Nummer 48 Donderdag 16 Juni 1910 33e Jaa r Tweede Blad Firma Mandos-Vinken Heeren- Stroohoeden en Panama's Provinciaal Nieuws. BUITENLAND. België. Frankrijk. Duitschland. Turkije Het buweiyk van prloees Clementine van België. Princes Clementine, wier huwelijk, naar verzekerd wordt, eerst in September zal plaats hebben in Italië, en die zich thans te Villack in Carinthië bevindt, vertrekt eerlang naar Venetië en van daar naar Turijn, het verblijf van prinses Clotilde, moeder van prins Victor, dus hare aan staande schoonmoeder. Zij zal op het einde van Juni naar België terugkeeren en dan eenigen tijd aan de zee gaan doorbrengen, vermoe delijk te Den Haag, waar zij hare zuster prinses Stefanie zal ontvangen. Nadat Zaterdag de toren van de on- derzeesche boot >Pluviose< in Calais, na eindelijk gelicht en de haven ingesleept te zijn, was opengemaakt, haalden ziekenverplegers het lijk te voorschijn van den stuurman Lebretonhet werd in zeildoek gehuld en in een boot gelegd. Bijna alle omstanders weendenmen was diep onder den indruk. Het lijk was in uitstekenden staat gebleven. Na dit eerste lijk volgden er meer. Alleen bij opkomenden vloed moest men het werk staken, want alleen bij eb steekt de boot maar boven water uit Het tweede lijk was dat van den adelborst Engel, die onmiddelijk onder den commandant stond. Duikers hebben vastgesteld, dat het gat in het achterdeel van de >Pluviose« door de aanvaring veroorzaakt, 5 meter lang en 60 centimeter breed is. Overi gens verkeerde aües aan de boot in normalen toestand. Alle openingen, die gesloten behooren te zijn bij duikoefenin- gen, waren gesloten. De te voorschijn gebrachte lijken zijn in een loods gezetde kisten gedekt met de driekleur. Bij elke kist staan 4 soldaten met de bajonet op het geweer. De doktoren hebben de verzekering gegeven, dat de dood bij hen, wier lijken gevonden zijn, snel na de onderdompe ling is ingetreden. In een der Fransche bladen lezen we dat het lijk van den stuurman Lebreton daarom zoo goed bewaard is gebleven, omdat het als het ware in een bad van benzine stond. Alleen het hoofd had iets geleden. De onderstaatssecretaris Cheron is langen tijd bij het reddingswerk komen kijken. De andere lijken en ook, dat van den commadant zijn opgehaald. Er doen zich hier droevige, wanhopige tooneelen voor- In het jaar 1909 heeft het aantal geboorten dat der sterfgevallen in Frank rijk slechts met 13.424 overtroften. Het aantal levend ter wereld gekomen kin deren is gedaald tot 769.969, het laagste cijfer, dat nog ooit is opgeteekend. Het natuurlijk bevolkingsaccrès, dat in de laatste drie jaar voor Europa in het algemeen 100 per 10.000 inwoners be droeg, was voor Frankrijk slechts 5. De Birmingham Daily Post zegt van iemand uit de omgeving des keizers te weten, dat Wilhelm verre van goed er aan toe is. Het gezwel aan de hand is weliswaar dicht, doch sedert zijn terug keer uit Engeland lijdt de keizer aan een diepe neerslachtigheid en de dokters hebben hem aangeraden een kruistocht in de Middellandsche Zee te onderne men om wat op te monteren. Turken en ürieken. Er gaat tegenwoordig geen dag meer voorbij, zonder dat het een of ander ge beurt, dat den toch reeds vurigen haat, dien Grieken en Turken elkander toe dragen, aanwakkert en prikkelt. Het Atheensche blad Astrapi meldt, dat de Turksche overheid drie Grieksche onderdanen uit Saloniki heeft verdreven. Zoowel de consuls als de gezant hebben daartegen protest aangeteekend. In den Piraeus werden Zondag storm achtige tooneelen afgespeeld. Een pas aangekomen Roemeensch stoomschip had een Griek aan boord, die wegens moord op een Turkschen pasja onder escorte van Alexandrië naar Constantinopel zou worden gebracht, teneinde daar terecht te staan. Nauwelijks was dit bekend ge worden, of Grieksche schippers overvie len het schip en bevrijdden met geweld den gevangene. De Turksche consul te Piraeus heeft zich onmiddelijk tot de Grieksche re geering om voldoening gewend. De consuls in Smyrna hebben be richt gezonden, dat daar eenige winkels van Grieken geplunderd ziin, waarop de Mohammedanen er toe overgegaan zijn, alle Europeesche zaken te overvallen. De consuls hebben den gezanten in Constantinopel verzocht oorlogschepen te zenden, daar bloedvergieten gevreesd wordt. Hofleverancier van II. M. de Koningin. WAALWIJK. GROOTE STRAAT B 142. Ontvangen De nieuwste modellen van THE PANAMA HAT Co Ltd. tot in de fijnste qualiteiten. Waalwijk 15 Juni 1910. Dr. J B. J. Timmermans. De heer J B J. Timmermans promo veerde gisteren aan de Universiteit te Utrecht tot doctor in de rechtsweten schap op >Stellingen.< Den heer Timmermans en zijne familie onze gelukwenschen. Benoeming. Z D. H. de Bisschop van Den Bosch heeft, op diens verzoek, aan den Z Eerw. heer J. Wijne eervol ontslag verleend als deken van het dekenaat St Geer- truidenberg en heeft in zijne plaats be noemd den Z.Eerw. heer J v. Brussel, pastoor te Raamsdonkveer. Kermis. Behalve eene groote partij koek- ga lanterie- oliebollen- eu palingkramen, zullen dit jaar onze kermis nog bezoeken de volgende vermakelijkheden: Stoomcaroussel A. Peeters Vinken. Poffer- Beignet en WafelkraamJ Dekkers. Cinematograph A. Wegkamp Cake Walke Opendraaimolen Joh- Appels. Luchtschommel D. Valient. Gubbens 16 Meter Lange galantariekraam Nog verschillende inrichtingen als the ater e. a. hadden een aanvraag ingezon den, maar moesten wegens gebrek aan staanplaatsen geweigerd worden. Ongeluk. Hedenmorgen had de schipper A. Bou- wens, terwijl hij bezig was steen en uit zijn in de haven alhier liggend schip te lossen, het ongeluk te struikelen waardoor een groote partij steenen op zijn hoofd terecht kwam. De man bekwam hierdoor een gapende wond boven zijn oog. Onze gemeenteopzichter legde een voorloopig verband. Bedevaart. Het bezoek aan de devotiekerk v. d. H. Antonius ls in vollen gang. Eenige Eerw. paters Franciscanen leiden de plechtigheden. GistereD en vandaag vooral is het aan tal bezoekers zeer groot geweest Jaar lijks neemt het aantal bedevaartgangers die den H- Antonius in zijn genadeoord om voorspraak komen verzoeken toe, en Vanheinde en verre komen de geloovigen naar zijne devotiekerk te Waalwijk. Beroep. Naar wij nader vernemen, zullen de heeren raadsleden, die stemden tegen den verkoop der terreinen in de nieuwe straat aan de combinatie, niet meer in hooger beroep gaan, en is dus deze kwestie geheel afgewerkt. Wereldwundelaurs. Hedenmorgen werd onze gemeente vereerd met een bezoek van twee we reldwandelaars Een hunner P- Vrijland Hzn- student aan de Hooge school te Leiden en afkomstig van Moordrecht speelde op een occorino, terwijl zijn mede-wandelaar W. F- van den Uijl ambtenaar ter secretarie te Schoonhoven liederen en stukken voordroeg van René de Clerq, Multatali enz. Het doel van hun reis, die begonnen is te Leiden, is voorloopig Parijs 't Gaat uit pure liefhebberij, geen weddenschap, ze willen op bovengenoemde wijze in hun onderhoud voorzien dus een paar navolgers van Pisuise en Blokzijl. Zij verklaarden ons blij te zullen zijn als ze in België waren, daar ze hier te veel kennissen troffen en spoedig herkend werden. Nu hun uiterlijk, houding enz. had nu ook niet veel weg van echte straattypes. Prov. Staten run Noord—Brabant. Daar de behoefte aan goede rijwiel paden door het toenemend rijwielverkeer hoe langer hoe meer gevoeld wordt, msenen Ged. Staten van Noord Brabant niet te moeten dralen met het doen van voorstellen om deze provincie zoo spoe dig mogelijk in het bezit te brengen van een uitgebreid net van rijwielpaden, dat den wielrijders voordeel zal brengen van het aandeel, dat zij in de wegbelasting betalen. Naast de f 10 000, die zij op de be grooting voor 1911 uittrokken tot voort zetting van den aanleg van provinciale paden, hebben zij gemeend ook te mo gen voorstellen f 10.000 op dezelfde begrooting te brengen voor geldelijken steun in de kosten van aanleg van rij wielpaden langs gemeentelijke wegen. Zij hebben dan ook een ontwerp- reglement aangeboden ter behandeling in de a.s. Zomerzitting. dat het stelsel huldigt van geldelijken steun in den vorm van rentelooze voorschotten, terwijl het bedrag dezer voorschotten bepaald wordt in eens op 50 pCt. der kosten van aan leg en van eenjarig onderhoud, niet meer en niet minder, zoodat de tal rijke gemeentebesturen hierop betrokken het zijn er, volgens het rapport van den hoofdingenieur van den Prov- Wa terstaat, ver over de honderd vooraf weten op welken financiëelen steun van de provincie te rekenen valt. Uit het rapport van den ingenieur blijkt, dat de aanleg wenschelijk is over een lengte van 212.000 Meter ruim langs de gemeente keiwegen. In verband metde 2e mededeelingvan dien ingenieur dat de kosten van aanleg per 1000 Meter i gemiddeld op f 400 a f 500 zijn te rarr en, kan worden aangenomen, dat de totale kosten wel niet zoo hoog zullen loopen, dat het provinciaal budget hierdoor bo venmatig zal worden bezwaard. Komt het uitgebreide en aaneenge sloten net, wat Ged. Staten voor de provincie beoogen spoedig gereed, dan kunnen door het aangaan eener leening met ruime aflossing, de uitgaven ten deze toch over een behoorlijk aantal jaren worden verdeeld. Er zijn reeds rijwielpaden aangelegd of zullen vermoedelijk in den loop van dit jaar nog tot stand komen over een lengte van 44.300 meters- De eigenlijke straten in de kommen der gemeenten zijn bij de berekeningen van den ingenieur buiten aanmerking ge laten, althans die welke over de volle breedte tusschen de wederzijdsche wo ningen of tusschen trottoirbanden ver hard zijn. Aan dc Katholieken van bet Bisdom 's ller- togenboseb Onder goedkeuring en aanbeveling van Z. D. H- Mgr. W. v. d. Ven, zal het bisdom van 's-Hertogenbosch op Zondag 4 September a. s. te 's-Hertogenbosch den 7en Diocesanen Katholiekendag houden Het onderwerp, dat behandeld zal wor den, is %de weelde Het zal besproken worden in vier afdeelingsvergaderingen en in twee algemeene vergaderingen, n- 1- in het Concertgebouw en eene pa rallelvergadering in het Casino. Tot de algemeene vergaderingen hebben ook vrouwen toegang. Het reglement is daar voor gewijzigd. De afdeelingen zijn de volgende le. de werkende stand en de weelde. Spreker in die afdeeling is dr Heer J. Hellemons, te Boxtel, voorzitter van het R. K. Secretariaat van Spoor- en Tram wegpersoneel. 2e. de boerenstand en de weelde. Spre ker in die afdeeling is de ZeerEerw. Heer H. Roes, pastoor te Kessel a M 3e. de middenstand en de weelde. Spre ker in die afdeeling is de Heer Marinus van Hout, voorzitter van de Hanze te Helmond. 4e- andere standen en de weelde. Spre ker in deze afdeeling is de Heer P. C P. de Louw, te Helmond. In de algemeene vergadering in het Concertgebouw zal gesproken worden door Mr. A. baron van Wijnbergen, te Arnhem, Lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal voor het district Eist, en door den ZeerEerw. Heer A. Mut- saers, pastoor van St. Pieter te 's-Her togenbosch. In de parallelvergadering in het Casino zal spreken de Heer C. Foppele te 's-Her togenbosch, controleur van den Arbeid- Begin Juli zullen de conclusien worden bekend gemaakt De verschillende Besturen zijn samen gesteld als volgt Het Dagelijksch Bestuur Mr. W- M. van Lanschot, voorzitter, L. van der Steen, secretaris. A. Verdijk 2e secretaris en penningmeester. Mgr. H. A. Brouwers, deken en plebaan van St. Jan. Mgr. C. C. Prinsen, pastoor van St Jacob. Chr. Houtman, voorzitter van de R. K. Vereeniging van Sigarenfabri kanten. Mr. I. A Swane, rechtskundig adviseur der Hanze. M. Meuwese- van Gerve, lid van het Dioc. Comité van patronaten van St. Tacob. C. Foppele, voorzitter van den R. K-Werkliedenbond; allen te 's-Hertogenbosch. Het Bestuur der le afdeeling C. Foppele, te 's Hertogenbosch, voor zitter. I. de Groot, te 's Hertogenbosch, secretaris. C. Verbeeten, te Nijmegen. J. Sloots, te Eindhoven-J. Nieuwenhuizen te Tilburg. F. Smulders te Tilburg. J. van den Berg, te Druneu- W. Verstap pen te Helmond. C. Roestenberg, te Kaatsheuvel. Mgr. C. C. Prinsen, pastoor te 's Hertogenbosch Het Bestuur der 2e afdeeling H- W. A. van Heeswijk, Udenhout, voorzitter. G. M A. Coovcls, Helmond, onder-voorzitter. J. C. v. Beek, Geffeu, secretaris. J. A. Ardts, Beugen. J v. Beek Zevenbergsche Hoek. G. v. d. Eisen, Heeswijk. Th Faazen, Nijmegen. Jos. van Heijst, Baardwijk. P. G. A- Panken Duizel. Het Bestuur der 3e afdeeling M. Verberk. 's Hertogenbosch, voorzit- ler. Dr. J. Nouwens, Heeswijk. Mr. I. A. Swane, 's Hertogenbosch. M. A. Völker, Vechel. Th. J. van Woerkom, Nijmegen. Jos Hoppenbrouwers, Eindhoven. Th. van Vroonhoven, Strijp, Jos Schroeders 'sHer- togenbosch. M. G. v. Boeckel, Eindhoven, J A. van Grinsven, Oss. J. C. de Loos, Tilburg. Joh. H. Schoenmakers, Raams donkveer, secretaris. Het Bestuur der 4e afdeeling Jhr. Mr. Th. G. M. Smits van Oijen, voorzitter. Dr. L. J. Sicking, secretaris. Mgr. A. F. Diepen. H. Eras E. H. van Grinsven, Chr. Houtman J. Kerstens v. Leeuwen. Mr. Fr. J. van Lanschot. Jhr. Mr. O. van Nispen van Sevenaar. C. van Schendel. De wijze van toegang, bijzonder met betrekking tot de toegangsbewijzen, zal nader bekend gemaakt worden. Vuh den Bergb's Stoomsclioenfabriek. Bij de Rotterdamsche Bank, te Rotter dam, de heeren Patijn van Notten Co. te Amsterdam en Heldring en Pierson te 's-Gravenhage is, tegen 997i pet., de inschrijving opengesteld op f 400.000 5 pets. obligaties van de N. V- Van den Bergh's Stoomschoenfabriek 'sBosch, deel uitmakende van een leeninggroot f600.000, waarvan reeds f200.000 vast geplaatst is. De obligaties zijn groot f 1000 en voorzien van halfjaarlijksche coupons, betaalbaar op 1 Januari en 1 Juli, waar van de eerste vervalt op 1 Januari 1911. Aan de toelichting tot het prospectus ontleenen wij het volgende De fabriek werd in 1842 op zeer be scheiden schaal opgericht door den heer A. Van den Bergh en later met steeds toenemend succes voortgezet door diens zoon M. Van den Bergh, die haar in 1894 omzette in een naamlooze vennoot schap. Het productievermogen werd op de meest economische wijze opgevoerd, zoodat waar in 1894 ongeveer 450 per sonen in het bedrijf werkzaam waren, dit cijfer bij meer dan verdubbelden omzet nauwelijks met een 60-tal vermeer derd is. Terwijl verreweg de meeste bin- nenlandsche en bijna alle groote buiten- landsche schoenfabrieken met huurmachi- nes werken, waarvoor bij de aanschaffing in huur een groote inlegsom moet worden betaald (die in ieder geval verloren en in de meeste gevallen gelijk is aan de waarde der machines) en tevens maan delijks een groot bedrag aan huur (royalty) heelt de vennootschap zich vóór den tijd der royalty-contracten den eigendom van dezelfde mach? keren. Naar verder kon de vennootsch schrijving op de bi afschrijving van d< spronkelijk f 145. vorming van een tot ruim f 260,000 dividend uitkeerei vijf jaren resp. pet. heeft bedragt na aftrek van all en afschrijvingen genomen gelden e< over laatste jaren: bedragen. Het kapitaal der oorspronkelijk f50ï gewone en fl00,( Deze laatsten w< terwijl het gewonej f 600,000 is gebl van f 200,000 der aandeelhouders in thans uit te geven dienen voor a- at ferent kapitaal a 12j terugbetaling der f 225,000, c aflossi obligatieleening per en d. uitbreiding en drijfsmiddelen met f 1 De aflossing der obll den a pari binnen 25 schap behoudt zich hei vervroegde aflossing van het geheel der leen! minste zes maanden vat van heeft kennis gegevei aflossing vóór 1 Juli 1920 ml a 1021/» pet. De rechten van obligatieht worden behartigd door de R( Bank als trustee. In de tri de vennootschap zich verl onroerende bezittingen niet den of te bezwaren zonder t( van obligaliehouders, zoolanj tieleening niet geheel zal zijt De balans per 31 Decei zooals gewijzigd door de verh^ het aandeelenkapitaal en de nl richte taxatie, vermeldt de naj activa kas en kassiers f 55,1 goederen f133,697. machines el schappen f160,881 68, debiteuren diverse voorraden en gron< f 564,206 en belegd reservefonds f waartegenover staatkapitaal t 6( preferent kapitaal f 100-000, 5 pet. tieleening f 85,000, crediteuren f 21 reservefonds f 64,374, te betalen di\ den, obligaties, afschrijvingen (f 1 enz f 88,216 en onverdeelde wl f41,573 Naamlooze Vennootschap. De Stct. No. 136 bevat de statuten der naamlooze vennootschap Leestklaar Schoenfabriek, te Tilburg. Doelliet fabriceeren en verkoopen van en handel drijven in leestklaar schoenwerk en voorts in al datgene wat ter beschikking van dat doel noodig is. Duurtot 31 Dcc- 1929. Kapitaal: f25,000, verdeeld in 50 aandeelen van f 500, waarvan 10 geplaatst en volgestort. De vennootschap wordt bestuurd door een directeur, staande onder toezicht van 2 commissarissen. Voor de eerste maal wordt benoemd tot directeur de heer A. Hufkens, te Tilburg tot commissarissen de heeren Th. P. H. Rutten en J. J. H. Rutten. beiden koop man en industrieel te Horst. BAARDWIJK. Bij de verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad alhier zijn candidaat gesteld de heeren J. v. d. Mee en Jac. Klerx. DRUNEN. 't Was een echte feestavond die wij Zondag op de Congregatie hadden. Wij vierden dan ook het Zilveren Priester feest van onzen beminden Directeur. Om half 7 trad Zijn HoogEerw. met zijne kape laans de versierde zaal binnen onder de opwekkende tonen eener feestmarsch. Het eerste nummer der zangers was de cantate *Hulde aan het Priesterschap/ Nog een paai muziek-nummers volgden war»ua een bestuurslid der Congregatie in een korte maar schoone rede den jubilaris complimen teerde en daarbij een geschenk aanbood, bestaande in een ptachtig kasuifel. nierop zongen de Congregauisten een feestlied ter eere van den Jubilaar. In warme bewoordingen bracht de Hoog Eerw. Heer Directeur dank voor de wi*n- schen, de symphatie van de Congreganisten ondervonden en voor het schoone feestge schenk dat hij op het Aloysiusfeeat voor het eerst hoopt te gebruiken. Met enkele woorden herinnerde hij aan het zoo tragisch sterfgeval vau het oud lid A. Bataille den emigre- Echo van het Zuid

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5