Ie iNumnrier 64. Zondag 14 Augustus 1910. 38e Jaarg Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, Derde Blad. ANTOON TIELEN, Provinciaal Nieuws. m Uitgever: BUITENLAND. België. Frankrijk. Duitschland. Spanje. Dit Blad verscVgnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0. 5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden Uitgever. aan den WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advertentiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grcote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden Emaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 16 cent per regel. De Brusselsebe tentoonstelling. In de laatste dagen is het overdruk op de Brusselsche wereldtentoonstelling. Nu 't vacantietijdperk is ingetreden, zijn er zooveel vreemdelingen, dat er dagelijks met honderden een onderkomen gaan zoeken in Autwerpen of in Mechelen De hotels zijn bomvol en de particulieren, die kamers ver huren, maken spelend 10 tot 12 fr. voor eene gewone kamer, zonder weelde en zonder dienst. Wat het Zondag en Maandag zal zijn, is eene vraag die alleman bezig houdt, maar men denkt dat er met duizenden verplicht zullen zijn onder den blooteu hemel te Bezorgdheid wekt het toenemen van het aantal onalfabeten onder de miliciens. Ee- nige jaren geleden bedroeg het slechts 11000, volgens de laatste opgaaf 14.225, d.i. 2 procent van de geheele lichting. De leer plicht en de toeneming van de begrooting voor onderwijs met 26 raillioen francs van 1906 tot 1910, alsmede het beschikbaar stellen van een bedrag van 10 millioen voor den bouw van scholen schijnen dus geen gunstige uitwerking te hebben gehad. De regeering is thans voornemens op het eergevoel van de miliciens te gaan werkeu, door hnn inlijving in het leger aan een onderzoek, betreffende hun ontwikkeling te onderwerpen en onvoldoend onderlegden te verwijzen naar een voorbereidende kiasse, waar schoolonderwijs gegeven wordt. Barones Vaughau, de morganatische gemalin van wijlen koning Leopold van België, zal binnenkort in het huwelijk treden met Durieux, den rentmeester van haar kasteel te Balincourt. De bruid is 27, de bruigom 50 jaar ond. De afkondiging van den ondertrouw is geschied in het dorpje Arronville. Keizer Wilhelm gaat 17 October a.s. naar Brussel, om een tegenbezoek te bren gen aan het Belgische hof. Hij zal twee dagen in de Belgische hootdstad vertoeven en de wereldtentoonstelling bezoeken. De commissie, die de voorgenomen doch verboden betooging van katholle ken te San Sebastian had voorbereid, heeft een manifest uitgegeven, waarin zij de regeering heftig aanvalt wegens het betoogingsverbod en de genomen mili taire maatregelen. De commissie verklaart, dat zij noch voor gerechtelijke vervolging, noch voor bedreigingen bang is en dat zij er naar streeft, goed en bloed en vrijheid op te offeren voor den paus. De Biscayers moeten wel onthouden, dat zij de zonen zijn van een ontembaar ras, dat nooit voor tirannie heeft gebukt en nooit be zoedeld is met het slijk der slavernij. De zending van de commissie is niet geëindigd en zij zal haar taak voortzet ten en volbrengen. Zij wacht een gunstig oogenblik af, om een eind te maken aan de handelingen der regeering. Ojeda, de Spaansche gezant bij het Vaticaan, heeft eenige samensprekingen gehad met den minister-president Cana lejas. De gezant heeft den paus niet meer gezien, doch werd door kardinaal Vives y Tuto in afscheidsaudientie ont vangen. Ojeda gaat de baden gebruiken in Duitschland, komt dan weer naar Madrid terug en zal voorloopig niet naar Rome terugkeeren. Aan een journalist deelde Ojeda mede, dat de stemming in het Vaticaan niet zoo vijandig is als men meent. Hij gelooft aan een oplos sing in verzoenenden zin. Waalwijk 13 Aug. 1910. Eerste steenlegging Gilde gebouw. Gisteravond ten half zeven had op het terrein van het te bouwen Gilde bondsgebouw eene eenvoudige plechtig heid plaats, n.l. het leggen van den eersten steen, in tegenwoordigheid der eerw. heeren geestelijken, de heeren kerkmeesters, de Burgemeester, de voor zitter der Kath. Soc. Actie, het bestuur der vakvereeniging en den architect- De ZeerEerw. heer Pastoor sprak met de tegenwoordigen, alvorens den steen in te zegenen, de gebruikelijke gebeden uit en bracht daarna een woord van dank aan God, aan den Gever van alle goed, en daarna aan allen die hadden medegewerkt tot de stichting van dit gebouw. ZEerw. sprak de hoop uit, dat dit gebouw zonder ongelukken zou wor den opgetrokken, en dat het zou strekken tot eer van God tot luister van onzen ïeiligen Godsdienst en tot maatschap pelijk en sociaal belang van Waalwijk. De Eerw. adviseur nam daarna 't woord en sprak als volgt Alvorens wij overgaan tot het leggen van den eersten steen wensch ik een kort woordje tot u M. H. te richten. Dat woord zal niet zijn een uitleg van het doel, het groote voordee ,1de betee- kenis van een bondsgebouw, door een gevierd spreker zeer eigenaardig en teekenend genoemd het voorportaal der kerk, daarvoor vind ik beter geschikt de dag waarop het gebouw zal zijn vol tooid en op luisterlijke en plechtige wijze in gebruik zal genomen worden, doch het woord dat ik bij deze gelegenheid wil spreken, zal een woord van oprechten dank zijn aan hen, die ons in gelegenheid gesteld hebben, dit werk te beginnen en te voltooien, ik vind deze eenvoudige plechtigheid als bij uitstek daartoe geschikt En dan noem ik op de eerste plaats, M. Wijten hier tegenwoordig in zijne qualiteit als voorzitter van de pl K S. A. die door zijn vorstelijke gift den grootsten stoot gegeven heeft aan het plan om een bondsgebouw op te richten. Zonder diens hulp en ste.un M. H. ik wil het hier openlijk zeggen, was er van een Bondsgebouw geen sprake geweest, en daarom spijt het mij dat hij niet ingegaan is op ons verzoek om den eersten steen te leggen 's mans bescheidenheid heeft dit jammer genoeg belet. Moge God u de belooning gegeven voor die edele daad die zooals de tijd ons leeren zal van zulke een verstrekkende beteekenis voor Waalwijk en Besoijen zijn zalde werkmansstand ik mag mij gerust tot hun tolk maken, zal deze weldaad haar be wezen, nooit vergeten, steeds zult gij bij hen in dankbare herrinnering zijn. Vervolgens brengen wij onzen dank aan het kerkbestuur van Waalwijk die door hunne milde en niet genoeg te prijzen vrijgevigheid hebben bijgedragen om een volksgebouw op te richten dat voldoet aan alle eischen die gesteld kunnen worden en zal blijken te zijn een sieraad voor Waalwijk. Mijn hartelijken dank aan onzen geachten Aichitectden Heer J. v. Dijk die gratis de zaken gedaan heeft die des architecis zijn en op eene wijze die boven onzen lof verheven is. Zijn daad bewijst ons dat hij steeds en gaarne bereid is zich op te offeren als het gaat om het algemeen belang van Waalwijk. Reeds heb ik mijnen dank gebracht aan denZ.Eerw. Pastoor van Waalwijk Jud Sprangers in zijn qualiteit als voorzitter van het kerkbestuur, ik dank hem ook voor de welwillendheid om den eersten steen plechtig te hebben ingezegend Moge de zegen door dien grijzen Herder afgebeden in ruime mate nederdalen over het gebouw en diens bewoners. Ten laatste mijnen dank aan de Heeren Kapelaan Suis en Kluitmans voor den zeer gewaardeerden steun en raad, waar mede zij mij in deze ter zijde stonden, mijn dank aan den W.Eerw.HeerMeuwese kapelaan van Baardwijk die onzen bouw heeft begiftigd met een steen gewijd door Z H. den Paus bij gelegenheid van zijne reis naar Rome- Eindelijk mijn dank aan den EdelAchb. Heer Burgemeester voor j zijne zeer ge waardeerde tegenwoordigheid die ons al weer bewijst zijne belangstelling in onze Kath. Soc. Actie. Ik dank de burgers van Waalwijk voor hunne bijdragen die zij zoo welwillend waren mij te schenken. Moge dit gebouw aanbesteed op den zonnigen dag van vrede den 4 Juli wer kelijk een teeken zijn van de bestendiging van den vrede tusschen patroon en werkman. Verder wensch ik den Heeren hier aanwezig toe, dat zij het gebouw zullen zien verrijzen, tegenwoordig zullen zijn bij de inwijding en nog lange jaren in volle gezondheid mogen zien den groei en bloei van den R. K. Gildenbond. Daarna werd door Z.Eerw. de eerste steen gelegd en was de plechtigheid hier mede afgeloopen. De vakvereeniging heeft door bemid deling van den WelEerv. heer Meuwse een steen ontvangen, afkomstig uit de catacomben van Calixtius, en gewijd door Z. H. Paus Pius. Deze steen wordt gevat in een marmeren steen, die de gebruikelijen kinschriften zal bevatten. Voorteekens. Als de voorteekens niet bedriegen dan mag men zeggen dat de aanstaande tentoonstelling nu reeds de algemeene belangstelling geniet. Door de goede zorg van het coftiité zijn verkleinde reproducties van de doel treffende reclameplaat, in den vorm van prentkaarten en nog kleinere als sluit- etiket vervaardigd en wat meer zegt op ruime schaal verspreid, zoodat haast een leder in de gelegenheid is om familie of vriend met een der eerste levensteekens van de tentoonstelling te doen kennis maken. Men zij echter een beetje voorzichtig bij het gebruik, want de post-adminis- tratie kent geen genade als er tegen de voorschriften wordt gezondigd. Het is nu vrij wel bekend dat men op een prentkaart behalve het adres niets anders mag zetten dan de naam, woon plaats en datum van afzending en er ook niets mag opplakken. Zoo mag op een prentkaart in of'tal- gemeen op een kaart als drukwerk ge bezigd geen etiket geplakt worden, indien men niet een centszegel frankeert, daar entegen mag op een briefkaart d. w. z. gefrankeerd met een 21/* centszegel wel een etiket geplakt worden maar alleen op de achterzijde of op de linkerhelft der voorzijde. Teneinde zichzelf en anderen voor kleine onaangenaamheden te vrijwaren, meenden wij goed te doen dit even onder de aandacht te brengen. Toer doer Noord-Brabunt. 28 Augustus en U September zullen wederom weg wedstrijden plaats hebben. De wedstrijd die 11 September plaats heeft zal loopen van Breda over Terheij- den- Wagenberg-Made-Geertruidenberg- Waspik Capelle-Waalwijk-Baardwijk-Dru- nen-Vlijmen-'s Bosch-Vught-St. Michiels gestel—St. OedenrodeSon-Eindhoven- Best- Oirschot-Moergestel Tilburg-Breda. Deze afstand bedraagt 135 K.M. Start 10 uur voormiddag- Manoeuvres. Door een batterij van het 3e regiment veld-artillerie te Breda, gebracht op oorlogssterkte, werd een groote oefening gehouden, onder bevel van den kapitein G. A. O Immink- Eerst schietoefening met scherp op de Loonsche heide, daarna inkwartiering te Loon op-Zand Vrijdag marschoefening naar Waalwijk, waar alles manschappen, paarden,kanonnen, wagens in een extra-trein werd geladen. Deze manoeuvres werd zeer wel uitgevoerd en lokten veel nieuwsgierigen, Van hier ging het per trein naar Drunen en vandaar marsch-oefening naar Heusden waar inkwartiering plaats had. Heden oefening met booten van Heus den naar Willemstad en marcheeren naar Breda De oefening op Donderdag met scherpe patronen is de eerste van dien aard in Noord-Brabant. De noodige voorzorgsmaatregelen waren genomen. BESOIJEN. Naar wij vernemen geett het gilde St. Cispijn en Crispinianus gevestigd bij den heer C. van Dongen alhier op Zondag 14 Aug. een schiet-wedstrijd. Uitgeloofd worden medailles en personeele prijzen (kunstvoorwerpen.) Volgens berichten is er groote deelname. Toegang tot den tuin is vrijschietterrein 10 cent entree voor uiet-leden, en donateurs vrije toegang. VRIJH.-CAPPEL. Belanghebbenden worden opmerkzaam gemaaxt, dat op Vrijdag 19 Aug. a.s. des nam. te vier uur in het schoolgebouw de periodieke koepokinenting zal plaats hebben. Bij H. S. alhier, is komen aanloopeu een groote blauwe trekhond Ier waarde van plm. f25.Tegen schadeloosstelling voor gemaakte onderhoudskosten kan de eigenaar deu hond terugbekomeu. Gepasseerde week zijn in de Oude Straat onder deze gemeente enkele hekken voor weilanden vernield. Een bijzon der en waakzaam toezicht zij der politie dringend, aanbevolen. Woensdagavond was de avond, waarop (naar bereids is medegedeeld) de ingezetenen dezer gemeente waren uitgenoodigd om ten gemeentehuize te komen, teneinde te geraken tot het constitueeren eener commissie voor de waardige viering, op 31 Augustus a.s., van den verjaardag van H. M. de Koningin. Het aantal opgekomen was echter zepr gering zoodat de bijeenkomst tot geen omlijnde plannen heeft geleid niet alleen, yaaar de feestviering vooralsnog eeu open vraag is. CAPELLE. Naar men uit goede bron verneemt, is de heer A. P. Staalman, regeering8-enqueteur inzake de gedwongen winkelnering, op initiatief van M. J. v. d. Waals, bakker en Wethouder te Vrijh.- Cappel reeds vao verschillende zijden aan gezocht, een lezing te houden, om te komen tot oprichting eener Chr. Prot. vakvereeniging voor de lederbewerkers dezer strekeü. Tevens wordt ons nog van betrouwbare zijde bericht, dat ook de patroons in het schoenmakersbedrijf alhier, ernstige pogingen aanwenden om een patroonsvereeniging in het leven te roepen. WASPIK. Donderdag j.l. droegen de leden van het R .K. Zangkoor hanoe over leden directeur, de heer v. Dalen, grafwaarts. Het kuapenkoor ging den plechtigen lijkstoet vooruit. Statig klonk de Requiem-Mis door de kerk, herdenkend den gestorven korist die nog vóór enkele dagen hier met 2ijne zangera Gods lof verkondigde. Moge hij reeds in de eeuwige koren zijn opgenomen. Zondag 14 en Maandag 15 Aug. geeft de voetbalvereeniging „Kleine Hulp met kracht" alhier eene medaillewedstrijd. Hieraan zullen deelnemen 14 Aug. Hollandia van 's Bosch. De Sprinkhanen van 's Bosch. De Nonvllnders van Breda, 't Noorden van Breda. 15 Aug. Nooit Gedacht van Waspik. Prios Hendrik van Waalwijk. Velocitas van 's Bosch. B. V. C. van Besoijen. De wedstrijden worden opgeluisterd door een muziekgezelschap uit Ooster hout. Op Zondag 14 Aug. geven de Harmonie en Liedertafel der Vereeniging Volksvlijt en Volksvermaak alhier een groot volksconcert in den tuin bij den Heer P. van Dongen. Hieraan zal voor afgaan eene serenade voor het Gemeente huis om 5V« uur n-m> De roggeoogst is in vollen gang Bij eiken dag droog weder wordt er volop binnengereden. Er is haast geen tijd om het graan hard te laten worden want Indachtig den slechten hooitijd, neemt men de gelegenheid waar, zoodra het er maar eenigszins mee door kan. Nog enkele dagen zonneschijn en dit gewas, dat slechts middelmatig is, zit binnen. Nog steeds bestaat er flinke vraa naar vette varkens met eene vlugg markt. Bij redelijken aanvoer blijve jonge biggen duur. Lammeren zijn ze< goed te plaatsen. Men besteedt voor vette kalveren 4 a 52 ct. per KG.vette varkens 33 a 3 ct. per pondnuchtere kalveren f 8 f 14 per stuk; jonge biggen f9 af 14' zuiglammeren f 13 a f 18; jonge ku kens 60 a 70 ct. en jonge hanen 25 30 ct. RAAMSDONK(DORP.) De El. centra liet ons Vrijdagavond weer eene in den stee! Terwijl de lantaarns eerst laat brandde moesten de inwoner» het binnenshuis d< geheelen avond maar met eeu petroleui lampje doen. Toenening der bevolking. De officieele bevolkingsstatistieken vt Dnit8chland, waarvan de bladen enkele b zonderheden mededeelen, toonen aan, d iet aantal inwoners van het heele rijk t iet oogenblik 64.750.000 bedraagt en met tegenwooruige percentsgewijze toeneming 1 de volgende volkstelling op 1 De van dit jaar wel 05/100.000 zal hebbf bereikt. De toeneming der bevolking heeft eenigt tijd geleden gemiddeld 1.020.000 per jai bedragen. NIEUWKUIK. Onze harmonie „1 Eendracht* van Nieuwkuik en Onsenoor zal op 15 dezer deelnemen aan het concon i voor harmoniën en fanfare-gezelschappen Helmond. Dagelijks worden de leden 1 repetitie opgeroepen, zoodet men, de kundig leiding van den heer van Abeelen in aan merkiug genomen, een schitterend suco mag verwachten, hetgeen wij den leden vs harte toewenschen. Naar het schijnt is er eene ziek ontstaan in de suijboonen. Het stroo won zwart en de opbrengst blijft daardoor h< ueden het middelmatige. Voorwaar er tegenvaller voor de hoereu, die hiervan bfste uitkomsten verwacht hadden. H gevolg hiervan is gewerst, dat de prijzt plotseling van 7 l/a tot 9 ets. gestegen zij Door de groote slapte, zoowel in h mandenmakers- als in het schoenmaken bedrijf zijn talrijke werklieden genoodzaal naar Duitschland te vertrekken. Flinl werklui die vroeger 1012 gulden kondf verdienen, zijn nu verplicht in den vreemi werk te gaan zoeken om in het onderhol van zich en hun gezin te kunnen voorziet Wat moet dat dezen winter worden P VLIJMEN. 9 Augustas 1910 Om Achterstraat staat van ouds bekend, als eei stille, rustige buurt. In de laaiste jaren gejo van kinderen, die in troepjes schoolwaar trekken of in rijen huiswaarts keeren brengt periodieke stoornissen in de vreedzame stilt terwijl Zondags door de patrouaats leerling! voor wat meer leven in de brouwerij gezor§ wordt. Eene ongekende drukte heerschte er eve wel 1.1, Zoudagmiddag toen ongeveer 6 ui, dichte drommen volks zich naar de. scbo< der Eerw. Broeders spoedden, om daar getuij te zijn van en mede te doen aan eene man lesiatie door het Bestonr der Vereeniging t verbetering van den volkszang op touw gezt Met bet oog op naderende kermisdagen h: genoemd bestuur het gewenscht geoordee in ruimen kring propaganda te maken ti einde te bewerken, dat bij gelegenheid de kermis de slechte straatzang minder de liederen uit den zangbundel „Ons liet meer gehoord zouden worden. Voor de beoog' propaganda had het bestuur zich «erieke van de medewerking der harmonie „Concordi; en de liedertafel „Kunst na Arbeid*. Roi 6 uur was er op de speelplaats bij de schc der Eerw. Boeders een groot deel vau Vlijme burgerij verzameld. Wij merkten er op nas den Z. Eerw. Heer Pastoor en de Eer Heeren Kapelaan den Eerw. Heer Dobbelste uit Heeswijk en den Weled. Heer Bari| uit Hintham, beiden leden van het Hoof' bestuur der Vereeniging tot verbetering v: den volkszang, tal van notabelen, Eer Broeders, enz. Met een opge.wekten mars werd door de harmonie deze bijeenkomst g ope.nd, waarna de Eerw. Heer Thiel, Vo< zitter der Vlijmensche afdeeling het woo De Echo van het Zuiden Waalwijksche en Langslraalsclie Courant

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 9