glimmer 50. Donderdag 23 Juni 1910. I Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. llBlUGHT "pTlj AS 'J; AMTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE bladen SUNLIGHT Uitgever: FEUILLETON WAALWIJK. Telefoonnummer 38. OOGENBLIXKEN OM U!T te blazen zijn alleen mogelijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want de zuiverste zeep doet het werk. Botermijn. cHstfföettUouw aait t)cu J'êuwefeilwCauD !l mxlrailxrlr Courant Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden fU. 5. Franco per post door bet geheele rijk f0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advert entiën 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames IB cent per regel. vermeerdering bedroeg f377,78 en f 160.70 of 538.48. Door den zachten winter ondervond de vaart zoo goed als geen belemmering-. De toestand van onzen vaarweg was Devredigend. Veemarkt. Ook gedurende 1909 viel over de veemarkt niet te klagen. De handel stemde ongeveer overeen met dien van verleden jaar. Ook in 1909 profiteerde onze markt weder van het feit, dat enkele markten in hare omgeving gesloten waren, wegens het heerschen van mond- en klauwzeer. In het geheel werden op onze jaar- en weekmarkten aangevoerd 16 a 17000 stuks runderen, schapen en varkens. De prijzen der runderen waren heel wat lager dan vorige jaren. Best- fok- en kalt vee echter konden de prijzen nog al tamelijk handhaven. Op dit oogenblik wordt het vee weder beduidend duurder. ITVDQT fi der werkzaamheden V tier Kamer van Koop- handelen Fabrieken te WAALWIJK betreffende den toestand van den handel de nijverheid en de scheepvaart over het jaar 1909. Haven en Scheepvaart te Wp al wijk. Het jaar 1909 was voor onze haven bijzonder gunstig. Het aantal schepen, dat de haven binnenvoer, bedroeg 728 tegen 659^ in 1908, de tonnenmaat kwam van 48533 op 49786, zoodat de vooruitgang 69 schepen 1253 ton bedroeg. De opbrengst der haven- enkadegelden ging mede belangrijk vooruit; deze be droeg f2343.99 tegen f 1966,21 in 1908. Daarenboven werd aan kadegelden meer ontvangen f 160,70, weshalve de totale De tijden, dat groote hoeveelheden boter op onze mijn werden afgeslagen, zijn voorbij, sinds ook in verscheidene aangrenzende gemeente mijnen gehouden worden en de roomboterfabrieken in onze buurt hun fabrikaat bij de burgers aan huis komen presenteeren of bezorgen. Toch bedroeg de aanvoer nog 35 a 40000 K.G. De prijzen, die, tengevolge van het schaarsche voedergewas en het mindere aanbod zeer hoog waren varieerden van f 1,20 tot t 1.55 per K.G. Die der roomboterfabrieken hielden hiermede ongeveer gelijken tred. Koloniale en Petroleumhandel Met betreking tot den handel in koloniale waren kan gezegd worden, dat hierin ieder jaar al meer omgaat. In het afgeloopen jaar zijn weer een paar nieuwe, naar den eisch ingerichte winkels bij de vele reeds bestaande gekomen. Dat door de groote onder linge concurrentie de 'winsten zeer klein zijn, zal wel niet behoeven gezegd, zoo min als het voor de inwoners nog noodig is ter wille der goedkoopte, elders hunne waren te betrekken. Werd in de winkels en magazijnen van deze soort niet zeer veel door buitenlieden betrokken, dan zouden zij zich onmogelijk op den duur kunnen handhaven. Alle koloniale waren bleven duurde peulvruchten, erwten, oliesoorten, kaas enz. bekwamen weder een beduidenden opslag. De handel in petroleum bleef ongeveer gelijk aan dien van verleden jaar. Door het toenemend gasverbruik, dat de ver breiding van petroleum natuurlijk in den weg staat, was de omzet iels minder en bedroeg 729500 Liter tegen 768660 Liter in 1908. Alhoewel de Amerikaansche Petrol. Comp. hier sinds jaren het monopolie gehad heeft, heett nu de Petroleum Import Maatschappij zich hier gevestigd; het beste succes zij haar toegewenscht. In- tusschen zijn de prijzen der Americ. Petrol. Comp wel wat te hoog opgevoerd doch deze zullen door de concurrentie wel gereduceerd worden, vooral als de Petrol. Imp. Mij. steeds eerste soort olie blijft afleveren aan de concurrenten hier en elders. De omzet van andere Maatschappijen tot detail-verkoop van petroleum o a. »De Automaat,» >Nederlaud» enz bleef stationnair. Mindere kwaliteiten vonden niet zoo gretig aftrek. De prijzen van prima dubbel geraffi neerde Amerikaansche petroleum bleven ook in 1909 dezelfde, dat is 9 cent per Liter. Ongezuiverde, door sommige in- dustrieelen nog voor hun bedrijf be trokken, was 1 a 2 ets goedkooper. Overzicht Granen 1909. Tengevolge vau het koude en natte weder gedurende den geheelen zomer en vooral tijdens de oogstmaanden, mislukten bijna alle graansoorten in ons land- In geeu 30 jaren zag men zoon slechte kwaliteit haver, tarwe en rogge aan de markt komen als in het begin van het seizoen 1909. Daar de prijzen van de jarige tarwe in den loop van den zomer enorm gestegen waren, vver den de slechte kwaliteiten van den nieuwen oogst aanvankelijk nog tegen zeer hooge prijzen verkocht, wat niet weinig ten goede kwam aan den land bouw. Om de slechte kwaliteit der in- landsche granen, vooral tarwe, te ver vangen werd meer buitenlandsch goed gebruikt dan andere jaren. De kwaliteit van buitenlandsche tarwe, zodals Australische, Zuid-Amerikaansche en Canada, was uitnemend en de groote aanvoeren in deze artikelen getuigen van een prachtoogst in die exportlanden. Rogge, in hoofdzaak betrokken uit Rusland en de Donaulanden, was niet minder goed van kwaliteit, terwijl de prijs circa f 30 per last lager was dan in het voorafgaande jaar. Wat de voer artikelen aangaat, was het verbruik min der dan iu vorige jaren, eensdeels ten gevolge der hoogere prijzen dezer arti kelen, anderdeels wegens de lage vee- prijzen, waardoor het den boer geen genoegzaam voordeel gaf, zijn vee te mesten. De prijzen varieerden als volgt Rogge f 6.G0 ft f 7.30 per 76 K.G. Witte Tarwe Kis Inlandscho Haver Buitenl. Voorgerst Brouwgerst Erwten Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF 94.) Dit deed haar eene pijnlijke rilling door heel het lichaam loopen zij stond op en verliet met tegenzin dit graf, na eenen vurigen kus gezonden te hebben aan haar die zij zich verweet alleen te laten. En toen de hertog van Montbazon haar betraand gelaat bemerkte poogde hij haar te troosten. i_ Droog uwe tranen af, l.ef kind, zegde hij, terwijl hij haar terug naar de koets geleidde. Ik had gedacht dat gij het mij zondt ten goede geduid hebben u naar hier te brengen. Oh ik dank er u voor, antwoordde zij, en ik zal u zelfs het verlof vragen dikwijls te mogen terugkomen. Dat Bta ik u gereedelijk toe zei de hertog die hoogst tevreden was over den goeden indruk welke deze voorbereide bedevaart op haren geest had teweeggebracht... Wij weten reeds dat Belphégor haar slechts onvolledig aanduidingen had kunnen geven over de omstandigheden waarin hare ouders verplicht geweest waren haar aan zijne ouders toe te vertrouwen. Hij was nog te jong, toen zulks gebeurd was, om een juist begrip te hebben van hetgeen er omging, vooral aangaande don dood der markiezin en hare begrafenis in het bosch. Het grafschrift dat Madeleine daareven ge lezen had, stelde twee feiten vast. Suzanna de Montbazon was niet alleen in het dennenboBch begraven geweest, zij was er ook gestorven. Nu dat een hoekje van den sluier die over hare kinderjaren geworpen was, opgelicht was geworden, wilde zij zoodra mogelijk heol de waarheid kenneD. Zoodra de koets weer op weg was, begon zij haren grootvader desaangaande te onder vragen. Zoo, sprak zij, de hand in do richting van het dennenwoud uitstekeud, hot is daar Ja, lief kind, antwoordde do hertog, het is d&ar dat uwe moeder in de armen van haren echtgenoot den laatsten adem heeft uitgeblazen, onmachtig de kwaal tegen te werken welke haar overvallen had. Mijn God gelief mij alles nador te ver halen... Ik heb u reeds verteld hoe uwe ouders, dank aan de koelbloedigheid van Barnabas, het kasteel hadden kunnen ontvluchten. Ja, maar verder?... Als boeren verkleed, vluchtten zij door de velden met hunnen dierbaarsten schat, hun kind gij ZÜ hoopten de kust te be reiken en mij in Engeland te komen weervinden waarheen ik reeds de wijk genomen had. Achtervolgd, blootgesteld aan alle gevaren, brachten zij te midden der sneeuw en het sner pende loeien van den noorderwind éécen dag, twee nachten in het bosch door... Het was in de maand Jaunuari De tweede nacht moest noodlottig wezen... Verkleumd van koude, uit geput van vermoeieuis en ontberingen, zakte zij hier ineen om niet meer op te staan... Arme moeder!... murmelde Madeleine, wier tranen uit hare oogen gudsten, ik heb haar mischien het leven gekost?... Gedurende eenige oogenblikken snikte zij, het gelaat tusschen hare handen verbergend. De hertog troostte haar zoo goed mogelijk. Het scheelde zelfs heel weinig, of er waren twee slachtoffers in plaats van ééD. Gy zelf, gij waart op het punt van gebrek te sterven in de armen van uwen wanhopigen vader, hadde de Voorzienigheid die gooche laarsfamilie niet op zijnen weg geplaatst die er in toestemde u aan te nemen en te verzor gen. Uw vader zelf, met behnlp van Willem Paljas, was gedwongen het graf uwer moeder te delven... Dat was de vader van Belphégor, merkte Madeleine op. ...Dan zette hij alleen zijnen weg voort, Kunde Maïs Mixed Inl. Tarwebloem Amerik. Roggebloem Cliiuaboonen 8.00 - 12.00 80 W 12.50 80 - 7.50 - 9.50 100 - 7.00 - 9.00 100 - 4.75 - 5.35 G5 - G.25 - 7.50 65 - 7.00 - 7.70 80 - 5.90 - 6.60 80 - 6.20 - 6.80 60 - 13.50 - 15.50 100 - 13.00 - 16.00 100 - 11.50 - 12.50 100 7.00 - 7.50 80 ^ninuuuunoii Amerik. Lijnkoeken - 90.00 -100.00 1000 Rijksnormaallessen. De cursus 1909—1910 ving aan op 1 Mei 1909 niet 30 mannelijke en 5 vrouwelijke kweekelingen. In den loop van het schooljaar werd de inrichting verlaten door 9 kweekelingenvier daarvan kregen de akte van onderwijzer en tevens aanteekening voor de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek, drie slaagden voor het admissie-examen van de kweekschool te 's Bosch en gingen daarop over, de overigen veranderden van loopbaan. De aan de normaallessen toegevoegde voorbereidende klasse telde einde December 17 leerlingen. Aan de oproeping tot inschrijving van kweekelingen voor den Cursus 1909-1910 werd gevolg gegeven door 11 mannelijke en 1 vrouwelijke voor de normaallessen en 5 mannelijke en 5 vrouwelijke leer lingen voor de voorbereidende klasse. De uitslag van het examen, ten over staan van den Heer District-Schoolop ziener is geweest dat 8 konden worden toegelaten voor de normaallessen en 9 voor de voorbereidende klasse. Het nieuwe leerjaar is nu begonnen met 30 mannelijke en 4 vrouwelijke kweekelingen, de voorbereidende klasse met 17 leerlingen, in 't geheel dus met 51 leerlingen. Het is een verblijdend teeken dat deze nuttige instelling zich in bestendigen bloei mag verheugen. Gemeente Teekenachool. Verslag omtrent den Staat van het Onderitjijs bij het einde van den Teeken- Cursus 1909—1910. Met voldoening kan de Commissie wijzen op den vooruitgang van het getal leerlingen over den afgeloopen cursus. Bedroeg vorig jaar het getal leerlingen in de verschillende vakken zes en veertig, dit jaar werd op 15 September 1909 de cursus geopend met 5 5 leerlingen en wij mogen er bijvoegen, dat over het geheel in al de vakken van het onderwijs met ijver en tot tevredenheid van Heeren onderwijzers gewerkt werd. Hoezeer tegen absentiën van enkele leerlingen, zooveel mogelijk gewaar schuwd en gewaakt werd, kwamen die toch voor inzonderheid tegen het einde van het schooljaar. Verdeeling 28 leerlingen uit Waalwijk, 3 Besoijen, 3 Sprang, 4 Vrijhoeven, 1 Kaatsheuvel. 10 Baardwijk, 1 Elshout, 5 Capelle, waarvan 28 voor Handteekenen, 13 voor recht lijnig Teekenen en 14 voor Teekenen, toegepast op het Schoenmakersbedrijf. Naar leeftijd 6 leerlingen van 12—14 jaar, 19 14—16 19 16—18 11 boven 18 Beroepsgewijze 15 Timmerlieden, 2 smeden, 3 met selaars, 10 ververs, 23 schoenmakers, 1 Tuinman, 1 Photograaf. Behalve voornoemde 55 leerlingen, maakten nog 22 leerlingen gebruik van het voorbereidend Teeken-onderwijs, Woensdag en Zaterdag in de lokalen der teekenschool gegeven. Gebruikelijker wijze waren ook dit jaar de laatste weken van den Cursus aan 1 t al wat hij lief had achterlatende, zijne beminde vrouw die hij nooit zou weerzien, u, zijn kind, dat hij weldra hoopte te komen weer halen. Hij slaagde er in naar Engeland over te steken... Maar waarom werd ik hem nooit weer- geschonken Hoe komt het dat hij nooit het spoor wedervond van die lieden waaraan hij mij had toevertrouwd? En hoe hebben deze lieden zeiven hem nooit weergevonden Eerst en vooral moest er aan gedacht worden u te redden, vervolgde de hertog, en hij had niet veel kens over de noodige mid delen. Hij was verbannen en zoo by zijn eigen leven eerst in veiligheid moest stellen, dan was het niet omdat hij den dood vreesde de Montbazon's kennen geenen schrik maar alleen omdat het zyn plicht was voor u te leven. Hij was wel vast besloten u zoodra mogelijk weer op te eiBcben, gelijk het overi gens overeengekomen was, maar, helaas het noodlot beschikte er anders over de verschei dene gezanten welke wij naar frankrijk stuurden om u op te zoeken, slaagden er niet in het spoor van Willem Paljas te ont dekken, die overigens niet wist tot welke familie gij behoordet, want de markies had voorzichtigheidshalve zijnen naam verzwegen. God zy mij getuige dat wij gedurende ver scheidene jaren alles in 't werk gesteld hebben wat mogelijk was om u weer te vinden, en uw vader, die reeds diep beproefd was ge weest door den dood uwer moeder, was innig bedroefd over uwe verdwijning en werd door eene ongeneesbare neerslachtigheid overvallen. Een diepe zucht ontsnapte aan de borst van Madeleine. Arme vader mompelde zij. Ea terzelfdertijd duidde baar blik aan dat zij nog meer wenschte te weten. De hertog vervolgde zijn verhaal. De markies trotseerde alle gevaar en kwam naar Frankrijk weer om u zelf op te zoeken. Hij koesterde de hoop in zijne onderne ming gelukkiger te wezen dan zijne zendelingen, die misschien niet ijverig genoeg gewerkt hadden Te Quibron aangeland moest hij in Vendée voor de koninklyke zaak ten strijde trekken en met de wapens in de hand sneuvelen... Wanneer? of in welk gevecht? dat weet ik niet, want nooit heb ik desaangaande eenige inlichting kunnen inwinnen. Er stond geschre ven dat zijn lot byna zon gelijk zijn aap dot zijner vrouw. Zooals zij, is hij waarschynlyk in het opon veld, verre van de zijnen gevallen, en misschien werd zijn lijk zelfs niet begraven 1... Wy zullen helaas nooit den troost smaken op zijn graf te kunnen nederknielen gelijk op dit uwer moeder... Gedurende ons verblijf in Eugeland, had de markies dikwijls het inzicht uitgedrukt, bet stoffelijk overschot uwer moeder te doen ontgraven en te doen overbrengen naar de kapel van het kastesl waar de assche berust vau al onze voorvaderen en van de hertogin, mijne vrouw in afwachtirg echter zou hij op de eigenlijke grafplaats eenen gedenksteen doen oprichten. Na mijne weder komst, heb ik gezorgd zijn verlangen, minstens gedeeltelijk, te verwezenlijken. Dank aan de juiste beschrijvingen welke ik uit den mond van Gaston vernomen had, heb ik de plaats ontdektmaar er waren reeds zoo voel jaren verloopen dat ik het als eene heiligschennis zoude aangezien hebben die heilige asch te vervoeren ik heb beter geoordeeld haar in vrede te laten rusten en de aarde waarmede zij nu vermengd is te doen wijden Ziedaar, besloot de grijsaard, hoe het komt dat eene markiezin de Montbazou iu het bosch van ToDques begraven werd eu er^zul blijven... Ah mijne dochter, onze familie is wel diep beproefd geweeBt en ik ben overtuigd dat God mij dit alles niet zon hebben laten overleven, hadde Hij mij den troost niet voorbehouden u eerstdaags weer te vinden en en het levend beeld der dierbare afgestorvene aan mynbart te kunnen drukken... De hertog zweeg, ten prooi aan de hevigste ontroering, welke overings door Madeleine gedeeld werd. Deze had het hoofd op den schoudei van haren grootvader laten zinken en weende over- Dau werd zij weer langzamerhand kalm en baar gelaat helderde wederom op. De tranen welke, welke z'j gestort had, hadden haar hart verlicht. Ik heb u bedroefd, miju kind, zei de hertog maar het was mijn plicht u over alles in te lichten. Nu dat wij beiden grootelijks ons deel aan ongelukken gehad hebben, wil ik dat gij voortaan door mij zcudt gelukkig wezen, gelijk ik het door u zal zijn, tot wanneer mijne beurt zal komen om deze wereld te varlateD... Dan sprak hij vau iets anders en beiden keerden terng naar het kaBteel waar zij bij het vallen van den avond aankwamer. Na deze wandeling stelde Madeleine zelve vast dat er een gaDSche ommekeer in haar j was gebeurd. Haar hart had zich voor eene versche liefde geopend. Niet alleen voelde zij zich nauwer aan dien edelen grijsaard verbonden wiens onge— luk zij nu kende en die slechts van haar, ®p het einde zijns levens, troost en vergoe ding wachtte, welke rijkdom en weelde hem niet konden verschaffenmaar ook voelde zij een innige liefde voor de ouders die, eenwig voor haar verdwenen waren, zonder dat zij eenige herinnering bewaard had van hun bestaan, van hunne kussen, van hunne liefkozingen... Langen tijd waren zy in bqren geest voor gesteld geweest als raadselachtige wezens, als schimmen wier verschijning haar onver schillig libt en waaraaD zy noch vorm noch leest kon geven. De verklaringen zelfs van ridder de Kollac hadden nanwelyks haar gevoelen desaan gaande doen wankelen. Zij had door hem vernomen dat zy van edele afkomst was. Welnu wat kon haar dat schelen Indien zij altijd van alle voordeelen welke hare geboorte haar moest bezorgen beroofd 1 was geweest, indien zij altijd gedocht had j dat zij de dochter was van die arme goochelaars en daarna - toen Belphégor haar ten tijde van hun huwelijk verteld had wat hij wist de dochter zich waande van arme boeren, was het dan niet omdat hare ouders haar verlaten en vergeten hadden Ja, in haar binnenste had zij hun zulks verweten, des te meer daar zij rijk en machtig waren en de armoede te hunner verontschul diging niet konden inroepen. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1