Summer 64 Zondag 14 Augustas 1910 33e Jaargang Tweede Blad n ia! Gemeenteiaadsyefgadeiing. ,6( LI uit snede HEUSDEN. Openbare vergaderiog van den ge- ïeenteiaad op Donderdag 11 Augustus 1910 des avonds ten 7 uur. JDEN Voorzitter de Edelachtb. heer Hon- oop. Ongeveer kwart over zeven uur opent Qi'e Voorzitter de vergaderingaanwezig 9,é&Ui]n de heeren van Everdingen, L. de /lol, PHds, Vos, Veerman, van Andel j-n de Jong. Aan de orde 1. Notulen vorige vergadering. De notulen der vorige vergadering orden voorgelezen en onveranderd oedgekeurd en vastgesteld. 2. Voorstel van de Heeren van Andel s. tot oprichting eener school voor W. U L. Onderwijs. Het uitvoerig schrijven^ wordt door len secretaris voorgelezen. Daaruit blijkt dat men rekent dat 20 30 kinderen geregeld de school zullen bezoeken en dat de gemeente jaarlijks ongeveer f907 in de kosten zal moeten bijdragen wat door verhooging van den d- O., die dan op 1,762 zal gebracht ivorden, moet worden gevonden Adres santen hadden hun begrooting als volgt samengesteld Een Hoofd f 500 boven minimum dus 1 350—f 1550 met f 200 vergoeding voor vrije woning. Een onderwijzer f 300 boven minimum, dus bij bezit der Hoofdacte en 1 75 te gemoetkoming voor woning f975 1200. j Gebouw met schoolmeubelen f 6400. ■■■Jaf 25 pCt. subsidie van het Rijk 1600 Blijft voor de Gemeente f 4800 Ontvangsten: Subsidie van het Rijk voor hoofd onderwijzer f 950plus f 725 f 1675. 20 leerlingen a f 30 f 600.— Samen f2275. Uitgaven: Annuïteit van f 4800— a 4 pCt, in 35 jaren af te lossen f 257. Tractement voor het hoofd, 10 dienstjaren f1450.— Vergoeding huishuur f 200. Tractement onderwijzer, 5 dienstjaar Wekelijksche schoonmaak Jaarlijksche schoonmaak Brandstoffen P .eken enz. Totaal t 3182. afOntvangsten f 2275. Nadeelig slot f 907. f 1C75.— f 30.- f 50.— f 40.- f 80.— Van inwoners uit de gemeente Wijk een adres ingekomen dat eveneens door den secretaris wordt voorgelezen. -Adressanten juichen het plan toe en g#i/en de verzekering dat zij hunne kin deren,ji^die nu naar Gorinchem moeten gaan,üan hierheen zullen zenden Zij zijn er van overtuigd, dat dit een voor deel is voor de neringdoenden van Heusden. Voorzitter. Verlangt een der heeren hierover nog het woord. Van Andel. In een vorige vergadering is de wenschelijkheid van zoo'n school reeds uitgesproken. Het doel van ons adres is nu, dat het Dag. Bestuur aan de hand van de door ons gegeven ge gevens onderzoekt of een dergelijke school kan worden opgericht, waaraan wij niet twijfelen. Groote financieele offers worden er van de gemeente niet gevraagd. Men behoeft niet zoo groot te beginnen. Later, als het noodig blijkt, kan men nog tot uitbreiding overgaan- De gege vens zijn ons verschaft door mijnheer Bolk te Breda, voorzitter van de ver- eeniging voor scholen voor M. U. L. O-, waarvoor ik hem van af deze plaats daarvoor een woord van dank breng. Ik verzoek B. W. ons plan te onder zoeken om dan later met een voorstel voor den dag te komen Wij zijn er vast van overtuigd, dat de oprichting van een dergelijke school bevorderlijk zal zijn aan de bloei van onze gemeente. De Mol. Alhoewel het mij niet veel zal baten acht ik het toch een plicht om een woord van protest in deze zaak te doen hooren. Er wordt gesproken van Wijk. Goed, maar wat hebben wij met Wijk te maken Moeten de belasting betalers van Heusden meer gaan betalen voor iets waarvan Wijk grootendeels zal profiteeren. Ik begrijp niet goed welke politieke hartstocht de heeren zulke plan nen doen beramen. Waarom moet hier een school voor M. U. L. O. komen Wij hebben hier uitmuntende onderwijskrach ten. Als wij nu in aanmerking nemen, dat Heusden een plaats is van 1800 zielen Voorzitter pardon Mol, je vergist je De Molnu 1854 zielen dan, waar van bijna 600 geregeld of bij bijzondere gelegenheden worden bedeeld en als wij dan nog in aanmerking nemen dat hier weinig industrie en handel is, waarvoor toch juist zoo'n school voor M. U- L. O. is, en dus maar enkele zullen profiteeren waarvoor de geheele gemeente zal moe ten dokken, dan kan ik geen reden vin den waarvoor hier een dergelijke school noodig is. Die cijfers die daar zijn voor gelezen en door heeren adressanten zijn ingeleverd zijn alles behalve vertrouw baar. Op die gehouden vergadering is mijnheer v. d. Borg behoorlijk door den schoolopziener van Oppenraai tegenge sproken. Deze maakte hem attent, dat de cijfers te laag waren en 2 onderwijs krachten te weinig is. En ik heb alle reden om mij bij mijnheer van Oppen- raai aan te sluiten, dat is toch zeker wel een deskundige. Ik heb on'angs ook nog met iemand, een heele nette mijnheer uit Waalwijk gesproken. Ik zat met hem in de tram en al spoedig kregen wij een gesprek over een school voor M U- L. O. En hij vertelde mij dan dat daar zoo'n school in de uitgebreidste beteekenis bestaat. Alle vakken, handelscursus, kortom alles, wordt daar onderwezen. Ik vroeg hem of die school druk werd bezocht. IHer moet men nu in aanmerking nemen, dat Waalwijk een plaats is van 5000 zielen, waar veel industrie en handel is en waaraan veel andere gemeenten als 't ware aaneengrenzen en daar wordt die school gemiddeld door 20 a 25 leerlin gen bezocht. En nu mag men Heusden toch niet met Waalwijk vergelijken en dan zouden er hier 20 a 30 leerlingen zoo'n school bezoeken 1 Waar moeten ze vandaan komen? 1800 of 5000 dat scheelt toch nogal wat. Verder wordt gezegd, dat de Hoofd. Omslag er niet veel door zal worden verhoogd. Ik ver meen dat de H. O-,slechts door enkele menschen voor een groot deel wordt opgebracht en nu vind ik het erg on verstandig om de menschen nog meer te laten betalen. Als mijnheer Verhagen het nu eens in zijn hoofd krijgt om op zijn kasteel in Meeuwen te gaan wonen, dan zou het nogal aardig verhoogd moe ten worden. Van Andel. Mijnheer Verhagen is voor de school. De Mol. Mijnheer Dekker is toch ook van Nieuwendijk naar Andel getrokken, omdat hij daar veel te hoog werd belast. Mijnheer Geluk uit Woerkum ook al. Tk voor mij geloof niet, dat de bloei van Heusden afhangt aan de oprichting van zoo'n school, maar wel het goedkoope leven hier. Ik zeg nog eens, de cijfers vertrouw ik niet. Ik zou het dan ook een ramp voor Heusden vinden als zoo'n school zou worden opgericht en u, Burg Weth. verzoek ik als het voorstel uit. Mol zegt ook dat de cijfers door mij gegeven niet vertrouwbaar zijn, maar daarom moeteD B. en W. ze ook onder zoeken. Men moet daarbij natuurlijk niet op 't afgerond cijfer letten, 't Kan soms wel iets meer zijn. Voorzitter. Op een 100 gulden kan men dat precies niet zeggen en daar mag men ook niet opletten. Vos. Ik wil verklaren, dat ik gaarne mijn stem aan het voorstel wil geven. Daarmede wil ik niet laten doorsche meren dat de bestaande niet goed zijn, want ik erken gaarne, dat het goede vakmannen zijn. Maar het onderwijs dat velen moeten hebben is te kostbaar. Men moet het krijgen door privaatlessen te nemen. Mijnheer v. d. Ven, die ik hoogacht, heeft er verschillende opgeleid voor zware examens, waarvoor hij steeds alle moeite heeft gedaan. Maar ik zeg nog eens, het is te duur. De kleine bur ger heeft ook behoefte aan goed onder wijs en die moet er ook van kunnen profiteeren. De rijken kunnen van zelf goed onderwijs hebben, maar den klei nere man moet geholpen worden. Ik heb zoo in mijn leven al verscheidene per sonen ontmoet die, doordat ze van goedkoop en goed onderwijs hebben kunnen profiteeren, met eer flinke be trekkingen hebben kunnen bekleeden, ja zelis tot steun van anderen waren. Voorbeelden hiervan kan men in de gemeente zien, namen noemen behoef ik niet. De heer Vos wijst er op, dat vroeger bij de tot standkomlng van den tram, waarvoor de Voorzitter sterk heeft ge ijverd, ook werd gezegd, Heusden is zoo klein, zoo'n lijn kan hier niet komen. De tram kwam en toen werd er gezegd ja na een jaar of 2, 3 zal ze moeten failieeren. 13 a 14 jaar zijn eroverheen gegaan en nog is de tram er, nog is ze niet failliet gegaan en gaat ook niet failliet. En zoo gaat het met het onder wijs ook. Er is behoefte aan en daarom ben ik voor het voorstel. Veerman, 't Is mijn bedoeling niet om den heer Mol te volgen. Van zijn stand punt genomen heeft hij gelijk. Alleen wil ik opkomen tegen de scherpe uit drukkingen als zou het voor Heusden een ramp zijn. Integendeel het is een weldaad te noemen als wij verbetering in het onderwijs brengen. De Mol. Ik blijf bij hetgeen ik heb gezegd en noem het een ramp voor Heusden als wij zoo'n school krijgen. En zullen zenden. Uit de voorlezing daarvan blijkt dat 23 menschen geteekend hebben dat zij hunne kinderen, indien zij daarvoor den leeftijd hebben, naar die school zullen zenden- De Mol. Dat teekenen op zoo'n lijst beteekent niets. Ik heb ook wel eens met zoo'n lijst geloopen. Van Andel. Voor entree's zeker voor 't een of ander. De Mol. Neen, neen, ook voor groote zaken. Van Andel. Men moet hier zoo'n school hebben. wachtgeld. Na voorlezing wordt het concept goedgekeurd. 6 Ingekorfien stukken, a- Een schrijven van den heer Lees tenmaker, houdende verzoek om aan gesteld te worden als makelaar. Van Andel. Mag dat geweigerd worden Voorzitter, Gerust Wil je 'm benoemen dan wordt hij beeedigd. Je kan overal naar vragen maar daarom heb je het altijd nog niet. Ik ben nu 30 jaar bur gemeester en nog nooit is iets dergelijks gevraagd. Van Andel. Dat is al weer een bewijs van de vooruitgang van Heusden zou De Mol. Wij hebben hier een Rijks- men zoo zeggen, normaalschool, een bijzondere - en een Voorzitter- De behoefte is nooit ge- openbare school, is dat nog niet genoeg bleken en is er een algemeen belang en dan nog gelegenheid om extra lessen mee gebaat Jij bent nogal bekend in te halen. Waalwijk Mol, is daar een makelaar, Prins. 20 jaar lang gaan ze al naar De Mol- Dat weet ik niet. Ik weet Gorinchem. - alleen maar dat ze in groote plaatsen Voorzitter. De kwestie is nu voldoende als Rotterdam en Amsterdam zijn en dat toegelicht en aangezien de discussie's de Notarissen er over 't algemeen ge- op een minder aangenaam terrein terecht nomen 't land er aan hebben komen, stel ik voor het voorstel in om- Van Andel Laten wij het aanhouden vraag te brengen. Met 't oog op de tot een volgende vergadering, dan kun- cijfers is het zeker de bedoeling om alleen nen wij eerst eens onderzoeken, in beginsel aan tc nemen. Aldus wordt besloten- Van Andel. Ja. b proces-verbaal van kasopneming. Voorzitter. De zaak loopt hier voor- Bij het onderzoek bleek alles in orde loopig nog over cijfers Ik voor mij ben te zijn. ook tegen oprichting geweest omdat de c. Verzoek van de heeren Alta en De ons toen verschafte cijfers de draagkracht Haan scheepsbouwmeesters, om een van onze gemeente te boven gingen, uitweg van een bestaande woning naar en wordt aangenomen, om bij de Hoogere autoriteiten moeite te doen om die ramp van Heusden af te wenden. Prins. Grappen maken. Handels (rest onverstaanbaar). Van Everdingen. Ik ben er in beginsel tegen geweest doch als het kan worden gevonden, dat de H. O. niet behoeft te worden verhoogd, voel ik er wel wat voor en zal ik er mijn stem wel aan kunnen geven. Zouden de heeren hun voorstel zoo niet kunnen wijzigen dat b.v inplaats van 30 gulden, 50 gulden schoolgeld moet worden betaald. Wij zullen dan verder komen en dan zou ik het ook wel durven wagen. Van Andel. Met wat mijnheer van Everdingen daar zegt zou ik mij kannen vereenigen mits dan de bepaling zou wordeD opgenomen dat min vermogende voor de helft de school kunnen bezoeken. Van Everdingen. Als de Hoofd Om slag maar niet behoeft te worden ver hoogd. Van Andel. Dat zal niet gaan. Iets zal hij altijd wat verhoogd moeten worden, Hij is nu ook al minder geworden ook. De Mol Dat komt doordat nu men schen belast zijn geworden die 't vroeger nooit zijn geweest Van Andel. Dat is in geheime ver gadering behandeld en daar mag hier niet over worden gesproken. De Mol. De lijst maakt dat toch uit. Van Andel. De lijst maakt dat niet Deze cijfers geven een heel andere kijk den dijk. op de zaak. Dit bedrag kan de gemeente Tegen een recognitie van *0 cent per wel dragen. jaar wordt den gevraagden uitgang ver- Van Andel. 't Is alleen de bedoeling leend. nu maar dat B. en W. de cijfers onder- Verder doet de secretaris mededeeling zoeken. Ze kunnen aan de gemeenten dat enkele posten als het onderhoud door mij genoemd inlichtingen vragen van de wegen met f150 is overschre- hoe ze daar tot stand zijn gekomen, den door aankoop van 25 Ms grint, Later kan men dan met een uitgebreid jaarwedde onderwijzers met f 55 en kos- plan ter tafel komen- ten van vtrpleging van krankzinnigen De Jong. Ik wil nog even verklaren met f 260. dat ik geen genoegen met het voorstel d. Schrijven van het Nut, houdende kan nemen Er is totaal geen behoefte dankbetuiging voor de verleende subsidie, aan zoo'n school. Wijk steunt het voor- e. Schrijven van den heer v d. Berg stel, maar waren de rollen juist omge- dat hij zijne benoeming als klokkenist keerd dan zou ik het ook wel steunen aanneemt. waarom niet. Voor kennisgeving aangenomen. Veerman. Daardoor erkent u de nood- De heer van Andel vraagt of de zakelijkheid van zoo'n school. Voorzitter geen enkele mededeeling kan De heer van Andel merkt op dat Wijk doen betreffende de conservenfabriek. reeds veel hooger in den Hoofd, omslag De Voorzitter zegt aangaande deze aanslaat dan wij. Behoefde men daar kwestie liever in geheime vergadering niet zoo'n hoog percentage te heffen, er eenige mededeelingen te hebben willen zou zeer zeker ook zoo'n school komen. doen. Hij zegt dan met eenige ingeni- 11CU3UCU 1JS,De heer Vos zou het schoolgeld van eurs van den Staat in onderhandeling te waarom'mó^et^dar^V komTn Nooit is I de kinderen uit Wijk ho«ger willen stellen zijn- De heer Wijnands heeft hij last er om gevraagd. Nooit is gebleken dat dan die van Heusden. gegeven een schetskaartje te maken, er behoefte aan bestaat. Ik schrijf het De Voorzitter zegt daarop dat t Rijk waarmede deze druk bezig is- De staat plan dan ook toe aan grootheidswaanzin, alles in 't werk stelt om goed onderwijs is wel genegen omdat gedeelte uit het anders niets Jaren geleden ook, toen te geven en wij moeten ook zooveel contract te schakelen maar dan willen moest en zou er een buiten-societeit mogelijk den minderen man van goed zij het land aan zich houden, /aj bewe- komen want er bestond groote behoefte onderwijs laten profiteeren Als het de ren dat het eigendom is van den Staat, aan gezellig verkeer. De sociëteit kwam draagkracht van de gemeente niet te Wij meenen dat zoo maar niet te mogen kreeg zelfs buiten de wet om vergunning boven gaat, voelt hij er veel voor doen daar ik innig overtuigd ben dat en nu moet men eens kijken hoe groot De Mol. Ik begrijp het gescherm van bij de staat een misverstand heerscht. die behoeften wel was. Er heeft nog die cijfers niet, eerst 40 000 gulden en Het bewuste land is geen eigendom van geen kat de kost in kunnen verdienen nu dat lage bedrag. Vanwaar dat ver- den Staat, alleen een puntje van de Strijk- in plaats van een mensch- schil, 't Is juist als met een lapjesdag darm Van Andel 't Is ook niet opgericht waar je opzet van een gulden thans voor Hij zegt dan ook niet van plan te zijn om iemand er de kost in te laten doen 50 cent. zoo lang hij hier zit de ^^ommen verdienen Voorzitter. Dat is nu eens een zaak van de gemeente te laten ontnemen, dan De Moi 't Is een feit dat er geen waar jij goed over ingelicht bent. legt hij liever zijne betrekking nee' behoeften is aan zoo'n school. Waalwijk De Mol. Ik noem die cijfers maar De heer Veerman zegt te hebben is een plaats van 5000 zielen waarnaast oogenverblinding. vernomen, dat de ondernemers er niets vele andere gemeenten bestaan, die als Van Andel. Ik heb daar straks Lek- 0p tegen hebben om meer te betalen, 't ware tot een gemeente zijn vergroeid kerkerk nog vergeten op te noemen-Dat Ze zijn genegen aan den:staat desno°<ls en daar gaan hoogstens 25 leerlingen is ook een plaatsje van 2000 zielen en het dubbele te betalen. Duurt het echter op school, dan zullen er hier in Heusden, daar bestaat reeds 20 jaar zoo n school nog lang vooraleer toestemming wordt wat men toch niet bij Waalwijk kan ver- en veel jongelui zijn daar tot flinke ont- gegeven tot bouwen, dan zal gelijken niet meer dan 10 opkomen en wikkelde menschen opgegroeid. genoodzaakt zien om te Herpt te bouwen daar zou men dan zoo'n onkosten voor Veerman. Het bezwaar dat thaüs door Wat voor Heusden zou zijn te bejamme- maken. De opgave van onkosten is iets den heer De Mol wordt geopperd wordt ren van niets ze denken nu a is gezegd van zelf ondervangen. Immers B. en W. Voorzitter. Nooit of immer zal ik de moeten wij ook b zeggen. Ik ken die moeten de gegeven cijfers onderzoeken. ™is- grapjes. Laat ons dus afwachten. Van Andel. Kijk dan eens naar andere Het voorstel hierna in omvraag ge plaatsen van de zelfde grootte als Heus- bracht wordt aangenomen met o tegen den o. a. Schoonhoven, Goor, Rijssen, 2 stemmen. Voor stemden de heeren Vollenhoven enz-Daar blijkt toch reeds Van Everdingen, Prins, Vos, Veerman lang dat de school uitstekend werkt. U en Van Andel, tegen de heeren de Jong noemt nu telkens Waalwijk.... en0dA Mï!' u 1QOQ De Mol... Ja, omdat ik Waalwijk ken... 3 Aanbieding gemeenterekening 1909. Van Andel.... dat is daar wat anders. Wordt ter onderzoek in handen gesteld Die menschen sturen hun kinderen weg, van de hepren van Andel, Vos en de die houden ze niet thuis, maar dat zijn I Mol. wij hier niet van plan 4 Voordracnt zetters (gewone aftre- De Mol. Dan komen 25 kinderen uit ding van de heeren van Everdingen en Wijk naar hier, met de boterhammen bij van der Heijden). zich. Wat zal Heusden dan vooruit gaan. Gekozen worden n,ervoor ie Wij een hooge H. O. betalen omdat de van Everdingen, 2e cand. van Rijswijk, kinderen uit Wijk hier 's middags hun le candidaat v. d. Heijden, 2e candidaat boterhammen, die zij meebrengen, op L. Verhoeven. eten 5 Circulaire Ged. Staten wijziging gem. Van Andel. Mijnheer de Voorzitter, ik wet (gem. bedrijven en sub-ont vangers.) heb de eer u een lijstje te overhandigen Na voorlezing van het schrijven heb- waarop U kan zien welke menschen uit ben B. en W..een concept reglei Heusden hunne kinderen naar de school gemaakt voor het treffen en innen van rechten van Heusden zoo maar prijs geven. Steeds zal ik die handhaven, deed ik dat niet dan kwam ik te kort aan mijn eed eenmaal gedaan. Voor ieder lid van den raad zou het een beleediging zijn als die gronden zoo maar worden gegeven. Verder zegt de Voorzitter het- te betreuren dat de onde-nemers niet meer vertrouwen in B W. hebben gesteld Nu zijn de belangen in geen goede handen. Na nog eenige discussie zegt de Voor zitter in alle geval te zullen doen, wat hij kan om een en ander spoedig tot een goed einde te brengen, maar geduld moet in ieder geval worden gebruikt en terugschrikken voor een proces mag men ook niet- Niemand meer het woord verlangende sluit de Voorzitter de vergadering en gaat de raad over in geheim comité. van het Zuiden. g 'M is

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5