Tweede Blad 594STE STAATS LOTERIJ. BEKENDMAKING. Provinciaal Nieuws. Azië. l lJe Pot- en groepstalge- I schiedenis op onze Ten- M toonstelling. "^BUITENLAND. Griekenland. BINNENLAND. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Nummer 59. Donderdag 28 Juli 1910. 33e Jaargang. Het «Dagblad van Noördbraband4 be- ,at in zijn nummer van Zaterdagavond de volgende goede nabetrachting De landbouwtentoonstelling te Waal wijk heeft f 500.subsidie gekregen voor den bouw van een groep- en potstal. Maarzij zal dit geld niet kunnen i hfij gebruiken. Toen het voorstel in stemming kwam, Iliet de afgevaardigde van Waalwijk de heer Timmermans, dan ook een forsch «tegen4 hooren. Het terrein zit n 1. tus- jschen twee huizenrijen ingesloten, naar X)r— werd medegedeeld, en aan de voorwaar den dat de stallen buiten het terrein pörs moeten gebouwd worden, kan dus niet worden voldaan. De Staten schijnen gruwelijk het hekel te hebben gekregen aan deze landbouw tentoonstellingen. Kermissen zijn het, werd er algemeen gezegd, en het land bouwbelang heeft er heel weinig mee te maken. Het moge waar zijn of niet, het valt niet te ontkennen, dat het en landbouw, zelfs een algemeen belang is, dat de potstallen worden vervangen ,oo. groepstallen. Dus moest de propa ganda voor deze stallen worden gesteund. II* ^Vat kon 't ons schelen of die stallen 36(3 6 eder 'P 0 naast de tentoonstelling komen te taan. Wij hebben ze liever d'r op, dan worden zij te meer bezichtigd. Doch ernaast was ook al goed. Nu ze echter niet naast de tentoonstelling kunnen taan, had men ze zeker d'r op moeten laten. Wat was daar nu tegen Jhr. Mr. Smits van Oijen zag in de stallen een attractie voor de tentoonstel ling. En beweerde, dat men ze alleen daarom wilde. Voor de pretmakers. Niet de boeren zouden ze gaan zien, maar de pleiziermakers. Wij zouden Jhr. Smits van Oijen wel eens willen zien pretmaken in een potstal. Maar dan gluurden wij om 'n hoekje. En wij zouden meer pleizier hebben dan hij. Wij willen het antwoord van het co mité niet vooruit loopen, maar dat weteu we wel dat we het zeer zouden bejam meren als de pot- en groepstallen er niet kwamen. Dan zou men eene prach- tige gelegenheid laten voorbijgaan om het publiek, speciaal de veehouders, aanschouwelijk voor te stellen wat al zooveel jaren in woord en geschrift is voorgehouden. Duizenden zouden hier dan leeren, hoe gehandeld moet worden in 't belang der volksgezondheid, hoe het vee, de melk moet worden behandeldmen had met deze f 500 een werk gedaan, waarvan onze pro vincie de vruchten zou hebben ge-m pluktwat toch is er kostbaarder dan de volksgezondheid in 't algemeen. Dubbel jammer dat men zulk een prach tige gelegenheid tot leerring zou laten voorbijgaan. Wij zouden alleen nog wil len vragen wat er tegen kan zijn, dat deze stallen een attractie zouden vormen voor deze tentoonstelling, die alleen is opgezet in 't belang van den landbouw en veeteelt en daardoor in 't algemeen belang Nader verluidt uver de muiterij, die er de vorige week in Athene is geweest, dat manschappen, ingedeeld bij da artillerie, een betooging hielden voor het ministerie van oorlog en daar onmiddelijk ontslag van den minister en oorlogsverklaring aan Tur kije eischten. Anderen tiachtten zich meester te maken van de kanonnen in de kazerne. Manschappen uit andere kazernes sloten zich bij hen aan. De officieren waren vol komen machteloos. De minister van oorlog wist ten slotte geen andereu uitweg dan den koning telegrafisch te verzoeken over te komen. De kouing kwam den volgenden morgen en hield eeu toespraak tot de muiters, die zich daarop voor een deel verwijderden. Eenigen begaven zich naar de kazernes, anderen v'uchtten het gebergte in. Aan de Atheensche pers is verzocht geen melding te maken van hel voorgevallene. De Lissabonsche correspondent van de Daily News' bericht, dat de Portugeesche troepen te Macao een volkomen overwinning op de Chinee8che zeeroovers behaalden. Bij het onderzoek der rotsholen, waarin zich de roovers hadden teruggetrokken, werden 16 gevangenen aangetroffen, die in een deernis- wekkenden toestand wachtten op hun I09. kooping. Ook worden talrijke geraamten van niet losgekochte gevangenen gevonden. Vele goederen van waarde werden buitge maakt en onder de troepen verdeeld. Vucautlekolonles. Van verschillende zijden komen blijken van belangstelling om in het seizoen een inzameling te houden in zomerhotels en pensions ter dekking van het tekort van 16.000 gulden van het 28 Juli te openen zomeren winterverblijf koloniehuis «Zwar tendijk4 van het Centraal Genootschap te Egmond a/zee. Te Meppel is een at- deeling van het Centraal Genootschap opgericht en te Delden een sub-comité «ter wille van het kind*. Zilverpapier zonden Mej. Reinders te Doetlchem, Mej- v. d. Oord te Bergen, H. J. Zijlstra te Leiden en R. de Groot te Twisk In de 7 koloniehuizen van het Centraal Genootschap is plaats besproken of zijn verpleegd gedurende 4 weken 1500 kin deren. Alleen in de Septembergroepen zijn nog bedden beschikbaar. Tot heden is reeds tegen het vorig jaar een ver meerdering aan te wijzen van 244 kin deren. A. C. BOS. Egmond af zee, Juli 1910. Actie 10-urigen arbeidsdag. De Besturen van de Federatie en van het Bureau van Actie in zake den 10- urigen arbeids dag hebben thaos de actie voor een wettelijke regeling van den 10-urigen arbeidsdag vastgesteld. De gewestelijke meetings zullen dio- ceesgewiize worden gehouden en wel o.a. als volgt Bisdom 's Hertogenbosch. De afdeelingen Eindhoven, Best, Deur- ne, Boksmeer en Helmond te Eindhoven. SprekerAnt v. Rijen. De afdeelingen 's Hertogenbosch, Box tel, Gorinchem en Vugt te 's Hertogen bosch. Spreker C Roestenberg. De aideelingen Tilburg, Oisterwijk, Goirle en Oosterhout te Tilburg. Spreker C. Van Gestel. De afdeelingen Kaatsheuvel, Waalwijk en Besoijen, Baardwijk, Raamsdonk, Hil- varenbeek en Zeelst te Kaatsheuvel. Spreker C. Van Gestel. De afdeelingen Nijmegen, Gendl en Huissen te Nijmegen. Spreker B. A. BeaudouX. Wederinvoering der doodstraf! Omtrent 't weder invoeren van de doodstraf waren ter Algemeene Synode der Chr. Ger. Kerk de volgende voor stellen ingediend De Synode benoeme een commissie, die de al- of niet noodzakelijkheid van de wederinvoering de doodstraf deug delijk uiteenzet op grond van Gods Woord (van de clissis Utrecht). De Synode dringe bij de Hooge Regeering er op aan, dat naar eisch van Gods Woord, tot wederinvoering der doodstraf worde ovei gegaan (Clasis Am sterdam). De Clasis vraagt de Synode, aan de regeering een adres te zenden, namens heel de Chr. Ger. Kerk om daarin te verzoeken: «de wederinvoering van de doodstraf4. (Clasis Apeldoorn). De Synode wendde zich, naar aanlei ding van het behandelde op de Clasis Apeldoorn, inzake weder invoering van de doodstraf tot de regeering, om deze straf volgens Gods Woord weder in te voeren. (Classis Dordrecht). Na breede discussie werd besloten dat de Synodale Commissie namens de Synode een adres zal richten om op wederinvoering van de doodstraf aan te dringen. Waalwijk 27 Juli 1910. Gemeentraadsrergadering Openbare vergadering van den raad der gemeente Waalwijk, op Donderdag 28 Juli 1910, des namiddags ten 6s/4 uur AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken waaronder aan vraag van het comité der Landbouwten toonstelling, om eene verhoogde garan tlesom. (ter visie). 2. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare school, vacature J. Gerris. (Voordracht en stukken ter visie) 3. Wijziging van het reglement van orde. 4. Vaststelling van her primitief kohier van den H. O. dienstjaar 1910. Tentoonstelling. Het comité ontving nog een prachtige groote zilveren medaille van H- M. De Koningin-Moeder. Bepaald is dat de medaille van H. M de Koningin zal worden uitgeloofd voor de volledigste Inzending landbouw-ma- chines waarbij speciaal gelet wordt op het in bedrijf zija der machines. De medaille van Z. K. H. den Prins wordt uitgeloofd in de afdeeling paarden en die van H. M. de Koningin-Moeder in de afdeeling vee. -- Op 't oogenblik is men met de omheining en het plaatsen der loodsen, restaurant enz. begonnen, terwijl het ove rige bouwwerk spoedig zal worden ter hand genomen, ook de electrische instal latie zal weldra worden gegund, zoodat op elk gebied krachtig gewerkt wordt de afdeelingen landbouwmachines, ooft en pluimvee vooral zullen uitmunteu, terwijl vooral de laatste rubriek eene zeldzame verzameling van de meest va- ieerende konijnen-soorten te zien zal geven, ongekend in deze streken. Een goede vangst. Zondagmorgen hadden de heeren De Beij en de Laat, bezig zijnde met visschen op de Maas het geluk een grooten snoek aan den hengel te krijgen. Als men weet, dat deze snoek het kolossale ge wicht had van bijna 16 pond, kan zulks wel als eene bijzonderheid gemeld wor den, zoon beest met den hengel te vangen. Jos. Groenen. De Prov. Ct. zegt in haar verslag van een matioée te 's Bosch De aantrekkelijkheid der tnatinée werd nog verhoogd door de zeer gewaardeerde medewerking van den begaafden bari tonzanger, den heer A. Groenen, uit Waalwijk die zijn gehoor vergastte op Arioso de l'Opéra «Benvenuto4 van Eugène Diaz, en twee liederen van Fr. SchubertDie Krane en Aurenthalt Tel kens herhaaldelijk teruggeroepen, schonk hij ons nog een mooi bis-numiner. Tram ongeluk. Maandag namiddag had vrouw S. wo nende nabij Groot Deuteren het ongeluk, gezeten op een hondenkar, in botsing te geraken met den uit Vlijmen komen den stoomtram In deerniswekkenden toestand werd zij opgenomen. Met de zelfde tram werd zij naar 's Bosch vervoerd waar Dr. Diamant de eerste geneeskundige hulp verleende. Ter verpleging in het Gasthuis te 's Bosch opgenomen bleek dat zij eene hersen schudding bekomen had. Haar toestand is niet geheel buiten gevaar. Merkwaardig is het dat een kind even eens op de hondenkar gezeten en de hond ongedeerd bleven, terwijl de kar vernield werd. Vliegen Men schrijft uit Rijen dd. 24 Juli Als zeker kunnen wij mededeelen, dat de onderhandelingen gevoerd tusschen de Eerste Nederlandsche Vllegvceeni- ging en de heereu pachters der jacht op de domeingoederen alhier een gunstig resultaat hebben gehad. De schadever goeding is definitief geregeld. Naar alle waarschijnlijkheid zal nu de loods tot berging der vliegmachines, waarvoor de inschrijving Dinsdag 1.1. heeft plaat?- gehad, zeer spoedig worden gebouwd en bestaat er gegronde verwachting, dat reeds in de maand Augustus vlieg- proeven zullen worden gehouden. De te bouwen «vliegloods" wordt geheel van hout opgetrokken en hare afmetingen zijn 28 bij 16 meter. Zij wordt geplaatst ten zuiden van den rijksweg Breda Tilburg op een afstand van een kwartier gaans van het station GilzeRijen. Hooibouw. De hooibouw wordt in de Beneden- Langstraat door de vele regens zeer belemmerd. De vorige week werd er zoowat niets opgeruimd en men weet haast geen raad meer om in de polders te komen. Bij dezen tegenslag in de werkzaam heden staat de roggeoogst voor de deur. Maar ook de akkers bieden een treuri- gen aanblik. De halmen zijn door de zware regens plat tegen den grond ge slagen, terwijl het warkruid er over heen slingert. Het staat er niet rooskleurig bij. Politiehonden. Het groote internationale politiehonden concours Zondag in den Haag gehouden, trok enorme belangstelling. De le prijs en daarmede de Konin- girne-medaille werd toegekend aan Breston, Hollandsche Herdershond, dres seur en eigenaar C. W. H. Croes, bri gadier der Kon Marechaussée teRucphen (Noord-Brabant). De hond, die zooals men weet afkomstig is uit Baardwijk werd voorgevoerd door den eigenaar. Men schrijft ons nog uit Rucphen, dat de aldaar zeer sympathieke en populaire brigadier Croes, met z'n niet minder populair prachtdier «Breston", waarop heel het dorpje trotsch gaat, met een spontane hulde bij z'n terugkeer uit den Haag werd ontvangen. Volledigheidshalve volge hieronder al de prijzen welke «Breston" op deze laatste groote wedstrijd heeft behaald. 1. Groote zilveren medaille van H M. de Koningin. 2. Een geldprijs van 60 gulden. 3. Verguld zilveren medaille en fl. 20 van Inspecteurs van Gemeente Politie in Nederland. 4. Zilveren kruis van den Raad van Gedelegeerden. 5. Verguld zilveren medaille van Dr. Kloppert. 6. fl. 25 uitgeloofd door Jhr A. Bas Bakker. 7. fl. 10 uitgeloofd door den heer J Key. 8. fl 10 uitgeloofd door Mevr. Gijs- berti Hodenpijl. 9. fl. 10 uitgeloofd voor den besten dresseur. Zeer waarschijnlijk komt de hond nog in aanmerking voor de volgende prijzen a. Verguld zilveren medaille van de N.-H.-C. voor den besten Herdershond b. Een zilveren kruis van den Raad van Gedelegeerden, voor den hond die de meeste punten in de 3e afdeeling behaalde c. Zilveren medaille van de N.-H -C-, voor hoogste punten in afd. II (op één na); d. Bronzen medaille van de N -H.-C., voor hoogste punten in afd. I e. f5.voor den besten Hollandschen Herdershond, reu. BAARDWIJK. Bij het examen voor op voedend ambtenaar in het Vak-onderwijs is een der opvoedingsgestichten in ons laftd slaagde o. a. de heer Jac. Pullens alhier. DRUNEN. Op de Maandagavond ge houden vergadering der vakvereeuigiug is ouder meer de coöperatieve broodkoop be sproken. Een concept reglement werd voor gelezen en elk artikel door den heer Roes tenberg uit Kaatsheuvel op duidelijke wijze toegelicht. Daar wederom de opkomst der leden veel te wenschen overliet en men daardoor geen besluit kon nemen zal het bestuur de leden aan huis bezoeken om de hoofden dier gezinnen op het voordeel van een coöperatieve broodkoop te wijzen. Aangaande de algemeene Vergadering die Zondag a.s. alhier gehouden wordt in de zaal der jongens congregatie, vernemen wij dat door de afdeeling Kaatsheuvel het volgende voorstel ingediend is Er worde benoemd een commissie, die tot taak heeft in de verschillende afdeelingen de oprichting v^n kassen voor onvrijwillige werkeloosheid met verplichtende deelname te bevorderen en eenheid te brengen in de reeds bestaande werkloozenfondsen der af deelingen, ten einde ten spoedigste een herverzekering van den Bond voor alle af deelingen te verkrijgen, en het verkenen van subsidie van regeerings- of gemeente wege met meer kracht te kunnen bewerken. NIEUWKUIJK. Nu de frambozen en zwarte bessenoogt afge,loopen is biijkt dat de opbrengst nog niet de helft is van die van het vorige jaar. Hoe is het ook anders mogelijk met dit weer. Het is treurig aan te zieu hoe de hooi-oppers geheel door den wind stuk geslagen worden, zoodat door den neerplasseuden regen voor honderden guldens hooi bedorven wordt. Op Zaterdag 30 Juli a.s. zal alhier eene openbare, raadsvergadering gehouden worden. VLIJMEN, Vergadering van deu raad der gemeente Vlijmen op Donderdag, den 28 Juli 1910 des namiddags te 6 ure, ten raadhuize dezer ge,meente. Te behandelen onderwerpen 1 Ingekomen stukken. 2 Aanbieding gemeenterekening en reke- niug Burgerlijk Armbestuur over 1909. 8 Wijziging begrooting 1910. 4 Bespreking verbouwing schoollocalen. CAPELLE. Vergadering van den ge meenteraad op Zaterdag 30 Juli 1910, des voormiddags te 101/* uur. Onderwerpen ter behandeling 1 Beëediging raadslid A. van der Hoeven. 2 Lezen notulen. 8 Ingekomen s'ukken. 4 Overlegging gemeenterekening over 1909 5 Rekening van het algemeen Armbestuur over 1909 en begrooting van dat college over 1911. 6 Opraaking voordracht zetteis. 7 Voorstel 't gewapend-betou schoeiing- werk aan de haven met alle bijwerk in eigen beheer te doen uitvoeren door de Kon. Rotterd. Mij. v. h. Warning en Co. met intrekking raadsbesluit d.d. 9 dezer. Burgemeester en Wethouders der ge in entc Capelle vestigen de aandacht van de landbouwers in deze gemeente op de Maat regelen van voorzorg die naar het oordeel van deskundigen, op ervaring gegrond, kunnen genomen worden tegen brandgevaar door het broeieu van hooi. WASPIK. Gisteren, Dinsdag, ontving de ZeerEerw. Heer J. Gijsman van Waspik de heilige priesterwijding in het Missiehuis te Mil-Hill. A. s. Zondag zal Z.Eerw. zijoe eerste H. Mis opdragen in de parochiekerk alhier. Onze geluk wenschen voor den nieuwen missiouaris en zijne familie. Deze week vond uien van de Wed. S. eeu paard dood in de wei. Ofschoou het dier verzekerd was, is het toch een belang» rijke schadepost. De heer Aug. Korsten, arbeider-tele grafist bij de S.S. alhier, werd benoemd tot reserve te Nijmegen. Den benoemde onze beste wenschen met deze promotie. RAAM8DONKDORP. De statuten der bakkersvereenigiug van Dorp en Veer zijn dezer dagen bij Koninklijk Besluit goed gekeurd. Vergadering van den gemeenteraad van Raamsdonk op Zaterdag den 30 Juli 1910 des namiddags om 7 uur. Aan de orde is 1 Ingekomen stukken. 2 Aanbieding gemeenterekening dienst 1909. 3 Idem rekening van liet Burgerlijk Arm bestuur dienst 1909 4 Idem begrooting van als voor dienst 1911 5 Benoeming commissies tot onderzoek der stukken 9ub. 2 6 Vaststelling suppletoir kohier honden belasting 7 Benoeming van een viertal personen om voorgedragen te worden aan den lieer commissaris der Koningin tot liet doen van eene keuze van twee zettere van 's Rijks directe belastingen. (Aan d beurt van aftreding zijn de heeren J. H. Kamp en G. H. Simonis.) KAATSHEUVEL, 27 Juli 1910. Kermis. De dageu van ontspanning zoo vurig ver langd, zijn weer voorbij. Door het geregelde slechte weer verloren zij veel van hun aan trekkelijkheid. De herbergiers hebben nog het meest geprofiteerd. Van de dansgelegen heden (14) is een zeer druk gebruik gemaakt. De matinée's bij de Harmonieën waren ta melijk druk bezocht. Bij Euphonia trad D011 derdag op de Heer Pijnappels uit 's Bosch. Bij Appollo de Heer Cornelissen. Vrijdag bij Amoenitas de lieer Voget en Zaterdag bij Euphonia de Heeren vau Ierland en de. Laat uit Tilburg. Verleden Zondag was de drukte op bel. kermisterrein dank zij het goed weer ont- zaggelijk. De bioscoop, luchtschommel en draaimolen maakten dan ook goede zaken. Alles liep in de beste orde at hetgeen wij met geuoegen vermelden. En zoo behoort deze kermis weer tot het verledeu. Thans weer welgemoed aan den arbeid en met ijver en trouwe plichtsbetrachting onze taak vervuld en vol hope de toekomst tegemoet. Diefstal. Door obzc Marechaussee zijn verleden Zondag een tweetal personen gearresteerd, verdacht de daders te zijn van den inbraak Zondagmorgen gedaan in de pastorie in de naburige parochie /Klein Dongen' tijdens de H. Mis van 7 uur Zij waren door deu Kapelaan op de vlucht gedreven, zoodat niets werd ontvreemd. Bij de confrontatie met den kapelaan bleken het de daders niet te zijn. Maandagavond is een derde A. B. die reeds meer wegens diefstal werd ver oordeeld, gearresteerd als zijnde de vermoe delijke dader. Hij is door de Marechaussee naar Dongen .geleid en bevond zich heden nog in hechtenis. De uitslag deelen wij later nog mee. Treurige pleelitlglield. Verleden Maandagmorgen verrichtte onze Harmonie Euphooia een treurigen plicht. Zij was tegenwoordig bij de begrafenis var. de 50 jarige Echtgenoote van haren secr. tevens Dir. der Liedertafel P. van Boxtel Om kwart voor 9 zette de treurige stoel zicli in beweging, onder de treurtonen der Harmonie en omringd door een uiassa belang stellenden. Om 9 uur bereikte men de kerk alwaar door Kap. van Ileeswijk een plechtige lijkdienst werd gehouden. Na afloop hiervan werd het lik grafwaarts gedragen, alwaar door de Liedertafel onder directie van Bart de Rooi het indrukwekkende ffOp het Kerk hof' van de Vliegh werd gezongen. Om half elf was deze treurige plechtig heid afgeloopen. Hoe duidelijk springt hier in het oog de ijdelheid van het meuschelijk bestaan, wanneer men deze treurige lijkstoet zich zag voortbewegen over het kermister rein, tusschen de rij van kermistenten en kramen waar daags te voren eene uitbundige menigte zich overgaf aan de kermisvreugd. Bestuur K. K. Volksbond. Door de verkiezing van C. Brands wa de functie van Vice-Pres. vacant. Het Bestuur heeft thans de verschillende functies als vólgt verdeeld": C. Brands, pres. A. Kops, "ice-pres., J. van Amelsvoort le. secr., J. v. Dijk 2e secr, J. v.d. Besselaar, II. de Jong, en H. Klijn comm. Moge de R. K. Volksbond onder dit Bestuur groeien en bloeien tot welzijn van de geestelijke en stoffelijke belangen van hare ruim GOÜ leden. De Echo van het Wen. Burgemeester en Wethouderi der Gemeente Waalwijk maken bekend, dat ter Secretarie zijn oedergelegd ontwerpen van de winterdienstrege- ling 1910/11 ven de Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij, de Maatschappij tot Exploitatie ren Staatsspoorwegen en de Nederlandscne Cen traal Spoorwegmaatschappij, ton einde belang hebbenden in de gelegenheid te stellen van die ontwerpen kennis te nemen. Eventueele opmerkingen betreffende die dienst- regelingsontwerpen behooren vóór of op 5 Aug. 1910 rechtstreeks aan het Departement van Waterstaat te worden ingezonden. Waalwijk, 25 Juli 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, TH. DE SURMONT DE BAS SMEELE. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. le klasBe. Trekking van 25 Juli. Getrokken prijzen. Prijs van f 20000 No. 1747 2000 £104 1000 1917 11469 14905 400 3105 7081 9491 200 t 3007 14882 100 724 1160 6230 7164 14674 17699 le klaese. Trekking van 26 Jali. Getrokken prijzen. Prijs van f 5000 No. 14266 1500 5508 17167 r 1000 4218 16504 400 23 18874 100 8400 10176 13180

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5