Rummer 44, Dooderdag 2 Juni 1910, 33c Jaaig Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. "paljas ANTOON T IEL EN, Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Uitgever: FEUILLETON WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Door uitsluitend Sunlight Zeep te gebruiken blijft het linnen en tafelgoed zoo wit als sneeuw. L Waalwpschf en Langslraatsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag— en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden Uitgever. aan den Advertentiën 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, grcoic letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegevem worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige coutractrn gesloten. Reclames 15 cent per regel. GEDRUIKS AANWIJZING ROND IEDER STUK. T7T7*DQT An der wcikzaamheden V ÜjHÖLAIJ der Kamer van Koop handel en Fabrieken te WAAL WIJKbe treffende den toestand van den handel, de nijverheid en de scheepvaart over het jaar 1909, II. Bij de hier gevestigde financieele in stellingen ging weer meer om dan in 1908, terwijl ook in het marktwezen opnieuw vooruitgang te constateeren viel. Inzonderheid de veemarkt mocht zich in grooteren aanvoer en levendigeren handel verheugen, een en ander voor een niet ge ring deel het gevolg van de sluiting van enkele Hollandsche markten, wegens de in haren kring heerschende besmette lijke veeziektemond- en klauwzeer. Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF J'êfft^ttltousv aan Dcu Jijti we f ijk j l>a h<) Ook in 1909 was de uitvoer van nagenoeg rijpe kalfkoeien en best fokvee naar België weer beduidend. De landbouw en veeteelt gaven minder bevredigende uitkomsten. Door het gure natte weder tijdens den geheelen zomer gaven ver scheidene gewassen, o. a. het gras, een schraal beschot, en moest wegens gebrek aan voeder, veel vee vaak tegen te lage prijzen van de hand gedaan worden. Betrekkelijk groot bleek de vooruit gang in onze scheepvaart, zoowel be treffende het aantal in- en uitvarende schepen, als de tonnemaat en de op brengst van het haven- en kadegeld. Bijzonder gunstige resultaten leverde de gemeentelijke gasfabriek, die zeer veel nieuwe verbindingen tot stand bracht Van welk belang deze inrichting voor onze en de aangrenzende gemeente Baardwijk en Besoijen is, blijkt voldoende uit de hier achter geplaatste gegevens- Tot onze spijt kunnen wij niet ingelijken zin van de waterleiding gewagen. Wanneer de gemeente uitbreiding van beteekenis erlangt, en meer nog, ook andere plaatsen in onze omgeving be sluiten zullen, het water van deze in richting te betrekken, zal er voor deze flinke en serieuse onderneming, eene veel betere toekomst aanbreken, wat wij met het oog op de volksgezondheid ten zeerste zouden toejuichen. Nu wij hier van de volksgezondheid spreken, brengen wij gaarne wederom een woord van welverdienden lof aan de Gezondheids en Woningscommissie, die, getuige wederom haar jongste rapport ook in 1909 met ijver hare taak verrichtte, Aaospraak op waardeering mogen ook maken de Kamer van Arbeid» voor het schoenmakersbedrijf van Waalwijk en Omstreken, de St. Paulusvereeniging, de Leobond, de Hanze en de Vakver- eenigingen van verschillenden aard, die allen hetzelfde loffelijke doel beoogen n.l., de stoffelijke en de zedelijke belangen harer leden zoo krachtig mogelijk te bevorderen. Genoemde Vereenigiugen zullen zich weldra mogen verheugen in het bezit van een naar den eisch der tijden ingericht Gildegebouw, dat, gezet in het centrum onzer gemeente, voor zeker een goed figuur maken en tot den bloei en verdere ontwikkeling dier cor- poratiën niet weinig bijdragen zal. 89 j. Dan wist zij niet meer wie zij was en vroeg zich af Ben ik wel werkelijk de vrouw van den armen goochelaar Belphégor en tevens de rijke erfgename van den hertog de Montbazon. Dit buitengewoon verschijnsel zou echter iedereen gevoelen die zoo plotseling van de armoede en de ellende in de grootste weelde verplaatst wordt. Het was nacht, toen Madeleine te Saintes aankwam. Volgens aanduiding door Blangy aan den ridder gegeven, had de valsche dokter haar naar de woning van den onderprefekt gebracht waar de graaf zich bevond. Deze had den onderprefekt op de hoogte gebracht der heele zaak en alles doen voor bereiden door eenen kamerdienaar en eene kamerier welke hij opzettelijk voor deze gele- g( nheid in dienst genomen had. Na persoonlijk alles nagezien ie hebben, liot Blangy zijne nicht alleen om haar de gelegenheid te laten zich wat te verfrisschen en uit te rusten. Marion, zoo heette de kamerier, had in al Ier haast een klein avondmaal voor de jonge vrouw voorbereid. Maar eens dat zij voor de net gedekte tafel, waarop twee in zilver gedreven kandelaars stonden, gezeten was, kon zij niets, dan een glas water nutteD. Hare maag kromp ineen en weigerde alle voedsel. Langzaam en met moeite deed zij de kleine Een tweede stichting van niet minder belang, zal de vakschool voor het schoenmakers en leerlooiersbedrijf, met het annexe proefstation zijn, welker tot standkoming thans verzekerd is. Over bodig hier nog breedvoerig uit te weiden over het nut en de noodzakelijkheid tevens van die school in onze gemeente, waarvoor ook onze Kamer, steeds krachtig geijverd heeft. Over den Maasmond, het Drongelsche veer, het afwateringskanaal in den Baard- wijkschen Overlaat, dat zijne voltooiing nadert, en verder daarbij behoorende werken, waaraan wij aan het slot onzer algemeene beschouwingen gewoonlijk eenige regelen wijden, kunnen wij ditmaal kort zijn. Bij den jl. abnormalen was van water heeft de Maasmond uitstekend aan zijne bestemming beantwoord. Naar deskundigen ons mededeelden, zijn door dit kanaal enorme massa's water afge voerd, die anders hoogstwaarschijnlijk ook onze streek geducht geteisterd zouden hebben. Al deze werken, zoomede de verbeterde verkeerswegen te water en te lande, meer bijzonder in verbinding met het Land van Heusden en Altena, hebben de laatste jaren aanmerkelijk veel bijgedragen tot den bloei van het zoo genaamd Overland en de Langstraat. Onder dankzegging aan allen, die ons met hunne opgaven of inlichtingen ter zijde stonden, mogen wij verwijzen naar de volgende hoofdstukken, waarin de meeste der hier slechts ter loops aan gehaalde zaken meer breedvoerig be sproken worden. Loei looierijen. Op de eerste bladzijde onzer alge meene beschouwingen zeiden wij reeds, dat 1909 voor de leerlooierijen gunstiger was dan voor de schoenmakerijen. De reden hiervoor is hoofdzakelijk te zoeken in de lage huidenprijzen gedurende 1908 en de eerste maanden van 1909, schoon in bedoelde maanden de noteeringen al beduidend gerezen waren. Door hen, die op tijd wisten te betrekkeD, zijn goede winsten gemaakt. Velen echter zijn niet zoo gelukkig geweest. In de eerste plaats zij niet, wien het aan vol doend bedrijfskapitaal ontbrak, dat, hoe noodig en gewenscht voor het drijven van elke zaak, voor de leerlooierijen eene onmisbare behoefte is. Vervolgens ook diegenen niet, welke, al wachtend op een daling der huidenmarkt, plotseling door een rijzing, welke na de depressie van 1907 en 1908 onfeilbaar komen moest, verrast werden Opmerkelijk mag het heeten, dat de lederprijzen, welke zoo langzaam de rijzing, doch zoo bij zonder snel de daling der grondstoilen volgen, zich zoo goed wisten te hand haven in den tijd, toen de ruwe waar minder levendig de attentie trok. Dit kwam voornamelijk, doordat ten tijde van de algemeene malaise in de in dustrieën, slechts weinig leder voorradig was. De onstuimige jacht van Amerika op alle soorten van huiden, nadat de 15% invoerrechten op de vreemde grond stoffen in Juli gesupprimeerd waren, is mede den looiers ten goede gekomen, wijl het leder de opgaande beweging der huiden volgde, zij het dan ook in mindere mate Voor de looierijen werkende volgens het oude systeem, was 1909 bijzonder gunstig, wijl het in dat jaar bereide leder voor het overgroot deel kwam van de in 1908 goedkoop gekochte huiden. De stoomleerlooierijen, die telkens tegen verhoogde noteeringen moesten koopen, hebben minder geprofiteerd, al hebben ook deze door een veel grootere en snellere productie, aanzienlijke quantums aan billijke prijzen kunnen betrekken. Als gewoonlijk was er ook in 1909 eeD levendige vraag naar kuipgelooid zooileder, inzonderheid in de zware wichten. Zeker ook thans werd dit han delsartikel een scherpe concurrentie aan gedaan door het buitenlandsch vrij in gevoerd zooileder. Amerika voerde hier van voor 11028 dollar in tegen voor 6040 in 1908; ook het Duitsche en Belgische leder werd in iets grootere massa's binnengeloodst, doch door den drukkeren gang in de schoenmakerijen, kon het deugdelijke en terecht zoo ge roemde Hollandsch, speciaal Noord-Bra- bantsch fabricaat, gemakkelijk zijn stand punt handhaven, ja zelfs hoogere prijzen erlangen. Aangaande den gang van sommige particuliere bedrijven zijn wij in staat het volgende te melden. Op de stoomlederfabriek der firma Van Iersel, Witlox Co. heerschte de gewone bedrijvigheid. Ook deze kon de prijzen van hare croupons beduidend verhoogen. Jeanne wat warme melk drinken en daarna bleef zij droomend, stil zitten gelijk een Mariabeeld met het kindje Jezns op haren schoot. Als Marion er op aandroDg om haar het eeDe of andere voedsel te doen gebruiken, weigerde zij met een hoofdschudden, zonder één woord te spreken. Zal ik mevrouw helpen OHtkleeden vroeg de kamerier. Madeleine scheen niet te begrijpen wat zij wilde zeggen. Was deze vraag wel tot haar gericht? Zq die gewoon was hare eigen meid te zijn? Het kwam haar des te zonderlinger voor dat zij, die haar aldus toesprak, veel beter gekleed was dan zij zelve, arme vronw van den goochelaar, met haar versleten jakje en krom geloopen schoenen. De kamenier herhaalde hare vraag. Dank u, mejnffer, antwoordde zij, ik zal mij wel zelve ontkleeden. Wil ik mij dan met het kind gelasten, mevrouw Neen, ik zal alles wel alleen doen. Weihoe! dacht zij, mijn kind aan iemand anders toevertrouwen oh, nooitMen moest het maar eens rooven En daarbij, bad de dokter niet verklaard dat het kind hare eigene moederlijke zorgen behoefde? De meid drong niet verder aan. Zij begaf zich dan naar hare kamer, na eer biedig gezegd te hebben Ik blijf ter beschikking van mevrouw zoo mevronw mijne diensten noodig heeftbehoeft ze maar te bellen. Toen Madeleine alleen was, legde zij de kleine Jeanne in eene donzige wieg die naast het bed stond, maar toen zij het bed bekeek met dien grooten bedhemel in rooden damast en die groote kamer, geheel behangen met dezelf de stof, dan voelde zij haar hart toenijpen. In plaats zich op hare benrt ter ruste te begeven, knielde zij neer en het hoofd tegen de wieg geleund, begon zij na te denken. Die r'jkdom die haar omringde pijnigde haar. Zij zag nu, in een droombeeld, de arme zolderkamer van Angonlême weer vóór den Een deel der verhooging werd echter geneutraliseerd door te lage prijzen, waaraan de zg. >afval< verkocht moest worden. Flanken konden 20% lager, en dan nog moeielijk, geplaatst worden, terwijl men op de nekken van zwaardere huiden eene concessie van 10 tot 15% moest toestaan. De afval wordt eene zware concurrentie aangedaan door de steeds toenemende productie van splitleder, dat de plaats van binnenzoolleder inneemt. Thans echter, nu ook de kuiplooierij dure huiden moet betrekken, zal eene beduidende verhooging van leder niet kunnen uit blijven. Het op de Stoomleerlooierij van de firma Gragtmans Wiesman vervaardigde leder kon wel geregeld en vlug worden verkocht, doch tengevolge der hooge huidenprijzen waren de winsten gering. Daarbij komt nog, dat er steeds meer kunstmatig verzwaarde platen uit België in ons land (zonder invoerrechten) worden aangeboden, waaitegen de Hol- landsche lederfabrikanten, die aan het zoodanig verzwaren niet willen beginnen, moeielijk kunnen concurreeren. Ook bij de firma R. Delhaye was., het geheele jaar door, eene groote vraag naar haar fabrikaat. De firma slaagde er in eene goede kwaliteit vacheleder te bereiden, wat echter door de Neder- landsche clientèle, die steeds naar goed- koope prijzen verlangt, slechts ten deele geapprecieerd wordt. Naar hare meening worden de lederhandelaars hier te lande 'te veel gewoon aan hetgeen hun uit den vreemde, speciaal uit België en Dultsch- land, in zwaar opgewerkt leder wordt aangeboden en zouden zij de prijzen van dusdanig inférieure soorten als maat staf willen zien ingevoerd voor eene zuivere looiing, gelijk de hare. Door deze omstandigheden moest zij zich met zeer matige winsten tevreden stellen. Het eenige middel om de verdiensten hooger op te voeren acht zij gelegen in vermindering van exploitatie kosten en meerdere productie, waaraan de firma sedert enkele maanden bezig is en die zij, naar krachten, zal doorzetten Op de lederfabriek van de firma Van Dooren-de Greeff was in het begin van 1909 een zekere slapte, veroorzaakt door de werkstakingen In de katoenfabrieken in Engeland. In de zomermaanden ver- Daar zag ze ook haren man en haar zoontje diep hedroefd neerzitten. Wat moest haar vertrek een wreede slag voor Belphégor zijn geweest En de arme kleine Jacques, wat moest hij geweend hebben, toen hij vernam dat hij geene moeder meer had En hoe droef moest het avondmaal geweest zijn, nu er twee ledige plaatsen aan tafel wa ren. En hoe bitter moesten zij lijden die twee dierbare wezens dio haar altijd zoo innigbemind hadden Oh! neen, neen! riep zij, dat is onmoge lijk... Mijn goede Belphégormijn lieve kleine Jacques!.., ik wil aanstonds bij n weder- keeren Het is nacht... Maar wat kan mij dat schelen?... Ik vreeB niets... De weg is ver?.., Ik zal wel kracht genoeg bezitten om weer bij u te keereu Ik kan niet vlochten Ik zal M. de Gastel-Blangy smeeken mij bij nte bren gen, ik zal hem zeggen dat ik zonder u niet kan leven, dat die scheiding mijn leven zon kosten... En hij zal mij aanhooren hij is een brave man; hij zal begrijpen hoe wreed het is... Morgen zal ik... Een droef geklaag kwam haar onderbre ken. 't Was de kleine Jeanne die wakker werd. Madeleine sprong toe om haar te verzor- gen. Ach 1 lieve engel, gij lijdt en ik vergat dat ik voor n onze woning verlaten heb... Ah 1 wat was ik zinneloos Oh ik zal n redden en uw vader zal mij alles vergeven Het was met groote moeite dat zij de kleine eenigszina tot bedaren kon brengen. Na haar in slaap gekust te hebben, viel zij op haren stoel, naast het wiegje inslaap... 's Anderendaags morgens, ondanks dat zij maar weinig geslapen had, was zij toch uit gerust. De nacht had raad verschaft. Voortaan dacht Madeleine er niet mèer aan te ontvluchten. Zij gaf het lot in Gods handen over, hopende dat Hij alles ten beste wel zon schikken om haar niet voor altijd van de. haren te scheiden. De goede Marion deed alles wat mogelijk was om haar eenig voedsel te doen gebruiken en slaagde in hare poging. De zon van eenen schoonen Septemberdag drong vrij en warm in de kamer. Langs een der open vensters, kon Madeleine hare blikken laten wijden over de nog groene hoornen en de bontkleurige bloemen die de per ken versierden. De zoele lucht, het helder bestraalde groeD der bloemen, het gezang der vogelen schenen eenen zaligen invloed op de kleine Jeanne uit nit te oefenen een zoete glimlach speelde op hare bleeke lipjes. En die glimlach vervulde het hart der moe der met vreugde. Was dit reeds niet te danken aan den wei deenden invloed der weelde Die gedachte verdreef de laatste bezwaren van Madeleine. Ongeveer tien ure, kwam de kamerdienaar van M. de Blangy van wege zijnen meester, vragen hoe het met „mevronw" ging en wanneer het haar zou believen den graaf te ontvangen. Zij antwoordde dat de heer graaf kon komen wanneer het hem paste. Eenige oogenblikken daarna trad M. de Blangy binnen. Van begin af handelde hq op heel vaderlijke wijze, gelijk overigens zijn ouderdom het hem toeliet. En hoe gaat het met ons kleintje vroeg hij. Hebt gij goed geslapen? Zijt gij wat uit gerust? Ja, heer graaf, heel goed, en het kleintje gaat ook wat beter, gelijk gij ziet. Welaan, des te beterrei Blangy. En Madeleine van naderbij bekijkend Mevronw, sprak bij, de markies, uw vader, en de markiezin, uwe moeder, vormden samen het schoonste paar dat ik ooit gezien heb... En weet gij wel dat gij sterk op hen gelijkt?.. Heel sterk gelijkt?.. Het bleeke gelaat der jonge vrouw werd vuurrood. Ho! kind lief, ge moet daarom niet blozen, hernam de graaf. Gij hebt waarschijnlijk in uw leven meer dergelijke komplimenten gehoord... Men zegt altijd dat de schoonheid geene versiering of geene juweelen behoeft... Het zou nochtans niet passen dat u alzoo voor uwen grootvader zoudet verschijnen. Zoo gij het toelaat, zal ik u aan de kleermaakster overlaten die aanstonds naar uwe bevelen zal komen vernemen. Binnen drie dagen vertrek ken wij Tot weerziens, lieve nicht, ik laat u nu alleen daar ik mij met eenige dringende zaken moet bezig houden... In afwachting zijt gij vrij hier rond te wandelen, zooals het n belieft en kunt gij ook in den tnin een luchtje gaan scheppen. En toen Marion joist binnentrad En gq, meisje, zeide hq, gij zult zorgen dat er mevrouw niets ontbreke, hoort ge, volstrekt niets 1 In twee dagen tijda was Madeleine van een reiskostuum voorzien en van eene volledige kleedkas voor haar en voor de kleine Jeanne. Zij kon zelve de gedaanteverandering niet gelooven welke zij ondergaan had. Het beeld dat de spiegel haar weerkaatste, scheen in hare eigen oogen eene vreemde vrouw te zijn. Het was overigens niet zonder ontroering dat zij hare arme gescheurde kleederen aflegde. Voorzeker had zij de armoede, welke zij zoo lange jaren moedig doorstaan had, gevloekt op den dag dat zij eene hinderpaal was voor de genezing van haar kind, maar nu dat alle onmiddelijk gevaar geweken was, nu voelde zij een ganschen ommekeer in hare ziel. Zij had haar vroeger lijden vergeten en dacht slechts aan de gelukkige dagen welke zij aan de zijde van Belphégor doorgebracht had. En toen zij die kleederen, de getnigen van dit geluk aflegde, voelde zij haar hart toenijpen en hare tranen vielen op het oude kleed dat zij aflegde en op het nienwe dat rij aandeed. De verandering was eindelijk voltrokken, en de vrouw van den goochelaar was opeenB in eene groote dame hertooverd... Toen de kleine Jeanne, die veel beter was, bare moeder zoo geheel en al veranderd zag, kon zij hare verwondering niet verbergen en klapte vroolijk in de handjes: (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1