Nummer 54. Donderdag 7 Juli 1910. 33e Jaarg Toegewijd aan Handef9 industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. liiüIiT PALJAS ANTÖON TULEN, )it nummer bestaat uit TWEE bladen. BEKENDMAKING. Uitgever: LftAT UW ZEEP SUHLJGHT ZIJN' De besliste zuiverheid, van Sunlight maakt ze voor fijne kant en fijn linnen de, uitsluitend betrouw= bare Zeep. FEUILLETON Frankrijk. BUITENLAND. België. Spanje. Turkijë. NATIONALE MILITIE. rtij eer af, •39 ort jen in nig ed, sen we jen riis 41. op De Echo van het Zuiden. Vulvyksehe cis Langstraatstlie Courant, Uit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. W A A L W IJ K. Telefoonnummer 38. Advertentiën 1—7 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, grcotc letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige coutracten gesloten. Reclames 16 cent per regel. /i"ii 1242 NA DER ONDERZOEK VAN VERLOFGANGERS. Burgemeester on Wet hondore der Gemeente nalwijk Bezien de aanschrijving van den Heer Militie mraissaris vau den 27en Juni 1910, No. 68 itrent het nader ond-rzoek van verlofgan- rs der Militie te laud BreDge.il bij deze ter openbare kennis, dat verlofgangers BERNARDUS GERARDUS lN HILST, lichting 1903 uit de gemeente aalwijk van het 3o Reg. Veld. Artillerie, ALTHERUS VAN BEERS, lichting 1904 de gemeente Oude-ToDge, van de Gompie ministratietroepen tot het ondergaan van t hiervoren bedoeld nader onderzoek voor Heer Militiecommissaris moeten verechij- Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN.' OF vfocultomv aan t)eit J'êiuvefij luf'atic). En, toen hare zenuwen eenigzins ontspannen wen, begon zy te weenen. Zij was ganscb aan haro droefheid overge- en, als zij op 6©ns een zacht liefkozen op re wangen voelde. Terzelfdertijd trachtte iemand haar aange- cht te ontblooten en een voor een hare cgers weg te trekken, waartusscheD bare 'anen als zilte parels zijpelden. Het was de kleine Jeanne die zonder dat land het had bemerkt, binnen gekomen en bij hare moeder geslopen was. Moedertje waarom weent gij vroeg het nd met zachte stem, gelijk het gekweel van vogeltje. Heeft do onde heer u kwaad laan Ik zie hem niet gaarne, dien stouten otvader die verbiedt in zijne tegen woordig- fid over vader en over broerken te spreken... Madeleine nam haar dochtertje op haren hoot en haar kussend streelend 't Is niets lieveke. niemand heeft mij hier nad gedaan... Grootvader is braaf en zeer ed voor ons... En zij trachtte te glimlachen. Maar die glimlach verdween al spoedig van re lippen. En toen zij in hare armen het tengere haampje van haar kind voelde en het bleeke tichtje beschouwde waarop de ziekte, ondanks 16 merkelijke verbetering, nog diepe sporen i gelaten, dau werd zij wederom ongerust bekommerd... drukte de kleine tegen haar hart en i8te: de nen op Donderdag, den 14en Jali 1910, des voormiddags te tien uren, te Tilburg in de Boterhal. De verlofganger moet verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding en uit rustingstukken, hom bij zyn vertrek met verlof mede gegeven, van zijp zakboekje en van zijn verlofpas. Hij zij* daarbij indachtig, dat de verlofganger niet alleen tijdens den auur van het onderzoek, maar in het algemeen wanneer hij in uniform gekleed is, wordt geacht onder de wapenen te zijn, zoodat hij, die ongere geldheden pleegt of zich aan een strafbaar feit schuldig maakt, hetzij bij het gaan naar de plaats van onderzoek, hetzij tijdens het on derzoek of bij het huiswaarts keeren, zal worden gestraft volgenshet Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. Indien aan deze oproeping niet wordt voldaan, wordt denalatige in werkelijken dienst ge roepen, Dit geschiedt ook le. indien de verlofganger bij herhaling kleeding— of uit— rustiugitukken, aan een ander behoorende, als do zijne vertoont; 2o. wanneer hij, zonder geldige reden, niet voorzien is van do hem uitgereikte kleeding— en uitrustingstukken en 3e. wanneer zijne kleeding— of uitrusting stukken bij dit nader onderzoek niet in vol doenden staat worden bevonden. De duur van dezen werkelijken dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald en bedraagt ten hoogste drie maanden. De verlofganger, die niet voldoet aan eene oproeping tot werkelijken dienst, wordt, na daartoe door den Minister vau Oorlog te verstrekken last, als deserteur afgevoerd en behandeld. Ten slotte wordt de verlofganger opmerkzaam gemankt, dat hij zich in geen geval kan be roepen op het niet ontvangen eener bijzondere oproeping, maar dat deze open bare kennisgeving eenig en alleen als bewijs geldt, dat de ver lofganger behoorlijk is opgeroepen. Indien de verlofganger door ziekte of ge breken mocht verhinderd zijn op den tijd en de plaats biervoren vermeld voor het onder zoek aanwezig te zijn, zal daarvan zoodra mogolijk ter Socretarie dor Gemeente moeten worden overgelegd Jeene gelegaliseerde ge neeskuudigo verklaring, welke op ougezegeld papier kan worden gesteld. Waalwijk, don 1 Juli 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Da Burgemeester, TH. DE SURMONT DE BAS SMEELE. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. LANDWEER INLEVERING VAN RIJKSGOEDEREN. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk maken bij deze bekend, dat de inliet vcrlofgangereregi8ter dezer gemeente ingeschreven verlofgangers der Landweer, die in den loop van het )nar 1910 aanspraak kunnen doen gelden op Ik moet hier blijven.. nog hier blijven. voor haar 1... Het moet, helaas bot moet Ah indien Paljas op dit oogenblik zijne vroaw had kunnen zien, dan zou hij haar voorzekor alles vergeven hebben V. Hertog Montbazon was iD den grond geen boos man noch hardvochtig mensch, zooals men het zou kunnen vermoeden en opmaken uit zijne houding tegenover Madeleine. Iodien zijne genegenheid voor zijne klein dochter met een groot deel zvlfzucbt gepaard ging, zij was er niettemin zeer groot om en het speet hem van harte, haar, die het voor werp zijner liefde was, te moeten bedroeven. Maar de vooroordeelen van zijnen stand, de adeltrots hadden soms bij hem de bovenhand er verdoofden dan alle andere goede gevoelens. In zijne oogen was het reeds te veel dat zijn geslacht, door een onvermijdelijk noodlot, de schande had mouten ondorgaan van dit huwelijk met eenan barabspeler 't koste wat kosten moest, deze oneerlijke verbintenis aioest voor iedereen verborgen blijven. Hetgoen hij als redelijk en betamelijk achtte, van zijn standpunt beschouwd, dat wus hij besloten op te dringen en hij zou niet dulden dat Madeleine hem langer zou weerstand bieden. Nochtans begreep hij, na het tooneel waar over wij zooeven gesproken hebben, dat hij door geen geweld zijn doel zou bereiken en dat hij veeleer op den invloed van den tijd moest rekenen om een gunstigen ommekeer bij de jonge vrouw te bekomen De tijd zou, inderdaad, beter dan rede neeringen of berispingen, over haren tegenstand hebben kannon zegevieren en hare droefheid temperen. De hertog rekende daarenboven op de listigheid van ridder de Rullac, om Paljas tot onmacht te brengen. Tot groote verwondering dus van Madeleine, sprak hij haar over dit onderwerp geen woord meer en verre van haar slecht geluimd aan te zien, trachtte hij meer dau ooit bare minste verlangens te voorkomen. ontslag uit den dienst bij de Landweer, op grond van het la»tste lid van artikel 31 der Land— weerwet verplicht zijo, de hun van Rijkswege verstrekte wnpenen, voorwerpen van ledergoed, kleeding en uitrustingstukken, reglementen en dienstvoorschriften, in te leveren ten Gemeente huize, te Waalwijk, op Woensdag 13 Juli 1910, des voormiddags ten 8 nur. Daar de verlofgangers moeten inleveren ALLE voorwerpen, welke zij hetzij bij hun vroeger koips hetzij bij de Landweer hebben, kunnen, zij bij de inlevering verschijnen IN BURGER- KLEEDING. De aandacht wordt gevestigd op dc volgende wetsbepalingen dat een arrest van twee tot zes dagen, ie ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijudo huis van bewaring, door den Landweerdistrictscommandant kan worden op gelegd aan den verlofganger lo. dia zonder geldige reden en hiervoren genoemde voorwerpen niet inlevert; 2o. iens wapeneD, ledergoed, kleedingof uitrustingstukken, reglementen of dienetvoor schriften, na inlevering niet in voldoenden staat worden bevonden; 3o. die wapenen, ledergoed, kleedingof uit rustingstukken, reglementen of dienstvoor schriften, aan een ander behoorende, als de zijne inlevert dat onverminderd de hiervoren genoemde straf van twee tot zes dagen arreat, de verlofganger, bedoeld onder lo. en 3o., gehouden is aan de verplichting tot het inleveren, hetzij in hun geheel, hetzij in hun geheel, hetzij voor het aangewezen deel, van de hiervoren genoemde voorwerpon te voldoen op den tijd en de plaats, daarvoor Dader te bepalen. Dc verlofganger, die bij herhaling wapenen, ledergoed, kleedingof uitrustingstukken, re glementen of dienstvoorschriften, aan een ander behoorende, als de zijne inlevert, wordt in werkelijken dieBst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald, die tevens het korps van het leger aaDwijst, waarbij de werkelijke dienst moet worden vervuld. De verlofganger, die niet voldoet aan eene oproeping voor den werkelijken dienst, wordt als detertenr behandeld, nadat tot zijne afvoering als deserteur door den Minister van Oorlog de last is verstrekt. Nog wordt den verlofgangers uitdrukkelijk herinnerd, dat liet niet ontvangen eonor hoof delijke kennisgeving hen niet ontheft van de verplichting tot inlevering van de hiei voren bedoelde voorwerpen, maar dat deze openbare kennisgeving EENIG ei) ALLEEN ais bewijs strekt dat de verlofganger behoorlijk met de op hem rustende verplichting is in kennis gesteld. Indien de vcrlotganger wegens ziekte, verblijf buiteu6lttDds of andere geldige redenen verhin derd is persoonlijk de wapeneD, het ledergoed, de kleedingen uitrustingstukken en de re glementen en dienstvoorschriften in te levoren, dan is hij, of zijn, bij onmacht zijnerzijd», zijne naastbestaanden gehouden, er voor te zorgen, dat de inlevering door een ander geschiedt. Van de geldigheid der redenen vaD verhindering moet blijken uit een bewijs, dat bij den Burgemeester aaegevraugd en door dezen afgegeven of zoo noodig gelegaliseerd wordt. Dit bewijs moet bij de inlevering worden overgelegd door den persoon die namens den verlofganger tot de inlevering Hij beproefde alles wat mogelijk was om haar te kannen opbeuren en deed haar deel nemen aan het bedrijvige leven dat hy zelf leidde. Als men het goed weet aan boord te leggen is het kasteelleven, zelfs in don herfst niet eentoonig. En daarbij, was alles wat haar omringde niet nienw voor de vrouw van den goochelaar? Nu eens waren bet lange wandelingen, be zoeken aan de hoeven der leenbeerscbappij, en warmpjes in een pelsmantel gemoffeld, zachtjes gewiegd op de kussens der goed ge sloten koets, zag Madeleine onder haar oog de meest verschillende landschappen voorbij trekken. Dan eens was het eene groote klopjacht gelijk de oud-bestunrder der koninklijke jacht partijen alleen die kon op toaw stellen. De hertog noodigde al de edellieden der omstreken uit (hij alleen was groot eigenaar gebleven)bet wond weergalmde gelijk vroeger van 't geblaf der honden, het geschetter der horens en de jagerskreteneenigu dameB volgden met haar rijtuig en snaterde om het meest, zich allen aandringend rond de zoogezegde gravin Appiauai, wier voorzichtige terughou ding op verscheidene manieren uitgelegd werd. De een beweerde dat het hoogmoed was, de andere schreven het aan schuchterheid toe de meesten waren verwonderd dat het verlies van haren man eene zoo diepe droefheid by haar had veroorzaakt en vooral dat die droef heid zich bijzonderlijk te kennen gaf door eene gedurige stilzwijgendheid, iets dat zoo zelden is bij de schoone kunne en toch o vereenkwam mot het spreekwoord dat zegt dat de groote droefheid stilzwijgend is. De dag liep ten einde met eenezi fakkeloptocht en volgens eene gewoonte, waaraan de hertog veel hield, werden de genotxligdon daarna rond eene welgedekte tafel aan het avondmaal vergaderd. Die herhaalde jachtpartijen, die hot grootste vermaak van deu hertog de Montbazon uit maakten, brachten op het kasteel eene on betwistbare bedrijvigheid welke den ouden edelman verkwikte en hein.aan vroegere dageD deed denken. Als hij door het woud reed en zijn paard verschenen is. Indien de verlofganger zich tot het inleveren van zijne wapenen, ledergoed kleeding— en uilriutingstukken en zijne reglementen en dienst voorschriften buiten zijne woonplaats moet be geven, geniet hij, als de afstand van de woon plaats tot de plaats van inlevering meer dan TIEN KM. bedraagt, vrij vervoer naar laatst genoemde plaats en terug. Waalwijk, den 21 Juni 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd De burgemeester, TH. DE SURMONT DE BAS SMEELE. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. servatieven. Alle ruiten van het huis werden door de antl-clerlcalen inge worpen. Een botsing volgde, de politie chargeerde en tal van arrestaties hadden plaats. De Nederlundschc Ministers te Brussel. De ministers Heemskerk, De Waal Malefijt en Regout (minister van Justitie,) gisteren naar Brussel vertrokken voor een bezoek aan de tentoonstelling, hebben het noenmaal gebruikt ten huize van den Belgischen minister van wetenschappen en kunsten die hen vervolgens begeleidde naar de schilderijententoonstelling uit de eeuw van Rubens. De ministersmiddag- maalden gisteienavond bij den Neder- landschen gezant. Het diner, dat de koning der Belgen aan de drie ministers heden zou aan bieden gaat niet door wegens het over lijden van den hertog Alengon, een neef van koning Leopold. In plaats daarvan ontving de koning de heeren Heemskerk, Regout en de Waal Malefijt in audiëntie De koning zal hedenmiddag de Neder- landsche afdeeling bezoeken. In Spanje hebben Zondag betoogingen plaats gehad van republikeinen en so cialisten tegen de katholieken. Die betoogingen waren bedoeld als een hulde voor minister Canalejas. In Madrid deed zelfs de oud minister-president Moret aan de betooging mee. Zoover tot nu toe bekend is, zijn er geen ern stige incidenten voorgevallen. Tc Barcelona werden twee katholieke meetings gehouden terwijl terzelfdertijd een anti katholieke betooging plaats had. Vijftien duizend katholieke dames orga niseerden ook een betooging. Te Sevilla betoogde een groep radi calen voor het vergaderlokaal der con- op het spoor van eenen reebok of een everzwijn afjoeg, of dat hij met de gasten aan tafel zat en hun flink het voorbeeld gaf vaD goeden eetlust 6D opgeruimdheid, dan zon men waarlyk zijnen ouderdom niet hebben geradon. Het scheen hem zelfs dut hij wel twintig jaar verjongd was. en zyn geluk zou volmaakt geweest zijn, hadde hy gezien dat Madeleine zich beter gewendde in haren nieuwen stand. Maar de jonge vrouw scheen weinig lust te scheppen in de verschillende vermaken welke bij gedurig beraamde om haar op te beuren en het verleden te doen vergeten. Het was zonder groote vreugde en slechts uit gehoorzaamheid, dat zij deel nam aan de jachtpartijen die te harer eere gegeven werden. Wat haar het meest tegenstond was de omgang met die oude pruiken van „«migranten" die uit do ballingschap waren weergekeerd- Hunne maniereu, hunne taal, deden haar te veel het verschil voelen tusschen hare op voeding en hunneen de gedurige les welke zij haar onvrijwillig voorspelden vernederde haar diep en haar lijden, alhoewel zij gedurig poogde een zoo goed mogelijk uitzicht aan hare houding te geven. Boven het gezelschap van die edellieden, verkoos zij dat der boeren welke zij toevallig, van tijd tot tijd bezocht, zelfs die van Barnabas en zijne vrouw Siska, die alhoewel rijk gewor den, toch altijd de manieren van huunen vroegeren stand en hunne eenvoudige handel wijze bewaard hadden. Zij voelde overigens voor hen eene gansch bijzondere genegenheid uit reden van de ver verkleefdheid welke zij aan hare familie betuigd hadden, zij had er bijzonder hareD schik in Siska de geschiedenis te doen verhalen van het aanranden van het kasteel en de vlucht harer ouders De oude pachteres herhaalde ook heel graag die geschiedenis waaraan Madeleine meer en meer genoegen nam Eens dat zij daar aan kwam, kon zij niet meer zwijgen. Ach zegde zij, zich bij de minste bijzonder heid ophouden hadde Mevrouw de gravin kunnen begrijpen... Maar dat kon ze toen nog niet, ze was toen slechts acht maanden oud... Mevrouw de markiezin droeg haar op De terechtstelling van Liaboeuf heeft een weerklank in de Kamer gehad De socialist Dejeante heeft namens zijn partij een wetsvoorstel tot afschaffing van de doodstraf en de radicaal Paul Meunier een voorstel tot afschaffing der zeden politie, die volgens de socialisten Lla boeuf tot zijn wraakgedachte heeft aan leiding gegeven, door hem te vervolgen als Iemand, die van de immoraliteit leefde. Dat is waarschijnlijk het eenige gevolg hetwelk de terechtstelling van Liaboeuf hebben zal, want de openbare meening heeft zich al weer lang gekalmeerd. Daar bij den oproerigen geest, die in de kringen der Fransche spoorweg beambten nog steeds heerscht en die met kracht van zekere zijde levendig wordt gehouden, het gevaar voor een staking blijft dreigen, heeft de regeering besloten voorloopige maatregelen te nemen ten einde storing in het bedrijf te voorkomen. Volgens een bericht uit Parijs heeft de minister van oorlog voorgesteld bij een cventueele staking het voorbeeld van de Italiaansche regeering te volgen en dc spoorwegen geheel en al onder militair beheer te stellen en het geheele militaire spoorwegpersoneel voor gerulmen tijd onder de wapens te roepen. Engeland en waarschijnlijk ook de andere beschermende mogendheden hebben de Porte thans medegedeeld, dat zij den tijd voor een definitieve regeling der Kreta kwestie nog niet gekomen achten. Een streep door Tuikije's rekening. Naar het heet heeft r.e Porte zich nu tot Duitschland en Oostenrijk gewend met het verzoek tot een defini tieve regeling dier kwestie te willen meewerken. Oostenrijk heeft al doen weten, dat zij daaraan niet zou meedoen. De Porte moet de volgende wenschen betreffende Kreta koesteren Het onder houd van een kleine Turksche troepen macht op het een of ander punt van het de arraeD... Zij was bleek, als een lijk, en beefde gelijk een riet... Ik dacht dnt zij van baar zelve ging vallen... „Red ons I Red ons goede Siska," smeekte zij. En mijnheer de mnrkieB, die ook heel bleek was, vroeg mij hulp en bijstand om aan de soldaten fe ont snappen en aan do schurken die het kasteel binnengestormd waren... Ik wub in mijn huishouden bezig en had niets bemerkt... Wat gingen wij aaavangen Ik was gansch ver bouwereerd, ik wist niet meer waar mijn hoofd stond... Gelukkig dacht de heer markies aan eene vermomming; ik gaf aan mijne goede meesters de onde lompen van Barnabas en de mijne; u mevrouw, u wikkelde ik in de doeken van mijnen kleine, want de uwe waren te fijn en zouden u hebben kunnen verraden... Ik dacht dat zij den tijd niet meer zouden gehad hebben zich uit de voeten te maken... Heilige Moeder Gods 1 wat was ik bang, Dat is nu meer dan twintig jaar geleden, en zie, als ik er aan denk, dan krijg ik nog kippenvel!... Andermaal schetste Siska op hare manier het portret der overledenen en wijdde lang en breed uit over hunne deugden en goede hoe danigheden. Mijnheer de markies was een flinke man, en braaf en rechtvaardigMevrouw de markiezin was Bchoon, en zacht en goed, gelijk een engel En de oude pachteres voegde er heel een voudig bij, zonder de minste bedoeling vau vleierij. 't ls wonder hoe mevrouw de gravin haar gelijkt 1 Het verhaal van die tragische gebeurtenis die het begin van haar leven bestempelde, verzette Madeleine, maar was niet van invloed hare droefheid te verdrijven. Zij dacht Vermits ik veroordeeld was om nooit mijne ouders te kennen, vermits ik voortaan ongelukkig moet blijven, zou het beter geweest zijn vroeger met hen gestorven te zyn. Zy dacht er overigens niet meer aan in opstand tegen haren grootvader op te treden, zoo min als hij er aan dacht, een tweede, hevig tooneal met haar uit te lokken. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1