Derde Blad. Firma Mandos-Vinken binnenland. Provinciaal Nieuws. Heeren- Stroohoeden en Panama's Gemengd Nieuws. NIIÏÏWS UIT HEÏÏSDE». BUITENLAND. Engeland. Duitschland. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Nummer 45. Zondag 5 Juni 1910. 33e Jaargang. De Britsehe admiraliteit bestudeerd een nieuw en interessant plan voor de verdediging der Eogelsche havens. De oude pantser schepen, die buiten dienst gesteld worden, zullen in plaats van verkocht te worden in drijvende forten worden veranderd. Alle groote kanonnen worden er afgenomen, en ze worden voorzien van een zestigtal snelvuurkanonnen van klein kaliber. Deze forten, aan den ingang der havens gelegd en bezet met artillerie zul len aldus 300 proj-ectielen per minuut kunnen afschieten. En natuurlijk komen er zoek lichten op. Sedert eenigen tijd reeds is in Enge land een beweging gaande ten gunste van den algemeenen dienstplicht. De leiders dier beweging hebben dezer dagen een ver zoekschrift rondgezondeu, dat geteekend mag worden door mannen en vrouwen boven deu zeventienjarigen leeftijd en d*t, wanneer het van voldoende handteekeningen voorzien is, aan den koning ter hand zal wordeD gesteld. De partijen uit het Pruisische Huis van Afgevaardigdenhebben gisteren vertrouwelijke beraadslagingen over een verhoogiDg van de civiele lijst des Konings gehouden. Sedert verscheidene jaren al in die richting gepolst omdat, door het opgroeien van de zoods van den Keizer, de uitgaven voor de verschillende hofhoudingen zeer zijn toegenomen. Het pian werd telkens weer uitgesteld. Maar nu heeft d"e regeeiing aan de partijen eenjvoorstel ge daan. Naar men verneem», verlangt zij een verhooging van ongeveer 4'/4 millioen mk.f waarvan een deel voor de instandhouding van koninklijke schouwburgen en ook een groote som voor verhooging van bezoldigingen van de hofamdtenaren bestemd is die uoodig geworden is nu ook de traktementen van allerlei andere ambtenaren opgeslagen zijn. De burgerlijke partijen schijnen wel ooren naar het voorstel te hebben. Sedert zij in 1889 verhoogd is, bedraagt de civiele lijst van den koning van Pruisen 15,750,000 mk. De Tienurendag. De Haagsche kroniekschrijver van de >Nieuwe Groninger Ct.' had medege deeld, sdat de heer Talma een voor ontwerp gereed had voor de invoering van een alge r.eenen 10 uurs-arbeidsdag en het plan in den ministerraad heeft gebracht, maar dat daar, bij meerderheid van stemmen (en zelfs overgroote meer derheid) is besloten aan de indiening van een zoodanig voorstel van wet geen goedkeuring te hechten.' Ook aan het Volk waren geruchten van nagenoeg gelijken aard ter oore ge komen. Zij weken alleen in zooverre van het bericht van het Groningsche blad af, dat een bepaald wetsontwerp nog niet door den heer Talma gereed zou zijn gemaakt, maar reeds het plan daartoe verworpen zou zijn, terwijl ook, voor zoover de inlichtingen van het soc -dein. orgaan strekken, de bedoeling niet een volstrekt algemeene tienurenwet zou zijn geweest. Uitsluiting Philips Co. Gisteren heeft het leidingscomité ten kantore der firma een onderhoud gehad, dat bijna 3 uur duurde over het 3e punt in den brief der firma »Wat de terug neming der ontslagen werklieden betreft behouden wij ons volle vrijheid voor.» Het onderhoud bleef, maar men ons van de zijde der uitgestotenen mededeelt, zonder resultaat, daar de firma verklaarde om verschillende omstandigheden een gedeelte niet meer terug te nemen. In de volgende week zal de firma de or ganisatie mededeelen, hoeveel er nog teruggenomen worden. De organisatie zal dit antwoord afwachten. Waalwijk 4 Juni 1910. Arbeids-conlllet Waalwijk. Tot onze groote voldoening kunnen wij mededeelen dat er onderhandelingen begonnen zijn, gesteund door de mede werking onzer Hooge Geesteliikheid. Wij hebben gegronde hoop, dat die onderhandelingen wellicht al zeer spoe dig tot een gunstig resultaat zullen leiden. Moge het zoo ziju 1 Zoodra er gelukkig nieuws komt, zul len wij het, zoo dit nummer reeds ver schenen is, per bulletin bekend maken. In elk geval verzoeken wij andere bladen, te doen als wij, en tijdens de onderhandelingen de zaak met rust te laten. Aanbesteding. Bij de hedenmorgen in het café van den heer Adr. v. d. Werff gehouden aanbesteding voor het bouwen van een R. K. Gildengebouw met concierge-wo- nlng werd ingeschreven als volgt C. Michaël te Capelle f 23995 J. de Bont, Nieuwkuik f 23145 W. van Heesch, Waalwijk f 22760 H. v. d. Meijs, Besoijen f 22731 Wed. A. Aarts en Zonen te Waalwijk f 22490 J. van Dun en Faassen te Vucht f 21950. Het werk is nog niet gegund. Ucslaagd. Onze stadgenoot, de heer S Orie, student aan de Polytechnische Hooge- school te Delft slaagde gisteren voor het examen wis- en natuurkunde. Den geslaagde en zijne familie onze gelukwenschen. Benoeming. Bij beschikking van den Minister van Financiën is met ingang van 1 Juni jl. benoemd tot rijksklerk der Registratie en Domeinen 3e klasse te Waalwijk, D. van der Zaken geagreëerd klerk aldaar. Tentoonstelling. Het comité ontving alsnog van Baron de May de Wagner, Heer van Waalwijk en Besoijen te Bern (Zw,) eene groote gouden medaille en een verguld zilveren medaille. Van alle afdeelingen der tentoonstel lingen zijn de programma's gereed en verzonden en beginnen de inschrijvingen flink af te komen. Thans is men be gonnen met de plannen van bouw- en aanleg. Vakvereeniging. Algemeene vergadering op Zondag 5 Juni 's namiddags ten 6 uur op de St. Pauluszaal. AGENDA 1. Opening en lezing der notulen- 2. Installatie nieuwe leden. 3. Belangrijke mededeelingen. 4. Rede door den Eerw Adviseur, onderwerp: „Arbeidsloon', 5. Rondvraag en Sluiting. Trouwe opkomst dringend noodzake lijk Waalwijk Vooruit. In het vorig nummer meldden we, dat morgen de finale voor het Zilveren Kruis te Waalwijk zal gespeeld worden- Dit is echter niet het geval Deze wed strijd is gesteld op 12 Juni en te spelen te Breda. Toen het bekend was, dat de Zilve ren Kruiswedstrijd was uitgesteld, heeft W. V direct alle pogingen in het werk gesteld een andere vereeniging op be zoek te krijgen om zoodoende het sei zoen op een waardige manier te sluiten. Tot ons genoegen kunnen we mee deden, dat W. V. uitmuntend geslaagd is en morgen het volgende programma zal worden afgewerkt. 2 uur In optocht met muziek (van de Waalwijksche Harmonie), naar het terrein. 2Vg uur. Wedstrijd W.V. IIHollan- dia-combinatie ('s-Bosch). 4 unr. Wedstrijd W.V. IWilhelmina combinatie ("s Bosch). Entréeprijzen le rang heeren f 0.20, dames f 0,15 2e rang heeren fO.10, dames f 0 05. Donateurs hebben vrijen toegang. Beide wedstrijden worden opgeluisterd door muziek. DRUNEN. De Drankweerbond St. Jan- alhier ontving deze week de Ko ninklijke goedkeuring harer statuten. Naar we uit een goede bron ver nemen is door den agent van politie voor den nachtdient J v- S. als zoo danig eervol ontslag aangevraagd wegens vertrek naar elders. Op 21 Juni a.s. zal door het ge meentebestuur ten raadhuize de aanbe steding plaats hebben van de verbouwing der school in de Wolfshoek. Als de vos de passie preekt >boer pas op je kippen'. Het hoender hof van H. telde Woensdag morgen een zestal eierleggers minder dan daags te voren. Tot heden zijn de deserteurs in hun garnizoen nog niet teruggekeerd. NIEUWKUIJK. Volgende week zal door de bakkers alhier eene vergadering worden gehouden tot het houden van besprekingen om met het oog op de lage graanprijzen of den prijs van het brood te verlagen of het gewicht te vermeerderen. Hofleverancier van II. H. de Koningin. WAALWIJK. GROOTE STRAAT B 142. Ontvangen De nieuwste modellen van THE PANAMA HAT Co Ltd, tot in de fijnste qualiteiten. Liedertafel. Het festvial, dat onze Liedertafel bij gelegenheid van haar Gouden Jubileum op de Zondagen 10 en 17 Juli a. s-geeft, belooft naar wensch te zullen slagen. Niet minder dan vier en twintig gezel schappen harmonieën, fanfaren, Mannen en Gemengde koren, waaronder ver scheidene van grooten naam, hebben zich opgegeven. Binnenkort hopen wij de namen der deelnemende vereenigin- gen in ons blad te kunnen opgeven. Matinée der Liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Besoijen op hare zaal Musis Sacrum op Zondag 5 Juni 1910. Aanvang 12 uur. Programma ad libitum. De inlevering van wapenen, enz. van Rijkswege aan de verlofgangers dezer gemeente der Landweer lichting welke dit jaar in zijn geheel zal worden ontslagen verstrekt, zal geschieden te Vlijmen in de openbare lagere school op 12 Juli a.s. ten 1.30 n m. Ter rectificatie van het bericht van verleden Donderdag zij gemeld, dat niet de harmonie Oefenig baart Kunst'' doch de liedertafel van dien naam j.l. Zaterdag te Nijmegen in de derde afdeeling prijs 3b behaalde. Den volgenden dag bracht onze harmonie genaamd de Eendracht een serenade aan hare bekrooude zuster vereniging. Verleden Woensdag overleed te 's Bosch, de heer L. Bouman, jaren lang onderwijzer aan de openbare lagere school alhier. Sinds een half jaar had de heer Bouman zijn werkkring alhier verlaten en was hij leeraar aan een inrichting van middelbaar onderwijs te Leeuwarden. Een langdurige ziekte maakte een einde aan zijn jeugdig leven en sleepte hem op 27-jarigen leeftijd ten grave. J.l. Woensdag had onder leiding van een Z. E. Pater Capucijn de jaarlijksche bedevaart van hier naar Brielle plaats, die evenals altijd een zeer stichtend ver loop had. 's Morgens reeds vroeg per extra tram vertrokken, arriveerden de bedevaartgangers des avonds wederom per extra tram in hunne haardsteden. De handel in kruisbessen is weder om begonnen en terstond in vollen gang. De prijzen bedragen thans 7cent per pond. VLIJMEN. In verband met den fruit- tijd is het Post- en Telegraafkantoor alhier gedurende de maanden Juni en Juli op werkdagen open van 8 vm. 1 nm en 2 nm. 9 nm- Ter aanvulling van ons bericht over de 1.1 Zondag gehouden algemeene ver gadering der R.K. Werklieden vereeniging >St. Jozef' diene de mededeeling, dat ook in deze vergadering voor de uitge slotenen van de fabriek Philips en Co. te Eindhoven is gecollecteerd en het bedrag aan het steuncomité te Eindho ven is opgezonden. VR1JH-CAPPEL. Voor het voorbe reidend militair onderricht heeft zich in deze gemeente slechts één jongeling aangemeld. Enkele leden der naaivereeniging Dorkas' alhier, zijn bezig in de gemeente gelden te verzamelen ten einde in staat gesteld te worden weder de be- hoeftigen van kleeren te voorzien. WASPIK. De handel in vet vee is thans zeer levendig. Vette kalveren gelden van 45 tot 58 ct. de K G Naar vette varkens is veel vraag bij weinig aanbod, zoodat reeds 33 a 34 ct. per pond besteed wordt. Wol is gunstiger dan verleden jaar men betaalt nu 85 a 90 ct. per K G. Zuiglammeren worden verkocht van f 12 tot f 16 per stuk- RAAMSDONK. Aan het Postkantoor Raamsdonksveer en daaronder ressor- teerende hulppostkanttoren werd ge durende de maand Mei 1910 ingelegd f 11991,92' en terugbetaald f 9250,01'. Laatste boeknummer. DUSSEN. Hedenmiddag geraakte zekeren de R doordat het paard verschrok met paard en kar te water. Daar het juist op het middaguur was, kwam er spoedig veel volk toegeschoten, welke met vereende krachten alles spoe dig op het droge hadden. De voerman kwam met een nat pak en den schrik vrij. Toen gisterenavond de sigaren makersknecht v. d. A. per fiets van zijn werk huiswaarts reed (genoemde v. d, A. loopt met krukken) geraakte hij met de fiets te water. Spoedige hulp wist rijwiel en berijder al ras op het droge te brengen en bracht hij het er met den schrik af. benoemen, die bij ev. geschillen de zaak zal onderzoeken en zoo mogelijk regelen. 3 leden van den R. K. Patroonsbond en 3 van de R. K- Vakvereeniging zullen in deze commissie zitting nemen. Industrie. De zenuwachtige drukte op onze fa brieken tot laat in den nacht soms, is weer achter den rug. De voorjaars orders zijn allen afgeleverd en hiermede is weer enkele maanden een rustige be drijvigheid in onze plaats gekomen. Op de meeste fabrieken wordt reeds begon nen met het fabriceeren vau die artikelen welke aan weinig verandering onderhevig zijn enjjgeschikt zijn voor het a.s- winter seizoen. De directe orders blijven ook vrij geregeld afkomen. De fabrikanten, die voor export werken, vooral voor Duitschland en Denemarken, houden overvloed van werk- De prijzen voor het schoenwerk waren dit jaar over het algemeen vrij gunstig te noemen, ondanks de groot ere duurte der grondstoffen. Apollo. Onze harmonie Apollo belooft a.s. Zondag een mooi conceit te geven. Van het rijke program noemen we slechts »Fantaisie sur Montecchi en Capulettie, par Belleni' Fantaisie sur Gemma di Vergi, par DonezettiUn Saluto a Gemona, Valse avec écho par Cossetti.' Het lijdt geen twijtel, of velen zullen een aangenaam avondje daar door brengen. L'onllict. van andere plaatsen was zooveel te groo- ter. Was het weder aanvankelijk buiig, later op den dag werd het beter, zood?> de bedevaartgangers over 't algeme. eeD goede reis hadden, 's Avonds ter, 10 uur keerde men hier weer terug ni een dag van innige devotie. Begrafenis Oud-Directeur der Normaallessen. Zooals te wachten was, was de be langstelling bij de begrafenis zeer groot Naast de onderwijzers der R N. L- meikten we vele autoriteiten op, o. a- den Districtsschoolopziener (De Arron- dissementsschoolopziener was door fa milieomstandigheden verhinderd.) Aan den ingang van den doodenakker stonden de leerlingen »en haie.' Terwijl aan het sterfhuis het woord gevoerd was door den Eerw. Heer Dominé, werd hier in een kernachtige lijkrede door den Dis trictsschoolopziener het leven van den doode herdacht op een wijze, die blijkbaar indruk maakte. Alsnog werden eenige eigenschappen van den overledene be licht door zijn opvolger aan de Norm. school, waarna een der zoons enkele woorden van dank sprak voor de be toonde belangstelling. De voorzitter van den N R. K. L. A. B. de heer C. Roestenberg, alhier, heeft een onderhoud gehad met het fabriekspersoneel van de Gebr. Schoen makers te Loon-op-Zand. Besloten werd toen om de firma een loonstandaard aan te bieden en haar tevens te verzoeken, te gemoet te willen komen in de schade door de willekeurige loonsverlaging ontstaan. Bij weigering zal het werk worden neergelegd. Het geheele personeel heeft zich solidair verklaard. Ongeluk. Verleden Donderdag overkwam den 16-jarigen zoon van Gerrit L. wonende op de Rechtvaart en werkzaam op de stoom- chroomlooierij van den Heer F. Dalleu een ernstig ongeluk- Natuurlijk dooreigeu onvoorzichtigheid geraakte hij met de hand tusschen de kamraderen eener machine. Een drietal vingers werden letterlijk verpletterd Door Dr. de Both werd spoedig genees kundige hulp verleend en een verband gelegd. Hoogstwaarschijnlijk zal hij het gebruik der vingers moeten- missen. Eerste II. Mis. Naar wij vernemen zal een van Kaats heuvels geestelijke zonen a.s Zondag in onze parochiekerk zijne eerste H Mis opdragen. De nieuwgewijde Priester is de zoon van de Wed. C. v, d. Wee, die thans reeds twee Priesters aan de kerk schonk terwijl de derde het Sub. Diaconaat ontving De eerste zoon is thans Kap te Raamsdonk. Deze twee Geestelijke broeders, zullen dus a s. Zon dag zeker assisteeren, bij deze verheven en grootsche plechtigheid. De geachte familie onze gelukwensch. Coöperatieve verbrulkswinkel. Hardnekkig blijft hier het gerucht de ronde doen dat de Vakver een boven bedoelde winkel zal openen voor hare leden en ook eenzelfde bakkerij. Voor de vrije winkels en bakkers ware het te wenschen dat dit gerucht niet verwezen lijkt worden- De concurrentie is toch al van dien aard dat eene behoorlijke kostwinning uiterst moeilijk is. LOON-OP-ZAND. Tot waarnemend schoolopziener in het arrt Waalwijk wegens eervol ontslag van Mr. F. J. van Lanschot is met ingang van 1 Juni be noemd Jhr. Mr. E. Verheijen alhier schoolopziener in het arrt- Tilburg. KAATSHEUVEL, 4 Juni 1910. R. K Patroonsbond. De R. K. Patroonsbond heeft gisteren avond besloten om een commissie te IIEUSDEN, 3 Juni 1910. Benoeming. Bij beschikking van 31 Mei van Z.E. den Minister van Binnenlandsche Zaken is de heer J. H. Verhoeven benoemd tot onderwijzer in de Physica aan de Rijksnormaallessen en wel met ingang van 1 Mei j 1. en de heer G. Zoon van Aalburg voortaan belast met het vak rekenen in zijn vollen omvang. Floruilu. Woensdagmiddag werden aan niet minder dan 120 kinderen de verlangde bloemstekken uitgereikt door het bestuur van bovengenoemde vereenigingeen getal, dat nog nooit is bereikt, wel een bewijs, dat de liefhebberij toeneemt. Werkt de zomer nu wat mee, zoo wacht ons in 't najaar een aardige tentoonstel ling. Van de gelegenheid voor de leden om tegen geringen prijs verschillende bloeiende planten te bekomen, werd mede zeer druk gebruik gemaakt- Bedevaart Brielle. Woensdagochtend om 5 uur vertrok van hier de stoomboot >Rotterdam« met bestemming naar den Briel. Wel was het aantal pelgrims van hier niet zoo groot als andere jaren, doch dat Een kijkje bij >Kras*. Maandag een der drukste feestdagen te Amsterdam zijn bij »Kras« 6 koks ieder met 2 pannen aan het pannekoeken bakken geweest, onafgebroken van 12 uur 's middags tot 's nachts halftwee 1 Niet tegenstaande er een entrée van een kwartje werd geheven, is het bij »Kras» drukker geweest dan ooit te voren. Zelfs bij de Kroningsfeesten van 1898 was het niet zóó druk als nu- Ontaarde moeder. Voor de rechtbank te Berlijn heeft terechtgestaan een 21- jarige vrouw, gehuwd met een koopman uit Rixdorf, beschuldigd haar zoontje van 2l/s jaar zoodanig mishandeld te hebben, dat het kind aan de gevolgen is overleden. Den 31 December 1.1. stierf de kleine en de ouders ontboden een dokter, om de doodsverklaring af I te geven. De dokter zag dat het kind een gewelddadigen dood gestorven was en weigerde de verklaring. Hij deed aangifte bij de politie, waarna het lijk in beslag genomen werd. Bij de lijk schouwing ontdekte men, dat het geheele lichaam van den doode met wonden was overdekt en de geneeskundigen stelden vast, dat de dood het gevolg was geweest van die veiwondingen waardoor bloeduitstorting in de hersen.' was ontstaan. De moeder werd nu ah verdacht die verwondingen aan haai kind te hebben toegebracht, in hechtenis genomen. Zij ontkende en schreef de verwondingen van het kind toe aar vallen. Het leed -- beweerde zij aan zenuwtoevallen en viel dan menig maal. De geneesheeren stonden stellig in hun oordeel, dat de verwondinger slechts door mishandeling konden zijr toegebracht. Ook voor de rechtbank blee zij bij haar ontkentenis en lezing van he geval, doch men voerde tegen haar d( getuigenissen van buren aan die het kint meermalen erbarmelijk hadden hoorei schreeuwen en ook het geluid van slagei hadden gehoord. Het kind ging, ver klaarde de buren verder bijna nooit ui en werd zooveel mogelijk verborgen ge houden. De moeder kwelde het ooi nog op andere wijze, o.a. was zij meer malen gewoon het kind op het balcoi te laten staan wanneer het stortregende Deze getuigenissen, gevoegd bij de ver klaringen der geneesheeren, waren vol doende om de rechters te overtuigen die de ontaarde moeder tot 4 jarei gevangenisstraf hebben veroordeeld. Vechtpattij. In den nacht van Zaterdaj op Zondag had op het Oude Kerkspleii te Amsterdam een vechtpartij plaat tusschen burgers en soldaten. Een huzaa die vluchtte, struikelde daarbij over zij sabel, kwam te vallen en kreeg van ee burger een stomp tegen het achterhoofc De man werd, na in het bureau Wat moesstraat verbonden te zijn, naar he hospitaal vervoerd en is, naar het N. N. thans meldt, aan de gevolgen ovei leden. Het lijk is door de justitie i beslag genomen. Uitgemaakt moe worden, waarmede de slag is toegebrach' De verslagene was een 21 jarige miliciet Naar den dader wordt ijverig gezocht. Verdronken. Gisteren is de 30-jarig schippersknecht Idzerda bij Slobbegf (Fr.) verdronken. Over het kanaal heen en terug- De vorderingen van de vliegsport gaa in deze dagen met reuzenschreden. W« haast elke week komt een nieuw vei rassend bericht van een nieuwe groot daad. Ongeveer een jaar geleden vloo Blériot het Kanaal over, kort gelede deed De Lesseps 't hem na, en nu is t Engelschman Rolls er in geslaag hee en terug te vliegen, zonder zelfs t landen. Een succes, dat den Engelschen, d niet gelukkig waren met hun vliegp' gingen en die toch koen en bekwaa de luchtvaart beoefenden een groo vreugde zal zijn- Rolls vertrok Donderdagavond o De Echo vin het Zeiden UMJ"

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 9