Nummer 62 Zondag 7 Augustas 1910 33e Jaargang Dk t. Tweede Blad n er, ÏS, BINNEN LA P' D. len. Ingezonden Stukken. Reclame. Sport. elen herp ssen MET* EENIGE'MIDDEL TEGEN'A5THMA'EN KLLE-BORST-• EH 0 Hi LONGAANDOENINGEN PRIJS-PER- FLACON: fl.. f2- enf3.52 van De veiligheid bij het spoorwegverkeer, ftog steeds is men er op uit om het einwezen bij de spoorwegen te verbeteren, ai daardoor, indien mogelijk, de veiligheid an het verkeer te volmaken. Zoo zijn er lij de Staalspoor een 6-tal sneltreinlocomo- ieven voor proef voorzien van een antoma- ischen seingever systeem //Great Western* a werd heden de zevende in dienst gesteld net een verbeterde seingever van hetzelfde vsteem. Deze 7 machines doen dienst op de lijn Utrecht. Den Haag, terwijl van Gouda tot )en Haag de weg er voor is ingericht om eze nieuwe seingevers te beproeven. Op lit traject bevindt zich bij elke *inrij' sein- laal tusschen de rails een lange staaf. Wordt nu het sein op onveilig gezet, dan bordt tevens deze staaf omhoog gekeerd en omt zoodoende op een zekere hoogte boven }len grond te liggen. Onder de machine bevindt zich terzelfde loogte eeu z.g. ^schoen.' Gaat nu de ocomotief door een onveilig sein heen, dus iver een omhoog gekeerde staaf, dan wordt ,e schoen op zijn benrt door de staaf omhoog ;edrukt, met het gevolg, dat door middel an een flectrische geleiding natuurlijk, bij len machinist ter hoogte van de gangkruk :n electrische schel begint te werken en n roode schijf zichtbaar wordt. Deze twee tignalen blijven hun functie zoolang verrichten itdat de machinist het mechaniek in zijn rorigen toestand heeft teruggebracht, dus otdat hem bekend is, dat er gevaar dreigt. Indien de proeven met dit systeem naar rensoh slagen, dan zal het nagenoeg tot ■en onmogelijkheid behooren, dat een ma chinist nog bij mistig weer of onder andere omstandigheden door een onveilig signaal rijdtzal dus het gevaar bij bet tegen woordige snelle en drukke verkeer weer lanmerkelijk verminderd worden. Fruitoogst. Als een bewijs hoe groot de kapitalen zijn die door het mislukken van den fruitoogst verloren zijn, kan dienen, dat alleen het leine dorpje Uden (Noord-Brabant) door het mislukken der kersen een schade lijdt van f 27.000. Het urbeidcrseoufliet te Enschedé. Dinsdagavond stopten al de fabrieken van de leden der Fabrikantenvereniging. Er wordt niet weer aangezet voor de onderhande- iugen tusschen het comité dier vereeniging en de besturen der arbeidersorganisaties een goed resultaat geven wanr voor deze week setreft de lock out weer 4 dagen en op 8 Augustus, d.i. Maandag, waarop anders weer werd begonnen treedt de volledige uit sluiting iu. Men veronderstelt een spoedige oplossing. De Koning en de Koningin der Belgen naar Nederland. De Vlaamsche Gazet schrijft: De reis naar Holland en het bezoek aan het Nederlandsche Hof, door den Koning en de Koningin te doen, is nu bepaald vast gesteld. De afreis heeft plaats den 14 September om 's avonds te Amsterdam aan te komen waar onze Vorsten zullen vernachten in het paleis van den Dam. Den 15 en den 16 September worden aan ootvaugsteu, bezoeken en plechtigheden besteed. Den 17 September wordt in ge zelschap van Kouingiu Wilhelmina en Prins Hendrik de reis naar 's Hage aanvaard. Na een dag verblijf in de Hofstad, keereu Koning Albrecht en Koningin Elisabeth naar I Brussel terug. Het ongeluk vau Prins Hendrik. Woensdagmiddag fietste Z. H. H. ver gezeld van den heer L. W. Groenevelt, in tendant van Soestdijk, op den Hilversum- schen straatweg nabij de Generaal Yan Heutzlaan. Men was op weg naar den hr. H. P. J. Tutein Nolthenius, oud-burge meester van Apeldoorn, die sinds kort te Laren woonachtig ia. Daar kwam van de tegenovergestelde zijde een jonge dame aanrijden. Zij was echter nog niet al te beat ge traind in het besturen van een rijwiel, want zij slingerde gevaarlijk heen en weer. Z. K. H. Prins Hendrik belde nog, doch de dame kon niet in den rechten koers blijven, Voor men er op verdacht was, had zij het rijwiel van Prins Hendrik aangereden. De Prins viel. De heer Groeneveldt stapte onmiddellijk at en was Z. K. H. bij het opstaan be hulpzaam. De jonge dame, die blijkbaar niet wist dat zij Prins Hendrik had aangereden, wijl Deze Z?;ne incognito bewaarde, kwam met den schrik vrij. Zij stapte weer op de fiets, en zette zoo goed en zoo kwaad als het ging, haar tocht voort. Tot nu toe weet niemand, wie de geheim zinnige wielrijdster i$ geweest, die zooveel ontsteltenis in de Koninklijke Familie heeft teweeggebracht. Men vermoedt dat de dame te Hilversum thuis behoort. Natuurlijk zal er geen nader onderzoek naar de persoon van de bewuste wielrijdster die in haar onbeholpenheid het ongeval veroorzaakte worden ingesteld. Aanvankelijk voelde Z. K. H. slechts weinig pijn en ging Hij, ondersteund door den heer L. W. Groenevelt, de villa van mevr. de wed. Van Dorp binnen, met het doel Zich te laten afborstelen. De vrouw des huizes, van het onverwachte Hooge Bezoek, op de hoogte gebracht, toonde zich aanstonds een en al bereidwilligheid voor haar Gast. Zij ontving Z. K. H. in de beneden-eetkamer en bood Hem daar een verfrissching aan. Intusscben was dr. Muyskens, die te Baarn de functie van Hofarts vervult, per telefoon naar de villa van mevrouw Van Dorp ontboden. De Prius klaagde over pijn aan Zijn schouder, zoodat dr. Moyskens meende alleen met een schouderontwrichtiug te doen te hebben. Het ontwrichtte gedeelte werd ten huize van mevr. Van Dorp weer gezet, waarop Z. K H. per anto Zijn tocht wenschte te vervolgen. Telefonisch ontbood men van het paleis te Soestdijk een auto en begaf men zich weer op weg naar Laren. Onderweg werden de pijnen echter zoo hevig dat Z. K. H. het beter oordeelde, terug te keeren. Bij het „Pension Zeiler' werd andermaal naar dr. Muyskeu getelefoneerd, mpt het verzoek, aanstonds naar het paleis te Soest dijk te komen. Daar onderzocht dr. Muyskens den Hoo- gen PatiëDt voor de 2e maal en consta teerde hij sleutelbeen breuk. Hoewel het geval zich niet ernstig laat aanzien kan het genezingsproces toch ge- ruimen tijd in beslag nemen. De nacht van Woensdag op Donderdag w.18 vrij goed. Over het. verloop van het proces is dr. Moyskens zeer tevreden. Eenige weken rust zullen voldoende zijn om Z. K. H. weer cp de been te brengen een algeheele genezing is een quaestie van den tijd. Den arm draagt Prins Hendrik thans in een doek. T el die aangenomen heeft in Sept. van Milaan uit over de Alpen te vliegen, daar de volgende week met een Blériotmono- plaan zal komen vliegen. Vliegweek te fleerenvnen. De laatste vliegdag is gisteren uitste kend geslaagd. Het publiek was nog grooter dan eergisteren en het weer was prachtig. Tegen half zeven steeg de heer Van Maasdijk op. Hij deelde mede dat hij van de reis naar Leeuwarden afzag, doch probeeren wilde het record van Lefèbre 24 minuten 33S/Q- seconden te verbeteren en dat gelukte. Nu eens zweefde hij in groote kringen om het terrein, dan weer ging het er over heen. De daling ging als altijd prachtig. Jhr. v d. Berch van Heemstede, se cretaris der luchtvaartvereeniging. fun geerde als officieel tijdopnemer. De tijd was 26 minuten 16Vó seconde. Bij aan komst werden den aviateur en zijn mon teur kransen en bloemstukken aangebo den. Het publiek was geestdriftig. Toen Van Maasdijk per auto naar het hotel terugkeerde werd hij overal toegejuicht. De vliegweek is prachtig geslaag Zes dagen achtereen heeft de heer Van Maas dijk gevlogen. Weer een slachtoffer De vlieger uit Luik, Kinet, viel giste ren te Brussel van een hoogte van 700 M. en was oflmiddelgk dood. De achtervleugel van het toestel was gebroken en verward geraakt in den motor, die in zijn werking werd belem merd. Kinet werdt verpletterd door den motor. Kinet maakte een prachtige vlucht van 2 uur. Plotseling viel bet vliegtoestel, een Farman, van 700 M hoogte als een blok op den grond De arme vlieger was dadelijk dood, hij had den ne* ge broken. De toeschouwers waren diep onder den indruk, er stonden mannen als kinderen te huilen. De naam Kinet is in de vliegsport niet gelukk'g. Den 15en van de vorige maand toch viel te Gent D. Kinet dood. (Buiten veranlWoordrlijkheid der Redactie.) Gisternamiddag heeft Z. K. H met H. M. de Koningiu en het Prinsesje eeu wau- deling gemaakt in den tuin van het paleis. Men meldt ons nader uit Soestdijk, dat het met Z. K. H. den Prius naar omstan digheden zeer goed blijft gaan. Verkrijgbaar bij de bekende verkoopers en de meeste Drogisten en Apothekers. Centraal-Depöt L. I. AKKER, ROTTERDAM. Vliegweek te Helpman, bij Greningcn. In overleg met Jan Olieslagers zijn thans de data, waarop hij te Helpman zal vliegen, door het comité definitief vastgesteld. Er zal gevlogen worden op 10, 11, 12, 13 en 14 Augustus. Olieslagers seinde gisteren, dat hij a.s. Zaterdag het vliegterrein zal komen in- specteeren. Hij voegde eraan toe, dat hij te Stockel, bij Brussel, zoo juist het record voor den langsten afstand had geslagen. Vliegtochten te Veendam. Uit Parijs is te Veendam bericht ont vangen dat de aviateur Simon, dezelfde Kaatsheuvel, 2 Aug. 1910. M! Met plaatsing in de Echo zult U de geachte ingezetenen van de gemeente Loop-op-Zand verplichten. Eenigen tijd geleden is bij de ingeze tenen eene circulaire bezorgd, onder teekend door de EdelAchtbare Heeren van Besouw en Anten. In deze circulaire werd uwe medewerking tot de oprichting eener steenkolengasfabriek gevraagd. Verschillende dagen zijn de gemeente bode en de gasfitter rondgegaan om ingezetenen te zoeken die genegen waren om aan te sluiten. Yan de 135 thans aaD de acetyleencentrale aangesloten inge zetenen hebben toen eene kleine dertig zich bereid verklaard steenkolengas te nemen. Niettegenstaande dus de algemeene opinie zeer laauw was, hebben een paar Raadsleden zich als autocraten aan willen stellen en zich op het standpunt gesteld, er moet en er zal eene steenkolengas fabriek komen, kost wat kost. Dus maar weer een ton goud leenen en dit bij den tegeuwoordigen financieelen oogun stigen toestand der gemeente. Indien men in Kaatsheuvel van licht verstoken was en men er zich uitsluitend met pe troleum moest behelpen dan ware wel licht eene leening van eene ton goud gemotiveerd in zake verlichting. Nu dit echter het geval niet is, ergo bij den tegenwoordigen stand van zaken in eene korte spanne tijds eene electrische pro vinciale centrale is te wachten en de Gedeputeerde Staten de tot standkoming urgeeren willen zooals blijkt uit het ver slag der laatste zitting, is het dus beslist onverantwoordelijk van onze Edelacht bare Raadsleden om mede te werken eene ton schuld te maken om weinig of niets te bereiken. La Vauqueline alhier heeft handelende uit louter algemeen belang in zake de gaskwestie aan den Raad dergemeente een rapport ingediend van 12 vel druk om daardoor te, willen bewijzen, dat de oprichting eenéfsteen kolengasfabriek voor Kaatsheuvel zeer gewaagd was; aan dit rapport hebben bekwame electrotechnici van naam hunne medewerking verleend dit rapport be vatte verder ook de bedrijfsresultaten der acetyleencentrale te Hoogeveen. Het rapport van Hoogeveen geiuigt van eene degelijke exploitatie en kan men daaruit met een oogopslag de bedrijfsresultaten zien Tot dusverre konden wij dit van de Kaatsheuvelsche acetyleencentrale niet zeggen en meermalen in den Raad is er opgewezen, dat de administratie der acetyleenfabriek door de gemeente-ad ministratie liep zoodat geen zuiver beeld van het bedrijf was te verkrijgen. Als bijlage aan het rekwest van La Vau queline was gevoegd het jaarverslag der gemeente electrische centrale te Naald wijk. De rapporten en bijlagen zijn in den gemeenteraad in een onderonsje behandeld, alleen toen La Vauqueline verzocht eene dusdanige gewichtige zaak in het openbaar te behandelen heeft men een tipje van den tegenover het publiek geheimzinnigen sluier gelicht In de openbare vergadering van 26 Juli 11 heeft de Voorzitter in casu de Edelachtbare Burgemeester het rapport van La Vauqueline voorgesteld als iemands eer en fatsoen benemende o. a. de eer van den Heer Vonck uit Venraay La Vauqueline wenscht geen woord terug te nemen van hare insinuatie dat de Raad of wien het destijds incombeerde, verkeerd heeft gehandeld door de acety leencentrale te laten revideeren door iemand die van huis uit installateur is van bliksemafleiders enz in plaats van dit door bekwame Ingenieurs te. laten doen Wat de bemoeiingen van den heer Vonck hebben gegeven is ons ingeze tenen allen bekend. Verder heeft de EdelAchtbare Heer van Besouw zich veroorloofd een gemeente-ambtenaar, in casu den Heer Erikson Ingenieur te Rotterd-m, directeur der gemeente elec trische centrale té Naaldwijk verdacht te maken door te zeggen dat het rapport van Naaldwijk onbetrouwbaar is, deze insinuatie slaat rechtstreeks terug op het gemeentebestuur van Naaldwijk. La Vauqueline heeft zich veroorloofd om den Heer Erikson kennis te geven van het verslag der vorige Raadszitting en deze heer schreef in antwoord daarop het volgende »Uw geacht schrijven d.d. 29 Juli 11. «is in mijn bezit Het komt mij voor, dat «de strijd tusschen electriciteit en steen- »kolengas in uwe gemeente niet met eerlijke middelen wordt gestreden. Wil «len de Raadsleden zich geheel op de «hoogte stellen van eene moderne elec- «trische centrale, dan hebben zij voor lichting noodig van een electrotechnisch >deskundige en niet van een directeur >van een of ande-e gasfabriek, die wel «het gasvak beheerscht echter van elec- «triciteit in den regel heel weinig afweet. «Het verlichtingsvraagstuk is voor «iedere gemeente eene kwestie van groot «belang en behoort dan ook nauwkeurig «onderzocht te worden alvorens eene >beslissing genomen wordt. In de meeste «gevallen wordt hiervoor eene commissie uit de Raadsleden benoemd, die de >verschilleode vraagstukken bestudeerd «om dan aan den Raad een rapport voor «te leggen. Deze commissie gaat zich «persoonlijk op de hoogte stellen in de «verschillende bedrijven en krijgt zoo doende een beteren indruk van de «rentabiliteit van het eene systeem ten «opzichte van het andere. Indien eene «dergelijke commissie benoemd wordt, «ben ik gaarne bereid haar alle eventueel «gewenschte inlichtingen gratis te ver- «strekken en tevens de geheele boek- «houding dei Gemeentelijke Electrische «Centrale te Naaldwijk voor te leggen «ten einde alle insinuaties over geflat- «teerde balansen den kop in te drukken. Hoogachtend ERIKSON." door het rapport van den heer van Mierlo, directeur der gasfabriek te Tilburg, eene steenkolengasfabriek in het leven te roepen. Wij weten het niet Door al dit gedoe en hardnekkig negeeren van de door bekwame technici verstrekte ge gevens en in het geding gebrachte con trarapporten maakt men de zaak der gaskwestie als te zijn partijdig. La Vau queline heeft het rapport van den heer van Mierlo als partijdig bestempeld niet het rapport als dusdanig is partijdig (en voor deze eventueel verkeerde opgevatte uitlegging amende honorable tegen over den heer van Mierlo persoonlijk) maar het rapport wordt door het ingenomen standpunt van den Voorzitter en een paar raadsleden partijdig omdat de Raad lo. negeert onderzoek naar reorganisatie acetyleencentrale 2o. nader onderzoek wat betreft de levensvatbaarheid eener electrische centrale. Wij geven derhalve het geachte publiek in overweging even tueel te protesteeren tegen deze auto cratische aanmatiging, vertrouwen alsnog dat andere Raadsleden hunne stem aan dit onrijp niet voldoend overwogen plan zullen onthouden. Steenkolengas rendeert overal Hierover loopt de kwestie niet. Acety leen rendeert ook, electrisch evenzoo. Dit laatste gaat met reuzenschreden vooruit en de electrotechniek geeft op de Tentoonstelling in Nijmegen wonderen yan industrieele toepassing te zien, waarbij gas in het gedrang komt Doch hierover genoeg, alleen om te bewijzen dat de Heeren Raadsleden zich door een paar pleitbezorgers laten medeslepen citeeren wij hier uit de zooeven in den handel verschenen brochure (prijs f2.50) eenige opmerkingen over den bouw en het beheer van Nederlandsche Electriciieitsfabrieken enz.... door Ingenieurs A. ten Bosch en Suringar te 's Gravenhage. Hoofdstuk II bladzijde 19 lezen wij het volgende ter overweging aan Loonopzand 's Raads leden gegeven Het boekje is van 15 Juli 1910 dus kersversch «Tot voor enkele jaren was de elec trische verlichting aanmerkelijk duurder dan de gas- en petroleumverlichting en Wellicht heeft de EdelAchtbare Heer Voorzitter van Loonopzand's gemeente bestuur het rapport van Naaldwijk geflat teerd verdacht voorgesteld omdat uit dit rapport blijkt dat electrisch licht te Naald wijk goedkooper is dan petroleum en dus het stokkepaardje der tot standkoming der steenkolengasfabriek daardoor in het gedrang kwam. Opmerkelijk is het dat het niet noodig geacht is geworden in de openbare Raadszitting het rapport van Naaldwijk voor te lezen, zeker was men bang dat daardoor het publiek in den Echo zoude kunnen lezen in Naald wijk kosten twee electrische lampen per jaar f 12-50" dit is dus ruim drie cent per dagdaarvoor koopt men in Kaats heuvel amper een halve liter petroleum. Wij vragen ons nu af wat de oorzaak kan zijn, dat een paar leden van den Raad stokstijf vasthouden aan het motto, er moet en er aal eene steenkolengasfabriek komen kost wat kost en trachten, gesteund «werd het licht dan ook alleen toegepast «door hen die over eene ruime beurs «beschikten en die vooruitstrevend ge- «noeg waren om de hygieuische voor- «deelen op den waren prijs te stellen. «Gewoonlijk diende tot lichtbron eene «gloeilamp, welke per kaarssterkte 3 tot »3'/s watt verbruikte. Sinds echter voor «een drietal jaren door den genialen Dr. «Auer von Welsbach de metaaldraad- «lamp aan de markt is gebracht, heeft >men de beschikking over eene licht- «brou, die 70 percent minder verbruikt >dan de vroegere kooldraad'amp, terwijl «nu sinds een jaar de reductorlamp be- «staat, welke in de meeste gevallen ten «opzichte van de metaaldraadlamp 20 >tot 30 percent economischer is, zoo- »dat met vrijmoedigheid gezegd mag «worden, dat thans het electrisch licht troedkooper is dan gasverlichting bij een «gasprijs van 6 a 7 cent en petrolenm- «verlichting Dij een petroleumprijs van >8l/a cent de liter. «Dat het aangewezen krachtwerktuig «voor de klein industrie de electromotor «is, weet en erkent men reeds langen tijd" Zoover de Heeren Ingenieurs ten Bosch en Suringar in hunne brochure welke voor belanghebbenden ten kantore van La Vauqueline ter inzage ligt. Men ziet daaruit dalKaatsheuvel's Raad in deze gewichtige zaak het aan het noodige doorzicht ontbreekt en er althans zeer wonderlijk met de belangeu der gemeente en die der komende industrie wordt omgespronger. Met een vraag- teekeo durfde de Burgemeester vragen. Zou Raamsdonk rendeeren Het rapport van de gemeente electrische centrale Naaldwijk %oor Ingenieur Erikson geheel onpartijdig ter beschikking van reques- trant gesteld, werd genegeerd en als on betrouwbaar en geflatteerd verdacht ge maakt, eene admonestatie aan de in zenders van het request (die openlijk in het algemeen belang wellicht in ietwat te scherpe woorden dit gedoe durfden critiseeren) Werd niet onthouden om indruk uit te oefenen, en futiele argu menten absoluut niet steekhoudend, moesten dienst doen om de schaal te doen overhellen en de andere leden van den Raad te overtuigen. Een geaai en wat mooie complimenten aan het adres van den heer van Mierlo dit alles moest dienen om het autocratische ingenomen standpunt er door te helpen. Wel 1 wel 1 hoe kleinzielig en hoe tegen het algemeen belang.

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5