Nummer 41 Zondag 22 Mei 1910 33e Jaargang Tweede Blad Viel op haar neus. Mandos-Vinken Heeren- Stroohoeden en Panama's A. BülTKXLAXI). Engeland. Reclame. De komeet van Halley. Ingezonden Stukken. e. zat icht ce Begrafenis ran koning Eduard. Den heeleu nacht kwamen er menschen duben posteerden zich langs den weg van den Holijkstoet of rustten waar er gelegeuheid voor ,ts "was. Bij het aanbreken van den dag was doen" 8een Punt waar er Seen m0n8chen waren. Van nn af aan nam de menigte snel toe door de ontelbare duizenden die toestroom den, gekomen met trein, tram of rijtuig f ivan allerlei soort. Om zes uur werd het verkeer per as over den heelen weg stop a^Hgejet. Alle beschikbare staanplaatsen was toen ^eal ingenomen. Er leek geen mensch meer bij te kunnen. Toch stroomden er aldoor Ceuheele scharen naar den weg. In het Hyde loodipark en St. Jamespurk waren alle beschik- isbajbare zitplaatsen, vanwaar men een goed it ziiuitzicht op den stoet kou hebben, bezet, ihruldadclijk nadat de poorten waren geopend. "OrHe,t dichtst ia de menigte aan de Marble Arch en Hydepark Corner. Dat acht men vevaarlijke pümten. Men is bang, dat de politie daar de menigte niet in bedwang zal kunnen houden, wanneer zij uiteengaat. Het weer is schoon. Maar bij de hitte die er heerscht moeten de ambulancen al gevallen van bezwijming behandelen. Langs den weg staan 35,000 man troepen en alle politie die er in het overige deel der stad gemist kan worden. Om 9.10 begint Big Ben, de groote klok in den toren van Westminster, te luiden, als teekeu, dat het vorstelijke gezelschap het Buckingham-paleis verlaat om zich te Westminster bij den stoet te volgen. Lang nadat het begin van den stoet was ('aangekomen, hoorde men den trenrmarsch uit Saul, een teeken voor hen die binnen Ihet Paddingtonstation wachten, dat de affuit naderde. Het begiu van den stoet trok recht door het statioD, maar de rijdende artillerie die de affuit trok, sloeg licks af en stelde zich op "oor 't lijksalonrijtuig. Hier bleef de kist enkele minuten staan, terwijl verschil lende vorstelijke personen, ouder wie de kouiuginnen Alexandra, Marie en Maud, zich schaarden bij den toegang tot het rijtuig. Daarna werd onder het spelen van den treurmarech uit Saul eu terwijl de troepeu aan het station met de vaandels naar den grond toe groetten, de kist van de affuit gebeurd, naar het salonrijluig ge dragen en daar op de katafalk gezet. De vorstelijke personen namen vervolgens plaats in het rijtuig achter het salon rijtuig eu om 11 uur 58 vei liet Eduard's stoffelijk overschot Londen, terwijl de troepen groetten en de trommels geroerd werden. Iu den lijkstoet was een treffend schouw spel koniug Eduard's ruiterloos paard en j .Inarachter een statige Bergschot een kleinen witten terrier, 's koniugs liefste hond, ge leidende. Roerend was de eerbiedige stilte waar- mede het volk den stoet liet voorbijtrekken. 3Heen gejuich klonk er, geen gewuif zag men. De koniug, keizer Wilhelm en de hertog I van Connaught de keizer op een prach tig grijze ros, alle drie dragende dezelfde maarschalksuniform met het blauwe lint van den Kouseband opende den schit— - terendeu stoet van vorstelijke en prinselijke ruiters, die drie aan drie reden. Prins Hendrik der Nederlanden reed met hertog Albrecht van Wurtemberg en den kroonprins van Servië. Vlak achter hem reden prins Hendrik van Pruisen en de groothertogen van Hessen en Mecklenburg- Strelitz. Het was een hoogst belangwekkend eu beteekenisvol historisch schouwspel, spran kelend van kleur en leven. De correspondent van de N. R. Ct. seint Een zo \Bige prachtige morgen was aan- K gebroken voor 's Konings uitvaart. Van de per8galerij in het Lagerhuis heb ik het schitterende schouwspel gadegeslagen. Om streeks half tien kwam de Koning te paard, omringd door den Duitschen Keizer en andere gekroonde hoofden, allen te paard, gevolgd door een reeks gesloten koetsen. In de eerste koets zaten koningin Alexandra en de Tsaritsa-weduwe Marie met twee dochters des Koningsin de tweede ko ningin Marie, de koningin van Noorwegen de hertog van Cornwall en 's Konings dochter Marie. Alleen de Koninginnen en de Tsaritsa-weduwe stapten, geholpen door keizer Wilhelm, uit de koets. Het koninklijke gezin bleef bij den ingang van Westmin ster bal vertoeven, totdat de lijkkist des Konings om kwartier voor tienen naar buiten gedragen was, terwijl de overige vorstelijke personen te paard op eenigen afstand bleven wachten. Toen 's Konings lijkkist op een door acht paarden getrokken affuit geplaatst werd, waren de aartsbisschop van Canterbury en de ministers Asquith, Burns en Lord Crewc erbij tegenwoordig. Koning George hield zelf toezicht, toen de kist op de affuit werd geplaatst. Daarna werden er het vaandel en het kussen m«t Koningskroon, den scepter en andere in signes op neergelegd. De Koning, keizer Wilhelm en de hertog van Connaught be stegen daarna weer hunne paarden, terwijl de Koninginnen weer in de rouwkoetsen stapten. Onderwijl beierde de groote klok Big Ben op somberen toon hare vier slagen in de minuut. Daarna trokken de paarden de affuit met de kist Whitehall om, voorgegaan door den hofstaat van den vroegeren Ko ning, afgevaardigden te paard van buiten- landsche legers en vloten en hoofdofficieren van de Èngelsche land- en zeemacht eu gtvolgd door den Koning, de gekroonde hoofden, de andere vorstelijke personen en bun gevolg, waarachter zich twaalf gesloten rijtuigen met de koninginnen en andere vorstelijke vrouwen voegden. De panblik van de stoet was op dat oogenblik buitengewoon schitterend en in drukwekkend. Tieuduizendeo toeschouwers waren om het Parlementspleiu heen ge schaard, dat door tjoepen en politie was afgezet. De schitterende uniformen, de sobere haast heilige stilte, de heldere zonneschijn die alles heinde en ver bestraalde maakte het geheel tot een onvergetelijk schouwspel vol tegenstelling. Vreeselijke pijn. Dunk zij den Kloosterbalseiu genezen. De Heer L. Post, bakker te Bilderham, gemeente Leimuiden, schrijft ons „De KLOOSTERBALSEM is een wou dermiddel. Eén uit duizenden.' Mijn dochtertje Willemientje, ou.l 8 jaar, was met haar neus zoodanig op een klomp gevallen, dat ik en mijue omgeving niet anders dachten, of de neus zou nooit meer genezen, zoodanig was hij gekneusd. Het kind leed vreesdijk veel pijnen, totdat ik den KLOOSTERBALSEM aanwendde, dien ik haalde bij den Heer Th. Beuk te Lei muiden, In acht dagen tijds was zij daar mede volkomen genezen. Iedereen bier in de buurt roemt daarom den wonderdadigen KLOOSTERBALSEM, hetgeen U gerust moogt bekend maken. De Kloosterbalsem, Klooster Sancta Paulo, is een ouovertroffen middel tegen Rheuma- tiek. Bo*endieu is het een uitmuntend middel tegen oude en nieuwe wonden, zwe ren, ring- baard- en dauwworm, alle ziek ten der hoofdhuid en aambeien (zoowel bloedende als andere). Prijs per pot van 20 gram 35 ct.., van 50 gram 75 ct., van 100 gram f 1,20 en van 250 gram f 2,50. Hoe grooter pot, hoe voordeeliger dus 1 Verkrijgbaar bij Drogisten, Apothekers en de bekende Depothouders. b.v. te zien is, terwijl zij na eenige mi nuten weer verdwijnt. Immers, de sche mering sterft niet, zooals algemeen ge loofd wordt, als het ware weg. Plotseling kan ze weer oplaaien, zoodat zij de komeet wederom verdonkert, haar aan ons oog onttrekt- Verder kan nu eenigen tijd zich een nevelbank vormen, waar achter de komeet schuil gaat, terwijl bovendien de avondbewolkiog kan toe nemen. Niet zelden toch, vooral na war me dagen met weinig luchtdrukverschil, ontstaan In ons land nachtonweders. Men trachte iederen avond als de lucht helder is, de komeet te zoeken. Wel is waar zal het maanlicht in het laast van Mei storend werken, maar de kans is groot, dat men de komeet toch te zien krijgt. Na van avond verwijdert de komeet zich met reuzige snelheid. Zij gaat al later en later onder, zoodat zij steeds langer is waar te nemen. Echter zal haar helderheid afnemen- Voor het bloote oog zal zij in ieder geval de volgende maand niet meer waarneembaar zijn. Voor het gemak onzer lezers laten we hier een lijstje volgen, dat men kan be waren en dat wellicht voor de eerst volgende dagen goede diensten kan be wijzen. Wij geven eerst achter den datum het uur, waarop de zon ondergaat. Dan duurt de schemering nog eenigen tijd, gedurende welke oogenblikken de komeet zeker onzichtbaar is- Men plaatst zich dus zoo spoedig mogelijk op zijn obser vatiepost om de komeet te zien verschij nen, waarvan geen bepaald uur is op te geven om de hierboven gemelde rede nen. Wel kan gezegd worden, hoe laat de komeet ondergaat. Dit ziet men in het derde kolommetje, terw'ji in het vierde de vermoedelijk gunstigste oogen blikken voor waarneming zijnaangegeven- nu uit overtuiging of is het weer maar te 20 Mei 21 22 23 24 15 26 27 28 29 30 31 1 Juni 2 7.53 7.54 7.55 7.56 7.57 7.59 8.1 8.2 8.3 8.5 9 23 10 9 10 40 In direct na zonsondergang. 11.15 half negen 11,20 kwart voor 10 11.26 kwart voor 11 11.30 tegen half 12. 11.31) tusschen 10 uur en half 12- len De komeet van Halley is thans avond ster geworden en hiermede is de tijd van waarneming gekomen. Thans is het »nu of nooit!4 Althans voor het gros der menschheid. Alleen de kinderen zullen in 1985 en 1986 weer gelegenheid hebben haar waar te nemen. De ouderen daarentegen zien haar voor het eerst en het laatst, terwijl onze oudjes het zeldzame hemellichaam voor de tweede en laatste maal kunnen be wonderen. Gisterenavond is de komeet zichtbaar geworden, bijna op dezelfde plaats waar de zon is ondergegaan. Zij was voor 't bloote oog nog niet waar te nemen, omdat zij schijnbaar nog te dicht bij de zon staat. Haar glans gaat in de avondschemering schuil. Vermoedelijk zal zij echter heden avond, bij heldere lucht natuurlijk, al heel duidelijk te zien zijn. Zij is dan vrij zeker met het bloote oog waar te nemen en vertoont misschien een fraai ontwikkelden staart. Zoodra de zon onder is om 7 uur 54 zoeke men de komeet. Men plaatse zich zóó, dat men een volkomen vrij uitzicht naar het Westen heeft eu dat geen enkele kunst matige lichtbron ons store. Wel is waar zal het vinden mogelijk kwartieren duren. Echter kan het ge beuren, dat de komeet om 8 uur 30 min. 11 31 8.7 11.32 8.8 11.32 89 1133 8.10 1133] Waarschijnlijk is de komeet a. s. Maan dag bij goed weer op haar schoonst te zien. vreden stellen, 't Is vaD onberekenaar nut voor den landbouw, dat men zorgt voor goede stieren, niet alleen ter uitbreiding maar tevens tot verbetering van het ras. En dan trouwens wat een schade kan men niet krijgen in een stal als de stier niet deugt Voor te veel en te goede kalveren behoeft men niet bang te zijn, de beste kunnen aangehouden worden en de rest is toch altijd goed voor de inesterij. En als de Gemeente Elshout nu morgen eens zegt, wat ik wel verwacht//De Elshoutsche stier mag geen dienst doen voor Drunen." V\' at dan tot 1912. En dan die discussie over de leverantie van Kunstmest door Gebi. Klijn, Wat een consequentie in die redeneeringen. Op een vraag van v. d. Geld of de ingezetenen toch niet achteruitgesteld worden, zegt de Voor zitter, dat het in de bedoeling van het Dagel. Best. ligt, om zooveel mogelijk alles aan inwoners te gunnen. En er is een request om niet achteruitgesteld te worden, waaruit blijkt, dat ze reeds achteruitgesteld zijn. Immers de Voorzitter zegt '.yin de toekomst zullen wij er rekening mee houden en hen ook later, inschrijven.' En dan moet de fi.ina Gebr. Klijn het lid van Son zijn brutaliteit wat atleeren. Dat lid beweert zoo maar klakkeloos, dat de kunstmest van een anderen inschrijver beter was dan van hen, terwijl hij pas ge hoord had dat er eerst geleverd wordt en dan onderzocht en iedere boer weet toch dat de kunstmest op gehalte verkocht wordt. Nu nog eens iets over het onhandige domme besluit op het adres van Mart. Klijn. De Voorzitter zegt op het vorige request vau Gebr. Klijn dat ingezetenen niet achter uitgesteld worden, doch bij Mart. Klijn stelt hij voor om afwijzend te beschikken, daar hij zijn werkplaats in eene andere Gemeente heeft, ofschoon hij belasting betalend in woner van Drunen is en dan zou de Voor zitter het jammer vinden, als een inwoner van Drunen ook iets te doen kreeg vau eene andere Gemeente. Kan men dat toeschrijven aan een ruimen blik en grooten ijver voor de belangen der Gemeentenaren, eu dat daaruit al die in consequenties voortspruiten. U Mijnheer de Redacteur dankend voor de verleende p'aatsruimte in de hoop bij eene volgende gelegenheid weer eens van uwe welwillendheid te mogen gebruik maken Hoogachtend „VERITAS." teren de firma per aangeteekend schrijven (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Hofleverancier van 11. M. de Koningin. Diunen, 20 Mei 1910. Mijnheer de Redacteur. Ik ben zoo maar een gewone Drunensche mensch, maar met genoegen heb ik toch het zeer uitvoerige verslag gelezen van de Gemeenteraadsvergadering van Drunen in Uw nummer van 12 Mei. Ik zeg maar zoo om goed te kunnen tedeneeren, moet men eerst goed kunnen denken. Voor de aardig heid wil ik eens even een paar gezegden onder 't oog nemen. De bewoners van 't Semke hadden aan van Spijk gezegd, dar ze goed tevredeu zijn met de opzandiug van den weg. Aan de heele discussie kan men zoo merken, dat het hoofddoel is, tevreden stellen, hé? 01 de -weg goed is, dat is minder, als wij maar weer tevreden zijn. Ook een mooi iets met die stierensubsi die. Berst f 275,— toen niets eu nu weer f 100.'t Is te belachelijk om van te praten. Pk zou wel eens willen weten, waarom nu eigenlijk de Voorzitter, van Son, van Dal p.n van der Geld over die stiereugeschiedenis bet woord voerden. Waarom spreken de an dleren niet, die toch zeker overtuigd zijn van het nut van een goeden stier. Omdat er iu de toekomst meer gras zal komen, moet er au ook een gesubsidieerde, dus een betere stier zijn, anders had meu zoo wel wat kunnen aanprullen. Echt Drunensch, zoo aanprullen. 't Is bard noodig, dat er zoo eens wat jong leven in komt, een beetje actie. Ieder boerendorp moet er zich op toeleg gen en er gerust wat geld vooi uitgeven, om eeu goeden stier te hebben, zelfs al zijn er geen ontginningen. Zeg het nu maar ge. rust raadsleden, dat van je vroegere besluit tot niet subsidieeriug de stommiteit je onder het oog gebracht is. Van der Geld heeft groot gelijk, dat hij het vreemd vindt en dat '(lij er niets van begrijpt, waarom die post ilie pas van de begrooting geschrapt is cr nu weer opgebracht wordt. Doe je het WAALWIJK. GROOTE STRAAT B 142. Ontvangen De nieuwste modellen van TUE PANAMA HAT Co Ltd, tot in de fijnste qualiteiten. Uitsluiting Philips Co De motie aangenomen in de jaarver gadering van den Ned. R. K. Post en Telegraafbeambtenbond en door de 56 afgevaardigden, aangeboden aan de ver gadering der uiigeslotenen luidt als volgt De R. K- Post en Telegraafbeambten »St. Petrus» in jaarlijksche algemeene vergadering bijeen te Eindhoven verno men hebbende de even ongehoorde als brutale wijze waarop de firma Philips aanschendt het Roomsch Katholiek be ginsel en het goed recht harer arbeiders en arbeidsters drukken hun spijt en hunne veront waardiging over de tirannieke wiRekeur waarmede hier honderden onrechtmatiger wijze worden aan werkloosheid prijsge geven. Besluiten de uitgesloten arbeiders en arbeidsters zoowel collectief als Indivi dueel met milde bijdragen te steunen, en spreken de hoop uiti dat deze moedige mannen en meisjes spoedig als overwin naars uit dezen strijd voor ons gezamelijk Roomsch recht zullen te voorschijn treden. Meldden we gisteren, dat Dinsdaga vond nieuwe leden tot de R.K. organisatie toetraden, van welke toetreding zij gis- kennis gaven, door den dag en ook van daag steeg dit aantal weer aanmerkelijk. Ook heden werd van deze toetreding schriftelijk per aangeteekend schrijven kennis gegeven. Zoodra de firma vernam an deze toetreding, werden al deze nieuwe leden, met in achtneming van den 8 daagschen opzeggingstermijn ontslagen. Heden om 12 uur werd echter in de verschillende afdeelingen der fabriek het volgende aangeplakt I Het bestuur van St. Emerentiana deed ons opgave van de namen der werk lieden die Dinsdag lid zijn geworden van bovengenoemd gilde. Wij hebben deze opgave als kennis geving aangenomen zonder meer, wat zeggen wil, dat wij aan deze nieuwe leden geen ontslag geven. w. g- Philips Co. Deze kennisgeving is in zooverre onjuist, dat het bestuur van »St, Emeren tiana aan de firma geen opgaaf deed- De opgave werd gedaan door de werk lieden zelve. Ook is deze mededeeling heelemaal in strijd met het aan de ar beiders gisteren. (Woensdag) gegeven ontslag. Hedenmorgen had eene vergadering plaats der uitgeslotenen. De voorzitter van het leidingscomité sprak hen toe, weerlegde het circuleerend bericht, o.a. in de N. Rotterdamsche courant en Volk waarin het voorgesteld werd dat de vereeniglng nog niets gedaan had om de toestanden te verbeteren en nog nim mer met de firma had getracht te con- fereeren. Met bewijzen toonde spreker het tegendeel aan. Ook zijn er wel de gelijk conferenties gevoerd met den directeur der fabriek en ook met de fir manten. De WelEerw. Heer Kluijtmans deelde mee de namen der volgende heeren die tot het katholiek steuncomité zijn toegetreden Jhr. Mr. F. Smits van Ooijen Lid van Gedeputeerde Staten, Voorzitter., W Kluijtmans, Directeur van den R. K, Volksbond, Penningmeester., Jan van Lieshout, Voorzitter van het Algemeen en van het R. K. Armbestuur, Lid van den Raad, Henri Smits, Oud Lid van den Raad, Mr. Dr. Jan van Best, Lid van den Raad allen te Eindhoven A. Damen, Deken en Pastoo-», Eindhoven. A. v. d. Sanden, Deken en Pastoor, Helmond. B. Komps Deken en Pastoor, Heeze- F. J. H. Boex, Deken en Pastoor, Bladel. L. J Dijkmaos, Pastoor, Stratum, A. A. Oomen, Pastoor, Woensel (St. Petrus). J. H. Peters, Pastoor, Woensel. (Fellennoord). Lambertus Bressers, Pas toor, Gestel. G A. de Rooij. Pastoor, Strijp. A. J. M. van Ravenslein, Pastoor Son, H- J. Achterbergh, Pastoor, Veld hoven. H. Adelmeijer, Pastoor, Helmond- F. Eras, Pastoor, Boxtel. J. J. Kluijtmans, Pastoor, Zeist. S. J. B Janssen, Pastoor, Geldrop. J- A Leenen, Pastoor, Val- kenswaard- A- J. van Erp, Pastoor, St. Oedenrode. W. J. H. Prinsen, Lid van de Eerste Kamer, Helmond. Jhr. Mr. v. d- Heuvel, Lid van de Tweede Kamer, Geldiop. J. J. de Wam, Lid van de Prov. Staten, Eindhoven. P. II. van Mens, Burgemeester, Eindhoven. Bern. Verhagen, Lid van den Gemeenteraad, Eindhoven. L. v. d. Put, Voorzitter van de Kamer van Koophandel, P rans Boex Jzn. Lid van den Gemeenteraad, Eind hoven, Hubert Smits, Eindhoven. Jan Hegener, Eindhoven. Mr. M. C. M Smits van Oijen, Eindhoven. M. K. C. J. M. Sassen Amb- O- Ministerie, Eindhoven. M. G- M H. Sassen, Griffier van het Kantongerecht, Eindhoven- J. Smits, Burgemeester, Stratum- A. A. Pleskens. Burgemeester, Geldrop. J. Vogels, Bur gemeester, Strijp. M. J. V. Völker, Bur gemeester, Vechel. A. J. H. v. d. Heuij, Burgemeester, Oerle, A. Janssen, Bur gemeester, Zeist- C. v. Kroonhoven, Burgemeester, Veldhoven- J. de Winter Pastoor, Mierlo. A. H. M. Goossens, Pastoor, Meerveldhoven- G. A. A. Bots Deken en Pastoor, Deurne. M. G. v- d. Hurk, Wethouder. Gestel, Van Bokhoven Pastoor, Tongelre. Nog werdenjeenlge mededeelingen ge daan betreffende de Maandag te houden bedevaart naar Meerveldhoven waaraan alle uitgeslotenen zullen deelnemen Dezen middag gingen de uitgeslotenen afdeelingsgewijs hun weekloon in ont vangst nemen. Door de Eindhovensche Courant werd heden de verklaring gepubliceerd, dat voor alle belangstellende al de versche nen nummers v h. orgaan »De Lamp4 in het gebouw van den R K Volksbond van en et Datum. Zonsonder- Ondergang Gunstigste oogenblikken. gang- der komeet.

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5