Derde Blad. Firma Mandos-Vinken J Heeren- Stroohoeden en Panama's Provinciaal Nieuws. BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. Engeland. Turkije BINNENLAND. Portugal. Nummer 47. Zondag 12 Juni 1910. 33e Jaargang. De ministerpresident Briand heeft gisteren in de Kamer de regeeringsverklaring voor gelezen. Het geschiedde onder heftige inter rupties van de ui'erste linkerzijde en den ievendigen bijval van centrum en rechter zijde, terwijl de linkerzijde noch teekenen van afkeuring gaf. Spreker stelde de noodzakelijkheid in het licht van het geven van rechtspersoonlijk heid en eigendomsrecht aan de vakvereeui- gingen. Ook het regeeringsstandpunt ten aanzien van den internationalen vrede werd uiteen gezet. Hoewel de regeering daarvoor voelt, moet zij toch steeds blijven streven naar vermeerdering van materieele machtzij moet bondgenootschappen en vriendschapsbanden versterken, en de loyauteit tegenover die bondgenooten gebiedt haar eeu krachtige strijdmacht te handhaven. Daarvoor zal de regeering met zorg blijven waken en zij zal binnenkort het vioolpro gram aan de orde stellen ter bevordering van de hoogste belangen der natie. De laatste verklaring werd levendig toe gejuicht. Voor het overige is eigenlijk niet vast te stellen, hoe de regeeringsverklaring door de nieuwe Kamer is ontvangeo. Er waren te veel stroomingen op te merken. In den Senaat is de regeeringsverklaring voorgelezen door den minister van justitie. Twee officieren hebben gisteren een bravourstokje vertoond door met eeu *lieg- tuig In 2 uur 50 minuten van Chalons naar Viocennes te vliegen. De minister van oor log vroeg de heeren ten eten en wenschte hun geluk met de welgeslaagde reis, Wat een lastig karwei de bergiug van de gezonken „Pluviose" is, bleek gisteren weer, toen men trachtte den onderzeeër door middel van de onder, de kiel doorgehaalde kettingen weer wat dichter naar de kost te verhalen. Eensklaps knapten twee der ket tingen af. Het werk heeft nu weer een paar dagen vertraging. Eu onderwijl staan de 80 doodkisten aan den kant op de lijken te wachten. Men weet, dat de laatste encycliek des Pausen gericht is tegen de modernisten en den geloovigen praktische aanwijzingen geeft tot verdieping van bet godsdienstig leven. Echter wordl, in de inleiding, bij de ver gelijking van de tegenwoordige modernis tische her/ormers, een passage gewijd aan de hervormers der 16e eeuw, van welke er sommigen, aardsgezinde meuschen worden genoemd, wier God hun buik was. Nu doet men het, vooral in Duitscnlaud voorkomen, alsof de heele encycliek tegen het protestantisme was gericht. In Neder land neemt eeu groot deel der protestanten het geval meer objectief waar. Wat ervan zij, de duitsche protestanten winden zich sterk op tegen de encycliek. Daar zit nu wel een beetje politiek achter, want de vrijzinnige bladen zouden niets liever zien. d»n dat de samenwerking tusschen de protestantsche conservatieven en het Centrum verbroken werd. Maar de opwinding is voor een deel gods dienstig en heeft gisteren het Pruisische Huis van Afgevaardigden bereikt. Het resultaat der bespreking was een mededeeling van den Rijkskanselier, dat de Pruisische gezant bij het Vatikaan een on derhoud had aangevraagd met den pauselijken staatssecretaris. Vanmorgen seint Reuter al, dat het onder houd heeft plaats gehad. Kardinaal Merry del Val is daarna met den Paus gaan spreken en nu zal er mor gen een bevredigende verklaring in de Oa- servatore verschijnen. De Osservatore heeft trouwens eergisteren al geschreven, dat de Paus er niet. aan ge dacht heeft om de daitsche protestanten te beleedigen. koning voornemens zou zijn het parlement te ontbinden en op raad van zijn oom, Al- fons Van Braganza, een soort dictatuur in te voeren. Een andere lezing is, dat koning Manuel ten gunste van zijn oom wil aftreden Deze berichten hangen samen met een revolutionnaire agitatie, die zich in den laatsten tijd uitgebreid heeft tot de kazernen in Lissabon en in de provinciesteden. In Almeida werd een revolutionnair complot ontdekt. De gearresteerde republikein Cor- delio legde een volledige bekentenis af. Hij zou onderofficieren van het fort Successio getracht hebben over te halen tot de revo lutionnaire partij toe te treden. Kreta. De verbittering in Turkije tegen de Grie ken neemt gaandeweg toe. Vooral de den Griekschen Koning door de Neue Freie Presie in den mond gelegde uitlatingen ten gunste van inlijving van Kreta hoewel later tegengesproken hebben olie op het vuur geworpen. De boycotbeweging breidt zich uit. Er gaan steeds meer stemmen op die pleiten voor een uitwijzing van alle Grieksche onderdanen uit Turkije. En in jong-Tnrksche kringen wordt zelfs gesproken van terugroeping van deu Turkschen gezant te Athene, Nabi bei. De Grieksche gezant te Konstantinopel, Griparis, heeft op een nieuw betoog bij den grootvizier over het boycot het weinig bemoedigend bescheid ge kregen dat de groote opwinding in den lande het voor de regeering onmogelijk raaakts dwingend op te treden en dat ze hoogstens raad kon geven. Tegelijk met de verbittering tegen Grie kenland neemt in Turkije de ontstemming tegen Engeland tos. Men kan het de Britsche diplomatie niet vergeven, dat zij geweigerd heeft mee te werken tot eeu definitieve regeling van het Kretenzer vraagstuk en zich wil beperken tot voorloopige maatre gelen. De Turken zijn in Eugelaud, van welks hulpvaardigheid ze groote verwachtin gen hadden, bitter teleurgesteld. Het aanstaand bezoek van den Koning der Beigen Naar verluidt, zal het in September te verwachten bezoek van deu koning der Bel gen en de kouiugin voorloopig aldus geregeld zijn, dat koning Albert en Zijue Gemalin het eerst te Amsterdam aankomen en aldaar ten Koninklijke Paleize ontvangen worden. Na het verblijt iu de hoofdstad zal dan, op de terugreis naar Brussel, een bezoek aan de residentie worden gebracht. Nederland-Bcigië. Den 27sten dezer zal er in de vergader zalen van den Senaat te Brussel een groot diner worden gegeven ter eere van dc leden der Nederlatulsche Staten-Genera-1, die uit- geuoodigd zijn voor de derde conferentie der Nederlandsch- Belgische commissie ter be studeering der oeconomische kwesties, die voor beide lauden van belang zijn. Hofleverancier van li. M. de Koningin. WAALWIJK GROOTE STRAAT B 142. Ontvangen De nieuwste modellen van THE PANAMA HAT Co Ltd, tot in de fijnste qualiteiten. Den 4deu Juli zulleu de jaarlijksche ma noeuvres vau de Engelsche vloot op onge ëvenaarde schaal beginner. De vloten in Engelsche watereu, ia den Atlantischen Oceaan en van de Middellandsche Zee wor den dan bij kaap Lizard samengetrokken. Indien het mogelijk blijkt alle. schepen uit te rnsten, zullen er bijeen zijn 7 dread noughts, 32 andere linie-schepen, 3 iuvin- cible8 (linie-kruisers), 22 andere pantser kruisers, 108 torpedo-jagers, 36 torpedo booten, 50 onderzeeërs en 50 andere schepen als pantserdekkruisers, verkenningsschepen, proviandschepen en mijnenleggers. Vijftien admiraals zullen aan de manoeu vres deelnemen. Er loop-u allerlei geruchten over een crisis, die de zaken in het rijk vau koning Manuel dreigeu te nemen. Zoo vertelt men dat de Waalwijk 11 Juni 1910. Provinciale Landbouwtentoonstelling Waalwijk. De a. s. Provinciale Landbouwtentoonstelling die van 4-8 September te Waalwijk wordt gehouden en waarvan het Comité ,deze week de heugelijke tijding ontving dat het Z. K. £1. Prins Hendrik behaagd had het bescherm heerschap gaarne te willen aanvaarden, belooft zeer veel. De inschrijvingen vooral op het gebied van machinewozen zijn zeer belangrijk, de grootste firma's in 't binnen- en buitenland hebben zich ruimten van 150—200 M- doen roserveeren. Ook voor de andere afdeelingen der tentoonstelling als voederartikelen, kunst meststoffen, zaaizaden, ooft- en tuinbouw, pluimvee, konijnen enz. komen de inschrijvin gen goed binnen, of zijn de vraagprogramma's verzonden. Werkelijk de belangstelling allerwege, zoo door schenkers van medailles, als door inzen ders op elk gebied, voorspelt eene zeer be langrijke tentoonstelling. Ook de directeur van de Rijks Hoogere Landbouwschool te Wageningen heeft zeer welwillend allen steun toegezegd en is van deze grootsche inrichting eene interessante inzendiDg te wachten. De plannen voor de gebouwen, voor den aanleg van het terrein enz. zijn in bewerking en zal aan een en ander een zeer bijzonder cachet gegeven worden. Ten Blotte vermelden wo nog dat het twee- 1 daagsche concourshypique zeer belangrijk belooft te worden. Woensdag 7 September is 't concours voor aangespannen hengsten en stamboekmerriën, zoowel warm als kondbloed, waarvoor de provinciale regelingscommissie f800 beschikbaar stelt. Er zal ook op dezen dag een monstering van paarden voor de re montecommissie gebonden worden. Donderdag 8 September groot internationaal concours-hy- pique voor luxepaarden en springpaarden, waarvoor het comité f 1200 aan prijzen uit looft. Door den generaal-majoor inspecteur der veldartillerie en door den generaal—majoor inspecteur der cavelarie is bereids toestemming gegeven aan heeren officieren om ook met dienstpaarden op dit conconrs nit te komen. De groote tentoonstelling van vee en paarden die in deze gerenommeerde veestreek schit terend zal zijn, wordt Dinsdag 6 September gehouden. Schoolopziener. Tot waarnemend schoolopziener in het arrondissement Waalwijk is benoemd, Jhr. mr. E Verheijen, te Loonopzand, schoolopziener in 't arrondissement Til burg. Benoemingen. Binnenkort kan de benoeming ver wacht worden van den Ontvanger der Registratie en Domeinen den heer W. Hannivoort alhier, tot inspecteur der registratie te Leeuwarden. De heereu A. Kemperman alhier en A. van Delft te Besoijen, die onlangs de acte van onderwijzer behaalden, zijn beiden als onderwijzer benoemd de eerste te Nulands-Vinkel op een aan- vangsjaarwedde van f 5 50, de andere te Maren op een beginsalaris van f 625. Aan beiden onze gelukwenschen. Geslaagd. Gisteren slaagde onze stadsgenoot, de heer Jac- Meulkens voor opzichter van den Rijkswaterstaat. De geslaagde ontving zijn opleiding in de vakken wiskunde en algebra van den heer Spijkerman alhier en in de overige vakken van den heer Van Wijn bergen, opzichter van 's Rijkswaterstaat te Heusden. Den geslaagde en zijne familie onze felicitaties. Nieuwe Straat. Naar wij vernemen is door heeren Ged. Staten van Noordbrabant het ge heele stratenplan met geldleening, ver koop van terreinen aan de combinatie goedgekeurd. Het door heeren leden van den raad, die tegenstemden, inge diend verzoek om niet goedkeuring van het verkoopsbesluit, werd met algemeene stemmen verworpen, Wij vernemen nog dat bedoelde leden in hooger beroep zullen gaan. Vergadering der afd. «Waalwijk* van het N. O. G. op Zondag, 12 Juni, 's na middags om 3 uur op »Musis Sacrum* te Waalwijk. AGENDA 1 Opening en notulen. 2 Benoeming afgev Alg. Verg. 3 Bespreking Beschrijvingsbrief 4 Ingekomen stukken. 5 Uitreiking Jaarboekjes- 6 Rondvraag en sluiting. Koninklijke Goedkeuring. Heden mocht de R. K. Typografen gilde »St. Thomas van Aquine* alhier, de Koninklijke goedkeuring ontvangen op hare Statuten. Tegelijkertijd ontving zij bericht van het hoofdbestuur van den Ned. R- K. Typografenbond, dat zij vanaf heden als afdeeling van genoemden bond is aangesloten. Liedertafel feesten De volgende gezelschappen zullen deelnemen aan het groot festival ter gelegenheid van het gouden jubileum der Liedertafel >Oefening en Vermaak,» alhier op 10 en 17 Juli a.s. 1. Volksvlijt en Volksvermaak» (Harmonie) Waspik. 2. »St- Leonardus» Tilburg. (Mannenkoor.) 3. »St. Crispijn» Waalwijk. (Harmonie.) 4. Volksvlijt en Volksvermaak» (Zang afd.) Waspik. 5. Concordia» (Harmonie) Vlijmen. 6. »Onze vrije Uren» (FanfareWagenberg. 7. >Concordia» Loonopzand (Zang afd.) 8. Waalwijksche Harmonie» Waalwijk- 9. Concordia» (Fanfare) Loonopzand 10. «Souvenir des Montagnards» (Mannenkoor) Tilburg. 11. Eendracht» (Harmonie) Herpt. 12. «Oefening baart Kunst» (Mannenkoor.) Nieuwkuik. 13. «Nieuwe Harmonie» Drunen. 14. >'sHertogenbosch Harmoniecorps» 'sBosch 15. »Euphonia> (Zangafd.) Kaatsheuvel. 16. «Fanfare der H. Familie» 17. «Vooruitgang zij ons doel» (Gemengd koor.) Waalwijk. 18. »Sophia's Vereeniging» (FanfareLoonopzand. 19 >Tot bloei der Toonkunst» (Mannenkoor) Baardwijk. 20 «Deugd veredelt de Kunst» (Harmonie) Lage-Zwaluwe. 21 «Euphonia» (Harmonie) Kaatsheuvel 22. >Leo's Mannenkoor» 'sBosch. 23. >St. Petrus» (Mannenkoor) Boxtel. 24. »Cecilia> (Mannenkoor.) Vucht 25. >Gestels Mannenkoor» Gestel. 26. »Echo der Duinen» Loonopzand. (Mannenkoor.) 27. «Fanfare.» Ammerzoden. Extra truiu. De aan het festival deelnemende ver- eeniglngen zullen zeker met genoegen vernemen, dat de directie der Holland- sche Buurtspoorwegen op verzoek onzer Liedertafel besloten heeft op de Zon dagen 10 en 17 Juli a. s. een extra tram in beide richtingen van hieruit te laten loopen en wel des avonds om 11 uur. Valseb geld. Ten kantore der firma W. Timmer mans en Zonen alhier is een valsche gulden ontvangen. Hij is bij de politie gedeponeerd. Deelnemers van verbandeursussen. Degenen, die dezen winter den cur sus in verbandleer alhier gevolgd hebben, hebben van den Minister van Landbouw eene aanschrijving ontvangen of ze ge neigd zijn hun naam te plaatsen op de ijst van personen, die zich beschikbaar stellen om in tijd van oorlog behulp zaam te zijn aan de militaire verpleging. Katrija. De kortharige Hollandsche Herders hond «Katrijn* eigenaar de heer Nieu- wenhuijzen alhier, behaalde te Breda onder groote en zware concurentie be halve de reeds vermelde le prijs Open klasseie Kampioenschap sprijs en 3 speciale Eereprijzen. Onder deze laatste was de speciale eere-prijs uitgeloofd d®or de Gedelegeerden v.d. belangen van den diensthond, voor den besten lier dei s- hond reu of teef, (over kortharige, lang, harige en ruigharigen.) Met dezen prijs zag Katrijn zich, evenals op al de vorige tentoonstellingen in 1909 en 1910 aan de spits geplaatst van geheel de inschrijving, 57 exemplaren Katrijn is thans door de 3 keurmees ters der Ned. Herdershonden-club erkend als de fraaiste van het land. Ongeval. Dezer dagen had de 14-jarige dochter van V. alhier het ongeluk van haar fiets te vallen, met het ongelukkig gevolg dat zij haar pols brak. Geneeskundige hulp werd aanstonds verleend. Aanbesteding. Bij de hedenmorgen ten 11 uur door B en W. alhier gehouden aanbesteding voor het maken eener aardebaan en op hooging met zand ten behoeve van een nieuwen straatweg, werden ingeschreven door M. Vissers, Drunen f 6430 A Koppens, Waalwijk 5920 C. v. d. Heuvel, Raamsdonksveer 4938 J. v. d Elshout, Made 4700 F. Bedée, Sliedrecht 4255 H. E Dubbeldam, Gorinchem 4400 C. Godschalk, Princenhage 4400 H. J. Oomen, Raamsdonk 4209 C. J Stuy, Rotterdam 3920 P. Schellekens, Raamsdonk(Dorp) 3842 Gegund aan den laagsten inschrijver. Voor bestek No 4, het leggen van een rioleering, hadden ingeschreven C. v. d. Heuvel, Raamsdonksveer f1239 B. Leendertse, Gorinchem 1200, J v d. Elshout, Made 1150 C- J. Stuy, Rotterdam 1050 Th Blijlevens, Made 984 C. Godschalk, Princenhage 934 F. Bedée, Sliedrecht 898 H. J- Oomen, Raamsdouk 879 P. Schellekens, Raamsdonk 629 Gegund aan den laagsten iuschrijver. Sehoenenexport naar Australië. Over den schoenenuitvoer naar Austra lië publiceert de «Deutsche Export- Revue* een interessant verslag, dat wij hieronder weergeven Ofschoon in Australië ongeveer 330 schoenfabrieken beslaan met rond 14000 werklieden en een jaarlijksche productie van 11 millioen paar schoenen, blijft toch het land een belangrijke afzetgebied voor exporteurs in schoenen. Zoo wer den b. v. in 1908 voor 191.385 pond sterling schoenen en fournituren inge voerd, die als volgt voor de verschillen de landen verdeeld warenEngeland voor 125,275 pnd. sterling, Ver. Staten van Noord-Amerika 33,875, Oostenrijk Hongarije 17,523, Duitschland 7691, Zwitserland 2716, Frankrijk 1849 pnd. sterling. Zooals men ziet is Engeland de hoofdleverancier, terwijl de Duitsche uitvoer een der minste is. Overtuigd dat men den Engelschen concurrent met succes op deze markt het hoofd kan bieden, laten we hier voor belangheb bende eenige bijzonderheden volgen Gemaakt schoenwerk betaajt in Au stralië een invoerrecht van 35 pCt. ad valorem, wanneer het uit niet-Engelsche landen, en 30 pCt. wanneer het uit Engeland komt. Engeland geniet dus een bevoorrechting van 5 pCt. Het meest voorkomende werk, uit tweede soort leder vervaardigd, met linnen gevoerd, wordt in winkels voor 10 shilling (f6—) tot 18 sh. 6 d. (f 11) verkocht. Beter schoenwerk zeilt dikwijls onder Amerikaansche vlag, ofschoon het meestal uit Engeland komt. De prijzen hiervoor zijn 24 a 30 sh. In dames schoenen worden groote massa's lage schoentjes van 5 sh. sot 18 sh. 6 d., meest in zwart met lakpunt, minder in geel verkocht. Om zaken in Australië te doen, moeten de artikelen in Engelsche grootten ge maakt worden. Voor damesschoenen zijn deze als volgt: size 3 (231 mM.), 4 (238 mM.) en size 5 (247 mM.) In heerenschoenen zijn er zes grooten, no. 5 (247 mM no 6 (255 mM. no. 7 264 mM.) no. 8 (271 mM no. 9 (281 mM no- (10 290 mM.) Voor kinder schoenen beteekent no. 1 4s/s inch en elk volgend nummer x/3 Inch meer voor volwassenen is de grondmaat 87a iuch en ieder volgend nummer 7s inch meer. Al deze maten gelden de lengte van den vorm en niet van de zolen. De handel op Australië berust in hoofdzaak bij Londensche agenten, doch voor flinke fabrieken kan het aanbeveling verdienen, zich rechtstreeks in verbinding te stellen met plaatselijke vertegenwoor digers. V. v. d. S. BAARDWIJK. Woensdag had alhier het plechtige feest der II. Kindsheid plaats. In een prachtige optocht trokken de kindereu om 9 uur naar de plechtige H. Mis, waar na de stoet door dc Eerw Zusters geleid door de Gemeente trok. Niet alleen voor de kinderen maar ook voor de ouder», die toch zpker in de vreugde hunner lievelingen deelen is dit een genoegelijke dag geweest Na afloop werden de kleintjes onthaald op eenige versnaperingen. DRUNEN. Vrijdagmorgen had alhier ten aanschouwe van eeue ontzaggelijke deelne mende menigte de plechtige begrafenis plaats van den zoo diep betreurden doode, Adr. Bataille. Men kon het den toeschouwers aanzien, allen deelden in het droevig lot der beide families en der helaas zoo jen dige wedawe. Ook do muzikanten der Jongelingen Congregatie wilden hunnen oud-collega de laatste eer nog bewijzen door den overledenen onder de klaagtonen der muziek grafwaarts te geleiden. Voorwaar een welverdiende hulde en een bewijs tevens hoe de goedige, voorkomende en onvermoeide muzikant van weleer de achting zijner oud collega'» ook na zijnen dood heeft weten te behouden. Moge de goede God, die onzen vriend nog in de volle kracht van zijn leven tot zich opriep, hem reeds hel. loon hebben ge geven, voor al hetgeen hij met voorbeeldig geduld geleden eu kalme onderwerping ver- dragen heeft. Hij ruste in vrede. a. e. Zondagavond ten half 7 zal in de Jougeliugeu Congregatie op plechtige wijze het zilveren Priester—jubiló van den Z.Eerw. Heer Deken herdacht worden. Zsng- muziek- en tooneelvereeniging zul leu dan een keer te meer toonen op hoe hoogcH prijs zij hunnen beminden Directeur stellen. Geen enkel Congreganist, durven wij hopen, zal bij deze feestelijke plechtigheid ontbreken. De 5, door de geraeeufe verpachte perceelen hooiland hebben opgebracht de som van f113, NIEUWKUIJK 10 Juni. Op Dinsdag 14 Juni a. s. zal er eene bijeenkomst plaats hebben tusschen den Raad dezer gemeeute eu den districts-schoolopzieuer teneinde tot oplossing te geraken van de bekende school kwestie. Onze liedei tafel Oefening baart Kunst' zal op Zondag 28 Aug. a. s. deelnemen aau het te 'sBosch te houden festival. De Inspectie der verlofgangers der nationale militie uit deze gemeente zal plaats hebben den 21 Juni a. s. te Heusden des v. in. te 97, ure. Hieraan moeten deelnemen allen die dit jaar niet behoeven op te komen. In verband niet deze fruittijd is het Hulppostkantoor alhier gedurende de maan den Juni en Juli op werkdagen geopend vau 8 ure v. m.1 ure n. m. en 2 n. m.9 n. ui. VLIJMEN 10 Juni 1910. Het volgendo briefje ter secretarie der gemeente Vlijmen ontvangen wettigt het vermoeden, dat de schrijver op gespannen voet staat met de spelling ,l)e Vries en Te Winkel eu ook van de Kollewijnsche spelling niets wil weten. Vlijnmen 5 Junnie 19010. Waar de fleer Buger Meester en Wetouder ik uw in Be Leet Hijt vraag gen of uw zoo goet zowt willen zijn en Mijn Ver'an- durig van woon Plaats Hoofer te zuirren Naar Vlijnmen Waar De Heer Bugge meester eu Wethouder. Het hemelvuur dat bij de onweders der laatste dagen op tal van plaatsen geweldig huishield, heeft in ouze gemeente weinig schade aangericht. Alleen w^rd een boom aan de Mommersteeg staande door den blik sem gekloofd en doormidden gebroken. De Heer Muijen, controleur van den pbytopalhologiechen dienst, die gedurende 14 dagen in onze gemeente vertoefde ter inspectie van de kruisbessentuinen heeft onze gemeente weer verlaten om elders inspectie te gaan houden. Naar wij vernemen zal de plechtige opeuiug van het nieuwe patronaatsgebouw, waarbij door leerlingen van het patronaat eene tooueelvoorstelling zal gegeven worden, op Zondag 19 Juni a.s plaats hebben. BESOIJEN. Zondag a.s. zal de verteni- ging B. V. C. uit Besoijen, tot sluiting can het voetbalseizoen een groote wedstrijd hou den. Wij twijfelau niet, of het pubiek zal i, 1 I De Echo van het luiden N. O. G. i

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 9