Tweede Blad Firma Mandos-Vinken II Heeren- Stroohoeden en Panama's Provinciaal Nieuws. BUITENLAND. België. Duitschand. Italië. Balkanstaten, BINNENLAND. WM Nummer 44. Donderdag 2 Juni 1910. 33e Jaargang. Naar wij in de Nieuwe Gazet lezen had België volgens het Belgische staatsblad, op 31 December 1909 7,451,903 inwo ners 3,702,854 van het mannelijk en 3,740,049 van het vrouwelijk geslacht. De bevolking der verschillende pro vinciën bedroeg: Antwerpen 973,455 inwoners; Braband 1,477,229West- Vlaanderen 876,014Oost-Vlaanderen 1,118,235 Henegouwen 1,234,418 Luik 899,537 Limburg 273,632 Luxemburg 233,963 Namen 365,420. Men weet gaat de N, G voort dat op 31 December aanstaande de tienjaarlijksche volksoptelling in België moet plaats hebben. Het is volgens de uitslagen dier optelling dat gewoonlijk het getal volksvertegenwoordigers en senators bepaald wordt. Gezien de ver meerdering der bevolking, wordt er reeds gezegd, dat het getal volksver tegenwoordigers voor de ktezing van 1912 zou gebracht worden van 166 op 188 De provincie Antwerpen zou 4 volks vertegenwoordigers meer krijgen Bra band 6West-Vlaanderen 3Oost- Vlaanderen 2 Henegouwen 3 Luik 2 Limburg 1 en Luxemburg 1. Het Belgische koningspaar te Berlijn De koning en de koningin der Bel gen zijn gisterenmiddag om 5 uur 15 aan het station Wildpark te Potsdam aangekomen. Zij werden door den kroon prins, als vertegenwoordiger van den keizer en door de keizerin ontvangen. Hoewel de toestand des keizers vol komen bevredigend is, heeft Z. M., met het oog op de ongestoorde genezing van de operatiewond, gemeend er van af te moeten zien persoonlijk op het station aanwezig te zijn. De keizerin begeleidde na de ont vangst, het Belgische koninklijke echtpaar naar hun paleis, waar vervol gens thee werd gedronken, waaraan ook de keizer deelnam. 's Avonds was «r een familiemaaltijd waarbij de koning tusschen de keizerin en de kroonprinses de koningin tusschen den kroonprins en prins Eitel Friedrich zat. Naar aanleiding der reis van het Bel gisch koningspaar schrijft de Norddent- sclte Al/g. Ztg. De Belgische vorsten, die in zoo korten tijd, door hun eenvoud en door de manier waarop zij hun zending ver vullen, in hun rijk aller genegenheid wisten te veroveren, zullen aan het Duitsche hof een hartelijk onthaal vinde i. >Bij den eerbiedigen welkomstgroet, die wij Hunne Majesteiten toerichten, voegen wij den oprechten wensch, dat hun bezoek aan het Duitsche keizers- paar moge bijdragen om nog nauwer de banden van vriendschap toe te halen, die de twee hoven en de twee volkeren aan elkander verbinden*. Paus Pius X wordt Donderdag 2 Juni, 75 jaar. De koning en de koningin zijn in Messina geweest en hebben de zieken huizen en barakkeu bezocht. Zij maakten ook een uitstapje naar Calabria en be zochten de werken, die er sedert de aardbeving zijn uitgevoerd. Overal wer den de koning en de koningin levendig toegejuicht. De minister van justitie ontving een album, een petitie bevattende ten gunste van de amnestie voor den gewe zen minister Nasi- De petitie was ge- teekend door 150.000 personen, onder wie alle burgemeesters, senatoren en afgevaardigden van Sicilië, de onder- teekeningen van nog 200,000 andere personen zullen den minister nog worden toegezonden. Met de intrede van het gunstiger we der wordt de pacificatie arbeid in Al banië met beter gevolg voortgezet. De ontwapening der dorpen in de buurt van Prisjtina en Drenitsa is geëindigd. Op 't oogenblik wordt de bevolking van Podrimar ontwapend. De militaire be zetting van Loema, Malissia en Djakowa is een besloten zaak en de opmarsch daarheen geschiedt in drie collonnes. Onderweg worden de dorpen ontwapend, waardoor slechts een langzaam voor waarts rukken mogelijk is. De hoofd macht onder Toergoet pasja, waarbij zich ook de minister van oorlog be vond, is gisteren voorbij Doelja ge trokken. Volgens een bericht van Sjeiket pasja zijn in Prisjtina 15000 geweren door de bevolking ingeleverd. De Arnouten in het gebied van Loe ma en Malissia hebben op een bijeen komst te Nerkista gezworen zich aan de regeering te onderwerpen en geen tegenstand te bieden aan de troepen, die daar de ontwapening der bevolking zullen volvoeren. Het hoofdkwartier wordt naar Djako wa geplaatst. De Brusselsebe tentoonstelling. Ministers Regout en Talma hebben gisteren de Nederlandsche afdeeling be zocht. 's Avonds had een groot feestmaal plaats, waarbij onze gezant toostte op het Belgische Koningspaar en de Belgische minister Hubert op onze Koningin en onze natie, die hij noemde een der meest actieve naties. Hij prees ons volk om zijn koel beleid en standvastigheid en sprak de beste wenschen uit voor de goede verstandhouding der beide na ties Minister Talma roemde de energie der Belgen, wier ontwikkeling ons geenerlei afgunst inboezemt. Hij wenschte hun geluk met het succès der tentoonstelling en dronk op het heil van België. Ten slotte sloeg de voorzitter van het uitvoerend comité, baron Janssen, nog een toost, waarin hij de deelneming van ons land aan de tentoonstelling eene be slissende bekroning van verzoening der beide landen noemde. Hij sprak over onze geschiedenis, kunst en zielenadel en roerde ook de entente-kwestie aan. De heer Tydeman sprak een woord van dank. Lustrumfeesten te Lelden. H. M. de Koningin heeft verklaard, voor de uitnoodiging van het collegium van het Leidsche Stndenten-Corps, om gedurende de lustrumfeesten Leiden met een bezoek te vereeren, te moeten be danken- H M. de Koningin-Moeder en Prins Hendrik hebben toegezegd, de openlucht spelen op Woensdag 27 Juni bij te wo nen- Bezoek van den koning en de koningin vuu BelgIC. De koning en de koningin van België komen in September a.s., na een bezoek aan Weenen ons land bezoeken. Nederlund en Venezuela. De terugkeer van den Venezolaanschen gevolmachtigde dr. Grisanti in Den Haag staat in verband met de hervatting der besprekingen over het weder aanknoopen der diplomatieke betrekkingen met Venezuela, na de bijeenkomst van het Congres te Caracas. Eerste Kamer. Den tweeden Dinsdag van Juli a.s. den 12en dier maand zullen de Pro vinciale Staten in alle gewesten moeten voorzien in de vervulling van de plaatsen der leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, die met den volgenden ^derden Dinsdag van September naar den rooster moeten aftreden, zijnde dit jaar voor NOORD-BRABANT: W. Merkelbach (Kath.) Jhr. P- J. J S M. van der Does de Willebois (Kath.) GELDERLAND: J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye (Anti rev.) voorzitter, Mr. W. H. J. Th. van Basten Batenburg (Kath.) ZUID-HOLLAND Mr. J. D. C. Baron van Heeckeren van Keil (A.-R.) Dr. P. J. F. Vermeulen (Kath Jhr. P M. G van Fisenne (Kath NOORD-HOLLAND: Mr. E. N Rahusen (Lib Jhr. Mr. J. Roell (Lib.) Mr. W. F van Leeuwen (Lib.) ZEELAND: W. Hovy (Anti-rev.) UTRECHT Jhr. H. P. C. Bosch van Drakestein (Kath.) OVERIJSEL: Dr. W. Stork (Lil) FRIESLAND Jhr Mr. P. J van Beijma (Lib.) GRONINGENR P. Dojes (Lib.) DRENTHE: Mr. E. Pelinck (Lib.) LIMBURG: Jhr. Mr. L. H. L J van der Maesen de Sombreff (Kath.) Totaal17, waarvan 10 anti-liberalen en 7 liberalen. Brusselsebe Tentoonstelling. Ter vervanging van den Heer Mr. E R. H. Regout, den a.s. Minister van Justitie is met ingang van 1 Juni be noemd tot commissaris-generaal voor Nederland bij de tentoonstelling en tot voorzitter der centrale commissie voor noemd, de heer jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en lid dier centrale commissie. De uitsluiting Philips Co. In de gisterenmiddag gehouden ver gadering der uitgestotenen heeft de heer van Rijen verslag gedaan van het onderhoud dat het leidingscomité dien morgen met de heeren Philips gehad heeft. Bij dit onderhoud zijn aan de firma Philips de volgende vier punten, bij welker inwilliging de strijd kan wor den beëindigd, schriftelijk overhandigd. lo. Erkenning der R K. Vakorgani saties en hare vertegenwoordigers 2o. Er zal op R.K. feestdagen door de R.K. arbeiders(sters) niet gewerkt worden dan minstens drie dagen te voren gehoord en met goedvinden der R.K Vakorganisaties. Dit goedvinden der R.K. Vakorgani saties zal aan de goedkeuring der gees telijke overheid worden onderworpen. 3o. Terugneming in hun vorig werk, van al de door uwe firma ontslagen arbeiders(sters) en allen die uit solidari teit zijn opgehouden. 4o. Bovenstaande punten zullen op schrift en door de firma Philips onder teekend aan de R K. Vakorganisaties worden afgegeven. De firma Philips Co. heeft gisterenavond schriftelijk het navolgende geantwoord op de punten, die het lei dingscomitë ter overweging had aange boden bij een onderhoud met de ge broeders Philips >lo. Wij erkennen de R.K. vakorga nisatie en hare vertegenwoordigers- 2o. Wij verwijzen u naar onze ver klaring van 17 dezer aan ons personeel dat zoowel des zomers als 's winters iedereen vrij zal zijn op R.K. feestdagen niet te komen werken 3o. Wat de terugneming der ontslagen werklieden betreft, behouden wij ons volle vrijheid voor.* Hofleverancier van II. M. de Koningin WAALWIJK. GROOTE STRAAT B 142. Ontvangen De nieuwste modellen van THE PANAMA HAT Co Ltd. tot in de fijnste qualiteiten. Waalwijk 1 Juni 1910. Dreigend eonlliet. In verschillende bladen lazen wij gisterenavond onderstaand bericht Aan de Koninklijke Stoomschoenfabriek A. H. van Schijndel te Waalwijk zijn ern stige moeilijkheden gerezen tusschen het vrouwelijk personeel en de firmanten. De hoofdoorzaak ligt vooral hierin, dat de meisjes in hare vrijheid tot deelname aan de katholieke organisatie op allerlei wijze bemoeilijkt worden. Het feit dat de ongeorganiseerde meisjes eene toegezegde loonsopslag kregen, terwijl verschillende der georga niseerde die beloofde loonsverhooging niet kregen heeft de» gemoederen ten zeerste verbitterd. Het hoofdbestuur van den Nederl. R.K Lederbewerkersbond, dat de zaak in han den heeft, spoorde de meisjes ten zeerste tot kalmte aan, ten einde door onder handelingen een strijd te kunnen voor komen. Het vrouwelijk personeel telt 54, van welke twee derde georganiseerd is in den Katholieken Bond.» Bovenstaand bericht bevat blijkbaar de grieven die het vrouwelijk personee koestert. Deze meening werd beves tigd, toen wij onzerzijds inlichtingen vroegen aan de betrokken firma, om ook dezerzijds het publiek van voorlichting te kunnen dienen. De firma ontving gisterenavond van het Hoofdbestuur van den R K- Lederbewerkers Arbeidersbond een schrijven, waarin werd medegedeeld dat het vrouwelijk personeel verschillende grieven had, zooals hierboven in het bericht is omschreven. Wat het hoofdmotief omtrent bemoeie lijking tot deelname aan de katholieke organisatie betrof, verklaarden ons de firmanten, dat zij nooit iemand hebben bemoeilijkt als lid der vakvereeniging maar dat zij, naar aanleiding van de eenzijdige en dikwijls hatelijke berichten in >de Katholieke Leerbewerker» over deze fabriek wel aan het personeel den wensch hebben geuit, dat zij gaarne zouden zien, dat haar personeel geen deel uitmaakte van eene vereeniging, welker orgaan op dergelijke wijze schreef over hun patroons, over hunne fabriek, overwelkerwerkkring, loon enz. allen voor eenigen tijd nog verklaarden zeer tevreden te zijn. Dit is geschied, maar van dwang of bemoeilijking is volgens firmanten geen sprake. Wat de loonsverhooging betreft die is aan niemand beloofd, maar uit vrijen wil gegeven ook aan enkele georganiseerden, terwijl ook 11. Zaterdag nog aan eenigen dezer, die daarom vroegen, nog gezegd is dat dit nog wel eens zou worden over wogen. Verder werd in 't schrijven van 't hoofdbestuur nog gezegd, dat de ge- organiseerden door ongeorganiseerden werden bemoeilijktfirmanten verklaar den ons dat nooit eene feitelijke klacht hun daaromtrent heeft bereikt, maar dat zij zoo zij hieromtrent 't minst bemerkten, steeds dergelijke practijken hebben tegengegaan, zooveel mogelijk. Want dit is zeker, dat de orde, regel enz op deze fabriek, een goeden naam hebben. Ten overvloede wat ook de r k. vakor ganisatie betreft, machtigden de firman ten ons te verklaren, dat zij tegen eene dergelijke vereeniging op zich zelf geen Dezwaar hebben, als de leiding in goede landen berust. Zeker is dat zonder een hooren van beide partijen, wat in deze grieven-kwestie volgens verklaring der patroons niet is geschied, een onpartijdig oordeel moei lijk is te vormen. Het vrouwelijk personeel tel 59 per sonen waarvan omstreeks de Va ge organiseerd zijn. Aangezien nu voor eenige weken het geheele vrouwelijk personeel op't kantoor is afgevraagd, of ze eenige grieven had den, of ze tevreden waren met loon, werkkring, behandeling enz. en allen hare tevredenheid te kennen gaven en nu blijkt dat zulks toch niet 't geval is, heeft de firma hedenmiddag de volgende verklaring gepubliceerd »Wij hebben gisteren avond een brief ontvangen van het Hoofdbestuur van den N R. K. L. A. B. waaruit ons in ieder opzicht blijkt, dat de meisjes die lid uitmaken van deze vereeniging hier niet tevreden zijn. Temeer verwonderen wij ons daarover aangezien alle meisjes op ééne uitzon dering na, voor ongeveer drie weken ten onzen kantore verklaarden, in ieder op zicht tevreden te zijn en ook geen enkel motief hadden, dat aanleiding tot onte vredenheid kon geven. Deze ééne klacht werd echter direct tot tevredenheid opgelost. Daar het niet in onze bedoeling ligt met ontevreden personeel te werken, en wij daarbij alles in het werk stellen om het iedereen zooveel mogelijk naar den zin te maken, prefereeren wij dan ook dat dit niet tevreden personeel eene andere betrekking zoeke, en geven wij de georganiseerde meisjes haar ontslag tegen a s. Zaterdag over acht dagen, den 11 Juni, volgens arbeidscontract. Mochten er bij de meisjes zijn die alsnog tot ander inzicht komen zoo zijn wij daarvoor gaarne tot een onderhoud ten onzen kantore bereid Gelijktijdig wenschen wij hierbij nog feit op den voorgrond te plaatsen, dat het ons ten zeerste spijt tot een der- gelijken maatregel te moeten overgaan temeer daar tot voor inmenging van be doelde R. K. vereeniging sinds jaren ook niet de minste wanklank werd gehoord Wij hebben in 't bovenstaande de grieven, die 't hoofdbestuur heeft opge somd weergegeven, met de verklaringen der fabrikanten ten deze. Ten zeerste bejammeren wij dat dit conflict de kal me werkkracht komt verstoren, waarin onze industrie sedert jaren haar kracht vond en onze gemeente zoo met eere werd genoemd. Te bejammeren tevens is 't voor het jonge r. k sociale leven, de organisatie, onze industrie, den mid denstand en alles wat met dergelijke storingen in verband staat We hopen dat ernstige botsingen zullen voorkomeD worden, dat de goede verstandhouding niet te veel zal worden geschokt en degenen die beiderzijds geroepen zijn in deze te leiden en te handelen, de zware verantwoordelijkheid van hun doen en laten ten volle zullen beseffen. Versing der Kamer van Koopüundel en Fabrieken te Waulwijk. Rectificatie van pagina 14 van het verslagvastgesteld d d. iS Mei iqio. Van bevoegde zijde vernam de Kamer dat de prijsverhooging van Schoenwerk in 't afgeloopen najaar maar 3 a 5 procent bedroeg en slechts door eenige fabrikanten kon worden toegepast, terwijl verhooging door de meesten eerst na Januari dit jaar kon worden verkregen. Waalwijk, deu 30 Mei 1910 Ongeluk. Maandagavond omstreeks half zes geschiedde met tram 11 van de Holl. Buurtspoorwegen van Tilburg naar den Bosch, in Besoijen een groot ongeluk. Een zekere v. d. H., Slager alhier en vader van een groot gezin, stak onder het rijden het hoofd naar buiten, waar door dit bonste tegen de stellingpalen voor een huis. Bewusteloos en vreeselijk bloedend werd hij opgenomen. Door een aanwezig priester werd hem hetH. Oliesel toegediend. De in allerijl ontboden ge neesheer, Dr. J. v. Gils alhier, verleende de eerste hulp. Ook de vader van den thans gekwetste verloor, een twintigtal jaren geleden, het leven in dezelfde plaats door de tram. De toestand van den ongelukkige is thans vooruitgaande. „Waalwijk Vooruit." Zondag a s- wordt de reeds zoo lang verwachte beslissingswedstrijd voor het Brabantsche Zilveren Kruis gespeeld tusschen Waalwijk Vooruit I en de Bergen-op-Zoomsche Voetbalvereeniging H. B. S. Was er eerst sprake van, dat deze wedstrijd te Breda gespeeld zou worden, we kunnen nu tot ons genoegen melden, dat de strijd te Waalwijk zal worden gestreden, zoodat de voetbal liefhebbers weer eens volop (doch dit seizoen voor het laatste) van de edele voetbalsport kunnen genieten. Daar dit de laatste wedstrijd van het competitie-seizoen is, beraamde het be stuur van W. V. plannen, aan deze gelegenheid eenigszins een feestelijk cachet te geven. Men is n.l. voornemens ook het 2e elftal een match te doen spelen en beide wedstrijden door muziek op te luisteren. In het volgend nummer hopen we definitief te kunnen melden, of deze plannen uitgevoerd kunnen worden. Krulsboogsehuttersgeaelschap „De Kendraeht." Het kruisboogschuttersgezelschap>De Eendracht* alhier nam 11. Zondag deel aan het concours van den Langstraat- schen Bond van Kruisboogschutters gezelschappen te Loonopzand en had het geluk den 2en prijs te behalen. De heer Corn. Smolders behaalde nog den derden personeelen prijs. Nieuwe straat. Naar wij vernemen is door de raads leden die stemden tegen 't voorstel van B. en W. om de straat aan de combi natie te verkoopen en die voor eigen exploitatie waren, een adres gericht tot heeren Gedeputeerde Staten om op aan gehaalde gronden vernietiging van be doeld raadsbesluit te vragen, als strij dende met het algemeen belang. Pro*. Stilten. Naar wij vernemen is door het Hoofd bestuur van de Centrale R. K- Kiesver- eeniging voor de Tweede Kamer der Staten Generaal in het district Waalwijk en de Prov. Staten iu het district Heus- den, besloten voor de Prov. Staten niet langer meer werkzaam te zijn. Derhalve zullen bij de a.s. periodieke verkiezing geen candidaten worden gesteld DRUNEN. Maandag hebben Drunensche parochianen op plechtige wijze het zilveren Priesterfeest met hun beminden Herder ge vierd. Reeds vroeg in den morgen wapperden van alle huizen de vlag. Om 9 uur kondigde het vroolijk klokkengelui de opening van het feest aan. Om half 10 werd Zijn Hoog Eerw. vooraf gegaan door een lieve schaar bruidjes en gevolgd door een gansche rij priest ere, familieleden en Kerkbestuur ter kerke geleid. Hier droeg de jubilaris een plechtige H. Mis van daukzegging op, waar bij assisteerde dc Presbyter Assistens de Wel Eerw. Heer Laarackers van de orde der Kruisheeren, als Diakeu en Subuiaken onze beide Heeren kapelaans Wel Eerw. beeren Huijbers ou A. de Kort en als ceremoniarius de oud-Kapelaan van Drunen de WelEerw. H. Werners. De feestpredikatie werd gehou den door den Z. E. II. Couwenbeig Pastoor 1 te Hatert voorheen kapelaan alhier. Het Zangkoor zong op verdienstelijke wijze de Mis van den Priestsr-Compenist den Z. E. H. Besouw^ Pastoor te Tilburg een geboren Drunenaar. Na de H. Mis voerde het zang koor nog een feest-cantate uit en daarna werd door alle aanwezigen een feestlied ge zongen. Toen werden den jubilaris de ge schenken aangeboden die uitsluitend ter versiering van Godshuis waren bestemd. Op de eerste plaats een som gelds van de pa rochianen groot f 1800 ter voltooing van de beschildering der kerk. Verder een prachtig kazuifel, een eikenhouten bidstoel, een zil— veren wijwateremmer mei toebehooren en een anti-pendium rijk en schoon. Na deze plech tigheden begaf zich de jubilaris met de zelfden stoet waarmede hij ter kerke werd geleid weer raar de pastorie. Aan de receptie werd iteiten en deputatiëu van de ver- door autoriteiten en deputatiëu schillende vereeuigingen deelgenomen. Ook de Nieuwe Harmonie bracht den feesteling een serenade. Om 1 uur werd den jubilaris door de kinderen der bijzondere school een geschenk aangeboden en door een der kleine Marie'jë Koks, gecomplimenteerd. Deze ovatie was voor Zijn Hoog Eerw. als bij zondere kindervriend de treffendste. Om half 5 gaf de Harmonie en Liedertafel der Con gregatie een concert in den tuin van de pastorie. Voeg hierbij de vele en prachtige geschenken, de telegrammen en felicitatien uit het geheele Bisdom en daarbuiten, dan kunnen wij besluiten dat allen den waardigen Herder en Priester op Zijn Zilveren teest hunne zwakke maar oprechte hulde en hoog achting hebben getoond. Moge God hem nog vele jaren voor ons allen bewaren en hem zijn mildsten zegeu schenken. Dat is ons aller wensch en bede. NIEUWKUIJK. Het eerste slachtoffer van den kruisbessenmeeldauw is reeds ge vallen. Den landbouwer A. P. alhier toch is door de commissie van advies aangezegd dat zijne kruisbessenatruiken aangetast zijn ('oor den Amerikaanschen kruisbessenmeel dauw en heeft hem gelast al zijne struiken, niet minder dan 70, door verbranding on- sohadehjk te maken. Door den Minister van L. N. en H. is bepaald dat voortaan om de 5 10 jaar een t- Hing zal gehouden worden betreffende den veestapel. In deze gemeente zal zij beginnen op 2 Juni a.s. De werkzaamheden daarvoor zullen worden uitgevoerd door E. v. Steensel, veldwachter alhier- De Echo van het Zeiden. I"

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5