Tweede Blad Firma Mandos-Vinken Provinciaal Nieuws. Heeren- Stroohoeden en Panama's BUITENLAND. Duitsehland. Rusland. Turkije. Amerika. BINNENLAND. Nummer 36. Donderdag 5 Mei 1910. 33e Jaargang. Zonder dat de buitenwereld er veel anders van merkt dan dat het metsel en timmerwerk overal stil ligt en de gelederen van de werkloozen, ook in verwante ambachten, groeien, verscherpt en verbreidt zich de strijd in het bouwvak. In de laatste dagen zijn er nog 1000 man uitgesloten, zoodat er nu in het geheel 187,000 man leeg loopen. Het patroonsverbond blijft onverzet telijk. Het verklaart, dat de pogingen, die in verschillende groote steden ge daan worden, om den vrede te herstellen, geen kans van slagen hebben, aange zien een loonovereenkomst alleen door tusschenkomst van het bestuur van het patroonsverbond en van de centrale ver bonden van de werklieden mag gesloten worden- Daarom zijn alle bemiddelings voorstellen, in welke het bestuur van het patroonsverbond niet gekend wordt bij voorbaat veroordeeld, om schipbreuk te lijden. Om die reden heeft een ver zoeningspoging van het Gewerbegericht te Frankfort ook niets uitgewerkt. Een vergadering van Badensche pa troons heeft besloten, de uitsluiting scherper door te zetten dan tot nu toe het geval was geweest. Van Zaterdag af zal het werk aan alle huizen in aan bouw neergelegd en zullen alleen de noodigste herstellingen uitgevoerd wor den. Volgens een bericht uit Karlsruhe, zullen ook alle werklieden, die niet bij een vakvereeniging zijn aangesloten, in Baden worden uitgesloten. De politieman, die den moordenaar van kolonel Karpow indertijd gearres teerd heeft, is te Narwa doodelijk ge kwetst met revolverschoten- Er hebben verschillende arrestaties plaats gehad. In Chrzanow is een politiebeambte, die twee verdachte personen arresteeren wilde, doodgeschoten. Ia Petersburg zijn 220 spoorweg beambten ingerekend, die gedurende vele jaren stelselmatig uit treinen goederen hebben gestolen. Vooral vee en gevogelte werd aan den haak gepikt. Een telegram uit Saloniki meldtDe Arnauten, die naar Petschowe en Koe- wanowo zijn gevlucht, hebben de wapens nedergelegd- De vervolging der Alba- neezen in het zuiden wordt voortgezet. Het vuur van mitrailleuses en kanonnen dwingt de Arnauten overal hun stellingen met groote verliezen op te geven. Volgens de Times bedroegen de verliezen der Turken bij den strijd om den Katschanikpas te veroveren 142 dooden of gewonden en zouden de op standelingen zich voor het meerendeel- hebben teruggetrokken in het Karadagh- gebergte, bij de bronnen van de M >rawa, waar een nieuw gevecht heeft plaats gehad. Na een hevigen strijd ten Noorden van Ipek zouden de Albaneesche strijd krachten, welke vereenigd waren rondom deze stad, zich hebben teruggetrokken. Andere particuliere berichten melden, dat de strijd bij Katschanik 13 uren heeft geduurd en de Albaneezen, 4000 man sterk, onder twee bevelhebbers, werden omringd. Ten slotte baanden zij zich een weg door de Turksche troepen, maar de aftocht geschiedde in groote wanorde. Roo9erelt es de politiek Wanneer de Amerikaansche >Post« goed is ingelicht, dan zullen vele Yankee's, vooral onder de republikeinen, diepe teleurstelling hebben gevoeld, toen zij het jongste hoofdartikel van dit blad lazen. Daarin wordt immers met zekere beslistheid beweerd, dat Roosevelt zich bij de presidentsverkiezing iu 1912 niet beschikbaar zal stellen, dat hij ook geen senaatszetel wenscht in te nemen en dat hij tevens hartelijk zal bedanken voor het gouverneurschap van de pro vincie New-Yoik. Roosevelt zal zich, zoo besluit het blad, niet meer in de politiek begeven maar zich geheel aan de letterkunde en andere zaken wijden. De autoriteit, waarmee de »Post« dit verzekert, moet wel een slag zijn in het gezicht van diegenen, die in Roosevelt een redder in den nood zagen- Z. R. H. Prins Hendrik. Volgen9 de 's Hert. Ct. is Z. K. H. Piins Hendrik voornemens in Juni een bezoek te brengen aan Breda, ten einde het concours- hippique aldaar bij te wonen. Zooals men weet vertrekt Prins Hen drik Zaterdag 7 Mei naar het Nieowediep, ten einde zich aan boord van het pantser schip Jacob van Heemskerck* in te schepen voor de reis naar Noorwegen, Denemarken en Zweden. Prins Hendrik zal aldaar met den gewonen sneltrein des morgens te 11,40 arriveeren, waar Hij door den vice-admiraal I. van den Bosch zal worden ontvangen. Van het station gaat het dan per rijtuig naar den havendijk, waar Prins Hendrik zal worden begroet met het het voorgeschreven saluut der in de haven liggende oorlogsschepen en met de verdere Vorstelijke honneurs. Ten huize van den vice-admiraal wordt vervolgens de lunch gebruikt. Te half twee begeeft Z. K. H. Zich naar boord van de „Heemskerk/ waarna dit schip onmiddelijk de reis zal aanvaarden. Z K. H. de Prina woonde gisteren het afbranden bij van een dertigtal H.A. heide iu de omgeving van Niersem, in af wachting van nadere ontginning door den stoomploeg. Dit geschiedde op zijn last. De Prins was te halftwee uitgereden ineen jachtwagen met vierspan schimmels en keerde ongeveer 7 uur op het Loo terug. Prinses Juliana reed gisteren middag in hare equipage met den pony bespannen uit, vergezeld van jonkvr, Van de Pollen de verpleegster van de Prinses. De rit ging door het Koninklijk park, waar telkens even werd gepauseerd eu de Prinses op den arm barer verpleegster werd rondgedragen. De Kuyper enquête. Naar wij vernemen, zul binnen enkele dagen IWlstra's memorie van antwoord op het afdelingsverslag over zijn enquote- vooistel in zake dr. Knyper bij de Tweede Kamer worden ingediend. Men verwacht, dat het voorstel dan een der eerste punten van behandeling voor de Kamer zal zijn na haar wederbijeenkomen in de volgende week Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Burg. eu Weth. van Amsterdam stellen den gemeenteraad voor om f 40,000 be schikbaar te stellen voor de openbare ver siering eu verlichting bij gelegenheid van het aanstaand Koninklijk bezoek. Van dit bedrag zal f 35,000 bestemd worden voor versiering van den Dam en verlichtiug van een tweetal torens (Wester- en Oodekerks- toren terwijl de rest noodig is voor het aanschaffen van vlaggen en het illumineeren van enkele gemeentegebouwen. Werkelijk verrassend is het aanbod in ons blad van heden van de firma Gebr. E. en E. Cohen. A'dam. Thans is men in de gelegenheid om voor werkelijk spotprijzen de beste boeken te koopen. Men betaalt nu tijdelijk slechts de helft van de reeds sterk verminderde prijzen. Werken van Keller, Marlitt, Thackeray Dahn, Bilderdijk. v. Zeggelen en zooveel andere mooie boeken meer. Alles voor de helft der reeds veel verminderde prijzen. Minister Nelissen. De „Maasbode schrijft Naar aanleiding vau de veronderstellingen waaraan de „Nieuwe Courant'» gisterenavond omtrent minister Nelissen plaats gaf, kunnen wij nog eens ons bericht van Vrijd»gavonc bevestigen, dat de gezondheidstoestand van Minister Nelissen niet bevredigend is. Z;jn aftreden kan dos verwacht worden De „N. Crt" ineeut nu te mogen ver onderstellen, dat het niet wel mogeli.k zal zijn, den heer Mr. E. B. H. Regout in zijn plaats te stellen, wijl diens broeder reeds in 't parlement zit. Voor die veronderstelling nu is allerminst reden. Immers berust de politieke leiding vrijwel bij de ministers van Binnenlandsche Zaken en Jnstitie. Het de partement van Waterstaat treedt in de poli tiek feitelijk niet naar voren en dat dit depar tement op het oogenblik meer dan anders de aandacht heeft is niet te danken aan zijn politieke belangrijkheid, doch slechts aan den persoon van het departementshoofd. Bij deze stand van zaken nn en waar dus de Waterstaats-minister niet door zijn ambt een vooraanstaaude plaats in het kabinet inneemt, kan er geen politiek bezwaar tegen bestaan dat zijn broeder als opvolger van Minister Nelissen zitting neemt. Propaganda-vergadering voor eene Rijks regeling der pcBslonneering van gemeente ambtenaren. Iu de 2e helft dezer maand (de datum is nog niet definitief bepaald) zal te Graven- hage eeue propaganda-vergadering voor eene Rijksregeling der pensionneering van ge meente-ambtenaren gehouden worden. Als sprekers zullen optreden Prof. Mr. Drucker, Prof. Dr. Nolens, Th. Pels en J. N. Elen- baas. M. v. Gils, Oosterhcrut 395. F. Bedée, Sliedrecht 355. H. J. Oomen, Raamsdonksveer 289. Het werk is aan den laagsten in schrijver gegund. Deutsche Verelnlgte Schubmaehinen— (Jcscllsehalt. Wij hadden 't genoegen een kijkje te nemen in de nieuwe magazijnen en kantoren van 't filiaal alhier der Deutsche Vereinigte Schuhmachinen-Gesellschaft Frankfurt a/M. Het is een ruim, flink lokaal, aan alle zijden van stellages voorzien, waar de onderdeelen volgens de verschillende machines gerangschikt liggen. We treffen eene geheel afzonderlijke afdeellng schroeven, sleutels, veeren enz. terwijl massa's schuurlinnen en andere be- noodigdheden liggen opgestapeld. Uit dit ruime lokaal komt men rechts aan eene flinke pakkamer, terwijl zich ter linker zijde twee kantoren bevinden. In de verdere ruimte beneden, maar vooral ook Doven, waar men eveneens alles* zeer doelmatig en practisch heeft ingericht, vinden we tal van fournituren, voor ma chinaal maar ook voor handbedrijf, bor stels, ringen, band, draad, stanzblokken en wat al meer, dat de schoenfabrikant in z'n bedrijf noodig heeft. Alles, de inrichting, de regeling, de voorraad geeft direct den iDdruk, dat men hier te doen ïeeft met eene eerste klas-inrichting, die naar wij vertrouwen onder leiding van den heer Lensholz Jr. en degenen die hem ter zijde staan die vruchten zal afwerpen, welke deze wereld-firma er van verwacht. Want werkelijk met de stich ting van dit filiaal heeft zij haren afne mers in de Langstraat, in geheel Holland een grooten dienst bewezen want tijd is geld1 vooral in 't moderne grootbe drijf. Hoe gemakkelijk heeft men zijn onderdeelen en fournituren niet in den minst mogelijken tijd aangevuld of ver nieuwd dit is een voorrecht van niet te onderschatten beteekenis en we gelooven Bergen-op-Zoom op Donderdag 9 Juni te Zevenbergen op Dinsdag l5Junia.s. telkens ten 11 ure v. m. Hofleverancier yan 11. M. de Koningin. WAALWIJK. GROOTE STRAAT B 142. Ontvangen De nieuwste modellen van THE PANAMA HAT Co Ltd. tot in de fijnste qualiteiten. w DRUNEN. Openbare vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag den 6 Mei 1910 des n.m. om 6 uur. Onderwerpen ter behandeling a. Ingekomen stukken. 1. Een verzoekschrift om verharding van een gedeelte weg op 't Semke, met voorstel van Burg. en Weth. 2 Een verzoekschrift om verharding van een gedeelte parallelweg bij den dijk aan den overlaat met voorstel als boven. 3- Eenverzoekschrift om evenals vroe ger een post te brengen op de begroo ting voor den dienst van 1912 voor on derhoudsbijdragen voor springstieren met voorstel alsvoor. 4. Een verzoekschrift van de Gebr Klijn, kunstmestfabrikanten verzoekende leverantie van hulpmest voor gemeente- landerijen met voorstel van B. en W. 5. Een verzoekschrift van Mart. Klijn, smid verzoekende in aanmerking te dauw. Door B. en W. is reeds een ontwerp verordening samengesteld. Bij de onlangs door het regenten college der >Godshuizen en Algemeeue Armen4 te 's Bosch gehouden aanbe steding voor den bouw eener brood bakkerij en wasscherij was laagste van de zeven inschrijvers de firma de Bont alhier voor f15 762. Haar is de uit voering van het werk opgedragen. VLIJMEN. Het bericht over de ver gadering van de kalververzekerlng voor komende in het nummer van 11. Zondag behoeft eenige aanvulling, welke tevens tot verduidelijking zal strekken. De ver- eeniging heeft thans een batig saldo van 1213 gld- terwijl het in het vorig be richt genoemde bedrag van 30 gld de som aangeeft, waarmede het saldo in de maanden Nov.April ondanks de con tributieverlaging van 40 op 25 cent gedaald is. De Veeverzekering >St. Cunera4 hield Zondagavond eene druk bezochte vergadering in het café van Mej. Wed- W. van Falier om de noodige wijzigin gen in het reglement te brengen. Aan genomen is op deze verg. voortaan voor elke verzekerde koe, die bij slachting blijkt tuberculeus te zijn en dientengevol ge voor het gebruik wordt afgekeurd, 16 cent per pond te vergoeden, het slachtge- wicht hierbij te bepalen volgens plaatselijk gebruik. Ook voor dieren, die bij brand omkomen, blijft de ver. de geleden schade vergoeden. Voor de kas, welke bijna tot den bodem geledigd is, is het te wenschen dat de ver. in langen tijd geene uitkeering 7al behoeven te doen. onaerscnatten oeteeKen.s en we ge.uuvcu eQ komen voQr werkzaamheden en dat de schoenfabrikanten bew.,zen zullen lev|raI)t.e aaQ de eDte met voor- dit te waardeeren. Wij begroeten dit filiaal aisvoor met ingenomenheid in onze plaats. b Be3prekiüg over het al of niet ver- Mltlinée' harden van den parallelweg van af de Zondagmorgen ten 12 uur gaf de Lie- halte Elshout tot aan 't station in de dertafel >Oefening en Vermaak* ter gele- naatste vergadering aangehouden met genheid van den verjaardag van Prinses VOOrstel alsvoor. Juliana een volksmatinee. c. Bespreking over verbouw der school Had men mogen verwachten dat dit te Wolfshoex met voorstel alsvoor. matinée zeer druk zou worden bezocht, Benoeming van een onderwijzer aan wijl dit de eenigste vreugde-uiting van ^e school te Woltshoek. vaderlandsliefde en oranje-gezindheid e Bespreking aangaan cencr geldlee- was, bitter werden zij die zoo dachten in ning met voorstel van B. en W. huune verwachting teleur gesteld, want f# Aanbieding van het gemeenteverslag, slechts weinigen waren opgekomen g. Aanbieding van het verslag inge- Het spijt ons zeer dit te moeten vermei- voige art. 52 der woningwet, den. Wij gaan niet vooruit op dit punt I h. Benoeming stembureau 1910. Seboenhandel van België. i. Wijziging begrooting 1910. Volgens de officieele Belgische statis- Voor benoeming van onderwijzer tiek werden in België ingevoerd aan aan de school te Wolfshoek hebben schoenen in de eerste drie maanden van zjch drie sollicitanten aangemeld. De 1910 1909 1908 voordracht is door Burg. eu Weth. in 9ÓM6 SI &W alphabetlsche volgorde opgemaakt als 178 286 136.087 143 472 volgtA. F. Kemperman, L. J. Leijtens en A. H. Martens. De verjaardag van H K H. Prin ses Juliana is in onze gemeente gevierd Zaterdag door 't uitsteken der vader- landsche driekleur terwijl Zondag de Nieuwe Harmonie een muzikale wande- Door België werd Iu ditzelfde tijd. Dnmens stra(en bestek aan schoenen uitgevoerd voor de volgende bedragen maa te. s 1 - De Kermis die a.s. Zondag begint zal naar alle waarschijnlijkheid in tegen stelling met vorige jaren schitterend en veelzijdig zijn. Behalve de Bioscoop die 't vorig jaar velen lokte, zal er nog dit jaar, zoo men uit goede bron ver neemt aanvrage komen voor glijbaan, caroussel, kijktent, hoofd van jut, lucht- schommel, vischtent met electriciteit, Waalwijk, 4 Mei 1910. Aanbesteding. Zaterdag had op het gemeentehuis alhier eene aanbesteding plaats van Bestek no. 2 voor het leggen van riool buizen en aanhoorige werken. Ingeschreven werd door: Sijoss, Dongen f 487.50 P. Schellekens Raamsdonksveer 439. C. Godschalk, Princenhage 410. V. v. d- S, ik alle bezoekers onzer kermis veel ple- Waalwijk Vooruit zier. a a it Rn rlpn heer Vissers zal de beroemde Morgen zal op het sportterrein alhier, Bij den neer v de Zilveren Kruiswedstrijd plaats hebben, zanger Orelio eene matinee geven. tusschen het le en 2e elftal van ,W. V.' NIEUWKUIJK. Het onderzoek (>n- Aanvang half drie. spectie) over de verlofgangers »»- Hearing merriün. tionale militie dezer gemeente zal plaats a hphhpn te Heusden op 21 Juni ten De keuringen van merrien, van ten £ebben minste 4 en ten hoogste 8 jaar oud, zullen b /2 ure- dit jaar plaats hebben Te Eindhoven op - Ook m onze gemeente zal nnnem Dinsdag 31 Meite Oss op Donderdag 2 kort eene verordening worden Ingevoerd Juni; te Heusden op Dinsdag 7 Junite tot bestrijding van den k.uisbessenmeel- Maandagavond was er ten huize van den heer H. Daelmans vergadering van de fruitveiling. Van de ongevper 40 leden, die deze verg. bijwoonden, waren er zeker velen in de verwachting de genoemde ver. hier den laatsten snik te zullen zien geven om dan tot de verdeeling van de nalatenschap over te kunnen gaan. De voorstanders van de veiling hebben ue zieltogende evenwel weer wat leven weten iu te blazen met 25 tegen 13 stemmen is besloten nogmaals te beproeven de vei ling staande te houden. Ol dit lukken zal, zal de naaste toekomst leeren. Bij de heden door den Ned. Herv. Kerkeraad alhier gehouden aanbesteding is ingeschreven als volgt: Gebr. Van Liempt 's Bosch f 1732, Blankers Nieuwkuik f 1700, A. Kramer Genderen f 1970, A. J. van Hoorn Herpt f 1664, P. van Liempt Vucht f 1582, A. Boeren Heusden f 1574, F. van Bokhoven Vlij men f 1425 en I van Stokkum Vlijmen f 1394 Gunning vermoedelijk binnen 8 dagen- In de café's van Van Wordragen, Van Falier en Van Engelen te Vlijmen van Merks te Nieuwkuik en Vugts te Haarsteeg zijn door bemiddeling van de commissie van advies flesschen bevatten de scheuten en bessen, welke door den Amerikaanschen kruisbessenmeeldauw zijn aangetast, voor belangstellende telers ter bezichtiging gesteld. Een eerste ver- elschte voor een doeltreffende bestrijding dezer kwaal is ze te kennen Heden is door de commissionnairs in onze gemeente een begin gemaakt met de ontvangst van asperges, welke voor den export bestemd zijn. De prijs is 50 cent per kilo, maar de aanvoer tengevol ge van het gure weer der laatste dagen nog gering. (Wegens te late inzending moeten eenige berichten tot Zaterdag blijven leggen.) BESOIJEN. Bij het Donderdag j 1 te 's Bosch gehouden examen voor onder wijzer slaagde onze dorpsgenoot, de heer van Delft. Den geslaagde die leerling was van de Rijksnormaalschool te Waalwijk, onze felicitatie's. (Door omstandigheden geheel buiten onzen wil is dit bericht in een vorig num mer niet geplaatst.) RED. VRIJHOEVEN-CAPPEL, 4 Mei 1910. Het fanfare corps >Sirena« hetwelk de laatste weken hare repetitiën schier eiken avond houdt, heeft hedenavond haar laatste of generale repetitie. De Concours—nummers welke o. i. flink zijn ingestudeerd zullen in de open lucht worden gerepeteerd. Morgen, Donderdag zal het Corps per eerste trein van Kaatsh.-Capell; vertrek ken naar Utrecht en van daar per extra tram naar Vianen. Een achttal Corpsen zullen in de 4e afdeeling mede dingen. We wenschen »Sirena* toe, dat haren flinken ijver, ruimschoots bekroond mo ge worden. j.l. Zaterdag toen het fanfare corps alhier hare aangekondigde open lucht uitvoering gaf, was het in onze gemeente wederom druk, met belang stellend publiek. Bij deze gelegenheid was het de eerste maal dat het Vaan del a h. publiek vertoond werd, wat on langs is geschonken door haren bescherm heer. Dit feit weid op eenigzlns plech tige wijze herdacht onder het spelen van de Volksliederen, met een enkel woord van den voorzitter. Hoewel slechts kort, toch was het publiek weder om dankbaar voor deze vereering, en dat in hoofdzaak, met het oog op den eersten verjaardag van onze geliefde e Echo van het Zuiden. 114.059 572.106 3.927 55.277 26180 120 546 159.307 474.347 254.313 9.975 267 75 761 64.520 21 53 068 16.143 Uit Nederland Duitsehland Frankrijk r Engeland Zw tserlaDd Ver. Staten Algerije Andere landen Totaal 1.069.941 920.445 662.757~ 1910 francs Naar Nederland 51.896 Duitsehland 22 614 Frankrijk 378 125 0 Engeland 18.937 Zwitserland 20.975 Algerije 8 301 Fr. Indo-China 4.570 Andere landen 28.597 1909 francs 43.341 31.262 1908 francs 68 686 35337 233900 276.169 5 620 8.788 29.449 32.510 11.254 8 957 13.825 6 700 14 440 15.082 Totaal 534.115 443.091 452.229 Bij beschouwing dezer cijfers blijkt ten I cent-draaimolen, paardenspel, koek- en allereerste, dat de Nederlandsche Invoer oliebollenkramen en verschillende galan- groote vorderingen maakt, terwijl de teriekramen. Ook zullen er twee mati- Belgische uitvoer naar Nederland zachtjes née's gegeven worden. Maandag bij den aan afneemt. De verhoudingen zijn vrij heer Vissers en Dinsdag bij den heer wel omgekeerd leverde België in 1908 Pulles door de Oude Harmonie met aan Nederland meer dan het dubbele medewerking van bekende karakter van wat Nederland er invoerde, in 1909 komieken. Zooals dus te voorzien is hielden beide cijfers vrijwel het evenwicht zal dit jaar elkeen kunnen profiteeren en thans, een jaar later, levert Nederland van de kermis zoo jong en oud en wij bijna tweemaal zooveel schoenen aan twijfelen er dan ook niet aan of allen zijn zuidelijke buren als deze aan Neder- zullen zich op gepaste wijze vermaken. land. Wij hopen dan ook dat in deze dagen De grootste leverancier van België in van uitspanning geen wanklank worde schoenwerk is Engeland, en zijn grootste gehoord en zeker geen vechtpartijen afnemer van schoenen (en ook van leer) zullen plaats hebben en dit zal zeker is Frankrijk. Vandaar ook, dat de Bel- niet geschieden wanneer men, en dit gische schoen- en lederindustrie zich zoo geldt ook voor de vele vreemdelingen verzet heeft tegen het op 1 April in die ongetwijfeld onze kermis zullen be werking getreden verhoogde Fransche zoeken, maar geen misbruik maakt van tarief van invoerrechten, waartegen Bel- drank, want een dronken persoon bederft gië repressaillemaatregelen denkt te ne- niet alleen 't plezier voor hem zelven men. Het zal interessant zijn om in maar ook voor degenen met wien hij in verband hiermede de uitvoercijfers van gezelschap komt. Dus wacht u voor de komende maand(en), de eerste na de dronkenschap, drink een borrel of een invoering van het nieuwe tarief, tegen flink glas bier daar is niets tegen, maar over die van vorige jaren te stellen. weet maat te houden- Tot slot wensch

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5