inNummer 42 Donderdag 2ö Mei ltfiu Tweede Blad "bekendmaking. Fima Mandos-Vinken Heeren- Stroohoeden en Panama's Provinciaal Nieuws. toi BUITENLAND. België. Rusland. BINNENLAND. Duitschand. Engeland. 'JÜC ^éStl&^uog TH. DE SURMONT DE BAS SMEELE. Hofleverancier van II. M. de Koningin. De nieuwste modellen THE PANAMA HAT Co Ltd, tot in de fijnste qualiteiten. Hondenbelasting. De Burgemeester der gemeente Waalwijk brengt in herinnering art. 2 der verordening, regelende de heffing eener belasting op honden, waarbij ieder eigenaar of bezitter van één of meer honden wordt verplicht daarvan aangifte te doen ten kantore van den Gemeente ontvan ger in den loop der maand April van ieder jaar. Zij diê tot heden die aangifte verzuimden, worden aangemaand alsnog ten spoedigste aan hunne verplichting te voldoen, zullende b\] verder verzuim vervolging worden ingesteld. Waalwijk, 21 Mei 1910. De Burgemeester van Waalwijk, De verkiezingen Brussel is onveraoderd gebleven, derhalve ziet er de samenstelling van de nieuwe wetgevende Kamer aldus uit t 85 katho lieken, 1 onafhankelijke, 44- liberalen, 85 socialisten en 1 daeusist. In het oude parlement waren de zetels al» volgt ver deeld87 katholieken, 43 liberalen, 35 socialisten, 1 daeDsist en de meerderheid der katholieken bedraagt dos nog 6 stemmen. De regeering heeft zich flink ge handhaafd, hoewel de liberalen en socialisten zich zeker waanden van de overwinning. Er schijnt weer 'n tijdperk van Joden- vervolging in Rusland te zijn aangebroken. In Kienw houdt de uitdrijving van Israëlieten aan. Achtenswaardige Joodsche burgers worden tusschen agenten ingenomen en in groepjes naar de bureaux gebracht. Zelfs in dringende gevallen wordt hoogstens een uitstel van 2 dagen toegestaan. Onverwachts ontvangen de meest geziene Joodsche fami lies bevel om de stad te verlaten, meest binnen 24 nren. De menschen zijn der wanhoop ten prooi. De Brusselsche tentoonstelling. Van welingelichte zijde wordt verze kerd dat mr. M. Tijdeman Jhr. lid van de Tweede Kamer ondervoorzitter van de centrale commissie voor de Brusselsche tentoonstelling, voorzitter van de Nederl. afdeeling der Hollandsch-Belgische eco nomische commissie, is aangezocht voor de betrekking van commissaris-generaal bij de Brusselsche expositie als opvolger van mr. Regout, benoemd tot minister van Justitie. Tegelijkertijd wordt er evenwel bij vermeld dat de heer Tydeman wegens zijn drukke andere werkzaamheden voor de aanbieding bedankt zou hebben. Aan het diner in Buckingham-paleis, waar zooveel vorstelijke personen en staatslieden aanzaten, heeft de Duitsche keizer zich bijzonder attent betoond voor den Franschen minister van buitenlandsche zaken, Pichon, met wien hij een langdurig onderhoud had. De yTemps* schrijft daar thans het volgende °*er Niemand dacht er aan, dat bij deze ?*oevige gelegenheid de keizer en de mi nister aan politiek deden. Men verraadt echter geen geheim, wanneer men zegt, dat beide hun vertrouwen in een toekomst van materieelen en moreelen vrede hebben uit gesproken, gegrond op eerlijke onderhan delingen, waar deze mogelijk zijn. Frankrijk en Duitschland hebben sedert eenige maan den meer gedaan dan deze harmonie con- atateeren, zij hebben er in zeker opzicht reeds blijk van gegeven en wel op een wijze, welke noch met de waarde noch met de belangen van een van beide landen in strijd K Zij behoeven op dezen weg slechts voort te gaan om in goede verstandhouding te leven. De drukte bij dc begrafenis. Eogelsche bladen geven nu nog enkele aardige cijfers, die eenig idee knooen geven van de ontzaglijke drukte, welke Vrijdag bij de begrafeuis van koning Edward te Londen heeft geheer8cht. Volledige cijfers zouden eerst vandaag of morgen gepubliceerd kunnen worden, maar enkele schattingen konden reeds nu worden gemaakt. Door de ondergrondsche treinen alleen werden op de verschillende lijnen oog eer het volgende aantal passagiers vervoerd Metropolitan 500.000 District 250.000 Central Londen 200.000 Piccadilly Tube 170.000 Hampstead Tube 100.000 Bakerloo 73.000 Een totaal zooals men ziel van meer dan 1 millioen. Voor bijna alle lijnen zijn de cijfers dan ook record-cijfers, die nog nooit werden behaald. Iutusschen zijn bij die cijfers nog niet gerekend de honderd- duizendtallen passagiers, die uit de voor steden door de City en de South London railway zijn aangevoerd. Dan vervoerden een 1000 tal motorbussen en 550 paarden- bnssen nog heele drommen menschen, terwijl meer dan 1200 electrische trams van deu L. C. C. in den vroegen morgen volgepropt waren met reizigers. Zoodat het bovenge noemde totaal aantal vervoerde personen gerust kan worden verdubbeld. Bij het station *an Finsbnry-park stond een queae van bijna een mijl lang om met den eersten ondergrond van 4.30 mede te kunnen. Het dreigde een oogenblik daar een grenzelooze verwarring te worden, omdat talrijke beambten van de spoorwegmaat schappij niet aan hun werk konden gaan, tegengehouden als zij werden door de menigte. Maar langzaam aan regelde alles zich en verliep in de beste orde. Aan het tot 20 Mei a.s. uitgestelde ieestbanket, dat mr. Regout, commisaris generaal van Nederland bij de Brussel sche tentoonstelling ter gelegenheid der opening van hat Nederlandsch paviljoen den tentoonstellings-autoriteiten zal aan bieden, zullen van de ministers, kabinets leden hier te lande, deelnemen de mi nisters van Blnnenl. Zaken, van Water staat en van Landbouw, Nijverheid en Handel- Den volgenden dag geeft de Begische minister van Nijverheid en Arbeid, de heer Hubert, een lunch ter eere van zijn Nederlandsche ambtgenooten, die des avonds de gasten zijn aan het diner, dat Hr. Ms. gezant, jhr. Van der Staal, te dezer gelegenheid aanbiedt. Kamerverkiezing te Helmond De T ij d deelt mee, dat van invloed rijke zijde voor de candidatuur in het district Helmond de oud-minister Nelis- sen zal worden aangezocht Betwijfeld wordt, of de oud-minister een eventueele candidatuur zal aanvaarden. Dr. Nonwens. Dr Nouwens schrijft in het jongste nummer van den R. K. Middenstander. >Een groet uit Rome', waarin hij, ge wagende van zijne ziekte, o a zegt »Gode zij dank, dat alles is thans voorbij. Wel zal ik nog eenigen tijd de noodige voorzichtigheid moeten in acht nemen, maar ik hoop toch in den loop der volgende maand terug te keeren naar het lieve Vaderland, weer te verschijnen op de vergaderingen en congressen, mij weer geheel te geven aan de belangen van den middenstand Einde rnn een staking. In eene vergadering heden nacht te Amsterdam gehouden, is besloten de bouwvakstaking op te heffen. Hoewel de meerderheid vóór de voort zetting der staking was, beschouwde men toch de staking als opgeheven, wijl de meerderheid vreesde, dat de minderheid toch aan den arbeid zou gaan. De ver gadering droeg een zeer rumoerig ka rakter. Prins Heudrik. Prins Hendrik is gisteren aan boord van Hr. Ms. pants'rschip Van Heeinskerck van Sheerne»8 vertrokken tot het meemaken van de oefeuiugsreis van dien bodem langs de Schotsche knst. Z. K. II. wordt a.s. Donderdag tegen 10 u r v.m. te Amsterdam verwacht, ten einde dien dag met H. M. het bezoek aan Haarlem te brengen. Als adviseur van de R. K. Gildenbond van Waalwijk en Besoijen teekende hij protest aan tegen het optreden van de firma Philips Co. te Eindhoven. Deze uitsluiting is zoo onbillijk en onrecht- vaarding dat aan die actie geen steun mag worden ontzegd. Na nog in korte woorden de noodzakelijkheid van het vereenigingsleven te hebben uiteengezet gaf hij het woord aan den heer C. A. van Zeeland, secretaris van den Ned. R. K. Timmerliedenbond te Utrecht. Op welsprekende wijze ging hij het verleden en heden na van de vakbe weging, daarbij er op wijzend, dat steeds alleen de R K. Vakvereeuiging de plaats is waar de arbeider in thuis be hoort. Vooral maande spr- aan nooit toe te treden tot eene neutrale vereeniging, want neutraliteit bestaat niet, neutrali teit is de loopplank naar het socialisme. Bij de behandeling van het doel en streven eener R. K. Vereeniging wees hij er op, dat de loonen die hier wor den gegeven 15 en 16 cent te laag zijn en daar verbetering In gebracht moet worden. Wat den werkdag betreft, 121/a uur, dat is, volgens spreker een schande dat is veel te lang. Niet één vader die jij zoo'n langen arbeidsdag iets kan doen aan de opvoeding van zijn kinderen. Na de voordeelen, verbonden aan het vereenigingsleven, te hebben besproken spoort hij allen aan tot toetreding. De Eerw. Adviseur dankte spreker voor ziine rede. en deelt mede dat in het bestek voor het te bouwen Gilden gebouw de bepaling is opgenomen dat een metselaar 18 en een timmerman 17 cent moet hebben en dat ook de heili gendagen zullen moeten worden uitbe taald. De heer C v. d. Ven, propagandist van de Ned. R. K, Kalk- en Steenbe werkers te Amsterdam, hierna het woord verkrijgend, bepleit op overtui gende wijze de noodzakelijkheid van landelijke organisatiss. Hij wijst er op dat een plaatselijke afdeeling geen strijd kan voeren niet op succes te kunnen rekenen. Spreker wijst op Amsterdam waar de christelijk georganiseerde werk lieden in de bouwvakken gedwongen zijn geweest, niet door eenig verschil met de patroons, maar door een wille keurige staking van de anarchisten het werk neer te leggen. Aan 40 mecschen is toen uitgereikt de som van f 3500. Dit is alleen nu mogelijk door landelijke organisatie. Geen enkele alleenstaande afdeeling, die zoo iets zou kunnen doen. Vervolgens zet spreker het doel uiteen van de Ned. R- K Kalk en Steenbe- werkersvereeniging er op wijzend dat geen patroonshaat wordt gekweekt, doch dat alleen gestreeld wordt naar eenige medezeggingsschap in onze arbeidsvoor waarden. Na in den breede op alle voordeelen die de landelijke organisatie geeft, te hebben gewezen, eindigt spreker, onder daverend applaus zijne rede. Hierna werd door de aanwezig zijnde leden besloten om tot den Ned. R. K. Timmerliedenbond en tot den Ned. R. K. Kalk- en Steenbewerkersbond toe te treden. Vervolgens ging de vergadeiing uiteen. Bekroond. worden er prijzen van f 50, f 40 en f 25 uitgeloofd. Weegburg. Wij vernemen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, dat de weegbrug door de S. S. aan het station alhier opgericht in werking is gesteld, en dus voor 't publiek in gebruik kan worden genomen. WAALWIJK. GROOTE STRAAT B 142. Ontvaogen van Onze stadgenoot de heer J. v. Delft, directeur der gemeente teekenschool alhier, thans tijdelijk te Amsterdam ver toevend om de lessen aan de Rijksnor- maalteekenschool aldaar te volgen, heeft de naam van Waalwijk schitterend hoog gehouden. Mocht hij in September op de gehouden najaarstentoonstelling van de vrije studiën der leerlingen, de hoogste onderscheiding behalen, thans bij de voorjaarstentoon stelling, in de vorige week gehouden verwierf hij wederom den hoogsten prijs. Wij feliciteerenonzen kunstschilder met dit behaald succes. Examen Waalwijk 25 Mei 1910. JAARMARKT te Waalwijk op Vrijdag 27 Mei 1910. R. K. Bouwvakken-vakrereeniging. Zondag 1.1. had op de St- Pauluszaal eene propagandavergadering plaats van de R. K- Bouwvakkenvereeniging van Waalwijk en Besoijen. De Voorzitter opende ongeveer half vijf uur de vergadering, heette de aan wezigen welkoT. en gaf het woord aan den Eerw. Adviseur, Gisteren slaagde voor het examen vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek te 's Bosch de heeren A. J- A. C. van Delft van Besoijen en M. C. Rijken van Vrijhoeven-Cappel. Onze felicitaties aan geslaagden. Festival. De deelneming voor het festival, dat de Hedertafel ^Oefening en Vermaak* van Waalwijk en Besoijen ter gelegenheid van haar 50 jarig bestaan op 10 en 17 Juli a.s. zal houden, belooft schitterend te worden- Een groot aantal muzikanten en zangers hebben zich reeds aange meld. Behalve herinneringsmedailles Verslag Kamer van Koophandel Het 32ste jaarverslag der Kamer van Koophandel is wederom ter Waal- wijksche Stoomdrukkerij verschenen 't Is weer een zeer belangrijk rapport waaraan de groote bladen kolommen ont leenen Wij voor ons zullen a s. Zondag met de belangwekkendste hoofdstukken beginnen. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Vrijdag 27 Mei 1910, des namiddags ten 63/* uur. Aan de orde 1 Voorstel van B. en W. tot verkoop van de terreinen aan weerzijden van den aan te leggen straatweg (ontwerp besluit ter visie.) 2- Voorstel van B. en W. tot het aan gaan eener geldleening <n verband met den aanleg van dien straatweg en tot uitbreiding der gasfabriek (ontwerp be sluit ter visie.) 3 Machtiging tot uitvoering der werken voor den nieuwen straatweg. Onderwijzersvergadering Gisternamiddag hielden de onderwij zers uit het arrondissement Waalwijk hunne voorjaarvergadering op Musis Sacrum, die ditmaal door niet minder dan ruim zeventig personen werd bij gewoond. Deze buitengewone opkomst alsmede de tegenwoordigheid van Waal- wijks Burgemeester en den schoolop ziener in het district Tilburg waren het gevolg van het feit, dat de WelEd, Gestr. Mr. F. J. van Lanschot, school opziener in genoemd arrondissement op deze vergadering afscheid wilde nemen De vergadering werd door den t'eer Van Lanschot met een hartelijk woord geopend. Hierna deed de secretaris, de heer Tavenier, voorlezing van de notulen der vorige vergadering alsmede het jaarverslag van 1909, welke beiden onder applaus werden goedgekeurd. Tot leden van het reiscomite, die zich belasten zal met de reis naar Brussel voor te bereiden, werden bij stemming gekozen de heeren Spijkerman, Van der Heijden alhier en Klijn, hoofd der school te Sprang. De rekening en verantwoording van den penningmeester, de heer Bussink van Vrijhoeven Cappel, werd door de heeren van Oudenhoven en Van Liempt onderzocht en in orde bevonden, Uit de lezing van een en ander bleek, dat de kas over 1909 sloot met een batig saldo van circa f120. Daar de heer Bussink het penningmeesterschap wenschte neer te leggen, werd in zijne plaats met groote meerderheid van stemmen ge kozen de heer F. Marks, die verklaarde de benoeming te aanvaarden. Thans werd medegedeeld met welke nieuwe werken en tijdschriften de biblio theek verrijkt was en werd in de gelegen heid gesteld titels van verlangde boeken op te geven. De lezing van den heer Ouwerling over >Heraldiek«, werd op diens ver zoek, wijl zij eene heele vergadering in beslag zou nemen, uitgesteld tot een volgende keer. De heer M. van der Horst leidde nu in »Solidariteit«. Met groote belangstel ling werd deze lezing, die zich zoo door vorm als inhoud onderscheidde, van het begin tot het einde gevolgd en ten slotte warm toegejuicht. De Voorzitter bracht den inleider dank der vergade ring en gaf aangaande genoemd onder werp nog eenige beschouwingen ten beste. Bij het slot der vergadering sprak de Voorzitter een woord van dank tot de onderwijzers en onderwijzeressen voor de medewerking, die hij gedurende de vijf jaren, dat hij zijn ambt bekleedde, van alle op de ondubbelzinnigste wijze ondervonden had en drukte de hoop uit, dat de vergaderingen in zijn arron dissement ook na zijn heengaan zouden blijven groeien en bloeien. Verder ver zocht hij allen deel te nemen aan den feestdisch, dien hij het onderwijzend personeel vóór zijn scheiden wenschte aan te bieden. Aan deze uitnoodiging werd trouw gevolg gegeven. Een half uur latei waren circa 80 gasten aan de smaakvol versierde tafels op Musis gezeten- Voor den aanvang van het diner schetste de vice-voorzitter, de heer Spijkerman wat de heer van Lanschot vijf jaar lang voor onderwijs en onder- wiizers geweest was en bood ZEd als een blijk van aandenken en waardeering een prachtig bronzen beeld, voorstellende Demosthénes, tot welk geschenk door de onderwijzers van elke richting was bij gedragen. Zichtbaar verrast dankte de heer van Lanschot voor dit schoone cadeau, daarbij de verzekering gevend, dat het steeds op zijne werktafel prijken zou. Hierna klonk een krachtig driewerf her haald >hij leve lang» aangeheven door alle aanwezigen. Tijdens het diner dat zoowel den smaak als het oog streelde, bracht de Edelachtb. heer van Oppenraaij in eene gloedvolle toespraak den arrondissements Schoolopziener hulde voor al hetgeen hij op het gebied van onderwijs gedaan had, waarop de heer van Lanschot die blijk baar geroerd was in het kort antwoordde. De avond werd verder met muziek, zang, komische- en humoristische voor drachten en ensemble stukken zoo prettig doorgebracht, dat voor velen de tijd van scheiden te spoedig gekomen scheen. Anderen bleven nog geruimen tijd in de grootste gezelligheid bijeen. De herinnering aan dezen eenigen namiddag zal zeker bij allen lang en aangenaam blijven voortleven. Het moge den heer Mr. F. J- van Lanschot in zijn nieuwen werkkring in alles volmaakt en naar wensch gaan. Vliegdemonstratlén te Breda. De eerste Nederlandsche vliegver- eeniging, zetelende te Breda, hoopt nog in den loop vau dezen zomer waar schijnlijk reeds in de maand Juli e.k. vliegdemonstratiën te houden. Reeds is een vliegtoestel aangekocht bij den be kenden aviateur Blériot, van het type, waarmede deze het Kanaal over vloog. De voor dit toestel bestemde aviateur, de heer Archer uit Amsterdam, is in Pau om onder leiding van den heer Blériot zijn diploma als piloteaviateur te ver krijgen. Hij heeft reeds eenige goede vluchten gedaan. Zeer waarschijnlijk zullen de eerste vliegdemonstratiën plaats hebben op de Molenschotsche heide, gelegen nabij Breda, op een afstand van ruim een kwar tier gaans en ten zuiden van station Gilze- Rijen. Nedere bijzonderheden zullen te zijner tijd worden bekend gemaakt. BAARDWIJK. Door den Commissaris der Koningin is benoemd lot lid van het college van zetters in deze gemeente, de heer B. Schrijner en zulks ter vervanging van den beer C. Schonis die deze gemeente heeft verlaten Zondag, om twaalf uur, werd in de openbare school eene algemeene-vergadering gehouden van het Kruisverbond, geopend door den Voorzitter den heer Jos, v. Heijat Jz. Deze heette allen welkom en bedankte op welgemeende wijze de heer van Leent, die als Secretaris-Peuniogmeester zijn ont slag had genomeD, en had de eer het woord te verleenen aan den WelEerw. lieer Adv. Z.Eerw. vereenigde zich ten volle met d woorden zooeven door den President, ten opzichte van den heer van Leent geuit. Enkele buish. aangelegenheden werden door Z.Eerw. behandeld, waarna deze eene schoons uitmuntend geslaagde lezing hield o?cr ('11 D0 het alcoholisme en zijn gevolgen. Toen dc voordracht geëindigd was werd Z.Ew. door den Voorz. bedankt, waardoor deze ons ader gevoelens vertolkte. Door de leden werd hierna een nieuwe Secretaris-Penningmeester gekozen, gefeliciteerd door den President, dl.-*

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5