Nummtr 68 Zondag 28 Augustas 1910 33e Jaargang Tweede Blad Loting Nat. Militie. 1:1 BUITENLAND. België. Duitschland. Ingezonden Stukken. Reclame. [het prestige van de Katholieke Vak bonden- Reizen van den Koning, liet »Journal de Bruxelles* meldt om trent de reisplannen van koning Albert het volgende »Verschillende bladen spreken van reizen, die ons vorstenpaar in den loop van het najaar naar het buitenland zou ondernemen. >Wij zijn echter in slaat mede te deelen, dat de eenige reizen, die op het oogenblik door Hunne Majesteiten voor genomen zijn, de reizen zijn naar het hot der Nederlanden en naar het Oos- tenrijksche hof. De eerste heeft plaats den I5den September, de tweede in de eerste dagen van October.* Spj >anje. De correspondent van de >Crolx« heeft te San Sebastian een onderhoud gehad met den minister-president Gana- lejas. Deze verzekerde hem, dat het Vati caan een nota had doen overhandigen aan den zaakgelastigde te Rome, Gon- salez. Daar de nota nog niet officieel bekend gemaakt was, zoo meldt die correspondent verder, kon ik geen nadere inlichtingen daaromtrent krijgen. Als echter mijn persoonlijke ondervindingen mij niet bedriegen, dan meen ik wel mede te kunnen deelen, dat die nota Canalejas en zijn omgeving ten zeerste bezig houdt. De bedoelde nota zou dan ook het on derwerp uitgemaakt hebben van de be sprekingen in den ministerraad, waarover reeds het een en ander werd gemeld. De Katholiekendag te Augsburg is gesloten nadat de president verklaard had, dat de bijeenkomst het bewijs had geleverd van de in de Katholieke kerk bestaande eendracht en een schitterende verwerping van het ongeloof was ge weest. De Duitsche Katholieken hebben op het congres confessioneele scholen gevraagd, toezicht door de geestelijkheid op het onderwijs en volledige vrijheid voor de kerk en alle geestelijke orden, met inbegrip van die der Jezuïeten. En gedurende het congres is geen enkel woord gesproken, dat een andersden kende zou kunnen kwetsen. De autoriteiten te Emden zijn van meening dat de beide Engelschen die dezer dagen gearresteerd zijn onder ver denking van spionnage, vermomde En- gelsche officieren zijn- Men beweert, dat men in hun geheime codes heeft ge vonden, die geheel afweken van al de gewoonlijk gebruikte codes en die men tot nu toe niet heeft kunnen ontcijferen. Men heelt thans de negatieven doen ontwikkelen, waarbij bleek dat het alle foto's waren van de verdedigingswerken, waardoor men weinig geloof meer hecht aan de beweringen van de gevangenen, dat zij voor een geïllustreerd blad zouden werken. Bij het verboor, dat gisteren met ge sloten deuren plaats had, moeten de gevangenen hebben medegedeeld, dat zij elkaar in Hambürg hebben ontmoet en tezamen de eilanden hebben bezocht. Zij bevestigden dat zij Helgoland, Born- holm, Wangeroog en Borkum een be zoek hadden gebracht- (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Het is mij bekend, wat sommige werkgevers, met een ophef, die zoowel aan hun onkunde als aan benepenheid geévenredigd is, gelieven te beweren van onzen Vrijgestelden Beambte, C. Roestenberg. Vooreerst zou de man niets* van zijn >vak* kennen, want hij is sigarenmaker geweest Ik kan niet beter doen, dan een kort verslag te geven van het beroepsverleden van onzen Vrijgestelde, Op' 11-jarigen leeftijd begon Roesten- berg het vak te leeren bij zijn vader en leverde werk voor den heer Jan Brou wers te Waalwijk. De vakbekwaamheid die de zonen van vader Roestenberg zich eigen maakten, zoodat zij de le klas schoenfabrieken van Kaatsheuvel spoedig als meesterknecht, werkmeester of controleur konden optreden, wettigt de veronderstelling, dat zij eene goede leerschool hebben doorgemaakt. Op 16-jarigen leeftijd moest Roesten berg op advies van Dr. van Hoften, wegens een oogziekte, tijdelijk het be roep van schoenmaker staken. Toen is hij als magazijnknecht en winkelbediende ongeveer twee jaar in dienstbetrekking geweest bij den heer Ant. van der Lee, te Waalijk. (Hierop wordt waarschijnlijk geinsinueerd door het woord >sigaren- maker*.) Na herstel zijner oogziekte heeft Roes tenberg als handwerker nog eenigen tijd gewerkt voor de Gebr. Willemons te Waalwijk waar zijn werk met fl.per paar betaald werd, waarna hij door den eigenaar der Kaatsheuvelsche Stoom- schoenfabriek, den heer M- van Beurden persoonlijk werd aangezocht, om op zijne fabriek te komen werken. Aldaar heeft Roestenberg 9 jaar werkzaam geweest en was belast met de controle over het zwikkerspersoneel, het klaarmaken der monstercollecties, het modelleeren van leesten en het maatzetten. Van de Schoenfabriek des heeren M. van Beurden is Roestenberg gegaan naar de Schoenfabriek des heeren W. van Beurden en wel onder goedkeuring dezer beide firmanten hij had daar een aan- vangsalaris van f 11 vast per week. Nadat Roestenberg als Voorzitter van den Nederl, R- K. Lederbewerkersbond gekozen was, en de werkzaamheden, hieraan verbonden, veel van zijn tijd en krachten vroegea, is Roestenberg in verband biermede tot aan het tijdstip van den aanvang zijner functie als ge- salraiëerd Beambte van den bond, nog een poos werkzaam voor de firma Ves ters Roestenberg te Kaatsheuvel bij wie hem de vrijste beweging werd toe gestaan in het belang der Katholieke vakorganisatie van Lederbewerkers, Door dit kort verslag over het beroepsverleden van Roestenberg meen ik de weetgie righeid van requirenten voldoende bevre digd te hebben. Ten overvloede kan ik nog mededee- len dat Roestenberg herhaalde malen geraadpleegd is en geraadpleegd wordt in zaken van bedrijftechnischen aard door fabrikanten zelf. De Nederl. R. K. Lederbewerkersbond zal zich gelukkig achten, wanneer de Beambte zijne werkzaamheid zoo weinig mogelijk in deze richting behoeft te ontvouwen dan kan hij zich met des te meer zorg bezig houden met zijne eerste en gewichtigste werkzaamheden te weten het onderzoek naar de arbeidstoestanden in de Lederindustrie, het verzamelen van statistisch materiaal, de bestudeering van de sociale wetgeving, het hulp verleenen aan Regeeringspersonen bij gelegenheid van enquêtes, de voorbereiding eener beroepsregeling, enz. ten einde eenmaal te geraken tot eene constitutie in de in dustrie en de waarborging der arbeids voorwaarden door het collectieve arbeids contract. Men ziet dus dat Roestenberg op de laatste plaats voor »de ruzie* bestemd is. Het zou dwaas zijn hier te beweren, dat onze Beambte een >ideaal«leider< is van een Vakbond. Doch wie eenigszins op de hoogte is van de hooge eischen op velerlei gebied, die aan dit >ideaal- leiderschap* gesteld worden, moet toe geven, dat bij uitzondering al deze ei schen in één persoon vereenigd kunnen zijn. Het bez'tten van een zekeren graad dezer eigenschappen kan reeds een machtige handreiking zijn tot het goe de. En wanneer ik nu in den laatsten tijd verschillende geestelijke en wereld lijke autoriteiten zich op loffelijke wijze over den Beambte van onzen Bond heb hooren uitspreken, dan wordt daar door het goed recht van den Nederl- R. K. Lederbewerkersbond versterkt om zich als zoodanig te doen vertegenwoor digen door iemand, die in zijne functie als presentabel is erkend geworden en met wie dus rekening moet gehouden worden door eenieder, die waarde hecht aan het harmonisch samenstelsel eener gemeenschap en de samenwerking tus- schen de verschillende standen. ming dezer commissie niet het begin der actie het was veeleer een gevolg der tot dien tijd mislukte poging, om leden der afdeeling van Patrimonium* te Capelle, die maar al te goed schenen in te zien, wélke belangen er in 't spel waren, over te halen,het in hunne ver een. aanhangig te maken. Tenslotte werd, nadat twee pogingen gefaald hadden, een derde plan op touw gezet. Aan de besturen der afd. van Patrimonium te Sprang en Capelle werd een lijst ter onderteekening gezonden, die moesten onderteekenen zij, die in stemming wilde betuigen met het boven aan de lijst omschreven plan, den heer S. te inviteeren. Verzonden en onderteekend waren ook deze lijsten door den heer M J. v. d. Waals wethouder te Vrijh. Cappel, terwijl er verdere handteekenin- gen, naar ik meen, niet op zijn geplaatst. Tevergeefs evenwel was al dit werk niet geweest. De afd. Sprang scheen van zin de verlangde uitnoodiging te zullen doen en nu moet de nog zoo jeugdige afd. van Capelle ook maar meedoen. En wer kelijk met eenige handigheid wist men het zoover te brengen. Ik meen, M. de R., voldoende aange toond te hebben, dat deze uitnoodiging wel degelijk op initiatief van den heer v. d. W. is gedaan en niet rechtstreeks uit den boezem der vereen, is voortge komen, tenminste niet uit die van Capel le. De eer blijft in deze alzoo, niettegen staande ze betwist wordt uit Vrijh.-Cappel aan den heer v- d. W. die zich reeds langen tijd zoo verdienstelijk maakte, en welhaast de sporen verdiend heeft in de zaak der >Gedwongen winkelnering*. U, M. de R-, nogmaals dankend voor de verleende plaatsrulipte teeken ik X jf^SDERE 5TAD iPfcgfMEtt Prijs per llacon van 230 gram f 1.—, van 550 gram t 2.— en van 1000 gram f 3 50. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger dns.' Verkrijgbaar bij de bekende verkoopers en de meeste Drogisten en Apothekers. Centraal Depot L. I. AKKER, Rotterdam. Dat men zich bij de beoordeeling van de vakorganisatie, die toch een zaak is van gezond verstand, niet late verleiden tot oncritische argumenten als bovenge noemde. Door zulke argumenten bereikt men alleen, dat men tengevolge van een niet goed onderscheid tusschen persoon en zaak, gevaar loopt, met een zelfde wa pen bestreden te worden. Wat dan echter niet op rekening der organisatie mag gezet worden als iets inhaerents Het is op mijn advies, dat Roesten berg zich van eene zelfverdediging ont houden heeft tegen een persoonlijken aanval op hem gericht door sommige werkgevers. Doch in 't vervolg laat ik persoonlijke zaken, tusschen de personen zelf afwik kelen. Roestenberg is wel berekend voor eene zelfverdediging. En men zegge dan niet Ce pauvre cbat est bien méchant Quand on l'attaque, il se défend. L. VAN HEESWIJK. Adviseur van den N. R. K. L. A. B. De Vrijgestelde Beambte van den N. R. K. L. A. B, Ter voorlichting van sommige werkgevers Het ligt geenszins in mijne bedoeling door deze regelen in te gaan op het requisitoir, onlangs door sommige on bekende schrijvers in liberale, oud-libe rale en zelfs in Katholieke bladen geno men tegen de leiders onzer Katholieke Vakbonden. i Voldoende acht ik dat geschrijf weer sproken door de daden zelf der leiders onzer Katholieke Vakbonden. Doch wan neer men binnen dit kader valsche aan- tijgingen of verdachtmakingen van per soonlijken aard trekt, dan is het plicht daartegen op te komen én in het belang der personen zelf èn in het belang van Een tweede minder vleiende aantijging tegen Roestenberg komt hierop neer, dat Ttliij moet leven van den bond en dus van de ruzie Het is waar, dat Roestenberg gesalari eerd wordt door den bond. Doch wat is er tegen, dat iemand, voor wien de arbeid een noodzakelijk bestaansmiddel is, in plaats van zijn physieke thans zijn geestelijke kracht moet omzetten in stoffelijk gewin f Ik zal de laatste zijn om te beweren dat Roestenberg zich eerst na veel ge soebat gewaardigd heeft de functie van Beambte van den Bond aan te nemen. Maar dan ben ik ook de eerste, die duif staande houden en met bewijzen staven dat Roestenberg zich veel meer uit een ideëel dan materieel oogpunt tot deze functie gevoelde aangetrokken. En wat nu die ruzie betreft Men haspelt twee stellingen dooreen er is ruzie, omdat er een bond is, en er is een bond omdat er ruzie is. Waarvan de laatste stelling juist is, en hierop neerkomt, dat de bond zich tot taak heeft gesteld alle geschillen, die hun bestaan vinden in eene verkorting van rechten hetzij aan den kant des werkgevers, hetzij aan den kant des werknemers, in vrede op te lossen door rechtsverschaffing aan den rechthebbende - Capelle 26 Aug. 1910. Mijnheer de Redacteur. Het is naar aanleiding van een bericht uit Vrijh- Cappel, voorkomende in het vorig nummer van Uw blad, dat ik U beleefd plaatsing verzoek voor onder staande regelen. Bewust stuk bedoelt het in de Echo* voorkomende bericht uit Capelle, dd. 14 Aug. als onjuist in het licht te stellen, en wel voornamelijk die zinsnede, waarin den heer M, J. v. d. Waals de eer ge geven wordt, het initiatief te hebben genomen in zake het verzoeken van den heer S. tot het houden van een lezing met het bekende doel. Het gaat alzoo niet daarover, wie uitgenoodigd heeft, doch op wiens initiatief het is geschied, uit welken boezem het is voortgekomen wie de aanleidende oorzaak is geweest, zoodat ook slechts deze bewering uit Capelle behoeft gestaafd te worden. Vergun me, als een argument aan te voeren, het uit Vrijh.-Cappel afkomstig bericht, dat voor ongeveer drie weken in Uw blad geplaatst was. Hierin werd door Uw berichtgever melding gemaakt van een commissie, die zich aldaar gevormd had, met het doel den heer S. uit te noodigen. En dat ook dit van den heer v. d. W. uit ging, zal Uw correspondent toch zeker niet ontkennen. Bovendien was de voi- Geachte Redactie. Met verbazing las ik gisteren in het Avondblad van >De Maasbodedat de Redactie van de Maasbode, in hoogst eigen persoon *als zekerheidkan me- dedeelen, dat de firma A H. van Schijn- del beslist niet tegen de Katholieke or ganisatie is. Nu geef ik wel aan de firma van Schijndel het volste recht om zooiets met subjectieve zekerheid te kunnen vast stellen en mededeelen, terwijl ik ook aan iederen buitenstaander hetvolsterecht geef om aan een dergel'jke mededeeling van den heer van Schijndel waarde te hech ten zonder tegenbewijs, uit feiten opge bouwd. Maar hoe >de Maasbodein hoogst eigen persoon, met zekerheid zooiets kan mededeelen, blijft voor mij een raadsel. Gaarna vernam ik van de Maasbode* onder welke catagorie van >zekerheid« die Maasbode-zekerheid kan gerangschikt worden, onder de metaphisysische, phy- sische of moreele Intusschen vermoed ik wel uit welke bron >de Maasbode* zijne zekerheid heeft geput, 't Is jammer dat die >zekerheidsbron* zoo diep in den grond verborgen blijft, wat doet veronderstellen, dat die bron niet vol doende zijne verantwoordelijkheid gevoelt Ik zou »de Maasbode* den raad willen geven zijn licht aan een betere bron te ontsteken. Is er in Waalwijk geen plaat selijk comité van K. S. A. Ik heb aan het Hoofdbestuur van den Nederl. R. K. Lederbewerkers-arbeiders bond den raad gegeven zich tijdens dit conflict zooveel mogelijk van >geschrijf« te onthouden, en het te laten bij eene mededeeling, waaraan het publiek al of niet eene objectieve waarde gelieve te hechten. Trouwens of de publieke opinie buiten Waalwijk voor den patroon of voor de arbeiders is, ik geloof, dat geen van beiden er iets mee opschieten 1 Alleen van eene toenadering tusschen beide partijen en eene eerlijke overeen stemming verwacht ik heil! loch zou ik aan die »zekerheidsbronnen< als bo venvermelde willen verzoeken, den Ned Bond niet te zeer in 't gedrang te bren gen, willen zij geen »verrassende ont hullingen* uitlokken. Voor mij die nog al nauw bij de zaken van den Ned. Bond betrokken ben, is wel gebleken dat deze staking onorgani satorisch is, doch dat zij ongemotiveerd is, durf ik op gezag van >l)e Maasbode* niet te verkondigen. Hoogachtend. L VAN HEESWIJK. Adviseur van den N. R. K. L. A. B VLIJMEN. 1 Joh. Corn, van Bokhoven. 2 Jan van Heivoort. 3 Adr. Eekels. 4 Joh. Petrus van Valderen. 5 Petrus Boom. 6 Willem Kievits. 7 Joh. van Bladel. 8 Joh. Gerardus Oremans. 9 Leon Wolfs. 10 Corn. Joh. Klaver. 11 Petrus van Schijndel. 12 Dirk van Heivoort. 13 Marlnus van der Loo. 14 Hendr. Corn Maas. 15 Andries van Bokhoven. 16 Ant. Beekmans. 17 Corn. Hendr. Jansen. 18 Lamb- Meesters. 19 Vine. Adolf Verharen. 2C Godefr. van Bokhoven. 21 Corn. Hub. de Vaan. 22 Corn. Hendr. Pulles. 23 Adr. van de Graaf. 24 Leon Adr. van Vugt. 25 Hendr. van den Hout. 26 Leon. Musch. 27 Paulus Joh.- van Engelen. DUSSEN. 20 Jan Hendrik Akkerman. 13 Franciscus van den Bosch. 22 Pieter Bouman. 4 Hendricus Tilleman van Daal. 14 Adrianus Antonius van Dinteren. 15 Lucas van Drunen. 3 Laurentius van Erp. 12 Marius de Graaf 18 Cornelis Adrianus Jozef Heessels. 10 Cornelus Adriaan Leemans br. 19 Hendrikus Petrus van Mierlo. br. 21 Pieter Johannes Nederveen. 11 Jozef Herodes van der Pluijm. 17 Govert Pruissen. 6 Gerrit Marinus de Ronde. 5 Pieter de Roover. 9 Antonle Jacobus Staal. gebr. 2 Antonie van der Stelt. 1 Willem Hendrik van der Stélt. 7 Adriaan van Tilburg. 8 Johannes van Tilburg. 16 Otto van Vark. DRONGELEN, GENDEREN EN MEEUWEN. 1 J. van Emden. 2 J. W. Brandei horst. 3 C. Donkersloot. 4 B. C. Millenaar. 5 S van Berkel. 6 M. A. Kramer, 7 G- Bouman. 8 M. Hagen. 9 J. C. Heijmans. 10 J. Bouman. 11 A. A- Branderhorst. 12 A. van der Beek. 13 L van Combee. 14 K. Blankers. 15 C H. van den Heuvel. 16 J. van Gameren. 17 W. F. Homburg. 18 Ph. Nieuwkoop 19 M. Hack. 20 G. van de Koppel. 21 L. van der Kolk. 22 W. J. Lankhaar. 23 J. Colijn. 24 G. van den Nieuwegiessen. 25 G. Lankhaar. 26 H. Collet. 27 Fl. C. Kramer. 28 A. van Meel. 29 Th. Rijken. HERPT, OUDHEUSDEN en HED1K- HUIZEN. 1 J. P. A. J. van Herpt. gebr. 2 G. van Baardwijk. 3 M. de Wilt. 4 A J. Pulles. 5 M. P. van de Wiel. br. br. gebr, br. br. v br. gebr. Echo van het Zuilen ritT (CHIC AFDOtND GtnttVUDOEl IS TtGËn ASTh/«\a"" en ALlfc eORST-LOflG-». K£ttAAriDO£fiinoef1,^

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 5