Nummer 45. 33° Jaaig Zondag 5 Juni 1910. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. iff us zmm "landbouw. ANT00N TIELEN, Dit nummer bestaat uit DRIE bladen VERSLAG Uit o ever: LAAT UW ZEEP SUNLIGHT ZIJN De besliste zuiverheid, van Sunlight maakt ze voor fijne kant en fijn linnen de uitsluitend betrouw= bare Zeep. FEUILLETON WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Land- en Tuinbouwvaria. Courant, I T- 'WMBgSgWB"—1 -1 - L J1-J*"- - J Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f U."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den Advkrtkntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grcote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven; worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contractni gesloten. Reclames 15 cent per regel. 1242 der wei kzaamheden der Kamer van Koop handel en Fabrieken te WAAL WIJK, be tref] ende den toestand van den handel, de nijverheid en de scheepvaart over het jaar igog. III. Schoenmakerijen Het jaar 1909 is voor de Schoen makerijen wel iets beter geweest dan 1908, doch niet van dien aard, dat het goed ot zelfs maar vrij goed magheeten. Er kwamen wel meerdere bestellingen in, en kon er diensvolgens ook geregelder gewerkt worden, doch de verdiensten bleven nog altijd beneden het middel matige, in lange niet geëvenredigd aan de vele groote en nog steeds klimmende eischen, die aan de schoenfabrikanten tegenwoordig gesteld worden. Waren in 1908 nog vele grondstoften maandenlang goedkooper dan in verscheidene der daaraan voorafgaande jaren, waardoor voor het schoeisel een iets meer loopende prijs verkregen werd, reeds in September begon de rijzing, die met tusschenpoozen •^ot op den dag van heden bleef aan houden en de prijzen van alle leder soorten, fournituren en verdere benoo- digdheden op een niveau bracht, onge kend vóór dezen. Gelijk wij reeds zeiden, hadden de fabrikanten tamelijk veel orders, doch het ongeluk was, dat zij voor een goed deel waren gebaseerd op de prijzen der grondstoffen gedurende 1908, zoodat, als er van verdiensten nog sprake kon zijn, deze in ieder geval miniem klein waren. Toen vele fabrikanten aan de oude noteeringen niet meer leveren konden, staakten de winkeliers geheel of grooten- deels hunne inkoopen, wat te gereeder kon, wijl de magazijnen overvol waren en het slechte weder gedurende bijna den geheelen zomer het publiek niet tot het koopen van nieuw schoeisel uitlokte. Verscheidene afnemers staakten toen de betaling of failleerden, wat aan vele fa brikanten beduidende schadeposten be rokkende. Maar ook de winkeliers, welke hun bedrijf staande hielden, konden door den slappen verkoop niet op tijd aan hunne financieele verplichtingen vol doen, zoodat de fabrikanten ook geducht leden door uitstel van betaling of ver lenging van crediet. Gelukkig, dat de groot-industrieelen, die hunne inrichtin gen met de meest moderne machines hebben voorzien, en over een flink aantal kundige arbeiders beschikken, hun export jeduidend zagen toenemen. Van welk belang die export voor onze industrie is, blijkt uit het feit, dat, naar ingewonnen berichten door den Ned. Bond van Schoenfabrikanten, niet minder dan 350,000 paar schoenen door circa 42 fabrikanten werden uitgevoerd. Een onzer grootste industrieelen op dit gebied, de Heer A. H van Schijndel, wien vóór eenigen tijd door de Koningin de hooge onderscheiding werd verleend zijne inrichting voortaan te mogen noe men >Koninklijke Stoomschoenenfabriek* schrijft ons daaromtrent o. m. Mijn omzet voor den export gedurende Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF <ft?*ft)eulu>uw aan. Jeu 90). Oh 1 moeder wat zijt gij schoon riep zij. Gij zijt nu juist eene edele dame... Wat znllen vader en Jacques blij zijn als zij u zullen zien. Lieve kleine spreek zoo nietantwoord de Madeleine pijnlijk getroffen. Indien gij wist... Maar de kleine wist niet of begreep niet waarom hare moeder weende nu dat zij nochtans zoo schoon gekleed was. Toen Blangy de jonge vrouw in hare nieuwe kleeding zag, was hij zelf verwonderd en opgetogen Wel, wel! liuve nicht, riep hij, men zou u waarlijk niet herkennen, gij zijt eene ware Montbazon en de hertog zal mot redon lier over u zijn. Heer graaf, stamelde zij, gansch ver legen... Oh gij moet mij niet tegenspreken. Ik weet, over vrouwen te oordeelen En nu dat gij gereed zijt, zullen wij morgen ver trekken, zoodra ik mijne zaken geregeld heb... 't Is goed, zei Madeleine, maar zou ik vóór ouB vertrek mijnen man niet mogen verwittigen dat... Daarmee zal ik mij wel belastent en derbrak haar de graaf. Wees desaangaande volkomen gerust. 's Anderendaags verliet Blangy Saintes met de vrouw en de dochter van Paljas. Jobin en Marion vergezelden de reizigers. Moeder, keereu wij terug bij vader en 1909 verdubbelde ongeveer. Door de groote vraag naar mijn fabrikaat waren wij genoodzaakt plannen te maken voor eene aanmerkelijke uitbreiding onzer fabriek. Hiermede is thans een aaDvang .gemaakt, terwijl het nieuwe gedeelte reeds in September 1910 in gebruik zal worden genomen. Ontegenzeggelijk is het een feit, dat de groote fabrieken op den duur alleen door export kunnen vooruitkomen, daar de concurrentie in ons klein Nederland te groot is voor de dagelijks toenemende productie. De Heer E. W. Klijberg (N. V. Hol- landia) meldt ons dienaangaande Door den export, die zich krachtig blijft ontwikkelen, kan onze productie niet alleen aanmerkelijk vergroot worden, maar ook de invoer van buitenlandsch schoeisel worden tegengehouden. De invoer hiervan echter vermindert toch reeds schier elk jaar, en veitegenwoor- digde voor Anrerika b.v. in 1909 eene waarde van 15508 dollars tegen 17040 dollars in 1908. Dat deze fabrikanten pleiten voor vrijen invoer van overleder, in welk artikel Amerika alleen voor 892,315 dollars importeerde (in 1908 voor 723,648 dollars) is van hun standpunt gemakkelijk te begrijpen Van andere hier gevestigde groote stoom- en handschoenfabrikantën ont vingen wij tot onze spijt, in weerwil van ons herhaald aanvragen, geen opgave. Wij vernemen echter, dat ook zij reden van tevredenheid hebben over den gang van hun bedrijf in 1909. Was de strijd om het bestaan voor de eerste rang industrieelen niet altijd even gemakkelijk, voor de kleine bazen, wier getal steeds afneemt, was hij u.terst moeielijk, vaak hopeloos Van minder waardig schoenwerk toch is de markt zóó overvoerd, dat de productie desnoods gerust een tijdlang gestaakt kon worden. Hoe met dat schoeisel nog een tamelijke winst behaald kan worden, is eenvoudig onbegrijpelijk. Dat eerste klas-handwerkers nog moe ten worstelen om hun fabrikaat, dat alle goede eigenschappen in zich vereenigt, aftrek te doen vinden is een treurig schoon onloochenbaar, feit. De langdurige arbeid aan prima hand bij broerkeu vroeg de kleine Jeanne heel naïef. Zeker, kind, stamelde Madeleine met da tranen in de oogen. Onderweg liep alles goed van stapel. Soms ondervroeg de joDge vrouw haren reisgezel om te weten of alles goed ging met Belphégor en met Jacques en ol zij hen weldra zou mogen weerzien. Voorzeker, voorzeker, antwoordde Blangy heel bedremmeld, zij stellen het heel goed ;wees gerust, nicht, wees gerust... Maar werkelijk deed hij alles wat mogelijk was om den geest van Madeleine te verstrooien, haar het voorgaande leven te doen vergeten en haar te begoochelen door het vooruitzicht der schitterende toekomst. Telkenmale dat er gelegenheid toe was, sprak hij haar over bare familie, een der edel ste van Frankrijk en over haren grootvader den edelmoedigen grijsaard, die haar ongeduldig verwachtte. Indien mijn grootvader waarlijk zoo goed is, dacht zij, indien hij mij zoo ongeduldig verwacht en bereid is mij in zijne armen te drukken, dan zal ik hem voorzeker wel over halen En die hoop deed hare onrust insluimeren. Acht dagen na hun vertrek uit Saintes, bereikte de reizigers Angers. Daar wachte Madeleine eene pynlijke be {-> - De kleine Jeanne, waarschijnlijk uitgeput door de vermoeienissen dezer lange reis, werd plotseling wederom erg ziek. Men vreesde dat haar einde gekomen was. De beste dokters der stad werden in de herberg van „Het Wit Paard" ontboden en waren het allen eens dat het kindje verloren was. Zij onthielden zich wel zulks aan de moeder te verklaren, maar deelden hune meening aan M. de Blangy mede. Maar alle voorzorgen om de waarheid aan Madeleine te verbergen waren nutteloos. Zy Ibb de waarheid op het ontstelde gelaat van de graaf, van Jobin en van Marion en al wat men haar mocht zeggen, was niet in staat haar gerost te stellen. De marmer koude wangen en banden, de verglaasde blik, de moeilijke ademhalingen werk wordt niet meer voldoende beloond, men schenkt de voorkeur aan machinaal schoeisel, hetwelk door grootere en snellere productie goedkooper in prijs is, en laat het ons tot eer der fabrikanten zeggen, zoo de perfectie nabij komt, dat men zich onwillekeurig afvraagt, of daarin nog vorderingen te maken zijn. En hierin zijn nog vorderingen te maken, verbeteringen aan te brengen, en ware dit zelfs niet het geval, dan nog zon de grillige, telkens veranderen de mode, het noodzakelijk maken, steeds naar nieuwe modellen of wijziging der reeds bestaande te zoeken. Daarom wordt dan ook van de arbeiders tegen woordig zooveel gevergd, wat vroeger minder noodig was, en is het zooveel gewaagd, van een zeker model, dat thans »en vogue* is, een grooten voor raad aan te leggen, in de hoop die later aan den man te brengen. Verscheidenen zijn hierin reeds teleur gesteld. Wil deze streek het centrum der Schoenenindustrie bij uitnemendheid blijven, dan zullen de fabrikanten, ge lijk wij herhaaldelijk betoogden, het laatst nog in ons adres aan de Regee ring en de Volksvertegenwoordiging, ter verkrijging der Vakschool, aan de spits en in het voorste gelid moeten blijven. Daarom verheugt het ons, dat de tot standkoming dier school in onze ge meente eindelijk verzekerd is. Wij twijfelen er niet aan of onze streek zal van het onderwijs, daar ge geven, in de eerste plaats de beste vruchten plukken. De aandacht zal om en door die school voortdurend op onze gemeente gevestigd blijven. Van harte juichen wij het mede toe, dat eenige onzer voornaamste indus trieelen op de a.s. Wereldtentoonstelling te Brussel met eene keurcollectie zullen uitkomen. Voor de zooveelste maal zal men daardoor ook in den vreemde de overtuiging kunnen opdoen, welke enorme vlucht de schoenenfabrikatie hier genomen heeft en hoe onze streek kan wedijveren zelfs met die centra in het buitenland, welke tot heden als onover trefbaar beschouwd worden. Slaan wij thans nog eens een blik op den huidigen toestand der Schoenma kerijen, dan stemt die voor de naaste toekomst wel tot tevredenheid. Zeker, van het kind duidden overigens klaarblijkelijk aan dat het einde nabij was. Dsd had Madeleine eenen aanval van wan hoop, die hare versland en haar leven in ge vaar stelde. Mijn kind mijn kind zuchte zij, oh ik zie wel dat alles gedaan is I... Maar neen, gij ademt nog, gij znlt my niet verlaten, niet waar?... Zoo gij sterft, dan zal ik u weldra naar de andere wereld volgen, lieve... Ach, kind, kijk mij zoo niet aan met uwe strakke blikken... Gij doet mij beven... het is alsof ge mij ietB wildet verwijten Oh ja, ik be grijp u gij verwijt mij dat ik zoolang ge aarzeld heb wanneer uw leven op het spel stond... Als ik u heb willen redden, was het reeds te laat Ik, uwe moeder, ik heb u gedood Oh vergiffenis vergiffenis Men wilde haar bedaren, haar van hot bed verwijderen... Men vermeerderde slechts haar lijden. Gelijk eene gekwetste leeuwin, sprong zij recht. Laat mij gerust 1 riep zij. Oy ziet wel dat al uwe rijkdommen onmachtig zijn Gij hebt gelogen Ik had u niet moeten gelooven, niet moeten volgen 1... Waaromheb ik mijn kind aan haren vader en haren broeder ontroofd die haar zoo teer beminden Het is uwe schuld dat zij sterft... Moordenaars Ah ik ben gevloekthet is God die mij straft Zij sprak nog eenige woorden en dan, uit geput door de hevigheid dezer krisis, viel zij voor het bed op de knieën en bleef bewe gingloos, gelijk een beeld Dit tooneel had Blangy diep geschokt. Hij wist niet wat aan te vaügen. Het speet hem aan zulke droeve gebeurte nissen verbonden te zyn... Ware alles goed van stapel geloopen. gelijk in den beginne, dan had hij verrukt geweest over de rol welke hem opgedragen was en hij zou er zelfs over gepocht hebben. Maar nu zat hij daar onderweg met een stervend kind en eene zinnelooze vrouw. Hy die beloofd had aan den hertog van Montbazon eene schooue, joDge vrouw thnis te brengen, die de troost zyner oude dagen zou uitmaken, moest dus slechts eene zinnelooze de grondstoffen zijn duurder dan ooit doch de groote fabrikanten zijn er ook in geslaagd een prijsverhooging te bekomen. Steeds meer komt men tot de over tuiging dat naast eerlijke concurrentie, ook vooral van samenwerking in het bepalen en handhaven der prijzen, veel heil is te verwachten. Dank zij het gunstige voorjaar en de reeds verbeterde economische toestanden hier en elders, hebben de meeste fabrieken volop werk en hebben wij alle reden te hopen, dat de schoenmakerijen, na vele jaren tegen allerlei schadelijke invloeden en verkeer de praktijken te hebben geworsteld, ein delijk in een toestand zijn gekomen, die eerder verbeteren dan verslechteren zal. Van dien gezonderen toestand getuigt mede de bijna totale verdwijning der zg. sgedwongen winkelnering*, die zoo veel jaren als een kanker aan vele schoenmakerijen geknaagd heeft. StalverlcicringHier en daar worden wedstrijden uitgeschreven, om te komen tot stalverbetering. Deze is in vde streken zeer noodig. Voor goede boter is zuivere melk noodig en deze kan alleen gewonnen worden van vee, dat in stallen gehuisvest is, welke aan daarvoor gestelde eischen vol doen. In de ouderwetsche potstallen liggen de koeien dikwijls op den mestde uiers worden daardoor vuil en bij het melken komt er mest in de melk, welke er met zeven niet is uit te halen. De ouderwet sche potstallen zijn ook te donker. Licht en lucht zijn voor de stallen zeer noodig. Licht bevordert rechtstreeks de gezondheid der diereu en doodt schadelijke bacterieën. In een goed verlichten stal wordt oofc het vuil beter opgemerkt en het vnil dan eer verwijderd vuil is een welige voedingsbo dem voor bacterieën. Vroeger waren de potstallen nog zoo slecht nietde hoeren moesten veel stalmest hebben en daarvoor waren de potstallen zeer geschikt. Nu houden we liet vee niet meer in de eerste plaats voor den mest, maar om de melk, en daarvoor deugen de oude stallen niet meer. Groepstallen hebben we daarvoor noodig, aanvoeren Hij deed de spoedigste zorgen aan Made leine toedienen en bevnl dat men de kleine Jeanne geen oogenblik zou verlaten, zoolang zij nog ademde... De natuur heeft soms geheime ou betere geneesmiddelen dan de kunst. De ziel van het arme engeltje, vloog niet naar den hemel, maar bleef op aarde God bad in zijne goedheid geoordeeld dat deze moeder reeds diep genoeg beproefd was geweest. Zoodra het kind tot het leven was terug gekomeD, werd ook de moeder weer kalm en voltrok, door hare zorgen, het werk dat de goede God begonnen had. De reizigers verbleven noz veertien dogen te Angers er toen zij zich op weg begaven, was Madeleine door de ondervinding overtuigd dat de weelde alleen de gezondheid van haar kind kou verbeteren en haar leven behouden. Sedert dat zij op het punt geweest was het arme schaapje te verliezeD, was de kleine Jeanne haar nog dobbel dierbaar geworden en nu was zij om harentwille tot alle opoffe ringen bereid... II. Ja. Barnabas, binnenkort zullen wij een slotvoogdes hebben. Dat zal hier wat verandering brengen, Hein? Dat denk ik wel, monseigneur I Gij kunt niet gelooven hoezeer ik daar over verheugd ben de tijd vliegt nog niet snel genoeg voorbij. Ziet ge wel, Barnabas, op mijnen ouderdom is men ongeduldig, gelijk een kind, als men iets vurig verlangt. Men is ongeduldig op allen ouderdom, monseigneur, en ik begrijp dit overigens heel goed, want bet is al zoolang, dat ge mij de aankomst gemeld hebt van mevrouw... j)e gravin. Noem haar mevrouw dè gravin... De reis is ver, Barnabas, en daarbij, haar dochtertje is onderweg ziek geworden. Maar het Bchijnt ook lang en Blangy heeft mij sedert acht dagen niets meer laten weten. als er maar niets anders voorgevallen is... Zoo Btond de hertog de Montbazon met zijn trouwen Barnabas onder de eeuwenoude linde- boomen op bet terras van het kasteel te prateD. Het was na den middag, op een schoonen Octoberdag. De zon daalde langzaam in bet westen en goot eenen purperen weerschyn over de reeds halfnaakte hoornen van het boscb. Do maan te< kende zich reeds als eene zil veren sikkel in den lichtgrauwen hemel af. Alles was stil en het minste gerucht kon men van uit de verte hooren. Een herder zong zijn lustig lied terwijl hij zijne kudde naar huis leidde, en de beeklok klepte het „Angelus» in den kerktoren van Touqucs. Opeens spitste de hertog het oor. Ghut sprak hij, zijne hand achter het oor plaatsend als om het gerucht beter op te vangen, mij dunkt dat ik het gerinkel van halsbellen hoor.., Inderdaad, Monseigneur heeft gelijk... En die bellen zouden wel die van de paarden der poBtsjees kunnen zijn. Het is wel mogelijk, monseigneur. Het gerucht komt naderbij... Het is stellig op den weg van Tonques naar Mont bazon-.. Zoo het eens... Maar neen... Het gerucht verwijdert zichAl weer eene teleurstelling Waarom?,.. Gij weet immers wel dat de weg erg kronkelt om den berg op te klimmeD... hoor. nu is het gerucht dichterbij... Men hoort zelfs het gerol der raderen... Men ziet de koets zij is aan den Krommen Eik.En welke vaartDe postiljon heeft zeker aan de post nieuwe paarden ingespannen... Ja, ja... het zijn wel mijne paarden geene andere zijn bekwaam alzoo den berg op te draven... Maar hij zal de beesten afbeulen Voorzichtig, kerel, voorzichtig He 1 dat hij ze afbeulen ik zrtï ze be. talen Toe maar, postiljon Zweep er maar over, jongen Oh ware ik nog tien jaar jonger," ik zou op mijn beste paard springen en die koets tegemoet rijden Do oude edelman was buitengewoon opge wonden. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1