Nummer 42. Donderdag 26 Mei 1910. 33° Jaarg 9 II Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. INLICHT Qeraeentefaadsvefgadering, PALJAS ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Uitgever: ■LAAT UW ZEE? FLIGHT ZIJN De besliste zuiverheid, van Sunlight maakt ze voor fijne kant en fijn linnen dej uitsluitend betrouw= bare Zeep. FEU1LLKTON BINNENLAND. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. RAAMSDONK. fiWttomv '8JJ De Echo van het Zuiden en Lanptra#tsclie Conrant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertkntiën 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsiüg opgegeven, worden 'Zmaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Zaterdag 21 Mei 1910 des voormiddags ten 10 uur- Voorzitter de Edelachtbare heer Rid der de van der Schueren. Ongeveer 10 uur opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig de heeren C. de Wit, v. d. Heuvel, De Bruijn, Tim mermans, De Bont, Zijlmans, Simonis, Dorreboom en van Laarhoven afwezig de heeren Mr. Heere en Van Dongen. De Voorzitter verzoekt den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering, welke na voorlezing onveranderd werden goedgekeurd en vastgesteld. Vaa „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF aan t)eu Aan de orde 1 Ingekomen stukken. a. Een schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring om een buitenge wonen post van uitgaaf op de begrooting te brengen, om de bovenwoning van het voormalig postkantoor te verhuren en vaststelling kohier hondenbelasting. b. Een schrijven van Ged. Staten, houdende mededeeling dat ook de mi nister zich niet geheel met de verorde- ning regelende den omvang van het onderwijs op de O. L. Scholen, kan vereenigen. Naar aanleiding daarvan stellen B. en W. voor de verordening vastgesteld in de vergadering van 6 November 1909 in te trekken en een nieuwe verordening vast te stellen. De verordening, wordt na voorlezing vastgesteld. c. Schrijven van de N. V. Electriciteits Maatschappij >Raamsdonkc te Raams- donksveer, houdende mededeeling dat zij van de haar voorloopig toegestane gelden op le hypotheek, geen gebruik zal maken. Voorzitter. Naar aanleiding van dit schrijven stellen B. en W. voor het desbe treffende raadsbesluit van October 1908 in te trekken. Timmermans Is dat nu nog wel noodig. Voorzitter, 't Is m.i. 't secuurste voor de gemeente. Simonis. Ik zie het noodzakelijke er niet van in, doch ik kan mij er wel mee vereenigen.. 2 Adres van P. H- Speetjens, gemeente veldwachter te Raamsdonksveer, om betere huisvesting, met ontwerp besluit. Voorzitter. Verlangt een der heeren hierover het woord Timmermans. Is het u bekend of een der heeren nog nadere informaties hier omtrent heeft genomen. Voorzitter. Neen. B. en W, stellen nu voor om de woning, thans bewoond door Speetjens af te breken en op dezelfde plaats een nieuwe te doen bouwen. De Voorzitter laat hierna de teekening, door den gemeente opzichter gemaakt, bij de leden circuleeren. Simonis. De woning is voor een veld wachterswoning ruim voldoende. Timmermans. Zijn de kosten begroot. Voorzitter 't Moet worden afgebroken 87). Wees dus gerost, zoo besloot de ridder. Maar laat ons spoedig vooruit gaan... de tijd is kostelijk... Heer dokter, gelief rechtover de juffrouw plaats te nemen... De heer hertog zal uwe zorgtn rijkelijk belooneü... Tot weerzienB, mejuffer de Montbazon, dat God n behoede!.. Hij boog eerbiedig, sloot zelf het portier en gebood aan den postiljon Vooruit Deze, die op voorhand de noodige inlichtingen en bevelen ontvangen had, legde de zweep over de paarden die pijlsnel over de baan vlo gen. Eindelijk is de zaak klaar zei Rolac zich de handen wrijvend van genoegen. Het eerste deel is reeds gewonnen, laat ons nn zorgen het tweede niet te verliezen... En nu onder ons beiden, meester Belphégor 1 En verrukt over den goeden uitslag van het plan dat hij met behulp van vrouw Béjin op tonw gezet had, keerde hij naar de woning der nitvenster. XV. De postsjees had het uiteinde van de wijk „l'Houmeau» bereikt en was op het punt den weg Saint68 in te slaan. Op eens galmde er een dubbele kreet- Maar in plaats van zijne paarden in te hou den, zweepte de koetsier er noch duchtiger over om ze harder te doen loopeD. Een dezer kreten werd geslaakt door Paljas die den kleinen Jacques bij den arm vatte op het oogenblik dat hij ging overreden worden. De andere weerklonk binnen in de koets. Het was Madeleine die hare man en haar zoon tje herkend had. De aanwezigheid van die twee beminde we zens had de wonde van haar hart weer open gereten. Was het God niet die hen toevallig op baren weg geplaatst bad om haar deze vlncht te vewijten en op haar besluit te doen weerkomen nn dat het nog tijd was? Weihoe zij waren daar, dicht bij haar en zij zon hen verlaten, zonder ze eerst te om helzen Zij zon zich van hen scheiden, zonder te weten of zij hen nog ooit zou weerzien Belphégor Jacques riep zij heel verdwaald. En gehoor gevende aan den aandrang van haar hart, nam zij den knop van het portier en wilde er uit springen, op gevaar zich met haar kind te doen verpletteren. Maar haar reisgezel was betaald om haar ter bestemming te brengen en haar te beletten te ontsnappen. Hij pakte haar vast en duwde haar terug neer op de kussenB. De kleine Jeanne was wakker geworden en begon te klagen. Madeleine moest haar verzor gen en dit bracht haar tot bedaren Dit alles was in één oogwenk gebenrd. De kreet van Madeleine was gedoold geweest door het botsen der koets over de hobbelige baan en de postsjees was reeds zeer ver, als Paljas en zijn zoon nog altijd op dezelfde plaats stonden, de eene bevend van schrik, de andere brommend tegen de onvoorzichtigheid van den postiljon. Komaan, Jacqninet, ween niet mijn jon gen, zei hij, wij zijn er nog goed van afge komen. Geef mij de hand en laat ons spoedig huiswaarts keeren, waar uwe goede moeder ons wacht. Zij zal reeds ongerust zijn over ons lang wegblijven. Belphégor was inderdaad meer ontroerd dan hij wilde laten blijken. Hij huiverde bij de gedachte dat het weinig gescheeld had of hij bracht den kleine erg gewond, mischien do'od naar huis, bij moe der Beiden begaven zich op weg zonder eens op de gedachte te komen dat het rytuig dat Jac- quinet bijna over het lijl gereden was, dedior- en daarna worden opgetrokken. Aan de straatzijde worden nieuwe steenen ge bruikt. De grondoppervlakte bedraagt 100 M2 en de te bebouwen oppervlakte 70 M2. De kosten zijn geraamd op f 1700. Dat zit 'm hierin dat langs de zijde van Kleijn niet op de bestaande fundamenten wordt opgetrokken, wijl het geheel anders te breed wordt en ook dat voor het grootste gedeelte nieuw materiaal zal gebruikt moeten worden. Simonis. Dat valt dan f 300 tegen. Kan dat niet anders. Timmermans. In een vorige vergade ring waren de kosten f 300 minder ge raamd. Toen zal hij toch ook wel goed hebben gerekend. Ik begrijp dat verschil dan ook niet. Voorzitter. Bij nadere beschouwing van het oude gebouw is de gemeente opzichter tot andere gedachten gekomen, Bovendien, 't is maar een globale schat ting. 't Kan goed gebeuren dat 't maar f1500 zal kosten en ook wel f1800 Timmermans. De gemeente-opzichter zal een vorige keer toch ook wel goed hebben gekeken voor bij de begrooting had opgemaakt, 't Komt mij althans vreemd voor dat nu, een maand later, de begrooting met f 300 is verhoogd Voorzitter. Ik zeg, bij nadere beschou wing is gebleken dat hij misschien min der afbraak van het oude huis kan ge bruiken dan hij aanvankelijk had gedacht. De heer v. d. Heuvel zegt dat de geheele afbraak geen 100 rijksdaalders waard is. Dat het huis smaller wordt kost niets meer. De heer Simonis stelt voor om B. en W. te machtigen voor f 1500 het te laten bouwen. Zijlmans. Dan moet de aannemer veel oude rommel gebruiken en daar wordt het huis niet beter door gemaakt. Voorzitter. In het bestek kan voorge schreven worden wat van de afbraak mag worden gebruikt en wat niet. Zijlmans. De opzichter moet maar eerlijk zeggen dat hij zich den anderen keer heeft vergist nu zou ik het echter maar op f1600 houden. Timmermans. Ik ben er in het geheel niet tegen om daar een geschikte wo- niBg te zetten, maar ik wil er alleen maar op wijzen dat het mij zoo vreemd voorkomt dat de begrooting een paar weken geleden opgemaakt f 300 lager was dan nu zonder dat daarvan een enkel grondig motief wordt opgegeven. Voorzitter. Ik heb het reeds gezegd, bij nadere beschouwing is de gemeente opzichter tot andere gedachten gekomen Hierna wordt met algemeene stemmen besloten f 1600 voor het bouwen van een veldwachterswoning toe te staan, en daarvoor eeceonderhandsche geldleening aan te gaan tegen 4 3. Adres van de Wed. Joh. Vissers, daarbij vergunning verzoekende voor het maken van een dam van den sloot langs de Achterstraat. Voorzitter. Ik stel voor om onder de zelfde voorwaarden als vroeger, gunstig op het adres te beschikken. Aldus wordt besloten. 4. Ontwerp besluit tot wijziging derge- Simonis. Een vorige maal was gespro ken om Speetjens zoolang in de Zieken barak te laten wonen. Daar moet ik toch ernstig tegen waarschuwen. De heer Timmermans wijst er op dat het toch noodzakelijk is dat voor een woning wordt gezorgd voor de andere wordt afgebroken. Van Laarhoven. Tijdelijk in een keet laten wonen. Van de Heuvel. Keeten zijn ook duur- Daar betaal je f 5 per week huur voor, plus de kosten van het vervoer en het onderhoud. Na nog eenige discussie wordt beslo ten B. en W. te machtigen op de beste en goedkoopste manier in deze te han delen. Hierna sluit de Voorzitter de verga dering en gaat de raad over in geheim meente begrootingsdienst 1909 en 1910. Comité ter behandeling van De Voorzitter deelt mede dat van de districts-commandant der marechaussees bericht is ingekomen» dat door het Rijk de kazerne niet telephonisch wordt aan gesloten. De kapitein heeft er echter geen bezwaar tegen dat 't door de gemeente wordt gedaan. Het ontwerp besluit tot wijziging der jegrooting wordt hierna goed gekeurd, 5. Ontwerp besluit tot het veileenen van toestemming tot af- en overschrij ving uit den post voor onvoorziene uit gaven der begrooting dienst 1909. Wordt goedgevonden. 6. Benoeming stembureau voor de eventueele stemming van 3 leden voor de Prov. Staten. Bij acclamatie worden benoemd de zelfde heeren als een voiig jaar. 7. Alsvoor voor de verkiezing van een lid der Kamer van Koophandel en Fa brieken. Benoemd worden hiervoor de heeren Voor het Dorp. als leden De Voorzitter, Timmermans en de Witals plaatsver vangers de heeren Zijlmans en De Bont. Voor het Veer de heeren van Laarhoven P. v. Dongen en Dorreboom en als plaatsvervangende leden de heeren Si monis en de Bruin. De heer Timmermans vraagt of er voor Speetjens al een huis is gevonden waar hij tijdelijk kan gaan wonen. De Voorzitter zegt van nog niet. Op het fort staat een woning leeg. bare echtgenoote, de goede moeder, welke zij wilden gaan omhelzen verre wegvoerde Weldra dachten zij aan het ongeval niet meer. Zij stapten moedig huiswaarts en droegen elk een pak onder den arm dat in grijs papier gewikkeld was. Zooals wij weten, was Paljas uitgegaan met het doel een nieuwen Bjaal voor Madeleine te koopen. Hij meende bij zijn terugkomst Jacquinet en den hansworst thuis te vinden die hij achter den man gezonden had welken hij over het plein had zien gaan Hy hadreeds eenigen tijd het huis verlaten, torn hij Jacquinet alleen in de straten ronddwa lend ontmoette. Waar is Grain-d'Amour? vroeg hij en wat doet gij hier, zoo verre van huis Wij hebben elkander verloren, antwoordde Jacques, ik heb mijnen weg voortgezet, maar ik heb Grain-d'Amour of dien witgedasten heer niet meer gezien... En ge zult niet boos zijn he vader? beb ik de gelegenheid te baat ge nomen om door de stad te wandelen, de winkels af te zien en eenig speelgoed te koopen. Speelgoed kereltje 1 Ja maar niet voor mij, vader... 't is voor de kleine Jeanne, Alles is hier in dit papier gepakt ge zult eens zien hoe schoon... Zoo 1 Mijnheer Jacquinet, hebt gij dus eene geheime beurs Neen, maar,,, het gebeurt soms... dat ik na uw vertrek, als wij eene vertooning gege ven hebben, nog eene omhaling doe voor zus terken, bekende de knaap rood wordend van schaamte. Dat is braaf, dat 1 den kleine over het hoofd streelend, ge moet daarom niet blozen, kleine Ik heb ook eene verrassing voor uwe moeder Wat zullen ze beiden tevreden zijn!... Niettemin was er iets dat den goochelaar verontrustte. Hij wist de verdwijning van Grain-d'Amour niet uit te leggen. Welk was de u.tslag van zijne zending Bahl besloot hij, die dronkaard ziet van alle gekke beelden als hij straks thuis komt zal hij de ooren laten hangen, gelyk een snul. En zich tot zijnen zoon wendende Reclames tegen aanslagen vergun ningsrecht (Drankwet). 9. Vaststelling primitief kohier van den H. O. Weet ge wel, kleine looper, sprak bij, dat het zeer gevaarlijk is zoo alleen door de straten te drentelen? Maar, vader, antwoordde de kleine kwa jongen ik heb u al zoo menigmaal hooren zeggen dat men met zijne tong overal te rechte komt, tenzij men verloren loopt in een groot hosch, gelijk Daimkeu Uitsluiting Philips en Co. Het perscomité schrijft ons Vrijdagavond was de Eindhovensche Burgerij door het bestuur van de Katho lieke Steun commissie ter vergadering opgeroepen. Een driehonderdtal belang stellenden woonde deze vergadering bij, welke werd geopend door den voorzitter van de steun-commissie Mr. Th. Smits van Oijen die In 't kort uiteenzette de beteekenls van het conflict en verklaarde het doel der steuncommissie. De heer A. van Rijen, verklarende de motieven waarom hij en zijn vriend van Rijswijk zoo gaarne de verantwoordelijke taak der leiding hadden aanvaard, hulde en dank brengende aan de heeren die het initiatief namen tot de stichting dezer steun-commissie, gaf daarna een uiteen zetting van het conflict daarbij gelegen heid hebbend verschillende berichten uit de liberale pers met feiten en bewijzen te weerleggen, om daarna een beroep te doen op de steun der Katholieke Burgers. Door Kapelaan Kluijtmans weid nog een indrukwekkende korte toespraak ge houden, waarbij zoowel spreker als ver- zullen zien 1... Jacques huppelde do kamer rond van genoe gen. Toen alles op de tafel was uitgespreid ging Paljas eenige stappen achteruit, gelyk een schil der voor zijn doek, om beter over het tSect te oordeelen. Ga nu aanstonds moeder halen, gebood hij, En zoo gij êenB eenen booswicht ontmoettet zij zal waarschijnlijk met de kleine Jeanne bij die u zou willen rooven Ik zou me dapper verweren en zoo luid roepen dat hij wel verplicht zou wezen los te lateD. Goed gesproken, kleine 1 zei de barak speler, hoogst tevreden over dit antwoord. Hij voelde zich langzaam meer op zijn gemak en zijne zwarte denkbeelden schenen de wijk te nemen. Toen hij zijne woning bereikt had, sprong hy welgezind en al zingend de trap op. Aan de deur gekomen, bleef hij staan en deed 'nteeken aan Jacques dat hij lachtjes moest opkomen. Hy lichtte voorzichtig de deurklink op en trad binnen. In de eerste kamer was niemand; in de tweede hoorde hij niet het minste gerucht Niemand hier 1 zei Belphégor, des te beter 1... Wat zal de goede Madeleine gelukkig wezen als zij thuis komt En zusterken dan 1 voegde Jacques er vrouw Béjin een praatje gaan houden z'jn om zich wat te verzetten. Op hetzelfde oogenblik werd er aan de denr geklopt... De uitvenster verscheen op den drempel. Van uit do achterplaats van haren winkel had zy den goochelaar met zijnen zoon zien binnen komen, en nn kwam zij de onaangename zending vervullen waarmede Madeleine haar had belast. Toen zij den vader en het kind daar zoo op getogen zag staan, voelde zy haren moed weg zinken en de heele redeneering die zy voor bereid had viel in dnigen. Zij had echter de laatste woorden van Paljas gehoord en stamelde heel verlegen Madeleine is by mij niet. Verschooning, ik En zij wilde zich verwijderen. Belphégor ried de ware oorzaak dezer ver legenheid niet en dacht dat de oude zich terugtrok uit bescheidenheid. Maar, gij stoort hier niemand, moeder pak had "losgerukt5 en eene trompet had voor I Trien, riep hy heel vroolyk.... kom binnen den dag gehaald. Oh 1 zij houdt zooveel van en zie eens of wy eene goede keus gedaan muziek riep hij... en daarbij... ziehier, vader... hebben! Hein? wat zegt ge van dien sjaal? een heele hoop kenkengerief, en eene pop en Blauw, rood en groen al de kleuren van den een grooten man van peperkoek ..Al mijn geld regenboog Wat zal Madeleine hefzjjn t Is - j-a i net of die halsdoek uit den hemel komt I Eu 't mag ook wel zijn, want zy is oprecht een engel 1... En wat denkt u van onze uitstalling? Dat is wel, hé? Vrouw Béjin geleok eene tooneelspeelster die voor de eerste maal op de planken staat en gansch bedremmeld is. De zending die zij aangenomen had woog haar zwaar op het hart en volgaarne zou zij reeds aan het einde geweest zijn. is er aan gebleven maar dat geeft niet De vreugde van den goochelaar was bijna zoo naïef, als die van den kleine. Wij hebben beiden gekke streken begaan 1 riep hij, zijn pak opensnijdend en den bont- kleurigen sjaal te voorschijn halend. Oh! wat is die halsdoek schoon 1 zei Jac ques. Niet waar, kleine? hernam Belphégor. En tot de tafel naderend Wacht eon oogenblik!... wy gaan hier alles uitstallen gelijk in een magazijn He wat zullen zij verheugd zijn, alB zij dit alles (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1