Bekendmaking Kostheer. N. V. DE TIJDGEEST. Notaris RANrJ Notaris BANT Advertentiën. Een flinke Meid, Schoenmakers Schoenbranche. Telegram. Meubels en Huisraad Notaris DE VOCHT 2£.t;eni 55?. "pp0".1. Naaldwij";, ;;rrIfnoodig geen «w vis» Chen^r- Kleine Advertentiën. Provinciale Landbouwtentoonstelling Tijdgeestpolis 1747 S. publiek verkoopen verkoopen Bericht van Inzet icvreuen over vonic is geweest en zijn handelwijze altijd even netjes Is geweest. Wat mijnheer van Mlerlo heeft gedaan, heeft hij ter wille van ons gedaan. Hij heeft geen eenzijdig standpunt Ingeno men en ik verklaar hier dan ook dat wij het volste vertrouwen In den heer van Mlerlo stellen. Ik heb gemeend dit te moeten zeggen. Verder zal ik er niet op ingaan. Heeft een der heeren nu nog iets om trent de rapporten of betreffende de zaak te vragen, de heer van Mlerlo zal u van antwoord dienen. Roesten berg. De vraag moet opgelost worden. Wat Is wenschelijker een steen- kolengasfabrlek of eene electrische een- i trale. Ik heb mijzelf die vraag meer malen gesteld en m.i. zal een steenko- lengasfabriek hier niet rendeeren, en wel hierom, omdat ik vrees dat wij geen vol doende aansluitingen zullen krijgen. De groote industrieelen hebben zich allen voorzien van zuiggasmotoren en de kleine industrieelen zullen liever wachten op de electrische centrale Met electriciteit kunnen zij veel gemakkelijker werken en daarom vrees ik dat ook deze cate gorie van personen niet zoo spoedig zal aansluiten maar eerst liever de kat uit de boom blijft kijken tot de centrale er is Was ik vroeger beangst dat men de electriciteit niet in het huishouden kon toepassen, thans na lezing van een ver slag in De Maasbode over de electrici- teits tentoonstelling te Nijmegen, ben ik tot andere gedachten daaromtrent ge komen. Ik heb dan gelezen dat op die tentoonstelling een flinke voorstelling is en heden ten dage nog wordt gegeven op welke wijze men de electriciteit in toepassing kan brengen in het huishou- Van den Heuvel. Wij moeten hier alleen de vraag stellen en beantwoorden. Wat zal voor de gemeente het beste zijn een electrische centrale of een gas fabriek. Op al die zijpaden behoeven wij niet te gaan en dan wordt 't voor mijnheer v. Mierlo ook niet doenlijk om ons van antwoord te dienen. Van Dortmond. Er zijn hier in de gemeente nog maar 4 zuiggasmotors waarvan er een bij mij staat. In het nieuwgebouwde gedeelte heb ik een electromotor geplaatst voor licht, omdat accyteleen te duur was. Maar had ik kunnen vermoeden dat een gasfabriek zou worden gebouwd, dan was ik er beslist niet toe overgegaan. Dan had ik eerst de kat eens uit de boom gekeken. De kwestie is verder, wat is voor de gemeente het voordeeligste en dan zeg ik een gasfabriek. Naar gemak moet men zoo gauw niet kijken- Van den Heuvel. Tilburg, Goirle, Dongen, die varen er met hun gasfabriek toch niet slecht bij. Van Dortmond. Ik heb kennissen die een electrisch toestel hadden voor te koken, maar het hebben laten afbreken omdat het zoo verschrikkelijk duur was. Roestenberg. Aan de industrie worden steeds meer eischen gesteld en daaraan moet men zich passen en nu geloof ik, na al 't geen we nu zooal gezien en gelezen hebben, dat de electriciteit meer aan de eischen voldoet dan een gas fabriek. t Is een groote onderneming, men mag zich dus wel goed op de hoogte stellen. De heer van Dortmond wijst er op, dat men in Rotterdam veel meer last heeft van de Hinderwet dan hier. Daar kan de electriciteit genomen worden, gekookt en ook hoe men alles door middel van electriciteit kan verwarmen. Bovendien heb ik in De Maasbode gelezen dat de Prov. Staten het on derzoek met spoed voortzetten. De drang naar electriciteit ziet men allerwege, dit in overweging nemende zou ik zeggen ziet eerst goed uit, opdat wij binnen enkele jaren al niet met de gasfabriek zitten te kijken De groot-industrieelen nemen geen gas, die hebben een zuiggasmotor en de klein-lndustrieelen, ik heb er wel 13 Voorts wijst hij er op dat voor kracht- bedrijf de gas ook veel goedkooper is, en alleen daarom een electrische centrale geen reden van bestaan hier zou hebben. De groote fabrikanten doen hun zuig gasmotoren niet weg en de kleine fa brikant kijkt eer naar zijn voordeel dan naar wat gemak. Kaatsheuvel kan men niet beschouwen als een luxe-plaats waar het minder op de dubbeltjes op aankomt. De heer van Mierlo zegt dan ook vast overtuigd te zijn dat een elec trische centrale geen reden van bestaan zal hebben. Wil men electriciteit men wachtte op de Prov Electrische Centrale of op Tilburg, misschien dat die aan Kaatsheuvel later ook stroom zal leveren. Ook voor de werkman is een gasfa briek te prefereeren, wijl hij daarbij kan aansluiten door middel van muntgasme ters, maar bij de electrische centrale niet, wijl hem dat te duur te staan zou komen. Van den Heuvel. In Brussel was het ook vreemd om te zien hoe daar op drukke plaatsen alleen in drukke tijden electrische lantaarns brandden, anders altijd gas. Als alles 't zelfde was zou men zeggen waarom keeren ze de rollen niet om. De heer van Mierlo zegt een wedstrijd te hebben bijgewoond van gas- en elec trisch licht Het gaslicht ontstond door schippersgloeillcht met verhoogde druk. Toen werd het gaslicht algemeen ge roemd en stelde het electrisch licht ook ver in de schaduw. In Boxtel, Londen wordt de electriciteit weer door gas ver vangen. In Berlijn heeft men in de Frederickstrasse en Küningsstrasse de electriciteit wederom door gaslicht ver vangen en men moet zien hoe schitterend fraaiigheid. Men geen plaats. Van Beurden. Men moet de toestanden van Rotterdam niet met die van hier vergelijken. Voorzifter. Ik geloof dat een elec trische Centrale meer réden van bestaan heeft in een groote gemeente als die van hier. De Tapporten zooals die van Naaldwijk zijn heel aardig om te lezen, maar daar ka n men niet altijd op afgaan. Men heeft veel geflatteerde rapporten. Met dit te. zeggen betwist ik de zuiver t Valt aanstonds electriciteit. Dat komt omdat zij in Holland overal zien hoe gemakkelijk die wordt toegepast. Zoo zie ik, ook alweer in De Maasbode, hoe in Rotterdam, ik meen van 15—21 Juli, 30 aanvragen zijn ingekomen om een electromotor te mogen plaatsen De aanvragers zijn allemaal klein-industriee. len als bakkers, slagers, schoenmaken enz. Dat alles geeft toch te den!«m>, en zal ons de overtuiging schenken dat men de electriciteit over 't algsmeen prefereert. Bovendien geloof Ik ook dat wij, bij het daarstellen van eene electrische centrale, van d^ Provinde aardigen steun zouden mogen verwachter Voorzitter. Eer dat men, met de ele c- trische centrale gereed; zal zijn, geflr ,of ik wel dat er een. paar jpar oven b een zal zijn gegaan, an dan. is het ivos - de kwestie zal het- door de Prov., S' caten worden aangenomen.. Roestenberg. Voor zoover af n Ver. -stand rijkt, geloof ik wel dat Must'r'ieelen I dienen motor moeten late», we/ ken van' 3 a, 4, paardenkracht,, Iteter zijn met electriciteit. Maar laat itet «even duur zijn, dan nog is de eiectricibeit te pre fereeren om dat mejfcgeen groote ruimte ontwikkelt voor. d)e gezcmdheid niet schadelijk is en, zeer zindeJjjk werkt Ik ben niet genoeg met die verschillend, technische benamingen op de homrt*. doch heb ik 't niet mis dan dat electriciteit ook nog voordeediger is T wgïu maaf ik Zeg' dat kan ik v/el mis hebben. Lombarts. Maar men moe t toch niet Hok "aar Industrie kgken.toch ook nog naar andere zaken e„ bovcn dien f abr'ekmoot wt: Daleu, die zicV thans als een tegen- •tander van e' r f t -n gasfabriek verklaart /klaart dat hij geen bezwaar tegen een steenkolengasfa- .Ctï hij maar wist dat genoeg 30 w- :uune len' ïeelt zelfs ou hebben >riek indi ansluitir T .gen zouden komen. Indien er aren zou hij er zijn stem aan .O geven. En die zijn er nu en x je dat zij die nu bij de accyteleen- l2 ^fabriek zijn aangesloten teruggaan tot '4e petroleum. Geen kwestie van, dat •doet niemand u zal zien dat het zich «onmiddelijk zal uitbreiden. Roestenberg. Of de bewering van verschillende deskundigen waarheid bevat als zou electriciteit voor den kleln-in- dustrieel goedkooper zijn, weet ik niet. Van Beurden. Dat die Erixon ons dan garantie geeft Roestenberg. Dat kan men dan van het andere rapport ook zeggen. Die wegen even zwaar. Van Beurden. We hebben van gas iabrieken meer feiten. Kijk maar eens in Dongen en Goirle, dat zegt voor mij meer dan zoo'n rapport vau Erixon. maar ik. wil daar alleen maar mee zeggen dat roe a meer de practijk moet raad plegen. Leest men de rapporten van de Elertri«,che Centrale te Raamsdonksveer, da» 'zijn die ook mooi, maar zou die centrale rendeeren De Burgemeester verte 1de mij onlangs nog dat hij veel Hev/.f een gasfabriek zou willen hebben, wa/ it nu zit men nogal eens te sukkelen. 'erleden week Zondag gebeurde het nog d at Raamsdonksveer heelemaal in het •donker zat. In Boxtel daar heeft men ook een Electrische Centrale van het Spoor waarbij vele partikulieren zijn aangesloten geweest. Tegenwoordig komen ze er geleidelijk van terug. Het gloeilicht van gr.s is even mooi. Wil je electriciteit, wacht dan een paar jaar op de Prov. Staten, doch zelf een electrische Centrale bouwen, dat zou ik beslist afraden. De steenkolengasfabrieken rendeeren overal. Kijkt maar in Dongen. Ik sprak onlangs ook nog mijnheer Gragtmans van Waalwijk, die zei ook dat t er voor Waalwijk treurig zou uitzien als ze geen gasfabriek hadden. Van den Heuvel. Eigenaardig is het op te merken dat op plaatsen waar men electrische Centrale heett, de gasfabdeken zich toch enorm uitbreiden. Rotterdam, Amsterdam, Tilburg, b.v Voorzitter. Zeg dat door de Prov een Electrische Centrale wordt gezet, dan nog kunnen wij later concessie daaraan verleenen, In Eindhoven en Helmond heeft men dat ook aan de Electrische Peel-Centrale gedaan. Hierna komt de heer van Mierlo uit Tilburg aan het woord. Hij zegt dat het niet meer noodig zal zijn om thans door cijfers aan te toonen wat voor een gemeente als Loonopzand wenschelijker is een gasfabriek of een electrische centrale. In zijn rapporten heeft hij dat genoegzaam gedaan. De quintessens is dat in normale omstandigheden de electriciteit duurder is dan gas, zoowel voor groot als kleinbedrijf. Dat in plaatsen zooals Rotterdam en Amsterdam veel- vuldig gebruik van de electriciteit wordt gemaakt, vindt zijn oorzaak hierin, dat de menschen daar over 't algemeen ge nomen klein zijn gehuisvest. Dikwijls zitten zij op een bovenwoning waar zij hun bedrijf uitoefenen. Een gasmotor maakt dan te veel geruis, ontwikkelt te veel damp, zoodat de buren door middel van de hinderwet zooveel mogelijk het plaatsen van gasmotoren trachten te voorkomen; In kleermakerijen, slagerijen en nog zoovele andere bedrijven worden daarom electromotoren geplaatst. Duur der is het echter wel, maar de menschen moeten daar. Vervolgens toont de heer v. Mierlo op bevattelijke wijze het verschil in prijs van de kosten van het branden van een lichtpit en voor motoren. Hij komt tot de conclusie dat de electriciteit in veel gevallen 3 maal zooduur is. Gas is voor verwarming 6 maal meer waard dan electriciteit. op als men uit een straat komt waar electrisch licht brandt dat gas mooier is. Allengskens ruimt men daar de boog lampen dan ook op. In ons land kan men ook de resultaten wel zien. Utrecht gaat een millioen of 3 aan zijne gasfa briek verbouwen, Amsterdam aan zijn 3 fabrieken, 10 millioen. En zoo worden op alle plaatsen de gasfabrieken vergroot. Men behoeft voor de toekomst werkelijk niet ongerust te zijn, informeert maar bij alle gasfabrieken- In Dongen heeft de fabriek 't vorig jaar reeds een bruto winst afgeworpen van f 10.000. Afge schreven is toen voor f 6000, afin, zeg maar dat er een rendement is geweest van f3500 en dat voor het begin en voor een betrekkelijk kleine plaats. Oisterwijk heeft een groote fout begaan. Zelfs dorst men daar nog niet aan een fabriek. Toen is er een particulier ge komen, die 't wel durfde. Hij kreeg concessie, bouwde een fabriek, die hem alles te samen genomen een 60000 gulden kostte en nu heeft de gemeente spijt dat zij zelfs niet heeft gebouwd en heeft hem nu al 90000 gulden geboden, maar daar voor geeft hij het nog niet af, niet tegenstaande het pas het eerste jaar is. In Dongen blijkt de fabiiek ook reeds te klein. Daar had men van de zijde der fabrikanten ook niet op zooveel aansluitingen gerekend en nu moet men reeds een oven bijbouwen. Om te wachten tot de Electrische Centrale gereed is, bestaat absoluut geen enkele reden, want gas blijft goedkooper. Wel is 't waar dat het niet zoo zindelijk is maar wat geeft dat. Gewoonlijk wordt zoo'n motor in een afzonderlijk hokje ge plaatst en men heeft er geen hinder van. Daarom zal ook door den klein fabrikant eerder naar gas gegrepen worden dan naar electriciteit want regel is dat het goedkoopste 't beste past. Waar hier reedf. 135 perceelen bij voorbaat zullen aans luiten staat men er gunstig voor. Voorzitter. Ik geloof dat de Prov. .Staten dé Electrische Centrale in hoofd zaak zullen daarstellen voor het platte land, voor die gjemeentens die te klein zijn om zelfs een gasfabriek te ex- ploiteeren en zoodoende de industrieéelen in staat stellen zich. van kracht te voor zien opdat het platte land niet zal worden ontvolkt. Verster. Welk motief, mijnheer van Mierlo, heeft in Tilburg voorgezeten om naast de gasfabriek een electrische centrale te do<;n houwen. Van Mierlo. Omdat de electriciteit «ok wel voorxleeïen bezit. Neemt b.v. het etaleeren in winkelkasten van fijne stoften Daar Itunnen ze 'usschen de kanten en stol Ten in die ballonnetjes gerust plaatsen, dat kan absoluut geen kwaad en ze et alleeren er magnifiek mee. Ook het aan e:n uitdraaien der lichten 's in zoo'n wfn'kelkast met electriciteit veel gemakkelijker en wat kan het die menschen mak en. dat ze daarvoor wat meer betaïeni- Voor ziekenhuizen en concertzalen its ellectricltelt ook aantebe- velen. Voor gegoede lui, die 't niets kan schelen of z e per maand een gulden of 15 meer vo< »r licht moeten betalen is t ook ge.-rr.iakl ce-lijk. Zoo zijn er ver schillende motieven. Ook voor groot- industriee)ea>P d ie bv. 's avonds een ge deelte van» bun f abriek van licht moeten voorzien- Die menschen sluiten aan omdat ze- dan hun «machines niet be hoeven to late n. loopen, wat voor hen voordeellger uit k omt. Ook wanneer een fabriek eeacnaaul aan zijn grenzen is ge komen,, bv.. da* ie ketels en machines vergroot zouden moeten worden. Zoo iemand zegt dan, wacht even ik sluit aan bij de electrische centrale, dan kan ik weer een tijd afzien. Voorzitter. Dat zijn allemaal voor deden die we hier in de eerste 20 jaar niet zullen hebben. Roestenberg. Waar de heer v. Mlerlo hier nu zelf voor electriciteit pleit, maar zijn bezwaar alleen berust op het duur zijn, doch waar er een rapport is waarin gezegd wordt dat het niet zoo duur is, daar is het, dunkt mij, wel noodig dat wij eerst goed onderzoeken. Is gas goedkooper, dan ben ik voor gas, maar waar het een zaak geldt van zoo'n groot gewicht, is het wel noodig dat wij alles in ernstige overweging nemen. Voorzitter. De zaken zijn nu genoeg besproken en onderzocht. Het Dag. Bestuur zal in een volgende vergadering met een voorstel voor den dag komen en die dan wil kan er dan nog over redeneeren. Dit wil ik wel zeggen, dat bij ons alleen op den voorgrond wordt gezet het algemeen belang en dat wij 't oog niet zullen richten op een stad als Rotterdam maar op het belang van onze eigen gemeente en dat der inwoners. Daar niemand nader meer het woord verlangde en niets meer aan de orde was, sloot de Voorzitter de vergadering. Burgemeester en Wethoude van Baardwijk Gelet op art. J, 11 en 12 van 1). Wegen-Reglement op de openbare wege en voetpaden van Noord-Brabant 1904; doen te weten dat in hunne vergadering van 19 JB 1910 is ontworpen een suppletoiren legg, der openbare wegen en voetpaden in dti gemeente, welke van 1 Augustus tot 2 Augustus 1910 ter inzage van een iedero de Secretarie der gemeente is nedergelegi! dat gedurende dien termijn en acht dag daarna een ieder bevoegd is mondeling t schriftelijk bezwaren tegen den legger b Burgemeester en Wethouders in te brengei dat op Dinsdag 6 September 910, Bui gemeester en Wethouders, om elt ure d6 voormiddags, zitting zullen houden op i Secretarie, tot het aanbooren der bezware die mondeling worden ingewacht. Baardwijk, 26 Juli 1910. Burgemeester en Wethouders voornoeuii De Burgemeester en Secretariï J. A. J. VAN HEIJST. De Wethouder, B. SCHRIJNER. TE-KOOP, tegen zeer billijken prijs, eene gebruikte fiets, nog in goeden staat ver- keerende. Te zien en te bevragen bij A, P. QUIRIJNS, arts Raamsdonksveer. Hierbij betuigen wij onzen hartelijken dauk 'voor de vele bewijzen van deelneming bij het overlijden van onzen Vader dkn Heer Lucas Balthazar van Hilst. Uit aller naam, W. L. H. VAN HILST. Waalwijk, 27 Juli 1910. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij de ziekte en het overlijden van onze innig geliefde Dochter, Zuster, Behuwdzuster en Tante Adriana Josepha van de Wei ft, betuigen wij onzen oprechten dank. Uit aller naam, CHRI8TIAAN VAN DE WERPP. Waalwijk, 27 Juli 1910. waalwijk. Belangstellenden, die nog geer aan vraag-programma en inschrij. vingsbiljefc hebben ontvangen be. treffende de afd. Paarden- ei Vee, gelieven zicb te wenden toi ondergeteekende, die gaarne vooi franco toezending zal zorg dragen, H. G. van EVERDJNGEN Waalwijk. GEVRAAGD goed en proper kunnende werken. Adres JAN GROENENAnthony Besoijen. Gevraagd voor Roermond in een le klas maatzaak, bekwame voor het zetten van Dames— en Heerenonderwerken vast werk. Brieven te zenden G. CURVERS, Roer mond, Steenweg 14. Eigenaar eener bloeiende zaak in zeer welvarende streek, zoekt eerste klasse firma, die tegen borgstelling genegen is, Schoenen voor een volledige installatie in depot tegeven. Brieven franco letters K. P. Z. Nijgh. van Ditmar's Algemeen Advertentie- Bureau, RtUterdam. Tegen 1 Augustus is in een stil burgerlijk gezin alhier, gele genheid tot plaatsing van een Tj bevragen aan het Bureau. 394e STAATSLOTEBIJ. D, GAZAN, Lijsterstraat G2, UTRECHT. Geld reeds verzonden. De 3 o/0 TIJDGEESTPOLISSEN geven precies dezelfde kansen als l/20e Staatslot. te Waalwijk, zal ten verzoeke van Mej. Wed. A. KLERK& te Baardwijk, bij inzet op Vrijdag 2! Juli 1910, ten koffiehuize van L. VAÏ CROMVOIRT te Baardwijk, bij toeslag op Vrijdag 12 Augustus 1910 ten koffie huize vaD C. PULLES in „bet Vosje' aldaar telkens om 7 uur des avonds, onder Baardwijk. KOOP I. Wei- en bouwland in de Gezei- tens van de Loint tot het Spoor, Sectie C No. 399 groot 0.84.20 H. A. In huur bij J. Kuijsten voor f 60 per jaar tot Kerstmis 1914. KOOP 2. Bouwland van het Spoor tot de Eerste Zeine, Sectie C No. 400 groot 0.95.50 H. A. In huur by Johs. Klerx voor f40 per jaar tot einde seizoen 1912. KOOP 3. Bouwland in de Gezeiteus, nabij koop 2 Sectie C No, 425 groot 0.60 20 H. A. In huur bij Willem Klerx voor f28 per jaar tot einde seizoen 19] 2. KOOP 4. Weiland in de Gezeitens, Sectie D No. 22, groot 0.46.40 H. A. In huur bij H. van den Heuvel voor f42 per jaar tot Kerstmis 1912. KOOP 5. Hooiland in de Laageindsche Voor weide Sectie A No. 238 groot 0.78 70 H. A. In huur bij J. Kuijsten voor f 45 per jaar tot Kerstmis 1914. KOOP 6. Hooiland in de Laageindsche Voor weiden Sectie A No. 371 en 372 groot, te samen 0.45.80 H. A. In huur bij P. van Huiten voor f44 jaar tot Kerstmis 1913. te Waalwijk, zal ten verzoeke en ten woonhuize van dU Kinderen M. VAN VUUREN te Waalwijk, op Woensdag 3 Augustus 1910 'svoor- middags 10 uur, om contant geld, publiek bestaande in Kasten, Schrijfbu reau, Tafels, Stoelen, Pendule, Klokken, Ledikanten, Bedden,, Kachel, enz. te Waalwijk, maakt bekend dat de door hem op 25 Juli j.l. geveilde Onroerende Goederen onder Loonopzand, van A. M. STALPERS aldaar in bod staan op slechts f 925. De toeslag blijft bepaald op Maandag 8 Augustus 1910, drs namiddags te 5 ure ter herberge van L. v. d. HOVEN te Loonopzand. Dagelijks kan ten kautore van voornoem den Notaris worden geboogd.

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 2