan in den winter 3 goedgekeurde stieren worden gehouden. Ook acht zij het wenschelijk dat een commissie wordt benoemd, welke belast zal zijn met het toezicht. In een memorie van toelichting wijst het bestuur er op, dat het in de-bedoe ling heeft gelegen van de Mij, om in samenwerking met den Boerenbond, een fokvereeniging op te richten Eene der gelijke vereeniging wordt door de Pro vincie gesubsidieerd en indien dan de gemeente Vlijmen en Haarsteeg ook een subsidie daaraan verleenden, zou eene dergelijke vereeniging, in het belang van den veestapel werken- De Boerenbond echter wenscht zijne medewerking niet te verleenen, hij gaf zelfs geen antwoord op het verzoek der Landbouwafdeeling. De Boerenbond heeft ook een adres aan den raad gericht. Uit de voorlezing blijkt, dat ook deze vereeniging het wenschelijk acht, dat in de maanden December, Januari en Februari 3 stieren worden gehouden, waarvoor dan de ge meente eene grootere subsidie moet ver leenen ofwel dat het dekgeld moet worden verhoogd. Voorzitter. Aangezien de gemeente Hedikhuijzen de grootste belanghebben de is, achten B. en W. het beter, dat adressanten zich eerst tot deze gemeente jaren gebakt gaat, ten minste de dochter van zijnen zoon wedoivinde en dat het hem toe gelaten zij zijne oude dagen in vrede te slijten. Zult gij dien laatsten ti oost weigeren aan eeuen grijsaard die al uwe liefde en uwen eerbied verdient? Ik zeg u dat die familie u noodig heeft, maar ik vraag u of ook gij haar niet noodig hebt Voelt gij dan geen moederhart in uwen boezem kloppen Voelt gij dan geene liefde, geene zorg, geene kommernis voor uwe kinderen Mijn God zuchtte Madeleine, diep ont roerd door deze laatste beweegreden die haar door de ziel drong. Ja, drong Rollac aan, uwe kinderen die door ontbering vermagerd en uitgemergeld zyn uw knaapje wiens leden men verwricht om ze tot een werk af te richten, waarbij hij gestadig zijn leven in gevaar stelt uw dochtertje dat, bij gebrek aan de noodige geneeskundige zor gen, langzaam onder uwe oogen wegsterft... Door ben aan dien man te ontrukken wiens leven altijd armoedig zal wezen, zult gij hen aan den dood ontrokken. De vrouw van den goochelanr voelde haron moed wegzinken. Ach kermde zij, dat is te veel Mijne arme kinderen Mijn God, sta mij bij De ridder verwachtte een toestemmend ant woord op zijn aanbod. Op dit oogenblik hoorde men in de verte het gerucht van trommel en trompet. Madeleine liep naar het venster en trok het open. Zie, daar staan zij op de markt, riep zij, met aangroeiende vrees de verscheidene kunst sprongen gadeslaande. Arme kleine Jacques Oh die ijselijke oefeningen... Schei uit, Bel, schei uit Gij zult mijn kind dooden Gij doet mij ijzen... Hij hoort mij uiet aan... Hij laat hem vallen Ah Hij vat hem in zijüe armen op. hij lacht hem tegen... hij omhelst hem Beiden kijken naar hier en zenden mij kussen met de hand... En ik... En zich plotsling naar den ridder keerend Neen 1 riep zij, die scheiding iB onmoge lijk... Ik bemin ze, weet ge wel, ik heb hen wenden. Acht deze eene gemeenschap pelijke regeling noodig, dan kunnen wij later daarover nog in onderhandeling treden. De heer v. d. Ven vraagt of de Mij zich al niet reeds tot de gemeente Hedikhuijzen heeft gewend waarop de voorzitter antwoordt dat zulks wel wordt geschreven doch dat B. en W. het toch wenschelijker achten dat alles van de gemeente Hedikhuijzen uitgaat temeer daar deze er aanmerkelijk veel meer belang bij heeft dan Vlijmen terwijl wij hier een keus van stieren hebben. De menschen van den Voordijk en de Wolput zullen er evenver naar moeten loopen als die van de Haarsteegsche zijde. De heer Zwaans acht 2 stieren vol doende. De heer De Vaan merkt op dat de stierhouder in Haarsteeg niet meer die goede stieren heeft van vroeger. Zwaans. In den laatsten tijd wordt er veel over geklaagd- Voorzitter. Vermeulen krijgt f 60 sub sidie, dus moet hij zorg dragen dat alles in orde is. Wij kunnen zoo nu en dan wel eens laten gaan zien of hij aan zijn verplichtingen voldoet. Nadat de heer van Oijen er nog op heeft gewezen, dat tusschen de gemeente Hedikhuijzen en Vlijmen vroeger eeD vaste regeling heeft bestaan, doch dat de Haarsteegsche menschen toen hun eigen zaak hebben afgebroken, wordt het voorstel van B. W. bij acclamatie aangenomen 3. Verzoek van de bewoners der groote kerk tot plaatsing van een brandspuit in die wijk, met voorstel van B. W. Voorzitter. Het adres is tot B. W. gericht doch hoort bij den raad thuis. B. en W. stellen voor afwijzend op het adres te beschikken, daar de afstand van het raadhuis, waaronder de dorps- spuit is geplaatst, niet zoo ver is De bewoners van den Voordijk zouden ook spoedig komen en daar zij verder van de spuit verwijderd zijn dan de bewoners van de Groote Kerk zou het billijk zijn om hun verzoek eerder in te willigen. Wanneer de financiën van de gemeente het eens toelaten, moeten wij een nieuwe spuit aanschaften. Deze begint zoo zoet jes aan te verslijten. 25 a 30 jaar hebben wij ze al. Als wij dan een nieuwe koopen, lief Vertrek, mijnheer uwe woorden heb ben mij een oogenblik kunnen doen wankelen., ik ben sen oogenblik begoocheld geweest... ik was op het punt mijnen plicht te vergeten, maar nu is 't gedaau Ik ben Madeleine, de dochter van den armen barakspeler Willem, Madeleine voor welke Belphégor zich van kindsbeen af heeft opgeofferd en met dewelke hij zijn zunrgewonnen brood gedeeld beeft. Ik ben de dochter niet van die hoogmoedige edellieden die nu slechts aan mij denken omdat hun geslacht op het punt is uit te sterven... Neen... ik blijf wat ik ben... Vertrek De jonge vrouw was gansch in verrukking. Zij was nn de bevende, zwakke vrouw niet meer die daareven bijDa op het punt was zich door den stoutmoedige^ te laten overreden; nu was zij weer de trouwe echtgenoote, de liefheb bende moeder die alles voor de haren opoffert en trots alle gevaren aaD haren plicht wil getrouw blijven. Zij stak het hoofd heel fier omhoog de fonkelende blik die uit hare oogen straalde, de trilling van hare neusvleugels, de ver achtende plooi om baren mond, alles duidde bij haar Klaarblijkelijk de verontwaardiging aan welke zij voelde over deze nieuwe poging welke de zendeling van haren grootvader be proefde en den vasten onwrikbaren wil van tegenstand te bieden. Nog een woord, hernam Rollac. Neen, mijnheer,'t is onnoodig, onderbrak de ion ge vrouw. En hem met een gebiedend gebaar de denr aanwijzend Vertrek, mijnheer! riep zij. De ridder begreep dat hij zich zou bloot stellen de gansche onderneming te doen mis lukken zoo hij langer aandrong. Paljas kon daarenboven alle oogenblikkeu binnen komen en het was een gewaagd spel zich in zijne tegenwoordigheid alhier te toonen. Hij besloot dus met gednld en voorzich tigheid te handelen, te meer duar hij nog een anderen track belegd had, die de zaak afdoende zou beslissen en voorzeker, zoo dacht hij te zynen voordeele moest uitkeeren. 't Is goed, antwoordde hij eerbiedig buigend, ik vertrek uit toegevendheid voor dan kunnen wij deze in een andere wijk plaatsen. Zwaans. Ik kan mij goed met het voor stel van B. W. vereenigen. Bij de laatste plaats gehad hebbende brand bij Daelmans is nog bewezen hoe spoedig men daar is en dat het toch wel te be houden is- Van Buul. Wat zal een nieuwe spuit ongeveer kosten. Voorzitter. Voor f 800 a f 1000 heeft men een flinke spuit. De gemeente Crom- voirf heeft er, geloof ik, een gekocht voor f 800 en die is er zeer goed over tevreden. Treffen wij met de landerijen eens een goed jaar, dan kan men wel een voorstel verwachten tot aankoop van een nieuwe spuit. Waar de oude dan geplaatst wordt, weten wij niet, doch volstrekt niet zeker bij de groote kerk De afstand van de Voordijk is veel ver der, dat zal nog al wat schelen. Van Buul. Onzenoort ook- Voorzitter. Daar komt nog bij, dat men van hier over een harden weg er naar toegaat. Vroeger heeft er een ge staan. Die werd nooit gebruikt en is later voor oud koper verkocht moeten worden Het voorstel van B. W wordt hierna bij acclamatie aangenomen- 4 Voorstel van B W. tot wijziging van art. 7 der bouwverordering. De Voorzitter leest het gewijzigde artikel voor en zegt dat de bedoeling der wijziging in hoofdzaak de volgende is Thans staat in de verordening dat de vloer eener woning moet liggen 15 cM boven de kruin van den aangrenzenden weg en wil iemand nu bouwen onder in den teen van den dijk dan kan hij dat niet aangezien hij den vloer niet kan krijgen 15 cM. boven den weg en is dan dus genoodzaakt boven aan den dijk te bouwen. Door de wijzigiDg wordt dit veranderd en kan men bouwen ook onder aan den dijk en moet den vloer liggen 25 cm. boven den aangrenzenden buitengrond. Van Heesbeen. Ik kan me volkomen met de wijziging vereenigen Er is licht en lucht genoeg in Vlijmen en om de menschen het lastig te maken daar ben ik tegen. Ook het lid Zwaan' en meerdere leden kunnen zich met de wijziging vcreenigen. De heer van Stokkum zegt om 2 rede- Mejufier de Montbazon, maar ik zal weer keeren, als gij den tijd zult gehad hebben rijper na te denken en misschien zult gij u dan gewaardigen mijn aanbod te aanhooren en misschien aan te nemen... Rollac had volle vertrouwen in het laatste middel dat hij beraamd had. Toen hij bemerkt had dat Belphegor hem eenen toer gespeeld had deor hem op den weg van Marseille te jagen, was hem het inzicht dezer vossenstreek niet ontBnspt, want ook hij was een doortrapte kerel. Hij dacht bij zich zeiven Paljas, gij babt my om den tuin geleid terwijl ik onder den blauwen hemel van Provence rondzwierf, waart gij daar heel gerust en ongestoord op de boorden der Garonne of der Charente gebleven. Ik zou nochtanB tien gouden louis tegen eenen stuiver verwedden dat ik u binnen kort weer in het net zal krijgen en dan zult gij zien of ik waardig mijne weerwraak kan nemen Het spel wbb nochtans zoo eenvoudig als het groot is en het verwondert mij dat ik niet vroeger begrepen heb dat ge mij voor den aap hield... Maar kom... dat zal ik n later wel betaald zetten Poets weder om poets En Rollac was op zijne stappen weerge keerd en langs do kortste wegen had hij gepoogd den verloren tyd terug te winnen. Hij was in zyn goed vooruitzicht niet bedrogen. Want inderdaad na gedurende eenige dagen nog tastend rondgedwaald te hebben bsd hij Madeleine met heel haar huisgezin te Angonlême weergevonden. Hij had zich niettemin wel gewacht zoo maar aanstonds zijne aanwezigheid te ver— raden. Hij wist, bij ondervinding te Courgemont opgedaan, tegen welke moeilykheden hij zich stuitte, Teneinde zich niet aan eene nieuwe nederlaag bloot te stelleD, wilde hij, alvorens den beslissende» slag te wagen, goed het terrein bestudeeren en zijne batterijen opzetten. Om het gemakkelijk te kuDnen doen, moest hij de barakspelers onkundig laten van zijne tegenwoordigheid. nen tegen wijziging van art. 7 der bouw- veiordening te zijn en wel ten le omdat, gaat men een huis bouwen op de helling van den dijk, men dan voor het geval komt te staan, dat een gevel alle sneeuw en regen krijgt, waardoor de woning zeer vochtig wordt, wat dient te worden voor komen. Immers de woning van Stuppers is om de vochtigheid afgekeurd moeten worden. Ten 2e omdat het jammer zou zijn, wijl op 4 of 5 plaatsen zoo reeds is gebouwd. Allen zouden protesteeren om zoo te bouwen. Bovendien, op alle plaatsen, gelegen aan den Hoogen Maas dijk tot Werkendam toe is de bepaling 't zelfde Voorzitter. Deze wijziging wordt juist door de gezondheidscommissie voorge steld terwijl in Werkendam, uit welks verordening dit artikel is overgenomen, het zoo gunstig werkt. Van Stokkum De Voorzi'ter van de Gezondheidscommissie, de heer Prinsen heeft mij persoonlijk verklaart, dat hij het zou betreuren, indien de raad het voorstel aannam. De Voorzitter zegt van de zaak nu niets meer te begrijpen en leest hierna een schrijven voor van de Gezondheids commissie, geteekend door den Voor zitter den Heer Prinsen, waaruit blijkt dat de geheele wijziging van de gezond heidscommissie zelf uitgaat. Na nog eenige discussie zegt de heer van Stokkum, dat het dan raadzaam is om in de verordening de bepaling vast te leggen dat die gevel met een spouw muur opgetrokken moet worden. De kosten hiervan zijn niet zoo groot, vooral nu daar, waar de bedstede is, toch reeds met een spouwmuur moet worden ge bouwd. De Voorzitter alsook de andere leden kunnen zich met dit voorstel goed ver eenigen. De heer van Stokkum vraagt nog of deze wijziging door Ged. Staten goed gekeurd moet worden, waarop de Voor zitter bevestigend antwoord. De heer van Stokkum zou dan nog een paar wij zigingen in de verordening willen aan brengen. Voorzitter. Deze wijziging zou ik reeds vast ter goedkeuring opzenden. Later zal van het Dag Bestuur een voorstel volgen om vele artikelen van de bouw- Eerst bad bij zich in betrekking gesteld met vronw Bejin, en in haar eene kostbare helpster gevonden. Door haar was hy te weten gekomen al wat hy weten moestde armoede der familie Paljus, hare gewoonten, de uren waarop Belphegor gewoonlijk uitging, de ziekte van het kleine meipje. Vooral die laatste omstandigheden had hem veel genoegen gedaan en in 't voorkomend geval rekende hy veel daar partij uit te trekken. Niet alleen had hij de uitverkoopster weten te doen klappen, maar hy had haar zelfs in zijne onderneming als medewerkster opge nomen. Vrouw Bejin was, eigenlijk gesprokén, geene booze vrouw haar eenige drijfveer was niet, zooals men zou kunnen veronderstellen, het lokaas van geld. Met den ridder hare medehulp te verleenen, meende zij geene slechte daad te begaan. Van den eenen kant was de geslepen deug niet, niet zonder veel moeite, er in gelokt haar te overtuigen dat ziin doel eerlyk was immers hij wilde de jonge vrouw uit de ellende opbenren, haar teruggeven aan hare familie en tevens het geluk verzekeren harer kinderen, ja zelfs dat van dien echtgenoot die door zijne ezelskoppigheid, alle minzame overeenkomst weigerde. Van een anderen kant had hy deze vrouw die eene geringe opvoeding ontvangen had en een zeer alledaagsch verstand bezat, bijzonder gevleid met haar wijs te maken dat zij deelgenoote was in een voornaam geheim, eene rol speelde in eene romaneske gebeurtenis, en een [dergenen te zijn die de koordjes trokken eener „intrigue" waar lieden van de grootste „uoblesse" tusschen gemengd waren. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1