Derde Blad. Provinciaal Nieuws. HIBÏÏWS UIT HEÏÏSDBK. Gemengd Nieuws. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Nummer 41. Zondag 22 Mei 1910. 33e Jaargang. Waalwijk 21 Mei 1910. Benoeming. Benoemd tot stationschef te Waalwijk, Jhr. ]ust de la Paisière, gewezen stati onschef van Kruiningen-Ierske (Zeeland). Gemeenteraadsvergadering. Gisterenavond ten 63/* uur had onder voorzitterschap van den edelachtb. heer Burgemeester eene openbare vergadering van den gemeenteraad plaats, waarbij alleen de heer Gragtmans afwezig was. Aan de orde 1 Ingekomen stukken (ter visie) 2 Voorstel van B- en W. tot verkoop van de terreinen aan weerszijden van den aan te leggen straatweg (ontwerp besluit ter visie) 3 Voorstel van B. en W. tot het aan gaan eener geldleening in verband met den aanleg van dien straatweg en tot uitbreiding der gasfabriek (ontwerp be- sluit ter visie. 4 Machtiging tot uitvoering der werken voor den nieuwen straatweg. 5 Aanbieding van het kohier van den H. O. over 1910. 6 Reclames H. O. 1909. De notulen werden voorgelezen en en goedgedeurd. De heer Bern. Timmermans-Verschure maakte de opmerking dat hij de stukken wilde gaan inzien, maar dat er niets was. De Voorzitter deelde daarop mede, dat die alleen ter visie liggen, zoolang de secretarie geopend is. Ingekomen was een verzoek van A. v. Loon om een schuur in de 2e Zeine met riet te mogen dekken. Aangenomen. Ingekomen was een goedkeuring van Ged.' Staten tot aankoop van terreinen voor de Straat, en verder verslagen van den toestand der gemeente en der tee kenschoolcommissie, welke ter visie wor den gelegd voor de leden. De kas bij den gemeente-ontvanger is opgenomen en in orde bevonden. Daarna kwam in behandeling II, waar bij de Voorzitter mededeelde, dat hij de leden hieromtrent eerst in geheime zitting wenschte te spreken' Na heropening dezer geheime zitting, waar het nog al warm moet zijn toege gaan en welke een paar uren duurde, werd medegedeeld dat de punten II, III en IV zijn aangehouden tot de volgende vergadering. Meer kunnen wij over deze belangrijke aangelegenheid natuurlijk niet meedeelen daar alles in geheime verg. is behandeld. Aangeboden werd daarna het kohier van den H. O. en eene commissie van onderzoek van 3 leden benoemd bestaan de uit de heeren, Verwiel, Bern. Tim mermans-Verschure en Klijberg. Een stembureau voor alle verkiezingen in 1910 werd vervolgens saamgesteld uit de heeren Van Schijndel en Houben leden, van Everdingen en v. d. Broek plaatsvervangende leden. Een lid volgens art 11, Verbunt, plaatsvervanger Klijberg. Daarna werdeniin geheime vergadering reclames tegen den H. O. behandeld. Naar wij vernemen zal er in de a. s. week een nieuwe vergadering worden gehouden. lleliigc wijdingen. Mgr. W. v. d. Ven bisschop van 's Bosch diende gisteren in de kapel van het Seminarie te Haaren de Tonsuur en de vier mindere Orden toe aan de H.H. Theoleganten, A. van den Heuvel uit Loonopzand, A. Schoenmaker uit Raamsdonk, P. Smeijers uit Raams- donksveer en A- Verwiel uit Waalwijk. Heden Zaterdag werden in de Ka thedraal van St. Jan te 's Bosch door Mgr. W. van de Ven de volgende wij dingen toegediend. H. Subdiaconaat aan H.H. Theolegan- len van genoemd Seminarie Adr. Glas uit Waspik, F. N- J Hendrix uit Besoijen, A. Smeijers uit Raamsdonksveer, V van der Wee uit Kaatsheuvel. Het Diaconaat aan J. H. J. M. Witlox uit Waalwijk. H. Priesterschap C. J. M- Eras Tilburg, G. M. Hamers Loonopzand, M. J. van der Wee Kaatsheuvel en P. A. E. F. Zijlmans, Raamsdonksveer. Trlduum. De bekende redenaar, de ZeerEerw. Pater George Jan Marie de Greeve, Jezuiet uit Nijmegen komt hier vanaf Woensdag avond 8 uur tot Zondag d. a. v. een triduum geven ter eere van 't Aller heiligste Sacrament. Provinciale Landbonwtentosnsteliing. Het comité ontving alsnog de vol gende medailles Afd Oosterhout Noordbr. Mij. van Land bouw, zilv. med. Firma Antoon Tielen, Waalwijk zilveren medaille. J. Oerlemans Drongelen gr. zilv. med- Afd. Heusden Noordbr. Mij van Land bouw, verg. zilv. med. B. Snoek Almkerk zilveren medaille. Gerard de Haan Klütgen Scheveningen gouden medaille. P. W H. Verwiel Waalwijk zilv. med. E. W. Klijberg A. Gerrls-Simons M. A. van Loon gr. C. L. Bressers Dongen Vincent Hoffmans Waalwijk F. W. van Liempt Jud. Timmermans v. Turenhout Dr. Sweens Waalwijk En nog eenige die onvermeld moeten blijven. Kamer van Koophandel en Fabrieken Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk is het navolgend schrijven gericht aan den Heer Voor zitter der Staatscommissie voor de wer keloosheid te 's-Gravenhage. Wij hebben de eer Uwe Commissie mede te deelen, dat voor invulling der aan onze Kamer gezonde vragenlijsten omtrent den omvang der werkeloosheid ln het ressort onzer Kamer geen aan leiding bestaat, aangezien werkeloosheid over het gevraagde tijdvak en in den zin als door U bedoeld niet voorkomt. Hierbij zij echter aangeteekend, dat bij den overgang van het handbedrijf tot de machinale fabricatie, die in de schoen industrie sinds eenige jaren bij voortdu ring plaats vindt, het wel voorkomt, dat werklieden op eenigszins gevorderden leeftijd, bij dien overgang werkeloos wor den, omdat zij de geschiktheid voor het machinale bedrijf missen- Vermoedelijk valt deze werkeloosheid, die slechts van zeer geringen omvang is, buiten het on derzoek Uwer Commissie- richt te worden toegelaten, zullen worden afgewezen, tenzij de belanghebbenden kunnen aantoonen, dat zij door verblijf in het buitenland of om andere redenen onschuldig zijn aan te late aanmelding, meenen we de jongelieden, die aan het voorbereidend militair onderricht wen- schen deel te nemen, dat 1 Oct. a s. begint, nadrukkelijk opmerkzaam te moeten maken, op de noodzakelijkheid zich daartoe vóór 1 Juni a.s. aan te melden, terwijl we tevens in herinnering brengen, dat gelijke aanmelding ook moet geschieden door hen, die ten vo rige jaren reeds aan het onderricht deelnamen. veel koude en nat weer hebben moeten trotseeren, zijn genoodzaakt het gezaaide land weer om te doen en opnieuw bieten te zaaien. De Kamer voornoemd. Wedvlucht. >De Postduif* te Waalwijk hield jl. Zondag eene wedvlucht met oude dui ven van Noyon (Frankrijk). De duiven werden geconstateerd als volgt le Prijs G. J. Schoemans. 2e J. B. Nieuwenhuijzen. 3e Ant. van Eijck. 4e H. v. d. Pennen. 5e P. Schoemans. Roeiwedstrijd. A s. Zondag 22 Mei zal een roeiwed strijd worden gehouden vanaf Bokhoven tot Baardwijk. Om 9 uur wordt er ge start vanaf Bokhoven. Eventueele deel nemers kunnen zich nog op den dag van den wedstrijd opgeven te Bokhoven. Aan dezen wedstrijd zijn twee medailles als prijzen verbonden. Hij is uitgeschre ven door een Bossche Athletiek-ver- eeniging. Deelnemers L. v. Welie en Chr. de Gier, 's Bosch L. Noor, GraveWibega, Sneekvan Hattem, Skiffeur, Wleringa, Heerenveen J van Harderwijk, NijmegenKersten, Rotterdam. De prijzen zullen uitgereikt worden in 't Hotel Verwiel te Waalwijk. Veetbul. BREDA. DEN HAAG. Op Zondag 22 Mei e.k. zal te Breda, op het terrein der Onderofficieren-voet- balvereeniging »'t Zesde*, de eerste na tionale Stedenwedstrijd Breda-Den Haag gespeeld worden. Het Bredasche Elftal is samengesteld uit de beste krachten van Velocitas, 't Zesde en N.O.A.D., terwijl H.V.V., H. B.S. en Quick de elementen leveren voor het Haagsche Elftal, waarin o.m. de >internationals< Otten, Welcker, Kessler, Bosschart e.a. zijn opgenomen. Er bestaat zeer veel belangstelling voor dezen wedstrijd en talrijke kaarten zijn reeds verkocht. De Heer A. H. Tromp, een der beste Nederlandsche scheidsrechters, zal de zen wedstrijd leiden. De hoofdregeling berust bij den Heer J. P. van Bel, te Leur N.-Br bij wien men ook kaarten kan aanvragen. Voorbereidend Militair Onderricht. Ingevolge het bepaalde in de Regeling van het Voorbereidend Militair onder richt, zal de aanmelding tot deelneming aan dit onderricht, dat kosteloos wordt verstrekt, moeten geschieden vóór den lsten Juni e.k. en wei: a- in plaatsen waar Infanterie of Ves ting-Artillerie in garnizoen ligt, bij den Commandeerende-Officier der Infanterie of der Vesting-Artillerie b. in de overige plaatsen bij den Bur gemeester der gemeente. Bedoelde Commandeerende-Officieren en Burgemeesters zenden vóór of op 1 Juli aan den Inspecteur der Infanterie een staat in, vermeldende onder meer, welke jongelieden zich tot deelneming hebben aangemeld. Vermits nu door genoemden Inspec teur na ontvangst van bedoelde staten, alle verzoeken om alsnog tot het onder- DRUNEN. Kenmerkte zich de voor kermis door rustige kalmte, waarschijnlijk tengevolge van het gure weer, de na- kermis was in alles het tegenoverge stelde. Beide Pinksterdagen hadden wij echt zomerweer. Daardoor uitgelokt was de toeloop van vreemdelingen dan ook kolossaal, vooral Maandag. Na den mid dag bracht de tram van alle kanten vol gepakte wagens bezoekers aan- Duizen den wandelaars kwamen opgewandeld fietsen bij de vleet. Niet alleen het kermisterrein, maar geheel de Drunen- sche straat was zwart, of beter gezegd gekleurd van menschen. De herbergiers, de verschillende kramers, de bioscope en de openluchtschommel hadden het dan ook druk en hebben eén goeden kermis gemaakt- En het schoonste is dat alles ordelijk en goed is afgeloopen. Door de politie werd geen enkel proces verbaal opgemaakt. De verschillende concerten met de kermis gegeven werden druk bezocht. Vooral Zondagmiddag bij den heer Vis sers waar Orefio heeft gezongen was het stampvol. Hierover in bijzonderheden te treden is onnoodig. Orelio was wat hij altijd is, een onovertrefbaar zanger- De beiden Harmoniën gaven elk een volksconcert waar goede muziek werd ten gehoore gebracht. Twee zaken ten goede zijn ons dit jaar tijdens de kermis vooral opgevallen Ten eerste het gebruik van sterken drank was minder dan vorige jaren. Dronken menschen zijn er, op een paar uitzonderingen na, niet geweest. En ten tweede het zingen op straat en café's was ook dit jaar niet van een mok keltje aan mijn zij* of andere onzinnige deuntjes. Er is volop gezongen maar echte degelijke liedjes. Verschillende liedjes uit >Ons lied* werden reeds gezongen. Zou de drankweerbond en de lezing over de volkszang reeds vruchten hebben opgeleverd 't Ware te wenschen- Door den districtsveearts te Heus den is bij een rund van den laudbouwer J. Klomp alhier, miltvuur geconstateerd. Het rund is gestorven en het cadaver op behoorlijke wijze verbrand De verder bij de wet bepaalde voorschriften zijn en worden uitgevoerd- De landbouwer C. van S. die Don derdagmorgen zijn vee naar de weide bracht moest tot zijn schade ondervin den dat een der runderen des namiddags was verdronken. Het dier dat geknie band in de weide liep is in een sloot geraakt, waar het zich hoe langer hoe dieper inwerkte. Toen men het vond was het reeds verdronken. NIEUWKLTJK. Openbare vergadering van den Raad der gemeente te Nieuwkuijk op Vrijdag 20 Mei jl. Voorzitter de E.A.. heer P. J. v. d. Broek. Aanwezig de leden P. H. v. d. Brand, J. v. d. Besaelaar, A. H. Mostermans, M. van Wijk, H. Fitters en C. de Hoog. Af wezig het lid H. Mostormaus. Ten 101/, ure opent de Voorzitter de verg., waarop de notulen der vorige verg. worden voorgelezen, goedgekeurd en vast gesteld. IngekomenProces-verbaal van kasop- neming. Aangenomen voor kennisgeving. Aan de orde: 1 Vaststelling der veror dening tot bestrijding van den Kruisbessen- meeldauw. Nadat door den Voorzitter voor lezing is gedaan der verordening en nadat haar doel en strekkiug nader door hem is uiteengezet wordt zij vastgesteld zooals zi in de concept-verordening is neergelegd Wordt besloten, met het oog op het reeds voor de kruisbessen rergevorderde jaarge tijde, haar reeds onmiddellijk in werking te doen treden. 2. Vaststelling der verordening als be doeld bij art. 18 7o. lid der Woningwet. Bedoelde verordening wordt vastgesteld zoo als deze door het Dag. Bestuur is ontwor pen. Ook deze verordening treedt onmid dellijk in werking. Nadat nog besloten is op Dinsdag 31 Mei a.s. schouwvoering te houden, wordt, niets verder te behandelen zijnde en niemand nog het woord verlangende, ten li1/» ure verg. gesloten. lo de gisteren alhier in de localen der Eerw. Zusters gehonuen verkiezing voor een lid voor den Raad van Toezicht op de Boerenleenbank werd herkozen het lid C de Hoog HERPT. Is door het warme weder der laatste dagen de natuur als met een toover- slag veranderd, zoodat vele korenvelden, die eerst bepaald slecht stonden, in nieuwen groei herschapen zijn, met het uitgezaaide bietenzaad is he techter misère. Zij dieB vroeg hebben gezet, zoodat de te teere plantjes te HAARSTEEG. Ter wille van de curio siteit vermelden we, dat de bekende man denmakersfirma Prinsen-Van Halderen alh. gisteren-avoud met de stoomboot „Stad Heusden'» haar 100.000ste mand verzond. Geen kleinigheid voorwaar 1 VRI JH.-CAPPEL. Evenals met Hemel vaartsdag eenige postduiven het verblijdend bericht, brachten van de overwinning van hel fanfare-corps „Sirena* te Vianen, brach ten enkele gevleugelde boden de verblijden de tijding, dat ook de Zangvereeniging „Hallelujah* te Ammerstol op het groot Nationaal Concours bekroond wasgewordeD. Te meer was dit bericht verblijdend omdat de Zangver. meedong in de 2e Afdeeling gemengde zang, in welke de eischen aan den zang gesteld ver gaan boven die der derde afdeeling. Geen wonder was het dan ook dat tegen aankomst van den laatsten trein die de vereeniging zou mede brengen een massa volk aau het station Kaatsbeuvel- Capelle, zich verzameld had om de over winnaars te begroeten. Onder dezen waren o.a. ook het fanfare-corps „Sirena* met enkele bestuursleden die de fanfare's reeds aanhieven eer den trein stilstond. Toen de vereeniging was uitgestapt, nam de Burge meester bet woord, wenschte de vereeniging geluk met het behaalde succes, wees op de goede verstandhouding tusschen beids Mu ziekverenigingen en sprak ue hoop uit dat dit mocht blijven bestaan. Hierna werd door hem aan den directeur der zangver. den heer L. A. Kooien een prachtige lau wertak aangeboden, die door „Sirena's* di recteur A. Stravers werd omgehangen. Vervolgens sprak de heer Stam, als 2e voorzitter van het fanfare-corps in korte, doch hartelijke bewoordingen zijn gelnk- wenschen uit, waarna de President der Zang ver. met een woord van dank zich riebtte tot den Burgemeester en o.m. zeide dat hij als hoofd der gemeente, voorzitter van het fanfare-corps „Sirena* Beschermheer van „Hallelujah* trotsch mocht en kon wezen op zijne gemeente, hoe klein ook, daaron der tellen kan een tweetal Muziekgezel schappen welke niet alleen levensvatbaar heid hebben, doch beide door flinken ijver tot de hekroondeu behooren. Na deze plechtige begroeting werd da Zangver. onder het spelen door het fanfare corps, gevolgd door een menigte menschen gebracht tot aan de O. L. School. Aldaar gekomen dankte de President der Zangver. voor de hulde bon bewezen zoowel de Bur gerij van Vrijhoeven als van „Sirena*, en stelde voor hier nog even de concours-num mers te doen hooreu. Met groote aandacht werd dit door het publiek aangehoord, waarna de luide „hoera's* volgden. Een woord van dank sprak nog de bur- meester tot de zangers, waarna ieder zijns weegs ging. Zoo heeft dan de Zangver. Hallelujah® haar naam ook in den vreemde hooggehouden en het zal baar voorzeker een spoorslag zijn op dien weg voort te gaan. De Zangver. „Hallelnjah* ia eenig in onze omgeving, gaarne brengen wij haar onze hulde. Bizonder zij die gebracht aan laren directeur den heer L. A. Kooien, t ie deze vereeniging al zijn talenten geeft om haar te doen bloeien. Moge de vereeniging die hij van een klein stekje tot een boom opleidde, ouder zijne eiding groeien en bloeien; en meer en meer strekken lot bevordering van haar naam „Hallelnjah* Gode Lof Door een 8-tal muzikanten der Konii^ Harmonie „Euphonia* zal deze bedeva worden meegemaakt, tot begeleiding cl. gezangen. Moge een zonnige dag der.* achoonen pelgrimstocht beganstigen. H. Sacramentsdag. Reeds worden toebereidselen gemaakt om H. Sacramentsdag (a.s. Donderdag) zoo luis terrijk mogelijk te vieren. In beide par. Kaatsheuvel en Berkdijk, zal een plechtige processie met het Allerheiligste buiten de kerk gehouden worden. Door onze beide Harmonieën A polio* en „Euphonia* zal aan deze indrukwekkende processie worden deelgenomen. Gekozen. De twee vacante plaatsen in het Bestuur onzer R.K. Vakv. zijn thans aaDgevuld. Als bestuursleden zijn gekozen de heeren Joh. Roestenberg en H. Balvers. Mogen zij door ijverige plichtsbetrachting het in hen ge stelde vertrouwen waardig toonen. IIEUSDEN, 20 Mei 1910. Zoo'n rakker. Een jochie van een jaar of 10, een ver pleegde ressorteerende onder den heer R., moest te diens huize zijn thuiskomst af wachten, waar hij blijkbaar geen zin in had en poetste de plaat over de maren en schut tingen der aangrenzende woningen. Door de politie opgespoord werd hem onderkomen verschaft in de kazerne der Marechaussees. Ook hier ontsnapte hij en hoewel spoedig achtervolgd, wist bij toch een paar uren vrij man te blijven, wat hem gelukte, daar hij pardoes door diepe slooten en weteringen waadde, waardoor de politie-dienaren hem niet wenschten te volgen. In afwachting van opzending naar Amsterdam motst hij wederom in de kazerne vertoeven en had men natuurlijk de noodige maatregelen ge nomen, om zijn ontvluchting te voorkomen. Groot was dan ook de verbazing, toen men Vrijdagmorgen den vogel weder gevlogen zag, waarna men opnieuw op ontdekkings reis kon. Thans had men hem spoediger men greep hein aan den anderen kant der stad juist toen hij over een scbntting klauterde. Evenals elders hebben ook hier zeer vele er een nachtje aan gewaagJ, om aan bun nageslacht te kunnen vertellen, dat zij de gevreesde hadden aanschouwdhier en daar was het zelfs bepaald druk te noemen. Van de komeet-zien was natuurlijk hoegenaamd geen sprake. Ontslag. Bij Kon. besl. is met ingang van 15 Ang. a s eervol ontslag verleend aan den heer Van Woerkom, als onderwijzer in de Ned. Taal iu de laagste twee klassen aan de R. Norm. Lessen alh. Uit de woning geict. Woensdag werden de gezinnen van v. B. en V. gerechtelijk uit de woning gezet. Het eerste vindt thans een onderkomen in een schuur, terwijl het tweede gedeeltelijk is opgenomen in het Prot. Ziekenhuis. De vader en een zoon uit het laatste hebbeu reeds een paar nachten bij hun pover in- boedeltje op straat doorgebracht, terwijl de senior tracht een en ander voor een appel en een ei van de hand te doen. Hoewel voor de betrokkenen de toestand trenrig is, is hier toch van den kant van den huis eigenaar geen sprake van hardvochtigheid, wel van onwil en eigen schuld van dien des huurders, meer speciaal van den laatsten. Op het hulppostkantoor werd gedu rende de maand April in de Rijkspostspaar bank iiigelegd f 2634,50. CAPELLE. Geslaagd. Mej. M. van Aalst uit deze gemeente thans te Schijndel woonachtig slaagde dezer dagen voor de akte Lager Onderwijs. De geslaagde van harte gefeliciteerd Donderdag slaagde te Haarlem onze vroegere dorpsgenoot Chr. van Beek voor onderwijzer. Woensdag hebben de 10 arbeiders, bezig mei het opruimen der ruïue bij Mevr. de Wed. Verheijden den arbeid neergelegd, aangezien ze niet meer verdienden dan on geveer 70 cent per dag. Later is de arbeid weer hervat, daar de aannemer 10 cent per doizend steenen meer gaf. WASPIK. In de eerstvolgeude verga dering van de drankbestrijdersvereeüiging alh. zal het bestnur gekozen worden, zoodat het aanhangsel van 't vorig bericht omtrent de Waspiksche drankweer, als zou er reeds een voorzitter gekozen zijn, eene vergis sing is. KAATSHEUVEL, 20 Mei 1910. Ontslag. De Heer J. v. d. Hoven heeft ontslag genomen als Voorz. van onzen R. K. Volks bond. De Vice-Pres. Corn. Brands zal deze functie waarnemen, totdat een nieuwe Pres. is gekozen. Moge spoedig een waardig opvolger gevonden zijn. Processie Brlelle Op Maandag 6 Juni zal de processie van Kaatsheuvel en Omstreken naar Brielle ver trekken, ter eere van de H. Martelaren van Gorcum, terdoodgebracht te Brielle op 1) Juli 1572. Benoemiag. Met ingang van 21 Mei is benoemd tot Directeur der Rijksnormaallessen de br. G. Zoon, hoofd der Openb. School te Aalburg en onderwijzer aan bovengenoemde inrichting. Moord. Men schrijft uit Eeckeren aan het »Hbld. v. Antwerpen* dd 9 Mei: Dezen morgen om 2 ure waren aan de werken van Menraels en De Clerck, aan den steenweg van Eeckeren naar Antwerpen, eenige dronken mannen aan het vechten, gevolg eener ruzie over een meisje. Weldra werden de messen getrokken en zekere V, trof met zijn mes de ge broeders G. waarvan een erg gekwetst werd aan het hoofd. Toen liep V. achter den derde die de vlucht had genomen, haalde hem in, greep hem bij het haar trok zijn hoofd achterover en sneed hem de keel af. De ongelukkige, zekere O. van Oos tende bleef daar nog een twintig mi nuten liggen en was dood toen men hem opnam. Men heeft het lijk naar het doodenhuis gebracht. Later hebben de doktoren het naar het gasthuis laten overbrengen tot lijk schouwing. V. was intusschen naar de Hollandschc grens gevlucht tot Bergen op Zoom, waar zijne moeder woont. Daar is hij dezen namiddag aange houden en zal eerstdaags uitgeleverd worden. Een leeraar vermoord door een gym nasiast. Een schooltragedie speelde zich af in de 2e klasse van het Victor Emanuel- gymnasium te l'alermo loen dr.Chelli, die Latijn onderwijst, in de klasse kwam, De Echo van het Zuiden ï">S De komeet.

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 9