Nummer 49 Zondag 19 Juni 1910 •18e Jaargang Derde Blad. Firma Mandos-Vinker Provinciaal Nieuws. Heeren- Stroohoedei en Panama's NIEUWS UIT KAATSHEUVE 'AI Waalwijk 18 Juni 1910. Nieuwe Straat. Met genoegen hebben wij gezien dat met de werkzaamheden aan de Nieuwe Straat een aanvang is gemaakt. De zoden worden gelicht, de buizen voor de riolen zijn aangevoerd en Maandag zal worden begonnen met het leggen van een spoor. Ook deelt men ons mede dat in de eerstvolgende gemeenteraadsvergadering de straat een naam zal ontvangen. Zou het geen overweging verdienen, verschillende andere straten-gedeelten en stegen bij deze gelegenheid een officieelen naam te geven of de bestaande te bevestigen. De Combinatie. De combinatie, die de bouwterreinen langs de nieuwe straat in hun geheel van de gemeente heeft overgenomen, is thans officieel saamgesteld. Zij bestaat uit 18 leden. Naar wij vernemen is de koninklijke goedkeuring aangevraagd en zijn voor de eerste maal benoemd tot directeuren de heeren M. van Loon-Eras, D. A. Kakebeen en H. Wiesman, tot commis sarissen de heer W. J. S. Sadée en Jan van Iersel, tot waarnemende commis sarissen de heeren Jan Quirijns en Cor. Witlox. Nog vernemen wij dat reeds verschil lende aanvragen om bouwterrein zijn ingekomen, dat flinke reclame voor de beschikbaar komende terreinen zal worden gemaakt en dat de combinatie op zich zelf niet mag bouwen maar zich wel eene bouwcommissie daaruit mag formeeren. De prijs per strekkende Meter werd vastgesteld, terwijl grond voor 't bouwen van vijt huizen op een bepaald terreingedeelte, is aangevraagd. N. 0. G. De afdeeling Waalwijk" van het N.O.G. heeft besloten deel te nemen aan de vergadering van enkele gecombineerde afdeelingen uit Noord-Brabant en Lim burg. Deze zal gehouden worden te Tilburg op 8 September a. s. Uitsluiting Philips Co. Naar aanleiding van het verzoek van het Leidingscomité om een conferentie over de drie reeds meegedeelde punten ter verbetering van het voorstel der firma, ontving het Leidingscomité per brief en later telefonisch kennis dat een conferentie over die punten niet werd toegestaan. De firma deelde mede, dat zij haar voorstel tot hedenavond zou handhaven. Dezen middag vergaderden de uitgeslotenen tot het nemen van een beslissing. Namens het Leidingscomité werd advies gegeven tot aanneming van het voorstel. Dit advies was gegrond op de volgende overwegingen, dat de kwestie waarover de strijd liep n.l. de erkenning der R. K. organisatie en de viering der Kath. feestdagen was genomen, dat het eischen van allen weer terug in de fabriek onmogelijk was geworden door de slapte in de fabriek, de voorgenomen wijzigin gen in een paar afdeelingen, verandering van het ond >rbazenstelsel, waarbij komt het groot aantal ongeorganiseerden in de fabriek, de houding der neutrale vak- vereenigingen en het telken dage grooter wordend getal onderkruipers Bij schriftelijke stemming verklaarden zich 377 voor, 84 tegen 1 blanco. Aan deze stemming namen niet deel de leden uit Helmond, Deurne en Best. Hiermede is het conflict dus opgelost op de volgende voorwaarden 1. De firma erkent de R. K Vakorgani satie en hare vertegenwoordigers; 2. Zoowel des zomers als 's winters zal men volkomen vrij zijn om op kath feestdagen niet te weiken 3. Er zullen teruggenomen worden van de meisjes en jongens de le week, de 2e week, 3e week en 4e week telkens 50, dit zijn minimum cijfers, die het terugnemen van het laatste lOOtal zullen vervroegen. Verder zullen er 100 teruggenomen worden, zoodra zulks goed mogelijk is en met dien verstande, dat dit ongeveer gelijk geschiedt met andersdenkenden. De terugname geschiedt door den Directeur, die in overleg met de aidee- lingschefs elke week zal kiezen het be- noodigde getal, met dien verstande, dat de beste krachten het eerst geno men worden en rekening gehouden zal worden met gezinnen, waarvan meerdere meisjes buiten de fabriek zijn en met kostwinners. Van de mannen zullen slechts een zestal teruggenomen worden. Daaren boven zullen van de timmerlieden terug genomen worden één voor de fabriek en 8 en 9 ter plaatsing bij den woning bouw Van de metaalbewerkers zullen er drie worden teruggenomen. Morgen zullen de uitgeslotenen weder vergaderen. Dadelijk nadat dit besluit genomen was, gingen v. Rijzewijk en v. Rijen naar de firma ter conferentie ter nadere be spreking van de beëindiging. Morgen, Zaterdag zal de firma een lijst zenden van de eerste 150 die begin volgende week reeds den arbeid kunnen hervatten. K. v. K. In het verslag van de K. v. K. te Til burg lezen wij o. m In tegenstelling met de wollenstoffen- industrie was 1909 voor de schoenen industrie een allerongunstigst jaar, het geen de Kamer voornamelijk toeschrijft aan de verhooging der grondstoffen, de zeer lage verkoopprijzen en het slechte zomerseizoen.I)e lederindustrie en handel, hoewel gebukt gaande onder toevoer van buitenlandsche producten, hadden toch redelijk goede uitkomstenechter is door de hooge stijging der ruwe hui den in de laatste maanden een buiten gewone toestand ingetreden, die de toe komst zorgwekkend doet inzien. Verhuring van paarden aan het leger. Van 6 tot 30 Juli aanstaande kunnen aan het leger voor de veld-artillerie te 's Hertogenbosch 50 paarden worden verhuurd onder de navolgende voorwaar den; 1. De paarden moeten op 6 Juli 's morgens te 9 uren worden aangeboden te 's Hertogenbosch op het keuringster rein nabij den Vughteruitgang en op die zelfde plaats op 30 Juli te 9 ure weder worden teruggehaald door de verhuur ders 2. De paarden die geschikt worden bevonden, worden getaxeerd door 2 beëedigde burgertaxateurs, terwijl ook een plaatsvervangend taxateur wordt be noemd. 3. De huurprijs bedraagt per dag en per paard een gulden en vijftig cent. 4. Tijdens den huurtijd neemt het Rijk de zorg voor stalling, voeding, onder houd, beslag, c.q. veterinaire behandeling op zich alsmede de risico voor dood en mogelijke waardevermindering 5. Bij de teruggave der paarden op nieuw geta xeerd door dezelfde taxateurs. 6. Is de taxeering lager dan op 6 Juli, dan betaalt het Rijk aan den verhuurder behalve den huurprijs een bedrag gelijk staande met het verschil der getaxeerde waarde. 7 Indien een gehuurd paard op den dag, waarop de teruggave zal plaats hebben, lijdende is aan kreupelheid of ziekte, dan wordt hiervan aan den eigenaar zoo mogelijk tijdig, kennis gegeven en zal het paard bij het betrokken korps voor rekening van het rijk zoolang ver pleegd en behandeld worden, totdat het genezen zal zijn. Ook gedurende dezen tijd heeft de eigenaar alsdan recht op den vastgestelden huurprijs per dag. Ingeval het paard door den behandelen- den militairen paardenarts ongeneeslijk wordt verklaard, wordt het paard opnieuw getaxeerd en verder gehandeld als onder 6 is aangegeven en is de eigenaar ver plicht het paard terug te nemen. 8 Mocht een gehuurd paard tijdens den huurtijd of tijdens de behandeling op een mili tairen ziekenstal, als onder 7 bedoeld sterven of moeten worden afgemaakt, dan wordt door het rijk het volle bedrag waarop het paard bij het in huur nemen getaxeerd is, aan den eigenaar betaald. Bovendien behoudt deze zijn recht op den vastgestelden huurprijs per dag tot en met den dag, waarop het paard is gestorven of afgemaakt. 9. Bij de bere kening van het totale bedrag van den aan 'n eigenaar te betaleD huurprijs worden de dag van het in huur nemen en de dag van teruggave als volle dagen gerekend. N. B. Bij vookeur zullen paarden ge nomen worden van 5 tot 15 jaar en van de hoogte van 1.52 tot 1 60 meter. Informaties zijn te verkrijgen ten bu- reele van het Detachement Veld-Artille rie te 's-Hertogenbosch, alsmede bij den Heer Fl. van Baal te Waalwijk. Noord Brabant. De uitslag van de gisteren in de pro vincie Noord-Brabant gehouden stem ming voor de Provinciale Staten is als volgt BREDA. Mr. H J. J van den Biesen (R.K.) 3854; J. H. Binck (R.K.) 3835; W. G. H. Rombouts (R.K.) 3999A. G. A. Schrauwen (R K 3825 J. A H. van den Brink (s-d.) 747. Gekozen mr. H. J. J. van den Biesen (R.K.), J. H. Binck (R.K W. G. H. Rom bouts (R.K A. G. A. Schrauwen (R.K.), allen candidaten der R K.kiesvereeniging. TILBURG. H. Eras (aftr. R.K.) 3657 J. M. J. Kersten (aftr. R.K) 3545 B. H. M. Mutsaers (aftr. R.K.) 3673J. Wille- kens (R.K.) 3102; A C. v. Puijenbroek (aftr. R.K.) 1735. Gekozen: H. Eras (aftr-R.K.), J. M.J. Kersten (aftr R.K.), B. H. M. Mutsaers (aftr. R K), J. Willekens (aftr. R.K.), allen candidaten der R K. kiesvereeniging. Van den Bergh's stooinsehoenfubriek. Bij de gisteren gehouden inschrijving op f 600,000 5 pCt- obligatiën van bo vengenoemde maatschappij werd het aangeboden bedrag ruim volteekend. Naar wij vernemen, zal van de gister gehouden inschrijving voor f 600,000 5 pet. obligatiën van de N. V. Van den Bergh's stoomschoenenfabriek ongeveer 75 pet. worden toegewezen. Zuider Stoomtramweg Mij. Opgaven van het vervoer (lijn Breda- Oosterhout Geertruidenberg, met zijtak naar Dongen—Tilburg). Personen vorige maanden 1910 f 19497,59, 1909 f 18423,271/aMei 1910 t 5537,487s, 1909 f 5322,789/s. Goederen vorige maanden 1910 f 12165,68, 1909 f 10760,63, Mei 1910 f 3125,017s, 1909 f 2710,467s- Posterij. Vorige maanden 1910 f 867.20, 1909 f 867,20, Mei 1910 f217,36 1909 f 217,36. Mei. Totaal 1910 f 8879,86, 1909 f 8250,61, per dagkilometer 1910 f 7,367s. 1909 f 6,847s- 1 Jan. 31 Mei. Totaal 1910 f 41,410,33, 1909 f 38,301,71l/s per dagkilometer 1910 f 7,057s, 1909 f 6,527s. DRUNEN. Is op vele akkers de stand der aardappelen niet rooskleurig het proefveld, door leeraar en leerling v. d. landbouwcursus aangelegd achter den korenmolen, staat prachtig. Het perceel bemest met stalmest be looft een goeden oogstziet men een weinig verder zoo ontwaart men dat half stal- en half kunstmest schooner planten geven Wandelt men verder dan ondervindt ge dat volledige bemesting met kunstmest (patentkali, superphos- phaat en zwavelzure amoniak) het vorige in de schaduw plaatst Krachtige plan ten, stevige stengels met donkergroene bladeren hebben zich ontwikkeld. Al heeft men weinig verstand van landbouw dan nog kan men begrijpen dat zulke forsche planten bestand zijn tegen felle zonnestralen zoowel als tegen koude regenbuien. Nog meer valt zulks in 't oog wanneer men den naastgelegen akker beschouwd. Voorwaar aanlegger en uitvoerder hebben beiden eer van hun werk. NIEUWKUIJK- De handel in kruis bessen is nog steeds zeer levendig. De prijzen die besteed worden bedragen 8 It cent, en mogen zeer bevredigend genoemd worden, temeer wijl de vrucht nog dagelijks in gewicht toeneemt. Ook het beschot is naar wensch, zoodat de oogst van dit gewas dit jaar gunstig mag heeten. In de Maandag jl. gehouden ver gadering heeft onze liedertafel besloten terzake der deelneming aan het te 's Bosch te houden concours vooralsnog een afwachtende houding aan te nemen, om na kennisneming van het concours reglement een definitief besluit te nemen. A.s. Zondag zal in het café van den heer G. de Bont alhier een kaart- wedstrijd worden gehouden, uitgeschre ven door het alhier gevestigde kaartge- zelschap »De Volharding4. De deelne ming aan het concours belooft groot te wezen. De landweer-verlofgangers van de lichting 1903, dus die dit jaar voorgoed afgaan, behooren den 12 Juli a.s. des n.m. te 1.30 ure tegenwoordig te zijn in de openbare lagere school te Vlijmen, ten einde daar hun wapenen, kleederen enz. in te leveren. Op Donderdag 16 Juni jl- had alh. de aanbesteding plaats voor de uitvoe ring van het stucadoors-werk voor de nieuwe school te Onsenoort. Ingeschreven werd als volgt J. J. Vughts, Vught f 478. G. van Kasteren, f 460. P. Peijnenburg, f459. Gebr. van Wijk f 453. P. van Helmond f 420. Den laagsten inschrijver is het werk gegund. VRIJH.-CAPPEL. De verlofgangers der nat. militie uit deze gemeente, die in dit jaar voor herhalingsoefeningen onder de wapenen moeten komen, moe ten als volgt opkomen J. F. Koole, 9e Reg. Inf. te Harder wijk vau 1222 Sept. P. van Beek, 3e Reg. Veft. Art. te Geertruidenberg van 8 Aug.2 Sept. J. C. v. d. Waals, Reg Gren. en Jagers te 's Gravenhage van 1222 Sept. C. van Tilborgh, 4e Reg. Vest. Art. te Willemstad van 5—23 Sept. W. J. Rueb, 6e Reg. Int. te Breda van 16 Aug.10 Sept. G. Oerlemans, 6e Reg. Inf te Breda van 16 Aug.10 Sept. C. Oerlemans, 2e Reg. Inf. te 's Bosch van 16 Aug.10 Sept. Burg. en Weth. dezer gemeente maken bekend, dat de lijst der bij de tusschentijdsche in de maand Mei jl. gehouden keuringen toegelaten en niet- toegelaten springstieren, voor belang hebbenden ter secretarie ter visie ligt. Belanghebbenden worden erop attent gemaakt, dat op Vrijdag, 15 Juli a.s. mede voor deze gemeente te Waal wijk een tusschentijdsche keuring van springstieren wordt gehouden. CAPELLE. Voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare school in >de Kom4 hebben zich niet 8, zooals we eerst abusief vermeldden, doch 10 sollicitanten aangemeld. OOSTERHOUT, 14 Juni. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier is eene actie in het leven geroepen ter verkrijging eener kortere spoorweg verbinding tusschen Maastricht en Rot terdam- Op de eerstvolgende gecombineerde vergadering van Kamers van Koophandel en Fabrieken uit de provinciën Noord- Brabant en Limburg, te 's Bosch te houden, zal deze aangelegenheid ter sprake worden gebracht. In het daartoe aan het bureel dier vergadering gericht schrijven wordt ge wezen op den eersten stap, reeds voor deze kortere verbioding gedaan door de lijn WeertEindhoven Wordt deze lijn doorgetrokkeu via OirschotHilvarenbeek naar Tilburg, verder via DongenOosterhout naar LageZwaluwe, dan zal volgens het gevoelen van de Kamer alhier de pro vincie Limburg, in het bijzonder Maas tricht, Roermond en Weert en de pro vincie Noord-Brabant met hare talrijke industrieele gemeenten, die van het spoorwegverkeer zijn uitgesloten, zeer worden gebaat. Deze nieuwe lijn wordt geacht te zijn in het belang der nationale welvaart, met het oog op steenkool-ontginning in het Zuiden en op handelsverkeer tusschen Maastricht en Rotterdam en zal eene nieuwe en kortere verbinding vormen tusschen Zuid-Duitschland en de Zee haven Rotterdam, alzoo bevorderlijk zijn aan den exporthandel en eene herleving van tal van aanzienlijke gemeenten in beide provinciën ten gevolge hebben. De Kamer overweegt verder dat door den aanleg dezer lijn het station Venlo zal worden gebaat door eene gedeelte lijke ontheffing van het goederen- en transito-overvoer, en het daardoor mo gelijk zal worden op de lijn Breda-Venlo meerdere sneltreinen te doen loopen Verder is zij van meening, dat dit onderwerp de volle aandacht waardig is en het inroepen van zoowel zedelijken als financieelen steun van Rijk en pro vincie en gemeenten in alle opzichten rechtvaardigt. Met belangstelling wordt de verdere loop dezer belangrijke zaak tegemoet gezien. BEEK EN DONK. De onderhande lingen over het beëindigen van de sta king alhier zijn voor de vijfde maal at gesprongen. FAAMSDONK(Dorp)- Op Vrijdag 24 Juni 1910 des nm. ten 3 uur wordt ten gemeentehuize de verbouwing van het raadhuis aanbesteed, waaruit ten duide lijkste blijkt, dat er van een overbren ging naar 't Veer van genoemd gebouw althans voorloopig nog geen sprake is. Verkiezing Kamer van Ken F. Raamsdonk. De verkiezing van een lid in de Kamer van Koophandel en Fa brieken alhier, (vacature den Heer Zijl mans) is bepaald op Vrijdag 1 Juli as. RAAMSDONKSVEER, 16 Juni. De uitslag van de hedenavond gehoudei herstemming van »notabele4 der Ned. Herv. Gem was als volgt Uitgebrachte geldige stemmen 95. De heer A. C. Timmermans verkreeg 28 stemmen, terwijl de heer D. Lank huijzen 67 stemmen verwierf en alzo<: met groote meerderheid gekozen was- Collecte. De collecte voor den ge wapenden dienst zal alhier worden gei houden op Maandag 20 Juni a.s. Aangehouden. Hedenmorgen wer< de 69 jarige M. alhier door de mare. chaussee aangehouden verdacht van he plegen van niet te noemen handelingei met kinderen. Poststempel. Zooals bekend, wer< met ingang van 1 Mei jl- de naam vai het Post en Telegraafkantoor »Raams! donk4 veranderd in »Raamsdonksveer4 Toen echter de afdrukken der nieuw- stempels uitkwamen, bleek al ras, da de keuze van het stempel zeer onge lukkig was, daar de naam zoodanig wa afgekort, dat in de eerste helft van d< rondte voorkwam »Raamsdonks4 terwij in de tweede helft daaronder het woon >veer4 kwam te staan. Thans is, tengevolge de bemoeiingei van de Kamer van Koophandel en Fa brieken alhier, het stempel zoodanij veranderd, dat de naam Raamsdonksvee! bovenaan, in de eerste helft der rondt voluit voorkomt. GEERTRUIDENBERG. In den af geloopen nacht is brand ontstaan 1 het naast de R K. kerk staande perceel' bewoond door F. O M. Hoewel spoe dig de brandweer en ook die van het gar! nizoen ter plaatse was, kon men nie: verhoeden dat het geheele perceel i: asch werd gelegd. Het naastgelege perceel, dat reeds door het vuur wa aange'ast, wist men nog te behouder Oorzaak onbekend, assurantie dek de schade. Hofleverancier van IIJ.de WAALWIJK. GROOTE STRAAT B 142. Ontvaugen De nieuwste modellen van THE PANAMA HAT Co Ltd, tot in de fijnste qualiteiten. KAATSHEUVEL, 18 Juni 1910. Inspectie—verlofgangers Door de bevoegde autoriteiten is bi'l i paald, dat de inspectie der verlofgangei uit deze gemeente zal plaats hebben 1 Kaatsheuvel op Vrijdag 24 Junia-s. d»l voormiddags om 9 uur. Evenals vorig jaren zullen de herbergen dien dag g< sloten moeten zijn. Teleurgesteld Onder de vele duivenliefhebbcrs alhir heerschte hevige opschudding en on roering. En zeker niet zonder rede Verleden Zondag was het wedvluel vanwege den Nationalen Bond waarvr ook de alhier gevestigde dulvenclu Columbia4 gevestigd bij G Berchmai1 lid is. Een veertigtal, de beste vliege waren door verschillende leden der ve eeniging meegegeven, met de groo verzending naar Orleans en slechts tw< duiven zijn tot op heden (Vrijdag) teruj gekomen. Verschillende beproefde du ven welke reeds verschillende prijzt wonnen bij wedvluchten uit Lion, Pari enz. enz. zijn thans achtergebleven. Mt begrijpt dus de verslagenheid der b trokken personen die hierdoor groo schade en teleurstelling door ondervi den- Doch ook bij de massa ande; duivenliefhebbers is dit het onderwei van al de gesprekken. Wat de oorza; is van dit achterblijven, is nog niet g noeg opgehelderd. Festival Waalwijk. Slechts een onzer Harmonii zal aan het Festival te Waalwijk dec nemen. De Koninklijke Harmonie »E phonia4 heeft hare deelneming toeg 1 zegd, evenals de onderafdeeling Liedc van ii i

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 9