Tweede Blad ank. Provinciaal Nieuws. BUITENLAND. Spanje. 1 BINNENLAND. Nummer 61. Donderdag 4 Augustus 1910. 33e Jaargang. f jms teedï arden ip de :hte ïeid en toor gen i het De nota van Spanje is Maandagochtend te 7 uur op het Vaticaan overhandigd. De Spaansche gezant bij den H. Stoel is vertrokken, zonder vooraf een bezoek af te leggen. De »Kölnische Zeitung» verneemt uit Madrid, dat, nu Ojeda, de gezant bij den Paus, voor onbepaalden tijd teruggeroe pen is, ook de nuntius denkelijk uit Ma drid zal vertrekken. De liberalen, vervolgt het blad, moe digen de regeering aan zich door geen bedreigingen vrees te laten aanjagen en zich ook niet aan vernederende voor waarden te onderwerpen, maar veeleer nieuwe anti-clerlcale verordeningen en weUen door te zetten 1 Nieuwe anti-clerikale verordeningen en wetten 1 De >Köln. Ztg.> heeft waarschijnlijk niet gemerkt, hoe zij hier den Paus in het gelijk stelt. De liberalen dringen aan op nieuwe» anti-clerikale verordeningen en wetten. Dat kan niets anders beteekenen, dan dat de vroeger genomen maatregelen, tegen welke de H. Stoel heeft gepro testeerd, ook anticlerikaal zijn geweest. Nu zou de Paus het recht hebben ge had om intrekking dezer maatregelen te eischen, omdat er tusschen Spanje en het Vatikaan een Concordaat bestaat en maatregelen in strijd met dit Concordaat niet mogen worden genomen, tenzij sbeide» partijen in de wijziging der overeenkomst toestemmen. De H. Stoel heeft echter dezen eisch niet gesteld. Maar alleen gevraagd, dat er stijdens de onderhandelingen» over de wijziging van het Concordaat zulke maatregelen niet meer zouden worden genomen. Was dat niet een billijk verzoek? En mag men nu beweren, dat de H. Stoel door zijn hooghartigheid het voort zetten onmogelijk heeft gemaakt. Koningin Emma. 1858. 2 Augustus. 191u. Deze datnrn verlevendigt bij allen, wier hart klopt voor ons dierbaar Oranjehuis en beslist ook bij alle Nederlandsche moe ders, de gevoelens van eerbied en aanhan kelijkheid voor Koningin Emma, de edele Moeder en Opvoedster onzer Koningin, de trouwe en milde Beschermvrouw van behoeftigen, de goedhartige Troosteres van lijdenden en klanken. En zoo is alwee» een jaar voorbij de dagen gaan snel.... en de jaren. In het landelijk paleis te Soestdijk, ver scholen schier in een wereld van volgroeue Iwoudweeldc, daar zijn Ze. heden bijeen CErnma, Wilhelmina en Juliana. Het ver- ^ledene, het tegenwoordige en de toekomst; *het gisteren, het heden en het morgen van lonze dynastie, 't Is alles wat ons nog rest ajvan het aloude Oranjehuis. Wat zal ze gelukkig zijn, de Koningin- Moeder, wanneer ze voor het eerst op Haar verjaardag van de kieinkinder-lippen het //grootmoeder* zal vernemen. Stille, vredige rust ginds en stilvredig geluk. Z66 was het ook in het afgeloopen jaar voor Koriugin Emma. Geen zorgen vermochten haar meer te kwellen en geen angsten. Verdwenen was de onzekerheid aangaande het voortbestaan van ons Ko ningshuis Haar dochter gezond en gelukkig Haar kleindochter flink opgroeiende in heer lijk jeugd-leven. Heel veel duizenden in den lande zullen heden in daad of in gedachte, hun beste wenschen voor een lang en gelukkig leven zenden naar de gebiedster in het slot te Soestdijk. De onze gaan mee. Moge de Allerhoogste Grootmoeder, Moeder en Kind sparen in leugte van dagen. De Brusselsehe tentoonstelling. Z. K. H. de Prins der Nederlanden zal op Zaterdag 6 dezer om half elf 's morgens een bezoek brengen aan het Nederlandsche Paviljoen op de Brusselsehe tentoonstelling. Aangezien de Belgische regeering niet voornemens is, vooraf te bepalen op welken dag de jury de inzendingen op de tentoon stelling zal keuren, zullen de exposanten, die er prijs op stellen bij de keuring tegen woordig te zijn, wel doen vanaf heden in het Nederlandsch Paviljoen aanwezig te zijn. Vermoedelijk zal de keuring circa 10 dezer afgeloopen zijn. Koloniën. In het Soer. Hbl. komt het volgende voor Het voornemen door schepen vau het Nederlandsch eskader in Oost-Indië eene vlagvertooureis te laten maken naar Australië is geenszins opgegeven. Het welnemen van het opperbestuur is dienaangaande verzocht op de door den vlootvoogd hier te lande aangegeven termen, t.w.via de Oost-, Zuid— en Westkust van Australië tot Melbourne, waar dan in overleg met onzen consul-generaal zal zijn te beslissen of be halve Preemantle ook nog andere plaatsen voor een bezoek in aanmerking komen. Leger Commandant in Indië. Bij Kon. besl. van 30 Juli is benoemd tot commandant van het leger en chef van het departement van oorlog in Nederlandsch- Indië, de luitenant-generaal G. C. E. van Daalen, chef van den generalen staf van dat leger. De „Noord-Brabant". a. s. tentoonstelling alhier bestaande uit 30 Vlambooglampen van 2000 kaarsen 1600 gloeilampen, en 60 metaaldraad- en 20 tafellampen in de restaurant, is opgedragen aan de firma A. J. W. Schie- felbusch, electro-technisch bureau te Bre- da-Teteringen. Tevens levert deze firma eiken avond eene openlucht bioscope, die twee maal per avond, telkens een half uur met afwisselend programma zal werken. Rectificatie. Door een lid van de afdeeling Waal wijk van het Ned Onderwijzers-Genoot schap wordt ons de opmerking gemaakt dat het schrijven betreffende eene 2e onderwijzeres in de handwerken, voor gelezen in de laatste openbare vergade ring van den gemeenteraad, niet uitging van den Bond van Ned. Onderwijzers maar van de afdeeling Waalwijk van het N. O. G. v Het Soer. Hbl. schrijft Er wordt nog immer met ijver, zelfs dag en nacht gewerkt aan de herstelling van de Noord-Brabant, die, zooals men zich her innert bij de kust van Lombok op een rots is geloopen. De telegrafisch uit Nederland bestelde kielplaten kannen over een week of drie hier zijn. De heele buitenmantel van de kiel wordt aan ééne zijde vernieuwd. Toch valt de reparatie in vele opzichten mede. Indien het in 't werk een beetje meeloopt, kan de Noord-Brabant nog op tijd voor de thuisreis naar Nederland gereet zijn. Hamburg, Antwerpen en Nieuwe Waterweg. In de maand Juli zijn in de haven vau Hamburg aangekomen 1496 schepen meten de 1,025,811 ton, tegen 1753 schepen metende. 1,102,839 ton in Juli 1909. Er is dus een vermindering met 257 schepen en met 77,028 ton. De cijfers van de havenbeweging over de zeven eerste maanden van 1910 en 1909 zijn (met herleiding van de Antwerpsche cijfers, om ze met de andere vergelijkbaar te maken) Taxatieprijzen. Wat Gebr. E. en M. Cohen, te Amster dam, nu doen, is weer iets geheel nieuws. Ze geven de beste boeken thans tegen prij zen, bij taxatie opgemaakt. Bijv. gebonden boeken van Walter Scott voor 79 cent, van Koetsveld voor62 cent, verder nog auteurs als Dickens, Marlitt, Reuter, enz. Men krijgt splinternieuwe boeken. Men zie de groote annonce in dit blad. Waalwijk 3 Aug. 1910. Benoeming. Tot ontvanger der registratie en do meinen alhier is benoemd de heer C. Ittmann, thans ontvanger dierzelfde mid delen te Venlo. Tentoonstelling. Ingekomen medaille A H. van Schijndel, Waalwijk, Verguld Zilveren medaille. Met het naderen der tentoonstelling, neemt de belangstelling allerwege toe, zoowel van inzenders, als autoriteiten en andere belanghebbenden en belang stellenden. Voor ditmaal hebben we een zeer heugelijke tijding. Het comité hoe noode ook, heeft zich genoopt gezien, den Prov. Staten van Noord-Brabant te be richten, dat hoezeer het de goede be doelingen apprecieert, het toch onder de gestelde condities de toegezegde subsi die van f 500 voor de pot- en groepstal niet kan accepteeren. Het comité blee met nog zoovele anderen, overtuigd dat het bouwen van een pot- en groepstal voor onze veehouders van groote waarde zou zijnhet gaat hier om een waar volksbelang, den veehouder en 't publiek door aanschouwing te leeren hoe het vee, de melk enz. behandeld moet'wor den'. Overtuigd van dit groote nut, werd op initiatief van een paar heeren,wien hier voor een wa'm woord van dank toekomt een garantiefonds geformeerd, dat in één dag meer dan volteekend was. De stallen komen er dus, dank zij de medewerking der ingezetenen van Waalwijk die een open oog blijken te bezitteu voor het geen voor onzen tijd zoo zeer nuttig en leerrijk is. In den groepstal zullen de voor de verloting aangekochte beesten worden gestald. Het zal een mooie at tractie voor de tentoonstelling vormen, die dag aan dag aan belangrijkheid wint, en de vergelijking met de beste tentoon stelling hier te lande glansrijk zal kunnen doorstaan. Wij kunnen nog mededeelen dat voor de afdeeling varkens eene extra rijks subsidie van f 100 is toegekend, en dat de inschrijvingen voor paarden eu vee openblijft tot 15 Augustus a. s., doch dan ook onherroeppelijk gesloten wordt. De electrische verlichting, feestver lichting en bijkomende werken voor de «ymnastlekfeesten te 's Hertogenboseb. Zondag hebben te 'sBosch plaats gehad de groote gymnastiekfeesten, uitgeschre ven door het Zuidergewest van het N. G. V. Het verloop dezer feesten is schitterend geweest en de belangstelling groot. Door onze beide turnclubs werd ook deelgenomen aan het feest. Bij de gewestelijke wedstrijden moch ten zij de volgende prijzen behalen. Driekamp. Ie pr. verg. zilv med aangeboden door 's Hertogenbosch Mannenkoor. //De Frank» Waalwijk. Ringen-oefeningen. 3e pr. diploma Waalwijksche G. V-, Waalwijk. Estafetten-wedloop. 3e pr. diploma, Waalwijksche G. V., Waalwijk. De heer L, lid der W. G-V die de paardoefening voor den personeelen wedstrijd meemaakte, bleef buiten mede dinging. Kracht en Vriendschap >Culem- borg", die een groot aantal prijzen be haalde, werd gedisqualificeerd, omdat de wedstrijd-turners niet hebben deel genomen aan het algemeen no. »staaf- oefeningen." Ook werd door de jury aanmerking gemaakt op het veranderen van costuum in de estafette-ren, waar ze verschenen in korte broek en bloot onderbeen. Nog kunnen wij meedeelen, namens den secretaris der W G. V. tevens waar nemend secretaris van het Zuidergewest, dat het hoofdbestuur van het N. G. V vertegenwoordigd door zijne voorman nen, de heeren Krijger, Koert en Wulf horst, unaniem van oordeel was, dat de wedstrijd een prachtig verloop had niet alleen, doch dat daarmede aan den dag gelegd was, dat het Zuiden bij geen enkel gewest meer behoefde achter te staan- Voorwaar, een schoon compliment aan bestuur, technische commissie en leden van het Z. G., maar waardoor tevens het bewijs is geleverd, dat de strijd voor de verschillende vereenigin- gen zwaar was en hoe langer hoe moei lijker wordt. De eere-avond werd na de uitreiking derprijzen vervolgd door interessante, correct uitgevoerde stacfoefeningen door de Waalwijksche Gymn. Vereeniging, Het program werd besloten met groepen door de Waalwijksche Gymnastiek Ver- eeniging, die voortreffelijk waren samen gesteld en de vereeniging en haar directeur alle eer aandeden. Dc jacht in Nnord-Brabant. De jacht op het klein wild wordt ge opend op Zaterdag 27 Augustus a.s., met zonsopgang, met uitzondering van a. die op hazen en fazanten, waarvan de opening wordt bepaalp op Zaterdag 1 October d- a. v met zonsopgang; en b. het weispel en kwartelen met steek garen of vliegnetten deze laatste met staken in den grond bevestigd, welke jachtbedrijven geoorloofd zijn van 15 Maart tot 1 Juni 1911. De lange jacht (met windhonden) mag gedurende open jachttijd, alleen des Dinsdags en des Zaterdags van elke week worden uitgeoefend. De jacht op grof wild is geoorloofd gedurende de maanden October, Novem ber, December, en Januari met uitzon dering van die op reekalven welke >jacht« niet geopend wordt. De jacht op patrijzen wordt gesloten op 30 November 1910 met zonsonder gangdie op ander klein wild op 31 December 1910 met 'zonsondergang. Ned. R. K. Leerbewerkers Zondag had te Drunen de algemeene vergadering plaats van de Ned. R K. LeerbewerkersArbeidersbond. Af ge vaardigden waren opgekomen van Den Bosch, Tilburg, Eindhoven (en omstre ken), Kaatsheuvel, Oisterwijk, Ilaaren, Hilvarenbeek, Moergestel, Loon op Zand, Dongen, Delft, Drunen Elshout, Veld hoven, Baardwijk en Waalwijk-Besoijen. Om lVg uur werd door den voorzitter de vergadering met gebed geopend Daarna heette hij allen welkom en wees op de kracht, die ondanks de vele te genwerking van den Bond uitgaat. Met succes heeft men gestreden en wordt er nog gestreden tegen de gedwongen win kelnering, gedwongen broodverkoop en 'nooge onraadprijzen. Her gevolg van den strijd is, dat thans 30,000 gulden meer in handen van de arbeiders komt. Het bestuur spoort dan ook alle afdee- lingen, in 't bijzonder de afdeelingen Baardwijk en Waalwijk Besoijen aan, met kracht tegen dit euvel te strijden. Ook zijn loonsverhoogingen in vele afdeelin gen verkregen. Met het bestuur van Patrimonium is samengewerkt om de leerbewerkers In de gemeenten Besoijen, Sprang, Vrijh.- Capelle en Capelle vereenigd te krijgen waarmede men in enkele plaatsen reeds is geslaagd. Een voorstel der te Eindhoven ge houden jaarvergadering en aangevuld door het hoofdbestuur werd na een kleine wijziging, voorgesteld door de afdeeling Den Bosch, aangenomen. Be paald werd dat de functie van voorzitter moet worden waargenomen door een vrijgesteld beambte. Vervolgens werd op voorstel van het hoofdbestuur na langdurige discussie het volgende voorstel aangenomen>Op 1 Januari 1911 trede een klasse-contributie stelsel in werking met daaraan verbonden verplichtend controlestelsel door het hoofdbestuur*. Een voorstel van de afdeeling Waal wijkBesoijen om bij eventueele con flicten het Dag. bestuur van den Bond handelend te laten optreden, terwijl daar bij zoo mogelijk ook de andere leden tegenwoordig moeten zijn, werd onder veel beraadslaging aangenomen. Het volgende voorstel van de afdeeling Waalwijk- BesoijenWanneer tengevolge eener gevoerde actie leden van den Bond werkloos zijn geworden, zal aan dezen een ultkeering verstrekt worden uit de weerstandskas*, lokte een langdurige discussie uit Het hoofdbestuur stelde voor, het aan te nemen en den termijn van ultkeering op drie maanden te stellen. De afdeeling Den Bosch verklaarde wel mee te kunnen gaan met het voor stel van de afd. Waalwijk, doch niet met de toevoeging van het hoofdbestuur, om een termijn vast te stellen. De pa troons moeten dat niet weten, daar een kwaadwillige daar anders gebruik van zou maken. Andere afdeelingen vreesden weer dat de werklieden misbruik van deze bepa ling zouden maken door bv. zoo lang geen werk te zoeken Na de gedachtenwissehng werd be sloten het voorstel van Waalwijk aan te nemen en Vast te stellen dat minstens 3 maanden zal worden uitgekeerd, ter wijl de beslissing, wie al of niet als slachtoffer gerekend kan worden, door het hoofdbestuur, ia overleg met het betrokken afdeelingsbestuur, geregeld wordt. Een voorstel van de afdeeling Oister wijk »Aan de nagelaten betrekkingen van overleden leden worde een toelage gegeven door den Bond, welke zal komen van een collecte te houden onder de leden der afdeelingen*, ontmoette niet veel bijval. Het hoofdbestuur meende de aanneming van dit voorstel te moeten ontraden, als zijnde de Bond daarvoor nog niet rijp genoeg. Hoewel de meeste afgevaardigden met de bedoeling wel konden meegaan achtten zij den tijd daarvoor echter nog niet gekomen, wijl de contributie, voor de zuivere vakbelangen noodzakelijk, nog niet hoog genoeg is. Het voorstel van de afd. Oisterwijk werd dan ook verworpen. Alleen de afdeelingen Hilvarenbeek en Oisterwijk stemden voor. Alvorens tot een kleine rust over te gaan, stelde de Voorzitter voor, naar aanleiding van de uitsluiting te Veldhoven de volgende motie aan te nemen De Nederl. R- K. L. A. B. in een algemeene vergadering te Drunen bijeen, kennis genomen hebbende van de weder rechtelijke uitsluiting van 6 arbeiders door de firma Wed. P- Elzen Zonen, schoen fabrikanten te Veldhoven, uit het werk ontslagen om hun lidmaatschap, in dezelfde week dat zij lid werden van de R. K. Vakvereeniging van Leerbewerkers te Veldhoven, afd. van bovengenoemden bond, overwegende dat deze uitsluiting in strijd is met de beginselen van recht en de oprichting van kassen voor onvrij willige werkeloosheid met verplichte deelneming te bevorderen en eenheid te brengen in de reeds bestaande werk lozenfondsen der afdeelingen, ten einde ten spoedigste een herverzekering van den Bond voor alle afdeelingen te ver krijgen en het verleenen van subsidie van Rijks- en gemeentewege met meer kracht te bewerken. Nadat door de afd. Waalwijk en Delft was gewezen op de vele moeilijkheden werd het voorstel aangenomen. Na nog een voorstel van de afd. Loonopzand, om ook aan jongens beneden de 18 jaar aan gesloten bij den Bond bij staking of uitsluiting uitkeering uit de weerstands- kas te verleenen, te hebben aangenomen, ging, nadat door den Eerw. Bonds- adviseur en de Bondsvoorzitter eenige woorden van aanmoediging waren ge sproken, de vergadering ongeveer 5 uur uiteen. BAARDWIJK. Zondag j.l. werd hier een postduivenvereniging opgericht met name „De Ordonnans*. Hopen wij dat deze vereeniging zich spoe dig met een flink ledental moge versterken. Het bestuur is als volgt samengesteld C. Dekkers Pres. A. Klerx Penningm. Secr. A. v. Suilekom le coramis, C. Pullens 2de com. L. de Kloe. Tot 1 Januari a.s. worden nog nieuwe leden aangeuomen. DRUNEN. Naar wij tot ons groot ge noegen vernemen werd dezer dagen door het bestunr der „Nieuwe Harmonie* een vaandel aangekocht, iets wat door velen en niet het minst door de leden van het geselschap zelve zeer zal toegejuicht worden. Het gemis van een vaandel toch maakte genoemde ver eeniging tot nog toe eenigszins onvolledig. Bij gelegenheid hiervau werd tevens besloteu der vooiloopig aangenomen nsam der har monie te doen vervangen door een definitie ven zoodat thans in het sierlijke vaandel der vereeniging de heerlijke naam vau „Volhar ding* zal prijken, een naam der vereeniging overwaardig. Volharding toch is het, waardoor de vereeniging zich mag verheugen in den rij harer zusterverenigingen eene waardige plaats in te nemen. Ongetwijfeld zal de naam van „Volharding* den leden der vereeniging aansporen op den ingeslagen weg voort te gaan en door moed en volharding trachteu een nog waardiger plaats te veroveren. Dat het gezelschap onder de banier der nVol harding* nog menige overwinning mag be halen is voorzeker de wensch van alleu. Tevens wenschen wij de harmonie bij het spoedig naderend concours waarvoor zij zich druk voorbereidt, het beste succes. Tot ons genoegen kunnen wij mede deelen dat de heer H. van Delft alhier dezer dagen met goed gevolg het tweede gedeelte van het examen candidaat secretaris heett afgelegd. Hij ontving zijne opleiding bij de heeren Gerris en Roeffen. Aan geslaagde onze hartelijk gelukwenschen. Dinsdag namiddag brak er door on bekende oorzaak, brand uit bij Klaas de Wit, alhier. Niemand thuis zijnde heeft men de voordeur van de wonlug stuk ge slagen en geprobeerd nog een en ander te redden, doch die pogingen mislukten zoodat alles van die behoeftige menschen verbrand is. Door spoedig aanrukken der brand weer en vooral het kranig optreden der buren heeft men de woning van R. die aan het verbrande perceel gebouwd was behouden. Huis en inboedel waren zeer laag verzekerd. Aan de Wolfshoeksche brandspuit gasten die ofschoon zij geen hulp meer behoefden, te verleenen, komt een woord van lof toe voor hun spoedig tegenwoordig zijn bij den brand met hun materieel. VLIJMEN. De laatst gehouden verpach ting van het Ven het zoogenaamde Hooge Ven heeft f 1700 minder opgebracht dan bet vorige jaar. Het goede grasjaar raag dus al voor onze boertjes een buitenkansje ssijn voor de gemeenteschatkist blijkt het minder voordeelig. Aug. j.l. ziju Je navolgende miliciens van de lichting 1902 naar de landweer overgegaan Josephns MarcéAdrianus van Esch ilubertas Hendrikus van Esdouk Johannes Cornelia van Haperen; Ludovicus van der Heijden; Cornelia Oremans; Wilhelmus. Cornelia van Sprang, Hubertus van Zon; Jacobus Lonis van Lamoen. De lotelingen van de lichting 1911 worden er a#n herinnerd, dat zij die aan- ipraak vermeenen te hebben op broedei dienst de begrippen van maatschappelijkheid, »ich ter verkrijging van de noodige bewys- betreurt het dat alle pogingen aan gewend èn door Mgr. Prinsen èn door den edelachtb. heer Burgemeester van Veldhoven, om deze uitsluiting, welke reeds 14 weken duurt, te doen ophouden, zijn afgestuit op den onwil der patroons, doet een beroep op den steun van het weldenkend Nederl. volk, bijzonder van de afnemers der schoenfabrikanten van de firma Wed. P Elzen te Velthoven, en besluit tot krachtige bewerking der publieke opinie de kwestie aanhangig te maken bij het Bureau van de Ned. stukken moeten vervoegen ter secretarie der gemeente Vrijdag 26 Aug. a.s. des voor middags ten 10 ure onder medebrenging van 2 getuigen en van de zakboekjes hunner broeders. Het inschrijvingsregister van de na tionale militie voor de lichting 1911 bevat 27 ingeschrevenen. De verpachting van het 2e gedeelte ,„n het Ven- het Lage Ven zal 18 Aug. plaats hebben bij den heer H. Daelmaus. zal dit iaar bezocht Onze kermis zal dit jaar I worden door de Bioscoop van Riozzi. een R. K. organisatie in Nederland. prachtige carouasel van Roefs uit Bergen-op- Een oorverdoovend applaus bewees de iuchtschom:nel van Teunissen, een dat de geheele vergadering instemming 9 «lapmachines, verschillende betuigde met deze motie en luide de houding der bedoelde patroons afkeurde Na de pauze kwam er een voorstel aan de orde van de afd. Kaatsheuvel >Er worde benoemd een commissie, die tot taak heeft in verschillende afdeelingen werptent, 2 slagmachines, r galanterie- en gebakkramen, enz. enz. Erj, zal dus met de aanstaande kermis weer. volop op het marktveld te genieten zijn., De heer Muijeu verbondeji aan den phytopathologischen dienst te W ageningeu Echo vin het Zuiden Hamburg. Antwerpen N. Waterweg. Schepen. Ton. Schepen. Ton. Schepen. Ton 9700 7,185,003 3931 0,227,030 r"°' °°""r 9701 0,978,970 3725 5.882,557 5024 0,340,058 5157 5,710,133. 1910 1909 verschil 56 200,027 200 345,073 407 685,925 De scheepvaartbewegiog van den Nieuwen Waterweg lie-ft dus in de zeven eerste maanden die van Antwerpen met 188,428 ton overtroffen, terwijl het verschil ten gunste van Antwerpen over de zes eerste maanden nog 95,671 ton bedroeg. l__L' Atx ha um <4- slriid is mei; ac ucguncitu - ,7.7 4

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5