jNummer 69. Donderdag 1 September JL9lO. 33c Jaat g Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. Gemeenteraadsyefgadering. PALJAS De staking te Waalwijk. AN TOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Uitgever: FEUILLETON WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Haarsteeg. ifi 4 I j i, 5ii De Echo van het Zuiden, Waalwpsclie en Langstraatsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden fU. 5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken f gelden enz., franco te zenden Uitgever. aan den Advkrtbntiën 17 regels f 0.60daarboven 8 cent per regel, grcote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 16 cent per regel. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Maandag 29 Augustus 1910 des voormiddags ten elf uur. Voorzitter de Edelachtbare heer Ver meulen. Ongeveer kwart over 11 uur opent de Voorzitter de vergadering. Aanwe zig de heeren v. d. Wiel, Brands van Oudheusden, de Kort, Luyben en v d. Geld. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en na een kleine verandering goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 2. Aanbieding gemeenterekeaing 1909. Voorzitter. Ik stel voor de rekening in handen te stellen van een commissie. Als leden daarvoor benoem ik de hee ren Van Oudheusden en Brands Aldus wordt besloten. 2. Onderzoek geloofsbrieven nieuw gekozen lid Vuchts. Door een commis sie, bestaande uit de heeren Luyben en De Kort worden de geloofsbrieven on derzocht en in orde bevonden, waarna besloten wordt tot toelating. 3. Ingekomen stukken- Voorzitter. Ingekomen is slechts een schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring van een genomen raadsbe sluit. Voor kennisgeving aangenomen. 4. Bespreking springstieren. Voorzitter. De verordening voor hou ders van springstieren is niet goed meer en nu hebben B. en W. een concept samengesteld voor een nieuwe verorde ning. Door den secretaris wordt dit con cept voorgelezen. Uil de voorlezing blijkt, dat voortaan in de maanden December, Januari en Februari 3 stieren gehouden moeten worden, in de maanden Maart, April en October 2, en de overige maanden maar 1. Voorts is het verplichtend dat Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." alle stieren moeten zijn goedgekeurd. Plet dekgeld mag, indien naar de stal wordt gegaan, niet meer dan 25 cent bedragen en moet naar de wei worden gegaan dan 30 cent. l)e heer Van Oudheusden zegt niet te kunnen begrijpen waarom er 3 stie ren gehouden moeten worden. Brands. Dat begrijp ik wel. 't Is een groot gemeente belang. Kijk een vorig jaar er eens geklaagd zijn. Voorzitter. In de maanden December Januari en Februari wordt een heel druk gebruik gemaakt van de springstieren. Twee is in die maanden daarom ook wel wat weinig. Van Oudheusden. Kan Vlijmen er ook gebruik van maken. Voorzitter. Zooals u hoort is het een gemeenschappelijke regeling. Vlijmen moet 't eerst goedkeuren natuurlijk- Doen ze dat niet, dan zullen wij in een volgende vergadering maar weer zien. Van de Wiel. 't Zal weinig meer kosten 3 of 2 stieren. Brands. Dat zal niet zooveel uit elkaar loopen. Luyben- Ik dacht ook dat 2 voldoen de zou zijn- Van Oudheusden. Dan kunnnn ze van Hedikhuizen ook wel komen. Brands. Als 't blijkt dat 't daar noo- dig is, dan moeten ze ze ook heoben, daar is niets op tegen. De heer v. d- Wiel acht het beter dat de stieren niet ineens worden ver pacht maar afzonderlijk. Brands. Dat is veel beter, dan heeft iedereen kans. Ook moest in de veror dening staan, dat van 12 tot 1 uur ook gelegenheid wordt gegeven. Na eenige discussie wordt besloten met 4 tegen 2 stemmen de verorde ning aldus vast te stellen, met dien ver stande evenwel dat de stieren niet in eens maar afzonderlijk worden verpacht. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering Vlijmen; Gemeenteraadsvergadering op 30 Aug- 1910. Aanwezig de Voorzitter en de hee ren Van Buul, Van der Ven, Mommer. steeg, Van Stokkum, Van Heesbeen Van Ooyen, Boom, Zwaans, Van Wor. ^efóetiUotuv aan OF Den J'Gn we ftj IwCanD. 113.) Zij ondervroegen hem over de reden van den twist, die volgens hnnne veronderstel ling tusschen hem en de twee personen die wegvluchtten, had plaats gehad. Zyne antwoorden, waarin sprake was van de oplichting van zijne vrouw en zijn kind, van. eenen rijken hertog wiens naam hij niet kende, von eenen lafbartigen ridder eenen moordenaar van een fortuin dat hem werd aangeboden en dat hij weigerde, dit alles scheen zoo zonderling, dat de werk lieden dachten dat de man dronken was. En zij gingen hunnen weg voort, niet zon der den man eenige schimpwoorden naar het hoofd te slingeren. Hij, van zijnen kant, verliet ook de plaats al waggelende, alsof hij dronken was alles in zijn uiterlijk, scheen de veronderstelling der voorbijgangers te staven. Het was niet de schrik die Belphégor in dezen staat gebracht had, hij was immers een zeer moedig manzijne aandoening moest aan eene andere oorzaak toegeschreven worden. Hij beefde van woede, bij do gedachte dat hij zijnen vervolger daareven bijna vast had en dat het hem nochtans niet gelukt was eene juiste aanduiding in te winnen over de ver blijfplaats van Madeleine of den ridder eene welverdiende rammeling toe te dienen... Ah! mijnheer de ridder, bromde bij, gij wildet mij vermoorden, gij wildet n van mij ontdoen Dat begrijp ik... ik loop u in den weg... maar gij hebt met geene kinde ren te doen Ik zal u dat betaald zetten... Wees op uwe hoede Na lang door de slecht verlichte straten te hebben gedwaald, kwam Paljas eindelijk weer in de afspanning van den „Gespoorden Haan« De kleine Jacpnes weende. De herbergier kon met moeite den kleine bedareD die zich verveelde zoolang alleen te blijven en daarenboven eene innige vrees gevoelde nu dat het reeds duister geworden was. Zoodra de goochelaar op den drempel verscheen, vloog Jacques hem om den hals Zijne liefdebetuigingen zouden niet vuriger geweest zijn, had de kleine geweten aan welk gevaar zijn vader ontsnapt was. Maar deze wachtte zich wel den aanslag te vertellen die tegen zijn leven gepleegd werd. Waarom deD kleine nnttelooB verontrusten Moest hij reeds niet te veel lijden in hunne ellende. Paljas hield zich dus zoo goed mogelijk, veinsde zelfs heel lustig te wezen, at smake lijk en zei daarna op heel lichten toon Kom kleine, wij gaan slapen. Wq moeten goed uitrusten om morgen ving ter been te zijn. Morgen dit woord behelsde voor hem veel bekommernissen en onbekende zaken. Wat stond er hem morgen te wachten!? Terwijl het kind te slapen lag op den stroozak die voor hen beide diende, lag Paljas ongerust, zich keerend en woelend diep na te denken. De aanwezigheid van den ridder in Bor deaux was een heel belangrijk feit. Het was duidelijk, zoo dacht hij, dat M.. de Rollac zich daar bevond om de wacht te houden rond Madeleine en hij had daareven bewezen dat hij tot alles in staat was, zelfs eenen moord te plegen, om hem te beletten haar weer te vinden. Die man zou voorzeker niet nalaten hem nieuwe valstrikken te spannen, of ten minste zou hem doen aanhouden ofwel uitdrijven. De strijd welke hij aanving was zeer onge lijk, maar vermits hij zich recht tegenover zijnen vijand bevond, mocht hij ook niet achteruit deinzen. Hij was overigens door den schijn misleid en dragen, De Vaan en Van Helvoirt. De voorzitter opent de vergadering bij punt 2 der agenda. Vaststelling ge meenterekening en goedkeuring rekening Burgerlijk Armbestuur over 1909, geeft de voorzitter het woord aan den heer v. d. Ven, voorzitter der desbetreffende commissie. Deze verklaart namens de commissie dat zij de gemeenterekening uitstekend in orde heeft bevonden en dezelfde getuigenis kan afleggen om trent de rekening en verantwoording van het Armbestuur. Echter wenschte hij namens de commissie een vraag te stellen omtrent een declaratie van den heer Boom en wel of deze niet had kunnen volstaan met één reis naar Cromvoiit in plaats van twee op twee achtereenvolgende dagen. De heer Boom is gaarne tot toelichting bereid. Hij ver- daart wegens ziekte van den Burge meester belast te zijn geworden met een onderzoek naar den waterstand, daar er gevaar dreigde dat de gemeente-gron den zouden overstroomen. Na een on derhoud met de burgemeester van C- zou deze naar 's Bosch gaan om te verkrij gen, dat maatregelen zouden genomen worden. Een tweede onderhoud met den burg. van Cromvoirt zou den vol genden dag plaats hebben Hierop deel de de burg. van C. aan den hr. Boom mede, dat op last van den ingenieur geen water meer in de Bossche sloot zou gemalen worden, waardoor 't ge vaar van overstrooming voorkomen werd. Nadat de heer v. d. Ven zijn tevre denheid met deze toelichting betuigd heeft stelt de Burg. voor de gemeente rekening vast te stellen als volgt Inkomsten f 30565,32s Uitgaven f 26772,77" Batig saldo f 2792,55 Met algemeene stemmen wordt de rekening goedgekeurd. Verder wordt op voorstel van den Burg. de rekening van het armbestuur met algemeene stemmen vastgesteld als volgtInkomsten f 4582,16s. Uit gaven f4658,14s. Nadeelig saldo t 75.99. Bij het opmaken van de voordracht voor de benoeming van 2 leden voor het college van zetters, wegens perio dieke aftreding op 1 Jan. 1911 van de leden H. Mommersteeg en P. J. van Hee.sbeen worden als candidaat voor de eerste vacature gekozen de heeren H. Mommersteeg en Van Buul en voor de tweede vacature de heeren Van Hees been en De Vaan. Bij punt 4 bespreking der verhooging van de jaarwedde der veldwachters met f 25.ter tegemoetkoming in de kosten van onderhoud van een waak- of poli tiehond deelt de Burg. mede, dat het college van Burg. en Weth. in principe vóór het voorstel is. De heer Van de Ven meent dat er wel geld toegestaan m g worden voor een goede politie-hond, die gedresseerd en het eigendom der gemeente is. Hij is tegen een gratificatie voor een hond, wanneer men niet verzekerd is, dat hij iets presteert. De heer Zwaans voelt er niet veel voor. De heer van Stokkum vreest dat het voorstel aanleiding zou kunnen geven tot het houden van een speelhondje, waarvan geen diensten te verwachten zijn. De heer van Helvoirt bepleit het nut van een hond als gezelschap voor de nachtwacht terwijl dan tevens de 2e nachtwacht zou gemist kunnen worden De Voorzitter wenscht zich liever bij het oude te houden en 's winters een 2e nachtwacht aan te stellen. Aldus wordt besloten. De Voorzitter brengt hierna het voor stel ter tafel een datum te bepalen, waarop de beesten de gemeentewelden moeten verlaten. De heer van Wordragen vraagt of daar geen tijd voor geconditionneerd is. De heer Boom deelt mede dat de daarvoor bepaalde tijd is tusschen 15 en 20 October, doch dat er geen vaste datum voor beslaat. De heer van Heesbeen wenscht dien datum te bepalen met de verpachting. De Voorzitter acht een vaste datum gewenscht. De heer de Vaan geeft aan als ge- bruikelijken datum half October. De heer Zwaans stelt voor 20 Oct. waartoe besloten wordt. De Voorzitter deelt nog mede, dat het land der gemeente f 7000 minder op bracht heeft dan in 1909 en zoodoende f 4500 onder de begrooting is gebleven. In 1898 was de toestand evenzoo. Er is toen een geldleening gesloten van f 5000. De jaarlijksche aflossing van f 500 werd echter door G. S. niet goed gekeurd en is toen op f 1000 gebracht. De heer van Stokkum vraagt of het niet mogelijk is het te kort te dekken door opcenten op de personeele belas ting- De Voorzitter stelt voor een geld leening aan te gaan van f 4500 tegen 4 a 41/* °/o en te trachten van G. S. de goedkeuring te ontvangen deze leening jaarlijks met f 500 af te lossen. De heer van de Ven wijst op de na- deelen van een jaarlijksche aflossing van f 500. Hij acht het voordeeliger een grootere aflossing te doen plaats hebben. Het voorstel van den Burgemeester wordt hierna met algemeene stemmen aangenomen, waarna de vergadering met gesloten deuren wordt voortgezet. dacht dat hij dicht zijn doel nabij was. En die overtuiging zette hem aan zijnen troef uit te spelen. XL 's Anderendaags 's morgens bracht Paljas zijn strydplan dus weor ten uitvoer. In den voormiddag gaf hij eenige vertoonin gen in de wijk, die overigens niet veel op brachten, want de lieden die zich in allerhaaBt naar hun werk begaven, hadden den tijd niet lang op straat te blijven om zijne toeren te bewonderen. In den namiddag liet hij Jacques in de afspanning en herbergon zijne opzoekingen door de stad Wees geduldig en gerost, had hij tot het kind gezegd, ik beloof u dat ik heden niet meer zoo laat zal uitblijven als gisteren. Hij had inderdaad besloten vóór het vallen van den avond weer huiswaarts te keeren om eene hinderlaag te vermijden gelijk die waarin hij den vorigen avond gelokt werd. Hij wandelde reeds omtrent een uur in de straten der Btad rond. Van tijd tot tijd keerde hij zich eens om. om zich te verzekeren dat hij door den ridder niet werd gevolgd. Niemand scheen acht op hem te geven. Ware hij niet zoo diep verslonden geweest door de gedachte aan het voornaamste voor werp zijner kommernissen dan zou hij misschien achter hem wel zekere personage gezien hebben met een breedgeranden hoed, breeden witten das en rosBe bakkebaarden, juist gelijk den man dien hij den vorigen dag zijne morgen- vertooning verzocht had zijnen halsdoek in den zak te steken en die zich schielijk uit de voeten had gemaakt. Overigens, die man volgde den goochelaar op te grooten afstand om te kuDnen opmerken dat hij dezes stappen opvolgde. Paljas stapte maar altijd op goed geluk verder, kwam zoo eindelijk weer in de wijk waar heel den adel woonde en keerde juist den hoek der straat om. Vóór hem stond er een groot hotel in XVII eenwschen bouwtrant, een der prachtigste woningen van den Pavé des ChartronB. Hij was bezig die vorstelijke woning in oohen8cbouw te nemen toen opeeens de groote koetspoort geopend werd en hij brieschende paarden op het binnenhof zag trappelen. Eenige voorbijgangers bleven niewsgieng staan om het heerlijke rijtuig te zien uit rijden. De goochelaar deed, zooals zijmaar hij was niet alleen door eene toevallige nieuws gierigheid aangedreven. Wie woont hier? vroeg hij han eenen man die naast hem stond. De hertog de Sintrac klonk het antwoord. Een hertogdacht Paljas, dat het eens... Hij wilde zijne ondervraging verder drijven hij had echter den tijd niet... De koets kwam in voll® vaart buiten ge reden en verdween spoedig in de verte. Dit was echter zoo snel gebeurd, dat Paljas den tijd niet had gehad de twee personen te herkennen die in het rijtuig zaten. Belphégor bleef bewegingloos op dezelfde plaats staan. Hij had met zijne blikken door de muren van het prachtige gebouw willen dringen. Op eens rilde hij door heel zijn lichaam. Was het eene begoocheling? Tusschen de zijden gordijnen van een hoog venster, be merkte hij de blonde haarlokken van een kind... Een lief, bekoorlqk meisjesgezicht vertoonde zich... Neen, hij bedroog zich niet... Zij was het! Het was de kleine Jeanne En zonder na te denken, sprong hij het hotel binnen, waarvan de poort nog niet gesloten was. Hé! man, waar loopt ge naartoe? nep een dienaar die hem achterna snelde. Maar Paljas springt reeds met ongeloof lijke vlugheid de trap op. werpt de knech ten omver die hem den weg willen versperren, dringt langs drie vier zalen binnen waar het kind zich bevindt en met het gezichtje naar het venster gekeerd in de straat uitkijkt. Zij heeft wel dezelfde grootte, dezelfde goudblonde haarlokken als zijn dochterken. Hij pakt de kleine vast, drukt haar in zijne armen, kust haar met innige liefde en weent van geluk... (Wordt vervolgd.) Het Hoofdbestuur van den Nederl. R.K. Lederbewerkers arbeidersbond deelt ons het volgende mede Als antwoord op de mededeelingen der firma A. H. van Schijndel omtrent de oorzaken van en de aanleiding tot de staking, bepalen wij ons slechts tot eene zakelijke repliek en nemen daarvoor de mededeelingen van den heer van Schijndel zelf. Op de eerste plaats krijgt de bewering van den heer van Schijndel >dat van tegenwerking der Katholieke vakorgani satie geen sprake is, gezien het feit, dat talrijke zijn toegetredenzonder dat daar over zelfs niet 't minst is gezegdals argument eerst dan eenige waarde, als zeggen en handelen op 't zelfde neerko men. Wanneer ik mijn buurman uit mijn huis wil houden, dan kan ik, zonder iets te zeggen, het hem toch zóó lastig maken, dat hij spoedig weet, wat hem te doen staat. Voor den heer van Schijndel is het onbegrijpelijk, hoe het Hoofdbesïuur van bedekte en intticate organisatie-bestrijding durft te spreken. Wij nemen aan dat de heer van Schijndel niet begrijpt, dat hij de Katholieke organisatie bestrijdt eu wel op eene bedekte en intricate wijzeen dat is wellicht verschoonend voor hem. Wij staan hier dus voor een kwestie van inzicht. Evenwel willen wij ons inzicht gaarne door bewijzen staven, en wel door feiten zóó klaarblijkelijk en van dien aard, dat ieder ander werkgever moet toegeven dat wie zóó optreedt in zijne fabriek tegen een bepaald deel van het personeel beslist vijandig tegen hen optreedten waar nu dat optreden niet gericht is tegen de arbeiders of arbeidsters als zoodanig, omdat tegen niet-georganiseer den zóó niet wordt opgetreden, schiet er niets anders over dan dat dit optreden gericht is tegen de organisatie, in dit geval de katholieke organisatie. Acht de heer van Schijndel het dien stig, dat wij die feiten in dit blad publi- ceeren, dan zullen wij het doen. Verlangt de heer van Schijndel dit niet, dan ont houden wij ons van publiciteit in het belang van den goeden naam des heeren van Schijndel en stellen ons tevreden met de waarde, die dit feiten-materiaal voor het Hoofdbestuur heeft, om met recht te concludeeren, dat de heer van Schijndel dc Katholieke organisatie op bedekte en intricate wijze bestrijdt. De heer van Schijndel deelt verder i mede, >dat ontslag is gegeven reeds voor eenige weken aan een meisje, dat haar plicht niet scheen te kennen Gaarne vernamen wij van den heer van Schijn del, of alléén de schijn een voldoende reden is voor ontslag. Schijn bedriegt niet zelden 1 De z. g. brutaliteit van den georgani- seerden werkman, die ontslag kreeg, dankt zijn ontstaan aan een bevel van den heer van Schijndel, om te doenwat I de heer van Schijndel kortelings verbo den had, n. 1. het werk niet over te gooien, maar over te brengen. In dit geval wenschte de heer van Schijndel wederom,

Echo van het Zuiden | 1910 | | pagina 1