Nummer 41. Zondag 22 Mei 1910. 33c Jaarg Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. 'bekendmaking. PALJAS ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit DRIE bladen LANDBOUW. Uitgevek: FEUILLETON BINNENLAND. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Gelukkig nog niet zoo bij ons. Eindelijk teruggenomen Knol- en Wortelgewassen. Kg. zuur stof. 210 60 80 130 350 90 60 210 230 50 50 110 210 80 150 190 100 40 80 70 70 50 30 120 60 30 80 70 Kath. Volk. r De Echo van het Zuiden, Waalvjjksche en Lugstraatsebc Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden ens., franco te zenden aan Uitgever. den Advkhtentikn 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, grooie letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. De Burgemeester der gemeente Waalwijk, maakt bekend, dat de verkiezing van 3 leden voor de Provinciale Staten, in het kiesdistrict Hcusden, wegens peiiodieke aftreding, zal plaats hebben op 7 Juni 1910. Wijders, dat, ingeval stemming noodig is, deze zal plaats hebben op Donderdag 16 Juni 1910, en herstemming, zoo noodig, op Vrijdag 24 Juni daaraan volgende. De opgaven van Candidaten kunnen worden ingeleverd bij den Burgemeester van Heusden, hoofdplaats van het district, van dei voormid dags 9 tot 'b namiddags 4 uur, Waalwijk, 13 Mei 1910. De Burgemeester voornoemd, TH. DE SÜRMOHT DE BAS SMEELE In een onzer vorige driestarren spraken we roemend over Roosevelt en we sloten met de opmerking, dat wij er trotsch op konden zijn, dat hij een der onzen was. Natuurlijk houden wij deze bewering staande, alhoewel we ook iets voelen van dc waarheid der bemerking, welke zich een onzer journalisten op Roosevelt veroorloofde. Deze confrater vond het n 1. zeer ontactisch, dat Roose velt de vorstelijke personen, die hij de eer heeft te bezoeken eenvoudig gebruikt als «beschrijfobjekten*, vandaar, dat hij zich vergezellen laat van een staf journa listen van welke twee of drie als zijn privaatsecretarissen fungeeren en als zoodanig ook toegang tot de vorstelijke verblijven hebben waardoor zij mooi in de gelegenheid zijn «copie* te maken. Onze minder enthousiastische collega wist zelfs te vertellen dat Roosevelt zijn copie reeds voor duizenden dollars ver kocht had- Onze Koningin en de Paus hebben het verstaan, den ex-presiden- tieelen, reizenden journalist op den be hoorlijken afstand te houden. Hoe dit nu ook zij, in elk geval toont hiermee Roosevelt, dat hij een echte Amerikaner geworden is die in hoofdzaak slechts deze twee levenstellingen kent «time is money* en «business is busi Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OE J&ftVuhomv aan Dm J'Uiuw 86). Zoodat gij aan hare genezing wan hoopt Oh maar dat is vreeselijk Zeg mij, oh zeg mij dat alle hoop nog niet moet opgegeven worden Neen, ik, hare moeder, ik kan niet gelooven dat de arme kleine zou moeten sterven Gij begrijpt wel dat ik zulks aan haren vader toch niet kan zeggen Hij heeft haar zoo lief I.. Hij zon zinneloos worden Bedaar, goede vronw, sprak de dokter op plechtigen toon de wetenschap oordeelt en handelt naar vermogen, maar God alleen beschikt over leven en dood En God zal haar genezen zoo gij raedehelpt 1 riep Madeleine die zich aan deze laatste hoop vastklampte, gelijk een drenkeling aan eene laatste redplank. In 's hemels naam zeg mij rechtuit nwe meening, alles wat mogelijk is zal ik doen... Helaas 1 verklaarde de dokter, gij brengt mij in eene groote verlegenheid. Het is een der grootste plichten van ons ambt de beproefde onders te sparen... En zoo ik aarzel u mijne meening mede te deelen, 't is omdat ik vrees dat mijn antwoord pijnlijker zal wezen, dan mijne stilzwijgendheid. Om het even 1 drong de arme moeder aan, ik wil alleB weten de onzekerheid foltert mij meer dan al hetgeen gij mij zondt kunnen zeggen Welnu, ik zal aan uw verlangen voldoen maar verwet mij later niet met uw ongeluk gespot te hebben door u een geneesmiddel aan te duiden dat buiten uw bereik is... Luister, nw kind is hoegenaamd niet geboren om in ness.* Bovendien bewijst ons dit ook weer, dat zelfs groote mannen als hij hun fouten en gebreken hebben en ten slotte ook niets anders zijn dan feilbare menschen. Doch dit thema was nu eigenlijk niet het doel dezer driestar. Wij wilden alleen even wijzen op een onhoudbaren toestand in het vaderland van Roosevelt, welken misstand wij ge lukkig nog niet kennen n.l. dat een paar honderd milliardairs de regisseurs zijn van het geheele economische en politieke leven in Amerika. Dat is werkelijk een toestand, die aan corruptie grens,t ja feitelijk een zóó zieke toestand, dat hij de kracht van het Amerikaansche volk als volk ondermijnt en verzwakt. En dat Roosevelt den zedelijken moed bevat, liertegen front te maken, is een van zijn grootste verdiensten en doet veel van zijn tegenwoordig ontactisch optreden over 't hoofd zien, want woeld de groot- capitalisten-ziekte nog dieper in het Amerikaansche volk, dan is het verloren en is het machteloos overgeleverd aan eenige honderden rijkaards, die met hun cartels, trusts en dollars alles in hun richting dwingen. Het is dan ook voor Amerika te hopen, dat Roosevelt, als hij voor den derden maal tot President gekozen wordt (want dat zijn vriend Taft slechts een inter regnum waarneemt, is zoo goed als zeker) zijn strijd tegen de uitwassen der trusts verder voert en met succes be kroond ziet. Het ons stamverwante Amerikaansche volk is dan van een ondermijnende economische ziekte ge nezen. De heer Schaper heeft dan toch zelf ingezien, dat hij met zijn lievigheid «smerige bende* te ver is gegaan en heeft in de Tweede Kamer van 12 Mei die beruchte woorden teruggenomen. Dat eert Schaper en doet hem in onze ach ting weer zoodanig 'stijgen, dat wij in hem weer kunnen zien, den «eerlijken, overtuigden tegenstander*. Wat doet nu echter «Het Volk*. Dit blad, hetwelk dit scheldwoord overnam en in extra vette letter tot opschrift van een hoofdartikel maakte, waarin het in alle toonaarden herhaald en uitgewerkt werd, zegt tot deze mannelijke daad van Schaper «Het ware al te belachelijk, iemand hulde te brengen voor een bepaald, in drift gebruikt «scheldwoord*. Deze op merking werd door het blad gemaakt, naar aanleiding van een uitlating van de kamerverslaggever van «Het Handels blad*. Deze, van de intrekking van Schaper melding makende, zei, dat Schaper dit deed, zonder zich te storen aan de hulde, die hem naar zijn beken den uitval is gebracht op het Paasch- congres. Neen, zegt «Het Volk* voor dien uitval is hem geen hulde gebracht, dat ware te belachelijk, maar voor het geheel, di. zijne houding tegenover de smoring van het vrije woord. Ja wel, dat is nu heel mooi en wel, maar in dat geheel zal ook het deel, de scheldwoorden, door Schaper in de Ka mer gebezigd on daartegen heeft men op het Congres geen enkel afkeurend gebaar laat staan een afkeurend woord vernomen. En waar «Het Volk* aan zijne be schouwing over dit «amende honorable* nog zegt: «Natuurlijk, het gebruik van die woor den komt niet te pas, niet in de Kamer en niet in eenige andere vergadering*, daar moest het eerst zelf die woorden terugnemen of komen die woorden wel te pas in de krant Zoo ja, dan heeft het socialistische orgaan zelf zijn gehalte vastgesteld. Wat niet in eenige ver gadering thuis hoort, komt nog wel te pas in de «partijpers.* Indien het blad dit werkelijk heeft willen zeggen ziet het er met den kijk, die de redactie op haar eigen blad heelt treurig uit en beklagen we de lezers, die een krant moeten lezen, welke zichzelf buiten de elementairste beleefdheidsge- bruiken plaatst. Men weet thans, indien «Het Volk* zijnerzijds geen «amende honorable* maakt, wat men aan dit orgaan heeft. den stand te leven waarby het behoort... Het zou moeten.. Maar waartoe al deze raadgevingen die gij niet zult of niet knnt volgen?... Gij zijt niet bij machte de levenswijze van uw kind te veranderen, het is in armoede, in ellende geboren... Ja, het is in armoede geboren en zal er in sterven, onderbrak Madeleine. Ah! nu begrijp ik Ik herhaal u nogmaals dat ik bet recht niet heb den toestand van bet kind hopeloos te verklaren ik druk enkel mijne meeiung, mijne vrees nit... Maar, onderbrak vrouw Bejin, veron derstel eens, beer dokter, dat bet arme kind, dat waarachtig heel slecht bedeeld is, aange trokken £wordt door ryke lieden die bereid zijn alleB te doen wat mogelijk is om het te redden en er niets zullen aan laten ontbreken. Waartoe zou het dienen zulks te veron derstellen Antwoord maar op mijne vraag, daarna zullen wy zien waartoe het zal dienen. Welnu! dat zelfs zou niet genoeg wezen God God is er dan geene hoop meer over? klaagde Madeleine de handen vouwend. Rechtuit gesproken neen, daar blyft geene hoop meer over, indien zelfs het fortnin niets verhelpen mag, bevestigde de oude uitvenBter. Dit kind behoeft geene vreemde bescher mers, sprak de dokter op zijne benrtwat er aan ontbreekt, is eene moeder die, bniten hare moederliefde, buiten hare zelfopoffering en bare zorgen nog in staat zou wezen... maar wij bevinden ons in dit geval nietzoo eindigde bij, eenen blik over het armzalig kamerlje werpende... En nochtans, indien deze moeder, niet tegenstaande het tegenstrijdige uitzicht... in staat was... Toe dan gromde de oude dokter on- geloovig, wat helpt al dit gebabbel Niets beer dokter, zei Madeleine, niets geeft geen acht op hetgeen zij zegt. Laat mij spreken 1 Het is voor bet gelnk van nw kind, riep vrouw Béjin met scherpe stem. Ik zeg immers de waarheid Neen, ik kan niet langer zwijgen, als het er op aan komt een engeltje Gods het leven te redden Ik zeg en ik hondt vol dat dit kind, van Hiertoe behooren o m.de aardappelen, de mangelwortels, suikerbieien, de gele wortel of peen en de knollen. Zij worden moederswege tot eene zeer rijke en machtige familie behoort, die baar niet zal laten sterven Geef dus zonder vrees uwe voorschriften I.... Ah 1 zei de dokter, ziedaar eene verkla ring die ik voorzeker niet verwacht had en die mij geheel vrij laat naar goed oordeel te handelen... Mijn voorschrift is heel eenvou- dig... ziehier... maar het lijdt geen uitstel Dit bind moet onvoorwaardelijk aan de armoede onttrokken worden, het moet de vrije lucht genieten, vry zijn in de weelde rusten in den rykdom dat niets gespaard worde Dat men er nacht en dag over wake, dat men het stap voor stap volge... Ja, vermits het in nwe macht ligt, Welnu, dit kind behoeft eene moeder die aelfs niet zon aarzelen voor hare dochter de wetenschap der Parijzer leeraars in te roepen, de badplaatsen der Pyreneën te bezoeken, de zon van Italië te gaan genieten, en dan En dan?... vroeg Madeleine geheel bui ten haar zelve van onrust. Dan zal het kind leven. Hemelen anders, heer dokter. Anders, geloof ik dat alle hoop moet opgegeven worden 1 verklaarde hy vlakaf. Die woorden klonken als een akelig dood vonnis in de ooren der arme vronw. Het onverbiddelijk noodlot stelde haar dus in de wisselkens of haren man verlaten, of haar kind zien sterven!... Dat was te vbelhare krachten waren uit geput, in zooverre dat zij tegen eene kast moest leunen om niet te vallen. Zoodat de familie rijk is? hernam de dokter, zich tot vrouw Béjin wendend. Het was eene mansstem die op die vraag antwoordde. De ridder was binnengetreden. Hy riep Madeleine het aangezicht in hare handen verbergend. Gy hebt het recht niet meer langer te aarzelen, juffrouw, zei Rollac want het is nu niet meer tusschen rykdom en armoede, maar tnsschen het leven en den dood van nw eigen kind dat gij moet kiezen Zij zweeg, haar blik verdwaalde zy was als door den bliksem getroffen. Vrouw Trien moedigde haar aan Komaan, goede Madeleine, wees redelijk. Ach I 't is verschrikkelijk! riepdeklein- ook wel hakvruchten geheeten, omdat ze behalve een diepe grondbewerking, een veel vuldig behakken en schoffelen vereischen. De teelt dezer gewassen stelt vrij hooge eischen aan den bodem. Dit ziet men al dra, wanneer men nagaat, hoeveel door een Hinken oogst per H.A. aan den grond wordt onttrokken en die hoeveelheid vergelijkt met de cijfers betreffende de opbrengsten van tarwe en ppurrie Aardappelen Mangels Suikerbieten Wortelen Stoppelknollen Tarwe Spurrie Men ziet, dat de behoefte der hakvruchten aau de verschillende voedingstoffen groot is, vooral aan stikstof en kali, aan de laatste voedingsstof het meest, ook doordat dikwijls zeer groote, ja enorme oogsten van den akker worden gehaald. Wordt de oogst geheel of gedeeltelijk van de boerderij weg gevoerd po heeft er dus een geregelde uit voer van bodem-voedingsstoffen plaats, dan vooral dient krachtig bemest te worden. Betrekkelijk goedkoop kan dit tegenwoordig met kunstmeststof! n geschieden. Kali, in den vorm van kaïniet of patentkali, is dan No. 1 daarmee zij men niet te zuinig Bij mangels gaf men meermalen met succes 1500—2000 K.G. kaïniet per II.A., bij koolrapen 1000—1500 K.G., bij suiker bieten 600—1000 K.G.bij aardappelen 500 a 600 K.G. patentkali, bij stoppelknollen 200 a 300 patentkali. Zelfs op zavel- en vrij zware kleigronden gaf de kalimest op Rijks- en andere proefvelden een zeer be vredigend resultaat. In de Neder-Betuwe en Tielerwaard bv. werd bij proef 11, een kalibemesting bij a ardappelen aangewend, kostende f 21 de meeropbrengst20 II.L. had een waarde van t 40 Te Andijk oogstte men zonder kali886 H.L. groote, 23 H.L. kleine en 66 H.L. kriel met kali (600 K.G. patentkali); 4-26 H.L., 17 en 57 H.L. Bij suikerbieten werden in de Neder-Betuwe voor f 21 kalimest 6000 K.G. bieten ter waarde van f 55 meer gewonnen te Heer Arendskerke (Zeeland) door 8000 K.G. kaïaiet een meeropbrengst resp. ter waarde van f 46.80 en f 40.44. Het Verslag zegt: /rKalibemesting op klei was op 7 van de 9 proefvelden voordeeiig. C. B. dochter van den hertog de Montbozon. Een vrouw in de noodzakelijkheid stellen tnsschen haar plichten als moeder en als echtgenoote te moeten kiezen tnsschen het leven en den dood van haar kind tnsschen de vermale— dijding van haren man en die van God I. Maar ik wil Belpbégor zoo plotseling niet verlaten ik wil hem eerBt weerzien hem spreken-., zijne toestemming vragen... En hij zal mij voorzeker niets weigeren als hij zal ver nemen... Weihoe! gij aarzelt nog?. Gij wilt nog langer uitstellen?... zei Rollac Gy zijt dus geen moeder meer? Denk wel na, Madeleine, droDg de slnwe vrouw Béjin aan. Het is slechts een oogen— blik geleden dat ge mij nog zei dat één dag, een unr nitstel de kwaal nog deed toenemen. En nw moederlijk gevoel had n ook niet bedrogen, voegde Rollac er bij. Ik heb ge hoord wat de hoer dokter gezegd heeft; al wat hij heeft voorgeschreven wacht het arme wichtje ginder af. Madeleine keerde zich tot den dokter die onverschillig dit droevig tooneel had bijgewoond Dokter, zweert gij mij voor God... Ik zweer, juffrouw, dat ik de waarheid gezegd heb en dat gy alleen... De arme vrouw wiBt niet meer wat te doen en besloot zich in de Voorzienigheid te ver trouwen. En hare oogen ten hemel hellend O gij die in mijne ziel kunt lezen, smeekte zy. Heer.' Heer! geleid uwe dienares! lntnsschen was Rollac, op aanwijzing van vrouw Béjin in de kamer gedrongen waar de kleine Jeanne te rusten lag en een oogenblik daarna kwam bij er uit met de kleine op den arm en ging naar buiten. De tijd is kosteliik, juffrouw zei de dokter, beslis, want zie reeds... Hemelmen rooft mij mijn kindriep de ongelukkige moeder, den ridder naijlend. Het is voor zijn goed, om het te redden, zei de uitvenster die haar tegenhield om aan Rollac den tijd te laten zich te verwijderen. Myn kind ach 1 ik zal het nooit ver laten 1... Ik zal het nooit verlaten herhaalde Madeleine... Ik wil niet dat het mij ontroofd Vooruitgang. Volgens een statistiek van een Protes- tansch geestelijke hebben de Hollandsche Katholieken van 1830 tot 1900 ongeveer 500 millioen guldeu voor kerken uitgegeven en toch behooren de Katholieken van Hol land voor hel grootste gedeelte lot den mid den- en arbeidersstand. In 1905 bezat Hol- laud 673 Katholieke parochiën en 925 priesters, thans 1015 parochiën en 2310 priesters. De Eerste Kamer. In de Woensdagmiddag gehouden zitting der Eerste Kamer werd Koning Eduard van Engeland herdacht. De regeeriug zal deze betuiging aan de Britsche regeering over brengen. Voorts werd de nagedachtenis ge huldigd van het overleden Kamerlid Van Asch van Wijck. Dc Krupp Commissie. De Tel. meldt De werkzaamheden der Krupp-commissie zijn zoo goed als afgeloopen. In de laa'ste weken is deze commissie herhaaldelijk bijeen geweest, en men ver wacht, dat het rapport omstreeks het tijd stip, dat de Kamer met zomer-vacantie uiteengaat, zal gepubliceerd worden. Hoewel de grootste geheimzinnigheid omtrent den inhoud wordt betracht, is liet wel zeker, dat het uiet onverdeeld gunstig voor het Krupp-monopolie luidt. De voorzitter van de Tweede Kamer. De heer Vau Byland machtigde den hoef- ijzerkorresposdent van het Hbld., het bericht in het ^Nieawsblad van het Noorden", om trent zijn voornemen tot aftreden na dit zittingsjaar, tegen te spreken. Hij heeft terstond bij zijn aanvankelijke bereidverklaring tot aanvaarding van het presidium zich voorbehouden om tusschen- tijda af te treden, als hij zou zien dat de zaak hem te zwaar was, en het is ook waar dal ziju gezondheidstoestand soms wat te wenschen laat. Maar in den laatste» tijd hebben zich geen nieuwe omstandigheden voorgedaan, die op zijn aanblijven van in vloed zouden kunnen zijn, zoodat er geen worde Wees gerust, juffrouw, antwoordde Rollac die terug op den drempel verscheen, wij zijn hier allen eerlijke lieden. Uw dochtertje is beneden in mijne koets waar het op uwe zorgen wacht. Kom... Eu wankelend volgde Madeleine den ridder, ondersteund door vronw Béjin. Mijn goede Bel mijn lieve Jacquinet zuchtte zij, terwijl zij de trap afdaalde. Oh moeder Trien, gij zult hen zien... gy zult bnn zoggen... God 1 wot zult gij zeggen Dat de scheiding van korten duur zal wezen dat ik om vergiffenis smeek... dat ik hen lief heb... ja, dat ik hen altijd zal liefhebben... Maar ik kon mijne kleine Jeanne toch niet verlaten toch niet laten sterven Eene postsjees wachtte hen in de bnnrt af. De ridder hielp do bevende vrouw In het rijtuig- stijgen. Deze nam de kleine Jeanne, die altijd voortsliep, op haren schoot en zoende hot kind om moed te scheppen, Toen zij gezeten was, zei Rollac Ik ben met den dokter overeengekomen hij heeft de goedheid ons tot Saintes te ver Rezellen, waar hij n zal toevertrouwen aau M. de Castel-Blangy, uwen bloedverwant, den eigen kozyu van den hertog de Montbazou, die u zelf naar Normandië bij uwen grootvader zal geleiden. Ik blijf bier voor Belphégor. Mijn arme Belpbégor. zuchte Madeleine diep ontroerd oh, ik smeek u, doe hem geen leed.... Hem leed doen? antwoordde de ridder, integendeel Ik blijf hier om hem te bedaren, om hem de reden van nw vertrek uiteen te doen, om hem te beletten in eene dwaze op gewondenheid de genezing der kleine in gevaar te brengen ik blyf voor zijn welzijn, voor dat van nwe kinderen en voor het uwe... Dit alles was op zoo een rechtzinnigen toon gesproken, dat Madeleine gansch geruBt ge steld was Het speet haar zelfs dat zij vroeger zoo barsch tegenover Rollac gehandeld bad, die haar nu scheen slechts in haar eigen voordeel te werken. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1