Rummer 56, Donderdag 14 *>uli 1910, 33° Jaarg Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad, PALJAS FESTIVAL. ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. BEKENDMAKING. SUNLIGHT Uitgever: FEUILLETON W A A L W IJ K. Telefoonnummer 38. OOGENBLIKKEN OM UIT te biazen zijn alleen mogelijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want de zuiverste zeep doet het werk. TH. DE SURMONT DE BAS SMEELE. wiilw(jksm en Lanjfstraalsclic Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."6. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentikn 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, grcotc letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige coutracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. mi Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend dat, evenals voorgaande jaren ge durende de kermis, beginnende Zondag 10 Juli en eindigende Zondag daaraanvolgende, de kra men, spellen, tenten enz. behoudens bijzondere vergunning, moeten gesloten zijn des avondsom 11 uur met uitzondering van open mallenraolens, die om 10 uur gesloten moeten zijn dat al de genoemde inrichtingen moeten gesloten blijven van genoemd uur af tot zonsopgang; dat op de Zondagen bovenbedoelde inrichtingen niet eerder mogen geopend zijn dan des namiddags om 3!/a uur. Wijders wordt er aan herinnerddat het ver boden is op de openbare straten en pleinen met hazardspel te spelen, alsmede iets te vertuonen of ten gehoore te brengen wat tot rustverstoring aanleiding kan geven. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. De Burgemeester, De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Vaa „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF J&'foeuttouw aait Den JinuvefijlieCattD. 100.) VI. In de maand November vinden wij M. de Montbazon weer in zijn hotel der rue de la Cerisaie. De oude XVIe eeuwsche woning had het lot niet ondergaan der Bastille die er aan grensdo de revolutie had haar geëerbiedigd en door een onuitlegbaar lot, was zij gansch gebleven gelijk de eigenaar ze voor vijf en twintig jaren verlaten had. liet was aan verscheidene gebeurtenissen te danken, dat zij het lot Diet had ondergaan der meeste andere hotels die aan émigrés toebehoorden. Eerst en vooral, het botel was gelegen in een eenzame straat, waar de stormers niet veel voorbij kwamen en bij gevolg geen acht gaven op de adellijke woning, en daarbij, als zij werd te koop gesteld, is zij gekocht geworden door M. de BressigDy, die, zooals de lezer zich nog wel herinnert, de voogd was van Mej. Suzanne de Lévignac, vooraleer zij markiezin de Montbazon was geworden. M. de BressigDy had zich bij den nieuwen staat van zaken aangesloten en kon dns bet tijdperk der revolutie zonder groot gevaar doorworstelenbij bad overigens de kleine nde« vóór zijnen naam weggelaten en kortaf, gelijk een eenvoudig burger »Bressigry« ge- teekend. Onder het keizerrijk had hij zijnen adeltitel weer aangenomen en een hoog ambt aanvaard. Het is zelfs waarschijnlijk dat hy na den val van Napoleon zou gezocht hebben Hooibroei. De Burgemeester van Waalwijk, overwegende dat, als gevolg van de langdurige natte weers gesteldheid, de vrees voor brandgevaar door hooibroei dit jaar bijzonder groot is, indien het hooi niet voldoende droog wordt binnen gehaald, wijst de belanghebbenden met nadruk op bedoeld gevaar, onder opmerking, dat art. 158 van het Wetboek van Strafrecht, straf bedreigt tegen hem, aan wiens schuld brand is te wijten. De Burgemeester voornoemd, Th. de Surmont dk Bas Smkkle. Waalwijk 9 Juli 1910. Dagen, ja maanden zelfs is het feest comité, de heeren J. Houben, J. v. lersel, H. Wiesman, H. de Vocht, en W. Timmermans met het volijverig bestuur van de Liedertafel >Oefening en Ver maak», de Heeren A. C. v. d- Heijden, Voorzitter, Jac. Sars, Directeur, Ant. Hurkmans 2e Directeur, H. Aarts, Secre taris Penningmeester, J. Trimbach, Th. Pulles. Jos Groenen, Commissarissen C J. A. van Liempt Vaandrig en C. Marks Bibliothecaris, in voorbereiding geweest voor het veel belovende feest, dat Waalwijk ging vieren en waarvan alle voorteekenen er waren, dat het schitte rend zou slagen, zooals elk feest dat Waalwijk organiseert. De liedertafel »Oefening en Vermaak» van Waalwijk en Besoijen ging haar gouden jubilé, haar 50-jarig bestaan vieren. Geen wonder, dat de burgerij van Waalwijk zich opmaakte om dit jubilé van het gezelschap, dat steeds aan de spits heeft gestaan, dat steeds het eerste gezelschap van Waalwijk is geweest, waardig te herdenken. Want werkelijk het zal onnoodig zijn de roemrijke daden van onze liedertafel nogmaals te schetsen, zoovele heerlijke bladzijden zullenjhet geschiedboek dezer eminente vereeniging, en deze gulden feiten zijn te over in onze gemeente en verre daarbuiten te over bekend. Is het dan wonder dat alles zich opmaakte om dit feest naar waarde te vieren. Met leede oogen hebben de leden en met hen de velen met »Oefening en Vermaak» meelevende belangstellenden weer in de gunst te staan dfr Bourbons, ge lijk zoovele anderen gedaan hebben, ware bij niet gestorven juist eenige dagen vóór dat de koniDg weer naar Frankrijk gekomen was. Maar ondanks zijne politieke kazakdraaierij, was hij altijd trouw gebleven aan zijne oude vrienden en zijne eerlijkheid stond boven alle vermoedens. Gedurende het schrikbewind had hij meer dan één hoofd van het schavot gered en door het aankoopen der goederen van verscheidene zijner vrienden oi familieleden had hij geens zins willen deelen in de eerlooze rooverij der Revolntionnairen, maar wel duidelijk met een eerlijk en belangloos inzicht gehandeld. Ook had hij, door eene bijzondere veror dening van zijn testament, bevolen de wettige eigenaars terug in het bezit der aangekochte goederen te stellen, zoodra zulks zou moge lijk wezen. M. de Brossigny had, onder andere, het hotel van M. de Montbazon zeer goed onder houden, zoodat alles op korten tijd weer op zijn plaats stond. Het was den hertog niet moeilijk de oude vriendschapsbanden weor aan te knoopen en weldra was het hotel der rue de la Cerisaie de vergaderplaats van al de oude edellieden, gelijk dit van Hyde-Park te Londen het geval geweest was voor de émigres. Het waren gedurig ontvangsten en feestmalen waar de genoodigden met vreugde in het hart en op het gelaat naartoe kwamen en niet meer droefgeestig en versomberd door de bekomme ringen der ballingschap. In de prachtige zalen, voor Madeleine voor behouden en die vroeger door wijlen de her togin zelve bewoond waren, drong slechts de weergalm der feesten tot bij Madeleine door. Haar grootvader zou vurig gewenscht hebben dat zij eraan deel zou hebben gbnomen. dat zij zelfs de feesten zou hebben voorgezeten gelijk het eene huismeesteres betaamt. Maar de eerste pogingen welke hij d6saan- gaande reeds op het kasteel beproefde, hadden hem doen inzien dat de pleegdochter des goochelaars, de levensgezellin van Paljas, niet op de hoogte was om deze rol te vervullen. Eerst en vooral moest men haar de schoone manieren en de regels der hofgebruiken leeren naar de dofgrijze dreigende lucht, welke dagelijks aan den hemel hing en ons reeds zooveel regen had gebracht, ge keken. Zou het weder, dat zoo alles behalve zomersch is, hier de feestvreugde komen verstoren, en eene waardige feestviering tegenwerken Asch-grauw zag 's morgens het hemel gewelf er uit. Telkenmale dreigde het te zu'len gaan regenen doch gelukkig het bleef bij dreigen. Lang voor het uur uan aanvang hadden de trams, treinen en andere middelen van vervoer reeds zeer velen naar hier gebracht Des middags om 12 uur zou volgens het programma, de stoet worden opge steld aan het station. Van te voren hadden reeds eenige harmoniën en fan fares hun lustige toonen doen hooren, zoodat velen met her. waren meegegaan naar de plaats waar de samenstelling van den stoet zou plaats hebben. Mooi op tijd werd een aanvang daar mede gemaakt. De samenstelling was als volgt Harmonie Volksvlijt en Volksvermaak van Waspik. Liedertafel St. Leonardus, Tilburg. Liedertafel Oefening en Vermaak, Udenhout- Liedertafel Volksvlijt en Vermaak van Waspik. Harmonie Concordia, Vlijmen. Fanfare Onze Vrije Uren, Wagenberg. Liedertafel Concordia, L.oonopzand. Waalwijksche Harmonie, Waalwijk. Fanfare Concordia, Loonopzand. Liedertafel Souvenir des Montagnards, iTlburg. Harmonie De Eendracht, Herpt. Liedertafel Oefening Baart Kunst, Nieuwkpik, Harmonie De Eendracht, Nieuwkuik. Liedertafel Kunst na arbeid, Vlijmen Nieuwe Harmonie, Drunen. Omstreeks half één uur zette zich de stoet in beweging en trok hij, vergezeld van een vroolijk hossende, niet te schat ten menigte, onder de lustige tonen der mger en minder mooi muziekmakende harmoniën en fanfare's door de Station straat naar het raadhuis. Op het gemeentehuis werd hierna aan De graaf wist bij ondervinding hoe gemakke lijk het voor de vrouwen in 't algemeen is zich de zoo hoog geschatte schoone manieren toe te eigeneD. Het zou dus des te gemakkelijker zijn aan zijne kleindochter die vau edele geboorte zijnde, slechts gehoor zou moeten geven aan hetgeeu baar was ingeboren. Hij hoopte ook weldra zijn doel te bereiken. Toch was de taak veel moeilijker dan hij het zich in den beginne bad voorgesteld. Voorzeker droeg Madeleine reeds een schoon toilet met veel zwierigheid. Maar zwierigheid en schoonheid dat was niet genoeg en voor het overige toonde zij maar weinig aanleg. De pracht die haar in den beginne begoocheld had, liet haar nu bijna onverschillig de leeraar van wellevendheidsmannieren verveelde haar en de talrijke dienstboden die met haren dienst waren gelast vielen haar lastig door de on— rechtstreeksche lessen die zij haar gaven onder voorwendsel haar bevelen te vragen. Kortom, in tegenstelling met hetgeen haar grootvader verwacht had, verveelde zij zich hier nog meer dan op Montbazon en vroeg zij niet beter dan met hare kleine Jeanne alleen te wordeD gelaten. Nochthans had het uitvindsel, door M. de Gastel BlaDgy heel listig verspreid, overal goeden indruk gemaakt. De buurt gelooide waarlijk dat de zoogezegde gravin Appiania weduwe was de buitengewone avonturen die over haar werden verteld, hare verwijdering van wereldsche vermaken toege schreven aan haar zonderling karakter, hetgeen men vertelde over hare buitengewone levens wijze. dit alles stelde haar aan als bet mikpunt der algemeene nieuwsgierigheid zoo in de salons der edelen als aan het hof. Wat men vertelde vergroeide zoo langzaam tot een legende en de vrouw van Belphégor hoefde zich slechts te vertoonen, om toegejuicht te worden. De hertog liet niet na hiervan gebruik te maken. Doch dan ziende dat zijne kleindochter zoo weinig genegen scheen hem in zijne pogiDg te ondersteunen, werd hij ongeduldig. Hij wuchtte zich nochtans wel zulks te laten blijken. de presidenten en directeuren van de deelnemende gezelschappen, eere-comité en bestuursleden de eere-wijn aangebo den. Hier nam de Edelachtbare heer Th. de Surmont de Bas Smeele, Burgemees ter en Voorzitter van het Eere-comité het woord. Hij achtte het zich eene hoogst aan gename taak als Burgemeester de be- stuurderen en vertegenwoordigers, van de aan het festival deelnemende gezel schappen, namens het Dag. Bestuur van deze gemeente, een hattelijk welkom toe te roepen. Hij spreekt den wensch uit, dat allen, zonder uitzondering zich vandaag hier in Waalwijk zullen thuis gevoelen. Een groot genoegen is het hem te zien hoe in grooten getale door muziek- en zangvereenigingen wordt deelgenomen aan het jubilé dat de Lie dertafel Oefeningen Vermaak heden viert. Dat is ook een bewijs van de goede onderlinge verstandhouding die heerscht onder de vereenigingen en tevens ook een bewijs van de muzikale geest die heerscht onder de bewoners van deze streken. Merkwaardig is het, hoe, al tracht men door sport en fietsen afbreuk te doen aan de muziek, deze hier toch aan de spits blijft staan en dat is gelukkig te noemen, want de muziek toch verdrijft de wanklanken die in deze wereld zijn. Uwe talrijke opkomst is ook een bewijs van de groote vriendschap, welke gij de liederlafel Oefening en Vermaak toe draagt. Daarom heet spreker allen nog maals hartelijk, welkom en drinkt op de voortdurende groei en bloei van alle deelnemende gezelschappen. 't Behoeft uiet gezegd, dat deze zoo ongekunstelde, uit het hart voortgespro ten woorden een warm en langdurig applaus uitlokten. De heer Houben, Voorzitter van het feestcomité, sprak daarna eenige woorden van dank tot den Burgemeester. Hij zei dat het hem als Voorzitter van het feest-comité een aangename taak was, dank te brengen aan den Burge meester voor diens welwillendheid waar mede hij ons ter zijde heeft gestaan en ons hier heeft willen ontvangen. Uit naam van het feestcomité, ja uit naam van de geheele burgerij brengt hij hem daar voor dank. Tevens laat hij ook niet na Hij wist zeer goed dat geweld zeer zelden baat als men de zegepraal over de onver schilligheid wil bekomen. Wanneer hij van Madeleine iets wilde beko men, dan ging hy liever met zachtheid te werk. Mijn kind, zoo sprak hij op zekeren dag, toen hij zich alleen met haar bevond, gij wilt dus uwen grootvader altijd bedroeven Oh! neen, ik verzeker u... beweerde z\). Nochtans doet gij nietB om mij aange naam te wezengij sluit uw eigen in uwe kamer op, gij weigert in de werela de plaats in te nemen welke u toekomt... En voorzeker zoudt gij er een goed figuur maken want gij zijt lief om te stelen en al de dames zonden jaloersch over u zijn terwijl ik zeer fier zon wezen 1... Die stijfhoofdigheid bevalt mij niet En als gij zoo voortgaat, dan kan ik u geenen anderen raad geven dan u in een klooster op te sluiteD... Dit zou waarlijk plezierig zijn voor u bd voor mij Gij zoudt uwe jeugd nutteloos verslijten en mijnen on. derdom vergallen. Ah I mijne dochter, ik meende dat gij redelijker waart en meer liefde voor mij koesterde Het zou misschien beter geweest zijn indien ik u nooit gekend had; na zoovele ongelukken zou mij deze laatste ontgoocheling gespaard zijn gebleven... Zie 1 ik zie er van af laDger bij u aan te dringen, ik zal naar Montbazon weerkeeren en mij, om zoo te zeggen, ginder levend gaan begraven tot wanneer de dood mij zal komen halen, en dat zal niet lang meer duren Madeleine was door deze verwijtingen diep getroffen- Ah spreek toch zoo niet, grootvader, smeekte zij de oogen vol tranen. Wel myne dochter, antwoordde de grijsaard, het is slechts aan u gegeven mij anders te doen spreken. Wat verlangt gij van mij Gij weet het zeer goed. Het leven lacht u toe, lacht dus ook het leven toe. Uwe taak is niet moeilijk. Rijk, door aanzien omringd, bedeeld met alle voordeelen der natuur, ont breekt er u niets meer dan hetgeen gemak kelijk kan bijgeleerd worden. Zoo gij zelve van uwe waardigheid doordrongen waart, zoo gij het aandenken uwer afgeBtorveDe ouders dank te brengen aan den raad dezer gemeente, die van stonde afaan het festival zoowel moreel als financieel heeft gesteund. Ook wenscht hij een woord van dank niet te onthouden aan de leden van het eere-comité die aan dit gouden feest hnn welklinkende namen hebben willen verbinden. Dank brengt hij verder aan allen die hebben medegewerkt aaD het welslagen van dit feest. (Bravo's) Inmiddels hadden de deelnemende harmonie- en fanfare-gezelschappen zich voor de gezamenlijke uitvoering van de feestmarsch, welke onder directie van den heer Jac. Sars werd uitgevoerd, op gesteld Nadat allen gereed stonden, werd de feestmarsch door de tallooze executanten uitgevoerd. Prachtig, zooals maar zelden het geval is, werd deze marsch geblazen. Een grootsche indruk maakte dit nummer op de duizenden en duizenden aanwezigen en iet ipplaus waaraan schier geen einde sc.ieen te- -1 -komen, was dan ook ten volle verdiend. Alsnu stelde de stoet zicH weer samen en trok men naar den tuin van Musis Sacrum. Nadat, op algemeen verzoek hier de feestmarsch nogmaals gezamenlijk was uitgevoerd, nam de heer Houbtn, presi dent van het feest-comite het woord en en sprak ongeveer het volgende. Mijne heeren Na het officieele welkom heeren presi denten en directeuren der mede-feest vierende zustervereenigingen, toegeroe pen door het edelachtbaar hoofd der gemeente op het stadhuis, valt mij als president van het feestcomité de eer te i beurt u te zeggen, mijne heeren, hoe i uw talrijke opkomst te dezer plaatse op 1 dezen gewichtigen dag, ons verheugt. De feestelijke stemming der menigte, de wapperende vlaggen, de opgetogen leden van Oefening en Vermaak, de warme toespraak van den Burgemeester, zeiden reeds hoe welkom gij ons allen zijt. Gij zijt ons welkom om een dubbele reden. Zie vervolg tweede blad eerbiediget, zoo gy uwen grootvader beminde gelijk hij u lief Jheeft, dan zoudt gij meer toegevend wezen en met een beetie goeden wil zou uwe opvoeding waldra voltrokken zijn. Maar, wees verzekerd dat het mij aan geen goeden wil ontbreekt, antwoordde de joDge vrouw half verwonneD, maar... Maar... Het gaat myne macht te boven, ziet ge Wanneer ik nieuwe gewoonten wil nanuemen, dan schijnt het mij alsof ik mij zelve niet meer ken, alsof ik komedie speel... Dit eenvoudig antwoord deed den hertog glimlachen. Daarna werd hij weor ernstig en hernam U zelve zijn, is dochter vanden mar kios de Montbazon wezen.... Ziedaar wat gij zoudt moeten begrijpen en nooit uit het oog verliezen. Ik zal het beproeven, fluisterde zij. De hertog verliet haar,meer tovreden. Hij was nochthaus nog niet volledig gornsgesteld door dit bewijs van onderdanigheid. Herhaalde malen had Madeleine hem reeds dergelijke blijken gegeven maar slechts in woorden, want haar gedrag had zij nooit naar hare beloften gericht, alsof eene bovennatuurlijke kracht haar hadde belet het valsch omhulsel af te leggen dat zij gedurende meer dan twintig jaar ge dragen had. Hij begon te vreezeu dat zijn persoonlijke invloed niet voldoende zon wezen, en na rijpelijk te hebben nagedacht, meende hij de reden van zijn tegenspoed te hebben ontdekt. Hetgeen er in zijn huis ontbrak, hetgeen er noodig was om op zyne kleindochter een goeden invloed uit te oefenen, was eeue vrouw. Hij had voor zijne medehelpster eene vrouw gewenscht van reeds eerbiedwaardigen ouder dom, die veel ondervinding had van het leven en in staat zou wezen eenig gezag over Ma deleine te hebben, hoar te geleiden, kortom, hare opvoeding te vormen door behendigere en zachtere middelen dan die welke een man gewoonlijk te werk Btelt. (Wordt vervolgd.) i li

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1